Geldmannen. N°. Q7. Eerste Jaargang. Woensdag 0 Augustus 180O. BIHNENLAND. AbonnementspryB: Pes: dri© franco per post. 1.— voor h.et Buiten- land1-65 Afzonderlijke nummers—.05 Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgeuer: C. J. BLOMMENDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Prijs der Advertentien Van 1—5 regels —.50. ledere regel meor—AO Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. FaMIEIEBEBICHTENpef annonee .AO Dienst De Koningin heeft een gift van f 200 ge- schonken ter tegemoetkoming in de kosten voor de te Esrbeek gevestigde diaconessen, uit het dia- conessenbuis te Arnhem. Te Apeldoorn is de 32ste verjaardag van H. M. de Koningin j.l. Zaterdag met groote opge- wektheid herdacht. Reeds in den vroegen morgen voerden treinen en andere vervoermiddelen tal van belangstellenden aan, die getuigen wenschten te zijn van een feest, steeds met zooveel geestdrift gevierd voor de Vrouwe, aan wie Nederland zooveel verplichting beeft, de trouwe gade van onzen be- jaarden Vorst, de zachtzinnige ieidster en steun van Neerlands Kroonprinses. Vele ingezetenen begaven zicb naar het Paleis, ten einde door het plaatsen van bun namen in de daarvoor bestemde registers hunne belangstelling te toonen. Het hordes van het Paleis was aan beide zijden keurig met oranjeboomen en heesters versierd, en in het midden een nieuw kleed aangebracht, terwijl de zijden standaard-vlag met oranjewimpel vroolijk van den top van het Paleis wapperde. Namens de gemeente Apeldoorn is aan H. M. de Koningin een sierlijke bouquet aangeboden. De Tentoonstelling van bloemen en planten, door de afdeeling Apeldoorn van de Nederlandsche Maat- schappij voor Tuinbouw enPlantkunde uitgeschreven, werd Zaterdagmiddag te ruim 2 uren geopend. De Burgemeester hield daaibij een toespraak, waarna een koor van circa 80 personeu het gelegenlieids- gedicht aanhief, waarvaa de woorden zijn vervaar- digd door 4»n begaafden dicbter, Dr. 0. Laarillard, en waarmecW H. M. da Koningin zon verwelkomd zijn, wannest men Haar, naar men boopte, op het terrein had mogen begroeten. Hier verscheen Zij echter niet, maar maakte wel middags met de Prinses een rijtoer door bet dorp. 's Avonds van halfzeven tot negen uren had er een groot kinderfeest ten paleize plaats. Namens de Prinses waren vele kinderen, zoowel uit Apeldoorn als van elders, uitgenoodigd hieraan deel te nemen. De heer Okhuyzen, uit Rotterdam, was weder met de leiding van dit feestje belast. De Koningin waB als gewoonlijk nu en dan bij de kinderen in de feestzaal aanwezig, terwijl deze mede in de gelegenheid gesteld werden op de bovenzaal van het paleis het vuurwerk te zien, dat des avonds te negen uren op last van den Koning ontstoken werd. De Koningin ontving van Hd. gemaal pracbtige zilverwerken ten geschenke, vervaardigd in de Kon. fabriek van de firma Begeer, te Utrecht. Van Zondag 3 Aug., meldt men uit Apel- doorn In de kapel van het Paleis Het Loo werd beden- ochtend voor H. M. de Koningin en H. K. FJB3XJIT.T .TF1TOJJ, Schets uit het leven der Parjjsehe 5) Kapitalisten. Drie weken na het prachtige bruiloftsfeest te Riberolles, waarvan de dagbladen groote verslagen hadden gegeven, en waarover men nog sprak, reed een jongmensch, op een prachtig paard gezeten, stappende in de Avenue des Champs Elysees. Hij werd gevolgd door zijn bediende. De jonkman kon hoogstens dertig jaar zijn. Hij bad een edele gestalte en innemende gelaatstrekken. Het was toen nog maar twee uur in den na- middag en daar de equipages zoo wat om vier uur verschijnen, was het daar omstreeks dien tijd nooit erg druk. Zoo kwam hij bijna onopgemerkt bij de Arc de l'Etoile, stak het plein over, vervolgde zijn weg door de Avenue de la Grande Armee, en hield stil voor een prachtig heerenhuis, waarvan het front tegenover de Avenue de l'Impdratice stond. Toen ging hij de Koetspoort door, sprong van het paard, gaf zijn bediende, die hem gevolgd was, de teugels over, liep een breede, marmeren trap op en kwam zoo op een groot portaal, dat kwistig met meesterstukken van beeldhouwwerk en balus ters versierd was. de Prinses, benevens een aantal genoodigden, een godsdienstoefening gehouden. Als voorganger trad op de Waalsche predikant ds. Bourlier, die een kanselrede hield naar aanleiding van den brief aan de Colossensen, hoofdstuk 8 vers 15. Naar men verneemt zon bij H. M. de Konin gin het voornemen bestaan, in de maand September, met H. K, H. Prinses Wilhelmina, een bezoek aan Breda te brengen. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Wilhelmina zullen, waarschijnlijk in de eerste helft dezer maand, een bezoek brengen aan Arnhem. De allegorisch-historische optocht, welke ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina door de Nationale Vereeniging te Den Haag is georganiseerd, zal, evenals de feesten van gemeentewege, op 1 September worden gehouden. Een Berlijnsch blad, dat omtrent Rusland dikwijls goed ingelicht is, schrijftDe scheidsrech- terlijke uitspraak van den Czaar over de Guyana- qnaestie kan in het najaar tegemoet gezien worden. Naar men zegt bestaat er uitzicht, dat Nederland op vele punten gelijk krijgt. De Nederlandsche school voor nijverheid en handel te Enschedd wordt thans aanraerkelijk ver- groot, ten einde het practisch onderwijs op volkomen hoogte te kunnen brengen. 0. a. zal er een stoom- ketel en een stoommachine van 8 p. k. worden geplaatst tot het in beweging brengen der weef- en spinmachines. Op voorstel der heeren Knappert en Ver- meer, besloot de Synode der Ned. Herv. Kerk den volgenden brief te richten aan de kerkeraden der Hervormde gemeeuten #De Alg. Synode heeft met zeer groot leed- wezen vernomen, dat de heer Domela Nieuwen- hnia in het kerkgebouw der Hervormde gemeente te Si. Anna-Parochie als spreker is opgetreden. ffDe Synode denkt er niet aan, het recht der gemeente op het gebruik van haar kerkgebouw, of in het algemeen van gebouwen tot godsdien- stige doeleinden bestemd, te ontkennen, doch kan nooit toestaan, dat, welk kerkgebouw ook eener Hervormde gemeente, worde ten gebruike gegeven aan sprekers, die steeds onverholen uitkomen voor hunne anti-christelijke beginselen. „Het is de eerste plicht der Synode, te waken voor de handhaving van het christelijk karakter onzer Kerk. En dit duldt niet, dat eene plaats der godsdienstige samenkomsten eener gemeente ten dienste wordt gegeven aan de verbreiding van beginselen en stelsels, die daarmede volstrekt in strijd zijn. „De Synode vestigt hierop uwe aandacht en verzoekt u dringend, hierop ernstig toe te zien en te waken, dat iets dergelijks nimmer weder geschiede. Zij geeft u tevens in overweging, om van dit schrijven mededeeling te doen aan uwe gemeente Eenige oogenblikken daarna was hij in een salon, dat vorstelijk gemeubileerd was, en waarin een beeldschoon meisje met zichtbare blijdschap dade- lijk naar hem toeging, om hem de hand te drukken. „Is mijnheer Coquillard er niet zeide de be- zoeker, die niemand anders was dan Raymond. „Papa is net tien minuten geleden weggegaan," zeide het meisje. „Dat is veel gewaagd," zeide hij binnensmonds, en vervolgde toen luiderffWat ziet u er nu weer goed uit." Het meisje glimlachte en zeide,/U mag mij geen compliment over mijn voorkomen maken, dat is verboden." ;/Wel, waarom was de vraag van Raymond. „Omdat u mijn dokter zijt." „Goddank, ik behoef het niet meer te wezen." „Zoo, gaat u mij verlaten, dat is niet mooi." ffLieve juffer, wij waren toen u ziek werdt, niet te Parijs," was het antwoord, „en in den nood moest ik helpen, maar ik mag in den vervolge u niet meer met de weinige ondervinding, die ik van het vak heb, behandelen." ^En u hebt mij het leven gered," zeide Betsy met trillende stem. #Kom, kom, geloof dat zoo gauw niet." ,/Neen, ik behoef het niet te gelooven, ik weet het." ffHoe kunt u dat weten tfIk voelde het." „Als dat het geval is, dan zal ik ook maar zeggen, dat het zoo is, ik ben niet zedig genoeg, om de eer van zulk een lief meisje als u genezen te hebben, te kunnen afslaan." In de zaak van Aafke Kuypers moe.1, naar men vernetmt, de justitie met beslistheid hfbben verklaard geen order te willen geven tot het op- graven van