Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand, RECHTZAKEN. BUIT EN LAND Amsterdam is wee# een fraai perceel rijker ge word en, dank zij cjen onderneiniugsgeest der a-surantie uiaatschappij tegen bfandschade „de Nederlanden" to Zutfen. Door deze maatsehappij werdm in den loop van het vorige jaar aangekocht twte onooglijke perceelen, hoek Sophiaplein en Kaiverstraat, met bet doel daar een barer bijkan- toren te vestigen. Daar dit terrain wel een guu- siige ligging maar zeer weinig oppervlakte bad, en het dus een moeilijk vraagstuk was daarvoor een go; de indeeling te viuden, werden door haar eenige architecten uitgenoodigd, hiervoor plannen in te leveren. De uitslag dezer beslofen prijsvraag was, dat aau den architect Eveat Bremau, den bouw- meester van den sigarenwinkel aan de overzijde van het Sophiaplein, de uitvoering zijuer goedge- keurde plannen werd opgedragen. Het gebonw draagt het karakter der Duitsche renaissance. Tot de eerste verdieping uitgevoerd in hardsteen, is het verder boven den cordonband gehee) opgetrokken in rooden baksteen, met ruime toepassing van Ddelfanger zandsteen voor de raam- omlijstingen enz. De ruime winkel met magazijnen is, naar wij vernamen, verhuurd voor een zaak in Amerikaansche artikelen, de overige verdiepingen, met afzonderlijken toegang, zijn deels door de assurantie-maatscbappij in gebruik genomen, deels als kantoren verhuurd terwijl de zolderdieping, als photographische werkpl&ats ingericht, door een bekend Amsterdamsch photograaf zal worden be- trokken. Nog zij vermeld, dat midden October des vorigen jaars werd begonnen door den aannemer J. N. Hendrix, die door zijn voortvarenden arbeid tot de spoedige en deugdelijke voltooiing krachtig heeft bijgedragen. {IiUad,} Schiedam, 8 Aug. Door B. en W. werd Woensdagmiddag ten raadhuize aanbesteed het uitvoeren van verfwerken in twee perceelen, n.l. perceel I. het verven van eenige bruggen en hekwerken, perceel II bet bui- ten-verfwerk van eenige huizen enz., benevens de 10 ankerboeien in de rivier de Maas. Iugekomen waren de volgende biljetten S. Gold- steen, Haarlem, 1 f 450.II f 1565.J. E. Marchand Co, Rotterdam, II f 1039.M H. Eijsvogel en J. Slaton te Rotterdam, I f363. 11 fl397.H. van Meurs iE van Eijck, albier, II f 1428.A. J. Schreuder, alhier, I f 324.II f 1317.L. Perquiu en M. v. d. Burgh, albier, I 1 370.II f 1570. Het werk is gegund aan de laagste inschrijvers, zijnde A. J. Sclueuder, albier, I J 324.en J. E. Marchand Co., Rotterdam, II f 1039. In den afgeloopen nacht sprang in den „Kra- ton" in de Konijnenbuurt een ketelongelukken hebben daarbij niet plaats geliad. De zangvereeniging „S. Gregorius," directeur de heer den Draak, heeft gisterenavond heel wat menschen op de been gebracht. Immers het was bekend, dat te ongeveer 9 uur een verlichte boot met muziek de haven zou binnen varen. 's Morgens was die boot vertrokken van het lokaal der vereeniging nabij cle Spoelingbrug, met zich voereirle ruim 70 jongens, leerlingen, en een twintigtal zangers, aan het hoofd waarvan zich de heer den Draak had gesteld. Onder het zingen van verschillende populair geworden liedjes voeren zij door de haven met bestemming naar Oost- Voorne, waar de jongelui eens recht zouden kunnen geuieten. In den Briel werd de boot verlaten en stapte men in gereedstaande rijtuigen, waarmede zij naar Oost-Voorne gevoerd werden. Daar