van het voorgevallene aangifte gedaan bij de politie. die een onderzoek instelt. Voor eenige weken stond in de N. R. Ct. een advertentie, waarin een R.-K. kindermeid te Parijs gevraagd werd. Een twintigjarig raeiaje te Haarlem schreef daarop en ontving kort daarna een schrijven met een sam van f 35 voor kosteu. Het meisje, door welke reden dan ook, argwaan gekregen hebbende, richtte zich om inlichtingen tot den consul van Erankrijk en ontving van dezen de mededeeling, dat het opgegeven ad res van den dienst onbekend was. Bij de politie te Utrecht kebben zich Maan- dag niet minder dan 10 personen aangemeld met het verzoek om als landlooper te worden opgetio- men. Behalve een paar meer bejaarde liedeu waren het alien flinke, kloeke mannen, die na overal te vergeefs naar werk te hebben gozocht, eindelijk wel gedwongen werden lot dit laatste redmiddel hun toevlucht te nemen. De trein, welke des namiddags om 4.29 van Amsterdam naar Zandvoort vertrekt, is Dinsdag tusschen Overveen en Zandvoort, op een kwartier gaans van dit laatste dorp, ontspoord. De loco- motief werkte zich diep in het zand, een goederen- wagen werd geheel, een waggon derde klasse gedeeltelijk verbrijzeld. De achterste wagens bleven op hun plaats. De stoker der locomotief werd gedood, de ma chinist verkeerde in een toestand van verdooving; 7 of 8 personen werden gewond, het meeren- deel gelukkig slechts licht. De gekwetsten werden per kar naar Zandvoort gebracht, enkelen waren echter in staat zich te voet derwaarts te begeven. Door dr. Gerke werd geneeskundige hulp verleend. De reizigers, die met den volgenden trein van 5 uur naar Zandvoort waren vertrokken, moesten tusschen Overveen en Zandvoort uitstappen, daar het spoorwegverkeer gestremd was. Schiedam, 22 Aug. - Bij het heden te 's-Hage gehouden kte- exaraen in de Frausche taal (lager onderwijs) is o. a. geslaagd mej. B. C. G. Numan, van Schiedam. In de laatst gehouden classicale vergadering der gecombineerde classis RotterdamDordt— Brielle, werd met goed gevolg praeparotoir examen afgelegd door den heer C. Hoek, candidaat aan de V. U., alhier. Het Leger des Heils (afdeeling Schiedam) had het voornemen Woensdagavond weder eene vergadering te houden te Pernis. Door A. Baris is echter het verder gebruik zijner schuur gewei- gerd, en ook heeft de gemeentebode niet bij bek- kenslag willen uitroepen, dat er eene vergadering zou worden gehouden. Op de secretarie dezer gemeente zijn ter visie gelegd verzoeken van lo. L. Vrijland, om vergunning tot uitbreiding zijner branderij aan de Hoofdstraat no. 102/3, o.a. door plaatsing van een stoommachine van 5 p.kr., met ketelen 2o. W. F. Tak, om vergunning tot uitbreiding zijner branderij aan de Nieuwe Haven no. 188, o.a door plaatsing van een stoommachine van 2 p.kr., met ketel. De Arrondissements-Rechtbank deed Dinsdag bij breed omschreven vonnis uitspraak in de vroe- ger medegedeelde inbraak in het kantoor der firma Zoetmulder en Co., aan de Westvest te Schiedam. Conform den eisch werden de twee beklaagden, J. De Koster te Leiden en J. Oostenbrug te Oude Watering, veroordeeld, de eerste tot 6 jaren en de tweede tot 4 jaren gevangenisstraf. Voor eenige dagen geleden viel een 8-jarig jongetje in de Langehaven, het kind was reeds zinkende toen N. v. d. Gaag het gekleed nasprong en de voldoening mocht smaken, het behouden aan zijne grootmoeder over te geven. Het was spelende laugs den waterkant er in geraakt. Gisterenmorgen circa 8 uur liep een wie.l van een molenwagen van de Hoop en Eendracht, in de Vlaardingerstraat. De