Het Dynamiet-Complot N°. S3. Eerste Jaargang. Woensdag IS Juni 1S0O. bin n TnTTSI. Abonnementsprijs: Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Pry's der Adverteiitien Per drie maanden -.90 Uitgever Van 1—5 regels —.BO. Iedere regel meer. .10 franco per post. Q-roote letters naar plaatsruimte. voor liet Buiten- C. J. BLOMMEIDAL, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Boterstpaat, E, 342, Familieberichtenper annonce —.40 SCHIEDAM. %ij, die zich met het vol- send kwartaal, aanvaiigendc I ju|j a> g_ 0p jit blad wensehen ie abonneeren, antvaiigen de nog tot dien datum verschijneude uummers GRATIS. De thans bij de Tweede Kamer ingediende wet betreffende de besmettelijke ziekteu stelt voor de mazelen als zoodanig te doeii vervallen daar- entegeu de kraamvrouwenkoorts in de lijst op te nemen. Ten aanzien der koepokinenting plaatst de Re- geering zich op het s'andpuntbevordering der vaccinatie, geen dwang. Aan de Regeering komt de vrije besciiikking over het menschelijk lichaatn niet toe. Kinderen, die niet zijn ingeent, kunnen op de scholen wordeu toegelaten, wanneer door hunne ouders aan den burgemeester is verklaard, dat zij bezwaar hebben tegen de iueutiug van het kind. De gelegenheid tot meriting zal niet meer om de drie, maar om de zes inaanden door de gemeenten gegeven worden. De wet bevat nog verscheidene audere wijzigingen van minder belang. Naar men verneemt, zijn bij de memorie van beantwoording, door den heer Bahlmaun uitge- bracht op het voorloopig verslag nopens het door hem bij de Derate Kamer iugediend wetsontwerp tot heffing van graanrechten, ter voorziening in den kwijnenden toestand van den landhouw, de vol- gende wijzigingen gebracht. Het recht op tarwe is van f 1.20 gebracht op 60 ct., rechten op mais en haver vervallen, die op ro^ge zijn gehandhaafd, het recht op meel is verminderd, dat op grutten verhoogd, terwijl de tarwestijfsd bij invoer wordt belast in plaats van met f 4 met f 2. Daar het doel van het wetsoutwerp is de hef fing van een fiscaal recht, zijn in den considerans de woorden ,/Oin te voorzien in den kwijnenden toestand van den landbouw," die overgenomen waren uit de wet 1865, vervangen door heffing van graanrechten." Door die gedaehte wordt ook beheerscht het andere door dien afgevaardigde dezer drgen inge diende wetsvoorstel, waarbij wordt voorgesteld, den zout-accijns te verlagen van f 9 op f 5 per 100 kilo en van 't invoerrecht op geraffineerd zout van f17 op f12. De leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, die tot het College van Commissarissen behooren van de Spoorwegmaatschappijen, welke betrokken zijn bij de thans in behandeling zijnde wetsvoordracht betreffende de spoorwegovereenkom- sten, wonen de zittingen der Kamer niet bij. Men verzekert, dat er waarschijnlijkheid bestaat, dat Z. D. H. de Prins Von Wied, met Hds. Gade en gezin, dezen zomer eenigen tijd op Scheveningen zullen komen vertoeven. Naar men verneemt, is op voorstel van de inspecteurs van 's Rijks waterstaat door den minister van waterstaat in beginsel bepaald, dat personen, die in rijksdienst werkzaam zullen zijn, maar uit bestekken worden betaald, bij vacturen vaste aan- stellingen zullen \erkrijgen, wat hun recht op pensioen zal geven. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat de personen, die als militair wielrijder worden aangeno- men, de volgende geldelijke vergoeding bekomen. Teruggave van gemaakte kosten voor de reizen van zijne woonplaats naar de standplaats, waar zijn dienst zal aanvangen, en van de plaats, waar zijn FEItTILXjETOIffr of het hypnotisme in de hand van een samenzweerder. 