BUITEHLAHD. Burgerlijke Stand. Schiedam, 8 Juli Per Telegraaf. Z. M. heeft aan den heer A. B. Meilink alhier, eervol ontslag verleend als le luite ant der d.d. schutterij. Ten overstaan van de profs. Pierso i, Speijer en Lorentz, werd 3 en 4 .Juli het eind-examer. aan het gymnasium alhier afgenomen. Beide herlingen der zesie klasse z n geslaagd, en wel voor A, de heer C. J. P. van der Schalk, en voor B, de heer J, C. Ilenkes. Ter gelegenheid van de Veiligheidstentoon- stelling te Amsterdam zal op morgen, 9 Juli van hier gelegenheid zijn met een goedkoopen trein Amsterdam te bezoeken. In den nacht van Zondag op Maandag jl. geraakte zekere H. W. H. in de zoogenaamde Gorzen in een sloot. Hij was er spoedig weder nit en had dan ook slechts een nat pak bekomeu. Hij zeide er te zijn ingeduwd, maar door wien weet hij niet. Gisteren lagen alhier 5 stoomschepen in de haveneen feit, dat wel als een bijzonderheid mag worden vermeld. Waar moeten wij met de kermis heen, is een vraag, die dezer dagen nog al eens gedaan zal worden. Heel moeielijk is die niet te beantwoor- den. Op bet kermisterrein is alleen de tent van de heeren Henri Ockliuijzen, terwijl in de stad niels te doen is. Het zal daarom velen aangenaam zijn te vernemen, dat het tooneelgezelschap van den heer Van Lier drie avonden een voorstelling zal geven in de groote zaal der ofRcieren-vereeni- ging. De stukken, die zullen worden opgevoerd, zijn van dien aard, dat wij niet twijfelen, of zij zullen een massa bezoekers trekken. Zou volgens het uitgegeven programma Zon- dagmiddag een matinee in den tuin der otfeieren- vereeniging gegeven worden, waarbij luchlballons zouden worden opgelaten, het weer liet dit helaas niet toe. Regen en wind, en nog eens regen en wind, ziedaar het eenige, waarop wij op dien Zondag getrakteerd zijn. Maandag bij de eerste afdeeling van het kinder- feest ging het gelukkig heel wat beter. Wel was het geen zomerweertje, maar het regende niet en het woei niet al te hard men kon tevreden zijn. En dat was men ook, getuige de opgewekte ge- zichten van elkeen, zoo groot als klein. Wat had men een schikEerst de kluchten der poppenkast bewonderd, die met de grootste aandacht werden gevolgd en dan naar het koekhakken. Kleuter*, iets grooter dan een Deventer koek, werden onder het touw geplaatst en dan naar den koek gegrepen. Hadden ze dien veroverd, dan trokken zij met een gezicht stralende van geluk en zelfbewondering naar moetje, om hun schat te toonen. Het blokjesrapen, wat door kinderen van 68 jaren werd gedaan, werd al een aardige wedstrijd. Soms was het een ware kamp Met een been vooruit stonden zij vaardig, om zoodra het commando 8 uitgesproken werd, te kunnen beginnen. Telkens even links en rechts gekeken of ze nog voor waren en dan nog eens zich flink ingespannen, om de overwinning le behalen. Jammer wanneer zoo'n laalste krachtsinsprnuing tengevolge had, dat de kampioen struikelde, want dan was er van geen kans op overwinning meer sprake. Een der rneis- jes had een zeer praktische wijze bedacht, om het eerste klaar te zijn. Zij wierp n.l. van uit de vcrte de blokjes naar den bak, waarschijnlijk er op ver- trouwende, dat een der heeren wel zou zorgen, dat die er in kwamen. De prijs veikreeg zij daar- mede echter niet. Toen kwam de wedstrijd in het acbterwaarts loopen door jongens van 8lOjaar. Naast elkander geplaatst, met den rug naar de richting, die zij moesten volgen, begou bet loopen weder op het tellen van drie. Maar soms duurde het geen drie tellen of een der strijders lag reeds met de beeuen in de