Geldmaimen. N°. "74% Eerste Jaargang. Zaterdag 3G Augustus 1S0Q BIMNENLAND. Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMENDALl, Abonnementsprijs: Per drie maaxidenf .00 franco per post. 1. voor h.et Buiten- land1.55 Afzonderlijke nummers. .05 Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Prijs der Advertentien Van 1—5 regels /—.SO. Iedere regel meer. 10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familiebekichtenper annonce .40 —.85 Dienst - A ANBIEDIX 1EN AANTRAGA .V De parade te 's-Gravenhage, ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Wilhelmina zal Zondag, om 1 uur, op het Alexandersveld of, zoo dit te drassig mocht blijken, op het Plein 1813 worden gehouden. De historische optocht, welke Maandag 1 Sep tember, te 2 uren 's nainidd. zal gehouden worden, zal uitgaan van het Hoogd. Sehouwburglokaal in de Korte Houtstraat. De Nationale Vereeniging zal er in vertegenwoordigd worden door 100 personen, gekostumeeid naar het historisch tijdvak dat voor- gesteld zal worden. Dit gedeelte van den stoet wordt gevolgd door een zegenwagen enz. De afdeeling Melalen Kruis, de vereeniging Het vaderland getrouw zullen zich aansluiten bij de leden der vereenigingen Crescendo, Amicitia enz., en deputation van andere genootschappen. Twee militaire muziekkorpsen zullen den stoet opluisteren, die voorts door allegorische afdeelingen zal worden aangevuld en op deze wijze een goed en fraai geheel beloolt te zullen vormen. Men schrijft uit Apeldoorn Aan de feestviering, ter gelegenheid van den tienden verjaardag van Prinses Wilhelmina, te Apeldoorn, zullen ongeveer 2000 kinderen deelne- men. Het feest, dat wegens den Zondag op Maan dag wordt gevierd, zal des morgens te tien ureu een aanvang nemen. De kindercantate zal gezongen worden in de tent, welke nog op het terrrein staat en waar ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin de marsch uit de ,Tannhauser" is uitgevoerd. Men koestert den wensch, dat de vorstelijke per sonen des morgens te elf uren op het I errein zullen komen, als wanneer met de uitvoering een begin gemaakt zal worden. Ter bekorting zullen alle bis-coupletten, alsmede de inleiding van het orkest, worden weggelaten. Des namiddags te twee uren precies zal de Koningin met de Prinses en gevolg de tent van Carre binnentreden, waarna de voor- stelling onmiddellijk zal aanvangen. De talrijke genoodigden (men spreekt van duizend, waaronder ministers en tal van andere hoogwaardigheidsbe- kleeders) zullen alsdan alien hunne plaats reeds moeten ingenomen hebben. De tent zal rijk ver- sierd en van nieuwe decoratien voorzien zijn. Des avonds op specialen last van den Koning schitterend vuurwerk voor het Paleis. Zondag voor de Koningin, de Prinses en eenige genoodigden godsdienstoefening in de kapel van het paleis, waarbij de grijze Hofprediker ds. C. E. Van Koetsveld zal voorgaan. Koningin en Prinses worden tijdens de Landbouw- feesten, in de eerste dagen van September, te Dordrecht verwacht. Dinsdagmorgen "te half twaalf is met eene redevoering van Prof. Van Hamel in Scheve" ningsche Boschjes de raonumentale drinkfontein onthuld, welke aldaar door een aantal vereerders van Mr. C. Vosmaer, ter zijner nagedachtenis op- gericht is. Het monument bestaat uit een ongeveer 2 meter hooge kolom van wit marmer, rustende op een hardsteenen ondersluk en afgedekt met een wit marmeren steen, waarop in gouden letteren de woor- den /Rembrandt, Homeros." Op dezen deksteen staat, eveneens in marmer uitgehouwen, het wel- gelijkende borstbeeld van Vosmaer met diens naam er onder. Voor de fonteiu bevindt zich een metalen bekken, waarin