Als een Voorbeeld Van kwakzalyerbedriegerij vermeldt liet Maandbl. tegen kwakzalverij het volgende Vr. G. Zw., (herhaaldelijk is zij door W. in een reclame als genezen opgenomen en als be- reid tot informatie) had zich op aanraden van een te Amst. wonenden broeder naar Brussel begeven ter genezing van kanker in de borst zooals bet gerueht gitig. Zij was eerder een pleto- risch, dan caechetisch uitziende vrouw en noch zij zelve noch een harer naaste betrekkingen had- den mij doen verinoeden, dat zij aan eenig con- stitutioneel lijden onderhevig waren. Na een verblijf aldaar van ruim een inaand kreeg ik haar terug, genezen, zooals er op ge- roemd werd, van kanker zonder bloedige operatie. Bij mijn onderzoek zag ik in een der borsten een litteeken van circa een vuist. Zij klaagde over gebrek aan eetlust en verzocht mij daarvoor raad. In 't gesticht was haar eetlust weggegaau onder de martelingen, die zij geleden had. Ze had schrikkelijke pijuen van de pleisters gehad. Ze liet me granules zien, die zij nog steeds gebruikte en om de 14 dagen moest zij zich aanmelden aan de Weteringsschans tegen f 10 het onderzoek. De pensionprijs was f3 per dag. Ik raadde haar er niet meer heen te gaan, de granules ter zijde te zetten en trachtte door tonica, en staalprae- paraten haar verzwakten toestand te verbeteren. Tot blijvende verbetering kon zij 't evenwel niet meer brengen, maar bezweek binnen 't jaar op 46-jarigen leeftijd. De martelingen, die zij onder- gaan had, hadden een zoodanigen deprimeerenden invloed op haar zenuwstelsel uitgeoefend, dat de vegetatieve verrichtingen onder welker beheer zij staan, niet meer naar eisch plaats vonden eu zij door uitputling op betrekkelijk vroegen leeftijd bezweek. Laren. Dr. J. P. van der Liet." Om deze kwakzalverij zooveel mogelijk tegen te gaan, werd aan de redactie van het *Nieuws v/d Dag" geschreven met verzoek advertentien als die van Windeling te weigeren, waarop ten antwoord werd ontvangen//Zoo zijn de annonces van de gebr. W. afgezegd, tenzij een Nederl. geneeskundige zich met de onderteekening der advertentien en het onderzoek* belast." Hadden velen gedacht, dat deze voorwaarden moeielijk te vervullen zouden zijn, toch schijnt dit niet het geval te zijn geweest; tenminste wederom schitterde bedoelde advertentie in de bladen, ouderteekend door Dr. C. v. Enthoven, off. v. gez. le kl., of wel door Dr. J. Anema, Arts. Nu ook in Rotterdam en Amsterdam consulten kunnen worden gehouden, achten wij het niet onnoodig de attentie te vestigen op bovengenoemd feit, dat door meerdere voorbeelden kan gestaafd worden. Het ontwerp „$trnatgcld." heer taboureau toegelaten. Dit zag er eenvoudig uit. Trouwens het was geen salon, maar het bureau, waat de bankier zijn uitgebreide zaken bestuurde. n0, dokter," riep Taboureau tot den binnen- tredende, #wat komt gij vandaag laat." efZij is toch niet in gevaar P" vroeg de dokter. r/Goddank, zoo ver is het nog niet, maar zooals gij weet, lijdt zij veel en nu heeft zij een zeer onrustigen nacht doorgebracht. Ik dacht, dat ik goed handelde, met u maar te laten roepen." z/Gij hebt er wel aau gedaan/' zeide de huis- dokter van Tabourau. De twee mannen gingen nu oniniddellijk de zieke, van wie hier sprake was, bezoeken. Na afloop van dat bezoek ging de dokter met Tabourau weer in het Kabinet terug, en toeu plaatsten beiden zich voor den grooten haard, waarin een groot vuur brandde. t,Nu, dokter," vroeg Tabourau, ,/wat zegt gij van haar P" De huisdokter aarzelde met een antwoord te geven. fZij is niet