r I Geldmannen. BINNENLAND. Abonnementspr^s: Per dxie maanden -.00 H m franco per poet. 1. vaor h.et J3u.iten- land 1.55 Afzonderlijke nu.mm.ers.05 Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMEHDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Prijs der Advertentien Van 1—5 regels .60. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsrnimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Famxlxeberxchten.per annonce ,40 Dienst ,-.25 Hare Majesteit heeft als verjaarsgeschenk van Zijne Majesteit een diadeem van f 150000 ontvangen. H. M. de Koningin heeft Maandagochtend half elf met Prinses Wilhelmina een bezoek ge- bracht aan de bloemententoonstelling te Apeldoorn. H. M. was gekleed in wit costuum met rosd af- gezetde Prinses mede in het wit met blauwen strik. Nadat, het Bestuur aan de Koningin was voor- gesteld, bezichtigde H. M., door den Burgemeester eere-Voorzitter voorafgegaan, met zeer veel belang- stelling de fraaie bloemen en bouquetten. Vervol- gens begaf zij zich te voet naar de aan de over- zijde gelegen tent en bezag ook daar met veel opmerkzaamheid de tentoongestelde voorwerpen. De vertegenwoordiger van de firma Roozen, te Overveen, overhandigde aan de Prinses een bouquet. Na met de commissie de op het terrein ver- spreide voorwerpen, als coniferen en andere groote planten, bezichtigd te hebben, vertrok H. M. onder dankbetuiging en minzaam onderhoud met eenige Commissieleden. Het talrijk publiek was uitstekend in de gele- genheid, de hooge Bezoeksters van nabij te zien en eerbiedig te groeten. Op de tentoonstelling is de groote gouden me- daille, geschonken door H. M. de Koningin, toe- gekend aan den heer W. H. Wind, te Apeldoorn, voor de grootste collectieve inzending. Van wege H. M. de Koningin zijn op -de tentoonstelling door den chef-bloemist eenige aan- koopen gedaan. - Bij gelegenheid van den aanstaanden ver- jaardag van Prinses Wilhelmina zal het Circus Oscar Carre op Het Loo een bijzondere voorstelling geven, welke door de Koningin, de Prinses en tal van genoodigden zal worden bijgewoond. De vol- gende d,:gen zullen aldaar nog een tweetal voorstel- lingen voor het publiek plaats hebben. binsdagmiddag is H. M. de Koningin met Prinses Wilhelmina in een rijtuig met vier paarden over So-ren naar Hoog Buurlo gereden. Onder geleide van een landbouwer hebben de Koninklijke Bezoeksters aldaar de heidevelden bezichtigd, welke in het voorjaar door brand verwoest zijn. Het Prinsesje, dat het rijtuig voor een poosje verlaten had, liep de houvels onvermoeid op en neder. Met een span verscbe paarden, dat vooruit was gezonden, keerden de Vorstelijke Personen over Uchelen naar bet pale s Het Loo terng. B. M. de Koningin heeft. als blijk van belangstOling in onze Marine, ten behoeve van bet ;/M-rinefonds" te Amsterdam, een bijdrage van f 250 doen toekomen. Uit. Den Haag wordt aan het Hbl. gemeld, dat de minister Godin De Beaufort een wetsont- ryerp gereed heeft tot belasting van het roerend vermogen in effecten. In den vorm van zegelrecht, dat elk jaar belaald inoet worden, wenscht de minister inkomsten uit effecten te belasten. Dit recht zou echter ook kunnen worden betaald na eenige jaren als de effecten worden verhandeld, wat voor families, die hunne fondsen onveranderd in de brandkast laten liggen, aangenaam zou zijn. Naar hetgeen men van dit voorstel