Burgeriijke Stand. B U 'I T E N, E A lf ft opgeschoven, zitten, zeer waarschijnlijk, om het binnenkomen van een loodskotter gade te slaan In deze houding schijnt hij in slaap te zijn geval- len en zijn evenwicht verloren te hebben, met het oagelukkig gevolg, dat hij uit het ongeveer 10 M. hooge raam op de straat viel. In deerniswaardigen toestand werd hij daar ge- vonden en per brancard naar het gasthuis vervoerd, Een amateur-koetsier, kruidenier van beroepj heeft Vrijdag ten gevolge eener weddenschap het kunststukje volbracht, om met viarspan de binnenplaats van de Burcht te Leiden om, het hek door en de Burgsteeg uit te rijden, zonder met iets in botsing te komen. De overwiunende rossenmenner was niets op zijn gemak en erg zenuwachtig, wat weer beterde toen de vrienden samen nu onder de hoede van een Sink koet- sier met het span een rijtoertje gingen doen. Het hippische kunststuk werd door een aantal nieuwsgierigen bijgewoond en toegejuicht. Schiedam, 12 Aug. Bij Burgemeester en Wethouders dezer gemeente zijn ingekomen de volgende verzoeken: 1°- "W. B. Heggelman om vergunning tot uit- breiding zijner branderij aau den Buitenhavenweg, wijk B, no. 18, kadaster sectie L, no. 146, o. a. door plaatsing van een stoomwerktuig, met ketel, van 21 paardekracht; 2o. van W. P. Tak, om vergunning tot uit- breiding zijner branderij aan de Nieuwe Haven,' wijk G no. 191, kadaster sectie M, no, 387 en 388, o. a. door plaatsing van een stoomwerktuig, met ketel, van 2J paardekracht; 3o. van J. Th. J. Siemes, om vergunning tot uitbreiding zijner branderij aan de Korte Haven, wijk A, no. 136, kadaster sectie C, no. 983, o. a. door plaatsing van een stoomwerktuig, met ketel, van 2 paardekracht; en 4o. van G. J. Vincent en Co, om vergunning tot uitbreiding harer fabriek aan de Hoofdstraat alhier, wijk G., no. 176, kadaster Sectie L. no. 1553 en 1554, door plaatsing van een stoomketel van 13 M2 verw. oppervlak en machine vaD 8 p. kr., ter vervanging van eene kleinere ketel en machine. Gelegenheid tot liet inbrengen van bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken zal op Don- derdag, den 21n Aug. a.s., des middags ten 12 ure, ten Raadhuize worden gegeven. 8/aal van de bevolking der onderscheidene gods- dienslige gezindten. Aantal zielen Gezindheden. op 31 December 1889. Mann. Vrouw. Totaal. Nederd. Hervormden. 6656 7202 13858 Frans. of Waals. Her v. 4 7 11 Anglicaans. Episcopalen 2 2 Evougcl. Lutherschen 362 317 679 Herstelde Evang. Luth. 1 2 3 Doopsgez. of Mennoniet 5 1 6 Remonstranten 1 8 9 Christl. Gereformeerden 228 275 603 Roomsch-Katholieken. 4850 5520 10370 Oud-Roomsch of van de Bisschoppel. Clerezy. 21 40 61 Grieken Armenianen - Nederd uits. Israelieten 46 58 104 Portugeesch. Israelieten 4 2 6 Tot geene der genoemde gezindheden behoo- rende 4 4 8 Totaal. 12184 13436 25620 (Jittreksel uit het gemeenteverslag, Bevolking, Op 31 Dec. 1888 bedroeg die 12.113 m. en 13.315 vr. Vermeerdering in 1889 door geboorte 482 m. en 493 vr. Vermeerdering in 1889 door vestiging 564 m. en 599 vr.de totale vermeer dering dus 1046 m. en 1092 vr. Vermindering in 1889 door sterfte 285 m. dn 272 vr. Ver mindering in 1889 door vertrek 690 m. en 699 vr. de totale vermindering 975 m. en 971 vr., zoodat //Hij stoorde zich aan niets. Als het hem ver- veelde, liep hij weg." z/Zoodat gij zelden bij elkander zijt." //O, bijna