Het Dynamiet-Complot N°. 60. Eerste Jaargang. Zaterdag 12 Jul! 1R0O. BIN N E N L A N D. ■V Abonnementsprijs: Per drie maanden.90 franco per post. 1.— n voor h.et Buiten- land1.55 Afzonderlijke nummers. .05 Versehijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMEHDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. 3?rijs der Advertentien Van 1—5 regels —.SO. Iedere regel meer.10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annonce .40 Dienst -.25 H. M. de Koningin heeft aan de algemeene armen van Nijmegen f 250 geschonken. Tengevolge van de bevordering van de heereu Seyffardt en Rooseboom in militairen dienst, zullen eerlang verkiezingen voor de Tweede Kamer in de kiesdistricten Utrecht en Arnhem moeten plaats hebben. De commissie voor de voorbereiding der leger- wetten, waarvan de heer Seyffardt lid is, heefl hare taak nog niet aangevangen, maar zal hare werk- zaamheden eerst na de opening van het nieuwe zittingjaar in September beginnen. De Enquete-commissie voor den arbeid heeft haar verhooren in Twenthe aangevangen. Steno- grafen van de Staten-Generaal zijn derwaarts ver- trokken. Algemeen werd in de afdeeling het wets- ontwerp tot het verloenen van pensioen aan mindere geemployeerden enz. bij 's rijks zee- en landmacht met bijval en instemming ontvangen, al konden verseheidene leden zich niet met alle bepalingen vereeuigen. Uit het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de Spoorwegovereenkomsten blijkt, dat slechts enkele leden voor Staatsexploitatie waren, dat vele leden overwegend bezwaar hadden tegen het begin- sel concsntratie en concurrentie, en de voorstanders van het ontwerp die bezwaren bestreden dat onder- scheidene leden genegen waren het wetsontwerp aan te nemeu dat een gedeelte der leden de gel- delijke offers niet te hoog achtte, maar vele andere leden ongnnstig over de financieele quaestie oor- deelden, terwijl enkele leden zich hun oordeel over het ontwerp voorbehielden tot na de inlichtingen der Regeering. Den 23n dezer zal worden aanbesteed het aanleggen van regenbakken voor de stelling van Amsterdam (le gedeelte), waarvan de kosten worden geraamd op f 23.000, ten einde te zorgen voor drinkwater in oorlogstijd. Het voornemen bestaat om het onderwerp der collecten bij de wet te regelen. Een ontwerp is reeds in overweging bij het departe lent van Binnenlandsche Zaken. In de jl. Dinsdag gehouden zitting der Pro- vinciale Staten van Zuid-Holland zijn herkozen de heeren Hendrik Muller Szn. met 47, tegen 26 stemmen op den viceadmirail Geerling; mr. S. A. Venin ;h Meinesz met 47 stemmen, tegen 26 op den heer L. G. C. van der Kunmr. J. van Gennep met 45 stemmen, tegen 27 op den heer C. van der Ondermeulenmr. B. M. Vlielander Hein met 48 stemmen tegen 24 op den minister mr. M. baron Mackay. Tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten is in plaats van den heer Begram benoemd mr. J. A. Vaillant. Op de interpellate van den heer Le Poole, verklaarde de heer Blusse, naraens Gedeputeerden, dat tot beeindiging van den onhoudbaren toestand, tengevolge der stalling van de zeesluizen te Sche- veningen mogelijk is of aanvulling, op initiatief der veteenigde vergadering, van Delflands keur op de reiniging van den boezem. zoodat gewaar- borgd wordt tegen het onbeperkt ongebruik laten der loozingsmiddelen ol aanvulling van het regle- ment van het Hoogheemtaadschap van Delfland door de Staten tot regeling der rechten en ver- plichtingen van het Hoogheemraadschap ten aan- zien van het gebruik der kanaalwerken. Mocht den Haag blijven volharden bij niet-spuien, dan zullen Gedeputeerde Staten in laatstbedoelden zin voorstellen doen. De vergadering werd verdaagd tot Dinsdag 15 Juli te II uren des morgens. Als de Eerste Ka mer dan mocht vergaderen, zullen de Staten in het lokaal der Tweede Kamer bijeenkomen. Met genoegen kunnen wij melden, dat de pogingen van eenige heeren, om voor Lodewijk van Nassau een eenvoudig gedenkteeken op te richten, aanvankelijk met goeden uitslag zullen worden bekroond. Van verschillende kanten kwamen bijdragen in, waarbij voorzeker de gift van eenige Utrechtsche studenten met eere mag genoemd worden. l)e Nederl. Heidemaatschappij hield jl. Zater- dag te Arnhem hare 2e