lucht, waarop dan een algemeen gejuich volgde. Hadden zij het geluk niet te vallen, dan liepen zij tot aan het touw, waarover de roode bandjes bingen en keerden dan weer naar het be gin der baan terugmaar ook op dien weg vielen en sloeg de schuif vau het loket met een harden slag dicht. Graddock ging de trap op, en gleed er bijua op uit door al de modder en het vuil, dat er door de voeten der loges opgebracht was. Hij vond zijn bed, doch kon het daar geen drie ini- nuten uithouden, hij werd misselijk van al die walgelijke dingen, die hij daar zag, zijn hart klopte hoorbaar, hij dreigde van afschuw te bezwijuieu torn vloog hij hals over kop van de trap, zonder zich aan de ghbberigheid te storen. Wat moetje nu weer, halve gare was de uitroep van den man, die zoo wat tegelijk direc- teur-gdrant, oberkiliner, admiuistrateur en portier van dat hotel scheen te wezen. En als Graddock door de misselijkheid in het eerste oogenblik geen geluid kon geven, schoof hij het luik open, stak zijn halve lichaam door het gat, en geleek toen sprekend op zoo'n stuk kinder speelgoed, waaruit een nikkerlje met het halve lijf te voorschijn komt als men het deksel los maakt, welk speelgoed men in de wandeling „een doiveltje in de broodkast" noemt. ,/Er uit, ik wil er uit," kermde Craddock. »Hebt gij geen andere slaapplaats voor mij, dan dat afschuwelijke hok riep hij vertwijfelend. ,/Noem je dat een hok," zei het duiveltje in e broodkast, het is hier het beste en fatsoenlijkste ogement uit geheel White Cliapel en wat nog mi er zegt, ik heb je nog wvd. de beste zaal aange wezen. De inspecteur generaal van de slaapstedan heeft ons laatst zelf nog gezegd, dat al de sla p- steehouders in White Chapel een voorbeeld aan ons konden nemen. Zoolang de Keizer van Rusiand velen, hoe dicht zij dan ook bij hun doel waren, zij hadden den strijd verloren. 1 usschen elk der afdeelingen werd weer de poppenkast yertoond, die steeds dezelfde aandacht trok. A a afloop werden de prijzen aan de overwinnaars ui'gereikt, die alien ten zeerste in hun schik waren, met de tastbare bewijzen van hunne vlugheid. Onder de voorwerpen, die door heeren leden waren afgesiaan als piijzen voor deze kinderfeesten, erdient em afzondcrlijke vermelding, het liuisje door den heer J. C. Schilp aaiigeboden. Het is geupaakt van schuim, heeft den vorrn van een Zwitsersch huisje en heeft de verdienste, dat het door hem zelven geheel uit de hand gemaakt is. Voor het feest van hedenavond is het te hopen, dat het weder zich evenals gisteren tamelijk goed zal houden. De soldaten zullen gaan smulleu. Nu de bioemkoolj zoo goedkoop wordt verkoclit, zullen ze die eens per week krijgen met gebraden worst en nieuwe aavdappelen. Vlaardingen, 7 Juli. Voor rekeuing van de rma Jooat Pot alhier is heden op bare werf de el gelegd voor een nieuw te bouwen logger, be- steind voor de haringvisscherij. Een gedeelte der opbrengst van het door onzen stadgenoot, den heer J. Ball geschreven boekjehen eruslig woord voor oud en jorig bij de nagedachleuis van de groote zeeramp overkomen aan het loggerschip Agatha Geertruida," is afge siaan aan het visschersweduwen- en weezenfonds alhier. De at'gestane som bedraagt f 22.05. Men schrijft ons uit Leiden lleb ik in den breede inedegedeeld hoe door de studenten hier de 315de verjaardag onzer hooge- scliool is gevierd, ik wil thans, zij het dan ook in t kort, nog vertellen wat de Leidsche burgerij van liaar kaut heeft gedaan, om liaar dank te betuigen voor het vele, dat ook haar in de feest- week is te genieten gegeven. Gelijk bekend