Gemeenteraadszitting Burgerlijke Stand. zegt men in niet onbelangrijke matemaar nu schijnt ook de cholera te naderen. De Engelsche Lancet" bespreekt de geruehten daaromtrent. Uit Berlijn is nl. gemeld, dat de ziekte, die tot dusver voor cholerine werd gehoudeu en die eenigen lijd geleden in Astrakan, Kieff en andere deelen van Zuid-Rusland woedde, nu blijkt, de gevrtesde echte cholera te zijn. En tegelijkertijd kwam uit St.-Petesburg het bericht, dat de cholera, die in Mesopotamia heerscht, in westelijke richtiug scheen te trekken en zich reeds westelijk van de Wolga in Zuid-Rusland verspreidde. He ,/Laucel" houdt dit alles voor zeer wel mo- gelijk en ziet in de richting, waarin de besmetting zich beweegt, een duidelijk gevaar voor Europa. Quatre Bras ui Waterloo. VII. De verbonden mogendhedan waren wakker sre- schud. S Na den slag van Ligny herstellen zij hun grove feilen, toonen een verbazende werkzaamheid en manoeuvreeren nu met hun legers op meesterlijke wijze. Li Wellington was weer de oude groote veld- heer gevaren. En Bliicher, wiens gelaat glom van blijdschap, dat hij het vooruitzicht had, om spoedig weder met de Franschen aan den gang te kunnen komen, wilde geen napijn van den val voelen. Bliicher zat den volgenden dag weer in den zadel, en al waren de oude knoken nog wat stijf, het huzarenhart klopte er niet minder warm om. Voorwaarts, voorwaarts, laten wij de Franschen op hun jak komen, bleef maar steeds zijn devies. In de beste orde wiren de'Pruisen op Wavre B ruggetrokken en hadden zich bij Gemblours met het corps van Bulow, dat 100.000 man sterk was, vereenigd. Wellington hoorde den l-7den de geschiedenis van Ligny van een escadron huzaren, dat hij op kondschap had uitgezonden, gaf ten 10 uur order om terug te trekken, en koos Waterloo tot h >ofd- kwartier. Of de Prins een hazenslaapje gepakt heeft, weten wij niet, maar zoo veel is zeker, dat als dit ge- beur.l is, Z. K. H. maar een half uur in een stoel, zooals men dat noemt, zijn oogen zal verschoten hebben. Want met het aanbre en van den dag zat Z. K. H. weer in den zadel en te Quatre Bras om present te wez m als Ney weer lust had om te beginnen. Ney hield zich echter doodkalm. Zoo kon de terugtoclit geregeld plaats hebben. Hierdoor naderdeu de bonrigenooten elkander hoe langer hoe meer en kon de een den ander, als hij het benruwd kreeg, bijstaan. W ellington mojt Bliicher van zijn veranderde stelling hebben kennis gegeven ;n gezegd hebben, dat hij den slag zou aannemen, wanneer Bliicher hem maar met twee corpsen hielp. De oude huzaar moet toen in den zadel zijn opgesprongen en gezegd hebben, denk je, dat ik hier zit om vliegen te vangen, als gij het aan den stok krijgt, kom ik niet met twee corpsen, maar met rnijn heele leger, en als Nappie u den I8den niet aanpakt, moet gij hem den 1 9d m aanpakken. Al drt dralen is miar gekheid, wij moeten naar Parij, Napoleon had buiten den waard gerekend. Die waard was de voortvarende oude beer Bliicher, en het krijgsgenie van den chef van den generalen staf Gneisenau, die den ouden heer naar hartelust liet grommen en brommen op dj Eiauschen, maar tevins zorgde, dat hij er niet als een dolle man, maar naar de regels der krijgskunst op invloog. Na den slag van Ligny zijn er koeriers naar Parijs gezonden, met het bericht, dat de Piuisen zoo ge dagen waren, en dat men in langen tijd niels meer van hen hooren zou. Dit bericht werd den 18dtn aan het Fransche volk verkondigd, dus juist op den datura, dat die versla ;en Pruisen Napoleon den doodsteek gaven. Een Pruisische batterij, die Napoleon bij toeval