Geldmannen. N°. 06. Eerste Jaargang. Woensdag 30 Juli 1R0O. BINNENLAND. Abonnementsprjjs: Per drie maanden.00 m franco per post. 1.— m ia voor hot Buiten- land1.55 Afzonderlijke nuraniers.05 Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMEHDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Pry's der Advertentien Van 1—5 regels/—.50. Iedere regel meer. f—.lO Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Fahilieberichtknper annonce f.40 Dienst Z. M. de Kouing deed aan Koning Leopold van Belgie bij diens 25-jarig regeeringsjubileum een eigenhandig schiijven toekoinen. Uit Apeldoorn wordt geschreven Ten paleize Het Loo is aangekouieu een Engelsch rijpaard, ter grootte van een dubbelen hit, zijnde een grauw- getinte schiinmel. Dit prachtig gebouwde paard is door H. M. de Koningiu uit Engeland aange- kocht en bestemd tot verjaardags-cadeau voor de Prinses. Door eenige geneeskundige ambtenaren zal een onderzoek worden ingesteld naar den toestand en de werking der koepokinrichlingen in ons land. Z. M. de Koning heeft de wet tot goed- keuring der spoorwegovereenkomsteu bekracktigd. Door den minister van justitie is aan de procureurs-generaal een circulaire gericht, waarin het verlangen is uitgedrukt, dat de bezoldigde rijksveldwachters zich onthouden van het uitoefenen van die visscherijen, waarvoor eene akte vereischt wordt, en in elk geval van het handeldrijven, ook in visch, hetzij op eigen naam, hetzij op naam van bij hen inwonende betrekkingen. Door den beer Borgesius, burgemeesler te Eksloo, is met gunstig gevolg tegen de zandver- stuiving, waarover alzoo veel en dikwijls geschreven is, het volgende middel aangeweud. De bedreigde plaatsen werden met frissche hei- en graszoden bedekt. Het stuifzand werd omheind om de Drentsche schapeu te keeren, en daarua gekeel met berken veeren bepoot, een boimgewas dat, zooals bekend is, ook in schraal stuifzand gekweekt kan worden. De zodeu en potings zijn beide aan den groei gekomen. De vrees voor verdere uitbreiding der zandversluiving is geheel geweken. Deze maat- regel kan gerust tegen andere bedreigde plaatsen aanbevolen worden. Doinela Nieuwenhnis zal bij de monstermee- ting voor algemeen kies- en stemrecht te Heeren- veen op 17 Augustus niet op'leden, wegens verblijf in het buitenland. In antwoord op haar adres aan d-n Minister van VVaterstaat, Handel en Nijverheid, waarin de Vereeniging tot behartiging der stoomvaartbelangen in het. belang der drukke scheepvaart door de Oranjesluizen bij IJmuiden aandringt op het plaatsen aldaar van een misthoorn, die met geregelde kleine tusschenpoozen een stoot geeft, heeft Z. Bxc. bij missive van 27 Juni laatstleden aan voornoemde Vereeniging te kennen gegeven dat, in het eerst- volgend onderhoudsbestek voor het Noordzeekanaal, de levering van een nieuwe mistklok aan de Oranje sluizen zal worden opgenomen. Uit goede bron wordt medegedeeld, dat op het in verschillende bladen vermelde verzoekschrift van houders van bleekerijen en wasch- en bleek- inrichtingen te Arnhem, om den arbeid van de bij hen in dienst zijnde vrouwen te mogen doen eindigen des avonds te negen uur, door den Minister van Justitie aiwijzend is beschikt, met kennisgeving, dat geen termen worden gevonden om uitbreiding in den verlangden zin voor te stellen van het Kon. besluit van 9 December 1889 S/blno. 176). Op verschillende andere adressen van gelijke strekking is eveneens afwijzend beschikt. De bleekors zullen zich dus hebben te houden aan het uur van zeven, in de Arbeidswet als het einde van den werkdag voor vrouwen en personen beneden de zestien jaren bepaald. Bij gelegenheid van de verjaring van 't Prinsesje zal te 'sGravenhage een groote optocht worden gehouden, die zal voorstellen de figuren van Prins Willem I, zijne zonen en broeders en verdere afstammeliugen tot Koning Willem I. Ben zegewagen, versierd met de wapens van Oranje en Waldeck-Pyrmond, benevens troepen- afdeelingen hellebaardiers, zullen den optocht den noodigen luister bijzetten. Het bestuur van de Vereeniging van burge- meesters en gemeente-secretarissen in Priesland heeft aan de gemeentebestureu ter kenuismakiug