Gemengd Nieuws. de heeren en mevrouwen, en daarbij de oude" Aaltje, die vond, dat Ze het toch niet zoo kwaad hadden, daarbij de vroolijke stemming, verwekt door de punch, terwiji Altje het daardoor juist zoo benauwd kreeg, werd onder aanhoudend gelach met het grootste genoegea gevolgd. De dames Albregt, Andre en Van Breem ver- vulden hare rol als dienstboden uitstekend ook de heer Lageman en mejuffrouw de Leur verdienen in dit stuk alien lof. Als nastukje werd gegeven Jochem Pezel, wat ben jij voor n ezel 1" Die Jochem Pezel tot op- passer heeft, zooa'ls luitenant Vau Degen, is diep le beklagen 1 Grooter ezel is er in heel Brabant of Gelderland niet te vinden. En dan nog een Juf- frouw Keffer als huishoudster. Luitenant, luitenant, je waart te beklagen. En toch geen enkele onder het publiek dacht daaraau. Integendeel, hoe meer het. u tegenliep, hoe meer de toeschouwers lacli- ten. En toen Jochem Pezel zijn leelijk gezicht toestak, om door Ernilie van Roerbeck te worden gekust, iets wat u de haren te berge deed rijzen, toen daverde de zaal van hel schaterend gelach. I let stukje had sticces, en hoe kon dit ook anders, als hel gespjeld wordt door artisten als de dames Albregt, Andre, Vau Breem, en de Leur en de heeren D. Lageman en Andrti. Als afscheidsvoorslelling werd Vrijdagavond ge geven /Talent en geboorte." Ook op dezen avond was de zaal zeer goad bezet, hoewel niet zoo goed als de beide vorige. Ofschoon we bij de andere stukjes meer genoten, toch was ook dit niet vau verdieuste ontbloot. De theorie van den markies de Rouille, dat de adel moest trachten zijn positie te handhaven door te zorgeu op het gebied van ontwikkeling de meerdere te zijn van het gros der menschen, kunnen wij niet anders dan toejuichen. De acteurs en actrices vervulden hunne rollen over het algemeen zeer goed en wisten hun gehoor te boeien, getuige het luid applaus, dat hen her- haaldelijk beloonde. Het nastukje ,/De oude doos" gaf een huwelijk te aanschouwen, waarin raevrouw den schepter zwaait. Telkens werd hierbij weder hartelijk ge- bchen. Dat de rollen niet werden vervuld zooals het program ma aangaf, werkte naar ons oordeel zeer gunstig. Geen toch was zoo geschikt voor Karel IJzerhand als juist de heer D. Lageman. De heer Van Lier kan over het materieel succes, dunkt ons, wel tevreden zijn. Zelden zagen we de zaal der officieren-vereening zoo vol. Alleen de Zaterdagavonden in de kermis maken hierop een uitzondering. Ook thans weer was dit het geval. Het aantal bezoekers was wederom zoo groot, dat de zaal ze niet kon bevatteu. Amp'nitheatersgewijze zijn dan zelfs de ingaugen der zaal bezet, terwiji de doorgangen tusschen de rijen stoeleu eveneens door toeschouwers zijn ingenomen. Het is het beste bewijs, dat een afwisselend prdgramma en een vuurwerk steeds hun aantrekkelijkheid blijven behouden. Miss Erna verdient alien lof voor de uitstekende dressuur harer honden. Ook de miniatuur-circus van Walton was zeer aardig. Wat den heer De Winter betreft, dien hebben we vroeger beter gehoord. Was hij met zijn ,/Jongens van Jan de Witt" geestig, oorsprou- kelijk was hij niet, terwiji zijn ffKobus de Belle- mrn" bij rederijkersgezelschappen als te oud heeft uitgediend. Wil de heer De Winter zijn naam als uitstekend coupletzanger handhaven, hij zorge frisch te blijven. De evolutien des heeren Clark op den kabeldraad waren werkelijk wat hij zelf getuigt, ongeevenaard. Eveneens de acrobatische velocipedisten. De minia- tuur negerzangers maakten een heel aardig effect en werden luide toegejuigd. Het vuurwerk slaagde naar wensch; wind en weer waren daarvoor uitstekend dienende. Het