hoorl, zou het eene soort van accijns zijn op het bezit van effecten, om dus eene inkomstenbelasting te ontgaan. Het hoofdbestaur der Holl. Maatschappij van Landbouw heeft gunstig gepraeadviseerd op het voorstel der afd. AlfenOudshoornAarlander- veen, om bij de Regeering aan te dringen, dat bij het uitbreken der besmettelijke varkensziekte on- middellijk worde overgegaan tot onteigening en afmaking van alle dieren in denzelfden stal of op hetzelfde erf, met vergoeding van de halve waarde voor zieke en de heele waarde voor gezonde dieren. Naar men verneemt, kan binnenkort de reorganisatie van den geneeskundigen dienst op de spoorwegen, tot het verleenen van hulp bij onge- lukken, worden tegemoet gezien. Zij komt in hoofdzaak overeen met de adviezen, door de daar- voor bij koninklijk besluit benoemde commissie gegeven. Gisteren werd de Delftsche markt bezocht door den heer Harald Klitgaard, va i Kopenhagen, een autoriteit op het gebied van boterfabricage, die verklaarde, dat de prima Delftsche boter verre te verkiezen is boven de Deensche. Op 19, 20 en 21 Aug. a.s. zal te Woerden 'eene tentoonstelling worden gehonden van de afdee- ling Woerden der Hollandsche maatschaj pij van Landbouw. Te VGravenhage is een man gearresteerd, die in voorname huizen wist binnen te dringen, onder voorgeven, dat hij op het dak de maat moest nemen voor hem opgedragen reparation, van welke gelegenheid hij dan gebruik maakle, om de verdere logeer- en slaapkamers te doorsnuffelen, en voor werpen van waarde weg te nemen. Te EnschedO is Dinsdagavond half zeven, na het vertrek van de fabrieksarbeiders, de stooro- katoenspinnerij van Gebrs. Van Heek totaal afge- brand. De fabriek werkte met 12,000 spindels. Ongeveer 100 arbeiders zijn buiten werk. De opstal en inhoud waren verzekerd voor f 290.000. Omtrent mej. Aafke Kuypers wordt nog vermeld, dat zij volkomen kalm is en vast over- tuigd schijnt, dat haar onschuld van daag of morgen wel aan den dag zal komen. Verder deelt men nog mede, dat, toen het stoffelijk overschot van mej. Smissaert in de kist was terneergelegd, mej. Aafke Kuypers het geheel met witte rozen bestrooide, een bijbeltje op de borst plaatste en de doode met den wijsvinger van de recbterhand op de volgende tekstwoorden deed wijzen ,/Alzoo lief heeft God de wereld gehad, dat Hij Zijn eeniggeboren Zoon voor ons heeft gegeven, opdat een iegelijk, die in Hem gelooft, niet verderve, maar het eeuwige leven hebbe." Een vorig bericht deelde mede, dat mr. Th. Heemskerk ambtshalve als rechtsgeleerd raadsman aan mej. A. K. zou zijn toegevoegd. Het Hieuws van den Dag kan thans verzel eren, dat dit bericht alien grond mist. De instructie is nog in vollen gang, en zoolang dit het geval is, kan van toevoeging geen sprake zijn. Mr. Royaards, die de instructie in deze vergif- tigingszaak van mr. Sleeswijk heeft overgenomen, heeft enkele personen uit Arnbein gedagvaard, onder anderen een winkelier, die aan een vreemde dame zinkwit verkocht. Elisabeth Geurts, weduwe van Johannes Otten te Hees bij Nijmegen, herdacht Maandag, onder zeer vele blijken van belangstelling, den dag waarop zij v66t 100 jaar het levenslicht zag. De 100-jarige is nog kras en gezond, zoodat zij ieder, die haar met een bezoek vereerde, goed kon ont vangen, en zij dien dag de R.