goed, het staat slecht met haar, niet waar vroeg Taboureau met een ontroering, die hij moeite had te verbergen. //Gij hebt gelijk," zeide de dokter, 0het ziet er slecht met haar uit, maar onmiddellyk gevaar is er nog niet." ,Geeft gij mij daarvan de verzekering, dokter //Onmiddellijk gevaar is er niet," herhaalde de geneesheer. ,/Misleidt gij mij niet, dokter n Wat zou ik er aan hebben om u te misleiden De gezondbeid van mevrouw de barones is erg Vcrordening op de hefting van het Straat geld in de Geincente Schiedam. geschokt. Wij staan hier voor een geval van bio idarmoede, waartegen wij met al onze genees- middelen niets kunnen doen. Al kunnen wij haar nu nimmer genezen, zoo kunnen wij veel tot ver- zacuting van de kwaal en tot verlenging van het leven doen." #De verlenging van haar leven," zeide Ta boureau, //is voor mij van het grootste gewicht, dokter." He dokter keek Taboureau verwonderd aan. z/De zeelucht, die mevrouw de laatste maanden ingeademd heeft," zeide de dokter, //heeft haar veel goed gedaan. Zij heeft echter een weinig te snel de zeelucht tegen de stadlucht verwisseld, dat maakt haar onwel. Maar vrees niets; heb alleen maar wat geduld. Zij moet haar kamer houden, streng den leefregel in acht nemen, dien ik haar voorgeschreven heb, en ik geef u de verzekering, dat zij binnen veertien dagen weer een rijtoertje zal kunnen doen." z/Komaan, zeide de baron, de hand aan den huisdokter gevende, vdat is een goede tijding, op die manier zou men nog eens met de geneeskunde mede kunnen gaan." Zorg maar liever, dat gij nimmer een genees- heer tegen u krijgt," zeide de dokter. De baron liet den dokter uit. hWanneer komt gij terug?" vroeg hij hem bij het heengaan. z/Over een paar dagen." z/Kom morgen terug, als het u belieft." z/Nu, dan tot morgen," zeide de dokter glim- lachend. Nauweljjks was de baron alleen of hij verliet Verordeniiig op de fnvordering van het Straatgeld. Memorie van toelichting. Schiedam, 15 Aug. Ds. Veder alhier lieeft een beroep ontvan gen naar de Ned. Ger. Gem. te Rotterdam. Be schermvereeniging //Eendracht maakt Macht" alhier, zal op 23 en 24 Augustus a.s. een nationaal concours geven op de wapenen, waar voor 12 fraaie prijzen zijn beschikbaar gesteld. In de zaal der officieren-vereeniging zal a.s. Zondag tentoongesteld zijn een verzameling zaag- werk //speelgoed." Deze tentoonstelling zal toe- gankelijk zijn voor de leden en wij verwacbten, dat zeer velen daar een kijkje zullen gaan nemen zij is geopend van 24 en van 57 uur. De vereeniging //Amicitia" alhier is toege. treden tot het Ned. Zangersverbond. Tot be. zijn kabinet en begaf zich weder naar de kamer van zijn vrouw. Deze lag, gekleed in wit morgeDgewaad, in een grooten leuniDgstoel, bet hoofd rustende op een groot kussen en de beenen in een voetenzak gestoken. //Gij moest zoo vroeg niet opstaan," zeide Ta boureau, ymaar veel liever wat langer te bed blijven." z/Gij weet," zeide de jonge vrouw, //dat ik daar niet van houd, ik leg veel aangenamer in mijn stoel en heb dan meteen nog wat afleiding, omdat ik kan zien, wat er op de Boulevard gebeurt." De dokter zou liever hebben, dat gij wat meer uw gemak naamt." z/Uw dokter verveelt mij." z/Nu, hij vindt u dezen ochtend wat beter." Zij glimlachte eventjes en zeide, ,ik geloof, dat hij er evenveel van weet als ik." //Hoe komt gij op die gedachte, liefste Is onze huisdokter geen uitstekend geneesheer, die de hoogste acht ing van al zijn collega's geniet Hij is immers ridder van het Legioen van Eer, en heeft de grootste praktijk