Het Bynamiet-Complot N°. 08. Eerste Jaargang. Z; i tei'd ag 5 Juli 1H0O. BIMNENLANB. Abonnementsprys: Per drie maandenf .00 m» franco per post. 1. n voor liet Buiten- land 1.55 Afzonderlijke nummers. .05 Versehijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: G. J. BLOMMEKDAL, Boterstraat, E, 342, SOHIEDAM. De commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer voor de spoorvvegovereenkomsten, is bijeen. gekomen. Tot Voorzitter is beuoeuid de heer Kappeijne. Het plan bestaat om de bij de Tweede Ka mer ingediende wet tot vegeling van den krijgs- dienst in handen te stellen van eene commissie van voorbereiding, evenals indertijd met de sehool- wet is geschied. In verband met de onlangs gehouden tien- jaarlijksche volkstelling heeft de minister van binnenlandsche zakendoor tusschenkomst van 's Konings commissarissen, tot de gemeente-hesturen het verzoek gericht eene opgave te mogen ontvan- gen van de oppervlakte in hectaren en aren van elke gemeente. Voor de stad Nijmegen was het Dinsdag eeu ware feestdag H. M. de Koningin en II. K. H. prinses Wilhelmina behaagde het de oude vrije Rijksstad met een bezoek te vereeren ter gelegen- heid van den optoeht der Leidsche studenten aldaar. De oudste Nijmegenaars herinneren zich niet, ooit zooveel menschen in hun stad te hebben ge- zien, als er dien dag van heinde en verre waren te zameu gekomen, niettegenstaande het weder zeer ongunstig dreigde te zullen ziju. Om half 1 arri- veerden de studenten en een half uur later II. M. de Koningin met Prinses Wilhelmina, die terwijl de stoomriviervaartuigen op de Waal saluut- schoten losten door den Burgemeester, den heer Bijleveld, met een warme rede werdeu begroet, waarop de Koningin zeer vriendelijk antwoordde in de Nederlandsche taal. Zij zeide o.a., dat Z. M. de K oning haar had verteld, dat Hij hoogst aan- gename herinueringen bewaarde van een bezoek aan Nijmegen, en dat zij daarom wensehte ketinis te maken met deze stad en Ilare Dochter had mee- gebracht. Op den weg door de op smaak>«Ue wijze tot salon ingerichte wachtkamer werden door 2 jonge meisjes, in 't wit gJleed met oranjesjerpen, bou- quetten de Hooge gasteu aaugeboden en vriendelijk aanvaard, van den kant van het Prinsesje met een lieven glimlach en een sllervriendelijkst, op nai'even toon geuityik dank u." Het oogenblik, dat de Koningin en het Prinsesje voorbij de tribune reden, die een onbekend kindar- vrieud had doen oprichten, om de weezen van Neerbosch den gecostumeerden optoeht te doen aanschouwen, en die ouderlooze kinderen door de vorstelijke Moeder en Dochter vriendelijk met de hand werden toegewuifd, terwijl van alle kanten het tweede vers van het Wien Neerlandsch bloed" klonk, was ongemeen schoon, was hartverheffend. In de villa van den burgemeester zageu H. M. en de Prinses den optoeht voorbijtrekken, waarna zij zich naar het Vulkhof begaven, om er de Pry's der Advertentien. Van 1—5 regels/—.60. ledere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familiebebichtenper annonce .40 receptie van ,/Karel V" door den burehtgraaf van Nijmegen te aanschouwen, bij welke gelegenheid verscheiden hoofdpersoneu der maskerade in de Koninklijke loge werden ontvangen. Terwijl daarna de optoeht den ommegang door de stad hervatte, dedi n Koningin en Prinses den voorgenomen rijtoer over ,/Berg-en-dal", Beek en Ubbergen. Toen H. M. en II. K. H. om 5 uur naar ,;het Loo" terugkeerden, was de optoeht intusschen ontbonden, zoodat de geheele menschen- massa, die zich in de stad had verzameld, aan het station was om de vorstelijke personen te zien vertrekken en uitbundig toe te juiehen. In de Dinsdag gehouden zitting van de Provinciate Staten van Zuid-Holland vroeg en be- kwam de heer S. Le Poole, afgevaardigde van het District Delftverlof om tot Ged. Staten te vragenof hun aandacht gevestigd is op den toestand van het water van Delflanden wat zij meenen dat de provincie in dien nete- ligen toestand kan doen. Spr. verklaarde, dat te Delft de toestand ondragelijk is. Wie vroeg hij zal de //Delftsche wonderdokter" zijndie aan dezen toestand een einde maakt Delfland kan wel water inlaten, maar heeft zulk een kleinen boezem, dat, als er maar 't minste te veel inkomt, de Vlittlanden onderloopen. De „Delftsche Han- delsvereeniging" heeft een adresbeweging uitgelokt, om bij den Koning aan te dringen op vernietiging van het Haagsche Raadsbesluit, waarbij het spnien is verboden maar al mocbt die vernietiging vol- gen, dan is er nog niet gespuid. (Jit eigen ervaring, te Katwijk opgedaan, waar hij jareu lang de zeebaden gebruikte, verzekerde spr., dat door Rijnland's sluis de stroom van het Leidsche water ver in zee is waar te nemen, maar bij het baden niets, alleen rechts of links van de sluis. Het eenig redmiddel voor Delfland is z. i. spuien. Wil Den Haag dat niet doen, zijn er dan geen middelen om daartoe te geraken P kan b.v. de Provincie niet onteigening vragen van de kanaal- werken, opdat er aldus een macht zij, die over de zeesluis beschikt De Voorzitter verklaarde, dat Gedep. Staten in de eerstvolgende vergadering op deze vraag zullen antw.iorden, zijnde Dirisdag 8 Juli, wanueer om 2 uur aan de orde zijn de benoeraing van leden der Eerste Kamer en van een buitengewoon lid van Gedeputeerden. In de zitting van Dinsdag werd o.a. aan Gcde- puteerde Staten gerenvoyeerd het nader adres van J. J. A. Kuys te 'sGravenhage om sub«idie voor een lccaalspoor Brielle—HellevoetsluisRotterdam. Mr. Gallandat Huet te Haarlem heeft nu van den minister van Binnenlandsche Zaken een nader antwoord ontvangen op zijn tweede adres, waarin hem wirdt medegedeeld dat een deel zijner klachten bij den gemeenteraad thuisbehooren, en FEHJIX.XjBTOM. of het hypnotisme in de hand van een samenzweerder. 33) Toen Rhoda dat bevel uitsprak, gaf David een gil van wanhoop, de oogappels dreigden uit hun kasten te komen, t weemaal beproefde hij te spreken, toen sloeg hij zich met de vuist voor het hoofd en viel neder in de bank der beschuldigden, terwijl het schuim hem op den mond stond, als iemand, die aan een vallende ziekte lijdt. De grootste \erwarring heerschte op de tribune en op de getuigenbanken, alle toeschouwers waren meer dan verbaasd, en poogden iets van die neer- gezonken massa te zien, welke nu in dienders han den zich stuiptrekkende wrong. Rhoda was eer zij het zelf wist, bij het zondaarsbankje, hurkte bij haar David neer en legde zijn hoofd in haar schoot. Haar aanblik scheen zijn stuiptrekkende bewegingen minder te maken, hij wrong niet meer zoo erg, werd langzamerhand bedaarder, zijn ge- laatstrekken ontspanden zich en weldra vertoonde zich weder een glimlach van tevredenheid op zijn gelaat. Craddock Lipthwaite had gezorgd in de groote verwarring, die er ontstond, toen David neerzeeg, ongemerkt weg te sluipen. Een helsche glimlach teekende zich op zijn gelaat, toen hij weer buiten kwam, doch het was maar voor een oogenblik zijn trekken teekenden daarop dadelijk groote be- zorgdheid, want hij zag maar al te duidelijk in, dat de politie hem elk oogenblik kon inrekenen, zoo zij nu al niet naar hem zocht. XXV. De vlucht. Craddock liep naar huis zoo hard hij kon. Hij trof het de luistervink werd bij den hoofdeommissaris opgehouden. Het bevel tot zijn gevangenneming lag al gereed. Men wachtte maar op de bekentenis van David. Met die bekentenis en de verklaring van Wenlock, aangaande de aan- neming der banknoien, had men juridieke gronden voor zijn aanhouding. Craddock gevoelde, dat de grond onder hem weg- zonk, maar hij poogde zich toeh zoo goed mogelijk te houden. Hij liep regelrecht naar zijn kamer en knikte heel vriendelijk tegen de hospita, die hij op de trap ontmoette. ,/Goeden dag," zei hij, „ik ben doodmoede, laat de meid vanavond wat koud vleesch en een flesqh Rijnwijn op tafel zetten, voordat zij naar bed gaaf, maar verder wil ik niet gestoord worden. Ik heb mij doedmoe geloopen en zal nu een paar uren po- gen te slapeu. Ik wordt er niet jonger op," voegde hij er met dien behoorlijken glimlach bij, die de hospita altijd deed zeggen, dat hij de netste man was, dien zij ooit ontmoet had. Hij ging toen naar de deur van zijn slaapkamer en sloot die. z/Gelukkig dat die dwaas nog tijdig zijn mond gestopt kon worden," mompelde hij, ,/anders was ,/dat wat betreft de beschuldiging van adressant, a's zou de burgeme ster door hilsstarrig weigeren gtdurende eene lange reeks van jaren, in weerwil van de herhaalde pogingen der ambtenaren van 's Rijks