Het Dynamiet-Complot N°. 54. Eerste Jaargang. Zaterdag: 21 Jimi 1S0O. BI HHEHLA! D. Abonnementsprys; Per drie maandenf .00 franco per post. 1. voor liet Buiten.- 1.55 -.05 land Afzonderlijlce nummers. Venschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMEHDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Prijs der Advertentien Van 1—5 regela —.50. Iedere regel meer.10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familiebeeichtenper annonce .40 Zij, die zich met het vol- Send kwartaal, aanvangende 1 Juli a. s.op dit blad wenseheu te abouneeren, ontvangen de nog tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Door Z. M. zijn de plaunen tot uitbreiding van het remontedej ot te Milligen goedgekeurd. De aanbesteding zal eerstdaags plaats hebben. De kosten worden geschat op f 60.000. De drie hier te lande bestaaude pantserf r- teD zullen electrisch verlicht worden. De staatscommissie van arbeids-enquete, 2e afdeeling, beeft hare werkzaauiheden te Ensched^ geopend door het bezichtigen van fabrieken en het- geen daarmede in verband staat; de verhooren van deskundigen en getuigeu zullen deukelyk eerst in het laatst dezer maand kunnen aanvangen. De staatscommissie, benoemd krachtens de wet van 19 Januari j). Staatsblad u°. 1), zal eerlang in de gemeente Amsterdam het haar opgedragen onderzoek instellen, voor zoover betreft het los- en laadwerk bij zeeschepen en betgeen daarmede in onmiddellijk verband staat. Het Drentsch Kamerlid, Mr. H. Smeenge, die tengevolge van het aannemen der betrekking van kantonrechter te Hoogeveen, voor het lidmaat- schap der Tweede Kamer zich aan eene berkiezing moet onderwerpen, is door eenige liberale kiesver- eenigingen opnieuw als candidaat gekozen, terwyl eene anti-rev. kiesvereeniging besloot voor deze verkiezing geen candidaat te stellen. Het groote Christelijk zangersfeest op 18 Juni te Apeldoorn gebouden, is uitstekend geslaagd. H. M. de Koniugin braebt met de Prinses, gevolgd door eene hofdame en een kamerbeer, te 2 uur een bezoek aan bet feestterrein. Met geestdrift werden de hooge bezoekers toegejuicht. Een groot aantal belangstellenden woonden het feest bij, dat in goede orde en met opgewekte stemming gevierd is. Het standbeeld van den held van Quatre-Bras en Waterloo, wijlen den beminden Koning Willem II, te 's Qravenhage, prijkte op 18 Juni reeds in den vroegen morgen met twee kransen, een neerge- legd op 't voetstuk door de bekende hand, welke die hulde reeds veertig achtereenvolgende jaren brengt, namelijk door de 79jarige weduwe van den beer A. J. Tetroode, de andere aan het gevest van de sabel van wijlen den doorluchtigen Vorst, gehecbt door de Vereeniging ffVaderlaud getrouwe." De generaal van Merlen heeft eene feestgave van f 50 geschonken aan elk der behoeftige oud- strijders van Waterloo hier te lande. Te Dordrecht heeft men zorg gedragen, dat 18 Juni, de groote heriuneringsdag, voor een der weinige nog in leven zynde oud-strijders van 1815, Arie de Sterke, den 16en November 1796 te Dordrecht geboren, niet onopgemerkt is voorbij- gegaan. De 94-jarige man (wien men zijn buitengewoon hoogen leeftijd niet zou aanzien, z66 Sink stapt hij er nog op los, iederen dag, in zijne tot op de bielen neerhangende overjas) ontving van ver- scbillende zijden blijken van sympathie, en vo<5r het bofje, waar hij bij zijne schoondochter inwoont, was door de buren eene eerepoort opgericbt. En ten slotte werd hem 's avonds te half negen eene serenade gebracbt door het Kou. Dordr. Eanfare- korps natuurlijk onder grooten toevloed van belangstellenden. Tot de merkwaardigheden van zijnen levensloop behoort, dat bij reeds op 14-jarigen leeftijd de uniformjas aanschoot, en 2 jaar later, na tot Smolensk den Russischen veldtocbt onder Napoleon te hebben meegemaakt, den terugweg van die plaats naar Holland geheel te voet heeft afgelegd. Blijkens den verzamelstaat der bevolkingsta- tistiek over 1889, in de ^St.