28) Gelijk voorzien kon worden, was de guile tante Dorothea tot in de wolken verrukt over het bezoek van den voogd van Rhoda en drong zij net zoolang bij hem aan, dat hij bij haar zou blijven eten, dat de generaal het aannam. Men praatte een poos over koetjes en kalfjes. Op eens zeide de generaal,/Maar tante Dorothea, gij hebt zoo lang beloofd mijn museum van Oos- tersche rariteiten eens te komen zien, mag ik nu morgen dat geluk eens hebben P" vO, bemel," zeide de tante, ,/dat heb ik nooit beloofd, want ik heb altijd gezegd, dat ik vreeselijk bang ben voor de slangen." „0," zeide de generaal, //die zijn dood en zitten in flesschen met spiritus, die geen mensch optn kan maken." „Ja," zeide tante Dorothea, ,/maar als ik die zie word ik er zoo akelig van, dan lust ik in dagen geen bier meer, want dan is het net als of er elk oogenblik zoo'n slang uit de bierflesch zal kruipen." *Nu, gij zult ze niet zien," hernam de generaal. ,Dat heb ik u toen ook beloofd, maar u zeide toen, dat u zoo dolgraag dat Japansche porselein wildet bekijken." eens dienst eindigt naar zijne woonplaats terug, waarbij wegens vervoer van zijn persoon per spoortrein de vracht voor eene plaats eerste kiasse in rekening kan worden gebracht; voorts eene schadeloosstelling van vijf gulden per dag. De Provinciale Staten van Zuid-Holland zullen in hunne aanstaande zomervergadering geroepen zijn, behalve tot de verkiezing van leden der Eerste Kamer en de behandeling der begrootingen en de daarop betrekking hebbende subsidie aanvragen, tot de overweging van verschillende zaken. Zoo is door Ged. Staten o. a. voorgedragen een wijziging der provinciale verordening op het leggen van spoor- staven in openbare wegen en haar gebruik. Voorts ontwerp-besluiten tot bestendiging der hef fing van sluisgelden aan de schutsluis aan den Leid- schendam en van rechten voor het gebruik van het jaagpad langs den Vliet tusschen Leiden en den Leidschendam en voor het overzetten aan den Hofweg; zoomede een adres van het hoofdbestuur der schippersvereeniging SJmttevaer om opruiming eener ondiepte bij de spoorwegbrug aan de Vink, nabij Leiden. De rekening der provincie Zuid-Holland over 1888 bedroeg in ontvangst f 402,221.96$, in uit- gaaf f 310,587.46$, zoodat het dienstjaar een voor- deelig slot oplevert van f 91,634.50. De begrooting der provincie Zuid-Holland voor zooveel het rijksbestuur is, voor 1891, is geraamd op f 96,741. De Nederlansche gezant te Londen, de heer C. M. E. G. graaf van Bijlandt, heeft Woensdag den 50en verjaardag mogen gedenken van zijn eerste optreden in 's lands dienst. Een twintigtal jaren is hij te London gevestigdvodr dien tijd was hij achtereenvolgens te Petersburg, te Stokholm en te Konstantinopel bij onze diplomatie werkzaam. Ten behoeve i an hen, die eventueel in de onzekerheid mochten verkeeren, hoe ditmaal het program voor het hoofdonderwijzers examen luidt, ontleenen wij aan dtn Standaard, wien te dien opzichte vragen gesteld waren, de volgende vreuken: Het program voor de hoofdakte blijft voor dit jaar onveranderd. Zoo ook alle bepalingen omtrent het examen, uitgezonderd deze eene, dat men, om geexamineerd te worden, eerst f 10 moot storten bij den voorzitter van de examen-commissie. Het Koninklijk besluit, bevattende het program voor de volgende jaren en de bepalingen voor de examen-commissien, is in bewerking. De levensverzekering-maatschappij van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap telde op 1 Juni jl. 2458 polissen. Het verzekerde kapitaal bedroeg toen f 4,030,488, de verzekerde rente f 18,640, en de jaarpremie f 103,644,06. De heer W. E. Willink Ketjen is met zijn gezin naar Noord-Amerika (Californie) vertrokken. Volgens bet verslag der Theologische school te Kampen over 1889, waren aan die school werk zaam 6 professoren en een leeraar in de Neder- landsche taal en aanverwante vakken. Ingeschreven waren 89 studenten. De ontvangsten voor de school bedroegen, met inbegrip van