Het Dynamiet-Complot N°. 50. Eerste Jaargang. Zaterdaa: T Juni 180O. EINNENLAND. Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMENDAL, of het hypnotisme in de hand van een sa inenz w eerder. n Abonnementsprijs: Per drie maanden.©O franco per post. 1. voor liet Bniten- 155 Afzonderlijke nummera .05 y> i) »t land Boterstraat, E, 342, SOHISJDAM. Prijs der Advertentien Van 1—5 regels f —.BO. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familiebebichtenper annonce .40 ft IVDTOnTV/IVIf Dienst AAKBIEDINGEN AANTRAGEN De commissie van rapporteurs voor de sprcr- wegovereenkomsten heeft haar eitidverslag vastge- steld. Zeer waarschijolijk komen de ontwerpen Dinsdag in de Tweede Kamer aan de orde. De commissie, door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" belast met het onderzoek van den toestand en de werking der zieken- en begrafenisfondsen in ons land, is, zooals verleden week in de alg. vergadering werd medegedeeld, nu zoover met haren arbeid gevorderd, dat zij weldra haar onderzoek in zake de begrafenisfondsen denkt te sluiten en daarover rapport zal uitbrengen. De commissie verzoekt thans, er de aandacht op te vestigen, dat zij inlichtingen zal ontvangen, zooel van besturen als van leden van begrafenisfondsen, alsook van al die personen, die meenen op dat gebied voldoende kennis te bezitten om der com missie van voorlichting te dienen. Deze inlichtin gen, hetzij mondelinge of schrifteiijke, worden tot uiterlijk 1 Juli gaarne ingewacht bij den secretaris der commissie, den heer J. L. Iluyainga, civiel- ingenieur, Hemonystraa* 39, Amsterdam. In een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal komt de heer Henry Tindal op- nieuw op de reeds vroeger door hem verkondigde denkbeelden betreffende 's lands defensie terug, en dat wel naar aanleiding van de aangenomen wet tot vevlenging van den diensttijd van twee lich- tingtn der nationale militie. Naar men verneemt, is het landgoed's Hee- ren Loo, onder Brmeloo (vroeger eene verblijfplaats van de Malthezer Ridders) verkocht aan de Ver- eeniging tot christelijke verzorging van krankzin- nigen en zenuwlijders, met de bedoeling het in te richten, speciaal voor verzorging van idioteu. De naamlooze vennootschap Zuid-Hollandsch Landbuuwcrediet, met een maatschappelijk kapitaal van f 500.000, onder directie van den heer J. G. D. Wateler, is in werking getred n. Dezer dagen werd door de Dolfijn, comm. kapt.-lnit. ter zee Krabbe, een der Nederlandsche oorlogskruisers in de Noordzee, e.m Engelsch vis- schersschip bekeurd wegens het visschen in Ne- derl. territoriaal water. Daar de bij de wet vereischte waarborgsom, bij betaling waarvan het vaartuig wordt vrijgelaten, niet door den schipper kon wor den gestort, werd de vreemde bodem op sleeptouw genomtn en te Delfzijl binnengebracht, waar die nu zal moete i verblijven tot de cautie zal zijn ge- steld of de slrafzaak zal zijn afgeloopen. In den avond van 2 Januari 1888 had te Ruinerwold het bekende ernstige spoorwegongeluk plaats. Voor den burgerlijken rechter zijn nog verscheiden dingen aanhangig van passagiers, die van Vet ongeluk de slachtoffers waren en deswege de Exploitatie-Maatschappij om schadevergoeding hebben aangesproken. In een dezer gedingen werd Vrijdag te Utrecht gepleit, Ben jongmensch van 17 jaren, de zoon van mr. B. D. M., te Groningen, was er op allerdroe- vigste wijze voor zijn geheele leven verminkt. Voor hem werd door mr. S. M. S. Modderman, advo- caat te Groningen, de door hem ingestelde vorde- ring van f 50.000 toegelicht. De Maatschappij bood f 10.000 aan. Uitspraak later. Tegen het hoofd van eene der fabrieken te Utrecht is door den adj. hoofdinspecteur van politie, den heer Wesselink, eene vervolging ingesteld, om- dat door hem niet binnen tweemaal 24 uren aan den burgemeester scbriftelijk kennis was gegeven van een aan een zijner werklieden, ter zake van den in die fabriek verrichten arbeid, overkomen ongeluk, zooals bij de arbeidswet is voorgeschreven. De Maatschappij van Weldadigheid hield de zer dagen te Amsterdam haar gewone jaarvergade- ring. Onder meer blijkt uit het jaarverslag, dat de groote