Het Dynamiet-Complot N°. £56. Eerste Jaargang. Za/fcerdaa: 28 Juni 180O. BIIKENLAID. Abonnementsprijs: Per drie rn.aan.den.f .90 franco per post. 1. M voor iiet Buiten- land1.55 Afzonderlijke numraers. —.05 Versehijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever C. J. BLOMMEKDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM:. Prijs der Advertentien Van 1—5 regels —.SO. Iedere regel meer. 10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annonce .40 Dienst r~ H. M. de Koningin en tl. K. H. Prinses Wilhelmina zullen met eenig gevolg zich den lsten Juli naar Nijmegen begeven, ten einde daar getuige te zijn van den plechtigen intocht vau Karel V, te houden door leden van het Leidsch Studentencorps. Z. D. H. de Prins van Wied heeft, naar wij vernemen, f 50 doen toekomen aan het eomitdj dat gelden heeft bijeengebracht voor den Waterloo- strijder De Voogd, te 's-Hage, wiens portret aan den Prins was toegezonden. Hare Koninklijke Hoogheid de Groothertogin van Saksen heeft een bijdrage van f 75 geschonken voor de te Oude Schild te stiohlen Prinses Wilhel- mina-bewaarschool. - Bij de Tweede Kamer ziju ingekomen een wetsontwerp tot ^regeling van den krijgsdient" en een tot nadere regeling van den accijns op de suiker. De Eerste Kamer der Staten-Generaal, welke Woensdagavond bijeenkwain, zal na het onderzoek van de door de Tweede Kamer aangenomeu wetsont- werpen, Zaterdag weder uiteengaan. De memorie van antwoord op het verslag van de Tweede Kamer over de splitsing van de meervou- dige in enkelvoudige kiesdistricten kan weldra ver- wacht worden. Woensdagmiddag te 2 uur heeft de staats- commissie voor den landbouw hare vergaderingen in het gebouw van het ministerie van waterstaat hervat. Gedurende deze bijeenkomst zal de com- missie zich in afdeelingen splitsen. De afzonderlijke jaehten op waterwild in de provincie Zuid-Holland zullen dit jaar geopend worden op 1 Augustus a.s. -In het hoofdkiesdistrict Meppel is tot lid der Tweede Kamer gekozen de heer fl. Smeenge (libe- raal), aftredend lid, met 995 van de 1035 stemmen. De heer Noordtzij, leeraar aan de theologische school en lid van den gemeenteraad te Kampen, had 6 stemmen. In de vijfde serie, groot f 200.000, der geld- leening van de provincie Zuid-Holland ten behoeve der vaartverbetering tusschen Rijn en Schie, werd ingeschreven voor 449 aandeelen van f 1000. 199 aandeelen werden gegund tegen 100 '/s per cent. De laagste inschrijving was 997/8 percent, de hoogste 102 '/8 percent. De Broederschap van Candidaat-notarissen herdacht dezer dagen in een feestelijk samenzijn te Amsterdam haar 40-jarig bestaan. De heer H. W. J. Sannes opende de vergadering, die o. a. door den minister van Justitie werd bijgewoond, met een his- torischen terugblik, waarna mr. Treub eene belang- rijke voordracht hield over ,/de wettelijke erkenning van den candidaat-notaris", die zoo luidde zijne slotsom de onmisbare grondslag zal moeten zijn voor alle pogingen tot verheffing van het notaris- ambt. - Voor het notarieel exam en hebben zich aangeineld 377 adspiraoten, en wel voor het le ged. 147, le en 2e ged. 24, le, 2e en 3e ged. 4, 2e en 3e ged. 68 en 3e ged. 110. Hetschrif- teiijk examen zal omstreeks half Augustus plaats hebben. Aanstaanden Zondag zal een zestigtal van de voornaamste personages van de maskerade der Leid- sche studenten door den heer Van Pallandt (keizer Karel voorstellende) vereenigd worden aan een gast- maal in het Oranje Ho'el te Scheveningen. De oorzaak, waardoor de exploitatie van de elektrische tram tusschen Den Haag en Sche veningen tot dusver werd vertraagd, was, naar wij vernemen, dezedat voor een deel der machinerie gegoten ijzeren raderen waren geleverd, die echter barstteu en braken, zoodat nieuwe (stalen) raderen moesten besteld en gemaakt worden. Deze worden nu echter dezer dagen verwacht en met 1 Juli hoopt men te openen. In de zes jaren 188489 werd het akte-ex- amen voor onderwijzer afgelegd door 8106 Candida- ten, van wie 4462 slaagden. Het Delftsche gemeentebestuur tracht den ver- pestenden stank van het grachtwater aldaar zooveel mogelijk onschadelijk te makeneen