nooit, vader." Coquillard ging weg en kwam den volgenden morgen terugtoen viel zijn dochter hem dadelijk in zijn arinen met den uitroep, //wat ben ik on- gelukkig, vader." z/Dat wil ik wel gelooven; gij zit nu tot over de ooren in de schuld en geru'ineerd hebt gij niets j dan de ellende voor oogen." z/Helaasflelaaste laat zijn mijn oogen open gegaan." z/Komaan, kind, troost u," riep de vader. „Ik betreur het, dat dit huwelijk plaats heeft gehad, maar het is nu eeumaal zoo, en wij moeten alles met gelatenheid dragen. Wij dachten, dat uw man rijk was, hij is arm, dat is ongelukkig, maar dat ongeluk is niet onherstelbaar. Ik ben rijk, ik kan u helpen zonder de andere kinderen te kort te doen. Laat de hertog bij mij komen, en mij zijn toestand bloot leggen, en nu moet het al heel erg met hem gesteld zijn, als ik het niet kan verhelpen." O, lieve, brave vader, wat zijt gij edelmoedig ik heb u verkeerd beoordeeld." //Ik heb dat niet dadelijk willen zeggen, omdat ik je eens een paar dagen wilde laten ondervinden, wat tegenspoed is, en daarenboven had ik ook dien tijd noodig om eens goed na te denken, hoe ik je uit den brand zou helpen." z/Helaasvader," hernam de hertogin, ,/ik heb geen oogenblik aan uwe liefde getwijfeld, geloof mij, het zijn geen geldzaken, die mij wanhopig maken." de bevolking in dat jaar werd vermeerderd met 71 in. en L21 vr. De bevolking bedroeg alzoo op 31 Dec. 1889 12184 m. en 13436 vr., te zamen 25.620 zielen. Het concert van het Rotterdamsche Harmonie- orkest onder leidiug van den Kon. Muz. Dir., den heer G. A. Carl, op Maandag 11 dezer gegeven in de Officieren vereeniging, was zooals gewoonliik druk bezocht. J Het weer was dien avond zooals wij het dit jaar gewoon zijn, guur en regenachtig, weshalve men besloot de uitvoering in de zaal te doen geven. Was het orkest voor deze zaal wat te krachtig, men waardeerde des te meer de geachiveerde piano's, vooral in de Ouverture „Tannhauser" van Wagner. Het programma, vol variatie, werd keurig ten gehoore gebracht. De heer W. Proschart verwierf voor zijn solo //Fantasie fiir Biigel" aller waardeering en wekte de bewondering op over de zeldzame vertolking. Van de Ensemble-numraers stippen wij aan z/Ungarische Tanz no. 6,"//Ouverture Tannhauser" en ,/Grosse fantasie aus die Walkure" als uitne- mend geslaagd. ,/Les pecheurs de perles," fantasie van Bizet Steenebrugge is vol technische moeielijkheden, doch zeer ondankbaar voor het gehoordaarentegen werden de Waldandacht" van Abt en de//hymme" van Beethoven met gevoel voorgedragen. Door de politie te Delft is proces-verbaal opgemaakt tegen K. V., oud 21 jaar, paarden- slachter, wonende alhier, wegens het dragen van verboden wapens (geweer). Het opwinden van het verzakte station al" hier, waarvan wij onlangs melding maakten, is met goed gevolg ten einde gebracht. Het geheele gebouw staat thans weder op normale hoogte. Van de hoogere burgerschool alhier, zijn geslaagd voor het eindexamen de heeren: J. D. Backer, J. C. Heyligers, M. Knappert en J. Van Ysendoorn. de inrichting voor doofstommen-onder- wijs is ontslagen de leerling Jacob Slavenburg uit onze stad. Onze gemeente heeft aan genoemde inrichting tot wederopzegging eene subsidie van flOO verleend. De heer M. Horn, leeraar aan het gymna sium en de hoogere burgerschool alhier, is voor- gedra ;en aan den gemeenteraad te