gezonden een ontwerp reglement voor een onder- ling peusioenfonds voor alle gemeente-ambtenaren in Friesland. Het fonds beoogt bet in uitzicht stellen van alle met een vaste jaarwedde gesala- rieerde gemeente ambten en bedieningen, aan welke geen aanspraak op pensioeu uit's Rijks kas verbon- den is. Uitgesloten zijn alleen die met een pp- ringere jaarwedde dan f 100. De jaarlijksche bijdragen van de gemeenten en van de ambtenaren zijn op drie procent der jaarwedden gesteld. Naar uit Amsterdam wordt vernomen, ge- sohiedde de arrestatie van mej. Aafke Kuypers op grond van ouvoldoende antwoorden op haar ge- stelde vragen naar de herkomst van gevonden klee- dingstukken van de overledeue, doortrokken met zinkzuur. Zij moet zich daarbij eensdeels verspro- ken, anderdeels een geheel ouaaunemelijk antwoord gegeven hebben. Verder wordt zij verondersteld met de werking van verschillende vergiften bekend te zijn, daar zij de dochter is van een apotbeker en bet haar dus niet moeielijk viel, zich op de hoogte er van te stellen. Rechtskundige bijstand, haar van meer dan &me bevrieude zijde aangeboden, werd tot heden pertinent geweigerd. Verder wordt vernomen, dat het bericht door een derbladen verspreid, als zoude in verband met den vermoedelijk gepleegden moord op mej. Smissaert ook nog omtrent andere sterfgeval'en in de omge- ving der verdachte tegen deze ernstige argwaan zijn gerezen, uit de lucht gegrepen is. De justitie heeft bij alle handelaren in verfwaren en drogislen het portret van Aafke Kuypers doen vertoonen, dus ook ten huize van den heer H. Zirschky, Lange Leidschedwarsstraat 47. Deze herkeude zonder aarzelen in het hem vertoonde portret dat van eeDe dame, die in Mei j.l. in zijn winkel voor een stuiver zinkwit kocht ('/l0 kilo gram). In den winkel was op dat oogenblik ook aanwezig de heer A. Zirschky, een neef van den winkelier, die eveneens onmiddellijk het portret herkeude. Bij den aaukoop was ook nog een praatje gehouden, want de heer H. Zirschky, mee- nende dat zinkwit wel niet voor eenig ander duel zou worden gebruikt dan om verf aan te maken, vroeg of er geen olie bij noodig was. De dame antwoordde ontkennend. Nadat beide heeren Zirschky door den rechter van instructie wareri gehoord, zijn zij Donderdag- avond j.l. bij de verdachte in de eel gebracbt. Pertineut en dadelijk herkenden beiden ook nu Aafke Kuypers als de vrouw die in den winkel het zinkwit zich had aangeschaft. Met de beenen over elkander geslagen, zonder blikken of blozen, hoorde de gevangene, dat zij her- kend was als zinkwit te hebben gekocht, en zeide »God, dat is valsch, dat is valsch," overigens vrij onverschillig de zaak opnemende. Zij toonde eenige voldoening toen de heeren Zirschky den hun vertoonden mantel niet herkenden als een kleedingstuk, dat de verdachte dien avond zou hebben gedragen. Het moet echter reeds zijn gebleken, dat die mantel na Mei jl. is gekocht. De werkliedenvereeniging te Mitwolda (Gro- ningen) heeft besloten een adres te richten aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, verzoekende afschaffing der militie en deze te vervaugen door een korps vrijwilligers. Bovendien zal zij bij de regeering pogingen aanwenden ter verkrijging eener progressieve rijks-inkomstenbelasting. De gemeenteraad van Lemsterland heeft be- slist, dat de torenklok van De Lemmer niet meer voor kerkelijke doeleinden zal mogen geluid worden. Het Hoofdbestuur der Vereeniging tot Be- scherming van dieren heeft zich tot den Minister van Justitie gewend met verzoek het in een Noord- Hollandsche gemeente aangekondigde zg. katkuup- pelen te willeu tegengaan. Hit een nader bericht blijkt, dat de vereeniging Dierenbeschermi ng" zich wel wat overijld lot de Regeering heeft gewend. Er wordt namelijk geen levende kat geknuppeld, maar er zit eenvoudig een stuk hout in de ton. Het was vijf minuten over half zes toen de heer L^on Mary Zalerdajnamiddag met zijn ballon op het weiland naast ^Zoinerzorg" te Leiden op- steeg, -— en kwartier over zessen toen hij aan den Overtoom, gemeente Sloten, tien minuten van Am sterdam, op een weiland aldaar neerdaalde. Hem werd daar dadelijk goede hulp verleend. Een der onderwijzers te Zaandijk, door eenige belangstellenden in het onderwijs in handenarbeid daartoe in de gelegenheid gesteld, vertrekt naar FSIUIUXiXlTON. Schets uit het leven der Parysche Kapitalisten. 