Het Dynamiet-Complot N°. 62. Eerste Jaargang. Zaterdaa: 19 Juli 18QCX BINNENLAND. *mBk Abonnementsprys: Versehijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMIKDAL, of het hypnotisme in de hand van een samenzweerder. Per drie maanden.00 franco per post. X. voor diet Buiten- land1.55 Afzonderlijke nummers.05 M II N H Boterstraat, E, S42, SOBIIEDAM. Pry's der Advertentien Van 1—B.regels f —.BO. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annonce f —AO AAXBIHDimiV Dienst AANTRAGIA ,-.35 - In de Dinsdag gehouden sitting van Pro vincial Staten werden de rekening over 1888, de wijziging der provinciate begrooting 1889 en de Eijksbegrooting voor 1891 goedgekeurd. Daarna kwam de provinciate begrooting aan de orde. De heer Kerstens stelde voor, het subsidie aan de Kweekschool voor bewaarschoolhouderessen te Leiden, f 2500, met f 500 te verminderen, welk amendement, na bestrijding door den heer Goekoop, lid van Gedeputeerden, werd verworpen. Bij de behandeling der toelagen aan veeartsen stelde de heer Grijns voor, aan twee veeartsen, die slechts flOO hebben, evenals aan de anderen f 150 te geven. Dit amendement werd na debat aange- nomen, met 47 tegen 22 stemmen. De overige artikelen betreffende de uitgaven werden goedgekeurd, en daarna de geheele be grooting, in ontvangst en uitgaaf geraamd op f 783,010,12. De opcenten werden vastgesteld 8 op de hoofdsom der belasting op de gebouwde en 8 op die der ongebouwde eigendommen, 5 op het personeel. Goedgekeurd werden wijzingen der begrooting voor 1890, evenals het voorstel van Gedeputeerden betreffende heffing van rechten aan de schutslais aan den Lsidschendain en aan het jaagpad langs den Vliet; de verbetering van de brug bij het Huis ter Lucht, onder Maasland; wijziging der verordening op het leggen van spoorstaven; en wijziging van verschillende polderreglementen. Bij de behandeling van het voorstel tot verbe tering van de brug bij het Huis ter Lucht onder Maasland, 2000) achtte de heer Van der Poort de verhooging der brug voor de scheepvaart van belang, rnaar eene ramp voor de zeer drukke pas sage met voertuigen, die er erg onder zal lijden. Hij vreest trouwens, dat f 2000 niet voldoende is. De heer De la Bassecour Caan (lid van Ged. St.) achtte hat bedrag voor eene verhooging, waaronder de passage niet lijdt, wel voldoende. De heer De Kan ter merkt op, dat er geen enkel bezwaar is als Ged. Staten voor de uitvoering zorgen. Het voorstel werd aangenomen met algemeene stemmen op 1 na. Na een zeer uitvoerig debat werden ook de wijzigingen van het reglement voor Rijnland aan genomen, met eenige amendementen. De minister van binnenlandsche zaken heeft als ziju gevoelen medegedeeld, dat de verkiezing van nieuwe raadsleden in gemeenten, welker bevol- king blijkens de laatstgehouden 10-jaarlijksche volks- telling zooveel is vermeerderd, dat eene uitbreiding van het aantal raadsleden noodzakelijk is, niet moet plaats hebben binnen 6 maanden na de officieele vaststelling van het cijfer der bevolking, maar ge- lijktijdig met de periodieke verkiezing in 1891, eene oplossing, die, zooais men zal weten, door som- mig-n werd voorgestaan, door anderen echter be- streden op grond van artikel 8 der gemeente-wet, hetwelk luidt //De verkiezing ter vervulling der plaatsen, die door ontslag, overlijden of om eene andere r e d e n openvallen, geschiedt binnen zes maanden na dat openvallen op den door burgemeester en wethouders te bepalen dag." De Staatscommissie voor het arbeids-onder- zoek zal te Leiden gebruik maken van hare be- voegdheid, om tot het bijwonen van hare zittingen uit te noodigen iemand buiten haar midden, die met het onderwerp van het verhoor bijzonder ver- trouwd kan worden geacht. De uitnoodiging is ge- richt aan en aaugenomen door den werkman aan het observatorium te Leiden C. H. Kouw. De Commissaris des Konings in Friesland heeft zich bij circulaire tot de Gemeentebesturen in die provincie gericht, waarin hij ten sterkste aanbeveelt het nemen van maatregelen om hetge- vaar van brand tengevolge van hooibroeimg zooveel mogelijk te voorkomen. De Commissaris des Konings in Noord-B a- bant heeft aan de gemeente-besturen in die provin cie de volgende circulaire gezonden //De geneeskundige inspecteur voor Noord-Bra