Geldmannen. N°. 03. Eerste Jaar gang. Woensdag 23 Juii 1S0O. BINNE N L A N D. Abonnementsprijs: Per drie maanden.0O franco per post. 1. voor h.et Buiten- land1.55 Afzonderlijke nnmmers. .05 Versehijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMMDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM!. Prijs der Advertentien Yan 1—5 regels —.50. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annonce .40 Dienst ,-,35 H. M. de Koningiu en H. K. H. Prinses Wilhelmina brengen heden een bezoek aan Am sterdam, om er de veiligheidstentoonstelling en de werken aan het Merwede-kanaal bij Zeeburg te bezichtigen. Bij aankomst en vertrek der hooge gasten zullen door de artillerie 101 saluutschoten worden gelost, en zal hel Paleis den ganschen dag door een eerewacbt, bestaande nit 1 compagnie van het 7e regiment infanterie worden bezet, terwijl ge- durende het dejeuner van 12 tot 1 uur Zaagmans Kapel zich voor het Paleis zal doen hooren. De groote stoomvaartmaatschappijen en de roei- en zeilvereenigingen zullen zorgen, dat het IJ er vorslelijk en feestelijk uitziet. Naar men verneemt, zal de heer Gediking, die gedurende enkele jaren belast was met het onderricht van H. K. H. Prinses Wilhelmina, zijne werkzaamheden als hoofd eener gemeente-school te 'b Hage hervatten. De eervolle taak, die den heer Gedeking door H.H. M.M. was opgedragen, en tot welker vervulling het gemeentebestuur van 'sGraveubage bereidwillig zijne toestemming ver- leende, is nu in zooverre afgefoopen, dat hij zijne betrekking te 's Hage weer kan aanvaarden, waarvan aan het gemeentebestuur, in een schrijven van dankbetuiging namens H.II. M.M. is kennis gege- ven. Elke week zal de heer Gediking echter nog naar 't Loo gaan, om de Prinses les te geven in rekenen en natuurkunde. Bij ziju vertrek heeft H. M. hem een recht vorstelijk geschenk, een zilveren koffieservies op dito blad, vereerd, dat tot inscriptie draagt: ,/Hare Majesteit Koningin Einma der Nederlanden aan den heer P. Gediking 1890". Yleiend voor den geachten onderwijzer was voor- zeker het feit, dat H. M. de Koningin hem nog- maals de verzekering gaf, dat het onderwijs door hem gegeven in alle opzichten Hare tevredenheid mocht wegdragen en Hare verwachtingen had over- troffen. In verband hiermede kan nog het volgende worden medegedeeld. Met het onderwijs aan H. K. H. in zijn geheelen omvang zal, na de vacantie van de jonge Prinses, worden belast de heer Dr. Salverda de Grave, die reeds gedurende een jaar aan H. K. H. onderricht gaf in de beginselen der Pransche taal. In strijd met daaromtrent verspreide berichten kan verzekerd worden, dat de Prinses tot nu toe noch in het Engelsch noch in het Duitsch onderricht ontvangt. Wei spreekt H. K. H. behalve onze taal vloeiend Pransch en Engelsch geen Duitsch doch uitgenomen in de Pransche taal door Dr. de Grave, heeft H. K. H. nog in geene vreemde taal onderwijs ontvangen en voorloopig wordt daaraan ook nog niet gedacht. Evenmin is het bericht juist als zoude H. K. H. in het tee- kenen en schilderen worden onderwezentot nu toe is ook daarvan nog geen sprake geweest. Met het onderwijs in de muziek piano is de heer Stortenbeker belast. Naar men verneemt is, nu de spoorwegover- eenkomsten de goedkeuring van beide takken der wetgevende macht hebben verworven, de Minister van Waterstaat voornemens spoedig de eerste maat- regelen te nemen voor de reorganisatie van ons spoorwegwezen. De Minister zoo daarna eenigen tijd met verlof in het buitenland doorbrengen. Het bericht, dat de regeeringen van Frank- rijk en Nederland het een? zouden zijn geworden over de afbakening der grens in Guyana, is later gebleken niet geheel juist te zijn. Niet over de afbakening der grens zijn Prankrijk en Nederland het eens geworden, maar over de conventie, die de bevoegdheid van den scheidsrechter regelt. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben bepaald, dat de jacht op klein wild in deze provincie zal worden geopend op Zaterdag 6 September aan- staands met zonsopgang, met uitzondering van de jacht op faisanten, waarvan de opening is vastgesteld op Woensdag 1 October. De korte jacht mag dagelijks en de lange jacht driemalen 's weeks, Woensdags, Vrijdags en Zater- dags, worden uitgeoefend. De St.