een batig saldo van vorige jaren, f 30,408,72$. Te 's-Hage is opgericht eene Vereeniging van liefhebbers en fokkers van rashouden. Het doel der Vereeniging is de liefhebberij in het houden en fokken van rashonden, zoowel jacht- als niet-jacht- honden, in Nederland te bevorderen en aan te wakkeren. Middelen om hiertoe te geraken, zijn Het or- De tante kon zich daar niets van herinneren, wel wist zij te vertellen, dat zij begrijpen kon, dat de generaal sabels en pistolen aan huis had, en dat was altijd zoo'n ijzig gezicht. De generaal beloofde haar, dat zij ook daarvan niets zou zien. Toen zeide de tante, dat de heeren, die in de Oost geweest waren er altijd apen op nahielden. En och lieve hemel, zij was eens zoo erg van een aap geschrokken. Een prachtig orgel ging voor de deur spelen, zij deed het raam open, aldus ver- telde zij, om het beter te hooren. En wat gebeurt er, een aap vliegt van het orgel, komt in het kozijn en liet haar zijn tanden zien. vToen weid ik zoo zenuwachtig," zeide taDte Dorothea, //dat ik de bloempotten uit het kozijn stootte, en waar denkt gij, dat die terecht kwamen ,/Wel, op den grond," zeide de generaal. z/Mis," zeide tante Dorothea, #een viel er op buurmans kat, die juist met een gebakken botje in haar bek wegliep, daar zij net even te voren in de keuken aan het stelen was geweest. En toen wist ik," vervolgde zij, ffwie de visch uit de keu ken stal, ik dacht eerst, dat de vrijer van de meid het deed, doch dat heeft met het schrikken niets te maken." //Nu," zeide de generaal, //van apen zult gij bij mij ook niet schrikken, tenzij gij mocht meenen, dat Cripps er veel op geleek." i/O, als er geen apen en geen slangen en geen sabels en pistolen te zien zijn, dan kon het wel eens gebeuren," hernam zij, „dat ik morgen kwam." Ja," zeide de generaal, //maar u moet vroeg komen, anders hebt gij er niets aan. Alleen om ganiseeren en steunen van hondententoonstellingen in Nederland. Het houden van een register der rashonden, toebehoorende aan de leden der Ver eeniging. Het houden van bijeenkomsten ter bespreking van de belangen der Vereeniging in het bijzonder en der Kynologie in het algemeen. Het samenslellen van een raspunten-boek van zoo mogelijk alle erkende hondenrassen met afbeeldin- gen van de meest volmaakte exemplaren van elk ras. Het bestuur bestaat uit de heeren H. Van Bylaudt (voorzitter), Louis Dobbelmaun, A. J. J. Kloppert, H. Van Leeuwen, E. A. Onderwater, T. Stinstra en A. Hiesendaal (secretaris). Te Haarlemmermeer heeft zich een geval van cholerine voorgedaan, met doodelijken afloop. De schoolcommissie in Schoterland zal van tijd tot tijd een zelfstandig onderzoek instellen naar de vorderirigen der leerlingen, vooral door het opge- ven van proefwerk voor Nederlandsche taal en reken- kunde. De uitkomsten van dit onderzoek zullen in het school verslag worden opgenomen. Naar men meldt, deed zich te Avezaat (bij Tiel) deze week ook een geval voor van slaapziekte bij een jongmensch, die voor eenige maanden gele- den had aan de bekende influenza. Na 5 dagen sla- pens bezweek de jonge man, zonder een oogenblik wakker te zijn geweest. De afdeeling Rotterdam der vereeniging Pax Humanila/e heeft in hare vergadering van den 12den Juni de volgende motie aangenomen: ffDe afdeeling Rotterdam der vereeniging Pax Hu- manitate, vernomen hebbende, dat op verscheidene plaatsen de dag, waarop 75 jaar geleden de slag bij Waterloo plaats had, feestelijk zal herdacht worden, meent te moeten protesteeren tegen deze zooge- naamde feestviering, oindat zij in strijd is met de be- ginselen der ware humaniteit." Zaterdagmiddag was de Scheveningsche red- dingboot ter beproeving in zee gestoken, beinand met 11 koppen. Toen zij ongeveer 40 M. in zee was, werd de man, die den stuurriem voerde over boord