werd gebaad, ringgestoken, kaarsgehapt en in deduinen gerold, dat het een lust was om te zien en tevens het gevolg had, dat alle eer werd gedaan aan den maaliijd, die in het hotel Simons voor hen gereed stond. Te ruim 7 uur werd de terugreis aanvaard. Te Vlaardingen arriveerende vond men daar de Schiedamsche muziek-vereeniging ,/Kunstmin," die op de boot plaats nam en door het spelen van opwekkende stukken de feestelijke stemming nog verliougde. Het was een aardig gezicht toen die boot door de haven voer, verlicht door een massa en toch een ander man der wetenschap inede raad laat geven?" Coquillard gaf alle teekenen van in de grootste angst te verkeeren. „Wilt gij mij tot spreken dwingen," vroeg hij, tfWanneer ik liever zwijgen wilp Zeker, als het leven van mijn dochter in gevaar is, zal ik de beroemste dokters laten komen, maar nil, en dit verzekert gij mij zelf, is er geen gevaar, waarom zal ik dan ruchtbaarheid geveii aan het verdriet, dat mij ver- verpletterl? Waarom zal ik tegelijk met de mannen der wetenschap, de mannen van het gerecht in huis halen? Waarom zal ik een groot schandaal uit- lokken?" //Zoo, is u voor een schandaal bevreesd, mijn heer," zeide Raymond, terwijl hij den millionnair doordringend aanzag. z/Wie zou geen schandaal vreezen wanneer men in mijn plaats was," zeide Coquillard bedeesd, ,/ben ik niet schatrijk, en is dat, in de oogen van het publiek niet een misdaad? Ik heb mijn vijanden." Wie zijn die vijanden" vroeg Raymond. //Kent gij ze?" //Neen," zeide de millionair, en sloeg zijn oogen neer. z/Hoe kunnen wij dan tegen hen op onze hoede zijn?" vroeg Raymond. „Welnu," zeide Coquillard, ,/gij zult toch van mij niet vergen, dat ik den commissaris van politie iu huis haal." z/Neen, als gij daar zoo op tegen zijt, dan niet," zeide Raymond, //inisschien hebt gij daarvoor ge- gronde redeneu. Laat mij dan over uw dochter waken." lampions gedeckolijk boven de mscbansing, ge- deeltelijk laugs Het touwwerk en daatbeven in een cirkel geplaatst Duizen len inenscben hadden zich geschaard lairgs de 'Buitenhaven, Lange Haven ep Schie, om haar te zien voorbij varen. Op- zeer veel plaatsen^werd Bengaalsch licht afgestoken en op een enkele plaats gingen ook vuurpijlen orahoog Was de boot voorbjj dan begeleidden de toeschou- wers haar, de liederen mede zingende, die door de muziek werd gespeeld. Het gevolg daarvan was, dat hij de Spoelingbrug een outelbare menigle ver- zameld was. Deze tocht naar Oost-Voorne zal bij hen, die daaraan deelnamen, nog lang in aangename herin- nering blijven. Een zeldzaam bewijs van moed en tegen- woordigheid van geest toonde Woensdagmorgen E. E. Lubkemann, meesterknecbt in de branderij van de firma J. E. Legner aan de Noordvest. Daar sprang de helm van den ketel, maar nauwe- lijks zag Liibkemann dit of hij sprong van de stelling op den ketel en had de voldoening den helm er weder te kunnen opzetten. Rondom hem verhieven zich de vlammen, die ook reeds de zol- dering bereikten. Gelukkig werd het gevaar opge- merkt door de werklieden der tegenoverliggende branderij, die te hulp snelden en met kitten water, die zij in de vlannnen en iu het vuur wierpen, de branderij van een anders wisssen ondergang redden. Geen der mannen bekwam brandwonden. Nog nimmer is een dergelijke daad verricht. Gistermorgen omstreeks 7 uur had onder on ;e gemeente eeno hevige vechtpartij plaats tus- schen