Geldmannen. N°. 72. Eerste Jaargang Zaterdag 23 Augustus 1S0O. BINNENLAND. Abonnementsprys: Per drie franco per post. voor h.et Buiten- Afzonderlijke nummers. Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMIKDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Prys der Advertentien Van 1—B regels —.50. Iedere regel meerf .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annonce f -AO Dienst Uit Pyrmont schrijft men aan de A. R. C. De alhier vertoevende Nederlandsche kinderen hadden op den verjaardag onzer Koningin aan Hr. Ms. vader, den Vorst van Waldeek-Pyrunont, een keurigen oranjestrik met de letter E er in gewerkt aangeboden. Blijkbaar door deze hulde getroffen, liet de Vorst eenige dagen geleden namens zijne dochter, prinses Elisabeth, alle Nederlandsche kinderen te Pyrmont in den leeftijd van 10—13 jaar nitnoodigen op een feestje op het vorstelijk slot, waar hun een recht genoegelijk onthaal wachtte. Na eerst een prachtigeu ruiker, versierd met de kleuren van Nederland en Waldeck, aan de sclioone jeugdige pauses te hebben aangeboden, mochten alien zich onder toezicht der prinses zelve nair hartelust te goed doeu aan verschillende verfrisschingen, terwijl de Vorst hen daarna persoonlijk rondleidde door den slottuin met de zoo merkwaardige, eeuwenoude linde, en verder, zoowel als de lieve prinses Elisabeth, zich voort- durend op de minzaamste en vriendelijkste wijze met de kinderen onderhield. Nadat de jongens hunne vaardigbeid in het springen enz. hadden vertoond, werd er eeue tombola gehouden, waarbij elk kind souvenirs ontving, en na 2 J uur zeer prettig te hebben doorgebracht, keerden alien in de vroolijkste stemming en recht voldaan naar hunne ouders terug, terwijl de herinnering aan dit aangename feestje wel nooit door hen zal worden vergeten. Men schrijft uit Apeldoorn: Ten behoeve van den circus Oscar Carre, welke met den ver jaardag van Prinses Wilhelmina voorstellingen zal geven, zijn reeds 9 waggons met materiaal op het Loo aangekomen. Op het weiland aehter het hotel Roge is met den bouw en de gasleiding reeds een aanvang gemaakt. De eerste voorstelling voor de Koninklijke bezoekers met de genoodigden zal ver- moedelijk op 31 Augustus des namiddags te 2 uren plaats hebben, terwijl het vuurwerk, dat op last van den Koning is besteld, alsdan 00k op den avond van dien dag zal ontstuken worden. Op kosten van de Koningin zullen verscheidene k'n- deren (de hoogste klasse) van de scholen te Apel doorn 00k eene voorstelling mogen bijwonen. Noch bij het gemeentebestuur van 's-IIerto- genbosck noch bij dat van Breda, is iets betcend van de aangekondigde komst van H. M. de Ko ningin en H. K. H. de Kroonpriuses. De wet van 9 Mei jl., tegen het dragen van wapenen, brengt bij hare toepassing tal van belem- meringeti mede. Zoo nu weer voor die plaatsen in ons land, waar men van oudsher prijs- en konings- vogel placht te schieten, op z.g. schuts- of schiet- boomen, die in de meeste plaatsen op publiek ter- rein zijn opgericht. Ieder der deelnemers aan zulk een sell uttersfeest, zoowel als aan de oefeningen, F-EUIXiLlDTOlNt Schets uit het leven der Farijsclie 10) Kapitalisten. Wat was die Rivarez veranderd. Hoe was het mogelijk. dat het zoo'n keer met hem had kunnen nenien. Wat was hij vrceger niet een zwierbol, een hartstochtelijk dobbelaar, een straatslijper en nachtlooper geweest. Wat was Blanche blijde dien man tot beter inzichten te hebben gebracht. Wat was zij niet trotsch de Hertogin van Rivarez, of liever de beminde vrouw van dien man, te wezen, die om het hardst door alien vrouwen bemind werd, maar die geen der dames aan haar zegekar had kunnen ketenen. Zoo lennde zij met gesloten oogen achter in haar rijtuig, denkende aan den geliefden echtgenoot, die haar thuis wachtte. Wat viel haar den weg lang. Nu en dan keek zij edns door het portier. Het was onaangenaam weer, het motregende, de straat was met slijk overdekt; toch kwam het haar voor, als of het een heel mooie dag was. Wederor' droomde zij van haar man en verlus- tigde zieh met het scheppen van allerlei lucht- kasteelen. Eensklaps houdt het rijtuig stil. Er was een