-Ct. bevat een verslag omtrent de werkzaamheden der Commissie van toezicht op het vervoer van landverhuizers, over 1889, te Amster dam, Rotterdam en Ylissingen. Van Amsterdam vertrokken 7082 en van Rot terdam 15.252 landverhuizers, totaal 22.334, tegen 18.137 in 1888. Daaronder waren 9111 Neder- landers, tegen 4628 in 1888. Te Vlissingen gingen aan boord van 21 schepen der //Castle-line,"met bestemming naar Zuid-Afrika 254 volwassen personen en 12 kinderen. De kiesvereeniging ,/Arnhem" heeft voor de Kamerverkiezing, noodig geworden door de bevor- dering van den heer Rooseboom tot kolonel, drie voorloopige candidaten gesteld. De heer Roose boom is eerste candidaat, de heer Henry Tindal, wel bekend door zijne geschriften over de verde- digbaarheid van Nederland, is de tweede. Heden (Dinsdagavond) vergadert de kiesvereeniging tot de- finitief stellen van een candidaat. Aan de Wint. Crt. schrijft men uit Hen- geloo Hetgeen in mijne woonplaats thans stof levert voor gesprekken en beschouwingen van allerlei aard, is de enquete commissie. Sedert eenige dagen houdt zij hare zittingen in het Beursgebouw alhier. Wat er verhandeld wordt, is thans nog geheim voo Hengeloo's ingezetenen. Alleen ziet men zoo nu en dan troepjes meer of minder zenuwachtige personen in de koffiekamer van het gebouw, die straks voor de balie moeten verschijnen. Tot heden waren het uitsluitend bewoners van Enschede. FEUI1.LFJTOJNT. Schets uit het leveu der Parijsche Kapitalisten. Een veertig jaar geleden kwam zekere Joseph Coquillard te Parijs met drie en em halve frank op zak. Zijn rijkdom overtreft nu misschien wel dien van de rijkste families uit Prankrijk. Het volks- praatje zegt, dat de man zijn eigen rijkdom niet kent. Toch is hij een doodeenvoudige man, die weinig spreekt, en dus het kenteeken van den gelukzoeker mist, maar hij is daarbij tegelijk een man van ge- zonde begrippen en edele beginselen. In plaats dat Coquillard het geluk gezocht had, had het geluk hem gezocht, en toen het hem een- maal gevonden had, was het niet van zijn zijde geweken. De man had vier dochters. Twee daarvan waren reeds gehuwd. Zij hadden, zooals men dat noemt, prachtige huwelijken gedaau. De oudste dochter was gelrouwd met een bankier, die zoo hij niet even rijk was als Coquillard, toch maar weinig in vermogen met hem verschilde. Hij droeg dan ook den bijnaam van den steunpilaar der Fransche geldbeurs. De tweede dochter was getrouwd met een schatrijken markies. Op den dag, waarmede dit verhaal aanvangt, j trouwde de derde dochter. Heel Parijs wist, dat heden het huwelijk van Blanche Coquillard en den Spaanschen edelman Don Carlos Alfonse, Hertog van Silva Rivarez, kerkelijk zou ingezegend worden. De stoet van rijtuigen, die voor de kerk stond, was wel een half uur lang. Men verdrong zich om de schitterende toiletten te zien. Het huwelijk werd ingezegend door een abt, in tegenwoordigheid van een kardinaal en van ver- scheidene leden der Senaat, generaals en hoofd- officieren van het leger, buitenlandsche gezanten en van tal van dames uit de eerste kringen. Het volk werd verblind door het goud der uni- formen, door het schitteren van de diamanten der parures en door de glanzende zijde. Men riep, ffwat zijn die menschen toch gelukkig" en de rijtuigen rolden weg. Riberolles was het buitenverblijf van Coquillard. Het lag op 4 uur afstand van Parijs, aldaar zou nu bruiloft gehouden worden. Voor menschen, die equipage bezitten, is zulk een afstand geen bezwaar om als Parijzenaar de invitatie voor zoo'n feest aan te nemen. Riberolles was een oud ridderkasteel geweest, dat door het geld van Coquillard veranderd was in een buitenverblijf, hetwelk veel weg had van een tooverpaleis uit de duizend en een Arabiscl1^ nachtvertellingen. Het diner zou om zeven uur 's avonds beginnen. Onder dezen merkte ik op den burgemeester, den arrond. schoolopziener, kapelaan dr. Arriens, de voor- zitters der afdeelingtn van den sociaal-democrati- schen bond en Patrimonium, eenige