kapitalen, in den grond der Maatschappij gekomen, meer en meer rentegevend beginnen te worden, maar de gewone uitgaven overtreffen de gewone inkomsten jaarlijks toch nog met ruim f 13.000. De uitgaaf van f 7000 's jaars voor rente-aflos- sing aan de Rotterdamsche Hypotheekbank, die met de eigenlijke exploitatie niets te maken heeft, zal nog 25 jaren aanhouden. Door buitengewone gif- ten en legaten kon in de laatste jaren in het tekort worden voorzien, doch die bron vloeit niet meer zoo ruim als voor eenige jaren. Aan gift en en legaten werd in 't geheel f 6196 ontvangen. Te Rotterdam wordt de oprichting van een kookschool voorbereid. Ten behoeve van de ansjovis zouterij, die, door den aanvoer van soms millioenen stuks per dag, alle beschikbare werkkrachten vordert en een langeren werktijd dan de arbeidswet als regel voor vrouwen en jeugdige personen toelaat, is door den minister van justitie voor enkele gemeenten aan de Zuiderzee vergund, dat door de bevoegde auto- riteit toestemming worde verleend om twee uren langer per dag te doen werken, gedurende veertien dagen achtereen. De oprichting van het herstellingsoord voor drankzuchtigeu is thans eene nieuwe phase inge- treden, daar het gebleken is, dat de ontvangen geldelijke steun op verre na niet voldoende was, het oorspronkelijke plan ten uitvoer te brengen en het geopende vooruitzicht, daartoe op min kost- bare wijze te geraken, als vervallen beschouwd moet worden. Het uitvoerend comite, niet langer kun- nende wachten, aan de ontvangen opdracht te vol- doen, heeft thans besloten, voorloopig op kleine schaal de inrichting tot stand te brengen, en in de eerste plaats een geneesheer-directeur te benoe- men, waartoe de oproeping zal geschieden, De f 50 000 uit de Staatsloterij viel te Lei. den op een in twiutigjes gesplitst lot, waarin een aantal werklieden gerechtigd waren. De bora sprong dus in een groot aantal parten, rneest van f 200 eu f 100, uiteen. De gemeente-gasfabrieken te Rotterdam heb ben over het afgeloopen jaar een batig saldo opge- leverd van f 387,956 en de drinkwaterleiding een saldo van f 123,486.67. Het herbouwd Zuid-Hollandsch Koffiehuis te 's-IIage zal in de eerste dagen van de volgende maand voor het publiek worden opengesteld. Op de Brouwersgracht te 's-Hage legde zich Dinsdagnamiddag een beschonken man op eene groentenschuit te slapen. Weinige minuten later kwam men tot de ontdekking, dat de man waarschijnlijk door het overmatig driuken over- leden was. De politie vervoerde het lijk naar het gasthuis. Dinsdagavond werd op de Vest te Dordrecht een 5£-jarig knaapje door het wiel eener vuilnis- kar omvergestooten en, met zijn handj<s in den zak niet vlug genoeg kunnende opstaan, kreeg hij het wiel eener daarna aankomende vuilniskar over het hoofd. Met verbrijzelden schedel werd de ongelukkige knaap, die onmiddellijk den geest had gegeven, opgenomen. Als bijdrage tot de bestrijding der varkens- ziekte verdient vermelding, dat een Groninger boer, die veel varkens houdt, gewoon is de dieren, zoo- dra het warme seizoen aanbreekt, 's morgens en 's avonds een weinig (een pijpekop vol) gemalen zwavel door hun voeder te roeren, lerwijl hij daar- mede tot September pleegt vol te houden. In tien achtereenvolgende jaren heeft gcenerlei ziekte zijn varkenshokken geteisterd. Dezer dagen heeft te Leiden eene dame, elders woonachtig en in een rijtuig met twee paar- den bespannen, gezeten, aan een looper een pakje ter bezorging gegeven aan de woning van een te Leiden alleen wonend heer. Het pakje bevatte een zeer jong kind, dat de ongehuwde moeder blijkbaar niet wilde behouden, meeuende dat het meer bijzonder bij bedoelden heer thuis behoorde. De heer was het met haar niet eens, en gaf daarvan kennis aan de politie, die het wicht in voorloopig arrest bracht. In een landbouwlezing te Haakshergen heeft de heer Marlet, landbouwkundige te Delft, aan het talrijk opgekomen publiek den volgenden raad gege ven Om goed hooi te verkrijgen, moet men het gras niet te lang laten staan de beste maaitijd is die, als de grassen beginnen te bloeien. Heeft het gras reeds zaden, dan gaat spoedig met het