in handen viel, omdat zij wat te oostelijk afge- dwaald was, versterkte hem in zijn vermoeden, dat de Pruisen in de richting van Duitschland afge- trokken waren. In den oorlog moet men echter door zijn eclai- reurs zooveel gegevens zien te krijgen, dat de generaal en chef vermoedens kan opperen, die bijna zekerheid zijn. Dit werd verzuimd. Zij, die den veldtocht medegemaakt hebben, ver- klaren (ook Erckmann-Chairian bevestigen het), dat er n i den slag van Ligny geen vivres meer uitgedeeld werden. De troepen moesten dus requi- reeren (dit schijnt niet te zijn gebeurd) of maro- deeren om eten te krijgen. Nu is marodeeren op zijn plat Ilollandsch gezegd zooveel als „op schooi" loopen. Men zegt dan, ,/boer! gelief je wat te geve i of doe je het niet graag." En als de boer het niet graag doet wordt hij op slaag getrakteerd. Als een armee-corps op dergelijke wijze gevoed moet worden, kost het tijd. Toch hi d niets belet met cavalerie patrouilles te onderzoeken, waar de Pruisen bleven. Al verken- geen kans. Wat moest zij tante nu weer wijsmaken. ffWelnu," zeide de generaal, ,/dan zal ik u wel uit den brand helpen. Ik ga mede naar tante Dorothea, ik ben wel is waar bij een vrie: d op het diner genoodigil, maar ik zal dat diner maar voor de goede zaak in den steek laten doch ik moet de beleefdheid in acht nemen." Dit zeggende liet hij zich door zijn koetsier naar het naaste hulptelegraaf-bureau rijden, en zond zijn vriend per draad bericht, dat hij belet had gekregen. Daarna beval hij den koetsier, om hem en Rhoda naar tante Dorothea te brengen. (Wordt vervolgd.) nende, kunnen zulke patrouilles in hun onderhoud voorzien. Huzaren hebben een fijnen reuk en rui- ken dadelijk of er bij den boer een ham in den schoorsteen hangt, en daar w tar kippeu zijn, weten zij bij ondervinding zijn ook eieren. In het op- sporen van eetbare waar zijn zij nog bandiger, dan de rechercheur van politie in het vinden van dieven. Aapoleon had '/8 van zijn rnacht afgezonderd, om de Pruisen te vervolgen. In den vroegen mor- gen merkt men, dat de Pruisen weglrekkeu en onderzoekt men voor het gemak maar niet eens waar zij blijven. In het middaguur breekt de generaal op en zegt, kom wij zullen eens een wandelingetje maken, misschien zien wij ze nog wel. Het is bijna ongeloofbaar, maar de generaal marcheert een paar uur en zegt toen //halt." Gf de Pruisen nu in China of Tartarye of in de buurt zijn, weet hij niet. Waartoe zichzelf dan lastig gemaakt, waarom verder gemarcheerd, als men niet weet waarheen Gaal eens na, daar is een bevolking die Fransch verstaat en ook Fransch spreekt, al 1 omen er een paar Luikerwjpilsche uitdrukkingen door. Men schijnt zicl met eens de moeit.e te hebben gege ven, om aan do boeren te vragen, heb je ook menschen gezien, die op Pruisen geleken De nood- zakelijkheid om cavalerie-patrouilles vooruit te zen- den, om eens te onderzoeken of de kust een eind vooruit klaar was, dat behoefde stellig niet. Het heele Pruisische leger met zijn nasleep, is voor hem verdwenen op dezelfde manier als een Chineesche schim verdwijnt, zonder het minste spoor na te laten. Eerst 's avonds om 10 uur weet de goede man waar de Pruisen zijn. Men zegt, dat de regen zijn opmarsch verhinderd heeft, laten wij dat aan nemen, het heeft toen duchtig geregend, maar even- min als regen voor een zeeman een verontschuldi- ging kan wezen voor zijn slecht uitkijk houden, evenmin kan een generaal zich verontschuldigen met voor te geven van door den regen verplicht te zijn geweest naar zijn tegenstander te zoeken op de manier van een Zoeloekaffer, die