-K. kerk te Neerboseb, waar te harer eere een plechtige dienst plaats had, met gemak kon bezoeken. Eene commissie had er voor gezorgd haar dit eeuwferst recht aangenaam te maken, en heeft ook voor geldelijken steun op haar verderen levensweg zorg gedragen. De Nederlandsche Sport bericht, dat in het aanstaande jaar te Amsterdam eene tentoonstelling zal gehouden worden van alles wat op ijs- en sneeuw- gebied tehuis behoort. De tentoonstelling gaat uit van den ,/Nederl. Schaatsenrijdersbond". Naar riet blad verneemt heeft het gemeentebestuur de schilderijenloods op het Damrak voor het doel be- schikbaar gesteld. Als de geruchten waarheid bevatten, zou een gerechtelijke "dwaling aan het licht zijn gekomen. In het vorig jaar werd de veldartillerist v. P. uit Ginneken, bij Breda, niettegenstaande hij zijn on schuld volhield, wegens manslag, door den militai- ren rechter veroordeeld, daar de bewijsstukken zoo overtuigend tegen hem spraken. Thans raoet een veldartillerist, lijdende aan eene ongeneeslijke ziekte, verklaard hebben bewusten manslag te hebben gepleegd. De zaak is wederom in onderzoek, doch de resultaten zijn alsnog niet bekend. - Te Sint Anna-Parochie heeft eene vergadering plaats gehad van een dertigtal landbouwers met het bestuur der vereeniging Broedertrouw. Na veel over en weder spreken is men het ten slotte eens geworden. Er is bepaald, dat per uur zal worden betaald 12 cent en de arbeid tegen dit loon zal voortduren tot 1 Maart van het volgende jaar. Op verlangen der arbeiders zelven is het getal werkuren per dag gesteld op een minimum van acht. Ofschoon lang met alle landbouwers waren opge- komen, vleit men zich, dat ook de overigen zich met genoemde voorwaarden zullen vereenigen, en alzoo de dreigende werkstaking in de gemeente FBI JJIX.LiS3TOKr. Schets uit het leven der Parijsche 6) Kapitalisten. Hij gaf nu bevel nog harder door te rijden. De paaiden sloegen met hun hoefijzers het vuur uit de straatsteeneu, en het rijtuig vloog alles voorbij. Weldia stond hij aan het bed bij Betsy. In een oogenblik was hem toen alles duidelijk; hij nam dadelijk zijn maatregelen. Een kwartier later nam hij Coquillard, die als wezenl'oos in het midden der kamer stond, bij den arm, ging met hem in een ander vertrek, en voegde hem toe: //Mag ik u eens spreken, mijnheer?" Coquillard, die zoo bleek als een doek was, antwoordde met een angstig gebaar: ffWat wilt u mij zeggen?" z/Dat kan u wel raden." yWanneer u mij voorbereiden wilt op een ont- zettendeu slag, om mij aan mijn lot met gelaten- heid te laten onderwerpen, dan zeg ik u, mijnheer, dat gij noodelooze moeite doet. Dit kind is alles, wat mij op de wereld is overgebleven, het is mijn eenigste troost. Sterft het, welnu, ik zal het niet lang overleven." Dit werd zoo ongekunsteld, kalm, en toch met zulk een uitdrukking van bittere smart gezegd, dat Raymond er diep door getroffen werd. z/Neen," zeide hij, ,/tnaak u daarover niet onge- rust. Een drietal weken geleden, was uw dochter ernstiger ziek dan nn en toch heb ik haar gered. Haar toestand maakt m\j nu niet ongerust. Ik ben bijtijds gekomen, en binnen drie dagen, als er natuurlijk niet weer zoo'n geval plaats heeft als dat, hetwelk haar nu ziek heeft gemaakt, zal zij weer in orde zijn." ffMaar wat wilt gij mij dan zeggen?" z/Laat ik eens openhartig tegen u spreken, mijn heer Coquillard." z/Zijt gij dan bevreesd, dat er ons een ongeluk boven