Geldmannen. N°. 71. Eerste Jaargang. Woensdag 20 Augustus 1S0O. BIN NENLAND, Abonnementsprijs: Versehijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMEHDAL, Per drie maanden.00 franco per post. 1. M voor h.et Buiten- land1.65 Afzonderlijke nummers.05 Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Prijs der AdvertentiSn Van 1—5 regels/—.50. Iedere regel meer. 10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annonce 40 Dienst A ANBIEDIX TEN AANYRAGEN -.35 H. M. de Kouingin en H. K. H. Prinses Wilhelraina deden Zondagmiddag een wandelrit door Deventer. Naar men thans met zekerheid verneemt, zal H. M. de Koningin binnen kort het juiste tijdstip is nog niet vastgesteld een bezoek brengen aan de gemeente Arnliem, 's-Hertogenbosch, Breda, Bergtn op Zoom en Rotterdam. Thans is bepaald, dat op 1 September a.s., des namiddags te 2 uur, in het circus Carrd, op Het Loo opgeslagen, een voorstelling zal gegeven worden, welke door het Koninklijk gezin en ge- noodigden zal bijgewoond worden. Op de beide andere dagen, dat de beer Carre aldaar met zijn gezelschap vertoeft, zal bet publiek toegang tot den circus hebben. Naar men meldt, zou de Duitsche Keizer te kenneu hebben gegeven, dat 't hem aangenaam zou zijn een bezoek te brengen aan oDzen Koning en ons land. De Koning moet daarop geantwoord hebben, dat hoe aangenaam 't hem ook zou ge- weest zijn den Keiz;r te ontvangen, zijn gezond- heidstoestand niet van dien aard is om zich te verplaatsen. Per salonwagen van de Nederlandscbe Rijn- spoor kwamen Vrijdagavond ten 10 ure Z. D. H. de Groothertog van Saksen en II. Ds. dochter in Den Haag. Na zich in de wachtkamer geruimen tijd met verschillende personen onderliouden te hebben, be- gaven de hooge bezoekers zich in open hofrijtuigen naar Scbeveningeu, waar zij in het Hotel Garni in* trek namen. Het verblijf is bepaald op vier weken. Beiden zullen ook de zeebaden gebruiken. Volgens de officieele statistiek zijn thans te Sehevemngen, te rekenen van het begin van het badseizoen, reeds ruim 200 vreemdelingen meer aangekomen, dan in helzelfde tijdsverloop van 1889. Mr, du Quesne vrn Bruchem heeft een open brief gescbreven aan den Hertog van Aumale, die op dit oogenblik in Amsterdam vertoeft, Als ge- volmaehtigde van zijn neef Louis de Bourbon, officier bij bet Nederlandscbe leger, in garnizoen te Leeuwarden, werpt hij den Hertog van Aumale den handschoen toe en daagt hem uit de bekende zaak van Lot'ewijk XVII voor den Nederlandscben rechter te brengen. Op den In September (dit jaar gepromoveerd tot Prinsessedag, in plaats van 31 Aug.) zal te Amsterdam weer een groot kinderfeest worden ge- houden, met volksspelen, een roeiwedstrijd op den Amstel, gevolgd door een avondfeest met groote zanguitvoering en vuurwerk. Verder opstijging van een luchtballon en muziekuitvoeringen, Ook op verschillende andere plaatsen worden fsesten voorbereid. Het liefdadigheidsfeest op //Zorgvliet," ten voordeele van het Kinderziekenhuis, te VGraven- hage heeft aan entrees opgebracht f 2290 de opbrengst van den verloop wordt geraamd op f 12000 een resultaat dus, waarmee men de dames geluk mag wenschen. De schilderij van Mesdag, die verloot werd, viel op no. 33. In verband met den overgang van den Rhijn- spoorweg met 15 October a.s. zal, naar wij ver- nemen, de winterdienstregeling op de spoorwegen hier te lande met dien datum aanvangen. De miliciens der lichting 1889 zullen den 15 September met groot verlof vertrekken. Ter beschikking van den Gouverneur-Gene- raal van Ned.-Indie kunnen worden gesteld eenige onderwijzers en ouderwijzeressen, om te worden ge- plaatst als onderwijzer 3e kl. daar te lande. De fSt.