Gemengd. Nieuws. Burgerlijke Stand, RECHTZAKEN. B U I T E K L A N D. gehoor kregen, besloot dezer dagen de timmerman heel eenvoudig de vcnsters inaar weer lerug te nemen, ea zoo den man te dwingen, hem te be- talen. Hij had echter nauwelijks een venster uitgenomen, of hij werd door deu eigenaar bij zijn kraag gevat, die de ontvreemding door getuigen deed constateeien en het geval bij de politie aangaf. Nu heeft de timmerman in plaats Kn zijn geld nog een proces-verbaal ten zijnen laste. Men rnoet maar ongelukkig zijn. Schiedam, 29 Juli. De Gemeenteraad alhier zal Woensdag aanst., des namiddags ten kwartier voor twee ure, eene opeubare vergadering houden ter behandeling van de volgende onderwerpeuMissive van Gedep. Sta- ten, ten geleide van eene missive van deu Minister van Binnenl. Zaken, houdende een tweAal bezwa- ren tegen de ter goedkeuring voorgedragen veror- deningen op de PI. Dir. Belaatiug: met voor- stel van B. en W. daaromtrent. Voorstel van B. en W. tot nadere regeling der Jaarwedden van den Directeur der H. Burgerschool en der B. Avond- school. Adres van B. van der Zee om coutmu- atie der liuur van het in huur hebbende woonhuis aan het Broersveld; Welke stukken zijn ter visie gelegd, om te worden behandeld. Staat oninvorderbare post en op de PL Dir. Belasting over 1888. Rekeningen over 1889 en begroo- tingen voor 1891 van het St. Jacobs Gasthuis en der Hofjes van Belois. Rekening over 1889 van de Commissie van beheer der fondsen van het voormalige Oude-roann nhuis. Benoeming van twee onderwijzers der 3e klasse aan de 2e open- bare armenschool. Adres der Schiedamsche Kunstvereeniging om continuatie van huur van een lokaal in den St. Joris Doele. Adres van het bestuur van het alhier gevestigde Nutsdepar- tement om, ten behoeve van de school voor han- denarbeid, een der bovenzaleu van de Koopmans- beurs in gebruik te erlangen. Adres van gemeente-ambtenaren, om oprichting van een pen- sioenfonds voor Weduwen en Weezen van gemeente- ambtenaren en bedienden; en om garantie van de gemeente bij mogelijke tekorten van dat fonds. en verdere voorstellen en mededeelingen. Ter vereering van de relequieen der H. Ludwina, koraen thans ook processien uit verschil- lends steden in de parochiekerk van 0. L. Vrouwe Visitaiie alhier. Zoo kwara jl. Dinsdag, 22 Juli, een processie, bestaande uit 220 personen en Don- derdag d.a.v. eene uit 600 personen bestaande, deze reliquieen eerbiedige hulde brengen. Zaterdagraiddag ten 1 uur, zal door de d.d. schutterij alhier geparadeerd worden, terwijl tevens een inspectie zal worden gehouden. Bij het te 's Hage gehouden examen in de Fransche taal, is o. a. geslaagd de heer G. Eisberg, alhier. De heer J. J. Smit, postdiiecteur te Amster dam, heeft eervol ontslag uit die betrekking aan- gevraagd. Aan den heer M. Groeneveld, te Vlaardingen, leerling van den heer H. J. P. Textor alhier, is Donderdag door de Nederlandsche Toonkunstenaars- vereeniging, ua afgelegd examen, het diploma uit- gereikt als muziekonderwijzer, afdeeling piano. Ovcrschie, 28 Juli. Dezer dagen waren alhier eenige jongens aan het spelen, en varen op balken, met het noodlottig gevolg, dat een hunner strui- kelde en er tusschen beklemd geraakte. Gelukkig hadden zijn kameraads de tegenwoordigheid van geest hem uit deze netelige positie te redden. De heer F. J. Dun alhier is geslaagd voor het examen Fransch, L 0. Vlaardingen, 27 Juli. Door het bestuur der vereeniging van den Nederlaudschen