bant en Limburg bericht raij, bij schrijven van 10 dezer, dat, volgens mededeeling van den voorzitter van de geneeskundige commissie der provincie Ant- werpen, in de Belgische gemeente Moll negen per- sonen door pokkeu zijn aangetast. De ziekte werd aldaar overgebracht door een schuit, komend'e van Vis6. ffIk haast mij, u hiervan kennis te geven, met uitnoodiging, - vooral aan de besturen der nabu- rige gemeenten om de ingezetenen op het ge- vaarlijke der ziekte te wijzen; hen, onder degege- ven omstandigheden, voor het verkeer met de ge meente Moll, te waarschuwen en verder om, zooveel mogelijk, de inenting en herinenting door het ope- nen van eene buitengewone gelegenheid tot deze kunstbewerking, te helpen bevorderen." In de vergadering van den Geneeskundigen Raad van Zuid-Holland is, met algemeene stemmen, de volgende door dr. Snijders uit 's-Gravenzande voorgestelde motie aangenomen. z/De Geneeskundige Raad van Zuid-Holland spreekt zijne overtuiging uit, dat het door de Re- geering in haar ontwerp van wijziging der epidemie- wet in art. 17 voorgestelde ten aanzien der vacci- natie eene bron zou opleveren van groot gevaar voor de volksgezindheid en zou blijken eene ramp voor Nederland en daarom eene onverantwoorde- lijke wetsbepaling te zijn." De Parijsche correspondent der ,/Independance beige" meldt, dat de prijs van fr. 10,000, uitge- loofd door den heer Cernuschi voor het beste ant- woord op de door hem uitgeschreven prijsvraag over het bimetallisme, toegekend is aan den oud- minister jhr. mr. W. F. Rochussen te 's-Graven- hage. In de Zaterdag gehouden vergadering van den gemsenteraad van Nijmegen bracht de voorzit ter aan den Raad dank over van H. M. de Ko- ningin over de hartelijke ontvangst bij haar bezoek ondervonden. Bij acclamatie werd daarna, op voor stel des voorzitters, besloten om aan H. M. ter herinnering een pracht-album met photographien van de voornaamste punteu der stad en haar omge- ving namens den Raad aan te bieden. In de bekende fabriek van goud- en zilver- werken van den heer H. Spaanstra te Heerenveen is een lepelkist, met beeldeu en parelband versierd, ver- vaardigd. Het was een bestelling van mevr. Eloff, dochter van Paul Kriiger, den president der Trans- vaalsche republiek. Mevrouw E., van hare reis naar Frankrijk en Italie teruggekeerd, nam de kist te Kampen in ontvangst en betoonde hare tevreden- heid over het afgeleverde werk. Ten bewijze van de ingenomenheid en vreugde, welke het Dinsdag door den Haagschen gemeente- raad genomen besluit, om met spuien ook dezen zomer door te gaan, bij de burgerij heeft verwekt, zij vermeld, dat uit tal van woningen langs het Spui de nationale driekleur was uitgestoken, terwijl ook te Delft van vele woningen het rood, wit en blauw wapperde als vreugdeblijk. Voor het kantongerecht te Sneek is gebleken, dat de maten, van Rijkswege verstrekt aan de Rijksveldwachters om de mazen der netten te meten, met deugeu. Drie vissohers, die wegeas het heb ben van te kleine mazen waren bekeurd, bewezen namelijk, dat de maat van den rijksveldwachter, die het proces-verbaal hid opgemaakt, te klein was, en werden op dien grond vrijgesproken. Hiervan is mededeeling gedaan aan de daarbij betrokken autoriteit, opdat deze hierin kunne voorzien. De Kamer van Koophandel te's Hage besprak dezer dagen de Scheveningsche havenquaestie, ingeleid door den heer Van de Roovaart. Besloten werd, na uitvoerige bespreking, bij den Raad aan te dringen op spoed in deze zaak, en te vragen wat zijne meening is ten opzichte van het vraagstuk, Te Kuikhorne (Friesland) heeft een hevige vechtpartij plaats gehad tusschen familieleden, die een nalatenschap van een overledeu lid der familie verdeeld hadden. E-n ervan werd zcrtH ernstig mishandeld, dat geneeskundige hulp is ingeroepen. Bij den aanvang eener vergadering van ar- beiders in de Friesche gemeente het Bildt, had het volgende plaats. Drie veldwachters bevonden zich in de vergadering, en daar het bleek, dat zij volstrekt niet tot de genoodigden behoorden, ver- zocht de voorzitter hun de vergadering te verlaten. Een hunner verklaarde evenwel op last van den burgemeester van Barradeel te zijn gezondeneen lastbrief, dien men verzocht te toonen, bleek niet in zijn bezit te zijn, hoewel