laalste nummer, gewijd aan den gedenkdag van Waterloo, deed door zijn hevige kanonades werke lijk aan een veldslag denken. Bij het verlaten van den tuin werd medegedeeld, dat dien middag zou plaatB hebben het oplaten der luchtballons, den vorigen Zondag uitgesteld, tengevolge van het slechte weder. Nu was het weder tamelijk goed; weT-was er nog al wind, doch dit had geen njdeelige gevolgen. Alle zijn uitnemend opgegaan. Het meest werd bewonderd die ballonwaaraan hinges de vier parachutes met een eveneens gevuldeii luchtreiziger, die beurtelings los lieten en statig met uitgespreid scherm, naarde aarde, die zij even te voren hadden ver laten, terug keerden, De ballon van 5 Meter was ver- sierd met lange wimpels en steeg met flinke vaart omhoog. Bij het opstijgen der ballons ging tel kens een lu d gejubel op en draafden alien naar de plaats, waar zij de ballons het langst konden zien. Tijderis het oplaten der ballons voerde het corps stafmu/nknuten een opgewekt programraa uit, dat de aanwezigen in een recht vroolijke stemming bracht. Van de luchtballons, die Zondagmiddag in den tuin der offic.-vereen. zijn opgelaten, is die met de parachnten ten 2.84" uur te Zeveiihuizen neerge- komen; het boricht daarvan is toegezonden door A. den Anker; die met de nationaie driekleur kwam te 4 uur neder bij Rhenoy in de nabijheid van Leer- dam dit bericht. werd verzonden door L. Van Leeuwen. Blijkbaar waren er Zondagmiddag twee verschillende luchtstroomen. Immers werden de ballons bij het oplaten in noordelijke richting ge- dreven, en toch kwam een daarvan in een dorp, oostwaarts van Schiedam gelegen, neder. Naar wij vernemen zjjn Zaterdag voor het Vauxhall, in den tuin der officieren-vereeniging, ongeveer 15 1600 entrees uitgegeven. Aan heeren leden van den gemeenteraad alhier is kennis gegeven, dat ten raadhuize ter inzage is nedergelegd, teneinde in de eerstvolgend i vergadering van den raad tot eene benoeming te kunnen overgaan, eene voordracht ter benoeming van twee onderwijzers der 8e klasse aan de 2e openbare armenschool, waarop zijn geplaatstle voordracht; 1. J. van Meurs, onderwijzer te Schie dam; 2. P. van Bergen, onderwijzer te Schipluiden; 3. H. Kainp, onderwijzer te Schiedam 2e voor dracht 1. J. G. van Munster, onderwijzer te Schiedam; 2. H. C. Vaandrager, onderwijzer te Charlois; 3. P. van Bergen, onderwijzer te Schip luiden. De uitslag van de aan de hoogere burger- school alhier gehouden overgangs-examens is, dat onvoorwaardelijk bevorderd zijn van de le naar de 2e klasse de leerlingen A. Bijloo, C. H. B. de Korver, H. L. la Lau, L. van Rossen, J. H. Smeets, mej. T. M. C. Dresselhuijs, mej. L. A. Maas, mej. W. Ris en mej. J. G. Visservoorwaardelijk be vorderd 2, niet bevorderd 6 leerlingen. Van de 2e naar de 3e klasse onvoorwaarlijk bevorderd de leerlingen; C. Kok, M. Tuyl, J. J. Vormer, mej. M. Prius en mej. A. M. J. Prins voorwaardelijk bevorderd 2, niet bevorderd 3 leerlingen. Van de 3e naar de 4e klasse onvoorwaardelijk bevorderd de leerlingen C. N. Mendel, W. T. van Raab van Caustein, G. L. Ritman, J. J. Roelants, P. Stolk, P. Teljer en A. Dirkzwagervoorwaardelijk bevor derd 2, niet bevorderd 2 leerlingen. Van de 4e naar de 5e klasse onvoorwaardelijk bevorderd de leerlingen C. van Katwijk, T. de Kok, C. M. G. W. Poot, H. C. H. Rover en A. Tuyl, voorwaardelijk bevorderd 2 leerlingen. Aan den leerling der 5e klasse, afdeeling handel, P. Metselaar, is bij het einde van den vijfjarigen cursus het getuigschrift van voldoende bekwaam- heid uitgereikt. Verder is nog toegelaten tot de 2e klasse der hoogere burgerschool W. T. Lamoraal Wichers, terwiji