voor het eerst in een wereldstad komt. Napoleon ziet Wellington aftrekken, nog staat de kans schoon voor hem. Het Engelsche leger heeft nog geen stelling genomen. feitelijk heeft hij de Pruisische en Ilollandsch-Engelsche macht reeds gescheiden. Valt hij aan, dan staat de kans heel goed voor hem, dat hij dat aftrekkende leger in wanorde brengt en verslaat. Napoleon blijft wer- keloos. Waarom? Dat verklaart de geschiedenis niet. Eerst in den laten namiddag poogt hij door een ruiteraanval het aftrekkende leger te bemoeielijken. Die aan val liep nog in het voordeel der Engelschen af. Een hevige plasregen bemoeielijkte verder ook den opmarsch der troepen zoodanig, dat Napoleon van alle verdere vervolging afzag. Wordt verro/gd.) van Woensdag 11 Juni 1890. Schiedam, 13 Juni. lot 2<ten luitenant hij He dienstdoende schut- ieriJ,/llller ziJn ben0f,r;"l. Ue heeren A. Gouka en ii/. M. Beukers, thans bfidnn sergeant, en is eervol ontslag verleend aan den 2en luiienant, den heer M. Heiligers. beer J- M. C. Beukers, vroeger alhier, heeft aan de rijbuniversiteit te Leiden, met goed gevolg het doctoraai exam en in de geneeskunde afgelegd. Onze stadgenoot He heer J. U. Roelants, heeft te Leiden met gunstig gevolg het litterarisch- mathematisch examen afgelegd. '/!1- ^an Goor alhier, is beroeuen naar Broek op Langendijk. Wie die zich niet verbaasd over de wijze waarop het leger des heils te velde Irekt om zon- daren te bekeeren, maar ook wie die zich niet verbaasd over de belangstellint/, die het verwekt Dat de meuwsgierigheid hoog^gespannen was, na de meer dan excentrieke aankondiging, dat de oefeningen hier zouden beginnen, laat zich begrij- pen dat het echter zoo spoedig zulk een succes zou hebben, was zeker minder verwacht. Wij gebruikten het woord belangstelling, wat voor velen misschien te veel is gezegd, maar wanneer het slechts nieuwsgierigheid was, zouden dan al die personen van verschillende gezindten daar aanwezig, met die voorbeeldige orde en de diepste stilte toeluisteren naar h-.tgeen de dames- officieren daar vertellen Ons komt het voor, dat daartoe meet dan nieuwsgierigheid, dat daartoe belangstelling en eerbied noodig zij. Ook eerbicd. Niet voor de leerstellingeu, die zij ver- kondigen, want de meesten belijden een andere leer en voor anderer denkbeelHen wordt over het algemeen weinig eerbied geko.-sterd, maar voor de overtuiging, die zij toonen te bezitten voor de zelfopoftenng, waarvan zij blijk geven, door hun leven te wijden aan datgene, wat zij het heiligst achtenverzakende alle genoegens der wereld, bewust, Hat zij door het groote publiek zullen worden Despot, ja, soiuwijlen mishandeld. Gisterenavond weid de bijeenkomst geleid door Mevrouw Stafkapitein Mitchell, bijgestaan door haar adjudant mej. Lupfens, die zich deed kennen als een zeer vaardig en bekwaam tolk. .Eivol was de zaal, waarvoor zij optraden. In den loop der bijeenkomst gaf zij een beschrijving van den weg, die gevolg 1 moest worden om tot olScier te kunnen worden bevorderd, een beschrijving, die stellig aan velen welkom was. Dien avond plaatsten zich weder een drietal personen op het zondaarsbankje. Wij liopen van harte, dat die bekeerde zondaren voor goed het pad der zonde hebben verlaten en niet te veel er op vertrouwen, dat zij, die zich eenmaal hebben bekeerd, steeds in genade zullen worden aangenomen, en op dat vertrouwen maar voortzondigen, want op die wijze zouden de bekeer- den erger zijn dan de zondaren. Bij een Zondag alhier gehouden match tus schen de cricketclub Olympia, van Rotterdam, en Achillesvan Leiden, werden twee