twee spoelingschippers, van wie een zoodanig overdekt is met wonden, dat dit hem lang zal heugen. Politie was op dit oogenblik niet aanwezig. De vraag heeft zich voorgedaan of zich voor de oprichting van bergplaatseu tot opslag van accijnsgoederen onder doorloopend, verlengbaar af- loopend krediet in het terrein, omschreven in art. 177 der Algepieene Wet van 26 Augustus 1822, aangifte en toelating wordt gevorderd overeeukom- stig art. 186 dierzelfde wet. Deze vraag wordt door het departement van financien bevestigend beantwoord. Echter behoeft op het verledene niet te worden teruggekomen, Ouwerschie, 7 Aug. Gisternamiddag omstreeks 4 uur had onder onze gemeente op den Delftweg een aanrijding plaats tusschen een tilbury en een spoelingwagen. De tilbury kantelde en kwam met bestuurder en paard in bet water terecht. Hoewel niet zonder scbade, is alles, door toegesnelde hulp, op het droge gebracht. De heer J. "Van Maaslrigt alhier is te 's-Hage geslaagd voor het examen ter verkrijging van de akte Eransch (1. o.} - Zondagmiddag te 5£ uur zal Ds. Leenmans de godsdienstoefening leiden. 's Morgens te 9£ uur zal er een evangelist' optreden. Men schrijft ons uit Rotterdam, d.d. 7 Aug. Schoorsteenbrandjes zijn bier aan de orde kah den dag, maar politie en blusschers zijn zeer spoe- dig bij de hand, zoodat de spuiten, die ook even snel komen aanrukken, zelden water behoeven te geven. Dinsdagavond klonk bet brandsignaal wat krach- tiger en laogduriger door de stad. Er was brand entstaau bij den smid Marcus in de Molensteeg. Dit was een binnenbrand, die men spoedig meester was. Terwijl men nog bezig was met blusschen, breekt er daar niet ver af brand uit iu de Schriju- werkerssteeg op den zolder van het meubelmagaziju van de firma Boer. Deze brand was van meer ernsligen aard, want 6 spuiten en een stoombrand- spuit moesten er aan te pas komen. De steeg, waarin de brand plaats had, is een nauwe doorgang van hot Hang naar de Blaak en daarbij een dicht- bevolkte buurt. Die nauwte aldaar en de angst en vrees van hen, die het diclitste bij den brand woonden, maakten bet manoeuvreeren met het bluselunaterieel hoogst inoeielijk. Daar het tevens prachtig weer was, waren er tal van waudelaars op de been, die weldra een opeenhooping van kijkers vormden, die het bluschwerk niet weinig belemmerden. Ten 1 uur was men den brand meester. Men is nu bezig 3e kermis, die a.s. Maandag hegint, op te tuigen. Ouderge.woonte doen de jou- griis niets liever dan pnarden en ieeuwen soor den malfemoLn aandragen en haarfijn onderzoeken, hoe. zoo'n kunststuk in elkander zit. Bij bet onderzoe ken van een caroussel, die met stoom gedreven zal worden, raaktc een jongen er onder en werd zoodanig verwond, dat bij niets aan de kermis zal hebben. Wondered zullen er genoeg te z.ie.^zijn. De schouwburg opent, de reeks der wonderen door z/Aladdyn of de wonderlamp" o.p te voeren. Carre laat reeds door middel van een groot plakkaat bekend maken, dat bij een wonderbeer heeft, die paard rijdt. Helaas Albert kan zijn wonderen uit de geestenwureld niet meer verloonen, bij is plot- seling to Enkhuizen over'eden. Okbuizen smeedt in zijn strooibilletten op de wonderlijksle wijze Gri,ekscbe en Latijnscbe woorden te zamen tot een vcellettergreepig akedabra, oni de wonderen op gebied van magie, en physiek, die bij zil laten zieD, aan te kondigen. Gelegenheid genoeg