wagen die beladen was kantelde. Ongelukken hadden er overigens niet plaats. Het paard gespannen voor een rijtuig van heeft, bij hem, en fiuistert hem in het oor, of hij hem eens spreken mag. De dokter wachtte tot dat de zieke weer inge- sluimerd is, en verwijderde zich loen zoo zacht mogelijk. Weldra stond hij tegenover den ouden heer. //Hoe bevindt gij haar heden?" vroeg deze. Vrij wel." z/Misleidt gij mij niet?" z/U zou ik, in deze droevige omstandigheden, het allerminste misleiden." z/Ik vind, dat zij zoo terneergeslagen is." z/Dat is een rechtstreeksch gevolg van de pijn- stillende middelen, die ik haar moest iDgeven. De ziekte heeft een geregeld verloop, wij zijn het g vaar te boven." De rimpels verdwenen uit het voorhoofd van den schatrijkeu man. z/Ik beken u graag," zeide hij, *toen ik haar zoo neerslachlig zag, dat ik ongerust werdmaar nu ik eens openhartig met u gesprokeu heb, is mijn angst weg. Wauneer denkt gij te kunnen trouwen Raymond verwachtte die vraag het allerminst. Zij was ook niet af te leiden geweest uit het onderwerp, dat de oude heer had aangeroerd. Hij stond een oogenblik verbluft, en zeide,/laten wij maar eerst trachten haar geheel hersteld te krijgen." Coquillard zeide hierop,/Men kan aan huis trouwen. Dan baart men geen opzien en is men van veel drukte af." z/Ik houd evenmin van drukte," zeide Raymond. z/Dan zijn wij het eens," zeide de millionair. #Ik beken, ik heb u een moeielijke vraag gedaan, maar ik moest die doen,'' vervolgde hij. den stalhouder v. Velzen alhier, van het spoor koinende, geraakte gisterenmorgen omstreeks den zelfden tijd in de Overschieschestraat op den hoi. Het rijtuig bleef bij het vroegere lokaal /Aurora" staan en het paard holde door, maar werd gegre- pen aan den Siugel, waar het nog een ruit bij den kleermaker Van Eerden verbrijzelde. Donderdagavond werd door de politie alhier aangehouden zekere F. P., die verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan valschheid in ge- schrifte. Het is vermoedelijk een oud bekende der justitie, in wier handen hij gesteld is. Door de politie alhier, werd gisterenmorgen aangehouden zekere II. E., zeemau, die bier trachtte eeu roeiboot beladen met groenten en appelen enz. te verkoopen, terwijl het bleek dat hij dit alles te Rotterdam in den vroegen morgen had gestolen. Ook hij werd ter beschikking der just .tie gesteld. Ouwerschie, 19 Aug. Heden had liier een treurige gebeurtenis plaats. P. Van der Linden, die ziekelijk was, wilde in zijn woning de trap afgaan, verloor het evenwicht, viel en gaf daarop onmiddellijk den geest. A.s. Zondag 's voormiddags 9£ uur zal Ds- Leenmans alhier optreden. Vhiardingen, 21 Augustus. Ook in deze ge meente zal, bij gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses VVilhelmina, feest gevierd wor den er bestaat namelijk plan om een volksturnfeest met wedslrijd te organiseeren. Bij de doleerende gemeente alhier is beroe- pen ds. J. Ozinga te Gouda. Men schrijft ons uit Rotterdam, d.d. 21 Aug. Ouwerschie heeft dienst moeten doen en doet nog dienst, n.l. als achtergrond in de komedie. De voorgrond is echter Rotterdam. Volgens de komedie heeft de Schie Sirenes, gelukkig geen ge- vaarlijke Sirenes, die de mannen in de diepte lok- ken. Een van haar vaart met een bootje langs de liefelijke oevers der Schie en verdwijnt in de diepte, stellig uit straf voor haar pekelzonde, dat zij buiten weten van papa met een haar totaal onbekend heer uit varen gaat. Zij wordt echter levend opgevischt. De levensgeschiedenis van die Sirene is