hij aanbood den vol- genden dag het gevraagde bewijs te leveren. Nog- maate werd het drietal tot vertrekken uitgenoodigd, doch het antwoord was //Wij wijken alleen voor geweld." De voorzitter deelde mede, dat de be- doeling niet was geweld te gebruiken zij konden dus onder protest in de vergadering blijven. Een voorstel om van het voorgevallene den minister van justitie in kennis te stelleu, werd met applaus begroet. Nog op eene andere wijze dan men verwacht had, doen zich de nadeelige gevolgen der werksta- kingen in de venen gevoelen. Menig arbeider, die anders in den winter een aardig daggeld maakt met het vlechten van matten, zal daarvau in den a.s. winter moeten afzien, omdat het geld ontbreekt om de russchen aan te koopen. Het bericht, dat aan den Stadschen dijk onder Willemstad eene vrouw van vier kinderen zou zijn bevallen blijkt eene //aardigheid" geweest te zijn. In een zijzaaltje van ,/Seinpost" te Scheve- ningen is Edison's nieuwste phonograaf sedert eeni- gen tijd tentoongesteld. Dit merkwaardige werk- tuig, een //wonder der wetenschap," geeft er hoogst curieuse proeven van zijn fijn talent in 't vasthou- den en weergeven van klankeneen cornet-solo bv. is bedriegelijk, en allergrappigst klinken de geluiden uit een zaal, waarin een komiek couplet- ten voordroeg, welke door het publiek werden toegejuicht, meegezongen of mat opmerkingen on- derbroken. Zondagavond werd door het treinpersoneel van den trein, die om 5.51 nur te Nunspeet aan- komt, bemerkt, dat de locomotief bij het signaal- bord een hevigen schok kreeg. Bij onderzoek bleek het, dat daar op de rails waren nedergelegd een ijzeren koevoet en eenige schoppen. Het vreemdste van het geval is, dat de koevoet, bij het onmid- dellijk ingesteld onderzoek, weer opnieuw op de rails werd gevonden. Men doet natuurlijk ijverig onderzoek. Een uitgestrekte heide in GroniDgens Wes- terkwartier, nl. te Opende aan de Friesche grens, zal in ontginning gebracht worden, als middel van armenzorg. Er wordt een gebouw gesticht, dat als werkhuis dienst zal doende verpleegden zullen de rondom liggende gronden moeten ontginnen. Dit werkhuis wordt door de gemeente gebouwd en zal f 10.000 kosten. Eenige weken geleden stierf te Amsterdam eene ongehuwde dame, bijna haar geheele vermogen nalatende aan hare gezelschapsjuifrouw, die daarop naar een dorp in Qelderland vertrok. Kort daarna keerde de broeder der overledene uit Amerika terug. In kennis gesteld met de beschik- kingen zijner zuster, wilde hij de gezelschapsjuffer bezoeken en met haar sprekenmaar alle pogingen waren vruchteloos. Dit wekte achterdocht, en het F-HUILIjiaTOlSr. 37) Een hevige zenuwkoorts had zich van hem meester gemaakt en hield hem aan zijn sponde gekluisterd. De doctoren schudden het hoofd over den patient en verklaarden, dat zijn toestand zeer hachelijk was. Generaal Warmington wilde David bij zich aan huis laten verplegen, doch de geneeskundigen moesten zich hiertegen verzetten, omdat het niet geraden was den patient te vervoeren. Wat Rhoda betreft, deze zat zoo dikwerf als het in verband met de re- glementen van het ziekenhuis maar mogelijk was, aan de legerstede van den zieke, om hem te ver- zorgen. Dag in dag uit sloeg zij den loop der ziekte gade, nu eens lag de kranke dagen lang stil zonder zich te verroeren, dan weder was bij onrustig en ijlde verward. De tijd ging droevig om, en Rhoda vroeg zich angstig af, of David zou sterven. Dan keek zij wanhopend op die lijkkleurige, strakke ge- laatstrekken, maar uit geen enkel teeken kon zij iets aangaande de toekomst afleiden. Alleen de ge- dachte, zoo lang er levens is, zoo lang is er hoop, hield haar staande. Somtijds kwam tante Dorothea ook wel eens kij- ken, maar dooj de drukte, die zij maakte, was zulk een bezoek een groote last. Tante was bang voor dit en voor dat, en verbeeldde zich, dat het heele zieken huis, van het dak tot den kelder, vol met bacte- rien zat, die zij aan het lijf kon krijgen. Dan drib- belde zij al keuvelende rond, en gaf nu en dan een klein gilletje. Met generaal Warmington was het een ander geval. Deze had gedurende zijn militaire loopbaan ziekte en dood in duizendvoudige gedaan- ten aanschouwd. Ook hij maakte zich ongerust over de voortdurende bewusteloosheid, waarin