algemeene vergadering. Blijkens het jaarverslag van den directeur, viel een krachtige vooruitgang, dank zij den waardeerenden steun van vele belangstellenden, op te merken. Het ledental, dat in 1889 bedroeg 89 begunstigers en 1935 leden, klom, hoewel niet zoo groote toe- treding plaats had als verwacht werd, tot 98 be gunstigers en 201'6 leden. De beleeningsrente van de Nederlandsche Bank is voor binnen- en buitenlandsche effecten met pCt. verhoogd. De Eransche Regeering heeft het onlangs uitgevaardigde verbod van in-en doorvoer van rund- vee in Erankrijk langs een gedeelte der noordelijke en noordoostelijke grens weder opgeheven voor het Nederlandsche vee, onder voorwaarde echter, dat dit vee in geplombeerde wagens door BeJgie zal worden vervoerd. De rechtbank te Heereuveen heeft den arbei- der T. v. Zwol, te Oldeouwer, die tijdens de werk- staking aldaar auderen noodzaakte deel le nemen aan een optocht van stakers, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 6 maanden. Bij het schriftelijk gedeelte van het eindex- amen der Hoogere Burgerscholen in Drenthe zijn drie der daaraau deelnemende jongelieden door een der surveilleerende leeraren betrapt, op oneerlijke handelingen. De Yoorzitter der Commissie heeft naar aanleiding daarvau een onderhoud gehad met den Minister, tengevolge waarvan genoemde jonge lieden zich hebben moeten terugtrekken. Voor een bezoek van de tentoonstelling ter bevordering van veiligheid en gezondheid in fabrie- ken en werkplaatsen te Amsterdam, zijn aan alle stations der Holl. IJzeren Spoorweg-maatschappij voor werklieden verkrijgbaar gezelsehapsbiljetten tegen zeer lage prijzen naar Amsterdam, voor min- stens 10 personen te zainen. Een aantal gemeenteveldwachters in Zeeland hebben zich dezer dagen per request tot den Com- missaris des Konings gewend, met dringend verzoek om zijn medewerking, ten einde, evenals in Eries- land, bij ouderdom of ongeschiktheid met pensioen begiftigd te worden. Gedureude het tweede kwartaal dezes jaars zijn 72 jongens in dienst getreden bij de kweek- school voor zeevaart te Leiden. In het geheel hebben zich 232 jongens voor eene verbintenis in 's rijks zeedienst aangemeld, doch niet minder dan 160 werden er bij genees- kundig onderzoek afgekeurd. Aan den Gemeenteraad van 's Graveuhage is een adres verzonden in zake de waterverversching, geteekend door verreweg het grootste aantal, bijna 80, geneeskundigen aldaar. Naar men verneemt, zou de aangevraagde audientie bij Z. M. den Kouing door de commissie uit Delftsehe ingezetenen, ter aanbieding van het adres in zake verbetering van het grachtwater, wegens gezondheidsredenen, niet toegestaan zijn. Door de afdeeling „Schoterland" van den Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht is besloten in de volgende maand in de nabijheid van Heerenveen een vergadering in de open lucht te houdt n, waar- voor een landeigenaar eenige bunde s weiland be- schikbaar gesteld heeft. Verschillende personen als de heeren Domela Nieuwenhuis, Gerhard, v. d. Goes en anderen, zullen uitgenoodigd worden als- dan als sprekers op te treden. De onlangs voor de derde maal gekozen vijf raadsleden in de gemeente Vries hebben wederom voor de benoeming bedankt. Maandagavond te ongeveer zes uren kwara te Amsterdam een net gekleed heer in het Badhuis op het Rokin en bestelde een bad. Toen de bad- meester hem mededeelde dat het gereed was, be- taalde hij f 060 en trok zich in de badkan er terug, welke door den badmeester werd afgesloten. Eenige minuten later werd deze gescheld, hij maakte de badkamer open en zag de heer geheel ontkleed, alleen met de bovenbroek aau, liggen; het bad was onaange oerd gebleven. Onder de woorden „ik heb me vergeven" stortte de man dood in elkander. De doodelijk verschrikte badmeester riep de diensl- boden, die naar verschillende dokters snelden. Dr. v. d. Velden, die het eerst aauwezig was, kon slechts den dood constateeren, veroorzaakt door het gebruik van cyan kali, waarvan de overgebleven pijpjes nog in het drinkglas aanwezig waren. Bij het lijk vond men een gouden horloge en f 0.41; het ondergoed was met een O. gemerkt, doch op een glazen leitje, dat de ongelukkige bij zich had, stond een andere naain. De man, van 30-jarigen