Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. sort f 1380, zoodat in 1889 niet veel minder werd ontvangen dan in 1888, ul. meet dan f 255,000, onge'ekend enkele vaste goederen, en het bedrag der te Amsterdam ontvangen giften. Het getal godsdienstonderwijzers bedraagt in Gelderland 23, in Zuid-Holland 38, in Noord-Hol- land 44, in Zeeland 4, in Utrecht 10, in Eriesland 9, in Overijsel 19, in Groningen 5, in Noord-Brabant met Limburg 1, en 2 die tijdelijk in eene vacante gemeente werkzaam zijn, en Drenthe 8, in het Waal- sche ressort 2. Het godsdienstonderwijs werd in 1889 bijgewoond in Zuid-Holland door 57,353 personen, in het geheel door 280,656 personen, tegen 285,527 in het vorige jaar. Tot lidmaat werden in 1889 aangenomen in Zuid-Holland 5928 personen, in het geheel 27,828, tegen 26,190 in het vorige jaar. Op bevel van de Rechtbank is het toezicht op de verdachte Aafke Kuijpers verscherpt, in dien zin dat zij volkomen van alle gemeenschap met de buitenwereld is afgesloteo, geen enkelen brief mag ontvangen en niemand tot haar wordt toegelaten. Dit, besluit is het gevolg van de ontdekking, dat zij door tusschenkomst van een beambte in de ge- vangenis brieven ontving. De betrokken beambte is onmiddellijk ontslagen. Op verzoek van den Officier van Jnstitiete Am sterdam werd Dinsdag door den rechtercommissaris te Winschoten, in instructie, in zake mej. Aafke Kuijpers, gehoord Mevrouw J. C. Katwijk, echtge- noote van den heer Bijleveld, apotheker te Sappe- meer. Een zuster van mej. Kuijpers heeft vroeger bij den heer Bijleveld gewoond. Te Haarlem is Vrijdag een instructie gehouden. De Heer Smissaert, die daar verblijf houdt, werd verhoord. Te Dordrecht kwam Vrijdagmiddag te 4.20 u. de personentrein van Breda met bijzonder snelle vaart het station binnen en stootte tegen den stil- staanden personentrein, welke te 4.25 u. naar Rot terdam zoude vertrekkeu. Eenige reizigers kregen lichte kneuzingen door den vrij hevigen schok. Aan het materieel of aan den weg werd niets be- schadigd. Tegen eene 21jarige dienstbode te Rotterdam is door de politie proces-verbaal opgemaakt als verdacht van zich te hebben sehuldig gemaakt aan kindermoord. Naar de N. R. Ct. verneemt, moet zij op de Maasbrug des nachts zijn bevallen en heeft zij zich al dadelijk na hare bevaUing van haar kind ontdaan. Waar zij het heeft gelaten daaromtrent bestaat bij de politie nog geen zekerheidvolgens hare laatste verklaring moet het in de rivier de Maas liggen. Een bokkenharddraverij is het nieuwste op sportgebied. De eer der uitvinding komt toe aan een kastelein te Sloterdijk. Vrijdag had de wed- strijd daar plaats, in tegenwoordigheid van een jjuitgelezen" Haarlemmersdijks-publiek. Een eenvoudig en goedkoop middel tot ver- delging van slakken, bestaat hierin, dat men de slakken met een weinig fijne kalk bestrooit, waar- door zij onschadelijk gemaakt worden. De kalk is bovendien voor de planten eerder voor- dan nadee- lig, terwijl andere bijtende iniddelen de planten meer schaden dan het ongedierte. Wanneer de slakken door eenig lokmiddel, gele rapeu b. v., op een plaats bijeen zijn gekropen, dan kan de verdel- ging met fijne kalk spoedig geschisden. Op de Eriesche klei komen verschillende gevallen van besmettelijke varkensziekte (vlektyphus) voor. Ook in Zeeland breidt zij zich vooral te St. Annaland nog maar steeds uit. Tot heden zijn 161 gevallen geconstateerd. Daar van zijn bereids gestorven 56, geslacht 82 en hersteld 15. Een afdoend middel tegen deze