T Het Dynamiet-Complot N°. 01. Eerste Jaargang. Woensdag 10 Jali 1S90. BINNENLAND. Abonnementsprijs: Per drie maanden.90 franco per post. 1. voor h.et Buiten- land1.55 Afzonderlijke nummers. .05 Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMEHDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Prijs der Advertentien Van 1—5 regels .50. Iedere regel meer. 10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annonce —.40 Dienst .-.£5 Bij het naderen van den jaarlijkschen Prin- sessedag, voor welks viering overal in den lande toebereidselen gemaakt worden, wordt natuurlijk meer nog dan anders de algemeene aandacht op de jonge Prinses Wilhelunina gevestigd. Wij geven daarom gaarne een plaats aan de mededeelingen, welke wij dezer dagen omtrent het lieve Konings- kind ontvingen. Haar lichamelijke ontwikkeling en volmaakte ge- zondheid laten niets te wenschen over, en ook op geestelijk en verstandeljk gebied maakt zij gelukkig snelle vorderingen. J-Gelijk men weet, was aan den heer P. Gedeking de taak opgedragen het Prinsesje in de vakken van het lager onderwijs te onderrichten. Diens taak nu loopt bijna ten eiude. Na de vacantie zal hij niet meer, zooals tot nu toe elken dag, doch slechts twee dagen in de week het onderwijs voortzetten. De heer dr. J. J. Salverda de Grave is thans met de leiding van het verdere onderwijs belast. Mejuf- frouw Liotard, die haar de Fransche taal onder wees, is sinds geruimen tijd vertrokken en mede door den heer Salverda de Grave vervangen. Het onderwijs in de Engelsche taal geschiedt door mej. Saxton Winter, terwijl H. M. de Koningin zelf haar Dochter les geeft in de Duitsche taal. Deze studies worden afgewisseld door lessen in de muziek, teekenen en schilderen, welke laatste mede geschiedt onder toezicht van H. M., die een nietgering talent voor deze schoone kunst aan den dag legt. Het spreekt van zelf, dat er nog tijd genoeg overschiet om de poppenkamer, welke in het chalet van het Prinsessetuintje gelegen is, herhaaldelijk te bezoeken. Ook de speelkamer wordt natuurlijk niet vergeten. Dezer dagen is hieriu een geheel nieuw meu- bilair aangebracht en een keurig plafond geschilderd. Nu de vacantie weder begint, zullen de spelen in de open lncht wel weder op den voorgrond komen en ook de noodige tijd gewijd worden aan paard- rijden en varen. Met dankbaarheid mag het Vorstelijk Echtpaar en geheel Nederland deze jongste Oranjetelg in Haar ontwikkeling gadeslaan. (iV. v. d. D.) De broeder van onze Koningin, prins Fried- rich van Waldeck, heeft een bezoek gebracht aan 't Loo. H. K. H. de Groothertogiu van Saksen heeft f 500 geschonken aan de Prins Hendrik-Stichting te Egmond aan Zee. Volgens de Avondposkwamen Zaterdag de ministers in buitengewone zitting bijeen, vermoe- delijk naar aanleiding van het Vrijdag door de Eerste Kamer in comite-generaal verhandelde in zake de Lawa-quaestie. De Raad van State, afdeeling voor de ge- schillen van bestuur, zal eene openbare vergadering houden op morgen (Woensdag; des voormiddags te 11 uren. De Commissie voor de arbeiders-enquete zal na 20 dezer haar onderzoek voortzetten te Leiden, en aldaar verschillende getuigen hooren. Ook voor deze verhooren znllen stenographen van de Staten- Generaal bijstand verleenen. De adressen bij Z. M. den Koning ontvan- gen inzake de Haagsche grachtverversching zijn in handen van den Minister van Binnenlandsche Zaken gesteld, die ze voor rapport heeft gezonden aan den commissaris des Konings, mr. Eock. Naar men verneemt heeft de minister van oorlog aan den minister vau binnenlandsche zaken zijne bezwaren kenbaar gemaakt over den toestand van het grachtwater te Delft en le 'a Gravenhage, waardoor de militairen van de garnizoenen aldaar geen gebruik meer kunnen maken van de zwem- inrichtingen en het verblijf in de kazernes nabij de grachten gelegen schadelijk wordt voor de gezondheid. In de bijlage der gemeenteraadshandelingen van VGravenhage zijn nu verschenen het adres van den heer J. J. van Kerkwijk aan den Koning omtrent het nalaten der zomerspuiingeene missive van den minister van binnenl. zaken aan Ged. Staten, verzoekende grondig toegelichte considera tion en advies. Tevens was daarbij gevoegd een advies van den inspecteur van het geneeskundig staats- toezicht, dr. Egeling, aandringende op