Protestanten- bond, afdeeling Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht, werd Zaterdag aanbesteerihet maken van een kerkgebouwtje aan de Hoflaan alhier. Er waren 19 inschrijvingsbiIjetten ingeleverd. Hoogste inschrijver was de heer Joh. Schulbr, te Raamsdonk, voor f 19676; laagste de firma Van Heyst Zonneveld, alhier, voor f 13056. nog nooit gebeurd op een bruiloft," wee* een ander. //Des te aardiger is het dan," riepen weer anderen. Toch was er niets aardigs gebeurd, maar wel was er een feit voorgevallen, dat verschrikkelijke gevolgen zou hebben. Twee vrienden, verliit door wijn en spel, hadden samen een woordenwisseling in een der speelzalen gekregen, dit had ten gevolge, dat door ophitsing van onhandige personen, de eeu den ander zoo grof beleedigde, dat de beleedigde den beleediger onmiddellijk tot eeu tweegevecht uitda vgde. In een ondenkbaar kort oogenblik hadden zij getuigen uit de gasten weten te vragen en waren dadelijk naar buiten gegaan, om de zaak uit te maken. Zoo stil mogelijk was dit in zijn werk gegaan, en men zocht nu een afgelegen plek in den tuin. Toen de oneenigheid der twee vrienden meer algemeen bekend werd, waren zij al spoorloos ver- dwener, en kon men dat tweegevecht niet meer beletten. Ofschoon die gasten, welke nog een greintje zedelijk gevoel hadden, zeer aangedaan waren, zoo was toch de grootste hoop te veel aan dergelijke tooneelen gewend, om er in het minst door ont- roerd te worden. Men had aan de speeltafels zoo vele malen een ongelukkig speler zich voor het hoofd zien schieten, dat men nu ook maar bleef doorspelen. En in de danszalen bleef men ook maar doordansen zoo'n tweegevecht, dat gebeurde zoo dikwijls. Er waren er wel, die nog menschelijk gevoel in De aangeboden gemeentebegrooting over 1891 bedraagt in ontvang en uitgaaf de som Vim f140716.284. Men schrijft ons uit Rotterdam, d.d. 24 Juli: Van wege de doleerende gemeente is aan den Bergweg naast het prachtige buitenverblijf ,/tnsu- linde", een toevluchtsoord voor ongeneeslijke zieken opgericht. Om daarin opgenomen te kunnen worden, behoeft men de doleerende richting niet te zijn toegedaan. Integendeel, het is voor lijders van elke godsdien- stige gezindheid bestemd. flet doel des oprichters is geweest, de laatste levensdagen van die ongelukkigen zoo veel moge lijk te veraangenamen. Daartoe was vooral noodig, dat het sombere en zwaarmoedige, dat elk hospitaal of gasthuis of elke ziekeninrichting aankleeft, Weg- genoinen werd. Men is hierin uitstekend geslaagd. N iemaud zal in de tneeniug verkeeren hier voor een ziekeninrichting te staan, maar wel den indruk krijgen, dat in dat gebouw een Indisch oudgast woont, die zijn schaapjes op het droge heeft, en nu een zoo aangenaam en gemakkelijk mogelijk leventje wil leiden. De slaapkamers hebben geen de minste overeen- komst met die uit gestichten of ziekenhuizen, zij gelijken alle op die vroolijke logeerkamers, die men zich altijd herinnert, en waaraau men steeds de voorkeur boven andere geeft. Ook de eetzaal is bijzonder vroolijk en komt in alles overeen met die familiesalons, die, men weel dikwerf niet waarom, zoo gezellig zijn. Een groote, prachtige tuin met serre, prieel, eendenbassin, afdeeling voor groententeelt, vruch't- boomen, geeft uitzicht op weilanden en op den Bergweg, die 's Zondags steeds vol met wande- laars is. Op miju vraag, waar de fondsen voor zulk een kostbare inrichting toch vandaau kwamen, ant- woordde men //Alles vrijwillige bijdragen, maar hoe die bijeen gekomen zijn, dat weten wij zelf niet. Kom 's Zondags in de kerk, dan zal u zien, dat onze leden meest nederigen der aarde zijn. Wij staan zelf verbaasd over het resultaat." 