ziekte schijnt men maar niet te kunnen vinden. Verleden week Woensdag ontving de vletter- man V., wonende te IJmuiden, bij het visschen op de pieren, een steek van een pieterman boven op de linkerhand. Onmiddellijk zwol de hand, en later ook de arm, tot aan den schouder op. Een ontboden geneesheer zag zich verplicht lot tweemaal gebracht. Toen dacht ik na, ik herinnerde mij, hoe goed hij steeds gedurende ons engagement voor mij was geweest, welk scherp verstand hij had, hoe hij overal gezocht en bemind was, van welk aan- zienlijk geslacht hij afstamde, en hoe diezelfde man, die door zijn vrienden geacht, geeerd en be mind en door zijn tegenstanders doodelijk gevreesd werd, in mijne tegenwoordigheid steeds zoo zaclit als een lam was geweest. Toen, Ren6e, kon ik niet meer boos zijn." „Maar als hij nu weer eens zoo'n zwakheid kreeg,'* zeide Renee. „EoeiRenee," riep Blanche, „hoe kunt gij zoo iets verschrikkelijks in uw hoofd halen." „Het zou tocli wel eens nogmaals kunnen ge- beuren," zeide Renee. „Onmogelijk, onmogelijk," riep Blanche. zyllij is uu steeds bij mij. Hij gaat niet meer weg. Nauwelijks neemt hij er nu een uurtje af om- naar de societeit te gaan. Alle avonden blijft hij te huis en dan zitten wij zeer gezellig bij den haard te praten." /Blanche," zeide de barones, ,/ik beklaag u, gij zijt diep ongelukkig; uw verwachting zal bedrogen worden, als gij u een man als een toonbeeld van standvastigheid voorstelt." De hertogin wilde antwoorden, doch een bediende klopte aan de deur en diende den markies en de markiezin de St. Coppens aan. De beide zusters stonden op, gaven elkander met een veelbeteekenenden blik te kennen, dat zij liever van dat bezoek verschoond waren gebleven, doch gingen toch beleefdheidshalve de bezoekers tegemoet. De markiezin kwam met een driftige beweging toe in de hand te snijden. Ook vertoonden zich inwendige ziekte-verschijnselen, en nu raaakt men zich nog ongerust over het behoud van den arm. Te Groningen zal voor rekening van den bekenden industrieel, den heer W. A. Scholteu, een kinderziekenhuis gebouwd en aan de stad ge- schonken worden. Voor dit doel is in 't midden der stad een groot huis met uitgestrekten tuin aangekocht. Op de plaats van het afgebroken huis, in de onmirlriellijke nabijheid der Groote Markt, zal deze inrichting verrijzen. De aanbesteding zal 27 Augustus plaats hebben. Schiedam, 19 Aug. De vereeniging tot bevordering van het onderwijs in handenarbeid hield Zat.erdag haar 9e algemeene vergadering in de zaal der officieren- vereeniging alhier. Nadat het jaarverslag was ge- lezen en de penningmeester verslag had gegeven van den toestand der kas, werden twee nieuwe bestuursleden gekozen. Den heer Barkhuis, een der beide aftredende leden, werd door den voorzitter bijzonderen dank gebracht voor wat hij aan de vereeniging had gedaan, ook in zijn hoedanigheid van redacteur van bet maandblad. Hierop werd gedelibereerd over het vragen der k. k. goedkeu- ring, omtrent welk punt geen bepaald besluit werd genomen. Voorts werd besloten om, zoodra de middelen daartoe verkregen waren, over te gaan tot het houden van een cursus ter opleiding van onderwijzers in het vak. Hierna gaf de heer van Waart een beschouwing over het toepassen der handenarbeid op het maken van speelgoed door de kinderen zelve. Een uitgebreide collectie door hem in vereeni ging met den heer Hazelhorst, van Delft, bijeen- gebracht, gaf het doorslaande bewijs, dat die toe- passing een zeer nuttige en practische zou