is, had men besloten, de zoogenaamde contra-partij te doen plaats hebben den 8den Juli op het feestterrein en in de feestzaal. Waren eerst nog al klachten gehoord over geringe deelneming, toen eenmaal de avond naderde, gaven voortdurend meerderen hun begeerte te kennen, om ook nog iets bij te dragen, opdat zij aldus t.oegang zouden erlangen. Gevolg hiervan was, dat, zoodra de toegangspoorten waren geopend, drommen menschen een goed plaatsje trachten te verrneesteren, waar zij zouden beschut zijn tegen de dreigende buien, die den geheelen dag alueer veel kwaads voorspelclen. Gelukkig, vooral met 't oog op het vuurwerk, bleef het, een paar regendruppels niet meegerekend, droog. Om half acht begon het concert, te geven door de Koninklijke Militaire Kapel van het regiment Grenadiers en Jagers. Al was het geen classieke muziek, welke hier len gehoore werd gebracht. tocb werden de verscbillende nummers wel met genoegen aangehoordvooral het eerste stuk na de pauze: de Maskerade-marsch van den student S. J. Euthoven, door dezen zelf in maskerade-costuum gedirigeerd, verwiert uitbundige toejuicliingen, welke nog vermeerderden, toen namens de feestcommissie door Mr. E. Kist een krans werd aangeboden aan den componist. Te half negen was de praeses van t Studentencorps door den wethouder S. C. M Knappert met eenige bartelijke woorden verwel- komd en een drie kwartier later kondigde het Oostennjksch Volkslied de komst aan van den Keizer, die weer was gekleed in zijn costuum van geel met rood satijn, dat op den avond van't bal der societeit M inerva ieders bewondering had gewekt Int usschen was het steeds voller in en om het teestterrein geworden; vooral aan de Steenschuur bevvoog zich. of juister uitgedrukt stond opeenge- pakt, een menigte van duizenden. De uitgebreide maatregelen, om ongelukken te voorkomen, bleken met te vergeefs genomen Ware bij zulk een drukte geen verbod uitgevaardigd om daar te rijden, on- getwijfeld zouden velen onder den voet zijn geraakt en had men dm waterkant niet afgezet door palen en houtwerk, de kans zou groot geweest zijn om te water gedrongen te worden. Hieraan is' het of de Lord Major van Louden hier niet komen logeeren, geloof ik, dat er niets aan de inrichtins van ons hotel behoeft veranderd te worden." Craddock gaf bierop geen antwoord, stoof door den duisteren gang, kwam in de open lucht, en net toen een zucht van verademing. XXVII. Jack the Ripper, r/Wat een kot, wat eeD kot," zuchtte Craddock en ademde met voile teugen de buitenlucht in' #U!S ik er nog vijf minuten langer in gebleven ware, dan was ik bezweken," vervolgde hij „Hoe lioud ik het in deze buurt uit, en hoe kom ik nog aan boord van een schip, zonder gepakt te worden want zoo vast als twee maal twee vier is hei-ft die uil al mijn naam genoemd, nu ik door al die gebeurtemssen van dezen dag hem niet onder iniju mvloed heb kumieu houden. Het me>sje zege- piaalt nu, de politie zoekt mij stellig reeds, maar wacht maar, ik heb nog niet met liaar afgerekend Zoo m zich self sprekende, nam hij een dreigende houding aan. Hierbij vergat bij, dat hij op den openbareu weg stond, in een buurt, waar de be- woners met argus-oogen elken vreemdeling bespied- den, omdat zij dachten, dat bij wel Jack the Rip per kon wezen. r ,/Kijk kijk riep een shaatjongen tegen zijn kameraad, ,/kijk dien vent eens raar doen. Wat zou die willen 1,0hernam de andere, ,,dat is een man van een theater. Wel," riep de eerste weer, „zou je niet denken, heeft?" d Vr0UWen vemoord ongetwijfeld ook toe te schrijven, dat de geest onder 't