David ver- keerde. Hij had moeite om zijn augst voor Rhoda te verbergen, daar hij maar weinig hoop op herstel dorst te koesteren, maar integendeel dagelijks vreesde het ergste te zullen hooren. Op zekeren avond werd David onrustiger dan anders, hij had erg geijld over een boozen geest, die zich van zijn ziel had meester gemaakt. De vereenigde krachten van de oppassers waren nauwe- lijks toereikend geweest, om te beletten, dat hij uit bed sprong, om den vijand, dien hij vermeende te zien, te grijpen. Nadat dit hevige ijlen een uur of drie geduurd had, kwam hij tot rust, en scheen hij eindelijk in een uatuurlijken slaap te raken. z/De crisis is gekomen," zeide de dokter. Als hij volmaakt rustig gelaten wordt, is er kans op herstel, maar als er het minste of geringste bij komt, is hij weg. Wat u betreft, jonge dochter," zeide hij tot Rhoda, ,/gij moet naar huis en wat rust nemen, anders hebben wij kans, om, als wij met hem klaar zijn, met u te kunnen beginnen." Rhoda wilde met alle mogelijke argumenten bewijzen, dat zij aan de sponde van den zieke noodig was, doch de dokter was onverbiddelijk, en de generaal, die bij ondervinding wist, dat men een dokter gehoorzameu moet, nam haar mede en beloofde, dat hij haar den volgenden morgen weer met het rijtuig naar het ziekenhuis zou brengen. Het meisje was dan ook zoo afgemat, dat zij, te huis komende, zich dadelijk op het bed liet neer- vallen en in slaap viel. Zij moest ongeveer een paar uur gesluimerd hebben, toen zij wakker werd, en dadelijk de onweerstaanbare begeerte kreeg om te weten, h>e of het met Davids toestand was. Wederom nam zij haar wilskracht te baat, en stond weldra in den geest aan Davids ziekbed. Twee ziekenverpleegsters hielden daar nu de wacht. vWat een zonderling ijzig gevoel kreeg ik daar," zeide de eene, //het is net alsof er een straal water over mijn lijf gegoten wordt," en aldus sprekende, deed zij haar omslagdoek om. „Het is raar, maar in den vooravond voelde ik er niets van." z/De lucht van al die medicijnen," zeide de andere, //zal je onwel maken. Weet je wel, waar ik nu al zoo aan denk /,Hoe kan ik dat weten," zeide de andere. //Ik denk, daar nu de dokter gezegd heeft, dat de patient er boven is, het gevaar voorbij is, hoe of zijn m sisje, wanneer zij het morgen uit den mond van den dokter verneemt, wel boven de wolken van blijdschap zal wezen." ,Stil, wat is dat," riep de andere verpleegster, opspringende en angstig rondkijkende. ,/lk hoorde niets," zeide de eerste weer. „Hoor- det gij iets ,/Ik weet het niet," zeide de andere, ,/het kan mijn verbeelding zijn geweest, maar het was net alsof ik zoo'n zucht hoorde, als iemand wel meer laat, wanneer hem een pak van het hart valt." z/Ja," zeide de eerste weer, terwijl zij naar het bed van den zieke ging en hem wat gemakkelijker legde, //wij zien hier zooveel treurige dingen, dat het wel wonder is, als wij ons niet het een of ander in het hoofd halen." Toen Rhoda den volgenden morgen met den generaal aan het ziekenhuis kwam, maakte zij voor het eerst van haar leven een slechten indruk op hem. De generaal kon ook niet weten, dat zij met haar vreemde gaaf der natuur reeds bekend was met den toestand van haar David. Toen de dokter zeide, ,/het gevaar is geweken, de zieke is bij kennis en gij moogt even een paar woorden met hem wisselen," bleef Rhoda doodkalm. De generaal dacht, wat een zonderling wezen is dit toch, als er gevaar is, weet zij van angst niet, wat zij doen zal, en valt haar een geluk boven verwachting ten deel, dan is zij zoo koel als ijs. En de ziekenverpleegsters mompelden tegen el- kander, „nu, die juffrouw heeft zich ook maar voor den vorm zoo aangesteld, nu het wonder boven wonder zoo'n keer genomen heeft, doet zij net alsof het haar niet aangaat." Maar toen zij bij de kranke gebracht werd en zij hem met zwakke stem hoorde zeggen, /Rhoda, dierbare, zijt gij daar, waar zijt gij zoo lang ge- bleven toen zag men eerst, welk een teeder hart er onder dat schijnbaar koude masker klopte. Toen gaf het meisje lucht aan haar gevoel, sloeg haar arm om zijn hals, bedekte zijn bleek gelaat met kussen en bekende luid snikkend haar blijd schap over het feit, dat hij haar weder herkende.

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1