innings gemaakt, waar bij Rotterdam in de eerste 43 en in de tweede 9 punten maakte, en Lriden 52 en 45, zoodat Achillesvan Leiden, de overwinning behaalde met 45 punten. Ouwerschie, 11 Juni. Ds. C. J. Leentnans, alhier, heeft een beroep ontvangen naar Opheusden (bij Wageningen). Zondag a.s. zal Ds. Leenmans te 9£ en te 2 uur voor de gemeente optreden. laarriiiigeii, 11 Juni. De vergadering van de Onderwijzersvereeniging in het, arrondissement Vlaardingen zal gehouden worden op Vrijdag 13 Juni a.s. op de buitenplaats //Ons Genoegen" in Voorne's duin. De heer Vrijman van Spijkenisse zal inleiden Het teekenonderwijs op de lagere school. Als leden van het bestuur zijn aan de beurt van aftreding de heeren: D. L. Hardeman te Hellevoet- sluis en A. F. Stoik te Vlaardingen. Des avonds om 8 uur zal er, voor rekening van het bestuur, eene boot gaan van Brielle naar Vlaar dingen, terwijl des ochtends om half elf bij aan- koinst der boot rijtuigen gereed zullen staan voor de leden, die de vergadering wenschen bij te wonen. Men schrijft ons uit liotterdani, dd. 12 Juni. De drankduivel heeft hier weer een ijziugwekkende gebeurtenis veroorzaakt. Een oud gediende was, na zijn pasj oort bekomen te hebben als onderofficier, gaan trouwen. Na allerlei bedrijven te hebben uitgeoefend, werd hij bierhuishouder. Ten slotle raakte hij nan den drank verslaafd, was dan even, als alle dronken tieden, erg lastig, had voorldurend ruzie met zijn vrouw en werd door de politie nu en dan inge- rekend. Hij kreeg een erfenis, het bierhuis ging aan kant, maar man en viouw bleven als kat en bond vechteu. Eindelijk liep de vrouw weg, en werd de altoos zich herbalende geschiedenis ook hier weer vertoond, de man verkocht het huisraad en deed met de opbrengst, daarvan zichzelf te goed. Die Bachusklant had een 92-jarige moeder. Man en vrouw zouden bij haar aan huis komen om weer verzoend te worden. De vrouw kwam met haar kind van 3 maanden op den arm, en de likkebroer met een geladen revolver in zijn zak. Toen de vrouw verklaarde, niet met hem te willen saraenwonen, voordat hij haar geld gaf om met haar kind te kunnen leven, trok djwoestaard eensklaps zijn revolver en schoot zijn vrouw dood, zooJat zij met het kin 1 in haar arinen tegen den grond viel. Daarop schoot hij zichzelven in den tials en viel over het lijk van zijn vroi w. Het arine schaap van een kind heeft al jong in een bloedbad gelegeu. Men zal zich eenig detikbeeld kunnen vorracn van de rmot.ie der 92-jaiige moeder, die dadelijk haar bewustzijn verloor. Een liefderijke buurvrouw zorgde onmiddellijk voor het kind. Het lijk van de vrouw werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar heen men ook den moordenaar bracht, die levens- ge vaarlijk gekwetst was. De dokters denken hem nog in het leven te houden. Hoorden wij iaatst, dat, in Amsterdam de weg voor een omnibus versperd werd, in de afgeloopen week werd hier de weg voor de stoomtram uit Ouwersel.io van gemeeutewege versperd. Daar die irain laaist een kind op de jammerlijkste wijze bad overreden, daehten velen, dat dit tengevolge - van dat ongeluk gebeurde. De versperring stond in verband met een dub- beltjeskwestie. De trammaatschappij moest f 3000 aan de ge meente betalen voor den grond, dien zij in ge bruik had. Het geld kwam er niet. Nu zult gij ook niet over onzen grond rijden, zeide men hier. Dit is zeer verdrietig voor de menschen van Ouwerschie, doch de directie van het Delfsche bootje zal er wel geen zuur gezicht om zetten. Ingeschteven van 9 tot 12 Jnni 1890 S C H I E D A M. OADEK1ROUWD12, A. Van der Schalk, N. II. en A. Van Keinpen. N. H. GEHUWD 11, A. Verbeek, 26 j. N. H. en A. M. Van Dijk, 21 j. N. H. G. Bubberman, 25 j. N. II. en M. E. Brouwer, 23 j. N. H. J Loomans, 27 j. R C. en A. C. Weber, 25 j. R. C. H. Iliner, 25 j. N. H. en P. Guis, 25 j. N. H E. H. Roggenkamp, 31 j. N. H. en J. A. M Sonneveld, 32 j. N. H. GEBOREN 9, Maartje Maria, N. II., d. van J. Lensvelt, en M. Vran Steijn. Rott. dijk. 10, Joost, R. C., z. van H. Zuidgeest en L. J. Schrek! Baan. Johannes Mattheus, R. C., z. van H. Dirks en M. Boogaars. Boterstr. 