3) Een schatrijk man. »Uw arme vrouw was te goed, vriend," hernam de winkelier, ffen dat is de oorzaak van alles." jrJa," zeide Coquillard, „daar is veel van aan, maar wat zal ik er van zeggen, men woont in een paleis, met houdt equipage, men is omringd van vleiers. Dat bracht mijn vrouw een weinig van de wijs, en zoo kwam het, dat zij mijne dochters als groote dames opvoedde." ,/En gij liet haar maar begaan," bracht de win kelier in het midden. //Hoe kon het anders," zeide Coqnillard. wIk zat altijd op het kantoor. Ik bemerkte eerst, dat ik kinderen had, als ze al tot groote meisjes waren opgegroeid, dan zag ik ze eerste dames worden, die hoe lief, schoon en ontwikkeld, toch meer of min hun goeden vader minachtten." ^Arrne man," zeide de winkelier. //Toen mijn vrouw gestorven was, heb ik alles willen veranderen," vervolgde Coquillard, ,/maar toen was het te laat: de ondste was getrouwd, de tweede stond op het punt van te trouwen, en de derde riep al over niets anders, dan dat zij herto- gin wilde wezen." Welnu," zeide de winkelier, tfzij hebben hun zin. Laat ze nu maar haar eigen zaken in orde brengen." ffMaar als zij nu eens ongelukkig waren F" Dan hebt gij gedaan, wat plicht was." ,/Neen, dat heb ik juist niet gedaan," riep Coquillard en vervolgde zachter„Ik heb m\j laten beet nemen. Dat de man van Blanche een hertog is, kan niet betwist worden, maar wat kan mij een hertog schc- len, als het een losbol en een verkwister is. Op het uiterste oogenblik, toen ik dat huwelijk niet meer kon doen afspringen, heb ik gehoord, dat hij een groote doorbrenger is, die zich zelf doodarm heeft gemaakt en een leven heeft geleid, dat geen daglicht mag zien." ffGij hadt het huwelijk toch moeten laten af springen," zeide de winkelier. z/l)at kon niet, al had ik het gewild. Mijn schoonzoons bemoeiden er zich te veel mede." ,/Ah, zoo," zeide de winkelier, ,7ik wed, dat die schavuit van een baron Taboureau er het ineest in te zeggen heeft gehad." //Ja," zeide Coquillard, //Taboureau vooral heeft er in gewerkt, er bestaat tusschen hem en den hertog een zekere overeenkomst, van welken aard die is, kan ik niet gissen, maar dit juist maakt mij ongerust." vDat wil ik wel gelooven," zei de winkelier. //Op uw bankierskantoor gaat men recht door zee. Maar Taboureau heet bankier, doch is in werkelijk- heid een schaggeraar. Hij slaat zijn winst uit vuile zaken. Voor geen geld ter wereld zou ik zijn compagnon willen wezen." Coquillard zweeg, zuchtte en schudde het hoofd. //Zoo, zoo," vervolgde de winkelier, /,heeft die schavuit u tot dit huwelijk aangedreven." Naa l, om aan het seminariuin voor Slojd, van dr. Salomonsen, een cursus bij te wonen. Na zijn te- rugkornst zal hij te Zaandijk geplaatst worden aan het hoofd van de school voor handenarbeid, waar tot hiertoe de heer Stam uit Amsterdam les gaf. Drie visschers van de Cocksdorp, die dezer dagen naar een zandbank in het EierlaDd waren gevaren, zagen daar vier jonge zeehonden op het zand liggeu slapen. Behoedzaam slopeu zij naar de dieren toe en haddeu het, geluk er drie van de vier te dooden. Sleckts een wist te ontkomen. Van het spek der robben werd dertig liter traan gesmolten, zoodat dit jachtavontuur aan de vis schers een mooi voordeeltje opleverde. De handel in schapenwol is thans in vollen gang op het eiland Tessei. Het scheren der schapen is afgeloopen. Ofschoon er veel vraag naar wol is, steeg de prijs niet zoodanig als door enkele speculanten verwac'nt was. Men besteedt thans voor vette wol 86 cents en voor gewasschen wol f 1.15 per kilo. De verzending heeft spoedig plaats. De meeste wol wordt opgekocht voor Frank- rijk en Engeland. Men meldt uit Dinxperlo, dat aan de tapijt- fabriek van den heer Maurits Prins aldaar weder- ora door de Japansche Regeering zeer belangrijke orders zijn opgegeven. Vodr eenige dagen was iemand in een Zuid- bevelandsche gemeente als naar gewoonte bezig met