maatregelen van regeeringswege, waardoor de Haagsche gemeen- teraad worde genoopt, niet langer de a'gemeens gezondheid der stad in gevaar te brengen ten bate van het geldelijk belang van sommigen. In verschillende afdeelingen der Prov. Staten van Zuid-Holland werd met voldoening gewezen op den gunstigen fiuantieelen toestand der pro- vincie en achtte men het een aangenamen plicht een woord van waardeering uit te spreken tot het college van Gedep. Staten voor hun goed finan- tieel beheer, waardoor belangrijke buitengewone uitgaven uit de gewone inkomsten konden worden bestreden. De heeren A. P. C. De Roo c. s., te Breda, zijn voornemens binnenkort aan de Regeering de bewilliging en de Koninklijke goedkeuring te vragen voor de oprichting van een afdeeling vrijwillige cavalerie, welker leden alsdan in het genot zouden deelen van een verkorten diensttijd bij het leger. Bij den voorzitter van het Ned. Laudbouw- comitd is een sehrijven ingekomen van onzen consul- generaal in Arge.itinie, den heer Van Riet, betref- fende de veeinzending op de tentoon- stelling te Buenos-Ayres. De heer Van Riet meldt o. a. /Nederland heeft boven alle andere vreemde natien op de tentoonstelling uitgemunt, en dat naar de algemeen alhier heerschende meeniDg uw comitd mag terecht trotsch zijn op de schit- terende rol, die het in dezen internationalen wed- strijd heeft gespeeld. PEimLLIOTOMr. of het hypnotisme in de hand van een samenzweerder. 36) Deze onridderlijke daad zou de menigte toeh nog niet tegen hern in het harnas gejaagd hebben, want bijna al de leden van de groep, die hem om- ringde, waren er aan gewend de zwakkere sekse te zien afrossen en schoppen, doch daar de vrouw door den slag achterover tuimelde, greep zij naar Craddock. Zij kreeg een pand van zijn jas te pak- ken, en scheurde dien in haar val af, waardoor het groote mes, dat Craddock in zijn binnenzak verborgen had, op den grond en tegelijkertijd half uit de scheede viel. Met een kreet van blijdschap nam de geslagen vrouw het groote slachtersmes bij het heft, zwaaide het blanke staal boven haar hoofd en riep: //Nu, wie is er een leugenaar, hij of ik? Hij zegt, dat hij niet Jack the Ripper, de moor- denaar en lijkschender is, en daar heb je het mes, waarmede hij de arme vrouwen den strot afsnijdt, en ze dan aan stukken hakt. Heb ik gelijk of ongelijk Nu hebt gij hem, en de vloek kome over je alien, als gij hem ontsnappen laat." Nu veranderde de meening omtrent hem, als door een tooverslag, en Craddock had veiliger ge- weest te midden van een bende uitgehongerde wol- ven, dan in het midden van een menigte, die nu begon te brullen en te gillen om zijn bloed. Craddock zag nu wel in, dat zijn laatste uur ge slagen had. De profetie van Acland kwam hem voor den geest. Hij was het voorwerp van alge- meenen afschuw alien brulden, tfsla dood," alien dorsten naar zijn bioed. Hij zag den dood voor oogen en dan welk een dood, langzamerhand zou hij te midden van modder en slijk bezwijken onder schoppen en slagen, zonder dat een zich over hem erbarmde. //Dan is het nog beter als complot- maker in de gevangenis te gaan," zeide hij in zich zelf, //dan heb ik nog kans het leven te redden." Toen begon hij uit alle macht te roepen: „0 politiepolitiehelp! help!" De menigte beant- woordde dien kreet met, //naar den duivel ga je, gemeene moordenaar, naar Satan met je, kameraad, en wij hebben geen politie noodig, om ous daarin te helpen." Wild keek hij om zich en zag niets dan grijzende gelaatstrekken en oogen, waaruit de bloeddorst hem tegenblonk. Komaan, dacht hij, dan maar bloed voor bloed en mijn leven zoo duur mogelijk verkocht. Met deze gedachten in het hoofd, vloog hij op de vrouw aan, die nog steeds met het mes zwaaide en wilde het haar ontrukken. Met een vreeselijken gil sprong deze achteruit, terwijl de menigte haar achter in den kring trok. Een bengel, die tusschen de beenen van de menigte was doorgekropen, maakte van deze gelegeuheid gebruik, om Craddock een handvol slijk in het aangezicht te werpeu. Nu voelde Craddock, dat hij niets meer kon doeu, want zijn doordringende oogen, waarmede hij de bende tot nog toe had kunnen in bedwang houden, zaten onder den modder. Hoezeer overigens de Sociedad Rural uwe mede- werking heeft gewaardeerd, blijkt uit het feit, dat zij u voor de