een candidaat voo de 4e klasse niet kon worden toelaten. Woensdagnamiddag brak het touw van het in de buitensluis liggende lichterschip, bevaren door D, de Wit, waarmede het in die s'uis was vastgemaakt. Hierdoor liep het schip met den voorsteven tegen de draaibrug aldaar aan, waardoor het aan dien steven een lek bekwam; onmiddel- lijk is het naar zijn losplaats gesleept door de schroefstoomboot ,,'a Gravenhage." De brug kreeg in het midden eene geringe beschadiging. i Zondagmorgen zijn uit een der schietlenten gestolen de zilveren horloges van de dochters des brimge.il, zoowel scholletjes als tongen, slechts eenige centimeter groot, zal zich zeker niet verwonderen, dat er geen groote schol is. Op de rivieren is de moordvisscherij gemakkelijk te voorkomen, alleen door het grooter maken der mazen en het niet meer verpachten door den staat van de visscherij met keernetten. Een 15-jarige jongen te Breda, die gaarne in dienst wilde, doch was afgekeurd wegens een vroeger gebroken en thans kroinmen vinger, heeft dien opnieuw doen breken en recht zetteu. Voor het hoofdonderwijzers-exainen hebben zich in het geheele laud aangemeld 1142 maune- lijke en 85 vrouwelijke candidaten. Op de heide bij Surhuister/een (Er.) ziet men, aldus schrijft men van daar, tegenwoordig een me- nigte slangen. Van waar die dieren gekomen zijn Id zoo grooten getale, begrijpt men niet. De frambozenteelt is in de streken, rondom Breda, vooral te 's-Prinsenhage, verbazend toege- nomen. Men is thans druk bezig, deze vrueht tc plukken. Er zijn dagen, dat er tien duizend kilo in de stad komeu, gepakt in vaten, welke ineestal naar Engeland worden verzonden. Op last van den rijksveearts wordt door ambtenaren en politie gewaakt tegen de ontscheping van een karbouw (buffel), die zich aan boord be- vindt van het stoomschip Gelderland der Rott. Lloyds in de spoorweghaven. De maatregel wordt geuoinen op grond, dat de buffel uit Indio komt, waar besmettelijke veetyphus heerscht. Het dier is bestemd voor de Rotterdamsche diergaarde. Schiedam, 15 Juli. Het Hollandsch tooneelgezelschap v. Lier trad Woensdagavond in de zaal der officieren- vereeniging op met frde Jonge Garde", een blijspel met zang, quodlibets, coupletten enz., in 4 be- drijven. Het is een uit het Duitsch verhollandscht stuk, getuige het in Berlijn door Duitsche mili- tairen trouw zweren aan het huis van Oranje- Nassau. Maar met de kermis ,/moet men zoo nauw niet zien", dan worden er zoovele ,/leugentjes om bestwil" gedebiteerd. Het' stuk heeft aan zijn doel beantwoord. De laehspieren bleven aanhou- dend in beweging en de vele en verschillende uniformen maakten een uitnemend effect. Vorral bij de evolutie in het 2e bedrijf kwameu deze goed tot haar recht en gaarne zeggen we derf Chinees na Zoo'n garde is onwederstaanbaar. De ruimte ontbreekt ons, om het stuk in zijn bijzonderheden na te gaan. Wij zullen ons daarom bij de hoofdpersonen bepalen. De heer D. Lage man als wachtmeester der Ulanen, de heer Van Beem als Chinees en de heer Jurgens als Perlewitz voldeden volkomen. Vooral de vroolijke, echt jolige onderofficier en de wonderlijke Chinees met zijn vreemde gebaren, wisten de toeschouwers herhaaldelijk te doen lachen. Mevrouw Van Beem bleef -onvermoeid, tot het laatst bleef haar spel vol losheid en vuur. Mevrouw Albregt, de Duitsch of liever Hollandsch sprekende Fran$aise, Was altijd uitstekend. Dat hengelen naar son mmable clinois en de tooneeltjes met son beau prnssien, waren allervermakelijkst. Maar genoeg. Het groot aantal toeschouwers, die met ons deze opvoering bijwoon- den, zullen het met ons eens zijn, waar wij