het hoofd hangt?" z/Ja," zeide Raymond met vastheid. Coquillard stond te beven. //Gij jaagt mij de angst in het hart," zeide hij, „ik bezweer u, ver- klaar u nader." yDe ziekte, die mejuffrouw Betsy de eerste keer, in den tijd van eenige minuten bij gelegenheid van een bal overviel, was mij, bij zoo'n jonge, sterke, gezonde dame onverklaarbaar. Ik heb daarom niet naar de oorzaak willen zoeken. Ik heb het genees- middel beproefd, en ik ben geslaagd in haar redding, dat is alles." z/Maar, mijnheer," hernam Coquillard, //ik heb dien eersten keer u aan haar ziekbed zoo raar het hoofd zien schudden, dat ik »Voorzeker, mijnheer," hernam Raymond, /,toen zijn mij eenige dubbelzinnige nitdrnkkingen ont- vallen. Ik stond zoo verbaasd over het verschijnsel, dat ik vermoedens moest krijgen. Maar later heb ik niet onduidelijk verklaard, dat ik mij omtrent de oorzaak der ziekte vergist had. Ik dacht, dat dergelijke vermoedens, zooals ik den eersten keer had, een onmogelijkheid moesten zijn, al billijkten de verschijnselen der ziekte die in alien deele. Ik dacht, om zoo iets te kunnen gelooven, moet men dwaas zijn, en zoo meende ik oprecht, dat ik het mis had. Maar nu ben ik wel degelijk overtuigd, dat ik den eersten keer ook goed gezien heb. Mejuf frouw uwe dochter is beide keeren vergiftigd." Coquillard deinsde achteruit, zijn gelaat werd doodsbleek, de oogen puilden nit zijn kassen. ,/Ik weet niet, wie zou zoo iets kunnen doen?" riep hij met alle teekenen van angst. ,/En toch," antwoordde Raymond, „ik heb be- wijzen, dat hier een sterk vergift is ingegeven, onomstootelijke bewijzen." //Dat is onmogelijk," riep de millionnair met woestheid, ,/onmogelijk onmogelijk ,/Dat heb ik drie weken lang ook al in mijzelf gezegd," zeide Raymond, ,/ik kon het niet geloo ven, maar hedenavond krijg ik het bewijs, dat het wel degelijk zoo is." „Maar wat moet er dan wel van mijn arrne dochter worden, als uw meening waarheid is snikte Coquillard. „Op dit oogenblik is er geen gevaar," zeide Raymond, ,/ik ken nu de kwaal, ik weet haar nu te bestrijden, maar zal ik morgen ook nog datgene kunnen doen, wat ik heden doe." ,/0mijnheer Raymond, veilaat dit huis niet meer, kom bij mij inwonen, en waak dag en nacht over mijn kind," smeekte Coquillard. z/Wij zullen dadelijk alle maatregelen nemen om het gevaar te keeren, en ik beloof u, dat ik over haar waken zal," riep Raymond, maar zoudt gij er niet nog een anderen bij nemen het Bildt en, bij gevolg, ook in de aaugrenzende gemeenten zal worden voorkomen. Naar aanleiding van het bericht, dat bij de keuring van de adspiranten voor cadet aan de Kon. Mil. Academie (e Breda vele jongeliedm werden afgekeurd wegens zoogenaamde aderspatten, hetgeen werd toegeschreven aan de gevolgen van veelvuldig of geforceerd wielrijden, heeft het dage- lijksch bestuur van den Algemeenen Nederland- schen Wielrijdersbond daarover een schrijven gericht aan den gouverneur van de Kon. Mil. Academie te Breda, en ten antwoord gekregen, dat geen noemenswaardig aantal adspiraut-cadetten is afge keurd wegens aderspatten, en dat het voor hem volstrekt geen punt van overweging heeft uitge maast, of die aderspatten al dan niet het gevolg waren van wielrijden. Bij de opening der electrische tram te 's Gravenhage is gebleken, dat er nog't een en ander aan 't materieel haperde. Men heeft daarom voor- loopig