Geldmannen. N°. 69. Eerste Jaargang. Woensdag 13 Augustus 180O. B I N N E N_L AND. Versehijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMESDAL, Abonnementsprijs:. Per drie maandenf .00 n franco per post. 1. voor h.et Buiten- land1.55 Afzonderlijke nummers. .05 Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Prijs der Advertentien Van 1—5 regels/—.50. Iedere regel meer. f—.10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annonce f.40 Dienst A ANBIEDIN1EN AANYRAGE5 .£5 In buitenlandsche couranten kwamen de laatste dagen wederom onrustbarende geruchten voor ointrent den toestand van Z. M. den Koning. Naar uit bet Loo wordt bericbt, gevoelt zich Z. M. in de laatste dagen wel eeuigszins zwak en bondt hij steeds zijne kamer, doch was van eene verergering van den toestand gelukkig geen sprake. Z. M. de Koning verricbt zijne gewone bezigheden. Omtrent het kinderfeestje nabij het Loo, waarop eenige speelnootjes van Prinses Wilhelmina genoodjgd waren, meldt men nader aan de Zutpli. Ct. Bij het kinderfeestje, door Prinses Wilhelmina bij het Aardhuis gegeven, waren 4 meisjes en 3 jongens tegenwoordig. H. M. de Koningin, H. K. H. de Prinses, de hofdame freule van Stirum en de jeugdige gasten werden per rijtuig, met vier paarden bespannen, van het paleis naar het Aardhuis gebracht. Op het Aardhuis werd een collation gebruikt. De kleinen vermaakten zich met paaltje trekken, zakdoek leggen enzoovoort, waarbij H. M. en de hofdame steeds voorgingen of het kleine volkje genoegen had Het plaatselijk muziekkorps van Apeldoorn, „de Harmonie" gaf bij dit alles een uitvoering. Naar men verneemt, heeft Z. M. de Koning het beschermheerschap van het onlangs gestichte Leidsche Universiteitsfonds aanvaard. Twee zoons van den Khedive van Egypte, 16 en 14 jaar oud, hebben een bezoek aan ons land gebracht. Zij hebben Amsterdam, 's-Graven- hage, Scheveningen en Rotterdam bezichtigdvan daar vertrokken zij naar Ostende. De Veiligheidstentoonstelling werd tot dusver door 6000 menschen bezocht. De sluiting is be- paald op 7 September. Van 20 Sept. tot einde October zal in't Paleis voor Volksvlijt een tentoonstelling van kachels en ver- warmimistoestellen worden gehouden, vijf dagen per week kosteloos te bezichtigen. Men schrijft uit Appelscha, dat de toestand er voor het oogenblik kalm is, waartoe niet weinig bijdraagt het patrouilleeren gedurende den werktijd door de mareehaussee. Dank zij het droge weder wordt er thaus druk in de veenderijen gewerkt. Met het laden van de eerste vrachten nieuwe turf is een begin gemaakt. De turfprijzen zijn eenigs- zins verhoogd. Het hoofdwerk is thans het wijk- of vaartgraven in het veen, doch dit zal weldra ophouden, en dan staat men weder voor gebrek aan werk. Intusschen begint er meer en meer verdeeldheid te komen onder de vroegere werkstakers, die leden zijn van den sociaal-democratischen bond, en ver- 8chillende arbeiders moeten van plan zijn, zich van de vereeniging af te scheiden. De invloed en populari>bit van Domela Nieuwenhuis winnen er niet op, en als hij eens in de veenstreken kwam ook in andere gemeenten, waar dit jaar door werk- stakingeu duizenden, ja tienduizenden guldens voor de arbeiders zijn verloreu gegaan, zou hem waar- schijnlijk een weinig aangename ontvangst wachten. Misschien ook wel daarom zal hij bij de groote nationale meeting voor algemeen stemrecht, den 17den Augustus a.s. bij Heerenveen te houden, niet opkomen. In 1859 strandde en zonk in de Buiten- gronden van Terschelling de Hamburger schoener Ml Dorado, welke een lading koper- en zilvererts van Caldero naar Hamburg moest overbrengen. Jaren lang lieten de koopers van het wrak de lading onaangetast, tot men onlangs het opzocht en dezer dagen een onderzoek naar den toestand er van instelde, waarbij 3 last en 600 KG. erts werd opge- haald en er gegronde hoop bestaat binnenkort alles te bergen, als het weder eenigszins meeloopt. Onder de vele landloopers, die dezer dagen voor de rechtbank te Amsterdam terecht stonden, was er een, geboren op het slagveld bij Waterloo. Het 0. M. bij de Heerenveensche rechtbank heeft 6 maanden gevangenisstraf geeischt