Het Dynamiet-Gomplot N°. 55. Woensdag 25 .Tun i 1B90. B I N N E N L A N D. Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMENDAL, Abonnementsprijs: Per drie maandenf ,0O s> franco per post. 1. voor het Buitexi- lnnd1.55 ■h Afzonderl Like nummers. —.05 Boterstraat, E, 342, 8 O H I BJ D A M. Prijs der Advertentien Van 16 regels .50. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familiebejsiciitenper annonce f.40 AANBIEDIXOEN Dienst—.35 AANVKAGEN n wenseheii tot dien GRATIS. Zij, die zich met het vol- Kend hwartaal. aaiivangehde I .Juli a. 8., op dit hlad ie abomieereii, ontvangen de nog datum vcrschijneude nummers De minister van binnenlandsche zaken, over- wegende, dat volgens ingekomen ambtsbericht de Aziatische cholera in Spanje (provincie Valencia) heerscht, hecft Spanje besmet verklaard wegens Aziatische cholera. De Eerste Kamer der Slaten Generaal is bijeengeroepen op Woensdag den 25sten a.s. des avonds te ure. Naar men verneemt, zijn de legerwetten thans in z6<5 erre gereed, dat de indieni lg bij de Tweede Kamer eerstdaags kan worden tegemoet gezien. Nederiand is toegetreden tot de internatio- nale conferentie voor de vertaling .en openbaarma- king der tarieven van in- en uitgaande rechten. In de tweede zitting, welkedenlen Juli te Brussel wordt gehoudeD, zal het ministerie van buiten- landsche zaken worden vertegenwoordigd door onzen buitengewonen gezant en gevolinachtigden minister bij het Belgische Hof. Nederiand is vertegenwoorcligd op de inter national bijeenkomst betreffende de spoorweggidsen, jl. Dinsdag te Stuttgart vergaderd. H. M. de Koningin heeft van Hare belang- stelling in de van 2 tot 4 Augustus te Apeldoorn te houden planten- en bloemententoonstelling doen blijken door de aanbieding van een gouden me- daille. Het voorzitterschap der jury voor de Veilig- heidstentoonstelling te Amsterdam is door het comi- t£-genuaal aan den heer J. J. Van Kerkwijk, lid der Tweede Kamer aangeboden en het secretarial aan dea dirig. officier van gezondh id dr. J. Binnen- dijkbeide heeren hebben zich bereid verklaard. De tentoonstelling wordt vooridurend druk be- zocht. Het aontal bezoekers bedraagt dagelijks ge- middeld 1000. Volgens de Koln. Ztg. zullen pogingen aange- wend worden om de uitlevering van mevr. Bulkey aan d Duitsche justitie te verkri gen, of de zaak voor den Nederlandschen rechter te brengen. Bij de viering van het eeuwfeest van het doof- stommt n-instituut te Groningen, zijn de jaarwedden der onderwijzers met f 150, f 100, f 75 en f 50 verhoogd. Naar men verneemt hebben verschillende be- ambten en bt dienden van de Ned rlandsche Rhijn- spoorwcg-maatschappij hunne erkentelijkheid betuigd aan den heer Heldt voor de beliarhging hunner be- langen in de Kamerzitting van 17 Juni 11. OE3MBCSziEL a-tlVKUaKA 9BBZ 3D1: ON. of het hypnotisme in de hand van een samenzweerder. 30; //Ik zal u het geld, dat gij vraagt geven," zeide David Acland, die op dit oogenblik niet anders handelde en sprak, dan hem door een iuvloed werd ingegeven. ,/Als ik u nu dit geld geeft," vervolgde hij, zij gij dan bereid dit land op eens te verlaten, en verdrr over de geheele zaak het diepste stil- zwijgeii te bewaren P" Wat zou ik anders willen/' antwoordde de Ier. ,/Denkt gij, dat ik hier wil blijven, bij al de ruzie en het tumult, dat er ontstaan zal, wanneerjal die arme droinmels, die in de huizen, welke branden en springen zullen, geplaatst zijn, vruchteloos zoe- ken na.«,r den man, dien zij hebben moeten en aan wien zij toch verkocht zijngeef mij maar het geld, en of ik zal maken, dat ik weg kom." //Ik bandel slechts, zooals mij bevolen wordt," zeide David, altijd op die bedaarde eentonige manier van spieken, welke het bloed van den Ier aan het koken maakte, voortgaande, //ik keb de honderd twintig duizend gulden, die gij l.ebben moet, om den boel niet op de laaghartigste manier te \er- raden, medegebracht. De S/aats-CouranI bevat de door Z. M. den Koning goedgekeurde statuten der naauilooze ven nootschap „8cheepvaart Zuid-IIolland" tt Rotterdam. Het doei dezer vennootschap is het uitoefenen der vracht- en passagiersvaart met eigen. des noodig ook met gehuurde schepen. Het kapitaal der vennootschap is bepaald op f 1.000 000, gesplitst in aaudeelen van f 500. Voor de eerste maal zijn benoemd tot directeur de heer Jacob Koning, te Hillegersberg, en tot commissarissen de heeren Arie Sunit, mr. Lodewijk Cornelis Driebeek en Abraham Louis Teixeira De Mattos. Donderdag jl. hebben twee vreemdelingen, een Rus en een Duitscher, een bezoek gebracht aan Venhuizen (N.