Do spuiitigs-commissie te VHage zal voor hoover haar onderzoek onafhaukelijk is van het sluiten der zeesluizendeze week een begin maken met hare werkzaamheden, door het doen van eenige waarueiningen op zee omtrent stroom- snelheid en stroorarichting. Er is een stoombootje gehuurd, waannede de deskundigen van Maassluis naar Scheveuiugen zul- len vareu. Men schrijft uit Delft: Nauwelijks is men te 's Hage geeindigd met spuien, of de Delvenaars zitten in een verpeste atmosfeer. Het water in de grachten heeft een inktkleur aangenomen en de stank, dieu het ver- spreidt, is onverdragelijk. Men zou hier daarvan bevrijd zijn, indien het bestuur van Delfland even als vroeger goed vond te Maassluis en aan de vijf sluizen alleen water in en niet uit te lateD. Op de voorloopige Synode der Ned. Ger. Kerken (doleerende), heden (Dinsdag) en volgenden dagen te Leeuwarden te houden, zal vanwege de gecombineerde classis Arnhem voorgesteld worden, dat de voorloopige Synode, indien de onderhande- lingen tot ineensmelting met de Christelijk Gerefor- meerden zijn afgebroken, trachte die onderhande- liugen opnieuw aan te knoopen. Tien van de vijftig leden der Eerste Kamer zijn direct belanghebbenden bij de spoorwegen, in de overeenkomsten betrokken, en zullen zich van deelneming aan de beslissing in die Kamer ont- houden. In den nacht van Dinsdag 1 op Woensdag 2 Juli a.s. zal er van Vlissingen naar Rozen- d.tal een extra-trein loopen, uitsluitend voor het vervoer vanbijen. Schiedam, 24 Juni. De opbrengst der Zondag j.l. door eenig keder der schutterij alhier gehouden collecte, ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en onder- steuning van den gewapenden dienst in de Neder- landen, bedraagt f 240.precies. Het ware niet kwaad wanneer eens een kort overzicht in de verschillende bladen werd gegeven van de wijze, waarop die gelden worden besteed. Wij vertrouwen, dat dan door het groote publiek mildere bijdragen zouden geofferd worden. Thans nog verkeeren velen in de dwaling, dat slechts Waterloostrijders of huniie betrekkingen daarmede ondersteund worden. De firma Kranen Co. vraagt vergunning tot uitbreiding barer branderij aan den Noordvest- Singel door plaatsing daarin van een stoomwerktuig met ketel van 2 paardekracht, en J. S. Klekarap vraagt vergunning tot oprichting eener kuiperij aan de Noordvest, No. 172. De schermvereeniging ffEendracht inaakt Macht" alhier, heeft bij gelegenheid van het scherm- concours te Rotterdam, aan den heer C. Van Ameijde, 2en president der feestvierende vereenigiug, eene prachtige, verguld zilveren medaille uitgereikt. In den vroegen morgen van Maandag j.l. werd door de politie op de Koemarkt alhier in beslag genomen een handwageu, die op Zaterdag den 7 Juni j.l. op de Groote Markt te Rotterdam was ontvreemd. Toen stonden er echter manden met boontjes op, die nu natuurlijk waren verdwenen. De boontjes waren voor goed weg, doch de man den met nog eenige andere voorwerpen, die zich op den wagen bevonden, zijn later teruggevonden en in beslag genomen op een werf alhier, waar die voorwerpen met den wagen door een onbeken- den man in bewaring waren gegeven. Naar wij vernemen znllen in de Heilscitadel gedurende de kermis theevisites gehouden worden, waartoe men toegang kan bekomen tegen betaling van 40 cts. de persoon. Daarvoor heeft men dan vrije vertering. Het is maar goed, dat op alle regels een nitzondering isware dit niet het geval en ging de spreuk „waar ddn schaapgaat, volgen er meer," steeds op, dan zouden Zaterdagavond heel wat van die beestjes den dood gevonden hebben. Toen toch werden op het stationsterrein alhier een aantal lammeren