het lijk van jutfrouw Steenhoff de zoogmoeder van fr. Smissaert aangezien haar de gronden, waarop het vermoeden rustte, als zou juffr. Steenhoff vergiftigd kunnen zijn, a's volkomen her- senschimmig toeschijnen. Prof. Van Hamel is door den rechtercommissaris ondervraagd over de verhouding tusschen mej. Kuy pers en de leerlingen der Tooneelschool. Een der vrienden van mejuffrouw Aafke Kuypers, een predikant, die in het buitenland verblijf houdt, heeft een schrijven gericht aan de justitie, waarin hij als zijne overtuiging uitspreekt, dat zij onschul- dig is. Hij is gedagvaard om persoonlijk die mee- ning te komen toelichten. Ook de vriendinnen en de broeder van de verdachte zijn nog steeds over- tuigd van hare onschuld. De heer mr. Th. Heemskerk zal ambtshalve als recHtsgeleerd raadsman aan Aafke Kuijpers worden toegevoegd. De electrische tram te 's-Hage is thans voor den publieken dienst opengesteld en rijdt om het half uur van Scheveningen naar den Haag, en om- gekeerd. De vereeniging tot ontwikkeling van den land- bouw in iHollands Noorderkwartiei" zal dit jaar weder een commissie naar Engeland zenden met de opdracht van een aantal volbloed Lincolns ramlam- meren aan te koopen. Vethouders, die van deze ge legenheid willen gebruik maken om in het bezit te komen van uitstekende fokrammen, kunnen zicb om de noodige inlichtingen wenden tot den secreta- ris der vereeniging, den beer W. Teengs te Wie- ringerwaard.- Ala voorbeeld van de flauwe stemming bij de jongste verkiezing van een lid der Tweede Ka- mer (hoofdkiesdistriet Utrecht), deelt men uit West- broek mede, dat in die gemeente slechts zes kie- zers zijn opgekomeu, terwijl er in Achttienhoven een kiezer van zijn stemrecht heeft gebruik gemaakt. Het aantal kiezersin beide gemeenten bedraagt 127. Men schrijft van Tessel De jacht op waterwild, welke Vrijdag met het opgaan der zon aanving, werd druk beoefend, zoo wel door jagers van elders als door ingezetenen. Er was veel wild, doch de eenden waren over het geheel nog zeer jong de meesten konden nog niet vliegen. Meermalen is de wensch uitgesproken, dat hier de jacht op waterwild niet voor Septem ber zou worden aangevangen. Wordt daartoe niet besloten, dan bestaat er veel gevaar, dat de wilde eenden die hier toch al veel minder talrijk zijn dan voorheen, geheel worden uitgeroeid. Twee rechercheurs van politie hebben te Am sterdam een inbreker gesnapt, die juist bezig was eens te beproeven toegang te verkrijgen tot de geldlade van den kastelein van ffArtis." De man „En dan moet u mij beloven," zeide het meisje, „dat, als ik weer door zulke gruwelijke pijnen overv alien word, niemand anders dan u mij hel pen zal.'' „Er zijn veel knapper dokters dan ik te Parijs." „Die wil ik niet hebben." „Die heeren hebben meer ondervinding dan ik." Maar waarom mag ik u niet nemen, zijt gij dan geen dokter P" ,/Stellig, juffrouw, indien gij meent, dat een dokterschap daarin bestaat, dat iemand eerst een reeks van examens aflegt, en dan na zijn promotie zijn recht om medicijnen voor te schrijven in den wilde gebruik gaat maken, en het met iedereen beproeft, die hem om hulp komt smeeken, of dit of dat artikeltje uit de apotheek niet zal baten, ja, dan ben ik dokter. Maar als gij onder dien titel een man van onder vinding verstaat, die het menschelijk lichaam en de natuur door en door kent, een man, die een uitgebreide praktijk heeft gebad, die reeds weet, wat de zieke scheelt, v66r dat hij door vragen ingelicht is, die niet behoeft te zoeken, maar dadelijk weet, welke medicijnen hij moet voor- schrijven, dan, mijn waarde dame, ik schaam mij het te bekennen, maar ben toch verplicht het te zeggen, dan ben ik geen dokter." „Oefent u dan de praktijk te Parijs niet uit wNoch te Parijs, noch elders. Ik ben hier maar sedert eenige weken. Ik behoor hier niet. Ik kom uit het Congobassin. ,/Ah zoo, u zijt dus een liefhebber van reizen." ,,11 raadt het. Sedert ik edn jaar oud was, heb ik niets gedaan dan reizen. van maar maar had al eene ruit met zeep besineerd en was joist bezig het glas zouder gtdruisch te verwijderen, toen hij in den kraag werd gepakt. Daar hij niet kon besluiten goedscbiks mee te gaan, ging de overtocht naar het politie-bureel met eenige moeilijkheden gepaard. Op het bureau aangekomen, herkende men in den gevangene een oude bekende der justitie, die zijn vaderland, Dnitsch- land, had 7erlaten om te zien wat hij hier in Hol land vinden kon. De gelukkige winner van den eersten prijs uit de Haarlemsche paardenloterij, een stalhouder te Amsterdam, heeft dien prijs thans voor f 1800 van de hand gedaan. Vier of vijf weken geleden slikte eene vrouw te St.