-Ct." opgenomen, wa- ren er op 1 Januari jl. 4.548.596 inwoners in Ne- derland, en daaTonder 43,111 vrouwen meer dan mannen. In 1889 kwamen er 42.664 inwoners bij, hoe- wel het cijfer der geboorten dat der sterfte met 59.360 overtrof, daar er 16.696 personen meer uit ons land vertrokken dan er zich vestigden. De wijziging der verordening betreffende bet leggen van spoorstaven in de openbare wegen strekt om de toelaatbare snelheid uit te breiden tot 20, KM. per uur, mits bij aan wending der doorloopende automatische rem. Een gebiedend voorscbrift om die rem aan te wenden achten Ged. Staten onraad- zaam. De aanvang van bet waarscbuwend luiden der machiuisten is thans bepaald op minstens 30 in plaats van 25 meter. Het geoorloofd getal wagens achter de locomotief is gesteld op 3, tervijt bij wagens niet langer dan 6 meters, 2 van deze voor 1 zullen gelden. Voor bepaalde lijnen kan evenwel, hetzij voortdurend, hetzij in bijzondere gevallen uitbreiding van dit getal door Ged. Staten veroorloofd worden. Op de Maandag j.l. met bij dergelijke ge- legenheden gebruikelijke plechtigheden geopeude veiligheidstentoonstelling in het Paleis voor Volks- vlijt te Amsterdam, bevindt zich onder de vele belangrijke binnen- en buitenlandscbe inzendingen op allerlei gebied, ook eene inzending, die zorg- vuldig in een kastje is weggesloten. Het betreft een toestel, uitgevonden door den beer H. Ezen- dam te Wageningen, waardoor bij het springen van een peilglas de beide kranen automatisch wor den gesloten, en tevens de gelegenheid bestaat om door een schilkoord of door een electrisch signaal van dit feit kennis te geven op iedere plaats, waar dit verlangd mocht worden. Het kastje wordt alleen geopend voor die be- yEHJIDLBTON. of het hypnotisine iu de hand van een sainenzweerder. 29) rAls wij de grap van het begin af aan willen bijwonen," zei deze, #dan moogt gij wel het beste beentje voor zetten." „Ja, dat zullen wij doen," antwoordde Wenlock. ,/Ik geloof wel niet, dat het noodig zal wezen, maar toch, een mensch weet niet altijd, wat er gebeuren kan, hebt gij den bulhond bij u #Nu, daar zorg ik altijd voor," zeide Martin, en liet even eei kort revolverpistool van buiten gewoon zwaar kaliber zien, dat onmiddellijk weer in den broekzak verdween. ,A1 klaar," zeide Wenlock. „Zoo'n blaffer is een zedelijk argument, en hij bespaart altijd bloed- verliesals een bandiet met de pistool voor u staat, en ziet, dat gij gereed staat hem neer te schieten, bedenkt hij zich altijd nog eens even, voor dat hij den trekker overhaalt." Daarna riepen de twee politiespionnen een vigi lante aan, en beloofden een goede belooning aan den koetsier, als hij hen snel naar Marshgatestraat reed. Toen zij daar aangekomen waren, liep Wen lock, die er door en door bekend scheen te wezen, den gang in van een buis, dat vlak tegenover dat van den Ier gelegen was, knikte een slordig ge- kleede vrouw toe, kreeg toegang in een donkere kamer aan de straat, alwaar hij uit het raara uit stekend kon zien op bet huis van den complot- maker. ,/Zie zoo," zeide hij tot zijn metgezel, ,/nu houden wij vooreerst maar een weinigje ons geimk." Hij nam toen een stoel en de daad bij het woord voegende, vervolgde hij //wij zullen het begin van de vertooning afwachten en spelen mede, wan- neer het tijd is. Die Sam en zijn ondergeschikten hebben een huis gekozen, dat aan dezelfde zijde van de straat als dat van den Ier gelegen is, dat is een lompe zet, docb je kunt het den man niet kwalijk nemen, Martin, hij zal, als hij wat meer ondervinding knjgt, ook verstandiger doen." Hij stak zijn pijp op, en verzonk in diep ge- peins, terwijl zijn jonge mefgezel door de smerige vensterruiten met aandacbtige blikken gadesloeg, wat er op straat gebeurde. De twee mannen bleven zoowat tien minuten in dezelfde houding, de een door het venster glurende, de andere achteloos zijn pijp rookende, toen Martin op een onderdrukten toon, alsof hij bang ware geboord te worden, zei//daar komt hij, alsof hij een opgewonden pop ware." Wenlock stond op en begaf zich naar het venster. Het was inderdaad David Acland, die door de straat liep met afgemeten schreden. Wenlock nam ziju gelaatstrekken nauwkeurig op. Hij zag hoe bij wederom dien onbestemden blik in zijn oogen had, hoe de hoeken om zijn mond opnieuw dat besluitelooze teekenden, hoe hij half wakende en droomende zijn met zwaar zilver gemonteerden stok onder het loopen zwaaide, hoe bij er geen langstellenden, welke vooraf de voorwaarden onder- teekenen, welke dienen