hoofden van sckolen, enkele fabrikanten, een paar geneesheeren enz. Vijf stenografen brengen het besprokene direct op papier, zoodat men zijne eigen woorden in eene andere zaal, oogenblikkelijk na het verhoor, door den secretaris hoort voorlezen. Algemeen prijst men de voorkomendheid van den voorzitter, den heer Veegens, die de zenuwachtigen direct op hun ge- mak weet te brengen. Met spanning ziet men het verslag der com missie tegemoet. Dat er veel licht zal ontstoken worden, spreekt van zelf. Naar ik hoor, onderging o. a. dr. Arriens, de bekende hoofdfiguur in de beeindiging van de Enschedesche werkstaking, een verhoor van ruim drie uren. Twee der aanzienlijkste bewoners van Urk> een wethouder en een diaken, ziju door een deur- waarder, bijgestaan door 5 rijksveldwachters, in de gijzeling gebracht. Zij hadden, met een aantal Urkers, rogge van een in de nabijheid van het eiland gezonken schip geborgen, en konden het over het bergloon met de maatschappij, waarbij de lading verzekerd was, niet eens worden, tengevolge waarvan hun een proces werd aangedean. De rechtbank slelde hen in het ongelijk, en veroordeelde hen in de kosten, ten bedrage van f 600. Zij weigerden echter te betalen, en ook om de rogge af te geven, waar- door lijfsdwang op hen zou worden toegepast. De Urkers verzetten zich aauvankelijk kracht- dadig tegen de inhechtenisneming, doch weken terug, toen de geladen karabijnen op hen werden gericht, zoodat het recht verder ongestoord zijn loop kon hebben. De geschorste predikant E. II. te Winschoten, is door de rechtbank aldaar, wegens verduistering van gelden, veroordeeld tot 5 maanden gevange- nisstraf. Te Rotterdam is eene zending paarden uit Ierland aangekomen, door de commissie voor den aankoop van Iersche paarden ten behoeve van het leger aangekocht, met bestemming voor Amersfoort. Tot leden van den raad der gemeente Vries (Drente) zijn Zaterdag wederom de oude leden gekozen. Dr. Van Koetsveld maakt in de Kerkbode bekend, dat door hem weder verscheiden giften voor het kerkgebouw te Nieuw-Nickerie zijn ont vangen, waaronder f 100 van H. K. H. de Groot- hertogin van Saksen. Het tekort is thans gedaald tot f 403.55, waarbij nog slechts enkele kleine onkosteu komen. De heer P. Koning te Texel, uitvinder van een reddingtoestel voor schipbreukelingen, heeft van kolonel Van Zuylen, representant bij de ten- toonstelling te Toulon, bericht ontvangen, dat zijn toestel niet bekroond is met de daaraan toegedachte bronzen medaille, maar dat er na herhaalde proef- neming de zilveren medaille aan is toegekend. Met het oog op het nalte weer liet een landbouwer te Oud-Beierland van een stukje aard- appelen, circa 500 roeden groot, door een jongeu aanhoudend de slakken dooden, die de aardappelen beschadigden. In een paar weken tijds ving de jongen er circa 10.000. Op een morgen laud wer den in een paar uur tijds 2000 slakken vernietigd. Woensdag kwam te Breda een zwerm bij an van zeker duizenden aan en zette zich in het plant- soen voor de wachtkamer van het station neder. Aan een hovenier mocht het na ruim een unr ge- lukken, de gasten te vangen. De Kamer van Koophandel te Arnhem heeft besloten het adres der Utrechtsche Kamer sen de Tweede Kamer, betreffende de invoering van een verlaagd brief port van 2£ cent voor het verkeer binnen elke gemeente te ondersteunen. Het gelukkige dienstmeisje, te Amsterdam> dat de f 50,000 trok op haar lot der Amsterdamsche premieleening, moet volstrekt niet van plan zijn haar betrekking te verlaten. De haringvisscherij wordt in Schotland in tegenstelling met de bij ons gevolgde wijze van visschen, eigenlijk gedurende schier het geheele jaar uitgeoefend; het verschil betreft alleen de districten, vanwaar de schepen op de visscherij uitgaan. Zoo komt de vroegst gevangen haring, waarmede de Schotten ons bij het begin der teelt de meeste concurrentie aandoen, van de Oostkust, en wordt door de qualiteit bepaald, of zij voor binnenlandsch, versch gebruik dan wel voor zouten en expidieeren geschikt is. Enkele weken later, wanneer de vangst aan de Oostkust vermindert, vertrekken de booten