-Annaland een naald door. Eerst gevoelde zij wat pijn, doch later had zij er geen hinder meer van. Voor eenige dagen evenwel voelde ze pijn in den armtoen de geneeslieer den arm onderzocht had, maakte hij een niet zeer diepe insnijding en haalde daaruitda naald te voorschijn. Te Maastricht werd in de vorige week een schutter, die nog geen uniform had ontvangen en zich naar het exercitieplein begaf, door een agent van politie gesommeerd, zijn geweer naar huis te brengen, als zijnde het dragen in strijd met de wet. De schutter, tusschen wet en plicht moetende kiezen, voldeed aan de wet en kwam zonder geweer bij de oefeningen. Door het hoofdbestuur der schippersvereeni- ging Schuttevaer is een adres verzouden aan de Tweede Kamer der Staten Qeneraal, betnigende adhesie aan dat van de Vereeniging tot behartiging der stoomvaartbelangen in Nederland tot opheffing der tollen op de rijkswaterwegen in Nederland. Evenals andere jaren, zond de firma Van Rijs- wijk en Zoon, bloemkweekers-hoffeveranciers te 's-Hage, Zaterdag een fraaien ruiker aan H. M. de Koningin. Ditmaal was het een monster bouquet van veel- kleurige rozen, in het midden waarvan een schild van witte anjelieren was aangebracht, waarop van roode anjelieren de letter E., gedekt door eene kroon van blauwe korenbloemen, de lievelingsbloemen van Hare Majesteit prijkte. Bij de behandeling van het verzoek van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Middelburg, tot afschaffing der kermis, werd door het lid mr. E. P. Schorer voor inwilliging van dat verzoek gepleit, hoofdzakelijk ook wegens het groot aantal processen-verbaal wegens dronkenschap. Door een der leden werd toen de opmerking gemaakt, dat dit laatste ook het geval was op christelijke feest- dagen, en werd door dat lid aan den voorzitter gevraagd of hij niet kon mededeelen, wanneer er meer processen-verbaal worden opgemaakt, op ker. mis of op christelijke feestdagen. Thans is de burgemeester in het bezit gesteld van eene vijfjarige wDat moet wel erg pretlig zijn," zeide het meisje met kinderlijke eenvoudigheid. Raymond glimlachte. „Somtijds," zeide hij, „maar niet als men op bet punt staat door een haai ingeslokt, of door een tijger verscheurd, of door een wildeman opge- peuzeld te worden, in znlke gevallen is reizen alles behalve prettig." ,/Wat," riep het meisje, /waren zulke dingen bijna met u gebeurd P" vJa, en nog veel meer." „0," vertel mij dat alles." w ,/Heden nog? het zou te laat worden. „Is u in Amerika geweest „Ik heb door de heele wereld gereisd. Betsy schoof haar stoel naderbij en keek den jonkman met bewondering aan. „0, hernam Raymond, </ik behoef niet trotsch op heldendaden te zijn, ik heb ze niet bedreven, piepjong begon ik al door de wereld te dwalen, en heb zooveel gezien, dat ik het eene met het andere verwar." >t „Gij hebt dus Parijs al jong verlaten. „lk ben geen Parijzenaar, ik zag Parijs eerst toen ik twintig jaar oud was. Mijn vaderofschoon van Eransche afkomst, leefde in Engeland, en mijn moeder was een Italiaansche. Alle twee hield en veel van reizen en bleven geen drie m aan den lang op dezelfde plaats. In Archangel stierf mijn moeder plotseling. Mijn vader verliet spoedig daarop de stad en kon het nu van verdriet ner- gens meer uithouden. Toen hebben wij samen een reisje gemaakt, dat zeventien jaar duurde, en myn vader had niet eer rust vdor dat hij op duj. n AANB1EDIN.1EN rtK M M AANtRAQlJV III. OjNIEUW MET DEN D00D BBDK.EIGD.

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1