tegen den appelmeester van de werkstakende veenarbeiders te Tijnje, wegens aanzetting tot geweld. Welk een verbazende uitgebreidheid de uit- voer van groenten uit ons land, voornamelijk naar Engeland en Duitschland, in de laatste dertig jaar heeft verkregen, kan blijken uit het feit, dat de waarde der uitgevoerde artikelen in dien tijd ge- stegen is van tweehonderd duizend gulden tot achttien millioen. Dat is dus 90 maal zooveel, hetgeen nog al iets wil zeggen bij dergelijke bedragoc. Men meldt thans uit Amsterdam, dat Aafke Kuypers, die aanvankelijk in eene gewone gevan- geniscel was opgesloten, thans in de pistole is ge- huisvest, en op liaar verzoek, voor eigen rekening in hare voeding mag voorzien. De instructie heeft nog geen nadere bijzonder- heden aan het licht gebracht. Nog deelt het D. v. N. mede, dat het verhaal omtrent het opeischeu der nalatenschap van freule Smissaert door mej. Aafke Kuypers niet juist is. Reeds geruimen tijd voor den dood van freule Smissaert heeft mej. Kuypers deze weten over te halen, om haar vermogen te onttrekken aan het beheer van haren zwager Van Marken, op grond van het belangrijk verschil in godsdienstige gevoe- lens, dat tusschen de overledene en haren zwager bestond. Naar de beriehtgever mededeelt, heeft daarop mej. A. Kuypers het vermogen van freule Smissaert zelf in beheer genomen. Verder wordt omtrent deze vergiftigingsgeschie- denis nog gemeld, dat het hoogst waarschijnlijk uit het onderzoek blijken zal, dat men hier niet met eene eigenlijke vergiftiging te doen heeft, maar integendeel voor een zeer bijzonder geval staat. Het bewuste zinkwit zou namelijk voor uitwendig gebruik zijn toegepast tot inwrijring van freule Smissaert, die op de huid iets mankeerde. Het zinkwit zou dus als geneesmiddel zijn gebezigd, hoewel door de ontstane bloedvergiftiging de dood er het gevolg van schijnt geweest te zijn. Deze behandeling maakt het ook begrijpelijs dat er zinkwit in de onderkleederen van de over ledene werd gevonden, hetgeen, meent men, niet zou gebeurd zijn als haar zinkwit ware ingegeven. Een deskundig onderzoek moet aan het licht hebben gebracht, dat de gezamenlijke hoeveelheid zinkwit, die in de ingewanden der overledene ge vonden werd, niet voldoende geacht mag worden om iemand te dooden. De meeting ten gunste van Alg. Kies- en Stemrecht, die 17 dezer bij Heerenveen zal gehou den worden, zal bij goed weer door meer personen bezocht worden dan de provinciale meeting, dit voorjaar te Leeuwarden gehouden. Van Amsterdam zal op dien dag een extra-trein des morgens om zes uur naar Heerenveen vertrek- kende kosten daarvan zijn heen en terug f 1.50 per persoon. Het comitd verwacht ruim 600 manifestanten uit de hoofdstad des Rijks in het Eriesche Haagje. Was de gemeente het Bildt te Leeuwarden door 1000 personen vertegenwoor- digd, die in rijen van vier in onbetaalbare orde toen die stad binnentrokken, ook op de a.s. mee ting zal het Bildt verschijneneen goeduoope extra-trein zal daarvoor van Leeuwarden naar Heeren veen rijden. TJit de gemeente Weststellingwerf, waaruit vele geestverwanten met hunne vrouwen worden verwacht, zullen de eersten zich des ochtends voor het gemeentehuis te Wolvega opstellen. om en corpc naar Heerenveen te marcheerende vrouwen zullen sporen tot de halte Oudeschoot en zich daar bij de mannen aansluiten. Deze stoet zal door Heerenveen naar het terrain trekken. Uit Akkrum en Grouw zullen tal van stoombooten arriveeren extra-trammen zullen van Harlingen en Drachten en alle tusschengelegen dorpeu de mani festanten aanvoeren. Op het terrein zullen 13 groote teuten verrijzen, die 3000 zitplaatsen aanbieden, terwijl in de nabijheid ervan vele tenten worden opgeslagen door allerlei soort handelaars, die dezen dag zullen pogen met den verkoop van koffie, bier en broodjes iets te verdienen. De autoriteiten hebben maatregelen genomen tot handhaving der ordedoch het aantal rijks- veldwachters enz. zal lang zoo groot niet zijn, als te Leeuwarden waren onthoden. De burgemeester zal zooveel mogelijk het afdoen met de gewone gemeentepolitie en eenige rijksveldwachters. Van militairen geconsigneerd