zeggen, dat het was een vermakelijk stuk met effectvolle groepeeringen. Den volgenden avond werd gegeven ,/Bitteve Pil" van Justus v. Maurik. Ook dit stuk vond veel bijval. Thekla, de dochter van een gepensio- neerd majoor, heeft zich overgegeven aan de dwaas- heid der emancipatie en daarom haar engagement verbroken met Arthur, die daardoor diep ongelukkig is. Waldemar, de galant der jongere zuster Roza, zal nu trachten haar te genezen en verwekt een werkstaking onder de dienstboden, die op een door hem belegde vergadering, het besluit nemen, om aan de meesteresse onmogelijke eischen te stellen. Door hetgeen zij daarbij moet hooren en ook door eenige bijkomende omstandigheden, komt Thekla van haar dwaasheden terug. Vooral het 2e bedrijf „De Werkstaking" was allerkoddigst. Die verga dering van dienstboden met hare bezwaren tegen Doch de vrouw, die de oorzaak was geweest van j Lipthwaite's lot, was steeds gedurende dien afgrij- gelijken straatmoord in het, eerst gelid gebleven, en had vol ijver geholpen met schoppen, trappen en slaan. Met,-een kreet van verrukking maakte zij zich van het raes meester, dat de slager neergeworpen had, en nederknielende bij den met slijk en modder bezoedelden, bloederigen klomp, waarin nog leven was, nam zij het mes en sneed ter plaatse van den buik een wijd gapende wonde. Het scheen, dat de woedende pijn den reeds ster- venden Craddock in staat stelde een laatste stuiptrek- king te doen. Een gil drong alien in White Chapel door merg en been, de vormlooze massa poogde zich nog eens op te r;chten en de groote wonde met de stompen te sluiten, waarin zijn handen ver- anderd waren, maar viel dadelijk daarua beweging- loos neder. Het was nu met Craddock afgeloopen. Toen de politie eiudelijk, na de grootste inspan- ning en na hevig met de wapeustokken te hebben geslagcm, bij de plek kon komen, waar de straat moord had plaats gehad, vouden zij een lijk te midden van een plas bloed. Niemand kon zeggen, dat dit de treurige overbtijfsels waren van den geduchten Revolver, of van den even geduchten en gevreesden hypnotiseur Craddock Lipthwaite. XXVIII. Slot. De couranten, die 's mor ens verschenen. hadden kolommen vol over het zonderlinge tooneel, dat in het politie-hureau was voorgevallen, en over het afschuwelijke lynchen in White Chapel van iemand, j dien men voor Jack the Ripper had aangezien. Nie mand zag eeuig verbarid tusschen het tooneel in het politie-bureau en het gebeurde in White Chapel, ofschoon Wenlock wel bijna met zekerheid giste, hoe de zaak iu elkander zat. Dasid was onbewust van hetgeen er voorgevallen was, de overspanning, waartoe hij gebracht was ge- worden, had hem een hersenkoorts doen krijgen, en zoo moest hij naar het dichst bij zijnde zieken- huis gebracht worden, terwiji uit voorzorg dag en uacht een diender aan zijn krib werd geplaatst. Ofschoon hij onmaclitig was, om zich te verde- digeu, zaten zijn vrienden niet stil. Geueraal Warmiugtou was, iemand van veel invloed, en deze spande zich met alle macht voor de zaak. Hij ging op audientie bij den minister van binneulandscbe zakeu, die in Engeland tevens chef der politie en justitie is, en vertelde Zijne Excellence met duizend verontschuldigingen, hoe deze bijua ongeloofbare zaak iu elkander zat. Zijne Excellence glim'acljte eerst wel ongeioovig, maar toen Martin en Wenlock later ontbodeu werden, die bekend .slondeu als zich niet licht ooren aan 't hoofd te laten naaien, of aan leg voor het roman- tische le hebben, en dezen het verhaal van den geueraal bevestigden, waarbij zij nog meer bijzon derheden mededeelden, stond de minister verstomd van verbazing. Toen