zijn. Het woord van dank van de president verdiende spreker volkomen. Vervolgenr gaf de heer Van Ravensteijn, uit Dordrecht, een beschrijving van de vervolgklassen in zijn woonplaats, waar onder- richt gegeven wordt in het snijwerk. Eenige zeer goed geslaagde voorwerpen had spr. ter verklaring mede gebracht. Na de pauze, tijdens welke de heeren de verschillende geexposeerde voor werpen nader in oogenschouw namen, besprak de heer Lindeman, van Tiel, het leerplan voor het ondeiwijs in handenarbeid op de lagere school (2e leerjaar). Uitvoerig werd dit plan door spreker toegelicht en met een massa voorbeelden duidelijk gemaakt, waaruit bleek, dat wanneer eenmaal het onderwijs in handenarbeid in het prog ram ma voor de lagere school mocht worden opgenomen, dit onderwijs bij slechts enkele uren per week uitne- mende resultaten kan opleveren. De heer Stam, van Amsterdam, ging in een keurig gestijleerd op- stel na de oorzaken, waardoor de handenarbeid hier te laude nog niet bloeit en eindigde met een op- wekking tot alien, die daarvoor sy in pat hie gevoelde, om zooveel in hun vermogen was te strijden voor de belangen van dit nuttige leervak. Wegens het vergevorderde uur werd hierop de vergadering gesloten. Zondag daarop waren de verschillende voorwerpen te bezichtigen voor de leden der officieren-vereeni- ging, waarbij de heer Van Waart alle gewenschte inlichtingen verschaften. De vele, die daarvan gebruik maakten, hebben zich kunnen overtuigen, dat het speelgoed zeer in de smaak der jeugd viel. Immers de ongeveinsde belangstelling, die zij toonden, en het gebruik, wat zij er telkens van maakten, bewees voldoende hoe zeer zij daarmede waren inge- nomen. Wij twijfelen dan ook niet of velen, die zich met de handenarbeid tot nog toe niet bezig- hielden, zullen daar toe thans wel overgaan. Onze stadgenoot, de heer Mak, heeft een zilveren waardeeringsmedaille verworven ter Am- sterdamsche Veiligheidstentoonstelling. Ouwerschie, 18 Augustus. Eergisteren zou een pas gehuwd paar alhier een watertocht met de wederzijdsche familie doen met een vrachtschuit. Terwijl men nog bezig was den mast met groen te versieren, kwam deze te vallen en kwam op het hoofd terecht van een 18-jarig ineisje, zoodanig, in de kamer, en kuste de beide zusters op het voorhoofd. De markiezin de Saint Coppens was de tweede dochter van Coquillard, haar naam was Olympia. Het toeval bracht nu de drie zuster, Renee, Olympia en Blanche te samen, was Betsy er nu nog bij gekomen, dan waren al de kinderen van Coquillard daar tegenwoordig geweest. Olympia was twee en twintig jaar, zij was de knapste van de drie zusters. Zij was een vrouw van de wereld, coquet en trotsch tot in den hoogsten graad. Zelden of ooit sprak zij ernstig, steeds had zij het over beuzelarijen, maar gaf daarbij toch voort- durend aan htn, met wie zij in gesprek was, duchtige steken onder water. De zusters waren hiermede bekend, van daar dat Renee en Blanche dadelijk hun vertrouwelijk gesprek afbraken, en onmiddellijk op hun hoede waren, om niet iets te zeggen, waardoor haar zuster in de gelegenheid zou komen een schimpscheut aan haar adres te zenden. De markies was een onbeduidend mannentje, eigenlijk te dom, om kwaad te zijn. Hij maakte dan ook met zijn tengere gestalte, en zijn pieperige stem, een mal figuur bij zijn kloeke vrouw. Daarenboven was hij sterk bijziend en hardhoorend. Zijn ouders waren jong gestorven, waardoor hij bij tantes werd opgevoed, die hem vertroetelden. Zijn mondkost tijdens zijn