van alle dokters in Parijs." //Dat gij goed redeneeren kunt, weet ik al lang." //Wilt gij ook een anderen dokter hebben?" u Waartoe zou dat noodig wezen, het gaat immers zoo goed met mij als het kan. Alle geneesheeren der tarde kunnen toch niets aan mijn kwaal doen." z/Misschien, dat wij met veel verzorging en op- passtng z/Nu daaraan ontbreekt het mij niet; daaren- bov.m, ik ben zoo ziek niet, als gij mij wel wilt doen gelooven." ,/Uw goed vertrouwen maakt mij gelukkig, liefste," sfuurtler van het verboiul werd o.a gekozen de i.lieer J. Van Rijn Gz. alhier. Onze stadgenoot, de heer M. L. Honnerlage Grete werd tot be- stuurder herbenoemd, doch bedankte. De commissaris van politie alhier verzoekt, namens den minderjarigen zoon, bekend gemaakt te worden met de verblijfplaats van Casper Fre- derik Kok, 52 jareu, vroeger touwslager, het laatst opperman, wonende alhier, die jl. Donder- dag uit de gemeente is vertrokken met hetvoor- nemen naar VGravenhage te gaan, doch sedert dien tijd niets vau zich heeft doen hooren. Hij seliijnt ouder dan hij is, loopt wat voorover, aan- gezioht sinal, zonder baard of knevel, haar grij- zend, kale kruin; gekleed met oude, zwarle ge- kleede jas, vuile pilow broek, lage zijden pet, halve laarzen en blauwen kiel onder de jas. Men vermoedt, dat hem een ongelnk is overkomen of dat hij ter zake van bedelarij is opgenomen. Door de politie werd gisternamiddag per brancard naar het ziekenhuis alhier overgebracht een Vlaardingsch haringverkooper, A. W., die reeds sedert 12 uur 's middags van dien dag lijdende was aan hevige zenuwtoevallen, om welke reden hij in de branderij van den heer Jansen, aan de Raam, was opgenomen. De heer Dr. Nolet verleende machtiging om hem naar het ziekenhuis over te brengen. Naar men ons mededeelde, lijdt hij meer aan dergelijke toevallen. Iiedenmorgen is hij weder uit liet ziekenhuis ontslagen. Gistermiddag, circa 1 uur, toen de steen- kolenkoopman Van Toer, in de Maasstraat zijn voor een wagen gespannen paard wilde voederen, en hem daartoe het hoofdstel afdeed, schrikte het beest van het gefluit van een op de rivier varende stoomboot en ging aan den hoi met de kar achter zich. v. '1trachtte, door aan het beest te gaan hangen, bet nog tot staan te brengen, hetgeen hem echter niet gelukte. Hij bezeerde daarbij ducbtig zijn voeten. Het paard, dat bleef doorliollen, kwam terecht tegen de woning van Laroy in de Dwarsstraal, waar het nog al schade aanrichtte en viel toen tegen den grond, waarna het gegrepen werd. Woensdagmiddag ten 5| uur viel de 9-jarige Arie Langevisch, wonende alhier, in het zwembad aan de Westerkade van de trap in liet water, en was reeds zinkende, toen de daar surveilleerende politieagent hem onmiddellijk gekleed nasprong en hem zonder letsel te hebben bekomen op het droge bracht. Hedenniorgen had J. Wagemaker, oud 13 jaar en werkzaam in de smederij van den heer Offermans aan de Noordvest alhier, het ongeluk bij het schoonmaken der machine met den mid- delvinger der rechterband bekneld te raken tus- scben een paar kamraden, waardoor het voorsto lid verbrijzeld werd. Na eerst naar de ouderlijke woning te zijn geloopen is hij naar dr. de Bruijn gegaan, die hem dien vinger heeft afgezet. De •jongen lijdt veel pijn. De recbtstreeksche intercommunale telefoon- dienst voor publiek verkeer van Arnhem, Baarn, Hilversum en Utrecht met Amsterdam, Zaandam, Haarlem, Zaudvoort, 's-Gravenhage, Schiedam, Rotterdam en Dordrecht is, met machtiging van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijver- heid, gisteren