11, Hendrik, N. H., z. van H. Van Dijk en J. Baron. Hoofdstr. Chris tina Maria, N. II,, d. van J. Bras en M. Robbe- recht. Sin gel. 12, Willern Karel, R. C., z. van H. erdoe^ en I. Viuk. Baan. Prederik Johannes, N. II., z. van J. K. F. Hentschel en M. P. Stolk. Br. vest. Johanna Maria, N. H., d. van P. Tim mermans en D. Rijnbende. Baan. Tegenwoordig waren 18 leden. Afwezig de lieer K. J. v. Erpecura. Na voorlezing der notulen der voortgezette zitting op 26 Maart en \an 2 April jl. kwnmen o. a. de navolgende stukken m een besluit van Ged. Staten dezer provincie,"houdende be- paling van den termijn binnen welken de gemeente-rekeningen over 1889 moeten worden ingezonden; zijnde dit uiterlijk op den 31n Aug. e. k.; twee missiven van dezelfden ten geleide van door ben goedgekeurde raadsbesluiten tot veranderingen in de gemeente-begrootingen over 1889 en 1890; eene gelijke missive ten geleide van bet door hen goedgekeurde tweede suppletoir kohier der plaatselijke direete belasting; eene gelijke missive ten geleide van bet door ben goedgekeurde raadsbesluit tot het onderhandsch verhuren eener bovenwoning, nabij de voormalige Overscbiesche poort aan den brugwachter, J. van Nieuwenburg en een gelijke missive ten geleide van een afschrift der beschikkmg van den minister van binnenlandscbe zaken, met extract nit den daarbij beboorenden staat, tot vaststelling der rijksvergoeding in de kosten van bet lager onderwijs over het jaar 1888, waaruit blijkt, dat door deze gemeente te veel is genoten f201.95J; welke stukken alle werden aangenomen voor kennisgeving. De missive van Ged. Staten van 20—21 Mei j.l. ten geleide van een scbrijven van den minister van binnenlandscbe zaken van 19 Mei 1.1., boudende mededeeling dat bij, op de in gezegd scbrijven ontwikkelde gronden, bezwaar maakt bet besluit van den raad dezer gemeente tot beffing van spuigeld aan 'sKonings goedkeunng te onderwerpen, werd mede voor kennisgeving aan genomen, zullende beide missiven worden opgenomen in he gedrukt verslag der bandelingen. Nog werd voor kennisgeving aangenomen het proces-verbaal van door burgefrieester en wethouders gedane opneming der boeken en kas bij den gemeente-ontvanger, op 10 April 11 Een adres van den heer Van der Pant alhier kwam nu ter taiel, boudende bezwaren tegen de wijze, waarop door de Tele- foon-maatscbappij, met bare vischgraatacbtige" en lompe palen onze gemeente ontsierd wordt. Dit adres zal ter kennisname aan de Fabricage worden verzonden, om zo noodig daarop te letten. Do staat van oninvorderbare posten van de plaatselijke direete belasting dezer gemeente, over het boekjaar 1888, ten bedrage van t 928.10, werd ter inzage gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering. I)e verslagen van den directeur der gasfabriek en der gemeente- d n n k w aterleid 1 ng alhier, nopens den toestand en de exploitatie er mriehtingen, worden ter inzage gelegd tot de eerstvolgende vergadering, zijnde beide bovendien opgenomen in het jaar ver slag nopens den toestand der gemeente. Mede werd ter visie gelegd tot de volgende vergadering de rekening der ontvangsten en uitgaven van de gemeente-drink- waterleidmg over het jaar 1889, met de daarbij behoorende bijlagen, opgemaakt door den boekhouder dier inrichting, over- —g de verantwoording in de gemeenterekening over De rekening der stedelijke gasfabriek over 1889 met de bij lagen werd in handen gesteld der financieele commissie, ten tine van onderzoek en rapport, alsmede die van de directie van het algemeen handels-entrepoi over 1889. io?n ie^n^n^ van ket St.