28 Juli. De baldadigheden beginnen weer. Een bezoeker van een cafe te Feyenoord had deze week de aardigheid (P om toen hij wag ging, bij wijze van saluut met een hamer een spie- gelruit te verbrijzelen. Van de paniek, die hierdoor ontstond, maakte hij gebruik om, met achterlating van zijn hamer, weg te komen. Oudcr de zoogenaamde bulhonden treft men soorten aan, die zoo lief zijn, dat het jam mer is, dat er niet dadelijk een stukje van hun staart, van het puntje tot ander hun hals toe wordt afgesneden. Een paar heeren (P P stellig groot gebracht aan het hof van Jan Vlegel, begon- nen in de Oude Plantage een paar dames na| t$ schreeuwen. Daar deze stellig al schapengeblaat gei noeg in hun leven gehoord hadden, gaven zij daaf niet veel acht op. Toen de heeren merkten, dat d^ dames niet veel. notitie van hen namen, hitsten zij hun iie've bulhondjes tegen haar op, die onmiddeli lijk naar hun hondenverstand te werk giugen, dq dames aanvlogen en met een parasol vail elk op den loop gingen. Onder Kralingen is een paard aan de influenza gestorven. Men vond het dood in den sta1. Eene ontzeltende luchlreis heeft onlangs een Duitsche aeronaut, Maximiliaan Wollf, gedaan. Hij steeg te Keulen op met twee passagiers, de heererj Schmitz en Depenbeuer, bij zeer onstuimig weder. De ballon had spoedig een hoogte van 2400 meter bereikt, en na een poos in de lichte nevelen rond- gedreven e hebben, gedurende welken tijd een onweder zich ontlastte, daalden de reizigers in den omtrek van Bensberg. Het anker pakte, er kwa men menschen om den ballon te helpen vasthoudenj; Schmitz sprong bet eerst uit het schuitje, Depen, heuer volgde hem en Wolff maakte zich juist gereed, om weer op den vasten grond te stappen, toen een plotselinge rukwind hem achterover wierp. Toen hun boezem hadden, en voorstelden naar de duel- listen te gaan zoeken, om hun verschrikkelijk plan te beletten, maar dan klonk het van de anderen z/verstoor tocli dit zoo schoone feest niet. Stil, stil maar. Kapelmeester, Duitsche polka." En dien nacht vermoordde op weinig afstands van de feestdrukte, de eene vriend den anderen. Het waren geen vrienden van vaudaag of gisteren, maar jongelieden, die van jongs af aan met elkander omgegaan hadden, wier bloedverwanten eveneens in den vriendschappelijksten omgang met elkander leefden, terwijl de zuster van hem, die nu een moordenaar werd, over een paar maanden met den vermoorde in het huwelijk zou treden. /Kapelmeester, Weener wals" klonk het weer. De Vicomte had inmiddels zijn vriend terugge- vonden. //Wel, hoe bevalt het u hier vroeg hij. ffIk zit liever bij de wilden in Afrika," zeide Raymond. *Ik houd het hier in Parijs niet uit, de menscheu zijn hier tot in merg en been gemeen en slecht." z/Gij zult er v el aan wennen," zeide zijn vriend. z/Kom, rnijnheer de wijsgeer," voegde een auder hem weer toe, gij bekijkt ook alles door zoo'n donkeren bril. Zoo'n tweegevecht behoort er bij, dat is de piquante saus van het diner, dan kunnen de dames zich weer eens beminnelijk voordoen, en den verslagene met bloemen bestrooien, en dan zijn zij meteen van den last af, hare bouquetten in de hand te houden. Raymond zeide niets meer, maar maakte, dat hij in den tuin kwam, waar het, daar de meeste gasten