Rotterdam ter benoeming tot leeraar voor de Hoogd. taal aan de Zeevaartschool te Rotterdam. De heer H. H. Veder, predikanfc bij de Ned. Ger. Gem. alhier, komt voor op het drietal te Maassl uis. Volgens de //Vlaard. Crt." van 9 Aug. 11. zijn aldaar van de liaringvisscherij gearriveerd: L. 6 //Idarmonie" en L. 3 //Excelsior," resp. met 238 en 308 ton pekelharing. Iloe de //Vlaard. Crt." tot die vermelding komt, verklaren wij met te begrijpen. lid is toch een feit, dat beide schepen hier zijn aangekomen. Ouwerschie, 10 Aug. Aan de Schiedamsche Schie onder onze gemeente had Donderdagnamiddag een treurig ongeval plaats. Een kind van 5 jaar kwam spelende te struikelen, terwijl een rijtuig van R. uit Barkel en Rodenrijs naderde. Daar het paard niet zoo spoedig kon worden ingehouden, kreeg het kind het wiel van den wagen over een der handjes, zoodanig, dat onmiddellijk genees- kundige hulp moest worden ingeroepen. Het kind van A. v. d. Akker is, naar door een ooggetuige nader gemeld wordt, niet gered door v. Baarle, maar door de moeder, bijgestaan door de huisvrouw van T. Spitters. Belden reikten zoover van den kant over het water, dat zij de kleine drenkeling konden grijpen en op het droge brengen. Men schrijft ons uit Rotterdam, d.d. 11 Aug. Men verbeelde zich het slagveld van Waterloo voorgesteld door middel van een grooten, zoeten k°ek en den Prins van Oranje, (niet Willem V) als een suikermannetje, dan hebt ge een denkbeeld van den Rotterdamschen kermiskoek. Allerzonder- lingst is die voorstelling. Een Pransche kurassier z/Mijn heme!, wat scheelt er dan nog meer aan z/Vader, mijn man houdt niet van mij." //Zoo iets, kind, is erger.'' </IIij heeft nooit van mij gehouden." z/Nu, nu, kind, dat weet gij nog niet; overdrijf de dingen maar niet. Ik vroeg je er laatst naar, en toen betuigdet gij mij, dat hij heel veel van je hield." z/Ik weet helaas maar al te goed, dat hij niet van mij houdt, was het antwoord, dat snikkende en met alle kenteekenen van zenuwachtigheid werd gegeven. »Kom, kom, wees bedaard, overdrijf nu maar niet ,/Neen ik overdrijf niets, vader, ik ben er zeker van, zeide de dochter nogmaals en versmolt in tranen. J,er8ee^s P°°gde de vader haar gerust te itellen. j ,..r,leP z'h "a's u eens wist, hoe of men er onder lijdt, als men aldus bedrogen wordt. Elk greintje van mijn vrouwelijk gevoel komt in verzet, naSa> welke lage beweegredenen dien man hebben genoopt zijn lot aan het mijne te verbinden. Mijn ljdelheid heeft mij blind gemaakt en mij mijn verstaud doen verliezen. Ja, u hebt het gezegd, hij heeft miju hand genomen, om zijn schulden te betalen, en nu het hem gelukt is mij zoo te mis- leiden, vemst hij met langer voor mij, en zegt hij het maar rondweg ook. Aan een vrouw van slechte reputatie rnaakt hij maar publiek het hof; en die vrouw ontziet zich niet hem onder de ramen van mijn hotel te komen afhalen." Coquillard beefde en was even bleek als zijn dochter. J „Hetgeen gij mij daar zegt, mijn kind," zeide komt moederziel alleen. aanrennen met een vaandel, tengevolge waarvan de Prins van schrik van het paard schijnt te rollen. Misschien bezwijmt Zi K. II. ook wel van de warmte, want hij heeft in de maand Juni een Siberisch met bont afgezet costuum aan. Ook is er een livrei-bediende vlak achter Z. K. H., stellig met een regenjas bij zicb, om het suiker mannetje voor smelten