moest de hoofdeommissaris in het kabinet komendeze vertelde, op een toon van afgrijzen, hetgeen er dien dag, toen Acland en O'Donnovan gevangen waren genomen, aan het bureau was gebeurd. De minister gaf niet ondui- delijk te kennen, dat hij liever wilde, dat er aan een dergelijk geheimzinnig voorval niet al te veel publiciteit werd gegeven, dat hij wel gaarne wilde, dat alle medeschuldigen in het complot gevangen genomen zouden worden, doch dat Acland diende vrij te komen, zonder dat daarvoor als motief aange- nomen werd, dat hij slecbts onder den geheim- zinnigeu invloed vau een ander, zoo'n groot mis- drijf had geplcegd. Nam men dat aan, daD stelde men een antecedent, waarmede haadige advocaten tal van schurken door de mazen van het net der wet konden helpen. Het officieele raderwerk draait altijd heel traag. En daar de Ier zoo dadelijk geen besluit nam, welke houding hij aan zou nemen, zon David nog een geruimeu tijd in de gevaugenis hebben kunnen verzuchten. De Engelsche rechtspraak is zeer lang- zaam. Het toeval hielp echter. Toen de Ier een nacht in de eel had kunnen nadenken, zag hij heel goed in, dat hij verloren spel had. En daar hij vrij schrander was, wanueer hij maar niet aan zijn lust om whiskey te proeven kou voldoen, daeht hij, dat voor hem de wijste partij was, het zoo spoedig mogelijk met de onderdrukkers van zijn landgenoo- ten op een accoordje te gooien. Den volgenden morgen vroeg hij om den directeur van de gevan- genis te spreken en stelde zich ter beschikking van de justitie, om deze alles van het complot te open- baren, mits men hem als kroongetuige aannam, en hij daardoor vrij kwam. In het kort, hij begroef zijn Iersch patriotisme zoo diep mogelijk in den grond, om de kroonallemogelijkedienstente bewijzen. De meeste menschen, die huizen gehuurd en reeds in orde gebracht hadden, om op het eerste sein een flinken brand te maken, spoedden, toen zij uit de couranten van de ontdekking van het complot eigeuaars, benevens een paar hotlines, een pak enz. De dader, knecht in die tent, is te Rotterdam gevat, terwiji hij het gestolen goed bij een uit- drager te koop presenteerde. Hij is onmiddellijk in arrest gebracht. Hoe gevaarlijk het is sommige zaken 'op plaatsen te zetten, waar ze onder het bereik zijn van kinderen, blijkt uit het volgende. Het 10-jarig zoontje van M. Visser aan den Oostsingel alhier, maakte zich dezer dagen meester van een flesch, waarin zich ongebluschte kalk be- vond. Na de flesch met water te hebben aange- vuld, kurkte hij ze toe, waardoor de flesch sprong en het knaapje door den brandenden inhoud hevige wonden in het gezicht bekwam. Ouwerschie, 14"Juli. Als een bijzouderheid kan men vermelden, dat er alhier na 25 Mei op een bevolking van ruim 4000 zielen tot op 10 Juli, geeu sterfgeval heeft plaats gehad. Dien dag overleed de oudste ingezetene der gemeente, Leendert de Bruijn, ruim 94 jaar. De groenteschuit, die verleden week alhier is gezonken en last veroorzaakte voor de scheepvaart, is gelicht met kracht.werktuigen, geplaatst op 2 schuiten, door den heer Boot, scheepmaker te Vrijenban, op wiens werf deze schuit zal nagezien worden. De collecte, alhier gehouden voor den teleurgestelden schipper, heeft opgebracht f 4.16. Dat de schade veel grooter som bedraagt, is licht te begrijpen. De schipper heeft van het gemeente.bestuur te Voorburg verlof gekregen, ook aldaar met een lijst rond te gaan. Donderdagmiddag te 5 uur zal de Raad onzer gemeente in openbare vergadering bijeenkomen. Zondagmiddag liep een der wielen van een met twee paarden bespannen rijtuig van de as, zoodat het rijtuig kantelde en het