zich nu aan spel en dans wijdden, zeer eenzaam was. hij weder overeind gesprongen was, zag hij, dat de ballon weer hoog in de lucht zweefde, en dat twee menschen, een boer en de heer Schmitz, er onder aan hingen. Wolff beproefde, den boer in het schuitje te trekken, maar te vergeefsde ongeluk- kige was uitgeput, kon zich niet vasthouden en viel in de diepte, waar hij werd verpletterd. De ballon zal toen ongeveer 3000 meter hoog zijn geweest. Het gelukte niet om Schmitz, die zich met de handen aan den gondel vastklemde, naar hitmen te trekken maar Wolff wist hem, na veel vergeefsche moeite, eenigszins vast te binden, het- geen echter slechts voor korten tijd hielp, want door het hevige slingeren geraakten de touwen los. Daarop trok Wolff, met de linkerhand zijn reis- gezel vasthoudend, met de rechterhand de klep open. De ballon daahle, door een onweerswolk heen, onder regen, hagel en bliksem, tot hij ein- delijk vlak bij den grond was, pijlsnel door den wind gedreven. Op last van Wolff liet Schmitz toen los, en de ballon ging weer de lucht in. Wolff beproefde nu, den grond te bereiken, maar vruchteloos. Het anker pakte herhaaldelijk een boom, maar rukfe dien, bij den hevigen wind, omver. Eiridelijk echter, toen het schuitje weer dicht bij een boom was, sprong de luchtreiziger er uit. Zijn val, door de takken gebrokeu, bezorgde hem een aantal kneuzingen, maar hij werd niet ernstig gewond en weldra vond hij ook zijn vriend Schmitz, die evenmin gevaarlijk letsel had bekomen. De nieuwbenoemde burgemeester van O was in handen van den Commissaris des Konings in Noord-Brabant den eed gaan afleggen. Het opge- togeu volk, met de beide wethouders en den se- cretaris aan het hoofd, wilden den geachten burger- vader plechtig inhalen, en had een eerewacht en optocht georganiseerd. Om een uur zou zijn edelachtbare naar alge meen gevoelen wel uit Den Bosch kunnen terug- zijn. Het wordt een, twee,.... vijf, zes, zeven uur, en nog is de lang verwachte niet gearriveerd. Wachtensmoede gaan de beide assessoren met hun secretaris eindelijk naar de woning des burgers- vaders zien, en ja, daar vindt men hem te midden der zijnen, dood gemoedelijk bezig met het veror- beren van karnemelk met stroop! z/Och ja", zei de hoogst eenvoudige man, //ik was te Best uit het spoor gestapt en ben, oindat ik nog wat op het veld te doen had, maar ach- terom het dorp biruiengekomen en nu ran het e'en, zooals je ziet." Als een andere Cesar ontvluchtte hij triumf in praal Stanley kree.< meer dan 3000 huwelijks- geschenken, o. a. 1200 echte Havana sigaren, 28 bijbels, 4 parapluies, 8 theeserviezen en 13 inkt- kokers. Wanneer men pitten van kersen, pruimen, appelen of peren wil zaaien, dan rnoet men dat doen, terwijl de pitten nog versch zijn. Zij zuilen in het daarop volgende voorjaar wel opkomen. Als het zaaien soma niet terstond kan plaats hebben, dan moet men de pitten in zand bewaren, teneinde het uitdrogen te beletten. Geheel droge pitten ontkiemen niet altijd. Moet men echter droge pitten bezigen, dan inoeten die eerst in kalkwater gedurende 24 uren weken, opdat het gedroogde slijm oplosse. Om kanarievogels, die geruid hebben, wederom op hun slag te brengen, is er geen beter middel aan te bevelen, dan ze in de omgeving te hangen van goede zangers, of indien zulks niet belpt, eenvoudig een jong wijfje in hun nabijheid te brengen, waar- door de lust tot zingen wel opgewekt zal worden. Verdund zwavelzuur, op tuinpaden of