ophooping van vigelantes, coupees, landauers, paniers enz., die de passage belemmerde. die hieraan voorafgaan, moet thaus voorzien zijn van eene machtiging van den Commissaris des Ko- nings tot het bij zich hebben van een wapen. In Limburg, Noord-Brabant en Gelderland zouden de Commissarissen des Konings wel haast een specia- len ambtenaar mogen aanstellen voor bet in orde brengen der te vragen vergunningen en het onder- zoeken of de personen, die ze vragen, werkelijk tot een schuttersgilde behooren. Be Standaard meldt, dat de minister De Savornin Lobman eene klacht bij den officier van justitie heeft ingediend tegen Recht voor Allen", wegens een in dat blad opgenomen artikel, waarin hem geweldpleging wordt, ten laste gelegd. (Ver- moedelijk wordt bedoeld een onlangs geplaatste „open brief," bevattende een beschouwing over de zg. paneelzagerij.) Dinsdagavond heeft een terreinopzichter van het Hollandsche spoor aan het station Den Haag een bewijs gegeven van zeer groote tegenwoordig- heid van geest, waaraan hij zeker voor een groot deel zijn leven heeft te danken. Bij het vertrek van den sneltrein van 9 u. 27 m. was een kolos- sale menschenmassa aanwezig, welke met een daarop volgenden pleiziertrein in dezelfde richting moest vertrekken. Verschillende pleizierreizigers gingen bij vergissing in deu sneltrein en moesten dien ijlings weer verlaten. Bij het vertrek van den snel trein stond dientengevolge nog een portier open. De terreinopzichter snelt toe om het dicht te doen, maar wordt door den reeds bewegenden trein voor- overgeslagen en valt op de treeplank neer. Een plotseling gegil stijgt uit de menigte, op het perron aanwezig, op. De stationchef, daardoor opmerkzaam geworden, zag niets meer, maar toen hem een oogenblik later de op den grond gevallen roods pet met gouden band van den terreinopzich ter werd overhandigd, begreep hij den toestand. Den pleiziertrein ophouden was zijn eerste gedachte, en onmiddellijk daarop seinde hij naar Voorschoten om den sneltrein op te houden. Dit gebeurde en werkelijk voud men daar den opzichter hangende aan de treeplank. Hij werd opgenomen en naar Den Haag teruggevoerd, waar geneeskundigen con- stateerden, dat zijn eene been, dat langs de baan had gesleept, erg had geleden. De opzichter was zoo volkomen bij zijn bewustziju grbleven, dat hij bij zijne komst aldaar den stationschef de hand drukte en hem verzekerde dat als niet te Voor schoten ware gestopt, hij zich niet langer had kunnen vasthouden en dan bijna zeker onder den trein zou zijn geraakt. 't Loopt te Maastricht weer de spuigaten uit met het vreemde geld, zoo zelfs dat de kamer van koophandel zich genoopt vond, om er weer eens de aandacht voor te vragen, met verzoek om tegen den oualoop van die vreemde pasmunt in koper, brons en nikkel de stafbepalingen, die tegen de uitgifte daarvan bestaan, toe te passen. Duitsch Vluchtig keek zij naar de oorzaak van die verlraging. Zij schrok, want in een huurrijtuig had zij een man en een vrouw meenen te zien, die in een heel vertrouwelijk gesprek met elkander gewikkeld schenen. Bleek van den schrik liet zij zich achterover in de kussens vallen; maar plotseling kwam er een denkbeeld bij haar op, dat haar weer deed glim- lachen. ,/Dwaas, die ik ben," zeide zij, in zichzelve. ,/Het is de angst, die mijn zinnen benevelt, ik bemin hem hartstochtelijk en haar haat ik doode- lijk, daarom meen ik ze beiden overal te zien." Er kwam eindelijk orde in dien chaos van rij- tuigen, men kon weer doorrijden. In galop gaat het rijtuig weer voort. Blanche waagt het weer eens buiten het portier te zien. Zij geeft een gil. Zij had niet mis gezien, zij waren het beiden. Het was wel degelijk de Hertog van Rivarez, die op een vuile bank van een onoogelijk huurrijtuig plaats had genomen tegenover de vrouw, met die slechte reputatie, die de groote wereld de Gravin de Boissieres noeinde, doch die eigentlijk Coralie Barbo heette. Wat zaten zij vertrouwelijk met elkander te pra- ten, misschien wel als een minuend paartje. Mis- schien hadden zij het wel over haar. Zoo iets had Blanche nooit van haar man gedacht. Zij wilde aan den koetsier