verder samen te vatten in de woorden, zij kreeg een nat pak en een man. De tweede Sirene luisterde naar de minnenzangers van de Schie en kreeg ook een man. De derde Sirene is van zeeuwsche oorsprong, zij verdaagt ook aan de oevers der Schie en doet er een man op, deze derde Sirene is een bij uit- stek zangerige Sirene. De vierde Sirene heeft heel veel geld benevens een mooie papegaai en een lief hondje. Een Westlandsche heer, die ook braaf geld heeft, en renteniert, zit steeds bij voorkeur onder haar venster te visschen. Mijnheer de rentenier wordt door een baldadige hand in de Schie ge- worpen en met behulp van de ragebol van de vierde Sirene er uit gehaald. Tot dankbaarheid daarvoor draait hij haar lorretje den hals om enA zit haar hondje dood. Deze vierde Sirene, die nu niet extra mooi is en de middelbare ieeftijd heeft bereikt, wil met alle geweld nog een man hebben. Zij laat zich daartoe met al haar geld verloten en gaat daartoe in een reusachtige antieke vaas zitten, die liefst door twee gesnedenen wordt bewaakt. De Westlandsche heer, die ook een lootje heeft genomen, trekt de prijs. De dame m ;t wier ragebol hij uit de Schie werd gehaald, komt uit de vaas en de twee gelieven vallen elkander in de armen //mis", hij wil haar niet hebben. De vierde Sirene zal zich echter troosten, als zij maar een lok van den beminden visscher krijgt. Deze wil nu eens heel gul zijn en geeft volgaarne zijn geheele hoofddosch. Hiertoe neemt hij een dot haar in zijn hand wil het uittrekkeu en nu blijkt het, dat hij veel ouder is dan de Sirene, die hij versmaadt, want in plaats van een dot haar gaat zijn pruik mede en blijft hij met een kalen knik- ker staan. Dit is nu den hoofdinhoud van het kermisstuk der kleine komedie, dat een heel groot succes heeft gehad. Er worden zoo veel grappen en grollen in verkocht, dat men de Sirenes van de Schie, waarom de geheele geschiedenis draait, vergeet, en van het lachen bijna niet tot zich zelve komt. De hoofdrol speelt de Westlandsche heer. Die z/lk begrijp u niet." z/Gij zult mij zoo dadelijk begrijpen," dit zeg- gende ging de millionair zoo dicht mogelijk bij den dokter staan, en zeide met gesmoordej stem, ,/Betsy is niet natuurlijk ziek, men heeft haar vergeven." z/Ik weet het niet," zeide Raymond. z/Zoek mij en u zelven maar met te misleiden," riep de millionair. z/Het kan een toeval zijn." ,/En dat tweemaal achter elkander." z/Wanneer er een zelfde oorzaak bestaat, kan een feit zich tweemaal voordoen." w Voorzeker," hernam de millionair, //alles is moge lijk, maar hier is die mogelijkheid niet aanneem- baar, eenige weken geleden gaaft gij zelf niet on- duidelijk te kennen, dat gij aan een vergiftiging geloofdet." //Wat wilt gij hiermede te kennen geven z/Hetgeen tweemaal gebeurd is," hernam de millionair, ,/kan ook driemaal gebeuren. Men heeft haar twee keeren van kant pogen te helpen, men kon het wel eens voor de derde keer willen pro- beeren." z/Laten wij aannemen, dat gij gelijk hebt," zeide Raymond, //maar ben ik er niet voor, om te waken, belet ik niet door mijn zorg en ondervinding, dat de misdadige hand nu machteloos is." ,/Kunt gij altijd voor haar waken z/Wanneer Betsy mijn vrouw is, zal die taak mij nog gemakkelijker valleD." ,/De ellendigen, die haar om het leven willen brengen, zullen altijd gelegenheid vinden, hun boos plan ten uitvoer te brengen." rol is in handen van den eersten komiek, die er een allergrappigster. snuiter van maakt. Er was Dinsdagmiddag nog al wat volk op de been. Het plat van den grooten kerktoren, dat in