volk zoo goed en preltig bleef, men had geen aanleiding zich te ontstemmen over gevaar, door rijtuigen en paarden veroorzaakt, en was ge heel veilig. Juist bijtijds werd een aanvang gemaakt met 't afsteken van 't groote vuurwerk, vervaardigd door den heer Gall te Rotterdam. Een tiental groote stukken, afgewisseld door vuurbommcn, wentelaars, slangen en vuurpijlen verschaften geruimen tijd alien een groot genot. Vooral bet wapen van Keizer Karel Y, de aardglobe, de batterij, de surprise (voorstellende een door twee zwanen gelrokken boot met een man daarin, eene hulde aan Njord) en de groote decoratie, het slotstuk (inderdaad pracli- tig!) werden luide toegejuicht. Zelden of wellicht nooit had men hier zulk een prachtvol vuurwerk gezien Opgetogen keerden velen hierna huiswaarts, terwijl de anderen in de zaal gingen, om onder leiding van den heer Groenewoud en op de muziek der Ivoninklijke Militaite Kapel zicli te vermeien in bet dansen t Bid werd door den Keizer met mevrouw Knappert geopend; als tweede paar volg- den de beer Knappert met mevrouw Eranchimont en daama de heer Pleijte met mevrouw De Goeje. Evenals de andere heeren begaf ook thans wederom Karel zich terstond na de polonaise op zijn troon, waar hij eenige dames door zijne pages bij zicli liet verzoeken. Begiftigd met een prachtigen bloem- ruiker, opzettelijk uit Brussel voor deze gelegenheid ontboden, keevde ieder harer vandaar terug. Ook het jongejuffrouwtje De Goeje, dat hem bij zijn aankomst een schoonen ruiker had overhandigd, werd tot hem geleid en kwam even verrijkt terug. Zoo was langzamerhand het uur tot vertrek voor den hoogen gast geslagen Hij verhief zich van zijn zetel, vroeg een oogenblik stilte en richtte toen het woord tot den heer Knappert als waar- liemend burgeineester, om hem dank te zeggen voor de gastvrije outvangst in deze veste ,/Waar het bestuur op deze wijze wordt uitgeoefend, waar aldus de orde wordt gehandhaafd," zoo ongeveer sprak de monarch, //daar kan ik niet anders dan mijue tevredenheid uitdrukken. Onvetwijfeld zal onder zulk eens regeering de bloei en het aanzien der aan uwe zorgen toevi rtrouwde gemeente voort durend toeneinen." Fanfares schetterclen, demenG e maakte plaats en... Karel V verliet het feest.<'e- bouwGeruimen tijd later verscheen h incogn?to op de plaats, waar hij op zoo waardige wh'ze da hem toevertrouwde rol had gespeeld. i //Lang bleef men nog gezellig bijeen," indien oeze phrase door menigvuldig gebruik bij verslagen over nutsvergaderingen of rederijkersbije'enkomsten met zoo afgezaagd geworden was, zou ik haar hier kunnen neerschrijven. Tot vier uur 's morgens d.iurde dit feest en alien waren hat hierover eens dat er geen enkele reden tot klagen bestond, maar dat er ruimschoots stof tot tevredenheid en dank- baarheid was; vioralles, zelfs voor degeringstebijzon- derheden, w is nauwkeurig gezorgd goede bedie- geregelden loop van zaken, de gewenschte afwisseling, niet het ininst verkregen door tijdens het bal op 't feestterrein concert te doen geven door bet muziekcorps der Leidsche schutterij, dat zich loffeljjk van zijne taak kweet. Waarlijk de feestcommissie heeft eer van haar werk gehad 't Lust ons niet in vergehjkingen te treden wat hier en wat elders geschiedi. Maar als men van alle zijden klachten verneemt over de feesten te A'ljmegen, als men hoort en leest hoe 't publiek daar zich heeft gedragen, hoe daar op een enkele uitzondering na de regelingscommissie eenvoudig haar plicht heeft verzaakt en, eindelijk optredende, moest ondervinden, dat zij noodeloos werl