Geldmannen. N°. ©0. Eerste Jaargang Zaterdag 2 A ugustus 1HQO. BINNENLAND. Abonnementsprijs: Per drie maanden..©O franco per post. 1. voor diet Buiten- land1.55 Afzonderlijke rmmmers. .05 Versehijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgevev: C. J. BLOMMEKDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Prijs der Adverteatien Van 1—5 regels .50. Iedere regel meer. -.10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annonce —.AO Dienst Morgen, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zal ten Hove weder een kinderfeest plaats vindin, waarvan de regeling ook ditmaal is opgedragen aan den heer Okhuijsen. Namens de Koningin is aan de Amsterdam- sche roei- en zeilvereenigiugen dank betuigd voor hetgeen zij gedaan hebben, ona bij haar bezoek aan de hoofdstad den tocht op het IJ feestelijk te maken. Door de ministers van Waterstaat enz. en van Financien is bepaald, dat het bedrijf der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij aan den Staat zal worden overgedragen op 15 October. De minister van Oorlog lieeft afwijzend beschikt op een verzoek der Maatschappij van Landboaw in Limburg, om, evenals in Belgie en Frankrijk plaats heeft, de onder de wapens zijnde zoons of knechts van landbouwers in de groote drukte van den oogst, op hunne aanvraag, voor 5 of 6 weken met verlof naar huis te zenden. De Bnge'sche commissie tot bescherming van inboorlingen tegen sterken drank lieeft een adres gericht aan onzen Koning, met verzoek, mede te werken tot de voorgestelde maatregelen om den drankinvoer in Afrika te belasten en tecontroleeren. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Utrecht is herkozen de luitenant-kolonel A. L. W. Seijffardt (liberaal), met 1045 van de 1060 geldige stemmen. De heer Henry Tindal kreeg 5 stemmen. In het hoofdkiesdistrict Arnhem zijn van de 2737 kiezers opgekomen 688. Blanco 28, geldig 660. Herkozen de luitenant-kolonel W. Rooseboom (liberaal) met 555 stemmen. De heer H. Tindal verkreeg 60, de heer Moll 29 stemmen. De Bcgeering heeft, aanvankelijk voor 1890, voor Noord-Brabant f 4700 beschikbaar gesteld, ter verbetering van het inlandsche paardenras. Naar men verneemt heeft Nederland van de overige betrokken autoriteiteu verkregeu, dat eer- lang het telegraaftarief voor Java zal worden ver- laagd met 40 cts. per woord, terwijl ook voor het overige Ned.-Indie eenige verlaging zou zijn ver- kregen. Het tarief van telegrammen naar Frankrijk zon waarschijnlijk van 121/3 op 9, misschien zelfs wel op 8 ct. per woord worden verminderd. Voor de meer dan 360 vacante predikants- plaatsen bij de Nederduitsch Hervormde Kerk zijn nog slechts 2 candidaten beroepbaar. De heer d, 11., gepensionneerd officier te Breda, die het voornemen heeft een vrijwillig hu- zarenkorps op te riohten, liep den hoed versierd met een groote roode pluim langs den weg, doch had tevens een degen aangegord, een strafbaar feit, waarvoor door een politieagent proces-verbaal werd op De heer E. Van den Bosch, te Goes, deelt de volgende bijzonderheden mede omtrent de in - ternationale tentoonstelling te Buenos-Ayres Van de paarden der Nederlandsche inzendiug werd slecht een exemplaar bekroond, en wel de vierjarige rnerrie Louisa van den heer K. A. Meijer, Warffum, die daarmee den eersten prijs en ook den eereprijs verwieri. Van de inzendingen van het Nederl. Landbouw-comite heeft de stier Willtm 1 van den heer Leon Magnee, kasteel Horn bij Roer- mond, een derden prijs behaald, terwiji van de koeien Oeerljes Arabi, van den heer Jan v. d. Meer, te Beemster, een derden prijs verwierf. De eerste prijs en eereprijs voor den besten stier der melkrassen werd toegekend aan Columbus II, Nederlandsch rundveestamboek no. 1241, door den heer Van den Bosch in Juni 1888 verzonden aan den inzender Estanislao Zeballos. De eerste en eereprijs voor de beste melkkoe door, de koe Schrille behaald, gefokt door Charles de Decker, te Knesselaer, Belgie. Bij den verkoop na de tentoonstelling werden over het algemeen goede prijzen bedongen. De firma wed. J. C. Massbe Zn., te Goes, behaalde een tweeden prijs voor een meelinolen eu een derden prijs voor een rosmolen. Tegen mej. Aafke Kuypers