leeftijd ongeveer, sprak met een Duitsch accent. Te Veendsm zijn alle werklieden aan de slecnfabriek van de Erma W. Everts en Co. bedankt, wegens een door de werklieden gestelden eisch, in strijd met de vroegere over enkomsten. De fabriek zou den volgenden dag weer met andere werklie den beginnen. Het Amsterdamsche comitd voor het Bis marck-monument heeft f 27,000 aan het hoofd-comite overgemaakt. Te Lobith, aldus schrijft men, zou van de scheepstimmerwerf der heeren Gebr. Bodewes eene ijzeren sleepkaan te water worden gelaten. Voor- dat men echter hiermede gereed was, moesten er nog eenige bezigheden asn het schip worden ver- richt. Onverwachts brak de ketting waaraau het schip was bevestigd en liep h it vaartuig van stapel. De werklieden, aan het schip werkzaam, lieten zich onmiddellijk tusschen de slede vallen, zoodat het schip geheel over hen heenging zonder hen te deren. Te Havelte is eene bejaarde vrouw, bezig zijude met het hooivak af te plukken, van de ladder gevallen, met het gevolg, dat zij onmiddellijk dood was. Uit Weert wordt gemeldGroot opzien baart alhier de onverwachte terugkomst van den notaris Clercx, die een geruimen tijd buitenslands is geweest en bij vonnis ter arrond.-rechtbank te Roermond in staat van kennelijk onvermogen werd verklaard. De HaarI. Ci. deelt een bericht mede, waarui* blijkt, dat bij zendingsfeesten oplichters ook al niet ontbreken. De kantinehouder op het zendingsfeest van verleden Woensdag heeft een schade geleden van een vijftien gulden tengevolge van hunne kwade praktijken. Bij den kantinehouder waren vouw- stoeltjes te krijgen; men deponeerde bij de ont- vangst een gulden en ontving bij het terugbrengen 75 cent terug, zoodat de huur van het stoeltje een kwartje kostte. Nu waren echter aan de muzikanten ook stoeltjes verstrekt, die zij na afloop van het feest eenvoudig lieten staan. En daarvan hebben gauwdieven misbruik gemaakt. Zij hebben nl. deze stoeltjes medegenomen, aan de kantine ingeleverd en per stuk drie kwartjes ontvangen^ ofschoon zij vooraf geen gulden hadden gedeponeerd Tijdens de schooumaak van het uurwerk v. n den 109 M. hoogen Domtoren te Utrecht heeft men de vorige week de wijzerplaten, benevens de wijzers en de uurcijfers gemeten en bevonden, dat de wijzerplaten elk een oppervlakte van 6 vierk. Me ter hebben, de lengte van den grooten wijzer 3.80 M., die van den kleinen wijzer 2.60 M. en die van elk uurcijfer 0.72 M. bedragen. FEUILXjHTOW. of het hypnotisme in de hand van een Ha menz w eer der. 35) Hij ging het winkeltje binnen, kocht een cou- rant en las van A. tot Z. alles, waarvan hij zelf getuige was geweest. ,/Nog niets is er omtreut mij bekend," mom- pelde hij, ,/doch laat ik geen valsche hoop koeste- ren. De jonge man zal mij wel genoemd hebben, toen ik weg was. Zoo Jang de vogel niet geknipt is, laten de couranten niets uit; de reporters hel- pen de recherche, en de recherche helpt de repor ters, en als de eene hand de andere wascht, worden zij beide schoon. De politie heeft al een visite in Great Grillstraat gebracht, en de haren van mijn hospita zullen ten berge rijzen, wanneer zij verneemt, wie de salonbewoner was. Maar laat ik zien, of ik niet onder dak kan komen." Hij zocht of hij niet ergens in den kost kon komen. //Wij hebben geen lust, om nu kost- gangers in huis te nemen," zeide een vrouw, die hij een week kostgeld vooruit aanbood. //Wij weten nu niet, wie wij voor hebben, men kan geen mensch meer vertrouwen, en als er iets bij mij aan huis gebeurde, goede hemel, ik zou het besterven." z/Wat drommel," zeide Lipthwaite, ffwat zou er dan in je huis kunnen gebeuren p" ,/Houd je maar niet dom," riep de vrouw, ,/jij weet ook wel, dat die Jack the Ripper hier rond- zwalkt, elke vrouw maar om hals brengt en dan aan stukkeu snijdt. Goede hemel, wat ben jij een leelijkerd, je ziet er net uit, om een moord te doen, als je er al geen gedaan hebt. Misschien ben jij wel Jack the Ripper. Gauw de deur uit. Weg man, weg!" Lipthwaite wilde nog wat tegen zeggen, doch de vrouw begon woedend te dreigen, met dadelijk de politie te zullen roepen, en zoo maakte Craddock maar, dat hij weg kwam. Het was reeds nacht en nog liep hij door de straat, waar iedereen hem onmededoogend