kunnen om de reehten van den uitvinder tegen namaak te bescbermen en oc- trooiaanvraag door derden in bet buitenland te voorkomen. De minister van justitie, die op den openingsdag de expositie bezocht, is een der eersten geweest, die zich aan deze bepaling heeft onder- worpen. Eerst na onderteekeniug eener verklaring, dat hij bet uitsluitend eigendomsrecht van den heer Ezendam zou erkenuen en eerbiedigen, is het kastje voor Z. E. ontsloten. Het Inatituut voor Doofstommeu te Grouingen heeft, naar aanleiding der viering van zijn honderd- jarig bestaan, aan giften ontvangen f 5056.45. In de feestelijke vergadering heeft de Commissaris des Konings de onderscbeidingsteekenen van ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw uitgereikt aan de heeren mr. H. D. Guyot, Voorzitter, en jhr. mr. J. R. Van Iddekinge, secretaris der hoofd- directie. De 9e al; emeene vergadering van de Neder- lansche vereeniging tot bevordering van Zondags- rust is bepaald op Dinsdag 8 Juli, in het gebouw der tentoonstelling tot bevordering van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen te Am sterdam. De heer A. Pelsma te Kralingen, die in het vorige jaar toestemming kreeg van bet hoofdbestuur der Ned. Zendingsvereeniging, om ten behoeve der Vereeniging eeue verloting te mogen houden, welke ook door Z. M. den Koning werd goedgekeurd, is daarin goed geslaagd. Uit alle oorden van ons land stroomden maan den laug verschillende voorwerpen van kunst en siuaak Item tegemoet, welker aantal tot 18,600 is gestegeu. De loten werden verkocht tegen 50 cent per lot. Het Raadslid te Haarlem, dat in den laatsten tijd zooveel van z cb heeft doen hooren, de beer Gallandat Hnet heeft den minister Lohman doen opmerken, dat Zijne Excellence den Koning heeft geadviseerd, hem eene berisping voor het inbrengen van onware beschuldigingen tegen den burgeme ester van Haarlem toe te dienen, zonder hem vooraf te hebben gehoord. Hij heeft daarbij het aanbod ge- voegd, zijne beschuldigingen alsnog te bewijzen. Vijf kinderen, die te Bennebroek door een dollen bond zijn gebeten, vertrokken Dinsdag op rijkskosten naar Parijs, onder geleide van drie der vaders. Van de werf De Lastdrager te Helder is Dins dag met goed gevolg te water gelaten een voor rekening van het departement van marine aange- bouwde loodskotter. De tweede zal spoedig volgen. Dezer dagen is er tusscben Venendaal en Ede, aan den 2en overweg, op den sneltrein gescboten, die te 6 uur Ede passeert (in de richting van Utrecht.) In den le klasse-coupe werd eene ruit stuk ge- schoten; de reizigers kwamen met den schrik vrij. De politiete Ede heeft een ijverig onderzoek ingesteld. Woensdagmorgen waren te Scheveningen, in het Verkooplokaal, de bestuursleden der Noord en Zuidhollandsche Reddingonaatschappij bijeengekomen en waren ook tegenwoordig de roanschappen, die den proeftocht van Zaterdag der vorige week me- demaakten, uitgezoxiderd de 70-jarige Jac. v. d. Burg, die 't langst op de golven heeft gedobberd v<5<5r hij werd gered, en wiens toestand heden nog veel te weDschen overliet. Er werden in deze bijeenkomst besprekingen gebouden, om bij bet Hoofdbestuur aan te dringen, den manschappen der reddingsboot de geleden schade te vergoeden tn werd tevens een begrooting ge- maakt van de aan de boot teweeg gebrachte schade. De handel in eieren van bergeenden neemt op Tessel van jaar tot jaar toe. Deze eieren, die door de bergeenden diep in konijnenholen in de duinen worden gelegd, zijn moeielijk te vinden. Toch zijn er sommige personen, die nagenoeg 200 stuks per week weten te bemaehtigen, welke zij tegen 15 ct. per stuk verkoopen. Vele de.r eieren gaan naar het buitenland, om kunstmatig te wor den uitgebroed. In de internal ionale amateur-wedstrijden in 't hardloopen te Hamburg gehouden, heeft ouze landgenoot de beer C. P. Jibben vau Amsterdam in 2 nummers den eersten prijs bebaald. De baan van 1 Eng. mijl (1609 M.) werd door hem in 5.42/s min., die van 3 Eng. tnijlen iri 17.53 min. afgelegd. Hij liet de Duitsche mededingers vrij ver achter zich. De kooplieden m aardappelen te Delft hebben besloten, te beginnen met Zaterdag, de aardappelen niet meer te verkoopen bij de maat, maar bij het gewicht. Een groote