-H.) en omstreken, teneinde het rundvee en de boerdcrijen te bezichtigen. Het vee beviel bun uitstekend, zoodat zij verscheidene beesteu zeer duur aankochtenonder audere een stier voor f 450. Uit het jongste verslag over den toestand der Kweekschool voor zeevaart te Leiden blijkt, dat die inrichting gedurende het jaar 1889 in bloeienden toestand heeft verkeerd. Het aantal jongens, die aangenomen werdeu om er hunne eerste opleiding voor den zeedienst te ontvangen, bedroeg 263, tegen 216 en 245 in de beide vorige jaren, niettegenstaande bij een strenge keuring 72 pet. afgewezen werden. Na het oinslaau der reddingsboot op zater- dag 14 Juni voor het dorp Scheveningen hebben de opvarenden, onder wie ook de schipper, hunne afkeuring over dat vaartuig uitgesproken, en de meesten verklaard, bij strauding met die boot liever niet in de zee te gaan. Daarop is een onderzoek naar het zeewaardigheid van het vaartuig ingesteld, met het resultaat, dat de reddingsboot die geheel ge- lijk is aan alle booten der N. en Z.-H. reddings- maatschappij aan onze kust gestationeerd, en door denzelfden timmerman is vervaardigd geschikt voor het doel is bevondeu. Door den heer J. A. Bakker te Haarlem zijn twee onderzoekingen van petroleum gedaan, waarvan de uitkomsten alsnog zullen worden tentoongesteld op de veiligheidstentoonstelliug te Amsterdam. Die uitkoinsteu vindt men in een tweetal staten aan- geteekend. De eerste onderzoekiug werd gedaan, om aan te kunnen toonen de verschillen in soortelijk gewicht en het ontvlammingspuut tusschen Amerikaansche en Russische petroleum en parafineoiie. Het ont- vlammingspunt werd gemeten op den parafiue- proefineter, die eveneens te Amsterdam wordt tentoongesteld. Uit deze staten blijkt, dat de petroleum uit Amerika en Rusland en de parafine-olie belangrijk in samen- stelling verschillendat de Russische petroleum wat veiligheid betreft staat boven de Amerikaansche, en hierin wordt overtroffcn door de parafine-olie en dat wanneer de som der procentische verhou- dingen van de middelcijfers goiiowen wordt, de Russische petroleum belangrijk beter middelstuk vertoont. dan de Amerikaansche en ook hierin inede overtrofft-n wordt, door de parafine-olie. Van verschillende zijden ontving de heer Bakker reeds instemming met zijn proeve van wet op den invoer van petroleum, en van 11.H. M.M. gewerd hem eene dank bet uiging voor de toezendiug van dit belangrijk stuk werk. Men ineldt uit Rockanje Groote drukte heerscht er in onze duinen. Het aangekochte badhuis van het eiland Ameland is door de badvereeniging al hier aangekocht, en met den geiieelen inventaris alhier aangekomen, ten eiude het op een der fraaiste en hoogste duintoppen op te bouwei'. Een nieuw aangelegde rijweg door de duinen naar het badhuis is reeds aangelegd, en met den opbouw wordt spoed gemaakt. Voor den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indie wordt te Haarlem een salon spoorrijluig vervaardigd, dat maareventjes f 20.000 zegge twintig duizend gulden kosten zal. Op de jaarlijksche alg. verg. van Nimrod, 5 Juli te Amsterdam te houden, zal door de afd. Utrecht het voorstel gedaan worden om in 1891 hiertelande eene nationale hondententoonstelling te organiseeren. De Geneeskundige Raad voor Eriesland en Groningen heeft met algemeene stemmen besloten, als zijne overtuiging uit te spreken dat aauneming van het ltegeeringsoutwerp tot opheffing van den indirecten vaccine-dwang het gevaar voor het ont staan van pokken-epidemieen zou doen toenemen. Zaterdagmorgen is het stoomschip Print Fre- derik van Amsterdam naar Batavia vertrokken. De ministers