vijftal arbeiders sprenkelen langs de grachten carbol, opdat de lucht wat gezuiverd worde. De commissie uit den Gemeenteraad van Weststellingwerf, die naar Den Haag is geweest ter audientie bij den Minister van Financien, om hem te wijzen op den treurigen financieelen toestand der gemeente, bracht in de jongste zitting van dien Raad bij monde vau den heer Eisma verslag uit. Het kwam daarop neer, dat het ,/niet veel had op- gebracht". Van de invo-riug eener Rijksinkom- stenbelasting stelt de Minister zich niets goeds voor, daar hij meent, dat dan de vermogende ingezetenen het land zullen verlaten. Meer verwacht hij van een verhooging van de opcenten op de ongebouwde eigendommen. Maar daardoor zullen ook de kleine vermogens nog zwaarder worden belast. De com missie verwacht dus van dezen Minister geen afdoende hulp in den geldelijken nood der Friesche gemeeuten. Van het bekende ,/Waterpoortje" te Maastricht zal de oude boog met de oude steenen der afbraak weder worden opgebouwd, doch de poort zelf, als zijnde van moderne constructie, afgebroken blijven. De heer C. Croll heeft bekend gemaakt, dat hij ophoudt, lid te ziju van den sociaal-democra- tischen Bond. Tegen drie veenarbeiders te Appelscha is pro- ces-verbaal opgemaakt, wegens het zingen van z/Weg met den koning, leve Domela Nieuwenhuis." Te Heerenveen had Zaterdag jl. een samen- komst van verveners plaats uit alle lage venen in Friesland. Een 30tal verveners was aanwezig en in beginsel werd besloten tot opnehting van een verve- FHPII.I.IDTOJXr. of het hypnotisine in de hand van een sa nienz w eerder. 31) ,z Wenlock," zeide Britton bits, ,/ik mag het niet toelaten, dat gij praatjes met mijn gevangene maakt. Ga een rijtuig halen," riep hij vervolgens tot een van de dienders, die daarop dadelijk de kamer verliet. David zag wel in, dat hij geen nadere ophelde- ringen zou krijgen van hen, die hem gevangen ge- nomen liadden. ,/Ik veronderstel, dat er geen kwaad in steekt, als ik nu eenvoudig vraag, waar ik naar toe moet vroeg hij, om dan tenminste toch wat te weten. Britton antwoordde daarop, ^gij kunt vragen wat gij wilt, de vraag is, of men u antwoorden zal in dit geval zie ik er geen bezwaar in u te ant woorden de hoofdeommissaris zal u beiden dol gr^ag zien, en hij heeft mij belast u daarom beiden zoo spoedig mogelijk bij hem te brengen. Wij gaan dus onmiddellijk dat heerschap een bezoek bren gen." Wenlock schreef haastig een paar woorden op een stuk papier, vouwde dit dicht en overhan- digde het aan Martin met de woorden//aan gene- raal Warmiugton, spoedig, neem een rijtuig," en zich tot David wendende//Ik heb den generaal geschreven, waar hij u vinden kan." //Wenlock riep Britton, //indien gij niet ophoudt met praatjes tegen de gevangenen te maken, moet ik u ook inrekenen." ,/Al klaar, kameraad" zei Wenlock. ,/Ik heb alles gezegd, wat ik moesl. Ik ga ook naar het bureau," toen knikte hij David bemoedigend toe, en ging met zijn handen in zijn zakken, de onver- schilligste houding aannemende, de kamer uit. De diender was nu teruggekomen met de tijding, dat het rijtuig voor was, en de gevangenen werden er nu onmiddellijk heengebracht. Het was in de buurt al bekend, dat de justitie de hand had gelegd op groote misdadigers, de straat stond al opgepropt vol met een menschenmassa, die door een kring van politiebeambten met groote moeite het opdringen belet werd. Men hoorde praten van moordaanslagen met dynamietbommen, van Londen in brand steken enz., ailemaal zaakjes, waarin de geamsteerden betrokken warendit was oorzaak, dat men geen medelijden met dezen had, maar integendeel groote lust ge- voelde, om ze uit de handen der politie te halen en ze aan stukken te scheuren. Daar de politie- macht, die de orde bewaarde, te sterk was, verge- noegde de groote hoop zich met het uiten van gefluit en verwenschingeti, alsmede met het werpen van steenen, toen David en de Ier naar het rijtuig geleid werden. Het opdringen kon men echter niet geheel beletten en dit gaf aanleiding, dat de Ier zich los kon wringen en een poging kon doen, om op de meest verwoede wijze naar David te achoppen. Gelukkig