inzeuding melkvee een buitengewouen eereprijs toekende, en voorts uwen gedelegeerde, den heer Bauduin, benoemd heeft tot haar eerelid." Naar uit Scheveningen aan het Il.blad be- richt wordt, is er in den nacht van Dinsdag op Woensdag gespuid. Delfland had nl. een krassen maatregel genomen om B. en W. van 's-Gravenhage daartoe te nood- zaken. Het had aan alle watermolenaars be- volen de polders uit te malen. Het ververschiugs- kanaal, hetwelk dit boezemwater moest ontvangen, steeg daardoor tot zulk een onrustbarende hoogte, dat B. en W. van hooger hand de opdracht ont vingen, de spuiingssluizen te openen. Aan die opdracht werd gevolg gegeven en tot Woensdagmorgen stonden de sluizen open en stroom- de het zwarte water naar zee. In tegenspraak met het bovenstaand bericht deelt men uit den Haag aan de N. R. Ct. mede, dat er sedert de sluiting van de uitwateringssluis te Scheveningen niet gespuid is. De sluisdeuren zijn van den dag der opening van het badseizoen behoorlijk verzegeld gebleven. Wat is nu de waarheid In de Vrijdag gehouden buitengewone ge- meenteraadszitting te Delft is besloten, adhaesie te betuigen aan het adres van de Delftsche ingezete- nen aan den Koning. Het college van dagelijksch bestuur heeft zich onthouden, orndat de heeren het niet overeenkom- stig de waardigheid van den Raad vonden, adhaesie te schenken aan een adres, dat slechts van een gedeelte der burgerij uitgaat. Ook de Delftsche Kamer van koophandel en fabrieken, alsmede de afdeeling Delft van de Hol- landsche Maatschappij van landbouw besloten een adres van adhaesie te zenden aan het verzoek aan den Koning inzake de stinkende grachten. In de tweede algemeene vergadering der Nederlandsche Heidemaatschappij werd medegedeeld, dat volgens een ingesteld onderzoek naar de woeste gronden in ons vaderland, deze niet zooals tot nu toe opgegeven was, eene oppervlakte van 713,000 H. A. besloegen, doch slechts ruim 600,000 H. A. Daar deze opgave zoo nauwkeurig mogelijk samengesteld is, blijkt dus dat er in de laatste jaren reeds veel woeste grondeu zijn beboscht, en de vorige opgaven niet zeer nauwkeurig waren. Aan boscb besloeg ons vaderland ruim 210,333 H. A., waarvan 118,333 H. A. akkermaalsbosschen en 92,100 H. A. dennebosschen. De eerste dag van den Bazaar, te Apeldoorn gehouden, heeft Vrijdag opgebracht de som van f 1200, waaronder de entree's mede begrepen zijn. Vanwtge H. M. de Koningin werden vele voorwer- pen van kunst en smaak aangekocht, o. a. een schilderij, voorstellende de kerk voor den brand, vervaardigd door den heer Melcher Tilmers, kunst- schilder te Amsterdam. Gelijk men weet, strekt de opbrengst van dezen bazaar ten voordeele van een nieuw orgel in de te bouwen kerk en is het plan door eenige jongedaraes op touw gezet. De Nationale Vereeniging te 's Gravenhage zal op den Prinsessedag een historisch-gecostumeer- den optocht organiseeren. Naar de A'-ondpost verneemt, is de ex-koningin van Servie Nathalia voornemens, weder eenigen tijd te Scheveningen te komen vertoeven. Uit Terschelling wordt gemeld Douderdag had de jaarlijksche oefening met de reddingboot en het vuurpijltoestel op het station Oos- terend plaats. Er woei een flinke koelte en eene ina- tige branding sloeg op het strand. De boot vol- deed uitstekend, evenzoo de bemanning. De oliestor- ting was hier van goede werking. De vuurpijl, die afgeschoten werd, legde een afstand af van 450 meter, en kwam tusschen de beide vlaggen terecht. Volgens De Bakkerij heeft de afdeeling #Bolsward" van den Nederlandschen Bakkersbond besloten, te Amsterdam, geheel voor eigen rekening en risico, eene bakkerij-vakschool op te richten, wanneer de Bond besluiten kan, die bakkerij te erkennen als de reeds lang besproken Bonds-vak- school. Op 4, 5, 6 en 7 Sept. zal op de wielerbaan te Scheveningen eene nationale luxe-hondententoon- stelling gehouden worden, uitgeschreven door de Ned. ver. van liefhebbers en fokkers van rashon- den Gynopliilia. Als keurmeesteis zullen optreden de heeren T. Stinstra, F. A, Onderwater en II. graaf Van Bylandt. Men schrijft aan de N. R. Ct. Nu er stemmen opgaan voor het in het leven roepen van bepalingen, waarbij de aan te brengen visch aan maat wordt onderworpen, evenals dit bij de zalm het geval is, is het zeker noodig die ook uit te strekken tot het