Mackay en Havelaar hebben de reis tot IJmuiden medegeinaakt. Ten gevolge van bet veldwinnend vermoeden, dat zich in den Kollenberg bij Sittard steenkolen bevindeu, is men sedert eenige dagen voor reke- ning eener Belgische maatschappij begonnen met aldaar boringen te verrichten. Langs Lobith dreef dezer dagen een dorp door den Rijn voorbij, met eene bevolking van 95 zielen: 't was een uit Duitschlaud komend hout- vlot samengesteld uit 1300 eike- en denneboomen en 2500planken. Een negenlal batten waren er op gebouwd. Toen op 18 Juni bij gelegenheid van den gecostumeerden optoeht, welke te Oostzaan gehou- den werd, alle gemeentenaren hun woniugon had- den verlaten, voud een inbreker zijn kans schoon en ontvreemdde uit de woning van Jan Kater een effect van f 1000 en nog eenige waarde. De justitie is den dader nog niet op het spoor. Op de te Utrecht gehouden groote paarden- itiarkt waren 675 paarden en veulens aangevoerd. De paarden werden verkocht van f 50 tot f 700; de veulens van f 100 lot f 270. De handel was redelijk, er wann weinig buitenlandsche kooplieden. Op den locaalspoorweg MedemblikHoorn is des avonds nabij Medemblik een landbouwer, die den spoorweg passeerde, overreden. De beide beenen werden hem afgereden en kort daarna is hij overleden. Men schat den uitvoer van aardbezien van Breda en de omliggende gemeenten op 10.000 liter per dag. De tweede imllioenen-juffrouw, Trijntje De Jong, te Drachten, heeft de volgende advertentie geplaatst j/Ondergeteekende verzoekt beleefd alien, die sterken drank verkoopen, haar zulks pertinent te weigeren, wanneer zij. der verleiding geen weder- stand kunnende biedtn, zulks mocht komen vragen. T. De Jong." De ex-groote dame dronk in den laatsten tijd verschrikkelijk. In vele Drenfsohe gemeenten heerschen de mazelen in hevigen graad. Als een zeldzaam geval, zoowel van moed op jeugdigen leeftijd als van broederliefde, verdient het volgende vermelding Een kind van ongeveer 6 jaar sprong in de Kerkgracht te Willemstad, om een ouderen broeder, die te water was geraakt te redden. Gelukkig kwam de vader toesnellen en bracht beide kinderen behouden aan wal. Te Ameide zijn in veertien dagen tijds bij den bouwman C. v. M. vijf beesten ziek gewor- den en vier gestorven. De veeartsen, die de rua- deren ouderzochten, constateerden, dat de ziekte niet besmettelijk is en vermoedelijk bestaat in hersen-aandoening. Het stuk land, waarin deze beesten liepen, is met schuimaarde bemest. Men vermoedt, dat dit de oorzaak der ziekteverschijnselen is. Een //heer" te Amsterdam zag Woensdaga- vond een keldergat aan de Gelderschekade voor een bedstede aan. Toen hij ter ruste ging, bad hij nog een gouden horloge met gouden ketting en ceu portefeuille met f 300, en toen hij 's mor- gens wakker werd, was hij alles kwijt Door de politie te Rotterdam is in den nacht van Dinsdag op Woensdag, aan de binnenzijde van een urinoir, aangeplakt gevonden een biljet, waarop stond ,/Dood aan het Koningschap, leve de re- volutie Het biljet is onmiddellijk verwijderd en een streng onderzoek wordt door de politie ingesteld. Eenige persouen, die in de nabijheid slonden, wilden het afscheureu tegengaan, doch kozen,toen de politie handelend optrad, het hazenpad. De interuationale wielerwedstrijden te Berlijn zijn voortreffelijk geslaagd. De Nederlanders heb ben ook daar liunnen roein gehandhaafd. De heeren Scheltema Beduin en Stroethoff, van Am sterdam, behaalden verschillende prijzen. ,/Geef over," riep de Ier gretig met een dreigen- den blik op de revolver. „Ik vind de theorie, om al wat wit is niet zwart te noernen, heel mooi, doch in het leven gaat dat niet op. Wees zoo vriendelijk heel beleefd te zijn, wanneer gij niet met een kogelgat in uw lijf naar huis wilt gaan." z/Ik ben in het geheel niet bang voor uw revol ver," antuoordde David, ,/mij dunkt, dat heb ik u de laatste maal wel getoond. Ik wil het echter maar zoo kort mogelijk met die schandelijke bood- schap maken. Ik heb het geld in Braziliaansche bank- noten gebracht, en zal het u nu overhandigen." //Braziliaansche banknoten" zeide