belastingen, hebben tegengehouden, dat het Personeel werd herzien, alsmede dat in de laatste jaren Haarlem niet is gebracht in een hoogere klasse van die belasting, een ingesteld ondtrzoek de onwaarheid daarvan aan het licht heeft gebracht." Ain de heeren Botteraarine, te Bergen-op- Zoom, is het, na jarenlange proefneraingen, einde- lijk gelukt langs knnstmatigen weg levende ansjovis uit het eitje te telen. Tot hiertoe was dit een onopgelost vraagstuk op het gebied der vischcultuur. In de jaren 1880 tot 1890 werden de vol- gende hoeveelheden haring aangebracht: 2623 (ton door 6 jagers); 2148 ton (5 jagers)2018 ton (id.) 1138 ton (3 jagers); 1196 ton (id.); 1493 ton (id.); 1345 ton (2 jageis); 7011 ton (6 jagers) 1013 ton (2 jagers); 2076 ton (id.) en 1358 ton (id.) Men vemeemt, dat de //IJselstoomtram" zal overgaan aan een Engelsche maatschappij. De tegenwoordige directeur der //IJsel-stoomtram- maatschappij," de heer H. W. Knottenbelt, is vervangen door Jhr. H. H. Flora Siccama. Het plukken van boschbessen is op de Ve- luwe thans in vollen gang. De scholen zijn bijna geheel ontvolkt, daar meestal kinderen voor dit werk gebezigd worden. De prijzen zijn thans bij- zonder boog; men besteed 16 cent per kilo. Da- gelijks worden talrijke vaatjes boschbessen naar Engeland verzonden. Een belangwekkende bijzonderheid omtrent de redding van de passagiers en bemanning op de Prins Frederik" is deze, dat de davids voorzien waren van Duinker's toestel tot het neerlatea van de sloepen. Al de geredden hebben daaraan het behoud van hun leven te danken, want alge- meen wordt erkend, dat het te water laten van de sloepen op de gewone wijze onmogelijk in den korten tijd van 7 mmuten had kunnen geschieden. Men herinriert zich misschien, dat de uitvinder een landgenoot en scheepsgezagvoerder is. De geredden hebben twee en een half uur op zee rondgezwalkt, voordat zij de ,/Marpessa., von- den, waardoor zij opgenomen werden. Van de brievenraail aan boord van de „Prins Frederik" is niets gerad. Voor de 15 rijksbeurzen aan de rijkskweek- scholen hebben zich aangemeldte Middelburg 24 candidaten, te Maastricht 19, te Groningen 34, te Deventer 32, te's Hertogenbosch 16 en te Haarlem 39. Voor enkele jaren bedroeg het aantal candidaten voor 20 beurzen aan elke kweekschool 80 120. Door den aannemer, die van de beruchte gemeente Vries (in Drentej zijn geld niet kon krijgen, was tegen die gemeente eeu vordering iu- -.35 gesteld, tengevolge waarvan verschillende eigen- dommen der gemeente Maandag bij zitting der Reclitbank te Assen zouden worden virkocht. Bijtijds heeft de gemeente echter nog gezorgd, dit aan hem zijn vordering is uitbetaald, zoodat de verkoop niet doorging. Is deze zaak nu in 't gereede gebracht, allcs is daar nog niet in orde. De vijf iaadsleden, die onlangs wegens verschil van meening met, den Burgemeester omtrent den financieelen toestand der Gemeente hun ontslag namen en die, nadat zij weer gekozen waren, opnieuw hun mandaat neerlegden, zijn thans andermaal herkozen. Men verwacht, dat zij weer voor de benoeming zullen bedanken. Tegen een sigarenfabrikant te Utrecht is door de politie eene vervolging naar aanleiding van de bepalingen der arbeidswet ingesteld, wegens bet in zijne fabriek arbeid doen verrichten door eene vrouw binnen vier weken 11a hare bevalling. In het zuiden van Liraburg zijn phosphaat- velden ontdekt. Er heeft zich reeds eene commissie gevormd, die zal trachten eene maatschappij tot ont- ginning op te richten. De eerste bijeenkomst, om daartoe te geraken, zal Zaterdag a.s. te Maastricht plaats hebben. Uit de gevangenis te Sneek werd in de vorige week iemand ontslagen, die zich, zooals later bleek, in de plaats van zijn broeder had laten opsluiten. In 't begin dezer week werden te Oud-Beier- Iand de eerste krieken geplukt, en terstond voor Engelsche rekening tegen f 12.per 50 kilo ge- kocht. De vraag voor Engeland is groot. Zondag jl. is te Heerenveeu eene gecombi- neerde vergadering gehouden van afgevaardigden der afdeelingen van den Bond voor alg. kies- en stemrecht en van den Sociaal-democratischen Bond in het district Schoterland. Er is een kies comile samengesteld voor de verkiezing in 1891. Vetrtien vereenigingen waren vertegenwoordigd. Een