-Jacobsgasthuis met de bijlagen over 1889 en de begrooting van die instelling over 1891, de rekening van liet beheer der fondsen van het vroeger alhier bestaan hebbende oude-mannenhuis over 1889 en de rekening en ver antwoording van regenten der Hofjes van Belois alhier hunner adrainistratie over 1889 met de daartoe behoorende Lescheiden alsmede de begrooting voor 1891 daarvan, werden ter visie gelegd, ter behandeling in eene volgende vergadering. lletzellde geschiedde met het adres van het bestuur van het alhier gevestigde departement der M. t. N. v. 't A., houdende verzoek oin ten behoeve der huisvlytschool van de gemeente in huur te bekomen de thans buiten gebruik zijnde bovenzaal der Xoopmansbeurs, en zulks kosteloos of tegen een zoo billiik gestelden huurprjjs, dat deze de kraehten van de school niet te boven ga, en het adres van M. L. Van Lutsenburg, wed. dr. A. Alaas, om ontheffing van hareu aanslag in de plaatsel. direete belasting dezer gemeente van af 1 Mei jl., wegens het metter- woon verlaten dezer gemeente met gezegden datum. In antwoord op een verzoek van het bestuur van het doof- stommen-instituut te Rotterdam, wordt op voorstel van B. en W. met algeineene stemmen besloten aan deze nuttige inrichting een jaarlijksch bedrag uit te keeren van flOO. Aan J. S. Klekamp werd, op zijn verzoek, om verlenging van huur met twee maanden van de door hem van de gemeente in gebruik zijnde voormalige turfschuur aan de Raam en een pakliuisje bij het Spinhuispad, op dezelfde voorwaarden gunstig beschikt. Alsnu tot de behandeling der aan de orde gestelde onder werpen overgaande, werd vooreerst voorzien in de periodieke aftreding van de leden der vaste raadscommissien. De aftredenden werden alien herbenoemd, terwijl tot lid der comm issie voor het bij houden van den staat der gemeente- eigendommen werd benoemd de heer Prins, tot lid van de commissie van controle voor de plaatselijke direete belasting de heer H. Swart, en tot lid der commissie van fabricage de heer Van der Schalk, alien in de plaats van den heer J. Dijkmans Gz., die heeft opgehouden lid van den raad te zijn. Tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwhs ter vervulling der vacature, opengevallen door het overlijden van den heer J. Steijnis Gzn., werd benoemd de heer dr. N. M. Kam met 15 stemmen. De ontwerp-besluiten tot het voldoen van uitgaven uit den post voor onvoorziene uitgaven, van af- en overschrijvingen op de geineentebegrooting van uitgaven en tot verhooging van of toevoeging aan de begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor 1889 en 1890 werden bij acclamatie aangenomen. etzelfdc was het geval bij de voorstellen van de commissie voor hot burgerlijk armbestuur en het stads-ziekenhuis om wijzi- ging der begrooting dier instellingen over 1889 en van den schuttersraad der dienstdoende schutterij alhier om wiiziging der begrooting dier schutterij voor 1889. 