gelost, waarvan den over de lijn liep en er nit. Als je de banknoten niet goedschiks geeft, dan kom je hier niet levend van daan. Ik zalje als een bond neerschieten en ze dan uit je zak halen. Denkt gij somtijds, dat ze hier in de buurt van een schot schrikken, dat zal ik je eens laten zien. Ik geef je vijf tellen beraad, als ik tot vijf geteld heb, en ik heb het geld dan nog niet, dan schiet ik je neer 1" Zonder zich rekenschap te geven van den toe- stand, waarin hij zich beyond, zag David heel goed, dat hij alle kans had er het hachje bij in te schie- ten, wanneer hij niet onmiddellijk handelend optrad. ,/Eentweetelde de Ier, en toen drie over zijn lippen kwam, sprong David plotseling naar hem toe, greep de hand, waarin de revolver geklemd was en wrong die zoodanig, dat de tromp naar boven wees. Met een grooten vloek poogde de Ier zijn hand los te rukken, om het pistool te kunnen gebruiken. Zij geraakten nu aan het worstelen en vieleii over den armstoel. Dadelijk waren zij weer overeind en was de Ier los. Dit had noodlottig voor David kunnen worden, als de deur niet plotseling open gegaan was, waardoor Sam Britton aan het hoofd van een paar dienders nu onmiddellijk toetrad. //In naam der wetriep hij „gijFarrel 0'Donovan, en gij, David Acland, gij beiden zijt mijn arrestant. Alle tegenweer is vruchteloos, ik heb een heele sectie politie bij de hand. Weg met je revolver, O'Donovan, de kaart is nu toch verkeken, gij ontspringt den dans toch niet. David, geheel in de war over de vreemde toe- standen, waarin hij zich op het onverwachtst ge- plaatst zag, buiten adem door zijn worsteling met flaardoor gegrepen werd door een vertrekkenden goederentrein de dood volgde onmiddellijk. Maandag is aan de geabonneerden der Bell- Telefoonmaatschappij de gelegenheid tot telefoneeren opengesteld. Aan het kantoor zal dit voor het publiek met 1 Juli geschieden. V vn de zoo rijke verzameling agaven in de Rotterdamsche diergaarde, hoofdzakelijk geschenk van wijlen Jhr. Mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, zijn, naar de N. R. Crt. meldt, twee der grootste agwe americana (gewoonlijk de honderd- jarige aloe genaamd) in bloei gekomen. Een van dit tweetaal is een zeer schoon en reusachtig exem- plaar der bonte verscheiden'neid. Beide zijn zeer oude plauten. Ouwerschie23 Juni. De* opbrengst der Waterloo-collecte heeft hier f 36.95 opgebracht. Gistermorgen omstreeks II uur geraakte de spoelingschipper van den veehouder A. Hoogen- brugge, van Berkel en Roodenrijs, alhier te water, doordien de spriet van zijn schouw onverwachts omsloeg en hem te water wierp. Hij kwam echter met den schrik en een nat pak vrij. Alhier is eene schermvereeniging opgericht onder den naam vanDe Wapenbroeders. De vereeniging telt reeds 17 leden, onder de leiding van den instructeur-directeur J. P. Kousbroek. Vlaardingcn23 Juni. Op de gewone jaar- lijksche paardenmarkt waren aan de lijn 140 paar- den, in hoofdzaak werkpaarden de kooplust was niet zeer levendigprijzen varieerden van f 130 tot 200. De zuivere opbrengst van de door den heer Groeneveld gehouden Orgelbespeling heeft opge bracht f 87.25, bestemd voor de Diaconie-Armen. Het zeldzaam voorrecht viel dezer dagen den Rijkskeurmeester G. Zeldenrijk Bleijenburg ten deel van voor de 62ste maal door commissarissen be- noemd te worden tot keurmeester van de haring- jagerij. In die betrekking was hem ook altijd opgedragen het uitzoeken van de haring, die aan Z.M. den Koning wordt toegezonden. Ditmaal zal dat door hem voor de 57ste keer gebeuren. Het drietal, waaruit de Ned. Herv. Gem. al hier eerstdaags een beroep zal doen bestaat nit