te behoeden, als er een zomerbuitje komt. Ziedaar een echte koekebak- kersvoorstelling van den slag van Waterloo. Na de kermis wordt dit historisch stuk verloot en ver- dwijnt de suikerzoete prins en het heele slagveld in de magen der gelukkige winners, die natuurlijk daarbij wel een aalbesje of wat zullen mogen ge- bruiken, om alles door te spoelen. De kermis moge nu een oude taute zijn, die haar beste tijd gehad heeft, de kenteekenen mogen hier en daar reeds aanwezig wezen, dat tante al aan verval van krachten gaat laboreeren, in Rotter dam wordt haar verschijnen in de volksbuurten steeds met dezelfde vreugde begroet, alsof zij nog jong ware. Daar, waar de luidruchtigste kermis- gangers wonen, wordt de vlag uitgestoken, als of een Koningin, en geen oude bes haar intrede in de Maasstad deed Daar weergalmen de orgels en de rinkelbommen van den vroegen morgen tot den la- ten avond; daar danst en host en springt men bij de tonen, die er al draaiend uit het straatinstru- ment worden gehaald en bij de rinkelende donzen, die er voortgebracht worden door beurtelings met hoofd, vuisten, ellebogen en knieen op de tambou- rijn te slaan. En als die onmisbare virtuosen el ders hun opwekkende muziek laten hooren, zijn er altijd toch een paar zangers met stentorstemmen bereid ze te vervangen, dan komt er al licht een kunstenaar bij, die door op een kam, waarovereen dun papier is gevouwen, te blazen het onmisbare accompagnement levert, en als de straatjongens dit hooren, zijn zij onmiddellijk bereid het gemis van de rinkelbom aan te vullen door met hun vuisten op de deuren te bonzen. Dan gaat het dansen en hossen en springen in zoo'n buurt even goed, als of hetorgel en de rinkelbom tferkelijkaanwezig waren. De kermis is voor den kleinen man ir Ro'ter- dam een waar buren- en familiefeest. Het had Zondag zwaar geregend en gedonderd er bij, maar tegen den avond knapte het wat op. Dit was zeer naar den zin van de voorproevers der kermis, die nu niet nalaten konden met hunne respectieve dames in groepjes van twintig 5 dertig personen op de Hoogstraat te gaan flaneeren. Het was er stikvol, en de groepen verkondigden, luid zingende en hossende, ,/Dat de kermis maar eens in het jaar komt," en dan zwaaide men dade lijk met armen en beenen, en vertelde men verder met een grooten sprong, dat men nu ging ,/piere- waaien en draaien." Er waren ook heeren met rottingen en lorgnetten, die wel wilden zingen, doch niet van dat //pierewaaien en draaien," en die vertelden dan, dat Nicolas, de Franschman, in hun midden was, doch dit was een grove leugen. Nicolas, de Franschman, is een vroolijke jongen en daar al deze zangers zoo stijf als boonenstaken liepen, was hij bepaald niet onder hen. Zij, die betuigden te zullen pierewaaien, spraken de zuivere waarheid. Zij waren al druk bezig, bijna geen kapelletje der vergunning werd overge- slagen, men proefde, maar blijkbaar niet al te veel, want al die zangers en hossers, straatdansers en springers wiemelden dooreen, zonder dat de orde een oogenblik verstoord of de feestvreugde door *een onbehoorlijk woord vergald werd. Hoe kunnen al die menschen aan hun voor- nemen om te draaien gevolg geven, als er maar vier mallemolens op de kermis mogen zijn, zal men' vragen. Men stelle zich gerust, de mallemolen is publieke draaierij en daarom zoo goedkoop. Maar de Eiffel- torens, het