of huzaren te ontbieden is geen sprake. Voor eenigen fijd werd tegen vele arbeiders door de mareehaussee te Winschoten geverbaliseerd, wegens het verrichteu van veldarbeid op Zondag- ochtend. Eenige dier arbeiders wendden zich namens alien tot den Minister van Justitie, met verzoek die verbalen in te trekken en aan hen, zoo mogelijk, vergunning te verleenen des Zondagmorgens °tot 8 uur op hun akkers arbeid te vcrrichten. De Minis- ter heeft geantwoord, dat de opgemaakte verbalen tot geen vervolging aanleiding geven, doch dat aan het laatste verzoek niet kan worden voldaan. Vnjdagochtend bad een zeer ernstig ongeluk plaats aan den Badweg naar Scheveningen. De machinist van de stooratram van de Nederlaudsche Rhijnspoorwegmaatschappij, welke te 10.45 's-Gra- venhage verliet, zag ter hoogte van villa Buiten- Zj0rd' aan dlen. we& gelegen, een wegwerker van de Maatschappij staan, leunende op een gaffel. De man scheen niet te bemerken, dat de tram in voile vaart aankwam, in weerwil van het luiden van den machinist met de bel en het schreeuwen van den dienstdoenden conducteur. Althans hij ging eerst op zijde toen de stoomtram vlak bij hem was, met het gevolg, dat de rechtervoet van den ongeluk kige door de machine gegrepen en dadelijk afaere- den werd. Het lichaam van den man werd ongeveer een 25-tal meters medegesleurd, alvorens het den ma chinist gelukte de tram te doen stilstaan. Het remmen was met zoodanige kracht geschied dat de machine uit de rails in het zand werd gewor- pen. De maatregel was helaas overbodig geweest want de man werd deerlijk verminkt en als lijk onder de machine uitgehaald, hetgeen met de pogin- gen om de machine weer in 't spoor te bren^en een goed half uur duurde. De ongelukkige. die voornamelijk gewond werd aan t achterhoofd en den buik, is genaamd A. Gravestein, 24 jaren oud, eerst vddr drie maanden by de Maatschappij in dienst getreden en ongeveer een week gehuwd. Zijn vrouw was juist den avond te voren te 's-Gravenliage uit Hardinxveld aange- komen, om de echtelijke woning te betrekkeu. Het lijk van den man is naar de algemeene begraafplaats vervoerd. Wijlen de heer M. G. Tabak, op 21 Juli te Amsterdam overleden, heeft aan de naar zijn naam genoemde stichting ter verzorging van invalide Tsraelietenwaarvoor bij de stichtimr f 100.000 was bestemd, een kapitaal van twee millioen gulden vermaakt, vrij van successierechten. Voor eenigen tijd deed zich te Nieuw-Beerta een geval van slaapziekte voor, welke 3 dagen en nachten duurde; ofschoon de patiente, een Cmeisje van 20 jaren, nog zeer zwak is, hoopt men haar te behouden. ,Door de hitte stierf een man te Zuidwending (Gr.), door een muggebeet iemand te Rukphen (N.-B.) „Eea jijftienjarige bediende in het hotel //Goes te Vhssingen bleef Zaterdag, nadat alien zicn ter ruste hadden b"geven, in het veiisterraatn van zijn slaap vertrek, waar van het raam hoog was PEUIXiLElTON. Schets uit het leven der Parijsche 7) Kapitalisten. Het gesprek wilde in het eerst niet erg vlotten, maar Coquillard, die reeds genoeg zag, schoof zijn stoel heel dicht bij de hertogin en haar beide han- den met groote teederheid vattende, zeide hij /Blanche, kom, antwoord mij nu zonder omwe- gen, zooals gij aan je besten vriend zoudt doen, zijt gij wel erg tevreden z/Waarom zou ik dat niet zijn," vroeg zij nu op haar beurt met eenige verwondering. //Zijt gij gelukkig ,/Hoe -raagt gij dat zoo?" z/Antwoord mij." z/Waarom zou ik het niet zijn Ik heb een jongen, schoonen, beminnelijken man, dien ieder- een om zijn innemende manieren en zijn goede hoedanigheden acht." z/Ja," zeide Coquillard met het hoofd knikkende, z/aan je ijdelheid is nu voldaan, maar als die ijdel- heid je nu maar niet te duur uitkomt." ,/Gij zijt toch altijd stekelig, vader, wat heeft nu mijn ijdelheid hiermede te maken Als ik een zus heb, die baronnes is geworden, terwijl de andere markiezin werd, was het heel natuurlijk, dat ik hertogin wilde worden, en daartoe trouwde ik den man, in wien ik zin had." z/Laten wij er maar een speldje bij steken," zeide de millionnair, die niet gewoon was, veel met zijn dochters te redekavelen, //antwoord