Ds. J. ten Kate te Harderwijk, Ds. Y. Bootsma te Zoelermeer en Ds. J. Barger te Harlingen. Men schrijft ons uit Rotterdam d.d. ?2 Juni. In de bootwerkersvereeniging „De Nederlaudsche vlag" werd in de afgeloopen week een woordje ge- wisseld over het oprichten van een weerstandskas bij mogelijke werkstakingen. En toch is die vereeniging juist opgericht om werkstakingen te voorkomen. Maar het kan niet auders. Die menschen heb ben steeds luide geroepen, ,/brengt ons niet in de noodzakelijkheid, om jenever te drinken. Als wij uren lang op onze schepen of op den baas van het werk moeten wachten en het stortregent, waar moe- ten wij dan naar toe? uvergunning bij de vleel," in de Boompjes. Wij vragen om een wachtlokaal wij willen dat niet voof niets hebben, want voor de centen, die wij nu aan jenever mopten verdrinken, kunnen wij een dergelijke inrichting zelf betalen. Geeft ons terrein, waar wij zoo'n inrichting mogen plaatsen, dan zal het er onder garantie der kantoren wel komen. En telkens als die menschen met dat verzoek te berde kwamen, werd het gewezen van de hand, of op de lange baan geschoven. Ik zal niet zeggen, dat zij tegengewerkt zullen worden, wanneer zij met een goe I plan komen, integendeelmaar de meer outwikkelden, wier roeping het is, om voor de be- langen van de gemeente te zorgen, moesten het plaunenmaken niet aan die menschen overlaten, Natuurlijk, het gezag moet geeerbiedigd worden, maar om dien noodzakelijken eerbied te verkrijgen, is de doode letter van de wet in dezen tijd niet meer voldoende. Hij, wien men uit hoofde van zijn betrekking of functie in de maatschappij grooten eerbied verschuldigd is, zal zich thans het best in zijn hooggeplaatste positie kunnen handhaven, wan neer hij toont door zijn meerdere ontwikkeling met behulp van hen, die hem ter zijde staan, beter in staat te zijn plannen te ontwerpen, die aan een drin- den Ier, bood niet den minsten tegeustand, toen de dienders hem de braceletten aandeden. De Ier daarentegen, die meer met dat water voor den dokter scheen geweest te zijn, liet zich echter niet zoo gemakkelijk gevangen nemen. Hij sprong ach- teruit in het insteekkamertje, dat hem tot alkoof diende, plaatste in een oogwenk zijn waschtafel daar voor, zoodat hij als het ware voor een soort barricade stond, en hield steeds zijn geducht wapen in de hand. loen begon hij, terwijl zijn stem duidelijk aantoonde, met welke moeite hij zijn woede bedwong, aldus //Zoo zoo mijn kalme vriend, gij verweet mij mijn verraad, en schering en inslag van uw doen en laten was verraad. Gij denkt nu de vruchten van uw verraad te plukken, maar gij rekent buiten den waard, want al de schobbejakken, die gij in den vorin van dienders hebt medegebracht, kunnen den kogel niet afwereu, dien ik in je hart zal sturen." Hij hief het pistool op, legde aan, terwijl David geen vin verroeren kon, omdat de dienders hem zoo stijf vasthielden. Deze zou ongetwijfeld erg verwond, zoo niet doodgeschoten zijn, wanneer niet onmiddellijk een pistoolschot plotseling het voor- nemen van den woedenden man had belet. Het gevolg van dat schot was, dat de Ier met een rauwen kreet zijn. pistool uit zijn bloedende hand liet vallen, waarop Sam Britton en zijn helpers toeschoten en trots zijn tegenweer, hem toch in een oogenblik geboeid hadden. Zij zagen nu Wenlock met zijn adjudant Martin staau, welke laatste het nog rookende pistool in de hand had, waaruit de kogel was gekomen, die Acland gered had. gentle behoefte moeien voldoen, dan zijn onderge- schikte. Die eenvoudige bootwerkers lezen dagelijks van tal van plannen, tot groot nut en sieraad van de stad, die van