lemoen brak. De passagiers kwamen met den schrik vrij en heb ben huu tocht naar Scheveningen met een ander rijtuig voortgezet. Het bescbadigde rijtuig is in het dorp gebleven, terwiji de koetsier met de paarden naar Rotterdam is teruggekeerd. Kethel, 14 Juli. Een vrouw, wier denkver- mogen eenigszins is aangedaan en die bovendien door lichamelijke gebreken zelfs niet meer ter kerke kan gaanliep de vorige week plotseling haar deur uit en wierp zich in een nabijzijnde sloot. Haar dochter volgde haar onmiddellijk en belette haar zoodoende den voorgenomen zelfmoord. Op haar geroep kwamen eenige mannen te hulp die haar met veel moeite weer op het droge brachten. Moeder noch dochter heeft gelukkig eenige na- deelige gevolgen van dit bad ondervonden. De „Societ6 des Wagons-Lits" heeft een spoorwegrijtuig laten bouwen, waarin men gedu rende de reiseen bad kan nemen. Een ge- deelte van dezen wagen is bestemd voor berging van bagage, terwiji het andere gedeelte tot eene badkamer is ingericht, welke aan alle eischen, die men aan een behoorlijke badkamer kan stellen-, voldoet. In welke exprestreinen en op welke tra- jecten deze rijtuigen zullen loopen,, is nog niet be- paald In de rivier De Boorn, bij Akkrum, is een koperen tabaksdoos gevonden, dio het jaartal 1754 draagt. Aan het ondervlak is een veldslag afge- beeld. De kraaien zijn tegenwoordig in sommige steken van Limburg in zoo'n ontelbare menigte, dat zij niet alleen aan veld- en tuinvruchten, doch ook onder het pluiingedierte der landbouwers zeer veel schade aanrichten. Een ieder klaagt dan ook over de roof- en vernielzucht dezer vogels. Er zijn landbouwers, die van tien tot achttien kiekens in den tijd van 2 dagen kwijt raakten. Jonge aaraap- pels schijnt haar geliefkoosd kostje te zijn, zelfs bieten versmaden zij niet. Aan den Stadschen Dijk, onder Willemstad, is de vrouw van een arbeider bevallen van vier kin deren. Moeder en kinderen bevinden zich naar om- standigheilen vrij wel. hoorden, zich weg anderen werden nog even bij- tijds door de politie ingerekend en van dezen werd de een korter, een andere langer tot dwang- arbeid veroordeeld. Uit een paar woorden, die de directeur der gevaugenis zich liet ontvallen, merkte de Ier, dat men liever niet zag, dat Acland in de zaak gesleept werd. De slimme Ier was nu dadelijk er op bedacht de heeren een handje te helpen, zulks, dacht hij, zou misschien de justitie gunstig voor hem stemmen. Hij ver- klaarde nu, dat hij zijn medegevangene niet kende, dat hij hem voor een half waanzinnige hield, die wel meer bij hem was geweest, maar welke stellig niet wist, wat hij deed. Dat hij dien morgen met hem aan het vechten was gegaan, was hoofd- zakelijk het gevolg van het feit, dat hij toen wel een beetje veel gedronken had. Hij zag, vol- gens zijn voorgeven, de politie bij hem, en in zijn soezerigheid kwam eensklaps de meening bij hem boven, dat David een stille verklikker was, die zich maar half gek gehouden had, om alles af te loeren en te verraden. Hij dacht niet beter, of David had de politie mede gebracht. Daar alles, wat de Ier vroeger gezegd had, juist bleek te zijn, zoo werd dit verhaal, dat zeer waarschijnlijk was, aangenomen en werd de voorloopige invrijheid- stelling van David bevolen. De diender, die nacht en dacht aan de krib van David in het ziekenhuis moest waken, kon inrukken. Trouwens de man had daar toch niet erg waakzaam te zijn en was daar maar louter voor den vorm. David kon toch niet wegloopen, want een kracht, machtiger dan alle wetten, hield hem aan de plaats geboeid. Wordt vervolgd.)

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2