1 hans was aan de orde het voorstel van B. en W., om in art, 3 de thans geldende verordening, regelende de heffing der plaatselijke direete belasting van 26 Januari 1882, de volgende wijziging aan te brengen: tegen hoogstens vijf ten honderd" te vervangen door deze bepaling: //tegen een door den gemeen- teraad te bepalen percentage." Dit voorstel werd ingediend met het doel, om deze bepaling in overeenstemming te brengen met ^0-0^ 1 dieF verordeninS gestelde bedrag van hoogstens De heer isser stelde voor om met het oog op het reeds vergevorderde uur de vergadering te verdagen, omdat hij voor- zag, dat zich over dit voorstel een langdurige discussie zou ontspmnen. De Voorzitter kon zich met dit voorstel niet vereenigen. Vooreerst de urgentie van deze wijziging achtte hij zoodanig, dat die dadelijk behandeling eischte en ten tweede begreep hij met hoe over zulk een eenvoudige zaak zich een langdurige discussie zou kunnen ontspinnen, wat hij door een uitvoerige toelichting trachtte aan te toonen. De heer Den Breems schaarde zich aan de zijde van den heer Yisser; ook hij voorzag een langdurige discussie, en ont- hield zich daarom van een w^derlegging van het door den Voorzitter aangevoerde. De Voorzitter bleef echter bij zijn gevoelen, zoodat bet voor stel in behandeling kwam. Het bleek, dat dc beer Visser en Den Breems juist kadden gezien. Nogmaals bracht de Voor- ffnoano W!nnJerinS' dat in art. 1 gestelde bedrag van f 100.000 met de 5 pCt. niet te bereiken was, waardoor het dus noodig was die bepaling te wijzigen. De beer Den Breems achtte bet verkeerd om voor 1890 dat reeds byna voor de helft achter den rug lag, nog zulk een mgnjpende verandering in het belastingheffen te maken en meende, dat zulk een heffing nimmer van terugwerkende kracht mocht ziju. Ter motiveering van deze meening herinnerde hij, wat de heer Schuurman in de vergadering van 26 xMaart had gezegd, omtrent de terugwerkende kracht van het ontwerp- spuigeld. r In een uitvoerige rede toonde nu de beer Schuurman aan bet yerschil tusschen bet ontwerp-spuigeld en bet aanhangige voorstel; hoe de Wet toelaat in bijzondere gevallen aan een belastingheffing terugwerkende kracht te geven; dat die toen met konden gelden, doeh thans wel. Ten bewijze haalde spreker ecmge arresten van den Hoogen Eaad aan. De beer Den Breems verklaart, dat na het door den heer Schuurman gesprokene een zijner bezwaren, doch niet alle zijn opgeheven, maar vraagt of er dan zooveel urgentie bestaat, om de zaak zoo overhaast te bebandelen. Op deze vraag wordt door den \oorzitter bevestigend geantwoord. Ilij wijst er op, dat de cohieren met kunnen worden opgemaakt zoolang omtrent dit punt met is beslist. Ook drukt hij ziin bewondering uit, J"13t de rea v>sser en Den Breems zich tegen deze zaak verzetten, omdat juist zij bij de behandeling van "het ontwerp- 61' WCZen' dat men toch met deze verordening tot t LOO.000 zon kunnen gaas. Over de kracht van het bij het behandelen van eenig ontwerp gesproken in betrekking tot de behandeling van een later onderwerp, ontspint zich nu tusschen den Voorzitter en den heer Den Breems een langdurig dispuut, waaraan door eerst- genoemde een emde gemaakt wordt, door te verklaren, dat volgens het reglement een lid slechts tweemaal het recht heeft over hetzelfde onderwerp het woord te voeren. De heer Den Breems antwoordt hierop met een dankbetuiging aan den Voor zitter, die hem des ondanks zoo dikwijls het woord verleende. Hierop werd het voorstel van B. en W. in rondvraag ge- bracht en aangenomen met 15 tegen 3 stemmen, die van de heeren Van Harwegen Den Breems, Schieveen en Visser. na werd de vergadering verdaagd tot Zaterdag a.s., des ten lj uur.

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2