gemeentewege ontworpen en uitge- voerd worden. Van een plan, dat np hun welvaart, zedelijkheid, en hun gezondbeid van zoo groote invloed is, van een plan, dat zelfs zeer in het voordeel van den haudel is, hooren zij niets. Dat mogen zij zelf maken, en dan nogmaals kans heb ben, dat het afgekeurd of op de lange baan ge schoven wordt. Geen wonder, dat die menschen zeggen, //men moet inaar staken, dan wordt er nog eens notitie van den kleinen man genomen, anders vergeet men nog, dat hij leeft." Er is veel hoop op verandering, de commissie van enquete zal zich hier met de bootwerkerskwestie bezig houden. Zij laat zich voorlichten door per- sonen, die door en door met de grieven van die menschen bekend zijn. Dan zal er menig misbruik van sommige laadbazen aan den dag komen, dan zal men wel eens hooren hoe of inenigeen gekwetst, verminkt of gedood is geraakt, zoodat uit de resul- taten, welke die commissie nopens haar onderzoek zal mededeelen, niets dan goeds kan voortspruiten. Misschien komt door de bemoeiingen van die commissie wel de lang verwachte wachtloods en worden de laadbazen van gouvernementswege ver- plicht, beter voor de sterkte van hun takels, stel- lingen en andere dingen, die er bij het lossen en laden noodig zijn, te zorgen en meer voor de vei- ligheid van hun personeel te waken. Staken mag dan eerst in praktijk gebracht wor den, als alle hoop op verbetering vervlogen is. Er is nu niet alleen nog hoop, maar zelfs veel kans op verbetering, en zoo zouden wij het bestuur ffder Nederlandsche vlag," aanraden, vooreerst niet aan staken te denken. Maar wat nog meer zegt, vele werkgevers beamen het billijke van de klach- ten der bootwerkers en doen zelfs pogingen ten gunste van hen. Wanneer zij, die geroepen zijn voor de algemeene belangen te waken, weinig notitie willen nemen van de belangen van den minderen man, heeft men kans, dat de Maasstad eenmaal een der grootste stakersscholen van den lande wordt. Les in het organi leeren van werkstakingen wordt steeds gratis gegeven, en hier ter stede kan men niet alleen les van Hollandsche meesters, maar ook van die van allerlei uaties krijgen, van meesters, die hun sporen al lang in dai vak verdiend hebben. Die lessen worden dagelijks reeds gegeven. Het gaat er mee als met de ltussen, die zich in het maken van ontplofbare stof oefenen zij willen den Czar volstrekt geen kwaad doen. Men leert de kunst maar, omdat men niet weet, hoe ze nog eens een mensch te pas kan komen. Maar plotseling, zonder dat men het vermoedt, is de kunst te pas gekomen. Onverwacht klinkt het ,pang 1" en staat men daar voor een catastrophe. Het les nemen kan men niet beletten, wel zor gen, dat de lessen niet in praktijk gebracht worden. Boven sommige winkeldeuren heeft men hier tuimelramen. Met knippen kan men die ramen sluiten, doch zelden doet men dat, omdat men, als het noodig is, veel met dat tuimelraam venti- leert en het lastig is telkens een trapladder te halen, om de knippen er af te schuiven. Maar die tuimelramen zijn, als zij niet op de knip zijn, wel door krachtig du*en aan de buitenzijde open te krijgendoch men kan niet vermoeden, dat een mensch van de straat af er bij kan. Zioo lang er echter een deurkuop of een belknop uitsteekt, vindt een gymnast steun, en kan hij zich in de hoogte werken. I? erscheidene geheimziunige ladelichtingen moeien hier in den nacht door inklimming in zoo'n tui melraam zijn volbracht. Een dienstbode, in de Ammaustraat, zag Zondag- morgen 4uur een man van de straat door een dergelijk tuimelraam in een bierbottelarij verdwijneu. Zij waarschuwde onmiddellijk de politie. Deze belde daarop aan dat huis aan, en