geopend. Ouwerschie, 14 Aug. Gisleren herdacht ds. A. Van Griethnijzeu Hz., pred. bij de Herv. Gem. te Oppenhuizen en Uitwellingerga, vroeger alhier, den dag, waarop hij vddr 25 jaar het leeraarsambt aanvaardde. Zaterdagavond omstreeks 10 uur ging de veerman alhier, overvaren om een boodschap te verrichten. Midde'erwijl ueemt zekere W. Van Breemen de pout weg, om een ander over te haleii. Onderf usschea komt de veerman terug. Niet ver- inoedende, dat de pont weg is, wil hij er instappen, misieid door de duisternis loopt hij in de Schie. Gelukkig werd dit opgemerkt door P. Maan, die hem spoedig op het droge hielp. zeide Taboureau, die op een voetenbankje bij zijn vrouw plaats had genomen, en nu weer oprees. ,/Dat het u aau niets ontbreke," vervolgde hij, z/is mijn wensch, vertrouw maar niet op de dienst- boden, en aarzel niet, om liever mij te roepen, als gij iets noodig hebt. Als gij binnen een paar dagen niet wat beter zijt, zou ik haast geneigd zijn, u weer naar het platteland te sturen." //Zoo, heeft de dokter dit weer aangeraden z/Neen, ik heb het verzonnen," z/Welnu wij zullen wel zien, wat er gebeuren moet, op het oogenblik gevoel ik mij heel wel." De baron ging weg en liet zijn vrouw alleen. Deze was een tenger, bleek, popperig figuurtje. Men zou gedacht hebben een kind in plaats van een vrouw van 26-jarigen leeftijd voor zich te hebben. Toch was zij schoon. Uit haar helder blauwe oogen slraalde zachtheid. De lange, blonde haren vielen in weelderige lokken van een aller- vriendelijkst kinderkopje op een tenger halsje. De gelaatstrekken van dat kopje vertoonden de oninis- kenbare sporen van een langdurig lijden en de doodelijke bleekheid der wangen bewees maar al te duidelijk, dat dit lieftallige wezen langzaam wegkwijnde. Zij heette Rende en was de oudste dochter van Coquillard, den millionnair, die haar met een ander millionnair, den bankier Taboureau, in het huwelijk had laten treden. Tegen elf uur ging de deur van haar kamer open, een jonge dame trad heel zachtjes binnen en zette, na haar omhelsd te hebben, zich zeer vertrouwelijk naast haar neder. {Wordt venolgd.) Het otUwcrp .Straatgeld" door den wethouder Eljevior Bom. geffflagd, epnieuw bij ilea 6emee»teraad ingediend, laidt all volgti At* de* Gemtetteraai tan Sthedau. Daar fengevojge tan hut afkeuren der belasting onder de» wtam- Von Spuigeld, de gemeentc-finamiiin veratoken rljn vow d» dtnirvi* goraarade opkrangat, e» er ep da eene of de amdere wl}z» meerdere Inkomsten moeten worden verkregen, Zoo heb ik de eer U op nieuw aan te bieden, een ontwerp-belasting onder den naam van Straatgeld daar bet vorige boo als TJ be- kend is, door de aanneming van het Spuigeld is komen te vervallen. Het tegenwoordige ontwerp verachilt voornamelyk van het vroegere, omdat nu er niet in voorkomen de huizen, welke niet direot aan de openbare straten zijn gelegen. Ik heb het denkbeeld om alle in de gemeente aanwezige woningen in deze belastiiur te doen betalen moeten opgeveu, na een van een deskundige ingewonnen rechtsgeleerd advies. Ofaehoon het daardoor wel eenigszins in denzelfden toestand komt, waarin de belasting /.Spuigeld" verkeerde, namelijk dat niet alien betalen, zoo verschilt het daarentegen weder hierin van dit laatste, dat nu elke belaste woning betaalt voor bet direot genot van de aangrenzende straat, terwijl by bet Spuigeld, woningen, die by de aterververaching volstrekt geen belang hadden, evenveel betaalden als anderen, die er groot belang bij hadden en zieb nu ook niet bet geval