zaad veel voediugswaarde verloreu en is ook de wortel niet zoo krachtig meer voor eene voordeelige tweede snede. Ook het drogen van gras moet niet te snel gaan, om goed hooi te erlangen. Een medewerker van het Nbl. v. Ned. heeft een bezoek gebracht aan de 96-jarige marketent- ster van Waterloo, Bike Van Aggelen, die thans in het Oude Mannen- en Vrouwenhuis te Wage- ningen verpleegd wordt. Aan het verslag van zijn onderhoud met haar ontleenen wij het volgende: ,/Uit haar antwoorden en mededeelingen kwam ik te weten, dat zij eigenlijk als plaatsvervangster van haar moeder, die bij twee jonge kinderen inoest thuis blijven, was uitgetrokken. Zij was toen ineegenomen door haar vader, die cantinebaas was, doch die gedurende het gevecht den arnmu- nitiewagen bediende. Zij had onderweg en ook tijdens den slag en later de functie harer moeder waargenomen en dus als marketentster dienst gedaan, „een aardig baantje, hoor." ,j,Op mijn vraag, of zij zich nog veel van den veldslag herinnerde, gaf zij ten antwoord „Of ik mij nog iets herinner 1Alsof het gisteren gebeurd was, hoor 1 Het regende geducht, hoor, maar daar letten wij niet op, want het ging er warm toe, hoor Een oogenblik tegen 4 uur, dachten wij dat de Hol landers het verspeuld hadden, maar toen kwam Bliicher met zijn inanschappen juist bijtijds, hoor! en toen cominandeerde de Prins van Ora ije „Voorwaarts!" en toen.... he, het was gewonneu. Of ik het nog weet P Ik heb ze met eigen oogen gezien, den Prins van Oranje zoowel als Bliicher, hoor, maar ik heb nog veel meer gezien ik heb ze zien vallen bij massa'sonze dappere jongensde lijken lagen op hoopen, gekerm, kanongebulder, en dan die angst, toen men het bijna zou verliezen. Ach, zoo iets verg. et men nooit, hoor Te Beverwijk zijn uit verschi'.lende tuinen bloembollen gestolen, naar berekening voor eene waarde van meer dan f 300. De politie is de daders op het spoor. Zondag was te Tilburg een troep jongens bezig eeu idioot (bijgenaamd ,/Zotte Peer") te plagen. Ofschoon hij tot heden nooit gevaarlijk was, gaf hij een der jongens een misschien wel verdiend pak slaagde vader, die dit zag, trok partij voor zijn zoontje, en sloeg den gesarden //Peer" met een stuk hout, die daarop zijn mes trok en den vader een paar steken in den buik toebracht. Naar men verzekert, moet de gekwe ste in levensgevaarlijken toestand verkeeren. De uit Appelscha naar Duitschlaud vertrok- ken werkstakende veenarbeiders zijn in hunne hoop om aldaar weik te vinden teleurgesteld en keeren terug naar hunne woonplaats. Naar men zegt, zijn ze voornemens aldaar terstond het werk te hervatten. Het had de aandacht getrokken, dat in den laatsten tijd in een zelfde werkmansfamilie te Leiden betrekkelijk kort na elkander zich verschillende sterfgevallen hebben voorgedaan. Eerst overleed een kind, daarna de man, ver- FUUILI/BTQW. 25) vDan zijt gij op een verkeerd spoor, totaal ver- keerd, geheel van den weg," zei Britton in een adem. //Ik heb ook al eens aan dien mijnheer getwijfsld, maar toen deed ik het lompste ding, dat ik nog ooit gedaan heb, toen vergiste ik mij, zooals ik mij nog nooit vergist had." #Gij vergiste u, niet waar vroeg Wenlock, aan zijn pijp een paar flinke trekken doende. vJa," zeidi Britton, ,/en ik wilde niet graag, dat mijn ondergeschikten er iets van wisten. In plaats van met een dynamietwerper had ik met een heel geleerde heer uit de Levant te doen, in plaats van een socialist, had ik een kapitalist van belang voor mij. Lieve hemelwat had die man een geld b>j zijn bankiers uitstaan. Iemand, die zoo rijk is, zal waarlijk niet met dynamiet gaan gooien." z/Ik geloof, dat gij hem gesproken hebt zeide Wenlock vragender wijze. //Of ik hem gesproken heb zeide Britton. //Nu, daar kan ik van meepraten, ik heb nog nooit met een dergelijk mensch te doen gehad. Ik deed net of ik een Duitscber was, maar hij schreef mijn naam duidelyk op een kaartje, en nam mij daar- enboven nog zoo erg beet, als ik nog nooit beet- gtnomen ben." ,/En dat overtuigde u dadelijk," hernam Wen lock, //dat gij met een dood onnoozelen hals te doen hadt." ,/Zoo dadelijk was ik daar niet van