om zich te verwondereu. Reeds hebben de keurmeesters zich verwonderd, niet over de kermis, maar wel over het feit, dat vleesch in blikken bij warm weer zoo lang goed kon blijven. Toen gingen zij naar de handelster- reinen en vonden geen reden tot verwondering, maar wel om 196 blikken met corned-beef af te keuren. Een eigrnaresse van een potten- en pannenmaga- zijn, die bemerkte, dat haar knecbt heel erg ge- proefd had, verwonderde zich zier, dat de boel zoo lang heel was gebleven, maar maakte toch den man een berisping over zijn toestand. Het gevolg hiervan was, dat de juffrouw dadelijk door den proever een bloedneus geslagen werd, en haar daarbij alle reden tot verwondering ontnomeu werd. Oiimiddellijk werden nu de potten en pannen en schotels door den proever stuk geslagen. Gelukkig, dat de man nog door eenige omslanders gegrepen en vastgehouden werd, tot de politie hem kon inrekenen, auders was alles in scherven veranderd. Het overvoeren naar het politiebureau kostte veel moeite, want de man had bet zich nu eenmaal in het hoofd gezet, dat dronkaards en scherven bij elkander hooren. Met het oog op de toenemende kortzichtig- heid onder de schooljeugd zijn in verscheidene Prui- sische scholen de boekjes met kleine letters afgeschaft. Men zegt, dat het kauwen van pijpkaneel een der beste middelen tegen kiespijn is. Indien het kaneel van goede kwaliteit is, houdt de ge- voeligheid der zenuw op en de pijn bedaarl on- middellijk. Een oplossing van 4 gram dubbel koolzure soda in een half kopje lauw water (als mondspoeling) is, naar gezegd wordt, eveneens een uitmunteud mid- del tegen kiespijn. Uit Athene wordt van nieuwe gruwelen, op Christenen in Macedonia gepleegd, g wag geraaakt. Zekereu Nicholas Donkas moet o. a. een in het vuur gehouden bajonct door den neus zijn gestokeD. Men. meldt ook, da1, vo^ens last uit Constantino- pel, geweren aan de Koerden worden uitgeder-ld met geen ander doel, dan ben aan te moedigen in bun geweldenarijen tegen de Christenen. Thee %n Table/ten. Te Louden bestaat een maatsehappij, die thee in samengedrukten vorin in den handel brengt. Door hydraulische drukking worden de bladeren tot tabletten van bepaald ge- wicbt en afgedeeld in vakjes, als bij de chocolade- tabletten, geperst. Daarbij worden zij zdo sterk gekueusd, dat zij in heet water veel volkomener worden uitgetrokken dan gewone thee, zoodat men er minder van noodig heeft oni thee van dezelfde sterkte te zetten. Ook verliest de geperste thee minder van haar aroma en is zij zuiniger in het gebruik, daar de vorm der tabletten een nauw- keurige afmeting toelaat. Daar de otnvang tot een dcrde .gereducterd wordt, zijn de •transport kosten geringer eh kan dus de prijs lager zijn. Naar men aan het D. v. N. mededeelt, is het verhaal omtrent het opeischen der nalatenschap van freule Smissaert dooi mej. Aafke Kuijpers niet juist. Reeds geruiraen tijd voor den dood van freule Smissaert iieeft mej. Kuijpers deze weten over te halen, om haar vermogen te onttrekken aan bet beheer van haren zwager Van Marken, op grand van bet belangrijk verschil in gods- dienstige gevoelens, dat tusschen de overledene en haren zwager bestond. Naar de berichtgever mededeelt, heeft daarop inej. A. Kuijpers het ver mogen van freule Smissaert zelf in beheer genomen. Bij een dezfr dagen in de Beemster gehou den harddraveiij werd aan den wedstrijd deelgeno- men