is nog een tweede vermoeden van vergiftiging gerezen. Het volgende wordt daaromtrent raedegedeeld Ongeveer anderhalf jaar geleden einde Fe- bruari 1889 overleed tamelijk plotseling de Wed. K., wonende aan de Baarsjes, te Amsterdam, welke 69-jarige vrouw, als gewezen min van de famiiie Smissaert, bij de twee gezusters Wilhel- mina (de overledene) en Lucie die afzonderlijk, doch beiden in de Tesselschadestraat woonden Aikwijls overhuis kwam. Eenige keeren in de maaud (zij genoot tot haar dood ook een maandgeld van f 10 van de dames) kwam zij beurtelings bij de zusters koffiedrinken. In Februari van het vorige jaar was de doch- ter van vrouw K., te wier huize zij woonde, be- vallen, waarom de bezoeken aan de freules ge- durende eenigen tijd gestaakt werden. Nog was de kraamvrouw met hersteld, of vrouw K. outving, namens freule Wilhelmina (wonende bij Mej. Kuypers), de uitnoodiging om op een aangegeven dag, in plaats van bij haar zuster Lucie, bij haar, Wilhelmina, te komen koffiedrinken. Aan die uitnoodiging durfde de oude vrouw, die, evenals zooveleu, welke met Mej. Kuypers in aanraking kwainen, zicb tegen den krachtigen wil van deze dame niet gaarne verzetten, geen weer- stand bieden, hoewel zij om het gure weer en omdat zij nog niet goed in het huis van haar docht§r gemist kon worden, liever geweigerd had. Zij ging er dus heen. Toen de oude vrouw iets vroeger dan gewoonlijk in haar woning terug- keerde, voelde zij zich zeer onwel. Hevige buik- pijn, gepaard ujet looze brakingeu, volgde, de vrouw bleef bedlegerig en stierf 9 dagen later. Als oorzaak van den dood werd door den dokter /bronchitis" opgegeven. Het tamelijk onverwachte afsterven van de vrij krasse en in den regel niet ongezonde vrouw en de verschijnselen van haar ziekte hadden zulk een diepen indruk op de dochter geraaakt, dat deze, toen zij het verhaal van het overlijden van freule Wilhelmina in de nieuwsbladen las, tot nadenken werd gebracht, getroffen door enkele overeenko- mende bijzonderheden. De vrouw hield haar vermoeden eenige dagen onder zich, doch hoe meer zij over de zaak nadacht en hoe meer zij zich herinnerde, dat haar overle- den moeder met zoovele familie-omstandigheden van de dames Smissaert en dezer verhouding tot mej. Kuypers zeer volledig bekend was, en dat daarom laatstgenoemde, als zij werkelijk schuldig was, de oude vrou zou kunnen beschouwd hebben als een eventueele getuigenis tegen haar, liet dit alles de vrouw geen rust. Zij deelde haar vermoeden mede aan iemand, die bij het onderzoek van deze treurige zaak nauw betrokken is, en wel aan den scheikundige dr. Van Ledden Hulsebosch, waarvan het gevolg is geweest, dat de Officier van Justitie haar heeft doen dagvaarden om gehoord te worden. Dit ver- hoor heeft 3 uren geduurd. De beklaagde blijft nog steeds kalm en volhardt bij de betuiging van haar onschuld. Haar vrien- dinnen en ook het dienstmeisje, dat lange jaren bij haar in dienst is geweest, blijven onwrikbaar aan haar onschuld gelooveu. Mej. Kuypers was zeer milddadig en zeer vroom. Haar vader, die apotheker geweest is, heeft zij zeer vroeg verloren, •waarop zij door een kunstvriend naar Rrussel ge- zonden werd, om daar aan het Conservatoire tot zangeres te worden opgeleid. Naar men verneemt, moet in de Gemeente- raadszitting te Krommenie dezer dagen zulk een ernstige woordenwisseling tusschen den Voorzitter eu een raadslid hebben plaats gehad, dat eerstge- noemde zich van zijn waardigheidsteeken ontdaan .heeft en hoogstwaarschijnlijk zijn ontslag zal indienen. De volgende maand wordt te 's Hage ver- wacht., om een bezoek aan ons land te brengen, de 26-jarige hoogleeraar te New-York, de heer Gijs- berti Hodeupijl. Deze jeugdige professor is Ame- rikaan, doch is van Hollandsche afstamining. Met grooten lof beantwoordde hij twee prijsvra- gen, voor de geneeskundige faculteit van een der hooge scholen in de Vereenigde Staten uitgeschre- ven. Tengevolge daarvan werd hem op 26 jarigen leeftijd de hoogleeraarstoel aangeboden. Te Tilburg kreeg een 10-jarig knaapje een steentje in het oog, dat door een anderen jongen met een zg. //katapult" was afgeschoten. Het kind werd naar Utrecht gebracht onder