mij nu alleen maar op mijn vragen." z/Welnu, pa, wat wilt u weten?" z/Houdt gij van uw man P" Zeker." z/En houdt hij van u z/Weldat geloof ik wel." //Zoo, en is hij goed voor u P" z/Waarom zou hij kwaad zijn z/Zoudt gij niet willen, dat hij in het een of ander opzicht anders was z/Och, pa, u doet als de rechter, u schijnt alles te willen weten. Waarom vraagt u dat zoo? U maakt mij werkelijk ongerust." Het gezicht van Coquillard heldtrde op. z/Welnu, kind," zeide hij, n\xw antwoorden doen mij genoegen. Ik ben niet gekomen om u ver- wijtingen te doenintegendeel, ik kwam eens hoo- ren, of gij gelukkig waart, en nu gij mij het zelf zegt, dat gij tevreden zijt, ben ik de geluk- kigste." Na dit onderhoud was Coquillard weer wat geruster, maar de losse geruchten, die hij van tijd tot tijd hoorde, waren van dien aard, dat hij zich door de betuigingen van zijn kind niet in slaap liet wiegen. Acht dagen later was hij weer bij zijn dochter, en zeide toen weder met die zelfde zachte en over- redende stem z/Ik twijfel er niet aan, lief kind, dat gij gelukkig zijt, omdat gij het mij verzekerd hebt, en dat gij geen beter vertrouwde dan je vader hebt kunnen kiezenmaar ter wille van dat geluk moet gij mij de geheele waarheid zeggen." Deze keer scheen de hertogin verlegen en zweeg. //Kom, kom," zeide Coquillard, „kom er maar voor uit, gij weet, dat ik een goed vader ben, en dat ik geld genoeg heb om menig gaatje te stoppen. Waarom zegt gij mij niet alles?" ,/Wat bedoelt gij daarmede?" zeide zij, en ver- raadde toen tegelijk een groote ontroering. z/Uw bleekheid," zeide de millionnair, „toont mij, dat ik het rechte punt heb aangeroerd. Komaan, spreek. Gij zit in geldverlegeuheid, is dat niet zoo? Uw man is zoo rijk niet, als hij je wel wijs gemaakt heeft. De groote eigendommen, die hij in het huwelijks-contract liet zetten, zijn bezwaard met hypotheek op hypotheek. Dit huis behoort hem niet eens toe. De rijtuigen en de paarden, die op stal staan, zijn nog niet eens betaald. Uw zoogenaamd schatrijke echtgenoot wordt vervolgd door een heirleger schuldeischers, en heeft slechts de hand van de dochter van een burger-millioenen- heer gevraagd, om aan de vervolging van al zijn beren te ontkomen." z/O! dat is niet waar," riep de hertogin rood van schaamte, terwijl zij haar gelaat in haar han- den verborg. z/En waarom heeft hij u dan getrouwd?" zeide Coquillard koel. z/Omdat hij mij beminde." z/Ik neem aan, dat uw man u uit zuivere liefde heeft getrouwd, maar dit neemt niet weg, dat ik hier moet bijspringen, want uw man is geruiueerd, hij zit tot over de ooren toe in de schulden en wordt gerechtelijk vervolgd. Ja, hij zit er zoo erg in, dat de aanzienlijke bruidschat, dien gij hem ten huwehjk hebt gebracht, niet eens voldoende is om hem te redden." z/Maar aan dien bruidschat kan hij niet komen." z/Dat is juist goed. Dus wilt gij de waarheid van al hetgeen ik gezegd heb erkennen?" ffMaar hoe weet u dat?" //Dat komt er nu niet op aan gij zjet dat ik het weet, spreek ik ouwaarheid P" z/Nu dan," riep de jonge vrouw in snikken uitbarstend en haar arm om den hals van haar vader slaande, „het is maar al te waar, ik heb het u niet durven zeggen." Waarom hebt gij het niet dadelijk gezegd?" „Ach vader, u hebt, mij dat huweluk genoeg afgeraden, maar ik heb het gewild, ik ben zoo spoedig gestraft." //Zoo," zeide Coquillard nadenkend. ,/Gij zijt nauwelijks een maand getrouwd en reeds ziet «ij den afgrond, waarin men u gestort heeft. Danger tijd behoefdet gij niet om den berooideu toestand van den man, wiens naam gij draagt, in te zien. Zijn schuldeischers konden niet eens een maand wachten, reeds den anderen dag, nadat gij getrouwd waart, werd hij bestorind." #0 zwijg daarover, vader," riep de ongelukkige vrouw geheel ontroerd. //Als gij eens wist, wat in dit huis gebeurd is, sedert gij in geen acht dagen hier geweest zijt. Het was hier een hel. De schuldeischers kwamen hier schreiuwen, dreigen, veroorloofden zich de grofste scherts, o, laat ik er van zwijgen het was hier een hel gelijk." //En uw man, wat zeide hij er van

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1