voordoet, dat een buia nan de eene zyde eener Btraat gelegen wel, en een ander aan de overzijde derzelfde straat niet betaalt. Ik betreur bet intusschen, dat het mij onmogelfjk is om alle woningen to doen betalen, doch beb geen middel kunnen vinden om daarin te voorzien. Bfj de beperktbeid der keus en de groote moeielykbeid om vpor tlczo gemeente doelmatige belastingen te vinden, daar de besfaande plaatselijke belasting alleen, bezwaarlyk bet vereischte - bedrag kan opleveren, -beb ik gemeend bet vroeger ingediend,' ontwerp. gewijzigd U opnieuw U- kunnen aanbieden, met een geraamde opbrengat van p. m. f 35000. Bchalve de bovenstaande groote wijziging, heb ik er nog eenige kleinere ingebraebt onder andere in art. 7, waarin de berekening voor de onderdeelen veranderd is. 1 it geeft mij tevens aanleiding om aan de Commissie voor do Belastingen de opmerking te maken, dat zij In haar antwoord op nijn beweren, dat de opmeting op de kadastrale kaarten kon ges, Uieden, verklaarde, dat die kaarten meestal waren op een achaal van 1 op 2500, terwijl ze, door het nazien van de op de Secretarie aanwezige kaarten, zieh bad kunnen overtuigen, dat deze hier alien zijn op eene acbaa) van I op 1000, hetgeen de opmeting op de kaart vergemakkelijkt. Ook al mocht eene opmeting op deze wijze blijken onmogelijk te zijn, dan is er bij eventueele aanname vau dit ontwerp hoogst waarschijnlijk nog voldoende tydsruimte beschikbaar, om dit op eene andere wijze te doen, en zoude alles vddr 1 Januari 1891, iugang der belasting, gereed kunnen zijn en met hetoog op deze mogelijkbeid beb ik nu reeds dit gewyzigd ontwerp ingediend. Ik zal niet beweren, dat deze belasting aau alle mogelijke eiscben voldoet, ik voor mij acht my onbekwaam zulk een ontwerp te maksndaarin zullen zeker, zoo als in alle belasting* ontiverpcn, onregelmatigheden voorkomen; maar wanneer dit ontwerp in kanden van de Commissie voor de belastingen mocht worden gesteld, dan twijfel ik er niet aan of zij zal zeker bereid worden bevonden, de leemten, die zij er in vinden zal, aau te vulien en het, des noods door bet voorstellen van verbeteringen, zoodanig te maken, dat het voor den raad aannemelijk kan wor den en door deze belasting de gemeente-financien worden versterkt. Ilet oordeel iu haar rapport vau 24 Juui 1890 uitgesproken, dat eene Straatbelasting onwettig is, meen ik zoodanig te moeten opvatten, dat dit door eene minder gelukkige redactie schijnt te slaan op elke Straatbelasting, terwijl bedoeld zal zijn, dat dit alleen geldt voor met onmiddellijk aan de openbare straat gele gen perceelen. Het bovenstaande aan uwe overweging aanbevelende beb ik de eer te zijn V'io Dw, Dienaar, ELZEVIER DOM. Artikel 1. Te beginnen met den eersten Januari 1891 zal in deze gemeente worden geheven eene belasting, onder den naam van Straatgeld, voor bet genot of gebruik van die wer- ken en inrichtingen, welke aan, in of onder den beganen grond der openbare wegen of straten door de gemeente worden onder- houden. Art. 2. Be belasting is verschuldigd door een ieder, die kraclitcns recht van eigendom, bezit of eenig ander zakelijk recht, gebruik maakt of genot heeft zoo wel van de ongebouwde, als van de gebouwde eigendommen met de daarbij behoorende erven, direct langs de openbare wegen of straten gelegen of daarvan slecht9 door die erven of tuinen gescheiden. Als genothebbende wordt aangemerkt hij, die op den 1 Januari van ieder jaar als zoodanig in de kadastrale leggers is aange- wezen, tenzij kan worden aangetooud, dat eene misstelling