behandeling van prof. Snellen het oog moest worden uitgeno- men. Een poetisch toerisl mag, wanieer hij op een zomeravond in Dier.le door de heidev'elden zijne schreden richt, waar hij het vrieudelykeheidebloempje ziet bloeien, deu rook uit de sehouwen der arme, doch gastvrije heidebewoners ziet kronkelen, geloo- ven, dat ddar slechts kahnte en vrede in de ge- moederen kunnen wonen, wie een dezer dagen ge- houden raadsvergadering van de aan lager wal ver- zeilde gemeente Vries bij woonde, zal het met geheel eens zijn met die beschouwing. Het volgende had er o. a. in die vergadering plaats De heer J. Lammers Mijnheer de voorzitter, als alle puuten zijn afgehandeld, wensch ik het woord over onzen geldelijken warwinkel en wel wensch ik u te vragen hoe al die zoekgeraak te duizenden guldens terecht zullen komen Het te- kort van T. Kiers (den ontslagen gem.-ontvauger) is door hem zelf eu ziju borgen aangezuiverd, doch het audere is er nog niet, en optredend voor de belangen der gemeente, eisch ik en verlang ik, dat door u de zaak in 't reine wordt gebracht, eu dat hebt gij ook beloofd. De voorzitter, burgemeester Ebbinge Wubben Wat weet ik daarvan P Ik weet van niets. De heer J. S. Roelfsema (wethouder): Dan zal ik het geheugen van den burgemeester eens te hulp komeu. Hebt gij, burgemeester, niet beloofd, al wat aan het tekort vah T. Kiers ontbrak, bij te passeu P Ik roep daarvoor de andere raadsleden tot getuigen. Verder wil ik u nog herinneren, dat gij hier in den raad hebt verteld, dat gij de /4000 extra-subsidie voor de school te Donderen, bij den heer Smidt, kassier te Assen, had uitgezet eu dat de gemeente daardoor een voordeeltje van /"60 rente zou behalen. Toen een paar raadsleden, de zaak niet vertrou wend, daarnaar onderzoek deden, bleek, dat de heer Smidt niets daarvan wist en volstrekt geen geld van de gemeente Vries ter belegging had gekregen, dus belogen hadt gij ous mijnheer de voorzitter, sehan- delijk belogen; en ten laatste, om u de maat vol te meten, heb ik hier het bewijs in den zak, dat gij voor den beer Gorter, rechter-commissaris te Assen, een stuk hebt geteekend, waarin gij verklaart, aan de gemeente Vries een som van J 2959 schul dig te zijn. Dit bewijs heb ik get ekend eu wel van T. Kiers gekregen. De voorzitter: Wat kan mij Kiers schelen. De heer J. S. Roelfsema: Of u Kiers niet kan schelen, de verklaring van Kiers kau mij wel sche- len; hij js geen onmondig kind en weet wel wat hij ziet en hoort. De heer Meuleukamp (wethouder)Ik stel voor T. Kiers te laten komen, om zijn schriftelijke ver klaring toe te lichten en te bevestigen. Voor uwe eer (geschuivel en gemompel in de vergadering) zou het goed zijn, als die zaak uit den weg was, mijnheer de voorzitter. FEUILLEITON. Schets uit het leven der Parysche 4) Kapitalisten. z/Heerenzeide Jacques Raymond heel kalm, z/deze heer heeft op dit oogenblik zijn verstand niet goed bij elkander, maar ik geloof, dat dit wel weer in orde komt, als hij maar in het bezit van de 1500 Louis d'or, die hij noodig heeft, gesteld wordt. Met ons alien kunnen wij hem gemak- kelijk dat geld verschaffen; komaan, leggen wij elk wat uit". Een spotlach was het eenige antwoord. z/Ik zal maar inzetten," zei Raymond, //ik geef honderd Louis d'or." Meteen haalde hij, met de hand, die vrij was, een portefeuille uit den zak. z/Ik geef geen halven cent," riep er een. z/Ik ook niet," spotte een ander. z/Als hij geen geld had, had hij niet moeten spelen," voegde men daar nog bij. Op dit oogenblik nam de ongelukkige zijn kans waar, rukte zich los en snelde naar den vijver. Met een sprong was Raymond weer bij hem, greep hem met zijn ijzeren vuisten aan en wierp hem tegen den grond. #Laat mij gaan laat mij gaan," brulde hij als een wanhopige. Ean heer, wiens borst met alle mogelijke rreemde ridderorden versierd was, trad nader en zeide ,/laat hem maar los, ik ken hem, hij is de kassier van een der voornaamste bankiershuizen, hij zal geld uit de kas genomen en dat verspeeld hebben, welnu, la t hij zich maar verdrinkeu, dan behoeft de staat hem niet de kost te geven. Of liever, laat hij het land ontvluchten, dan wordt hij nog eens in den vreemde opgehangeu." Raymond