de kermisweek en naweek, tegen betaling van eenige centen, mag beklommen worden, was propvol van het volk. De daken en dakgoten in den omtrek van den Doelen waren veranderd in observatie- posten en daar waar, op de Delftsclie poort, een plaatsje voor twee voeten was, stond ook iemand. Al die drukte en al dat innemen van verheven standpuuten was, om de ballon /Prinses Wilhel- mina" te zien opgaan. Ten u. n.m. (slechts een half uurtje over den offlcieelen tijd) ging de ballon statig, onder een groot gejuich, naar boven. Veel wind was er op dit oogenblik niet, en zoo trok het luchtschip betrekkelijk langzaam op 250 a 200 M. hoogte over de stad, in O.N.O. richting. Bijna de geheele stad heeft dit werkelijk inte- ressante schouwspel kunnen genieten, waut het was vrij helder. Een luchtpassagier maakte den tocht mede, die 1£ uur duurde, en zich tot bij Gouda uitstrekte. De grootste hoogte, die bereikt is, was 600 M. Het stoken van vuurtjes door kinderen, dat overal schijnt plaats te hebben, had hier bijna weder tot een tweede brand op de handelsterreinen aanleiding gegeven. Er waren een hoop krulien in brand gestoken, waardoor loods 8 reeds begon te blakeren. Gelukkig dat het tijdig ontdekt werd en de voortgang van het vuur door de waterleiding belet kon worden. Toch werd er door die kinder- pret waterschade gemaakt. Loods I is vroeger ook op een onverklaarbare inanier in brand geraakt, best mogelijk dat vuurt.jesstokers er ook zoo on- schuldig niet aan zijn. Een andere jongen poogde een vuurtje te stoken van een boerinnenmuts, liefst terwijl de eigenaresse die nog op het hoofd had. Gelukkig rukte men haar die lange, brandende kap nog tijdig van het hoofd. Dat daardoor een schrik zich van de om- standers raeester maakte is te begrijpen, jammer genoeg, want daardoor ontkwam de deugniet en liep hij het pak slaag, dat hij zoo brooduoodig tot op- frissching des verstands had moeten hebbenmis. Een Engelsche Maatschappij had zich (ot den raad gewend om de vacuumbrake (een remtoestel dat door een ijdel de remschoenen laat werken) op de stoomtram verplichtend te stellen. Er zijn, behalve dit toestel nog tal van andere zeer goed werkende automatische remmen. Een dergelijk verzoek geschiet dus met het hoofddoel eigen profijt te bevordereu, ter wijl het publiek belaug als middel om zijn zin te krij gen wordt aangevoerd. Het verzoek werd gewezen van de hand. Dit gaf aanleiding dat een raadslid wees op de gevaren van een stoomtram over een druk bez^chte weg, zooals de Nieuwe Binnenweg, welke tram ongetwijfeld door een paardentram zal moeten vervangen worden, als er nog meer gebouwd wordt. Er is nu een verzoek aanhangig van de Rott. Tramw. Maatsch. voor een paardentram tusschen hier en Ouwerschie. Bedoeld lid stelde voor om tegelijk der maatschappij te verzoeken de stoomtram RotterdamDelftshaven in een paardentram te ver- anderen. Door den voorzitter werd beloofd, dat B. en W. dezen wenk in overtfeging zouden nemen. In een perceel aan den Hoogen-boezem was een privaat veistopt, de loodgieter werd ontboden, kwarn en vond een kinderlijkje. De politie doet nu na tuurlijk onderzoek. Hrieven uit DEN IIAAG. XIII. We leven in den tijd, die zijn bijnaam dankt aan een bij uitstek Westlandsch product, dat, ge- geten met azijn, olie en de verschillende specerijen, die onze ondernemende voorouders voor T eerst uit de Oost haalden, voor de ware liefhebbers een onovertroffen lekkernij is. Toch denkt een journa list en vooral een die geroepen is de provincial bladen van Haagsch nieuws te voorzien, nooit