nu deed de gyrn- nast-dief met het lenkste gezicht der wereld zelf open. De politie liet zich echter niet beetnemen, en rekende dadelijk den inklimmer doodbedaard in. ,/Netjes geschotenop mijn eer, heel uetjes geschoten," riep Wenlock op goedkeurenden toon. z/Ik heb het altijd gezegd, je juist schieten zou je nog eens goed te pas komen," en zich tot Sam Britton wendende zeide hij, „,ik feliciteer je met je succes. De Ier is een goede vangst. Onderzoek nu de kamer maar eens, dan zal je nog wel het een en ander van je gading vinden." v Wenlock", riep Britton met verbazing, „wat kom je hier doen ,/Wel", zeide deze glimlacheud, „heb ik u niet gezegd, dat wij elkauder weer spoedig ontmoeten zouden, daarenboven, ik heb hier ook zaken. Hier hebt gij mijn schriftelijke order van den hoofd- commissaris," en een papier uit zijn borstzak halende, toonde hij dat aan Sam Britton. vJa, dat is alles in orde,'' hernarn deze mooi gemelijk, //maar kameraad, ik heb de arrestatie volbracht, en aan het eigenlijke gevangen nemen hebt gij geen deel." z/Welnu," zeide Wenlock, tfik matig mij ook die eer niet aan, en toch, ik geloof als mijn jonge vriend niet tegenwoordig ware geweest, gij slechts een arrestant levend aan het politie-bureau gebracht zoudt hebben." ffDat moet ik toegeven," hernam Britton, en Martin heel vriendelijk toeknikkende vervolgde hij z/gij deedt een prachtig schot, ik zal het rappor- teeren, ter plaatse waar het behoort. Werkt gij met onzen confrater Wenlock, ik heb u nooit vroeger gezien." z/Hij werkt met toestemming van hooger hand bij mij als leerling," hernam Wenlock. z/Wat zei de detective. Deze had niels anders van zijn gading gevonden dan wat sigaren, zijnde de lade's avonds reeds door den rechthebbende gelicht. Men gist, uit het vinden van een gebroken kraan, dat hij zich voor zijn gymnastischen toer heeft willen schadeloos stellen, door zijn buikje aan bier te goed tedoen. Men schrijft ons uit Leidend.d. 23 Juni 1890. Zoo is dan de feestweek aangebrokenl Over de vele smaakvol aangebrachte versierselen aan Breestraat, Haarlemmerstraat en Hoogewoerd, om het Rapenburg niet te noemen, zal ik zwijgen. Met een enkel woord slechts wil ik melding maken van al het schoons, ons te aanschouwen gegeven door de societeit Minerva, het verblijf van den Groningschen Senaat en de woniug, waarin de ver- tegenwoordigers van het Delftsche Studenten-Corps hun intrek hebben genomen, de magazijnen van Boele Sen. en Peek en Cloppenburg en eindelijk door cafd Neuf, die Pforte von Cleve (waar de daken der veranda's aan de straatzijde zijn her- schapen in glooiende bloemhoven, welke doen den ken aan de hangende tuinen van 't oude Babylon). Zonder twijfel moet hierbij ook Blankenberg's boek- handel aan de Mare een eereplaats innemen. Na- tuurlijkerwijze moet nog veel meer, der vermeldiug overwaard, onbesproken worden voorbijgegaan, zoo- als de werkelijk kunstige winkeluitstallingen, welke zoozeer de aandacht verdienen. Van alles en nog wat kan men hier sedert Zaterdag ontwaren. Dat nu reeds tal van vreem- delingen hierheen zijn getogen, is alleen al duidelijk merkbaar aan de overal heerschende buitengewone drukte en kan ten overvloede nog worden opge- maakt uit de zwaarbeladen koffers en kisten, door spoor en boot, stoomtram en trekschuit van heinde en ver aangevoerd. Men kon er zich van overtui- gen, toen hedenmiddag om half twee de reuuisten van het station, de plaats hunner samenkomst, werden afgehaald door tal van studenten, vergezeld van het corpsvaandel en vele andere banieren, ook die van de verschillende faculteiten, dit alles bege- leid door twee mnziekcorpsen. Dat het aan de gewone belangstellende toeschou- wers volstrekt niet ontbrak, behoef ik nauwelijks te vermelden. 