naar het Lerwickdistrict, en visschen dus even als onze schepen op de hoogte der fjhetlandsche eilanden. Weder een paar weken later wordt de visscherij naar het zuidelijker ge- legen Eyemouthdistrict overgebracht; zoo vischt de Schot steeds daar, waar de beste haring te vinden is. De laatste berichten uit Schotland melden, dat in laatstgenoemd district de haring thans nog klein van stuk en onrijp is, waarom de meeste booten er nog niet heen vertrekken. De Schotsche haringvisschers zenden al de ge vangen haring in consignatie naar de Duitsche markten, als Stettin, Hamburg, Koningsbergeu, enz. Eerstgenoemde plaats heeft dit jaar reeds 14653 ton ontvangen tegen ongeveer 9000 ton in het vorige jaar. De geheele Schotsche visscherij leverde dit jaar niet minder op dan ongeveer 150.000 ton tegen 100.000 in 1889. Men ziet hieruit, van hoeveel belang de Schotsche visscherij is, en welke machtige concurrent Schot land voor onze haringvisschers is. Tegen 6 uur werd het reeds donker. Met klokslag van half zeven werd de schitterende gas-illuminatie ontstoken aan het hek van het buitenverblijf, dat zijn eigen gasfabriek had. Duizende Chiueesche ballons werden door vlugge handen aan de boomen gehangen en de kranen van de fontein opengedraaid. Het water spoot toen lustig omhoog, terwijl een krachtige electrische stralenbundel, dien menerop liet spelen, aan dat hoog opvliegende en neder- vallende water het voorkomen gaf of hier het zilver niet alleen uit den grond welde, maar ook of hier niets dan zilver regende. Vier-en-twintig lakeien, in prachtige costumes, schitterend van gouden borduursels en gouden tressen, moesten hier dienst doen als veldwachters, en zorg dragen, dat er geen wanorde kwam in de groote menigte rijtuigen, welke de hooge gasten overbrachten. In de ver*; hoort men reeds de rijtuigen rollen. Tachtig muzikanten, van een der voornaamste corpsen, nemen nu plaats in een schitterend ver- lichten muziektempel, en als het eerste rijtuig voor is, vallen zij in met den Bruidsmarsch van Men delssohn Bartholdy. Dan gaan de beide vleugeldeuren open en treden de genoodigden de ruime vestibule binnen. Dan ontdoen vlugge lakeien de dames van hoeden en mantels, de heeren van hun overjassen en noodigen ^zij de gasten uit, om voorloopig in de prachtige receptiekamer plaats te nemen. Te zeven uur gaan de beide vleugeldeuren van de groote eetzaal open, waar mariner, verguldsel, muurschilderwerk nu op de smaakvolste wijze met guirlandes van de schoonste bloemen afwisselen. Drie honderd menschen zijn genoodigd, het zijn de rijkste uit Frankrijks hoofdstad en de notabelsten van de notabelen. Het diner is rijk, de knechten loopen als ge- dienstige geesten heen en weer met schotels vol van de uitgezochste spijzen, en daarbij werd ;n maar steeds de fijnste wijnen in overvloed geschonken. De dames en heeren erkenden volmondig, dat de receptie schitterend was. De muziek, in den schitterenden tempel van den k giorno verlichten tuin, beantwoordde telkens de toasten, die er uitgebracht werden, met leveudige fanfares, welke werden teruggekaatst door de prieelen en boschjes van die lustwaraude. En die tuin zelf, schitterend verlicht met gas, Chineesche ballons en Bengaalsche vlammen, scheen in een feestzaal herschapen te wezen, die voor de prachtige eetzaal niet onder wilde doen. Na het diner ging men naar de salons, praatte daar met elkander en met nog anderen, die later aangekomen waren, en was men onuitputtelijk in de loftuitingen over het feest, de schoone bruid Blanche en den Hertog bruidegom. Het orkest buiten zwijgt, en een prachtig sym- phonie-orkest laat zich nu binnen hooren en noodigt de gasten ten dans. i/O, ik houd zoo veel van muziek," zegt een der jonge dames tot een andere. „0; wat mij betreft, dat is bij mij anders," hernam een andere dame, //ik houd niet zoo veel van de muziek, als wel van de beelden, die zij mij voor den geest toovert." Tal van jonge dames, die te veel met zichzelf ingenomen waren om met nog iets anders ingeno- DAMMER. A ANBIEDIN1EN AANTRAGE5 1) EEN SCHATR1JK MAN.

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1