de Ier teleur- gesteld. „Ik heb gezegd, dat ik het geld in goed gangbare Engelsche specie wilde h bben, want dat zal nog al geen tijd en moeite kosten om die papie- ren te wisselen." ,/Gij weet heel goed," autwoordde David, „dat de papieren, die ik voor u heb, gcmakkelijk ge- noeg gewisseld kunnen worden. Wilt gij ze niet ontvangen, dan hebt gij dat eenvoudig maar te zeggen, maar dan geef ik u de plechtige verzeke- ring, dat gij geen andere wijze van betaling zult krijgen." z/0, ik zal ze wel aannemen," zeide de Ier, //geef ze maar over, en gij zult eens zien, hoe gauw ik weg ben. Ik wenschte wel, dat gij zoo bandig niet met nwe vuisten waart geweest, ik heb nu waarlijk geen erg lief gezicht, om aldus bont en blauw geslagen naar een wisselkantoor te gaan. Sla iemand liever een gat in het hoofd." David gaf hierop geen antwoord, ontknoopte zijn jas, haalde daaruit het rolletje scheurpapier, dat Martin er ingestopt had, en legde dit, teiwijl hij den Ier voorbij stapte, op de toilettafel. z/Zijt gij bevreesd, dat mijn aanraking u bezoe- delen zal, dat gij ze mij niet ter hand stelt vroeg de Ier, terwijl zijn gekwetst gelaat een allergrim- inigste uitdrukking aannam. ,/Ik ben u geen tekst en uitleg schuldig," her- nam David. ,/Daar zijn de banknoten en nu ik mijn last volbracht heb, kan ik weggaan." Hij draaide zich reeds om en was op het punt de kamer te verlaten, toen een uitroep van den Ier hem noopte te blijven staan. z/Wees zoo haastig niet," riep deze, ,/denk je, da ik je kwaad zal doen? Met je verlof, maar ik zal eerst die papiertjes eens natellen, om te zien of ik niet bedrogen ben." Met een blik van verkropten toorn, draaide David zich naar den Ier, sloeg zijn armen over eLander en I leef hem zoo strak staan aaukijken. De Ier deed ouderwijl alle mogelijke moeite om het bind- touw, dat om het pakje zat, los te maken. Toen dit na veel vloeken gelukt was, deed hij er al grommende het buitenste grauwe papier af. Hij rolde het pakje uit elkander, lichte blad na blad op, maar vond niets dan scheurpapier en nog eens scheurpapier. Toen srneet hij alles met kracht tegen den vloer en riep met een stem, die van woede beefde ,/Wat beteekent dat helsch bedrog? Denkt gij, dat ik op dergelijke wijze voor den gek ge houden wil worden Geef de banknoten onmid dellijk, of gij zult de kamer met levend verlaten. Terwijl hij sprak, ging hij naar de tafel, nam wederom zijn revolver op, zette deze nu David op de borst en zeide met een vreeselijken vloek //Geef op de banknoten of gij komt niet levend uit mijn handen." Op dit oogenblik week de vreemde invloed, die tot nog toe al het doen en laten van David bestuurd had, en gelegk hij den slaapwandelaar, die, plot- seling wakker wordende, zich geen rekeuschap kan geven, hoe hij ergens gekomen is. De dreigende houding van den Ier, het pistool, dat hem op de borst was geplaatst, da zonderlinge kamer met zijn scherpe drank- en tabakslucht, was hem even on- begrijpelijk en vreemd. Hij streek zijn handen over zijn voorhoofd, twijfelend of hij waakte of droomde, en keek den Ier met de grootste ver- wondering aan. De Ier zag, van zijn kant, op welke wonderlijke wijze de gelaatstrekken van zijn bezoeker veran- derden, maar hield dit voor een nieuwen streek, om hem voor zijn verraad beet te nemen. z/Kom," zeide hij, ,/zet maar zoo'n schijnheilig gezicht niet, geef de bankbriefjes over, die gij in uw zak bebt. Gij leepe vos, aartsbedrieger, dacht gij, dat alles maar voor goede munt zou opgenomen worden Gelooft gij, dat ik mij met dynamiet- werpers en Eenians zou b 'moeieu, zonder er een cent voordeel van te trekken, denkt gij, dat iemand die dat doet, zoo gek is om iedereen maar blind- weg te vertrouwen Kom aan, geef over, of en hij versterkte den indruk van het laatste ge- deelte van zijn rede door opnieuw met zijn revolver te dreigen. (/Wat wilt gij? ,/Waar ben ik riep David verbaasd. //Iloe ben ik in deze kamer gekomen?" z/Zeg niet," schreeuwde de Ier woedend, //hoe ben ik er ingekomen, vraag liever, hoe kom ik

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1