het water, dat door een smal koperen straalpijpje toevloeit, wordt opgevangen en afvloeit. De plechtige onthulling van het gedenktee- ken, ter nagedachtenis aan de Graven Lodewijk en Hendrik van Nassau, die in 1574 op de Moo- kerheide sneuvelden, zal in het begin van December plaats hebben in de Oude Kerk te fleumen. Zoowel bij de Staatsspoorwegen als bij andere groote Maatschappijen zijn tegenwoordig zeer veel buitenlanders in dienst. Met het in werking treden der nieuwe spoorwegregeling is evenwel bepaald, dat noch bij de Exploitatiemaatschappij, noch bij de Hollandsche Spoorwegmaatschappij buitenlan ders als ambtenaar of beambte zullen toegelaten worden. Dit besluit zal niet van terugwerkende kracht zijn. Als een bewijs, dat het handels- en scheeps- vaart-verkeer tusschen Amsterdam en Nederlandsch Oost-Indie toeneemt, kan dienen, dat binnen 41 dagen van de hoofdstad zeven stoomschepen der maatschappij ,/Nederland" naar Indie vertrekken. De internationale conference tot regeling van de zalmvisscherij in de rivier de Maas, welke bestemd was om in de maand Maart jl. bijeen te komen, zal thans in de eerste dagen van Sep tember te 's-Gravenhage worden geopend. Aan die couferentie zullen afgevaardigden van de Fransche, Belgische en Nederlandsche regeeringen deelnemen. Op de internationale bakkerij-tentoonstelling te Bremen is aan de gist der Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft de hoogste onderscheiding, een zilveren medaille en eereprijs, toegekend. Even gelukkig was de fabriek met een inzending op de landbouw-tentoonstelling te Keulen, waar haar voor gedroogde spoeling een eere-diploma voor //goed fabrikaat" is toegekend. Aan de Nederlandsche Oliefabriek te Delft viel een verguld zilveren medaille ten deel, voor olie- koeken en meel als fffijne fabrikaten". Vrijdag werd te Arnhem een buitengewone vergadering gehouden van de Vereeniging van Ne derlandsche Steenfabrikanten. Algemeen was men van oordeel, dat de toestand der steennijverheid door de lage prijzen der laatste jaren onhoudbaar was geworden. Vele fabrikanten toch werden daardoor genoopt hunne inrichtingen FHtTILLETON. Schets uit het leven tier Parijsche 12) Kapitalisten. ,/Gij zoekt alles te ver, u zijt nu te Parijs, en 's lands wijs 's lands eer. Het is hier zoo de ge- woonte. Iemand die niet mee doet, ziet men voor een lomperd aan. Het zal waarlijk niet aangenaam voor uw vrouw zijn, als zij hoort, dat men u uit- maakt voor een man, die zijn wereld niet kent." z/Ik zal u uw pleidooi maar laten winnen," zeide Raymond, ,/want ik kan toch niet tegen u praten. Ik zal de gravin een beleefdheidsvisite maken. Zijt gij nu tevreden z/Wanneer gaat gij Dinsdag.'' z,Ga Maandag, dan treft gij haar alleen te huis." z/Ik moet haar niet onder vier oogen spreken." //Oowat zijt gij een sukkel laat het dan Dinsdag zijn, maar denk er om, wees nu man van de wereld." z/Ik versta u niet." „Hoe heb ik het nu, zegt mij een man, die bijna alle talen verstaat zoo iets z/Voorzeker, want ik versta uwe taal niet." tfKom," zeide de Vicomte, »ik zal de gravin zeggen dat gij komt, en dan geen ruzie meer.