-Gt" No. 192 bevat bijzonderheden. Zondag kwam een buitengewoon groot aantal pleizierreizigers in den Haag. Da Holl. IJzeren Spoorwegmij. deed 20 extra-treinen loopenper tram van genoemde Maatschappij naar en van Scheveningen werden ruim 8000 passagiers ver- voerd. De Rijnspoor vervoerde naar en van den Haag ruim 17,000 reizigers. De Haagsche Tram- weginij. vervoerde op hare liju Plein—Kurhaus 13,821 personen. Na den aftoop van de Leidscbe kermis werd begonnen met het afbreken van het feestgebouw op het Van de Werfpark, dat daarbij dienst had ge- daan. Vrijdagmiddg heeft de wind hierbij een handje meegeholpen. Gelukkig had de aaunemer van dat werk tijdig voorzichtigheidsmaatregelen genomen, door het werkvolk van de hooge binten te laten neerdalen. Even daarna stortte het grootste ge- deelte met geweld ineen, zonder persoonlijke onge- lukken te veroorzakenalleen was eenige schade aan het houtwerk. Op de Betuwe zijn de verpachtingen van appel- en pereboomgaarden in voller. gang. Daar er zeer weinig fruit is, doen de goed voorziene booingaarden buitengewoon hooge prijzen. Te Ech- teld liepen de pachtsommen van 2 boomgaarden op tot achtereenvolgens f 1600 en f 1100. Te verwach- ten is het dan ook, dat de prijzen van appels en peren dit najaar zeer hoog zullen zijn. Men maakt de juiste opmerking, dat een omnibus veel harder rijdt, wanneer men mee wil en hem moet inhalen, dan wanneer men er in zit In den loop der volgende maand zal te Amsterdam een nieuw station van den Holland- schen Spoorweg geopend worden, genaamd /Am sterdamPetroleumhaven" en bestemd voor het goederenverkeer (zoowel ijl- als vrachtgoederen), bij waggonladiugen van miuslens 5000 KG. Over het doel van generaal Joubert's komst hier te lande schrijft men aan het U. 1).\ Dat die plannen nog maar plannen zijn, is waar. Wat de haven Kosi-baai en den spoorweg daarlieen betreft, is het zeer natuurlijk, dat zij nog geen vasteren vorrn hebben aaiuenomen, aangezien de overeenkomst met Engeland over de regebng der zaken van Swazielaud nog niet tot stand was ge- koinen. Maar dit neemt niet weg, dat men seiert lang in Transvaal het oog heeft gericht op Kosi- baai, om eene tweede verbinding met de zee te verkrijgen, en alzoo niet uitsluiteud afhankelijk te zijn van Delagoa-baai. En dat men daarvoor bij voorkeur finaucieele hulp zoekt in Nederland, is zeer verklaarbaar. Uit eigen krachten kail Transvaal de grootscke ondernemingenwaarvan zijn welvaart en bloei afhangen, niet tot stand brengen. En zullen niet andere Europeesche staten zich het genot verzekeren van de voordeelen, die de stoffelijke ontwikkeling van Zuid-Afrika belooft, dan moet Nederland weten te handelen, terwijl het tijd is. Samenwerking tusschen ons land en de Zuid-Afrikaansche republiek ligt trouwens in den natuurlijkeu loop derdingen. Tengevolge der overtalrijke aanvragen om plaatsen le en 2e klasse op de booten der Neder- landsch-Amerikaanscbe Stoomvaart-Maatschappij, is door de directie besloten, op Woensdag den lOn Sept. a. s. een extra-boot van Rotterdam naar New-York te laten vertrekken. Voor de extrage- legenheid is de nieuw ingerichte boot P. Caland bestemd. Geen predikanten-nood meer In het afgeloopen jaar werden te Leiden 47, te Utrecht 92, te Utrecht 92, te Groningen 51 en te Amsterdam 27 studenten bij de kerkelijke hoogleeraren ingescbreven. Er is uitzicht, dat het aantal predikanten in de toekomst grooter zal worden. Men berekenl het getal nieuwe candidaten voor het predikambt op ongeveer vijftig. Het wrak van de spoorboot ,/Priesland", die in December 1888 ten gevolge van een aanvaring met de //Holland" tusschen Enkhuizen en Stavoren is gezonken, is thans gelieel opgeruiind. Men heeft te Oud Beierland proeven genomen met het poten van Maltha en Spaansche jammen. Van eerstgeuoemde kwam niets terecht, terwijl de laatste een fliuk beschot en zeer goede aardappelen opleverden. De tabaksmokkelarij is te Esschen weder in vollen gang. Duizende ponden tabak worden heimelijk per rijtuig in Belgie gevoerd. De smokkelaars ontzien niets en stellen zelfs hun leven in gevaar. Twee paarden werden reeds door de Belgische douanen doodgeschoten, waarbij de voer- tuigen en tabak verbeurd verklaard en de smokke laars gevat werden. Gisteren is weder een kar tabak opgebracht. De douanen