ver'- riclitte, daar de orde niet meer te herstellen was, dan willen we het bij het eind van a Be feesten hier nog eens herhalm, wat we telkens en telkens weer in onze verslagen opmerkten men heeft alhier gewedijverd, om alles prachtig te doen slagen, voortdurend waren degenen, die met de handhaving der orde belast waren, volkomen meester van de gebeurtenissen, maar ook het publiek, op straat zoowel als op 't terrein, Leidsch zoowel als vreemd, werkte krachtdadig mede. Eere aan wie zoo weten vroolijk te wezen en te genieten G. J. Yan Waardenburg en N. Klauscr. Hendri- naslr 7, Jolianm s, R. C. z. v. J. Rost en A. F. j V redebregt. N. Haven. OVERLEDEN: 7, Johanna Van den Tempel, 68 j. en 9 m R. C.. Wed. van II. Van der Mark. Singel. Cornells Van den Broek, 4 m., N. II. JNieuwebuurt. OUWEBSCIIIE. GEBOREN: 5, Adrianus Cornelis, z. van Heijmert Rijken en Arijdina Van der Schouw. 6, Wilhelmma, d. van Trijntje Van den Berg. 7, Widemma, d. van Willem Fieter Fost en Hen- drika Van der Ende. Heden zijn gekozen in de zomerzittingen der 1 rovmciale Slaten tot Leden van de Eerste Kamer- Ln Lmburff, de beer L. H. A. Magnde met 33 van de 43 stenimen; in OverijtelK de heer A. J. Blijdenstein met 25 van de 40 stemmen in Noorrl-olluvd, de heeren Jhr. Mr. 1). Van Akerlaken met 42 van de 53 stemmen, Mr. G. Van Tienhoven met 56 van de 64 stemmen en J- Prins met 54 van de 65 stemmen; in Utrecht., de heer Mr. L. Melvil baron Van Lijnden met 28 van de 37 stemmen j in Lrente, Mr. E. J. Nijsingh met 31 van de oo stemmen. Ingeschreven van 3 Juli lot 7 Juli 1890 SCHIEDAM. GEBOREN3, Cornelis, R. C., z. v. J. A Eakmans en E. Braanker. Br. veld. 4, Nathalie Helene Ludewina Maria, R. C., d. v. J T Witt kau.pf en N. W. Hopp. L. Haven. 5," Emil 1 heodoor, R. C., z. v. J. Van Felt en A. C. Hiiker. Zalmstr. Cornelia, N. H., d. v. P. Van Gulik en M. Verkade. Baan. 6, Pieter, N. H z. v. A. Sorters en A. M. Vail Duffelen. Konijnen- buurt. Catharina Jacoba, R. C., d. v. G. j B Merten en M. L. Van der Meer. KoffijhuWerf?' Alida ApoIonia Cornelia, R. C., d. v. G. Hilk, ,fn C. Hagendoorn. Piet Heinstr. Maria, N. H., d. v anr^111 MI Craddock boorde, wat die jongens rlkander toe- vnegden en maakte, dat hij weg kwam, terwijl de straatbengels hem nieuwsgierig naliepen. //O! o! kon ik maar onder dak komen," zuchtte L'.pthwaite. /,Er moet toch wel een onderkomen in deze buurt te vmden zijn. Het is om dol te worden. Maar komaan, geen moet verloren ik zal maar eens goed uitkijken, en heb ik wat'ge- vonden, dan ga ik slapen er, zal het maar wageu morgen deze verschrikkelijke buurt te verlaten." Wederom kwam hij voor een winkeltje, waar men couranten verkocht, en nu las hij in ruwe vette letters Gemchtige ontdekking van een dyramJel-comp'of. Bevangenneming van de twee v.oornaamBe samenzweer- ders. Vreemde geheurtenis in het politie-bureau. (Wordt vervolgdj De redenen, die Nederland hewogen hebben om op de anti slaveuhandel-conferentie in B E L G I E het contract niet mede te onderteekenen, zijn wel een nadere uiteenzetting waardig. In den beginne was liet doel der conferentie te beraadslagen, over maatregelen om den slavenhandel tegen te gaan. Nu is het geen kunst hepalingen te maken, maar wel om zorg te dragen, dat die hepalingen nageleefd worden.Daartoe is toezicht nooclig, en dat kost natuurlijk geld. De Koning van Belgie is beschermheer over een groot deel van de binDenlanden van Afrika, dat men gewoon- lijk met den naam van het Congo-bassin bestem- pelt. De Belgische Staat heeft met bet bestuur van Z. M. over de negers aldaar