van de Beusichemsche markt komendo hengst werd te Maurik schiohtig, steigerde en viel achteroverzijn berijder wist, door er bij tijds af te springen, zich uit zijn gevaarvollen toestand te redden. Het arme dier had door den val zooveel geleden, dat het na een drietal uren den geest gaf. De eigmaar was per trein naar zijne woonplaats, Driel bij Arnhem, teruggekeerd. Voor f 15 is het dier van de hand gedaan. Wanneer het niet aan andere omstandigheden is toe te schrijven, zijn de leden van den gemeen teraad te Oud-Beierland vroede mannen, die met „bekwamen spoed" weten te handelende geheele zitting van dien Raad duurde j 1. Maandag sleehts 4 minuten. Een der werklieden in de kopergieterij van de firma Dikkens Co. te Hengeloo, die te dicht bij de machine stond, werd door het drijfwiel ge- ik hier al niet meer. Het zou mij niets verwonde- ren, of hij krijgt nog een hersenkoorts van de dub- bele proef, die er met hem genomen is. en dan schiet hij er het hachje bij in. Als ik alles bedacht had, zou ik niet naar het politie-bureau gegaan zijn, want die Sam Britton was daar en die had mij ge- makkelijk kunnen herkennen. Doeh dan was ik nu al ingerekend. Zoo ziet men, Hans komt door zijn domheid voort. Doch het is niet geraden hier een oogenblik langer te blijven. Gelukkig heb ik geen papieren te vernietigen, en heb ik 00k nooit voor dat plannetje een letter op het papier gezet. Ik zal verdwijnen zonder eenig spoor na te laten." Toen zette hij zijn beslijkte laarzen buiten de deur, sloot die weer en liep nu op zijn kousen door de kamer. Daarna maakte hij een valies open en haaide daaruit een pakje, hetwelk hij losmaakte; de inhoud daarvan bestond uit een oude versleten, bonte pet met twee kleppen, een gestreept flanellen hemd, een paar grove grijzen sokken, een paar versleten schoenen met riemen, een vuile roode dikke das, blauw serge broek en jas en een riem van gebarsten leder met een koperen gesp. Hij trok dit alles, met uitzondering van de schoenen, aan, vouwde de kleedingstukken, welke hij dien dag ge- dragen had netjes op en legde alles op een stoel. Toen nam hij een paar goudstukken, een hand- vol zilver en zestig gulden aan bankpapier uit een kast, stak dat geld bij zich ed liet nog voor f 600 700 in de kast liggen; vervolgens nam hij een portefeuille uit de jas, die op den stoel lag, nam de bankiers assignaties, die er in waren in de hand beschouwde die aaudachtig en zeide zacht: ik zal niet van den honger sterven, zoo lang ik over de I schatlen kan beschikken, welke die lichtgeloovige gekken voor dat plannetje bijeen hebben gebracht." Daarna vouwde hij zijn halsdoek tot een driehoek, legde de assinaties uit, vouwde deze tegelijk met den doek op en deed hem toen om zijn hals. ,/Nu is het de kunst veilig en wel met den buit weer in de Levant le komen," mompelde hij, tfde troon van Ierland is voor goed gevallen." Alle bladen met aanteekeningen in zijn portefeu ille scheurde hij er uit, verbrandde deze op een aschbakje zamelde de asch zorgvuldig cp en deed die evenals poeder in een papier, dat hij bij zich stak. Hij liet alleen een rekening van een hotel in de portefeuille en stak haar vervolgens weer in den zak van de jas. ,/Zie, zoo," zeide hij ,/nu zijn wij klaar. Doch, de drommel, daar had ik haast mijn besten kameraad vergeten, dien mag ik toch niet achterlaten." Toen nam hij een groot mes, met zwart gevest en groene scheede uit de lade eu stak dit in een opzettelijk daarvoor gemaakt binnenzakje in de serge jas. Daarna opeude hij het venster, zoo zachtjes dat men het onmogelijk hoo- ren kon, nam zijn lompe .schoenen in de hand, deed de deur open en luisterde aaudachtig in den gang. Alles was stil, Lipthwaite trad toen naar buiten, liet den sleutel aan den binnenkmt zitten, sloot de deur, haaide een klein buigtangetje uit ziju zak, dat hij mede uit een lade te voorschijn had gehaald, en plaatste dit ter hoogte van het slot tusschen de reet van de deur. Nu pakte hij er behendig de schoot mede, en deed die uitspringen, ging zonder levenmaken de trap af, deed de voordeur open, trok zijn laarzen aan, maakte de voordeur eveueens on- hoorbaar dicht, en was op straat. AANBIEDINGEN DlENST

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1