door iemand van ruim 86 jaar. Deze pikeur won nog een rit I Dat men bij het gebruik van rauwe eieren voorzichtig moet zijn, bleek weder bij iemand te Meppel, toen men, een ei stuk slaande om aan een der kinderen te geven, daarin iets vreemds ont- dekte. Bij |nadere bescbouwing bleek het een goed ontwikkelde lintworm te zijn. Uit Pietermaritzburg wordt een afschnwelijk geval van kannibalisme uit het binnenland gemeld. De vrouw van een kafferkapitein was ziek, en een kafferdokter werd geroepen, om de patiente te zien. De dokter verklaarde, dat het eenige geneesmiddel zou zijn het eten van het vet van een menschelijk hart. De kapitein hield den dokter aan zijn woord, liet hem dooden en het hartvet aan zijne zieke vrouw toedienen, terwijl de rest van de familie smulde aan het lijk van den dokter. Een paar honderd soldaten werdenop het hooren van dit bericht, uitgezonden om den kapitein te over- meesteren, doch deze gaf zich gewillig over. Ingeschreven van 4 Aug. tot 8 Aug. 1890. SCIIIEDAM. GEBOREN5. Pieter, N. H., z. v. D. B. Bitter en E. Den Houting, Maasstr. Erancina, N. H., d. v. C. v. Zomeren en P. P. De Goede- ren, Proveniershuis. Simon, N. H., z. v. P. Ouweneel en M. Wittebol, Hendrinastr. 6. Wol- ter, N. H., z. v. G. v. d. Bos en H. v. d. VeeD,. Oude Kerkhof. 7. Marius, 0. G., z. v. D. Storm en J. Kalkman, Laan. OVERLEDEN: 4. Jannetje v. d. Most 5 m., N. H., Houtstr. 5. Gerrit Abele v. Eijck 4 m., N. H., Singel. 6. Johanna I'oulie 67 j. en 2 m., R. C., wed. v. J. Weber, L. Achterweg. 7. Maria Vissers 4 m., R. C., Konijnenbuurt. 8. Elisabeth v. Vliet 2 j. en 11 m., N. H., Helenastr. OUWERSCHIE. GETROUWD: 7. Aart Vogelezang, jm. oud 21 j. en Jannetje v. d. Berg, j.d., oud 16 j. ONDERTROUWD: 7. Mattheus v. Dijk, jm., oud 25 j. en Johanna v. Baarle, jd., oud 21 jaar. GEBOREN: 31 Juli. Jan, z. v. Machiel Breu- gem en Janna Jacoba Catharina v. Eijk, OVERJ/EDEN: Leenderk Braaksma, oud zeven maanden. Arrondissements-Rechtbank t& Rotterdam. Ware geleerden mogen excentiek zijn, en zoo nu en dan eens zonderling handelen, tot kleingeestig- ,/Ik beb het u immers reeds verzocht," zeide Coquillard. Aangenomen," zeide Raymond, //maar op voor- waarde, dat u mij den moordenaar helpt zoeken.'" z/Daar kan u op rekenen." z/Beginnen wij dan maar dadelijk, welke lieden hebt gij in uw dienst?" z/Niets dan menschen, die reeds jaren bij mij in dienst zijn, en die ik ten voile vertrouw." z/Toch is er een moordenaar onder." z/Het kan niet, ik heb geen verinoeden op iemand." //Is juffrouw Betsy vandaag uit gewtest?" //Zoo ver ik weet niet." „Zoo, zij heeft das niets buitenshuis gebruikt. Zij is den geheelen dag gezond en wel geweest, Het vergift. kan op zijn hoogst drie uren geleden ingegeven zijn. De moordenaar is alzoo hier aan huis, dat blijf ik volhouden." nAl mijn bedienden en dienstboden houden dol veel van mijn dochter, dat weet ik zeker." z/Voor goud doet men zoo veel," mompelde de jonkman. z/Laat de ongelukkige, die zoo iets voor goud wil doen, tot mij komen, en ik zal hem meer geven dan hij kan wegdragen." ,/Dat is alles heel mooimaar hij zal wel op- passen niet bij u te komen, want men bekent zijn medepliehtigheid aan moord zoo spoedig niet." z/Maar wie moet ik dan verdenken? Wie? Ja, wie zou de ellendeling zijn?" z/Hij, die den moordenaar betaalt, en hier niet aan huis is." //O, ik weet niet; ik kan niet gissen, o