geslagen en kwam de stuurlooze boot dien- tengevolge dwars op de golven te liggen, waardoor ze omsloeg. Drie man geraakten onder de boot, de overigen vielen in zee. Een man die bovenop de omgekeerde boot was geklommen greepeenlijn en wierp die naar de vele manneD, die van het strand het onheil ziende, in zee waren geloopen. Men slaagde er alzoo in de boot aan wal te trek- ken en de in het water spartelenden hulp te bieden. Zij werden deels naar het politiebureel en deels naar hun woningen vervoerd, terwijl een in de societeit Neptunes werd opgenomen. De man die het laatst onder de boot werd uitgehaald, Jan Verburg, was er het eerst aan toemen vreesde voor zijn leven, doch hij verkreeg onder de zorgvuldige behandeling van dr. De Niet weldra zijn bewustzijn, zoodat ten slutte geen ongeluk is te betreuren. Dezer dagen is wederom een proef gedaan met een electrisch tramrijtuig, thans van Scheve- 1 ningen tot aan de Kanonstraat te 's-Hage. Men verwacht binnen een achttal dagen de opening der nieuwe lijn. Ter verkrijging der akte als hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres, hebben zich bij de examen- commissie te Breda aangeineld 147 mannelijke en 6 vrouwelijke candidaten. Onder de maaiers, die zich dezer dagen bij een boer iv, Eriesland aanboden voor het werk in het hooiland, behooren ook twee onderwijzers, die, hoewel ze reeds verleden jaar hun akte ontvingen, er niet in mochten slagen, een betrekking te vinden. Bij bevelschrift der Rechtbank te Middelburg de Chineesche zijden stoffen en de Chineesche beeldjes te bekijken, is meer dan drie uur noodig. Ik zal u dus om elf uur 's morgens met het rij- tuig laten halen," zeide de generaal. „0, dat is erg vroeg," zeide de tante, zij wist niet, of zij wel met kleeden tegen dien tijd klaar zou wezen. z/Ik zal u daaraan wel helpen, tante," zeide Rhoda. Nu was de tante bang, dat zij door het haasten en jagen zenuwachtig zou wezen. z/As gij de prachtige tapijtwerken uit Perzie ziet," zeide de generaal, ,,dan denkt gij om geen zenuwachtigheid meer." Wehiu, waarde voogd," zei Rhoda, ,/hoort gij het niet, tante neemt het aan, zend dus maar gerust uw rijtuig." z/Och ja," zeide de tante, vik ben het altijd oneens met inijzelve, maar dan komt Rhoda, en het is alsof dan het spel zoo van zelf spreekt, dan ben ik het dadelijk eens met haar. Och ja, nu herinner ik het mij, ik had al lang beloofd, te zullen komen, om al dat moois te zien, wat ben ik onbeleefd geweest. Maar nu zal ik beter op- passen, morgen om 11 uur zal ik zorgen gereed te zijn." Men wachtte nog op David, die zooals men zich herinneren zal, beloofd had te komen, en toen die wegbleef, maakte Rhoda zich ongerust. De generaal sprak haar moed in en fluisterde haar nogmaals toe, dat David geen kwaad kon, want dat hij steeds doo. de stille agenten omringd werd. Toen de generaal naar huis reed, beloofde hy is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank vtrwezen J. B., oud 29 jaar, zonder beroep, ge- boren en wonende te Kloetinge, thans in hechtenis, beklaagd dat zij in de inaanden Maart en April 1890 te Kloetinge haar kind, Jannetje Bilo, oud ongeveer 6 maanden, opzettelijk en met voorbe- dachten rade, op verschillende tijdstippen, heeft doen inslikken eens een grintsteen en vervolgens telkenmaie een spijker, met het doel orn het kind daardoor van het leven te berooven. De uitvoering van dit voornemen is^echter alleen daardoor niet gelukt, dr wij I de voorWerpeu zich langs den natuur- lijken weg uit het lichaam hebben verwijderd. Naar men verneemt is Ten Pierik, die in de Dirksmilsstraat te Rotterdam, (zie ons vorig nurn- mer Rotterd. Corresp.) den moord op zijn vrouw pleegde, hersteld uit het ziekeuhuis ontslagen en na verhoor, overgebracht naar de gevangenis aan den Noovdsingel. Over de rijke