overtuigd," zeide Britton, //maar verdere nasporingen leerden mij maar al te zeer, dat ik op een verkeerd spoor was." ,/Hebt gij niets aan zijn oogen gemerkt vroeg Wenlock verder. ,/Hij had een paar kijkers," zeide Britton, //die u als dolken schenen te willen doorboren, maar het meest was ik veiwonderd over zijn buitenge wone lichaamskracht, want hij tilde mij van den grond alsof ik een veertje was." ,/Dan moet gij nog al familiaar met hem gekeu- Veld hebben, om elkanders gewicht zoo te gaan onderzoeken zeide Wenlock. z/Hij wilde mij maar eens toonen," hernam Brit ton, op doffen toon, alsof de herinnering er aan hem pijnlijk aandeed, //hoe gemakkelijk hij mij uit het venster kon werpen, als ik het hem te lastig maakte. Ik heb nog nimmer zulke vingers ge- voeld, zij waren als staal. De drommel, zoo'n ijzersterken man zou ik niet graag willen presen- teeren, de paternosters om te doen. Ik geloof, dat hij mij fijn wreef." „Welnu," zeide Wenlock, ,/daar mijnheer Crad- dock zulk een fatsoenlijk man is, zal dat wel nooit behoeven. Hij heeft veel geld bij zijn bankiers uit staan, en die geld heeft kan geen kwaad doen. Zoo was het ook laatsl het geval met dien moor- denaar, die had eveneens een aardig sommetje uit staan, alle getuigen riepenhet is een door en door fatsoenlijk man, alleen de rechters waren van een andere opinie." z/Gij hebt ook altijd wat, Wenlock," zeide Brit ton, //maar nu zeg ik u, dat gij totaal op den ver- keerden weg zijt. Mijnheer Craddock is in de zaak van het dynamiet-complot zoo onschuldig als een pas geboren kind." ,/Recht zoo, dat is braaf van je, dat je voor de onschuld pleil," zeide Wenlock. Wij leven in den tijd van vooruitgang, de ouderen moeten voor de jongeren wijken. Ik verwacht ook een jongeren vriend, maar die schijnt niet te komen, dus zal ik maar opstappen." Hij wilde weggaan, toen een jongmensch, dat blijkbaar diegene was, welke Wenlock bedoeld had, binnenkwam. Het was een net gekleed heer, met een innemend voorkomen. ,/0, daar is mijn jonge vriend Martin," zeide Wenlock. „Ik dacht wel, dat gij oponthoud gehad zoudt hebben. Welke tijdingen brengt gij mij?" Het jongmensch keek veel beteekenend naar den anderen politiespion. ,/Geneir u voor Sam Britton niet, zeide Wen lock. ,/Vertel mij enkel maar, hoe laat? en waar i/De tijd is niet bepaald," antwoordde Martin, ,/doch morgen moet het gebeuren, het nummer van het huis weet ik niet, wel weet ik, dat het in Marsh- gate straat is." ,/Marshgate straat," hernam Britton, opsprin- gende en zoo wel Wenlock als Martin met de uiter- ste verbazing aanstarende, ,/daar woont de Ier en dien moet ik morgen in arrest nemen." yEn bij die arres- tatie hopen mijn jonge vriend Martin en ik u weer te ontmoeten, vriend Britton," en dit zeggende groette Wenlock den anderen detective eventjes en vertrok met Martin. XXI. ZoNDER GENADE ,/Zoo, hebt gij u vernederd, om mij weer een visite te brengen," zeide Craddock, zoodra Acland de kamer binnenkwam. ,/foch is dit niet van harte, want ik geloof, als gij uw eigen zin deedt, gij niet bij mij kwaamt. Koni, antwoord, wenschtet gij niet, dat ik duizend inijlen ver zat?" „Ik ben naar u toegekomen, toen gij het eischte," zeide David op dien afgetrokken toon, dien hij altijd aannam, als hij onder den invloed was van C addoek. ,/Het is heel aardig van u, dat gij mij een visite komt brengen," zeide Craddock, met zijn gewone grijns, yen nu, als gij uw vrijen wil hadt, wat zoudt gij doen ,/Wel," zeide David, nu zonder den minsten hartstocht, „ik zou u voor uw onbeschoft gedrag tegenover de dame, met wie ik geengageerd ben, half dood ranselen." ,/Gij zijt een heel galante ridder voor de dames," riep Lipthwaite vroolijk, ,/hoe komt het nu, dat gij uw mooi plannetje niet ten uitvoer brengt?" ,/Gij weet, dat ik nu voor uw wil moet buigen," zeide de jonkman, terwijl een droeve trek over zijn gelaat vloog, ,/gij weet heel goed, dat ik nu we- derom zonder u niets kan." ,/Het is mij hoogst aaugenaam, dat gij uwe ellendige onmacht nu bekent," was het antwoord. ,/Doch wees blijde, mijn getrouwe boodschapper,

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1