't Was dan ook ruimschoots der moeite waard, zulk een lange rij van vroolijke, levenslustige, soms ietwat bejaarde gezichten, die telkens blijkbaar tusschen heden en verleden ver- gelijkingen maakten en daardoor menige aanleiding hadden tot uitingen van lof en bewonderingVer geet hierbij niet, dat het weer buitengewoon schoon was en ge begrijpt van zelf, dat de gang van het station naar 't feestterrein getuigde van een geest- drift eene opgewektheid, zooals alleen Leiden, en dat nog slechts eens in de vijf jaren te genieteu geeft Zoo was men dan in de feestzaal aangekomen, om er bij monde van den heer Pleyte de reunisten te hooren verwelkomen, maar tevens om er getuige te wezen van eene vriendelijkheid der Leidsche jonge dames. Dezen hadden nl. het plan opgevat een geschenk aan 't studentencorps aan te bieden Als dag hiervoor is deze 23ste Juni gekozen, wanneer zulk een uitgelezen gezelschap als heden middag bijeen zou zijn, Voordat we evenwel gaan luisteren naar de gulden woorden, welke van der sprekers lippen vloeiden, maken we van de gelegen heid gebruik, even een blik te laten weiden door de feestzaalMaakt het uiterlijk reeds een aller- gunstigsten indruk, 't inwendige bereidt den bezoe- ker waarlijk geene teleurstelling. Komende door het Van der Werffpark treedt men door een mime deur naar binnen; alsdan heeft men juist v<5<5r zich een zeer schoone inrichting boven de achterdenr (toegang gevende door de Raamstraat), waar een talrijk muziekcorps plaats kan vinden, zonder dat het door 't publiek al te veel wordt waargenomen. Aan weerszijden hiervan bevinden zich plaatsen voor het publiek, dat wel wil genieten van het geen in de zaal gebeurt, doch er geen werkzaam aandeel aan wenscht te nemendaaronder, eenigermate boven den beganen grond verheven, eveneens. Aan den rechterhand heeft men eene verhevenheid, die Woensdag bij gelegenheid van het open hof des keizers, zal worden ingericht tot troongestoelte heden middag had het collegium, omgeven door een „Versta je me niet," zei Wenkock, „hij is mijn leerling. Ik houd er een half dozijntje op na en tegen f 600 per stuk leer ik ze het vak van stille verklikker der politie." Britton keek als of hij aan de waarheid daarvan zeer twijfelde, hij had de hoop om zijn confrater te doorgronden toch al lang opgegeven, want nooit kon men weten of Wenlock ernstig sprak, of u duchtig beet nam. Hij wilde nu een order om trent de gevangenen geven toen David, die min of meer van zijn verbazing bekomen was, op eens begon uit te varen. ,/Wat beteekent dit ruw geweld riep hij, rwaar beschuldigt men mij van Waarom word ik als een schurk behandeld z/De wijste partij voor u is nu te zwijgen," ant- woordde Sam Britton, ^elke onvoorzichtige uitdruk- king, die gij u nu laat ontvallen, wordt tegen u gebruikt." //Wel, Wenlock, zijt gij daar ook vervolgde de gevangene, zonder op de woorden van Britton acht te geven. ffGij ten minste kent mij, gij kunt zeggen, dat ik niets gedaan heb, om aldus behan deld te worden. Ik weet niet eens, hoe ik hier gekomen ben, of wie de schooier is, dien men evenals mij geboeid heeft. Alles schijnt mij toe een droom te zijn, en ik ben het waarlijk met mij zelf niet eens, of ik wakker ben of slaap." ,Gij zijt nu jammer genoeg wakker," voegde hem Wenlock toe. //Wees nu maar niet bevreesd, alles komtterecht. Ik raad u ondertusschen, te doen zoo als mijnheer Sam Bitton zegt, en te zwijgen. Uwe Wordt vervolgd.) gq»iim MiiMwaa—aaegawBiMi—a—mmmbhmbmi

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2