aan een komkommer, zoo'n lange gele bedoel ik, zonder meteen een huivering te krijgen. Want met zijn fantaisie kan hij geen dubbeltje meer verdienen. De zeeslang en andere dergelijke komkommertijd-wonderen hebben al lang afgedaan „Dat is waar, maar ,/Laat mij uitspreken," zeide Coquillard. ,/Wie weet of het huwelijk, dat wij nu van plan zijn haar met u te laten sluiten, de ontknooping van het drama niet verhaast wie weet of gij zelve niet juist door dat huwelijk het slachtoffer wordt van den een of anderen moordenaar." „0, wat is er aan verbeurd." ,/Praat zoo niet," zeide Coquillard, ,/UW dood kostte het leven aan mijn dochter, en als zij stierf kostte het ook uw leven." Raymond keek den ouden Heer bezorgd aaD, en riep met bevende stem ,/Is dit een inleiding om mij voor te bereiden tot het droevig slot, gij moet van de hand van Betsy afzien." ^Voorzeker niet," zeide Coquillard, „dat zal ik nooit zeggen, maar ik mag u niet misleiden. Ik moet u wijzen op de gevaren, waaraan gij u bloot stelt, door mijn schoonzoon te worden." ,/Gevaren?" vroeg Raymond. z/Ik geloof, dat het goed is u alles te zeggen," hernam Coquillard, aangedaan, //ik heb vijanden, zelfs veel vijanden, die niet licht zijn te achten." „Wie zijn uwe vijanden? Waar zjjn ze? Ik zal ze bestrijden en verpletteren." ,/Kende ik slechts mijn vijanden?" hernam Co quillard, //maar hoe zal ik ze kennen? Geen een komt er openlijk vooruit, het gaat alles in het geheim, om zijn doel te bereiken, schroomt men zelfs niet om tot de laagste middelen zijn toe vlucht te nemen." ,/Maar," hernam Raymond, ,/herkent gij de hand dan niet aan de wijze, waarop de aanslag gedaan wordt." en zelfs geen kind gelooft- er meer aan. Ja het feit, dat heden langs de kust 80 makreelen aan een lijn zijn gevangen, alsof de bomschuitschipper zoo doodeenvoudig uit peueren was gegaan, is niet meer in staat belangstelling te wekken. Gelukkig heeft de ondergeteekende dan ook wat beters om ditmaal over te praten, n.l. over de ver- kiezing, die a.s. Dinsdag twee nieuwe leden aan den Haagschen Gemeenteraad zal hebben toetevoegen. De twee zetels zijn vacant geworden door het over- lijden van het Scheveningsch lid, den heer De Niet, en door het aftredeu van den heer Van Geuns. Het heengaan van den eersten was, hoe treurig ook voor de familie van den braven man, die zi.ch door arbeiden een flink kapitaal had verworven, voor de gemeente geen gevoelig, altlians geen on- herstelbaar verlies. Maar dat de tweede, zonder dat van een geldig argument daarvoor tegenover de buitenwereld sprake is, zoo plotseling 's Raads vergaderzaal verlaat, wordt door de talrijke vrienden van den kundigen en algemeen hooggeachten Raads- heer in het Gerechtshof alhier, ten oprechtste be- treurd. Ik sprak van een geldig argument tegenover de buitenwereld, want intra imron weet men zeer goed, dat de eenige reden van 's heeren Van Geuns' heengaan is gelegen in de minder aangename wijze, waarop het hoofd van het gemeente-bestuur (in den laatsten tijd gelukkig wat minder) zijn gezag deed gelden tegenover den Raad. Intusschen, hoe T ook zij, we moeten twee m'euwe leden kiezen, en door de vrijzinnigen zoowel als door de tegenparlij zijn reeds candidaten voor de stembus kant en klaar. De keuze was ditmaal moeilijk. Het liet zich toch voorzien, dat slechts op een quaestie de be- weging zou zijn gericht, nl. op de spui-quaestie, waaraan ik thans, wat de hoofdzaak betreft, niet veel woorden zal wijden, omdat iedereen uit mijn vorig schrijven zal hebben gezien, dat deze quaestie voor