greep de politie hem bijna nerbond, ten doel liebbende de belangen der verve ners en der veenarbeiders te behartigen en zoo moge lijk werkstikingen te voorkomen. Over een voorstel om de prijzen der turf te verhoogen met 50 cents per roede, liepen de meeningen uiteen en werd ten slotle besloten, de beslissing daaromtrent uit te stel- len tot dat de Bond is geconstitueerd. De verhuringen der hooilanden in Friesland gaan ongestoord haar gang. Overal worden de strijk- en verhooggelden afgeschaft, terwijl ook de verdere onkosten, aan de verhuringen verbonden, en tot nog toe door de huurders gedragen, nu door de eigenaars worden betaald. Betaalt de huur- der dadelijk, dan kan hij met het gebodene zonder eenige verhooging volstaan, doch wacht hij hiermede, dan is hij gehouden van de huursom eenige procen- ten rente te geven, volgens de overeenkomst be- paald. Uit de Betuwe schrijft men Werd er de laatste weken steeds geklaagd, dat er zoo weinig kersen zouden koraen, de pluk, die thans overal in vollen gang is, valt nog bijzonder mee, zoodat er zelfs eigenaars zijn, die dit jaar zelf geplukt hebben en bij den eersten pluk voor Engeland reeds de som maakten, die de boom- gaarden bij publieke veiling konden opbrengen. Als een bewijs hoe groot het vervoer van kersen naar Engeland is, kan dienen, dat Dinsdagmiddag uit Rotterdam het stoctaschip Wharfe geheel met die vruclit beladen en met een deklast daarheen is vertrokken. Te Spanbroek is de influenza ten tweede male teruggekomen zij openbaart zich door hevige koortsen bij dezelfde lijders, die in het voorjaar daarmede werden bezocht. Op de Zuiderzee zullen in de laatste helft van de volgende maand manoeuvres gehouden wor den, waaraan zal worden deelgenomen door oorlogs- vaartuigen uit de direction der Marine te Nieuwe- diep, Amsterdam en Hellevoetsluis. Aan het station van den Hollandschen Spoor- weg in Den Haag heerschte Dins dag een meer dan buitengewone drukte. Bijna om het kwartier vertrokken treinen naar Leiden, doch de toevloed van reizigers bleef langen tijd zdo groot, dat men zich zelfs vergenoegde met een plaatsje in goede- ren- en beestenwagensja, tot zelfs in de hokjes van de remmers hadden passagiers plaats genomen. Per Hollandsche spoor werden niet minder dan 44554 reizigers vervoerd. De ervaring, dat de in den lierfst in het land achtergebleven aardappelen het vOlgende voor jaar meestal veel vroeger tot ontwikkeling komen dan de in Maart of April gepote, bracht een land- bouwer in Achtkarspelen (Friesland) op het denk- beeld om de proef te nemen aardappelen in den herfst te poten. Ongeveer twee are weid in het begin van October des vorigen jaars met eene vroegrijpe soort bepoot. Gedurende den winter waren de knollen door een dun laagje turfmolm voor strenge vorst belioed. Thans is men reeds met rooien begonnen en het resultaat is zoowel wat quantileit als qualiteit betreft, zeer gunstig. Een soldaat van het garnizoen te Assen, die wat druk de bijeenkomsten van het heilsleger be zocht, is, naar de N. Ass. CI. meldt, daardoor zoo van de wijs gebracht, dat hij thans aan verstandsver- bijstering lijdt en naar het hospitaal te Groningen zal moeten worden overgebracht. De uitvoer van lammeren van Texel is afge- loopen en heeft dit jaar 18850 stuks bedragen. Naar matige berekening is daarvoor f 225.000 op het eiland ontvangen. In den zeegrashandel was in vele jaren niet zooveel beweging als thans. De verzending naar het buitenland neemt weer meer en meer toe. Stijgende prijzen zijn daarvan het gevolg. Yoor de eilanden Wieringen, Tessel en Terschelling, waar jaarlijks dui- zendeu pakken zeegras worden verwerkt, is dit van groot belang. Het maaieu der wierwaarden vangt spoedig aan. Er moet een flinke hoeveelheid gras in de waarden gegroeid zijn. Diusdagmiddag tusschen 5 en 7 uten is de onderofficieren-cantine te Leiden, terwijl ze gesloten was, opengebroken. Uit de geldlade is eene som van f 13 ontvreemd. De vermoedelijke daders, twee miliciens zijn in voorloopig arrest gesteld. En dat in de feestweek. Te Vuren bij Gorinchem geraakte Dinsdag middag de 20jarige van E., die aan toevallen