*' z/Ik ben niet van voornemen ruzie te maktn." wDat wil ik wel gelooven," zeide de Vicomte z/wie zou er ook met een vrouw, die schoon en lief is, ruzie maken." De vicomte vertrok en Raymond ging den daarop- volgenden Dinsdag naar de gravin. Zij deed hem geen verwijtingen, ontving hem als een oud vriend des huizes zeer beleefd, maar ook zeer hartelijk. Hij was over die uiterst nette beleefde behande- ling zeer voldaan, beloofde terug te komen en hield zijne belofte. De gravin de Boissieres droeg een hoogst eer- vollen naam, den naam van een man, die in een oogenblik van razende verliefdheid besloten had haar te trouwen en later van wanhoop stierf, toen hij het gedaan had. Toen hij stierf, had de arme man, zijn naam niet in het graf kunnen medenemen, maar had die aan Coralie geboren Darbo, moeten nalaten, die er zich van bediende als van een tooversleutel, om verscheidene deuren te openen, die anders altijd voor haar gesloten zouden zijn gebleven. Was Coralie Darbo vroeger de Koningin geweest van zekere gezelschappen, als mevrouw de Gravin de Bossieres had zij toegang tot de hoogste kringen. De dames vonden dat niet heel aangenaam, haal- den de schouders wel eens op, of draaiden het hoofa om, maar de heeren hadden over het algemeen heel erg met haar op en zoo kon men haar niet uit de Parijsche voorname gezelschappen weren. Eindelijk raakte men er aangewend. Zoo kwam het, dat Raymond haar dikwijls in de voorname kringen aantrof. Dan was zij zoo lief, bevallig en voorkomend mogelijk tegen hemmaar hij bleef altijd, wel te sluiten, terwijl de overigen slechts met geldelijke opoffering hun bedrijf konden voortzetten. Op den duur kon het zoo niet langer blijven. Met aller samenwerking moest men trachten dezen tak van nijverheid op een beteren weg te brengen. Vooral thans, nu de brandstoSen zooveel in prijs zijn ge- stegen, en de weersgesteldheid in het afgeioopen seizoen zoo bij uitstek Hecht is geweest, was het dringend noodig, onverwijld maatregelen tot ver- betering te beramen. De Friesche steenfabrikanten gaven reeds door een flinke prijsverhooging het goede voorbeeldhun voetspoor moest, meeude men, algemeen worden nagevolgd. Na uitvoerige beraadslagingen werd met a 1 g e- meene stemmen besloten, de prijzen der Waal- vormsteenen met f 1.50 h f 2 per dnizend te ver- hoogen en in geen geval tot lageren prijs te verkoopen. Iu den Grooten IJpolder, onder de gemeente Sloten, komen weder gevallen voor van de be- smettelijke vlekziekte bij varkens. Bij de land- bouwers G. en W. werden Dinsdag vier dieien volgens de wettelijke bepalingen afgemaakt. Dat het fokken van zwijnen op Tessel nogal met succes wordt uitgeoefend kan de uitvoer be- wijzen, die hoofdzakelijk geschiedt naar den Helder. Vrijdag werd een varken uitgevoerd, dat 610 halve kilo's woog. Terwijl zich tegenwoordig in den regel voor alle vacant zijnde betrekking, van hoe teringe bezoldiging ook, talrijke liefhebbers aanmelden, is er op de oproeping voor directeur-leeraar aan dfe Zeevaartschool te Vlieland, traktement f 1300, geen enkele sollicitant opgekomen. Het O. M. bij de rechtbank te 's-Hage vorderde tegen een jeugdigen schepenjager te Alfen aan den Rijn, wegens smaad jegens een meisje aldaar, zeven dagen gevangenisstraf. Het oude spoorwegstation te Zandvoort lag zeer ondoelmatig voor de ingezetenen. De gemeen- teraad heeft daarom eene sons van f 12,000 toe- gestaan, om een nieuw station aan de lijn, dicht bij het dorp, te maken. Dit station is thans gereed en eergisteren feestelijk ingewijd. Intusschen heeft de H. IJ. S. M., terwijl de gemeente haar station bouwde, vijftig passen verder een houten halte gebouwtje geplaatst. Zullen de steenkolen goedkooper of duurder worden Tegenover de bewering, dat een daliug van de steenkoleuprijzen was te wachten, geeft een des- kuudige in de Haagsche Ct. een betoog, waarin hij duidelijk aantoont, dat rijzing, aanzienlijke rijzing zelfs, onvermijdelijk is. Hij wijst op den verminderden invoer uit de Ruhrstreken, in verband met den afloop der ter- mijnen van vroeger gesloten contracten. De Ruhr- handel brengt nu nog zeer groote geldelijke