verblijf bij die dames, had grootendeels bestaan uit gebakjes, bonbon's la vanille, roomtaartjes, chocolade, flikjes enz. Daar men bang vias, dat hij koude zou vatten, mocht hij zelden op straat komen, kreeg les aan dat men voor haar leven vreest. Dr. Van Scliou- wen en Steenhuizen verleende geneeskundige hulp. Een baldige hand heeft een hit van den ieer V. d. Snel alhier een oog uitgesneden. Vlaarriiiigcii18 Augustus. In de Vrijdag- vond gehouden vergadering van den Protestanten- iond deelde de voorzitter, de heer J. C. Van iluuren van Heijst, mede, dat de inschrijving voor de noodige gelden, ter stichting van een kerk- gebouw voor godsdienstoet'eningen in vrijzinnige richting, volkomen geslaagd was en er reeds met den bouw een aanvang gemaakt is. Ds. H. H. Barger alhier heeft bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. Gemeente te Rot terdam. Men schrijft ons uit Rotterdam, d.d. 18 Aug. De spiegel des geheims, een kunstige inrichting, waarin men zijn aanstaande kon zien, schijnt van het kermistooneel gevaagd. Trouwens voor een eigenaar of eigenares van zoo'n wouderspiegel is er geen brood meer. Wie zijn aanstaande wil zien, raadpleegt niet meer den spiegel des geheims, maar zet een adver- tentie in de courant en krijgt dan spoedig een aantal aanstaanden te zien in de gedaante van portretten van trouwlustige dames. Dit is veel praktischer, de wonderspiegel liet u maar altijd een beeld zien, waarmede gij steeds tevreden moest zijn, en waarbij gij maar afwachten moest, wanneer de aanstaaude verschijnen zou. De advertentie verschaft u ruime keus, en een enkele brief aan haar, die u het portret gezonden heeft, is voldoende om de aanstaaude heel spoedig te doen verschijnen. Wat de dames betreft, ook haar vertrouwen in den spiegel des geheims schijnt zeer geschokt. Zij verwachten veel meer heil van een photografisch beeld van haar zelve, (dat natuurlijk nogal geflat- leerd door retouche moet wezen) dan van alle openbaringen van den spiegel des geheims, Maar nog meer, de papegaaien hebben een con currence aangevangen tegen de bezitters van de wonderspiegels. In de laatste jareu heeft men zich veel gelegen laten liggen aan de opvoeding der lorretjes. Met het beste gevolg hebben zij niet alleen in het cafe chantant gedebuteerd, maar zij hebben ook blijken gegeven bedeeld te zijn met de wondervolle eigenschap van in de toekomst te kunnen zien. Zoo zag men te midden van de kermisdrukte een aantal lorres, zoo bedaard mogelijk in een vierkante kast, die aan 6en zijde open is, op stokken zitten. Een nieuwsgierige groep om- ringt de wonderdieren, die zich van al de drukte niets aantrekken, maar kalm op een poot blijven zitten en heel wijsgeerig met het eene oog naar de omstanders kijken. Er komt iemand, die zijn dubbeltje offert, om de toekomst te weten. De papegaaien-juffrouw luidt de bel. Lorre doet dade lijk een hap naar een bakje met brieven en haalt er een uit, dien de juffrouw afneemt en aan hem of haar overreikt, die er naar snakt de toekomst te weten. Dan komt er uit den brief een horos- coop en een portret, zoo als men in de sigaretten- pakjes vindt. Genoeg, het is weer een nieuw middeltje om aan den kost te komen. Geen wonder, dat de tenten met het opschrift, dat er de waarheid in verkondigd wordt, met zoo'n concurrentie niets verdienenen voorzeker haar staangeld voor niets zouden geven, wanneer zij niet gelijktijdig ambulante kosthuizen en slaapsieden voor kermis-nomaden waren. Een van de armoe- digste tentjes geeft