het fatsoeneeren van een lindeboom in de dorpstraat door middel van een sabel. Scheren met een tuinschaar kon de man niet, wijl zijn dubbele ladder te kort was. Ouder zijn bezigheid nadert een politiebeambte, wacht tot de man naar beneden komt om zijn ladder te verplaatsen en deelt hem mede, dat hij bekeurt is wegens overtreding der wapenwet Door de Ouderwijzersvereeniging in Nederlaud zullen bij de verschillende Spoorwegmaatschappijen pogingen in het werk worden gesteld, om gedurende de zomermaanden pvacantiebiljetten" te bekomen, tegen verminderden vrachtprijs, teneinde verschil lende streken van Nederland te kunne'n bezoeken, In de Buurtschap Ankelaar te Apeldoorn. waren eenige personen aan het hooien. Een kleiu kind van een hunner was daarbij aan het spelen en dwaalde langzamerhaud wat af. Piotseling hoorde men het kind angstig schreeuwen, en er been gevloden, zag men een bunsing aan het neusje knabbelen, een tweede plukfe aan de kleertjes en een derde was in de onmiddellijke nabijheid. Dat het kind spoedig ontzet was, spreekt van zelf, maar het gelukte niet een der beesten te vangen. Een timmerman te Nederweerd had eenigen tijd geleden nieuwe vensters gemaakt voor een persoon, aldaar. Het bedrag der rekening echter werd niet voldaan. Toen zijn aanmaningen geen ,/Ja," zeide Coquillard, „hij bracht zijn schoon- broeder, den markies Saint Coppens mede. Wat maakt dat uit," riept-n zij, ,/of die jongen den boel er al eens doorgebracht heeft, gij zijt toch rijk genoeg, om hem meer te geven, dan hij opgemaakt heeft, of wildet gij al uw geld in uw doodkist medenemen z/Het schijnt tegenwoordig een gewoonte te wor den, om den boel voor het trouwen altijd eerst totaal te verkwisten," zeide de winkelier. ,/Ik heb alle redenen, om te gelooven, dat zij, die zoo doen, na hun trouwdag die liefelijke ge woonte ook niet zullen laten varen," zeide Coquil lard. Piotseling werd het gesprek der beide vrienden, die langzaam in een verlaten zaal op en neer liepen, door den vreugdekreet van een jonge dame, die op Coquillard toeschoot, gestoord." z/Eindelijk heb ik u," zeide zij. Het was Betsy, de vierde dochter. Coquillard keerde zich glimlachend tot haar, en zeide, ,/hebt gij mij gezocht z/Al een uur lang," riep Betsy. z/Dwaze meid," riep Coquillard goedhartig, ,/ik zal toch niet wegloopen." Betsy zeide niets meer, maar hing dadelijk aan den arm van haar vader. Het vertrouwelijk gesprek met den winkelier werd afgebrokendeze, die alleen om Coquillard was gekomen en niets met de groote wereld te doen wilde hebben, nam afscheid en vertrok. z/Kom, pa," zeide Betsy, //verban nu toch eens heden al de zorgen van het kantoor uit het hoofd. Op de bruiloft van Blanche moogt gij geen bedrukt gezicht zetten. Kom, pa, een opgrunnde stemming dat moet gij nu eens voor je Betsy over hebben." Geheel en al bemoedigd door de lieftalligkeid van zijn jongste dochter, verdwenen de rimpels van het voorhoofd van Coquillard, en wandelde hij, met zijn vroolijk keuvelend kind aan den arm, nu weder met opgerichten hoofde door de met gasten gevulde zalen. Dat tooneel tusschen vader en dochter was niet onopgemerkt gebleven. De wijsgeer-dokter, Ray mond, die een vreemdeling hier was, had onopge merkt, van uit andere zalen, Coquillard bespied, om hem als type te bestudeeren. Hij had de onmiskenbare sporen van zorg en kommer op het gelaat van den millionair gezien, toen hij met zijn vriend door de verlaten zaal wandelde. Hij had Bitsy naar haar vader zien vliegen, hij had gezien, hoe haar aanwezigheid alleen reeds genoeg was, om het bitter zielsverdriet van den ouden man te verlichten. Vanaf dat oogenblik was hem de verschijning van Betsy, als een roos te midden van doornstrui- ken, als een reine maagd te midden van een wilde groep Bacchanten. II. Hoe men zich in de Parijsche groote Piotseling ontstaat er een groot tumult onder de gasten. Dames en heeren vliegen naar de vensters en gaan op de teenen staan, om beter naar buiten te kunnen kijken. ,/Dat is verschrikkelijk," roept de een, //dat is AAXBIEDIK1EN AANTItAGLJl .35 WERELD VERMAAKT.

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1