roepeu, om dat rijtuig te volgen. Het geluid bleef in haar keel ste- ken en Belgisch brons heeft de Hollandsche cent en bij na geheel verdrongen, en menigeen laat nit Duit- schland tegen den koers van 59.05 inarken koinen, die hij dan te Maastricht weer tegen 60 cent en uitgeeft. De kleine man betaalt natuurlijk ten slot- te het verschil bij. Zondag van de vorige week bezocht een vrouw, wonende te Utrecht in de Otterstraat, een vriendin, die evenals zij een kindje had van 4 we- ken oud, en verneemt, dat dit kindje is gestorven, tengevolge van eeu hevige stuip. Op bet hooren van deze mededeeling wordt ze sprakeloos en lot heden is haar stem nog niet teruggekeerd. Te Sclieveningen kwamen drie Zandvoortsche* schuiten aan, welke zeer nabij de kust lijnen, waaraan haken bevestigd waren, achter het vaar- tuig hadden vastgemaakt. Bij aankomst te Sclieve ningen ontdekte men, dat aan die haakjes een 30 makreelen vastzaten. Zeker in geen 20 jaren is eene vangst op die wijze voorgekoinen. De makreelen werden in massa voor f 2.55 verkocht. Uit Zeeland wordt medegedeeld, dat desnij- boonen van den laatsten storm zeer veel geleden hebben. Hieruit zou men weer kunnen afleiden, dat meu van den eersten pluk moet profiteeren en niet op den 2en moet wachten, want komt er al eens iets van terecht dan zullen de boonen hard en mis- vormd zijn dus ongeschikt voor den inmaak. In Zeeland klaagt men steeds voort over het groot nadeel, dat musschen aan de rijp geworden Agranen toebrengen. Men mag ze wel vangen, of verjagen maar schieten, dat mag men ze niet, vooral nu niet, nu door de wet het dragen van vuurwapens ten strengste verboden is. Sommige boeren binden aan een touw eenige gezouten ha- ringen, en hangen die boven de schovenmen zegt, dat dit een goed middel is, om ze te ver- drijven. Men kan 't eens probeeren. Het slandbeeld van Admiraal de Ruijter, te Vlis-ingen, zal verplaatst worden. Men heeft op deu Boulevard, die tot wandeling zeer netjes is ingericlit, een gedeelte als platform bestemd, om den grooten zeeheld daar te plaatsen met het front naar de voile zee. In Drente maken vossen en bunzings het deu landbouwers erg lastig. Het aantal geroofde kippen i 1 zeer groot00k de wildbaan lijdt onder de strooperijen dezer roofzuclitige dieren. Dewijl verder het koude en natte weder de jonge hazen en patrijzen bij menigte heeft doen omkomen, zijn de vooruitzichten der jagers ver van gunstig. Was de houd dol Door een winkelier aan de Steenstraat, te Leiden, is bij de politic aldaar aaugifte gedaan, dat hij Zale dag jl. zijn hond had afgeraaakt, aangezien hij meende, dat bedoeld dier wel aan hondsdolheid lijdende kon zijn. Uit zijn verhaal omtrent dat beest moet in deze werkelijk aan hondsdolheid worden gedacht. Be- doelde houd had in zeven it aclit dagai niet gegeten, 00k niet gedronken, blafte in de laitsle dagen op een zeer vreemdeti toon en beet ten slotte andere honden, waarom de eigenaar hem, aan een touw vastliggendc, afzonderde. Zoowel dat touw als de muilkorf werden stukgemaaktwaarna het dier een stuk uit een deur knauwde en vervolgens een jong bokje verschillende beten toebracht en ten slotte dood beet. Het lijk van den hond is gisteren naar de Rijks- vceartsenijschool te Utrecht opgezonden, terwijl het bokje onschadelijk is gemaakt. Reeds zijn eenige door den vermoedelijk dollen hond gebeten honden opgevangen en afgezonderd. Zaterdag trachtte een Zigeunerbende nabij Stramproy, uit Belgie ons land binnen te komen. De brigade-mardchaussee van Weert was weldra ter plaatse om dit te beletten. Te Amsterdam heeft een vrouw haren man, een vijf-en-twintigjarig n diamantslijper, een glas vitriool in het gelaat geworpen. De ougelukkige, die eerst naar het Binnen asthuis, later naar liet gesticht voor ooglijders is gebracht, heeft vermoe delijk het gezicht verloren. De werkstaking te Helmond is reeds geein- digd. De wevers hervatten tegen het oude loon het werk, met uitzondering v n eeDigeD, aan wien de toegang tot de fabriek ontzegd werd. Een man in de Anjelierstraat te Amsterdam ondervond Woensdag op gevoelige wijze, dat 't niet aangaat om bij alle gelegenheden een