houden op de wegen met geladen geweer de wacbt. De smokkelaars zijn zoo driest, dat zij zelfs op klaarlichten dag het douanen- kantoor te Esschen in draf voorbij rijden. In de inrichting Bethel te Zetten, waar ver- waarloosde meisjes, boven de 16 jaar oud, worden opgevoed, zijn voor 1889 29 meisjes opgenomen uit Amsterdam 9, uit Arnhem 3, uit Rotterdam 5, de overigen uit Delft, Doom, Leiden, Scheve ningen, Spijkenisse, Utrecht en Zwolle 28 meisjes verlieten bet gesticht, 6 gingen naar haar familie, 20 werden in diensten besteed, van de andere twee kwam een in een ander gesticht, de andere werd in de nabijheid uitbesteed. De ontvangsten waren f 18.982.16J, de uitgaven f 18.467.774- Naar men verneemt, doen zich onder de offi- ciers en troepenpaarden van het 3e regiment kuza- ren, in Den Haag in garnizoen, verschijnselen voor van influenza. Weder zijn twee winkeliers in Den Haag door een lid van de ,/Zwarte bende," genaamd v. d. B., opgelicht voor een orgel en een lamp. Evenals bij vorige gelegenheden wordt den bedrogen winke liers als adres van bezorging opgegeven een bierbuis in de Herderinnestraat, aldaar. Daar komen de voor- werpen wel in, maar niet meer er uit in hauden van de rechtmatige eigenaren. Er bestaan tegenwoordig 39 inrichtingeu voor doodenverbrauding. Daarvan zijn er 23 in Italie, 10 in Amerika, alsmede een in elk der Staten En geland, Duitschland, Erankrijk, Zwitserland, Dene- marken en Zweden. Sedert 1876 zijn 1269 dooden in deze iuricktingen verbrand, waarvan alleen in Ita lie 1177. De heer J. Van 't Lindenhout zegt in een overzicht over de Weesiririohting te Neerbosch, dat in verschillende boomgaarden reeds meer dan 1400 appel-, peren-, pruimen-en kersenboomen zijn geplant. In een tijdsverloop van 24 jaren zijn 10 groote weeshuizen gebouwd, waar op de tweede verdiepin- gen slaapzalen zijn, ten g.-tale van 16, voor de bijna 1000 weezen. Op de werkinricbting leeren circa 200 weezen een handwerk. De boerderij, bestaande uit 3 gebouwen, heeft 6 paarden, 50 stuks hooruvee, 32 varkens en 150 kippen. Op de scholen gaan 500 kinderen. De weezenkapel bevat 1200 zitplaatsen. Het benedenste gedeeite der kapel bevat groote kelders, wuarin 2000 IIL. aardappelen kunnen gebargen worden. In de 24e zitling van de algeineene Synode der Ned. Herv. kerk kwamen in behandeliug de rapporten betreffende de verslagen over de kerk- visitatie. [let gezamelijk bedrag der giften en legaten bedroeg in Gelderland f 29,155.40% in Zuid-Hol- land f 166,641.92, in Noord-Holland f 5295.96/ in Zeeland f 8453.09, in Utrecht f 11,590 30, in England f 13,485, in Overijsel f 9003 58, in Gro ningen f 1070.96, in Noord-Brabant met Limburg f 2915.65, in Drentke f 6697, in het Waalsch res- PEUIXiIjEITOIM. Schets uit het leven der Parijsche 9) Kapitalisten. De bezoekster was niemand anders dan baar zuster Blanche, de jonggehuwde hertogin Silva Rivarez. Men kon het goed zien, dat het zusters waren. Zij hadden dezelfde gelaatstrekken. Maar Blanche geleek een gezonde, levenslustige volwassen vrouw en Renee een kind. Tocb was dat kind zeven jaren ouder dan Blanche, die pas 19 jaren telde, daarbij was dat kind bijna aan den eindpaal van haar leven, terwijl Blanche pas begon te leven. Zij bezocht nu haar zuster in een allerbekoorlijkst toilet. ,/Wat een allerliefst costuum hebt gij aan," begon Renee. z/Vindt ge dal P" Zeker, gij zijt nu ook een voorname dame." ,/Dat heeft tijd gekost, eer ik het was, ik ben wel wat laat getrouwd." De verbleekte lippen van Renee plooiden zich tot een glimlach,/zeg liever wat vroeg," zeide zij. z/Vrceg," zeide Blanche verwonderd //gij trouw- det op uw zestiende jaar." z/Ik herhaal het, gij zijt le jong gehuwd," her- nam Rende. z/En gij hebt nog al een man, die je aanbidt." //Dat is zoo en die man maakt het mij lastig genoeg met al de egards die hij voor mij heeft." Welnu, wat wilt gij meer, je wil is een wet voor hem." z/Zeker, dat is zoo. Hij is de liefde zelve. Hij wil zelfs, dat ik ziek