tusschen de steenen van het plaveisel uitgegoten, voorkomt het woekeren van gras en onkruid. Om te voorkomen, dat herstelde winter- handen in den volgenden winter weder last veroor- zaken, is het raadzaam om ze den geheelen zomer door dagelijks en bij komend koud weder minstens 2 maal 's morgens en 's avonds met goede spiritus te wasschen en droog te wrijven. Slerke Eau de Cologne doet natuurlijk denzelfden dienst, maar is veel duurder. Hij was dien nauwelijks roudgewandeld, toen een jongmensch, met voorover gebogen bovenlijf, hem met een groote vaart tegen het lijf liep. De schok was oorzaak, dat Raymond een schrede achter- uit deed, waarop het jongmensch even het hoofd oplichtte, Raymond aanzag en om excuus vroeg. Eerst zou men gedacht hebben, dat hij dronken was, maar Raymond, die een goed gelaatkenner was, zag, dat die wezenlooze trekken en die wild starende oogen geen gevolg van dronkeuschap waren. Zich in het nauwe pad vlak voor hem plaat- sende, om hem den weg te versperren, nam hij hem in eens bij den arm, en zeide, ,/gij behoeft u niet te verontschuldigen, rnijnheer." z/Vergeving dan, maar laat mij door," zeide het jongmensch. z/Maar gij zijt niet wel, gij kunt ternauwernood op uw beenen staan." i/Laat mij gaan...." laat mij gaan," klonk het angstig. z/Neenik moet eerst weten, waar gij naar toe gaat," zeide Raymond op r-en toon van gezag. z/Reeds is er op dit fe< st een ongeluk gebeurd, gij zijt hevig outroerd en daarom vrees ik, als ik u liet gaan, gij het. tw -ede ongeluk zoudi veroorzaken." i/O, wat dat betreft, maak u niet ongerust, rnijnheer, ik htb geen zaak van eer aan de hand.... integendeel de mijue".... en nu vervolgde hij, half in zich zelf, zoo zacht, dat hij meende niet ver- staan te zuilen worden. Maar Raymond had een fijn gehoor. ^Er is u een ongeluk over komen," voegde hij tern toe. //Dat is waar, maar om 's hemels wil, laat mij los." Men beweert ook, dat het's avonds inwrijven met aardbeziensap, zoolang dat te krijgen is, goede diensten doet. Ingeschreven van 24 Juli tot 28 Juli 1890. SCHIEDAM. GEBOREN 24, Pieter, E. L., z. v. P. Van den Bosch en S. F. M. Ritman. Kreupelstr. Pieter, N. H., z. v. F. Weber en J. Triel. Nieuwsticht. 25, Willem Johannes Lourens, E. L., z. v. J. J. L. Van der Slot en F. P. L. Kramer. Helenastr. 26, Josephus, R. C., z. v. N. Maagdenberg en H. A. Van de Water. Lange Haven. Albertus, N. H., z. v. P. Klaassen en M. Berrevoets. Ploegstr. Johanna Maria Elisabeth, R. C., d. v. H. Van Oosten en M. M. Ostkamp. Konijnenbuuit. Catri- nus, N. H., z. v. C. Zweistra en E. Van der Zeeuw. Spoorstr. 27, Maria, E L, d. v. C. Romein en C. M. Schafer. Stationstr. Gerardus, N. H., z. v. A. Burki en H. Mak. Br. veld. Elisabeth Maria, R. C., d. v. J. J. noenderkamp en J. W. Burger. Rooibeek. 28, Pieter, N. H., z. v. J. Vijfvinkel en M. Van Marion. L. Achterweg. Maria Huiberdina, N. H,, d. v. J. Van Wieringen en E. Mulder. Piet Heinstr. OVERLEDEN26, Pieter Johannes Slaven- burg, 9 j. en 10 m., N. H. Hoogstr. Jan De Bruin, 2 m., N. H. Gasstr. Johannes Fredericus De Wolf, 33 j. en 3 m., R. C. L. Achterweg. Simon Herlaar, 5 in., N. H. Zalmstr. 27, Johan Frederik Van Efferen, 6 in N. H. Zalmstr. Pietje Moraal, 1 j. en 8 id., N. H. Buitenhavenweg. ^ilhelmina Frederika Louisa Wauwdeunt, 5 m., R. C. Doelenhofje. 