was nu buiten zich zelf van veront- waardiging over die gevoelloosheid. ,Gij vergist u alien, heeren," riep hij. //Dit jongmensch heeft niet gestolen, en als hij iemand iets schuldig is, dan kan hij nog betalen. Hij heeft wijn en punch door elkander gedronken, zoo heeft hij een beneveld hoofd gekregen en allerlei wartaal uitgekraamd, dat is alles, hij had die vijftienhonderd Louis d'or hier, uit zijn zak, in den tuin verloren; ziet hier vind ik ze juist." Ray mond hield toen een pak bankpapier in de hoogte. Men lachte ongeloovig, doch was blijde, dat het zoo afliep, daar er nu geen beroep meer op elks milddadigheid zou gedaan worden. Raymond duwde zijn portefeuille in den zak van Durocq en zeide//komaan, nu naar huis, je bent gered." Het jongmensch was door die edelmoedige daad tot zich zelf gekomen en zeide,/Gij redt niet alleen mij, maar ook den goeden naam van rnijn famiiie. Hier hebt gij mijn kaartjeik ben van een famiiie, die rijk genoeg is om het u te kunnen teruggeven. Ik had het geld wel kunnen krijgen als ik er om geschreven had, doch eer het mij toegezonden kon worden, was het misdrijf al ont- dekt geweest en was mijn naam geschandvlekt. i Ik hoop, dat God mij de gunst zal verleenen, om u mijn dankbaarheid te kunnen betoonen." Raymond boog, en zeide, blijkbaar aangenaam aangedaan door de dankbaarheid van het jongmensch ,/Ik hoop niets liever dan u nog eens te ontmoeten." Durocq maakte, dat hij wegkwam. Ook Raymond had geuoeg van Ribberolles en zijn rijkdommen, hij wilde vertrekken, maar moest eerst afscheid nemen van den Vicomtedaartoe begon hij opnieuw de zalen te doorloopen. Het feest liep zoo wat ten einde. Enkele harts- tochtelijke dansers zweefden nog in de ronde. Het park was verlaten, de zalen waren niet meer zoo vol als bij het begin. Het geratel der rljtuigenwaarmede tal van gasten huiswaarts keerden, drong nog nit de verte tot hem door. Hij zocht den Vicomte te vergeefs, en wilde reeds zijn rijtuig v6or laten komen, toen hij besloot, nog eens door de groote zaal te wandelen. Ondanks het groote getal gasten, dat reeds vertrokken was, bood deze nog een prachtig schouwspel aan. Tal van dames, rijk gekleed, gehuld in glanzende zijde of fluweel, schitterend van diamanten, wandelden daar nog rond en vervulden de lucht met de aan- genaamste odeurs der toilettafels. Hij had gehoopt, Betsy nog eens te zien, en nu hij noch haar, noch den Vicomte ontmoette, ge- voelde hij maar al te zeer, dat hij toch als een vreemdeling te midden van al die schitterende schoonheden ronddwaalde. Hij besloot nu ook maar huiswaarts te keeren. Plotseling hoort hij een klagend geluid, dat uit een der nevenvertrekken schijnt te komen. Hij staat verbaasd stil, eu luistert. Wederom hoort hij nieuwe kreten van smart. Daar is iemand onwel geworden, is zijn eerste gedachte. Hij gaat de zaal door, afgaande op de richting, van waar hij meent, dat het geluid tot hem komt. Hij doet eeu deur open, en hoort nu luide jammer- kreten. Dit bewijst hem, dat de lijder in dit ver- trek is.- Half en half beschroomd treedt hij binnen. Maar nauwelijks heeft hij de persoon herkend, die kermt, of hij is in een oogwenk bij haar. /Goede hemelmejuffrouw, is u het," roept hij uit, „wat is u overkomen In een grooten armstoel ligt Betsy, zoo bleek als een doode, ten prooi aan een verschrikkelijk lijden, en naast haar staat eeu jong meisje, dat Raymond voor haar kamenier hield. Met doordringende oogen zag onze jonkman haar aan en vroeg, wat er gebeurd was. z/Mijn hemel, mijnheer" riep het meisje,/,ik weet er net zooveel van als n. Mejuflrouw mankeert nooit watook vandaag was zij zooals gewoonlijk, gezond en wel. Zij heeft zelfs het diner eer aan gedaan, en den geheelen avond heeft men, zelfs niet in het minst, kunnen merken, dat haar iets scheelde." z/Maar later //Zoo even was het nel alsof de juffrouw een toeval kreeg, zij liep waggelend naar mij toe, viel in eens in mijn armen, en ik heb haar hier ge bracht. Onze huisdokter is ook op het feest; ik heb hem laten waarschuwen, zoodat hij wel dadelijk zal komen." Terwijl hij naar de woorden van de kamenier n AAKBIEDIH^EN

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1