in zijn opschrift te kennen, dat daar //de Koningin der nacht" logeert. Dat H. M. het armoedig heeft en van de hand in de tand moet leven, door daags niet alleen den pot te koken voor hongerige kermiszwervers, maar ook door vuile goederen te wasschen, is wel aan te nemen, want de menschen, die voor 5 of 10 cent de //Koningin der nacht" komen bewonderen, zijn zeldzaam. De ingenieur Eiffel heeft nooit kunnen droomen, dat een beeld van zijn toren zou moeten dienen tot reclame voor mallemolens. Dit zou ook nimmer gebeurd zijn, als de vorm van die constructie niet huis, en mocht niet veel werk doen, opdat hij zich niet te veel zou overspannen. Door protectie kreeg hij reeds jong een diplo- matieke betrekking en werd attach^ bij een gezant, maakte bevordering op bevordering, werd ten slotte lid van de raad van State, en was een goed lid, want nimmer gaf hij een verkeerden raad, om de dood eenvoudige reden, dat hij nimmer zijn mond open deed. Natuurlijk zat hij heelemaal onder de pantoffel van zijn vrouw, die hem regeerde als een klein kind. Toen de dames de eerste plichtplegingen ge- wisseld hadden, maakte de markies zijn compliment, sloop toen stil naar een hoek, ging daar zitten, nam een album van een etagere en verdreef den tijd, door zwijgend portretten te bekijken. z/Wel hoe maakt het mevrouw de Hertoginp" vroeg Olympia toen het gesprek niet erg vlotten wilde. ,/Ik was juist van zins mevrouw de Markiezin hetzelfde te vragen," zeide Blanche spottend. #Het bevreemdt mij, dat ik mevrouw de Her togin nog niet in mijn salon gezien heb," vervolgde Olympia weer. yDat zal weldra gebeuren," was het antwoord van Blanche. ,/Laat ze toch hun witte broodsweken rustig genieten," zeide de barones. z/Duren die wittebroodsweken bij u zoo lang," vroeg Olympia. z/Ik ben zeer gelukkig met mijn man," zeide Blanche. z/Het is er ook wel een man naar, om lief te hebben, die vrolijke hertog. Ja, kind, ik heb er zoo geschikt was, om met weinig lichtjes een illu- minatie te maken, die van verre in het oog valt. Concurrentie in de draaierij is er dan ook bij de vleet. De dames hebben maar liefst, dat het heel snel in de ronde gaat, tengevolge waarvan de molens, waarin nu en dan damesgilletjes gehoord worden, het heel druk krijgen. Met den stoom gaat het snel genoeg, en de dames gillen ook nu en dan wel eens, maar nog niet hard genoeg om reclame te maken voor den mallemolenbaas. Deze weet echter raad, er wordt op den ketel een stoom- fluit geplaatst, die zoo natuurlijk mogelijk een vreeselijk damesgegil nabootstmen houdt dit voor echt, en het volk stormt binnen. De concurrent, die dit merkt, laat onmiddellijk ook een stoomfluit op den ketel plaatsen, een ander doet ook hetzelfde en nu worden de wangeluiden, die men op een kermis hoort, nog vermeerderd door een vreeselijk damesgegil, voortgebracht door middel van stoomfluiten, dat uit alle hoeken komt. De oningewijde, die dit hoort, meent, dat Jack the Ripper op de kermis is gearriveerd, en elk oogenblik een slachtoffer maakt. Liefhebbers van moord- en marteltooneelen kon- den hun hart ophalen en voor 10 cent in was zien, hoe de menschen in den ouden tijd door deinqui- sitie gemarteld en in den nieuwen tijd door Jack the Ripper omgebracht zijn. De meeste dames, die uit die tent komen, zien er zeer ernstig en doodsbleek uit, ten teeken, dat zij van die heel natuurlijk voorgestelde tafreelen veel genoten hebben. Dat men tegenwoordig raar moet doen, om aan den kost te komen, is natuurlijk. Om echter //de