28, Elisabeth Maria Theodora Johanna Roelants, 7 j. en 4 in., N. H. Dam. Dirk Leendert Van Vliet, 10 m., N. H. Buitenb. weg. Clara Johanna Vermeulen, 76 j. en 5 m., Wede. van H. Van Ophemert. Proveniershuis. Susanna Apolonia Van Elswijk, 27 j. en 3 in., R. C, echfg. van J. Kamp. Zijlstr. Maria Lud wina Va:i den Akker, 3 in R. C. Br. veld. OLWERSCHIE. ONDERTROUWD: 25, Aart Vogelezarig, 21 j., (j.m.) en Jaunetje Van den Berg, (j d.) 16 j. Arrondissements-Rechtbank te 's-Gravenhage. Zitting van 25 Juli 1890. Ean vergadering van gedelegeerden uit alle lan- den van Europa, werd in de afgeloopen week in Engeland belegd, ten einde de wenschelijkheid te bespreken, om alle nationale geschillen door mid- del van scheidsrechterlijke uitspraak te doen beslis- sen, en zoo de mogelijkheid van het ontstaan van oorlog weg te nemen. Om tot dit schoone doel te geraken moeten er internationale bepalingen ge- maakt worden, die de arbilrage reglementeeren en, door alle beschaafde naties aangenomen, voor deze van bindende kracht zijn. Met veel inspanning is een dergelijken codex wel samen te stellen. De //Niet eer, voor dat gij mij zegt, waar gij naar toegaat." z/Welnu, rnijnheer, ziet gij het niet P Ik outvlucht dit huis, waar ik het geld van een ander ver- speeld heb." //Zoo, en is dat veel?" z/Voor mij is het heel veel. Vijftien honderd Louis d'or." Het was een seconde lang stil, en Raymond, wiens oogen nu aan het halfduister gewend waren, zag nu niet ver van daar een bruggetje en achter dat bruggetje een grooten vijver. Dit gezicht ont- roerde hem. //Gij moogt dien kaut niet uit," zeide hij. ,/Ik houd u gevangen." z/Ik smeek u, laat mij gaan. Ik heb haast, ik moet weg. Stil.... daar komen menschen." Inderdaad er kwam volk. Het jongmensch, dat Raymond vasthield, was kassier in eeu der eerste bankiershuizen. Hij heette Durocq. Om te kunnen spelen, had hij een aan- zienlijke som uit de hem toevertrouwde kas geno- men en alles verloren. Toen het spel afgeloopen was, herinnerden zich eenige der spelers, hoe Durocq na ziju laatste ver- lies bleek en omwel werd en plotseling wegliep, zij kwamen hem nu zoeken. Ahdaar is hij alriep een der aanko- menden//ik dacht wel, dat hij niet heel ver weg was. Wat scheelt je gij wilt u toch niet gaan verdriuken Wordt vervolgd.J H. M., amid, ofschoon zonder vaste woonplaats, had werk gevonden aan de tram te OUWERSCHIE, toen hjj 15 Juni in handen der Haagsche politie viel, wegens poging tot ont vreemding van eenig boerengereedschap uit een schunr, in een weide aan den Parallel weg. Bekl. onraad bespeurende, had het vrachtje weggeworpen en het op een loopen gezet. Ter tereohtzitting gaf bekl. <e kennen, het feit gepleegd te hebben uit armoede; hjj verdiende f G.— per week, was in Den Haag gekomen, om wat verschooning te halen, moest daartoe nog eerst wat ondo schnld in een kosthuis afdoen eq had geen cent om naar Onwerschie terug te keeren. De offlcier van justitie kwaliflceerde het feit diefstal, eu eischte 3 maanden gev. str. De verdediger was van oordeel, dat hier slechts sprako kon zjjn van poging tot diefstal, op grond, dat het ge.reedschap gevonden was in de onmiddelljjke nabjjheid van de schunr, op het terrein van den eigenaar en dus in het bereik van den rechthebbende. Daarenboven was die poging tot ont vreemding nimmer geconstateerd kunnen worden, zonder de openhartige bekentenis van bekl. Z Ed. Achtb. hoopte, dat die feiten, zoomede de ongelnkkige omstandigheden, waarin bekl. verkeerde, de rechtbank gnnstig zouden stemmen voor de oplegging van een mindere straf.

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2