bezending ridderbandschoenen, bestemd voor de deelnemers aan de Leidsche mas- kerade, werd dezer dagen aan de Nederlandsch- Duitscbe grens benaderd. De politie te Rotterdam heeft proces-verbaal opgemaakt tegen eenen fabrikant van geplakte zakken, die een jongen beneden den gestelden leeftijd langer liet werken, dan bij de arbeidswet bepaald is. Een 90jarig ingezetene van Leiden heeft dezer dagen zijn 65jarig huwelijksfeest gevierd met zijne derde vrouw. Sinds eenige dagen is men le Geldermalsen begonnen met het plukken van kersen voor Enge- land. Eerst werd 18 cent per pond (5 ons) be- taald, nu echter besteedt men 13 cent, zoodat de prijzen al heel wat teruggeloopen zijn. Er wordt aigemeen naar warinte verlangd, om de kersen te doen aanrijpen. Twee treinen liepen Zondagavond te Maas tricht nabij het Luiker goederenstation tegen elkander. Vijf wagens ontspoorden en bekwamen nog al schade. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. acht op sloeg, dat verscheidene bewoners van die afzichtelijke buurt hem met oogen van wantrouwen en baat aankeken en hun verwondering te kennen gaven, dat, zqoals zij zich uitdrnkten, zoo'n banjer heer, bun buurt bezocht. //Hij slaapt als een roos," mompelde Wenlock, ,/en toch is hij wakker genoeg, om dat boeven- en moordenaarswerk te verricbten, nooit zou ik het geloofd hebben, als ik er niet zelf getuige van ware geweest." //Ik ook niet," zeide zijn dienstdoende adjudant met een lichte rilling. //Zou die Craddock niet met den booze omgaan?" vroeg hij verder. z/Dat zijn zaken," hernam Wenlock, //die wij niet te beslissen hebben, wij nemen onzen man gevangen en de beslissing daaromtrent moeten de recbters maar nemen. Zie zoo, daar gaat hij bij den Ier aan huis, en loopt dus net als een rat in de val. Nn Martin, opgepast, wij gaan fn den gang, nadat Sam Britton en zijn gezellen binnen zijn, en als ik je een teeken geef, dan vliegen wij den Ier aan, om hem in te rekenen. Niet eerder optreden, dan voor Sam Britton bet niet meer af kan." Martin knikte, "ten teeken, dat hij alles volmaakt begreep, en voelde toen nog eens in zijn zak of het pistool er nog wel zat. David wachtte even voor de deur, toen kwam bet bavelooze meisje weer te voorschijn. Zij was aan zijn bezoeken gewend en liet hem dus maar dadelijk zonder aarzelen binnen. //Mijnbeer slaapt," voegde zij hem toe, wen bij is nog niet heelemaal in orde van het pak slaag, dat gij hem hebt toegediendhij heeft niets anders 1 dan whiskey laten halen, om er zijn gelaat mede nat te houden, ofschoon ik geloof, dat er ook wel wat naar binnen gaat. Hij heeft al naar uw komst uitgekeken en gezegd, dat ik u maar dadelijk moest binnen laten." Terwijl zij sprak, wees zij naar een deur, die toegang gaf tot een suite. In het gedeelte, dat tot woonkamer diende, was David altijd ont- vaugen, nu wees zij hem het slaapvertrek aan. Het zag er netter uit, dan men wel vermoed zou hebben. Op den vloer lag een kleed, er stond een nette armstoel, een waschtafeltje met een mar- meren blad, een toiletspiegel, waarin echter een groote barst was. Men kon wel zien aan welke liefhebberij de Ier veel deed, want de muren waren bedekt met photografieen van specialiteiten uit bet cafe chantant, terwijl er een haast torenhoog pak negercostumes lag opgestapeld. Verder was alles door- trokken van een geur van slechte tabak en whiskey. De eigenlijke slaapplaats was een soort insteek- kamertje, dat in deze kamer uitkwam, en waarmede men door een deur dadelijk op een binnenplaats met hoogen muur kwam. Tegen dezen muur stond een ladder, als of de Ier elk oogenblik ver- wachtte om daarmede over de omheiuing te moeten klimmen, ten einde de vlucbt te nemen. In dat insteekkamertje lag de Ier op een vrij net veldbea, met een bont en blauw gezicht, tengevolge van de klappen van David. Een flesch met whiskey en een revolver met ivoren greep bevonden zich in zijn onmiddellijke l.abijheid op een tafeltje. Zoodra hij David zag binnetikomen, vloog hij het bed uit en nam zijn revolver in de hand, want hij berkende ziju bezoeker niet dadelijk, maar wel- dra barstte hij in een lach uit, legde zijn revolver M A ANBIEDINGEN DlENST AANYRAQBN

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1