hel en den hemel" te gaan vertoonen voor een dubbeltje, zoo als de eigenaar van een tent doet, vind ik minder gepast. Dit zijn geen dingen, die op een kermis behooren vertoond te worden. De eenigste instrumenten van dien spelleman zijn een roffeltrom en een luidbel. Het mooiste van de grap is, dat zijn gehoornde majesteit niet veel onderdanen schijnt te krijgen, want hij is verplicht zelf aan de bel te trekken om volk te lokken. Overigens is deze kermis, die nu zoo goed als tot het verleden behoort, als alle kermissen geweest, met veel gebombam, getoeter, geschetter, gegil en andere oorverscheurende geluiden, maar met weinig degelijks. Bij gelegenheid van de kermis hebben de straat- bengels pret, om zich voor te doen als aschjongen en zoo kermis te wenschen, wanneer er natuurlijk een paar centen gegeven worden. Aan een huis waren 14 zoogenaamde aschjongens geweest, de laatste kreeg het meest geschikte voor hem, name- lijk een pak slaag. Een vrouw gebruikte de kermis als wisselplaats voor valsch geld en werd ingerekend. Er wordt hier in de laatste dagen erg geklaagd over de bulhonden, die mooi lastig zijn. Een zwart, lief diertje van even 40 K.G. gewicht, heeft het op de tramreizigers voorzien en hapt van tijd tot tijd naar deze. Ook de inbrekers zitten niet stil en pogen gedurende de kermisdrukte hun slag te slaan. Aan de Leuvehaven werd ingebroken en eenig geld en gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd. In de klinieken te Berlijn kwamen in den laatsten tijd herhaaldelijk oorlijders hulp zoeken, waarbij eenige zeer ernstige operaties moesten worden gedaan. De doctoren verklaren dat de oor- zaak van deze oorziekten was te vinden in het indringen van water in de ooren bij het baden of zwemmen, zonder dat de baders zorgden het water weder uit de ooren te laten wegloopen. Liefde is als soep; de eerste lepels zijn altijd te warm en de laatste te koud. Ingeschreven van 13 Aug. tot 18 Aug. 1890. SCHIEDAM. GEBOREN13, Alphonse Andre, R. C., z. v. M. A. L. Reterink en N. Leenmans. Lange Sin- alles van gehoord, ik feliciteer je wel met je goeden, lieven, braven man." De hertogin maakte, dat zij zoo spoedig mogelijk weg kwam. Toen zij weg was, zeide Olympia ;/Zij gelooft waarlijk, dat zij gelukkig is. Weet zij wel eens, welk schuin heer haar man is Wien denkt zij gehuwd te hebben ,/Een man die haar aanbidt." z/Denkt gij ook, dat er nog mannen bestaan, die zoo gek zijn. ,/Zij gelooft het." ,/Welnu," zeide Olympia, Blanche is mal genoeg om alles te gelooven, wat zij zich zelve wijs maakt. De werkelijkheid, die gij wel even goed als ik zult kennen, is, dat haar man de grootste doorbrenger is, die er bestaat. Hij zal haar doodarm maken, en niet alleen haar, maar ook vader. Maar daar zal ik een schotje voor steken. Wacht maar, gij zult nog eens vreemde dingen zien gebeuren." Renee wist heel goed hoe het met Blanche en haar echtgenoot gesteld was, zij wilde echter het ongeluk van haar zuster tot geen onderwerp van het gesprek met Olympia maken, en zweeg. De dames gingen toen over andere zaken praten, terwijl de markies maar stil in het album bleef kijken. De hertogin had last aan haar koetsier gegeven, om spoedig naar huis te rijden. Haar man had, zooals wij reeds gehoord hebben, zijn leven gebeterd. Zij leefden nu weer zoo lief mogelijk samen. Zij bemoeiden zich niet met de buitenwereld, en hadden geen zorgen meer, want papa had al de schulden betaald. Wordt vervolgd.)

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2