den dienst gestaaktmaar onraiddellijk maatregelen genomen, om zoo spoedig uiogelijk de gebreken te herstellen. Bij de Exploitatie-Maatschappij is men druk bezig met den aanleg van electrische verlichting op het station Fijenoord. Ook op de stations te Rotterdam (Beurs en Delfischepoort) zal die aanleg geschieden en later zullen Tilburg en zoo mogelijk ook Leeuwarden volgen. Een Duitscher, die in het rijksmuseum te Amsterdam wandelde, is Dinsdag naar het politie- bureau gebracht, omdat. hij eene revolver bij zich droeg, zonder dat hij de daarvoor irgevolge de nieuwe wapenwet vereischte vergunning had. Niettegenstaande er in Den Haag voortdurend wordt gespuid, is er geen spoor van vervuiling of onaangename lucht aan het water op de kust te Scheveningeu te bemerken. In Den Haag is de toestand belangrijk verbeterd en de stank der grachten genoegzaam verdwenen. Terwijl dezer dageu te Nijemirdum als ge- woonlijk de torenklok werd gcluid, viel de klepel, ongeveer 9 kilo zwaar, naar beneden, in zijn val een dikken zolder doorboreude. De klokluider, door het gekraak gewaarschuwd, was maar juist ddn trede ter zijde gesprongen, toen het projectiel hem rakelings voorbij snorde >i eenige dikke vloerstee- nen verbrijzelde. Te Zutfen is Dinsdagochtend te ruim negen nur uit de gracht nabij het gerechtsgebouw opge- haald het lijk eener dienstbode te dier stede Naatje A. Niet ver van deze plaats werd gevon- den de politiemuts van em huzaar. Korten tijd later is gevankelijk naar de kazerne gebracht de huzaar H. B., de vrijer der ongelnkkige, die zich in den Hoven had schuil gehouden. Aan zijn uniform ontbraken politiemuts en attilia. In hoeverre de inhechtenisneming van den vrijer met den dood der dienstbode in verband staat, zal moeten blijken. z/Onnoodig, geheel onnoodig," riep Coquillard driftig, uen te meer, omdat gij voor haar zorgen wilt." z/Ik kan het wel mis hebben," zeide Raymond, z/ik ben geen man van ondervinding." z/Spreek toch zoo niet," zeide Coquillard. z/De inensch is feilbaar," zeide Raymond, vea vooral in het vak van den dokter vergist men zich licht." z/Ik weet, gij zijt een braaf mensch," antwoordde Coquillard. //Ik ken u maar sedert. kort en toch ben ik onwillekeurig genoopt, u ten voile te ver- trouweu, u hebt mijne sympathie. Wanneer gij niet zeker zijt van u zelf, zult gij mij het wel zeggen en dan zal ik zooveel dokters laten komen, als gij wilt. Zooals de zaken nu staan, wil ik niemaud anders dan u aan het ziekbed van mijn dochter hebben." z/Ik bedank u voor zooveel vertrouwen, mijn heer," antwoordde Raymond, yen dit veroorlooft mij, u een nadere opheldering te geven. Meen echter niet, dat ik daardoor uw besluit wil billijken, ik vind dat ongegrond, maar ik wil u geruststelleu, door u mede te deelen, dat, ofschoon ik een dokter met weinig ondervinding ben, ik in gevallen, zooals wij er hier een hebben, zeer bedreven ben. Door mijn zwerven in alle landen, en de richting, die mijn studie daardoor nam, ben ik zeer bedreven geraakt in de toxicologic" (leer der vergiften, ver schijnselen bij vergiftiging, tegengiften enz.) z/Ziet gij wel," zeide Coquillard, tfdat ik geheel en al in mijn belang haudelde met u onverwaar- delijk te vertrouwen?" tfMaar wat waagt gij er uree, als gij mij vertrouwt AANBIEDIIOEN AANTRAGIJI

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1