leed, in de Waal. Toen men te hulp kwam, kon alleen zijn lijk op- gehaald worden. Uit Oorschot meldt men Zaterdag en en Zondag kon men hier den geheelen dag weer een aantal karren zien, stapvoets rijdende, met het doel een bezoek te brengen aan den //hei- Jigen eik" nabij het riviertje de Beers. Dhhr is zooals men weet volgens de over- levering een Maria-beeldje komen aandrijven tegen den stroom op. Bij dien eik is eene kapel gebouwd, waar het geheele jaar door nu en dan wordt gebeden, voor- al voor ernstige zieken; doch eenmaal in het jaar, op Zaterdag en Zondag vddr St. Jan. stroomen de geloovigen van heinde en verre daarheen om er hunne gebeden op te zenden. Velen uit den om- trek gaan te voet, maar die vau verre komt mees tal op de Noordbrabantsche kar. Op zoo'n kar zit dan gewoonlijk het geheele gezin, zelfs kinderen. Bij de kapel zijn bij deze gelegenheid eenige kra- men geplaatst, waar koek en brood wordt verkocht, en een paar tenten, waar de dorstige zich kan laven aan bier. Na eenigen tijd daar te hebben vertoefd, trekt ieder weer rustig huiswaarts. onmiddellijk weder en kon, door hem snel achter- uit te trekken, nog net bijtijds beletten, dat de schop raak was. Britton achtte het nu niet raadzaam de gevangenen in hetzelfde rijtuig te vervoeren, hij beval, dat de Ier maar weder in huis gebracht moest worden, en aldaar diende te wachten, tot een tweede rijtuig, dat hij onmiddellijk liet bestel- len, voor was. Dit was er in een ommezien. Nu zette de stoet zich in beweging onder woest ge- schreeuw en getier der menigte, en onder verwen- schingen en een hagelbui van steenen, waarvan een enkele nu en dan een diender trof. XXIV. Aan het politiebhkeau. Het eerste verhoor van gearresteerden is bij ons niet openhaar. In audere lanaen wo-dt menigwerf het publiek bij dat verhoor toegelaten en is daartoe een publieke tribune bestemd. Het verhoor zou hier ook in het openbaar plaats vinden. Als een loopeud vuurtje was het gerucht door de stad verspreid, dat er complotmakers gearres- teerd waren, die Londen door brand en dynamiet in een puinhoop wilden veranderen. Men drong zich bijna dood, om een plaatsje op de tribune te bemachtigen. Reeds hadden zich eenige boosdoeners moeten verantwoorden, maar het publiek sloeg op hunne zaak heel weinig acht, daar het ontzettende gevaar, waarin de stad door het dynamiet-complot had verkeerd, alle zakkenrollers- dieven- en inbrekers- feiten in de schaduw stelde. Op verzoek van Wenlock had de commissaris voor den generaal en de twee dames, drie plaatsen in de getuigenbank gereserveerd. De generaal kwam nu met Rhoda binnen. De tante had zoo verschrikkelijk gejammerd in het rijtuig en haar vrees, van een zenuwtoeval te zullen krijgen, zoo zeer te kennen gegeven, dat de generaal maar besloten had, haar naar huis te laten rijden, met de plechtige belofte, dat hij dadelijk, als het afgeloopen was, bij de tante zou komen, om haar dan breedvoerig alles mede te deelen. Toen de generaal en Rhoda gingen zitten, waren de zaken, die bij kort geding afgedaan zouden worden, nog aan de orde. In het zondaarsbaekje zat nu een verwilderde schooier, met rood steil haar, woest uitzicht, en met kleeren aan het lijf, die niet anders dan den naam van lompen waardig waren, want overal zag men scheuren en gaten. Rhoda rilde onwillekeurig, toen zij dacht, dat zoo meteen haar minnaar op de plaats van dien schooier zou zitten. De schooier had in dronkenschap zijn vrouw gestagen tot zij er bij neerviel en haar toen met de hak van zijn laars zoodanig in het gezicht getrapt, dat zij levenslang ontoonbaar was. De Engelsche wetten, die den smokkelaar, welke wat tabak inbrengt, streng straffen, nemen het zoo nauw niet met een vrouwenbeul. Hij kwam er dus af met zes weken gevangenisstraf met dwang- arbeid. Samuel Britton, de geheime hoofdagent van de politie, nam nu in de getuigenbank plaats, een kreet van ontroering ging nu onder de menigte op. Hij stond reeds op, om zijn proces-verbaal, als de arrestanten binnen waren, toe te lichten toen de commissaris zeide AANBIEDINGEN AANYRAGEN .135

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1