ansjovisvangst in de Zuiderzee schrijft men: Evenals ten tijde van de ontdekkiug van Amerika de matrozen van boord liepen om hun geluk te be- proeven, gaan allerlei werklieden uitansjovis-visschen. In Enkhuizen verlieten orgeldraaiers en bedelaars hun gewone bedrijf om de gevangen ansjovis te bewerken, waarmede zij f 3 per dag konden maken. Elders verlieten boerenarbeiders het veld om naar zee te gaan, zoodat de boeren, die hooiland hadden klaar staan met zekere bezorgdheid den maaitijd tegemoet zagen. Een enkele hotter uit Enkhuizen heeft in de maand Mei f 5000 verdiend. Twee land- bouwers hadden een schuit weten te bemachtigen en verdienden in den tijd van een week f 400 per persoon. Te Amsterdam is eene geheime sociaal-demo- cratische vereeniging van koffiehuis- en kappers- bedienden tot stand gekomen. Ouatre Bras en Waterloo. VIII. En in den avond van den 17den zijn de bond- genooten nu zoo dioht bij elkander, dat de Prulsen kunnen te hulp komen. Napoleon heeft zijn leger in twee deelen ge- scheiden, I/3 heeft eindelijk de Pruisen gevonden en zal die den 8 den aanvallen. Met 2/3 deel van het leger zal hij Wellington den volgenden mor gen bestrijden. Maar van dat l/3 deel van zijn macht is hij nu feitelijk gescheiden. De Pruisische eclaireursdienst is nu wakker geworden. De cavalerie-patrouilles zitten tusschen die beide legerafdeelingen in. Een renbode, die van de eene legerafdeeling naar de andere gaat, moet een grooten omweg maken, om niet door die patrouilles opgelicht te worden. Eerst hadden de verbonden mogendheden de slaapmuts opgehad, later zetten de generaals van Napoleon die op. Een handjevol volk uit die groote legerafdeelingen, mannen, die toen evenals nu, weinig met het militairisine ophadden, jonge ongeoefende mannen, hadden voorzeker niet gesla- pen, maar waren in de uren des gevaars op hun post geweest. Zij hadden stand gehouden tegen de Pransche macht en hadden haar in den avond van den 15 den reeds het verder voortdringen belet. En den 16den hadden zij verder stand gehouden van het krieken van den dag tot 's middags vier uur, waarna er hulp kwam opdagen. Dat handje vol volk waren wij Hollanders, en hun generaal, die voorzeker ook geen slaapmuts op heeft gehad, omdat hij niet sliep, was de on- vergetelijke WILLEM VAN ORANJE. even in Great Grillstraat naar David te informeeren. Een uurtje nadat de generaal weg was, werd Rhoda door Cripps een briefje gebracht van haar voogd, waarin vermeld was, dat zij zich gerust kon stellen, want dat na inforraatie gebleken was, dat David al vroeg naar bed was gegaan. Den volgenden morgen kon Rhoda, na haar uitersten best gedaan te hebben, het zoo ver bren- gen, dat tante vroeg aangekleed was en op tijd in het rijtuig kon stappen. Een heerlijk ontbijt stond in het salon van den generaal gereed. De tante deed de lekkernijen, die Cripps op order van den generaal had laten klaar maken alle eer aan. Rhoda en haar voogd verkeerden in de grootste spanning, want elk oogenblik kon er een bericht van Wenlock verwacht worden, want de zaken zouden nu een beslissing krijgen. Wenlock had gezegd, dat heden de slag geslagen zou worden. Toen tante Dorothea goed gegeten en gedronken had, wilde zij graag de rariteiten zien. De generaal voldeed aan haar verlangen, maar hoe gaarne hij anders zijn werkelijk prachtig kabi- net liet zien, en met welken trots hij de afkomst en bijzonderheden van elk voorwerp anders ver- klaarde, nu bleven hein de woorden bijna in de keel steken. Er werd aan de deur geklopt, de generaal, anders niet erg schrikachtig, liet nu een Japansche vaas uit zijn handen op den vloer stuk vallen, terwijl tante Dorothea, op dat gezicht, op haar beurt van schrik een gilletje gaf. 1- Dienst.35 AANTRAGEN

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1