beestenspel, het zee- en luchtvermaak zijn eigenlijk ook niets dan mallemolens, met dit onderscheid, dat gij er met door iedereen gezien wordt, omdat de draaierij in een tent geplaatst is, maar daarom kost het zoo veel duurder. lelt men de publieke en niet-publieke draaige- legenheden bij elkander, dan blijkt het, dat er aan draaigelegenheid geen gebrek is. Onder de poppenkastlieden is ook de concurrentie hij schijnbaar kalin, //is wel droevig voor mij, maar gij verontrust je erger dan noodig is." //Zou ik mij daar niets van aantrekken, als mijn man mij schandelijk bedriegt en mij in het ongeluk stort voor een ellendig schepsel." Ik weet wel, kind, dat is hardzeer hard zelfs, maar gij hebt nu eenmaal een man uit de groote wereld van Parijs getroumd, gij wildet iemand hebben, die door zijn doen en laten in die wereld schitterde. Dan moet je den man ook nemen, zooals hij is, met alle gebreken, die het Parijsche high life aankleven. Iemand uit dien kriug heeft meest altijd een maitresse somtijds blijft het niet bij een en heeft hij er zelfs verscheidene. Dat is zoo de mode onder die menschen." z/Maar dat is afschuwelijk, en u, vader, die dat alles zoo natuurlijk mogelijk vindt, wilt gij zoo'n man nog verontschuldigen?" z/Ik verontschuldig hem niet, ik zeg maar hoe de loop der dingen is, meer niet. Toen gij in de groote wereld wildet verkeeren, dacht ik dadelijk, dat de gewoonten, die onder die menschen gehul- digd worden, u tegen de borst zouden stuiten. Zoo iets hebt gij in onzen kring manner gezien. Maar gij hebt je door den schijn laten bedriegeu, gij wildet met alle geweld hertogin worden, welnu doch ik kom hier niet, om je verwij- tingen te doen, maar om je te helpen, en daarom spreek ik tot je zooals ik tot elke verstandige vrouw zou doen, welke in dien hoogeren stand was groot gebracht." z/Alzoo bestaat die meerderheid boven anderen in niets anders, dan zich alle beleedigingen te laten gekomen, vier poppenkasten. vertoonen nu de ge- schiedenis yarn Jan Klaassen met zijn Trijn in broederlijke eendracht onder een zelfde kap op de Veemarkt. Waarom treedt er niet eens iemand met een politieke poppenkast in den lande op? Natuurlijk moet Jan Klaassen geen partijman zijn, maar alle partijen op hunne tekortkomingen wijzen, terwijl elk Kamerlid, dat ellenlange redevoeringen houdt, die geen hout snijden, gevoegelijk nu en dan wel eens in de rol van Irijn met haar neepieskapje kan optreden. Ingesehreven van 7 Aug. tot 11 Aug. 1890. S C H I E D A M. GEBOREN 7, Michiel Theodoras Petrus, R. C. z. van N. Van der Wilk en E. E. J. Jansen! Baan. 9, Cornelia, N. Hd. van A. C. Zijde- veld en A. Vrijenhoek. Stationstraat. Ludwiena R. C., d. van W. Van Merwijk en M. C. J. Beers'. Nrd. Vest Singel. 10, Gerardina Henderina N H d. van W. Van der Schalk en M. Dekker. Sin-mL Johannes Wilhelmus Lambertus, N. H., z. van J. Gerrits en C. Noordijk. Helenastraat. 'll, Maria Ludwina, R. C., d. van P. Boks en J. C. Van der Lest. Oudekerkhof. Sjoerd, R. C., z. van S. Hoekstra en M. Ten Have. Houtstraat. OVERLGDEN9, Petrus Johannes Meijer, 44 j. en 11 m, R. C., echtg. van G. Gassing. L. Achterweg. Dirk Krommenhoek, 60 j. en 9 m. N. H., echtg. van M, Wittebol. Buitenhavenweg.' 