de Hagenaars metterdaad is het to be or not to be. We moesten dus mannen hebben, de partij wier keuze door de jeugdige kiesvereeniging's Gra- venhage wordt geleid, dacht er althaus zoo over waarvan we a priori wisten, dat ze, zooal niet pertinente voorstanders, dan toch geen tegenstanders van zomerspuiing zouden zijn. En ik geloof niet te veel te zeggen, wanneer ik beweer, dat tal van niet-leden van //s Gravenhage" en „de Grondwet" er precies eender over daehten. Trouwens, de onder vinding heeft geleerd, dat deze zienswijze juist was; want voor de vacature Van Geuns giug de con- servatieve-kiesvereeniging //Vaderland en Koning'' mede met de beide liberale kiesvereenigingen en stelde tot candilaat den heer Dr. H. H. Prins Wielandt, een hoogst bekwaam geneeskundige, die zijn van zeer jongen datum dagteekenende popula- riteit dankt aan zijn brochure vddr de spuiing, en den krachtigen stoot daardoor gegeven aan het bekende adres der geneesheeren. Maar de andere kiesvereenigingen daehten er niet zoo over en kwamen weer teiug met de candita- tuur-Van Sandick, die reeds twee malen mislukte, terwijl voor de vacature-De Niet de heer Knoester, ook een Scheveninger, candidaat werd gesteld, een candidatuur die ook door //Vaderland en Koning" wordt gesteund, terwijl de vrijzinnigen den heer Tuyt kozen, mede een bewoner van het visschers- dorp, maar die eerst dan tegen de spuiing zal zijn, wanneer het nadeel daarvan voor de badplaats onomstootelijk zal zijn bewezen, waaraan hij geen oogenblik gelooft. Van de heeren Van Sandick en Knoester nu weet men, dat zij de geacharneerde tegenstunlers van zomerspuiing zijn. En zoo vertoont ons deze verkiezing het merk- waardig feit, dat de vereeniging //Vaderland en Koning" eenerzijds steunt een liberaal voorstander en anderzijds een zeer streng anti-liberaal tegen- stander van de spuiing. Als de heeren het zoo hebben bedacht pour menager la cheore et le chou, dan breng ik hen van harte mijn gelukwensch. De vredelievende bedoeling is dan volkomen ge slaagd en 't eenige wat er een beetje onder lijdt is de consequentie z/Neen," zeide Coquillard, //te vergeefs heb ik gezocht, het is alles vruchtelooze moeite. Mijn rijkdom is stellig de oorzaak van dien haat, en echter hoe meer ik in het verleden staar, met des te meer trots kan ik mij verheffen. Ik durf dat te zeggen zonder vrees, want ik heb in mijn leven niets gedaan, waarover ik zou moeten blozen. Het geluk heeft mijn pogen gesteund en mijn taak vergemakkelijkt. Het is waar, ik zou hetzelfde hebben kunnen doen, zonder ooit voor uit te zijn gekomeu, als ik het geluk niet op mijn hand had gehad. Het fortuin is mij gunstig geweest, dat is waar, maar ik heb geen laagheid gedaan om het fortuin te dwingen." Raymond drukte de hand van Coquillard, deze vervolgde. z/Mijn dochters zijn wel is waar niet zoodanig, gehuwd, zooals ik wel wenschte. Ik heb toe moeten geven, omdat men er sterk bij mij op aandrong. Ik ben toen zwak geweest, ik heb mijn zwakheid duur moeten betalen, maar de kinderen zijn daarom niet ongelukkig, want zij hebben brave mannen." z/Taboureau is onder de geldmannen een der eer sten, en zal met den tijd de voornaamste bankier worden. Het is waar, ik zag hem liever in een nette en geregelde zaak, zooals de mijne, maar men kan de dingen niet krijgen, zooals men ze hebben wil." ?Miju dochter trouwde hem, als weduwnaar, doch zijn eerste vrouw beminde hij, maar mijn dochter, zijn tweede vrouw, aanbidt hij." Wordt vervolgd.) 1 l 1 l

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2