ben, om mij te mogen ver- zorgen, en dan overlaadt hij mij met dokters en medicijnen." z/llebt gij dan te klagen z/Als ik hoest is hij al bevreesd, dat ik den geest zal geven." z/Betreurt gij dan den dag, waarop je met dien man trouwdet P" z/Als ik ween, is hij bang, dat ik het heimwee krijg." z/Hoe teerhartig." z/Maar ik vergis mij," riep Renee, „die schets van het huwelijksleven is niet naar het mijne ge nomen." //Wat," riep Blanche, ,/zijt gij niet gelukkig met je man z/Och," zeide Renee, //wat zal ik er van zeggen, een meisje vormt zich een droombeeld van een man, en rust dan niet eer voordat zij getrouwd is, om dan tot de ervaring te komen, dat de werke- lijkheid heel anders is." De hertogin dorst hier haast niet op te antwoor- den, het was, alsof zij lxaar eigen geschiedenis hoorde. i,0 ja, ik begrijp het al," zeide zij na een oogen blik nadenken, //je man is twintig jaren te oud voor je." //Was dat maar het eenige." #Maar wat scheelt er dan aan ,/Hij mishaagt en verveelt mij. Tocb aanbidt hij mij, maar niet om mijn persoon, maar om Ik zal maar verder niets zeggen. Vertel mij eens liever wat van je hertog." z/Ik durf haast niet." //Komaan, zusters moeten geen geheimen voor elkander hebben. Houdt gij van uw Hertog ,/Of ik hem bemind heb, weet gij wel." z/Dat is te begrijpen, een jong, schoon man, die overal geacht is, een grande van Spanje moet een meisje wel beminnen." De Hertogin glimlachte droevig, en zeide//ik ben een maand gehuwd en ook een maand onge- lukkig geweest. z/Hoe komt dat zoo //We 1 die mooie, knappe man had een maitresse, voor wie hij zich in het verderf heeft gestort." z/Dat is een onaangename geschiedenis." z/Bleef het daar maar bij." //Is de betrekking tusschen hem en haar door uw huwelijk dan afgebroken." z/Zij werd nimmer afgebrokeD, want den dag na ons huwelijk verliet hij mij voor haar." z/Ach, Blanche 1" riep Renue, //al uw droombeelden zijn, naar ik hoor, ook al in rook vervlogen." ,/Ja, maar het gaatnu weer beter," riep Blanche, z/alles is ten beste gekeerd. Maar ik kan niet anders beginnen, dan met a een heel droevige geschiede nis te vertellen." ,/Laat mij die hooren," zeide Renee. //Welnu," zeide Blanche, //inijn man had die vrouw ergens heel ver, ik meen in Italie leeren kennen." z/Het zal wel een weinigje dichter in de buurt zijn geweest," zeide Renee spotachtig. z/Och Renee," riep Blanche, ,/wat weet gij er van. Nu waar hij haar dan ook outmoet heeft, dat is helzelfde. Maar nu, en dat weet ge ook wel, zijn er van die mannen, die leeuwenhaiten hebben, maar die tegenover een vrouw de zwakheid zelve zijn. Die vrouw wist hem in haar strikken te vet warren, en wel zoo erg, dat hij alles voor haar opoft'erde en nog ontzettende schulden bovendien maakte. Doch hij heeft haar nooit lief gehad, dat heeft hij mij zelf gezegd. Toen hij mij zag, toen wist hij eerst wat liefde was. En toen hij getrouwd was, lieeft dat booze vrouwmensch hem gedreigd met een publiek schandaal te inaken. Eerst had hij niet willen gaan, want hij hield natuurlijk te veel van mij. Maar toen liet die brutale vrouw haar rijtuig voor ons hotel post vatten, en toen werd hij zoo bang, dat mij alles ter oore zou komen, dat hij geenraad meer wist en met haar meeging. En hoe is hij weer teruggekomen vroeg Rendtf. z/Papa was, ik weet niet hoe," hernam Blanche, z/achter alles gekomen. Papa liet hem roepen en zeide, dat al zijn schulden betaald, al zijn hy- potheeken afgelost waren. Toen hij nu merkte, dat ik alles wist en hem volgaarne alles vergaf, wanneer hij maar weer bij mij kwam, is hij terug gekomen, en heeft alles volmondig bekeud en ver- giffenis gevraagd." z/Zoo," zeide Renee, //hebt gij hem niet eens goed laten gevoeleu, da' hij u laag behandeld had?" tfWaarom?" zeide Blanche. //In het eerst wilde ik dat doen, maar later dacht ik, hij is nu een- maal mijn man, een oogenblik van zwakte, dat wij alien kunnen hebben, heeft hem van de wijs

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1