niets te maken, alle uitgaven, die Z. M. voor dat gebied doet, moet hij uit zijn eigen zak bestrijden. Nu was op een vioegere conferentie (te Berlijn) aangenomen, om den handel in het Congo-bassin vrij te laten. Maar de Belgische Koning gaat zoo gedrukt onder de lasten. die zijn bescliermheerschap hem oplegt, dat er reeds stemmen zijn opgegaan, om die kosten van Staatswege over te nemen. Hoe Wclgemeend een dergelijk voorstel ware, hoe schoou de laak ook wezen moge, die het volk zou willen aan- vaarden, om zijn Vorst in zijn edel streven te steunen, het is tegen elk begrip van gezonde staat- liuishoudkunde in, om de gelden, die het volk in de gedaan te van belastingen opbrengt, te gebruiken voor humane doeleinden in gewesten, die geen deel van het rijk uitmaken. Om alzoo het meerdere toezicht, dat de verscherpte hepalingen omtrent den slavenhandel noodzakelijk maakten, te kunnen betalen, moest men het vrijhandelsstelsel laten varen, en een inkomend recht van 10 voor ade landen van het Congo-bassin stellen, hetzij deze landen tot den onafhankelijken Staat ondi r bescherming van den Belgischen Koning behoorden, of bezit- tingen van andere rijken waren. Nu heeft vooral Rotterdam een grooten handel op Afrikavoor millioenen wordt daar jaarlijks omgezet, zoodat, als men dat contract mede onder- teekende, men zich duchtig benadeelde. Nog meer, de conferentie bij ondervinding wetende, dat als zwarten met blanken in aanraking komen, de negers alle kwaad van de blanken overnemen en dat de ondeugden van deze laatsten zich bij hen spoedig in nog sterker graad dan bij de Europeanen ver- loonen, achtte het noodig, om ten minste de dron- kenschap zoo lang te weren als zij kan. Men wil daartoe den invoer van gedistilleerd tusschen 20° N.B. en 2 -8 Z.B., dus over een streek land van 660 uren gaans breedte, verbieden. Dit is een nekslag voor Schiedam, welke plaats het toch reeds niet al te bijster naar den vleesche gaat. Daaren- boven zouden in de andere streken de eerste drie jaren ongeveer f 7.50 per H.L. en de volgende jaren f 12.50 per HL aan inkomenl recht voor het gedistilleerd moeten betaald worden. Het is waar, de negers worden spoedig groote drinkebroers, maar of men met die maatregelen het drankverbruik zal tegengaan, valt te betwijfelen. Voor de Europeanen is de drankinvoer in die 660 uren breede streek niet verboden. Als de zwarte heeren een klein glaasje van de Europeanen geproefd hebben, dan hebben zij in den regel dadelijk den smaak beet, en moeten zij volstrekt meer hebben. Dit is een rechlstreeksch gevolg van het klimaat, dat bij die volkeren een grooter behoefte dan bij ons naar een opwekkend middel doet ontstaau. erbiedt men den invoer, dan zal men niettegen- staande alle belemmeringen door zware belasting op het fabrikaat van spiritualien te leggen, daar wel in het land zelf den een of anderen drank maken, die nog nadeeliger is dan dejenever. Overal waar suikerlioudende vruchten zijn, kan men die een gisting doen ondergaan en aldus aicokolische dranken voortbrengen het klimaat helpt er zelfs een handje mede, om die gisting te bespoedigen. VV aar suiker is, kan men rum en dram maken en van den laatsten drank krijgt men, wanneer men maar een klein weinigje gebruikt, een dronkenschap, die veel weg heeft van een toestand van krank- zinnigheid. Hoe onbeschaafder volken, hoe meer zij van de slecht toebereide dranken of liever in- landsch fabrikaat houden. Getuigenis hiervan kun nen de boeken der Eransche distillateurs afleggen.

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2