behan- delde, omdat men zag, dat hij er niet behoorde. Kon het anders, schrik en vrees waren de menschen om het hart geslagen door de vreeselijke moorden van dien onbekenden Jack. Hij was doodmoede en blafte van den honger. Al dwalende voor een volksherberg komande, die vergunning had om langer open te blijven, ging hij daar binnen en dronk een glas brandewijn met water. Een varkenskluifje onder een glazen stolp in het buffet ziende staan, liet hij zich dat brengen, vroeg er een stuk brood bij, en verslond het als een wolf. Hij betaalde en ging weer weg. Maar toen hij wegging, keek de herbergier hem nieuwsgierig achterna, en Euisterde eenige woorden tot een drietal ruw uitziende klanten van zijn etablissement, die tijdens Craddock daar zat te eten, ook al gemeesmuild hadden. ,/Dat is een rare snuiter" riep de een, voor zeker", weer de ander. Jongen," zei de derde z/jij kon het wel eens bij bet rechte eind hebben, het kon die Jack the Ripper wel eens wezen." ,/Huhzei de eerste weer, zag je wel hoe leelijk die vent uit zijn oogen keek Het kon geen kwaad, als wij hem eens achterna gingen en zagen, wat hij in zijn schild voert." Het geheele gezelschap in de herberg was het met den laatsten spreker eens, men dronk de glaas- jes uit, en volgde Craddock op een afstand. Moede en afgemat sleepte Craddock zich door de straten. //Wat ben ik een dwaas geweest," mompelde hij, „om hier in White Chapel mijn toe- vlucht te nemen. Ik ga naar het midden van de stad. Ik ben daar wel dichter bij de politie, die mij ook daar eerder zal zoeken, doch bet spreek- woord, dat zegteen man, die een moord begaan heeft, is het veiligst als hij vlak tegenover het politie-bureau gaat wonen, liegt niet. Ik zal het dus maar wagen." Met deze gedachten in het hoofd liep hij lang- zaarn voort, totdat hij aan een gebouw kwam, dat met een ijzeren leuning was omgeven. Hij leunde daar een oogenblik tegen, en zijn pijp uit zijn zak halende, streek hij een lucifer aan en stak eens op. Een van die laag gezonken vrouwelijke wezens, schoot op hem toe, greep hem bij den arm, en vroeg hem, of hij haar niet eens op wat lekkers trakteerde, natuurhjk een glaasje geestrijk vocht. Door haar ruw aangrijpen brandde hij zijn vingers aan de lucifer, en dit was aorzaak, dat hij een vloek uitte en haar in zijn boosheid wat harder wegduwde dan hij anders gedaan zou hebben. De nachtvlinder, voor drie kwart dronken, ging daardoor waggelend achteruit, verloor haar evenwicht, viel op de straat- steenen en begon toen gillend om hulp te schreeu- wen. Op dit geschreeuw schoten een half dozijn andere nachtvlinders toe, die Craddock onder groot misbaar aangrepen. Toen hij zich van dezen pocgde los te worstelen, begon het dronken vrouwmensch, dat nog steeds op den grond lag te spartelen, vmoord I" te roepen. HMoord I" klonk het in den stillen nacht, en die kreet scheen van huis tot huis herhaald te worden, en op de vleugelen van den wind over de daken, op biunenplaatsen en in kelders overgebracht te worden. Het was of dat woord, /moord" een toverwoord was, dat heel White Chapel uit zijn eerste sluimering wekte, en op de been bracht. Niemand bleef meer in bed of in huishalfnaakte vrouweu vlogen de deur uit en schreeuwden half slaapdronken insgelijks umoord." Vrouwen met hangende haren en losse jakken, die zij in plaats van te knoopen, met beide handen over haar mid- del vasthielden, vlogen over straat en gilden zoo zenuwachtig en schril mogelijk moord." Kinderen vlogen ook het bed uit, en riepen vol angst en ontzetting /moord." //Ja, zelfs de honden, die door dat vreeselijk kabaal begonnen te blaffen, te janken en te huilen schenen met hun naargeestige geluiden mede moord" te roepen. Men hoorde het geklots van klompen in de verte, dat al nader kwam, ten teeken, dat de heele wijk kwam aan- rennen naar de plek, waar die angstkreet het eerst geslaakt was, vensters en deuren werden geopend en dicht geslagen, overal werd licht in de huizen ontstokerieen vreeselijk rumoer, waar verwenschin- gen en kreten van woede en wraakzucht bovenuit gehoord konden worden, toonde aan, dat heel White Chapel nu op de been was, om te trachten Jack AANBIEDIX 1EN A ANTRA Gill

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1