in die leggers heeft plaats gehad, of dat de voor 1 Januari plaats gehad hebbeude verauderingen, daarin nog niet waren opgeno men. Perceelen, welke nieuw gebouwd eerst na 1 Juli tot ge bruik of bewoning geschikt zijn, worden voor de belastbaarheid van het dan loopend jaar niet in aanmerking genomen. Art. 3. De belasting wordt berekend naar de langs den grond^ gemeten breedte van den gevel der gebouwen met het daarbij behoorend erf, gelegen aan of by den openbaren weg. Art. 4. Voor perceelen waarvan meer dan een der gevels aan of bij den openbaren weg zijn gelegen, wordt de belasting berekend naar de totale breedte aan of bij den openbaren weg gelegen, gemeten langs den grond, gedeeld door bet getal wegen, waarlangs het perceel gelegen is. De erven of tuinen al dan niet behoorende bij belastbare gebouwen, langs den openbaren weg gelegen, worden berekend naar den in het volgend artikel vermelden verlaagden maat9taf, "V an een perceel gelegen iu een tuin of op een erf, zal steeds voor het gebouwde het voile bedrag in verband met de huur- waarde moeten worden betaald; wanneer de tuin of bet erf aan meer dan een weg is gelegen, zal alleen biervan de breedte doer hat getal dier wegen worden gedeeld. Art. 6. De belasting bedraagt voor ieder atrekkenden meter der in 'artt. 3 en 4 bedoelde breedtei f 0.50 voor gebonwen tot en met een kadastralt lwurwtarde van f TO.—*. eene kadastrale hnurwaarde van- *oven de f 70.— tot beneden 1100.—v Idem van f 100.tot beneden f 200.—. W ^em van tot ^neden f 500. 2-50 idem van f 500.tot beneden f 700.—. -3.-— h n idem van f 700.en hooger. - 0.20 n de erven of tuinen behoorende by gebouwen be neden f 100.— kadastrale buurwaarde. - 0.40 u de erven of tuinen behoorende bij gebouwen van eene kadastrale buurwaarde van f 200.en hooger. Verder in eens, onverschillig welke de breedte is: f 35.— voor elke brandery, distilleerderii of mouterii. -40.— 0 p dubbele d°. - 50.— u stoombrandery. 20.— elken wind- of stoom-meelmolen. lb.— ft elk pakhuis aan den openbaren weg staande of voor elken toegang, die de pakbuizen met de straat in verbinding stelt. - 5.elken stal. Art. 3. "Voor zooyer de huurwaarde van perceelen in de kadastrale leggers niet is aangewezen, wordt de huurwaarde vanwege en ten koste der gemeente, in verhouding der kadastrale huurwaarde van de omliggende perceelen, gescbat. Art. 7. By de toepassing der belasting worden de onder deelen van een meter berekend als volgt: 0 5° tot. beneden 1 Meter voor 1 Meter, terwyl minder dan u.50 met in rekenmg wordt gebracht. Art. 8. Van deze belasting zijn vrijgesteld de perceelen: a. Waarvan de gemeente of bare instcllingen de genothebbende is; b. die, welke uitsluitend voor den openbaren ceredienst zijn liestemd c. die, welke uitsluitend gcbezigd worden voor publieken dienst of uitsluitend dienen tot inrichtingen van liefdadigkeid. Art. 1. De invordering op bet Straatgeld geschiedt door of namens den Gemeente-ontvanger, overeenkomstig de artt. 258 tot en met 202 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad No. 85) zooals die is gewijzigd door de wet van 7 Juli 1865 (Staatsblad No. 79). v Art. 2. Van deze belasting wordt jaarlijks een kohier opge- maakt, waarmede overeenkomstig art. 264 der gemeeutewet wordt gehandeld. Art. 3. Ieder belastingsehuldige ontvangt jaarlijks van den Gemeente-ontvanger een aanslagbiljet, vermeldende den naam van den belastingsehuldige, alsmede aanwijzing van de berekening en van het versckuldigde. Do belasting moet worden voldaan tegen een kwitantie