neen o, neen, Mijnheer, zwijg, ik zou er gek van worden." z/Welnu, laat bet dan aan mij over, en binnen acht dagen heb ik hem, dat bezweer ik u." „Ik geef mij aau u over," riep Coquillard en omarmde Raymond, „red haar, red haar, en eisch wat gij wilt." Verbind u niet want gij weet niet, wat ik wel eens van u verzoeken kon." ,/Het is mij alles waard, als gij haar redt." ,/En als ik nu eens ja, ik zal het u maar zeggen, als ik haar nu eens vurig beminde." z/Dat heb ik al gedacht, mijn viiend," zeide Coquillard altijd op droeven toon, maar nu met een flauwen glimlach op ziju verbleekte lippen, z/blijf veel van haar houden en ik wensch, dat zij ook veel van u mag houden, want zij zou aan u een braven jongen gevonden hebben. Ik zou het een geluk rekenen, als ik u eenmaal mijn schoon- zoon mocht noemen." //O, mijnheer," riep Raymond, ,/u maakt mij overgelukkig." ,/Ik heb groote heeren genoeg in mijn familie," zeide de millionnair, ,/deze zijn gemakkelijk genoeg le vinden, maar heel lang heb ik naar een man van karakter gezocht, en ik meen dieu nu eindelijk gevonden te hebben." IV. De Hertogin. In de drie weken, welke nu volgden, ging Co quillard, ofschoon verplet door de plolselinge en onverklaarbare ziekte van Betsy, dikwijls naar zijn derde dochter Blanche, die, zooals men weet, met den hertog van Rivarez getrouwd was. Men herinnert zichdat de millionnair een dnister voorgevoel had, dat het geen gelukkig huwelijk zou wezen, zoodat het bruidsfeest voor hem geen feest,, maar een ware pijnigiug was. Dit huwelijk was verbazend vlug voltrokken. Het paar was de eene week pas geengageerd, of in de andere week sprak men al over trouwen. Er verliep slechts een week of vijf tusschen de eerste kennismaking en het huwelijk. Coquillard had maar toegegeven, en nu vroeg hij zich af, of hij door zijn zwakheid zijn kind niet in het onge- luk had gestort. Zoo nu en dan had men hem vreemde geruchten in het oor geflu'sterd men had hem zonderlinge dingen verteld"; men had hem ongunstige mede- deelingen gedaaneen naamlooze brief had hem gehetl en al van de wijs gebracht. Dit alles was steeds over den Hertog geweest. Zoodra de gezondheidstoestand van Betsy het mogelijk maakte, spoedde hij zich naar Blanche. Na Betsy hield de millionnair van haar nog het meest. Kon het anders of hij betrad de woning van haar, zijn kind, dat hem pas had verlaten, om den man van haar keuze te volgen, met zekere ontroering Vader en dochter konden elkander alleen spreken, want de Hertog was uit. Zij ontving hem in een kamertje, dat in den tuin uit zag. Coquillard overtuigde zich eerst, dat geen onbe- scheiden ooren hem konden hooren, toen nam hij haar hand, keek haar scherp aau, en zeide //Blanche, waar is je echtgenoot?" ,/Dat weet ik niet, vader," antwoordde zij, „den- kelijk in de societeit." (fFordt vervolgd.) Zitting van 5 Augustus 1890. Een bejela'ar, din reeds meermaleu met de xolonie had knnnis gemaakt, wrrd 10 Juli door de politie op den Onwei- sohies-jhen weg aangetroffen en ingerekend. De man had het stellig in Veenhuisen goed gehad, want hy verklaarde, dat hjj het gedaan had om opgenomen te worden. De Offi./ier van Jnstitie trachtte met zijn eisch den man zoo veel mogrlijk te helpen, door te reqnireeren, dat hjj na 3 dagen heehtenis te hebben oudergaan voor 3 jaar zou op- gezonden worden.

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2