10, Geertruida Holierhoek, 13 j. en 10 m. R. C. Rott. dijk. OUWERSCHIE. GEBOREN11, Mensje, d. van Jacob Post en Elizabeth Van Dijk. De vrede en nogmaals de vrede, men hoort niet nders dan over den vrede. De vredes-apostel is de keizer van Duitschland, die van land tot land trekt, om den vrede te verkondigen. Als er een onderhoud tusschen de potentaten plaats heeft, waarvan men geen inededeeling aan de pers gedaan heeft, is men dadelijk bij de hand, om alle ver- keerde gevolgtrekkingen, en alle onrust voor ver- wikkelingen, die op handen zouden kunnen zijn, te voorkomen, door tegen de journalisten te zeg gen: Heeren, meldt aan uw lezend publiek, dat wij het over niets dan den vrede gehad hebben." Zelfs toen de keizer van Duitschland met Leopold had geconfereerd, uit welke conference toch waar- lijk geen oorlogzuchtige bedoelingen zouden kunnen gedistilleerd worden, omdat Belgie als neutrale staat, aan geen verbond kan deel nemen, gaf Leo pold toch aan de pers te kennen, dat het den keizer van Duitschland niet ongevallig zou wezen als de pers vermeldde, dat de keizer gezegd zou hebben: //Het is de plicht van allegekroonde hoofden, om den vrede te helpen bewaren." loch schijnt het alsof dat woord van den keizer, overal en telkens weer op nieuw herhaald, de regee- ringen tot voorzichtigheid aanspoort om niets te doen, wat de harmonie der Europeesche rijken zou kunnen verstoren. Het gerucht liep, dat Stambouleff, de premier van Bulgarije, van zins was op 2 Augustus met prins Ferdinand aau het sollen te gaan; dan zou hem een kroon op het hoofd gezet worden, en passant zou Bulgarije ook onafhankelijk verklaard worden. Best mogelijk, dat Stambouleff dat van plan is geweest, hij is tot zoo iets juist in staat. De verwikkelingen, die er echter over zouden ont- staan, zijn niet te overzien. 2 Augustus breekt aan, er gebeurt niets in Bulgarije. Veel van de buitenlandsche couranten, die hun lezers voor de vaste waarheid betuigd liadden, dat die kronings- geschiedenis onvoorwaardelijk gebeuren zou, schre- ven toen//Hoe is het mogelijk, dat men zoo iets van zoo'n voorzichtig man als Stambouleff kon denken." Een Hollandsche spotprent stelde de voor zichtigheid van Stambouleff in het helderste dag- licht. Daarop wordt prins Ferdinand afgebeeld als welgevallen, en zich te laten misleiden, zonder een klacht te uiten." „Zij bestaat voornamelijk daarin, kind, dat men zich met bij anderen belackeliik maakt." z/Belachelijk V oorzeker, men zou u uitlachen, want in uwe omgeving, in den kring, waartoe uw echtgenoot behoort, zou men u hartelijk uitlachen, als gij smartkreten en verzuchtingen slaakte over zoo'n gewoon, dagelijks voorkomend zaakje." z/Dan," zeide de jonge vrouw, ,,dan schiet er voor mij niets meer over, dan het hoofd te buigen en mij in alles naar de luimen van mijn heer en meester te voegen. Die mag mij dan vertrappen, zoo hard hij wil." '/Er blijft u een schoonere taak over, mijn dochter,zeide Coquillard, ;/gij moet uw kracht aan uw zedelijkheid en uw waardig gedrag ont- leenengeloof mij, als gij dien man verknocht aan u wilt maken, dan is dit de eenige weg. Ik betreur evenals gij dezen toestand. Als ik er iets aan had kunnen doen, zou zoo iets niet hebbeD plaats gegrepen. Mrar daar het kwaad nu eenmaal bestaat, kunnen wij niets anders doen, dan zorgen, dat het niet erger wordt. Ik zal den hertog eens spreken." z/Zult gij hem dan eens goed de waarheid zeggen Wordt vervolgd.) mmmm

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2