lachend gezicht te zetten. Op den ochtend van dien dag werd het lijk grafwaarts gedragen van een vrouw, die Zondag-avond overleden was. Nu liepen er in de buurt allerlei praatjes, die niet vleiend waren voor den achtergebleven weduwnaar en de buur- vrouwtjes vertelden elkander, dat t een beroerling van een vent was, die altijd slecht g<. weest was voor zijn vrouw. Toen de man op de ochtend van de begrafenis lachend uit de woning trad om in het volgrijtuig plaats te nernen, steeg de ver- ontwaardiging ten top en de sinjeur had t zwaar te ver ntwoorden. Misschien zou hij eeu flink pak slaag gehad hebben, als de politie liem niet ontzet had, maar men heeft beloofd, dat die lach achter het lijk hem later nog wel eens leelijk ingepeperd zal worden. Te Rotterdam is door een groot aantal inge- zetenen bij de politie aangifte gedaan van het ont- vangen van valsch geld. Twee jongens, die op last van nun patroon bij eene juffrouw te Rotterdam, eene quitantie moesten innen, werden minder vriendelijk outvan- gen. Op een gegeven oogenblik loste de lastig gevallen wordende juffrouw op de twee jongens eenige revolverschoten, die gelukkig hun doel mis- ten. De jongens kozeu het liazepad, en hebben Toen het rijtuig aan het hotel kwam, sloeg de bediende de trede neder, opende het portier, en zag toen dat Mevrouw de Hertogin bewusteloos op do kussens lag. Men droeg haar er uit, bracht haar bewusteloos naar haar kamer. Zij kwam niet hij. De dokter werd haastig gehaalddeze schudde bedenkelijk het hoofd en liet haar te bed leggen. Er kwam geen leven in. Men dacht met beter of zij was dood. Dit was echter niet het geval, de Hertogin was niet dood, wel haar schoonste droombee'd bemind te worden door den man harer keuze. VI. De Gravis de Boissieres. Al had de hertog nu geen greintje liefde voor zijn vrouw, de liefde had daarom dit aardsche tra- nendal nog niet verlaten. Integendeel zij stond trouw aan het ziekbed van Betsy. Raymond paste haar steeds op, met al de zorgen van den dokter, en met al de toewijding van den minnaar. De verloving had plaats gehad ran dat zelfde ziekbed. Coquillard was eens gekomen, hij had de hand van het ineisje genomen en die in de hand van Ravmond gelegd. Betsy had hem toen stil laten begaan en die hand volstrekt niet teruggetrokken, maar zelfs, toen Raymond haar hand even drukte, toch, zoo zwak als zij was, een lichte bios op haar bleeke kaken gekregen en de hand van haar dokter 00k gedrukt. En toen de oude man zag, dat die handen elkander niet loslieten, had hij gezegd Kinderen hebt elkander lief, uw liefde is mijn eenigste troost." En Betsy en Raymond waren van oordeel, dat de oude heer dat niet had behoeven te verzoeken, want van af het eerste oogenblik, dat zij elkander zagen, hadden zij elkander reeds lief gehad. Aldus had de verloving aan het ziekbed plaats gehad. Door die verloving kon Raymond steeds aan huis komen, wanneer hij wilde en was hij in staat, zijn zorgen voor haar te verdubbelen. Betsy herstelde zeer langzaam, zij was erger aangetast geweest, dan de jonge dokter wel ver- meend had. Maar al was het langzaam, dagelijks ging zij toch iets vooruit, en Raymond zag al meer en meer het oogenblik naderen, waarop zij weer geheel beter zou zijn. Wat zou dat een heerlijke tijd voor hem zijn, wanneer Betsy niet meer ziek was. Raymond kon er niet van slapen, als liij dacht aan het geluk, dat hem dan wachtte. Geen vrouw kon haar echtgenoot beter oppassen, dan hij Betsy deed, geen zuster had zooveel voor haar broer over, als hij voor Betsy geen moeder kon haar kind liefderijker verzorgen dan hij Betsy deed, Op zekeren morgen was de dokter in de kamer van de herstelleude, volgens ouder gewoonte naar den toestand van de lieve patient tot. in de fijnste bijzonderheden onderzoek doende. Elk draukje, elk versterkend middel, elke versnapering, koitom alles wat Betsy gebrmken zou, moest eerst door hem onderzocht worden, voor dat zij er aan naocht komen. Terwijl hij daarmede bezig is, komt Co quillard, die hij sedert den vorigen dag met gezien —.00 1.55 -.05 AANBIEDIN1EN Q& AANTRAGS.H

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1