van den Gemeente-ontvanger of van dien, welke hem vervangt, in twee gelijke termynen, voor of op den 30 Juni en den 81 December van elk jaar. I oor het geval, dat ieniand na den 1 Januari eijne reel/ten op het perceel beeft. verloren, blijft bij voor de belasting voor bet gekeele jaar aansprakelyk en heeft hij geen recht op gedeel- telijke ontkeffing van versckuldigde of leruggave van betaalde belasting. Art. 4. Bezwaarschriften tegen de betaling der belasting, kunnen door de belastingsehuldige of diens erfgenamen, mits binnen 14 dagen ua de afkondiging van bet kohier, op ongeze- geld papier bij Burgemeestcr en Wethouders worden ingediend en wordt door hen op deze bezwaarschriften beslist; zijnde de belastingsehuldige of zijne erfgenamen inmiddels verplicbt het bedrag, waarvoor bij is of zij zijn aangeslagen, binnen de gesteldo termynen te voldoen. Art. 5. Alle overtredingen ter zake van deze verordening, de Paging daartoe of de medeplicktigheid daaraan, alsmede verzet by de invordering dezer belasting worden onverminderd de ver- plichtingen tot betaling van bet verschuldigde, gestraft volgens de wet van 29 Juni. 1851 Staatsblad No. 85.) Deze belasting, noodig tot dekking van de gewone uitgaven, wordt voorgesteld in overeenstemming met art. 238 der gemecnte- wet en beveelt zich ook daarom aan, omdat daarin ook zullen dragen zy, die boewel hier niet woonacbtig, toch eigendommen in deze gemeente bezitten en daardoor genieten van al de voor- deelen daaraan verbouden en de kosten daarvoor gemaakt en al leen op deze wijze iets voor de gemeente-huishouding kunnen bijdragen. De artt.^ 1, 2 en 3 bebocven geen nadere toelichting. Art. 4 is aldus geredigeerd om zeker te zijn, dat voor de in het derde lid bedoelde gebouwen minstens bet voile, door deze verschuldigde, bedrag wordt betaald. Art- 5 bevat bet beginsel, waarop de geheele belastiug berust, namelijkhet betalen in verhouding tot de kadastrale huur waarde voor de breedte langs den openbaren weg, en de door de verschillende inrichtingen veroorzaakte onkosten. Het beginsel bier aangenomen beveelt zich aan door billijk- beid, daar bier elke woning betaalt in verhouding van bet genot, in verband met de meerdere of mindere waarde, welke daaraan wor.lt toegekend. Voor woningen beneden de f 70.buurwaarde is bet mini mum van f 0.50 per str. Meter voorgesteld, en zijn de verdere klasicn aldus geregcld met bet oog op hetgeen de belasting moet opbrengen en om de groote perceelen, die in den regel eene aan/.ienlijke breedte hebben, niet al te zwaar te belasten; in verband hiermede is ook voor de erven of tuinen een lageren maa'.staf voorgesteld. Voor de brandcrijen enz. is bet daarbij aangegeven bedrag voorgesteld, omdat deze inrichtingen aanleiding geven tot een - groote uitgave voor "bet voortdurend berstel der straten, en de branderyen bovendien, zonder eenige vergoeding aan de ge meente, gebruik maken van gemeentegrond, om daarin bunne boerenbakken te plaatsen. Ook voor de wind- en stoora-meelmolenB wordt een vast bedrag voorgesteld, daaf ze, door het rijden met zwaarbeladen wagons, meer dan gewona herstellingen aan de straten en brug- gen noodig maken j dit geldt mede voor de pakbuizen, van waar de voor de molens to malm graan wordt afgebaald. Eindelyk wordt voorgesteld, dat elke stal f5.— zal betalen, omdaV deze door bet ryden der spoelingkisten en de vervuiling der straten meer dan gewone uitgaven noodig maken. Artt. 0, 7 en 8 behooves geen nadere toelichting.

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2