te gebruiken vischtuig. Wanneer, hoogstens 12 jaar geleden, eeii schip binnenkwam, dat 1000 kabeljauwen gevangen had, werd daarvan gezegd „eene kleine vangst", terwijl tegenvoordig de heift daarvan al tot de zeldzaam- heden behoorthet getal blijft nreslal beneden de 360. De oorzaak van deze geringe vangsten wordt door de visschers toegeschreven aan de stoomvaar- tuigen, die met hunne groote netten den bodem der zee omwoelen, de plaatsen waar de visch kuit schiet (zoogenaamde griendjes'; vernietigen, en daaren- boven de jonge vischjes bij duizenden stuks vangen. Deze kleine vischjes worden dan op het dek uitge- stort, en met de schop weder in zee geworpen, waardoor gerust kan aangenomen worden dat 90 pet. dood gaat. Het is dus niet bepaald het van gen, maar ook het vernietigen van jonge visch, waaraan paal en perk dient gesteld te worden. Met de platvisch is het al niet beter gesteld. Dagelijks hoort men klagen, dat er geen groote Hollandsche schol meer is, maar wie elken dag op de markt het groote aantal kleiu goed ziet aan- Zoodra hij zich het gelaat begon af te vegen, riep een man met een houten schop//wij moeten er maar korte metten mede maken" en gaf hem toen daarmede zoo'n hevigen slag, dat hij op zijn knieen viel, waarop onmiddellijk een regen van vuistslagen volgde. In een oogenblik was Craddock weer op de been, en onder wij 1 zijn oogen wat afge- veegd hebbende, begon hij onder de gillende kreten van //politie 1 help 1" zijn tegenstanders aan te val- len. Eu wederom regende het stompen, slagen en stooten en werd zijn hulpgeschrei hoe langer hoe fiauwer. Weer viel hij op zijn knieen, en werd toen zoo woest geschopt tegen lenden, rug en rib- ben, dat hij kreunende van den pijn weer oprees en slechts door de opdringende menigte gesteund, staande kon blijven. Toen werd hij wederom door alle vuisten, die hem slechts bereiken konden, ge- beukt. Zijn kreten verminderden, en eindelijk kwam er slechts een reutelend geluid uit zijn keel. De menigte trok toen een weinig achteruit, om een oogenblik rust te nemen, teneinde dadelijk haar beulenwerk met hernieuwde krachten voort te zetten. Craddock stond daar waggelend in het midden van den kring als het toonbeeld van menschelijke ellende. Zijn gelaat was niet meer herkenbaar, oogen, neus, lippen en voorhoofd waren tot een bloederige moes geslagen, zijn rechterarm hing ge- broken bij zijn lichaam neer, de kleeren waren tot flarden gescheurd, en waar men het bloote lijf zag, ontwaarde men niets dan bloed; zijn schoenen had hij zelfs verloren. Zoo stond hij daar, als het ware stervende, in hun midden, terwijl er nu en dan een snik uit dat misvormde lichaam kwam. Een hart van steen zou bij een dergelijk gezicht week geworden zijn, doch de harten van de ruwe menigte waren nog harder dan dit maternal, en terwijl Craddock al h;en en weer bewoog op het punt van te vallen, daar zijn krachten hem begaveu, kwam er een man met spieren als een buffel en sloeg hem tegen den grond. Craddock viel met een doffen slag op de straatsteenen, en alsof de lust tot beulenwerk nu opnieuw bij de menigte was ontwaakt, boog men zich over hem heen, of hurkte bij hem neer, en hoorde men niets anders dan het dot geluid van vuistslagen, schoppen en trappen, terwijl het onbewegelijk blijvende lichaam niet eens meer de macht had een kreet te uiten. Op eens hoort men den kreet//Daar is Joe de paardenviller, maakt ruimte wat, hij moet Jack the Ripper opensnijden, evenals deze de arme vrouwen opensneed." Hierop werd een rijzig jongmensch in een slach- terspak, dat met bloed, vet en modder bezoedeld was, in het midden van den kring geduwd. Hij hield een groot, blank mes in de hand, en te midden van het ontzettend gebrul /ysnijd hem open, zoo als hij die arme vrouwen deed," boog hij zich over de vormlooze massa, die op de straatsteenen lag. z/Komaan, Joe," riep men met een ruwen lach, ftoon ons je kunst en maak een knoopsgat in hem." De man zag, dat er nog eenig leven in dien klomp vleesch was, en keek toen met smeekenden blik naar de bloeddorstige menigte. z/Ik kan het niet doen," zeide hij met een vloek, en het mes wegwerpende, werkte hij zich met zijn ellebogen zoo spoedig mogelijk uit den kring. DE SCHIEDAMMER. A ANBIEDIN 1EN AANTRA01L1?

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1