offers om het verloren debiet terug te bekomen, maar langzamerhand zullen ook de prijzen der Ruhrkolen hoogst beleefd, doch zoo koel mogelijk tegen haar. Zij klaagde hem wel eens, dat zij het niet aan genaam vond, dat hij altijd zoo ernstig bleef kijken, doch Raymond veranderde daardoor niet van gedrag tegenover haar. ,/Wilt gij wel gelooven," zeide zij tegen hem, z/dat ik nog nooit zoo'n man als u gezien heb." Dat komt," antwoordde hij, ,/dat gij steeds onder menschen geleefd hebt, die weinig karakter hebben en een toonbeeld van lichtzinnigheid zijn." Dat antwoord, was niet erg naar haar smaak, maar zij liet er niets van blijken en was in den vervolge nog beleefder en voorkomender dan vroe ger tegen hem. z/Het is toch vreemd," zeide Raymond, die dage- lijks grootendeels zijn lijd doorbracht bij de her- stellende Betsy, ffdat die vrouw naar alle affronten voor complimeuten van mij aanneemt." Hij mocht de gravin bekoorlijk vinden, maar zij kon geen plaatsje in zijn hart verwerven, zooa's Betsy. De beleefdheid eischte, dat hij nu en dan de gravin een visite bracht, maar hij maakte dan maar spoedig, dat hij wegkwam, en dacht er over, een middeltje te vinden, zijne bezoeken geheel te staken. Eindelijk scheen hij het gevonden te hebben. De gravin hield weer eens receptie, de salon was gevuld met heeren en dames uit de eerste kringen. Raymond wist het gesprek ongemerkt te brengen op dames van verdachte reputatie, die zich in kringen indrongen, waar zij niet te huis behoorden, en hekelde die dames geducht, terwijl hij ten slotte rondweg verklaarde, dat geen schepsel hem zulk een walging kon inboezemen, als zulke lichtzin- nige wezens. in verhouding komen tot die van andere mijnrn, te meer daar thans ook de rnijnen sainenspannen en den verkoop harer kolen in een hand geven. z/Volgens de Rheinisck Westjahsche Zlg. zullen de kolenraijnen met 1 October een bestelbureau oprichten en zijn daartoe 15 groote rnijnen topge- treden, om zoo min mogelijk concurrentie onderling te hebben. ,/De belangrijke mindere productie door de werk- stakingen (verleden jaar) in de rnijnen, gaf-den stoot tot de enorme verhoogiug der prijzenmaar meteen de ondervinding aan de exploitanten, dat deze verraindeting der opbrengst hun gro te ver- meerdering van winsten gaf. Vandaar dat zij on derling besloten, niet meer te produceereu dan de vraag noodig maakte en de totale opbrengst van 11500 per dag tot slechts 8250 waggons per dag gereduceerd is. Dat de vraag niet groot was. eindigt de schrijver, lag mogelijk ook wel aan de hooge prijzen; maar zullen die prijzen lager of hooger worden, als de vraag moet komen? Mij dunkt: hooger, zelfs, indien een strenge winter komt, enorm hoog". Een schutter te Zutfen, die ualatig was ge bleven in de betaling van hem opgelegde boete, werd Woensdag, nadat hij als getuige bij het sluiten van een huwelijk had dienst gedaan, door den bode van den schuttersraad en met behulp der politie in arrest gebracht. Daar de verschuldigde boete spoedig werd aangezuiverd, kon de arrestant nog aan de bruiloft deel nemen. De vrouw uit Delft, die door de Haagsche rechtbank veroordeeld werd tot 9 maanden gevan- genis, wegens het door schuld zich te wijten heb ben van den dood van haar kind, is door het gerecshtshof vrijgesproken. Omtrent de te Hoevelaken plaats gehad hebbende vergiftiging verneemt De Stand, nog, dat al de huisgenooten herstellende en buiten gevaar zijn. De daderes, nl. de dienstbode, hield zich eerst bij de ontdekking, alsof zij van niets wist en ried haren meester aan naar den waarzegster te Ainers- foort te gaan, opdat deze den dader zou aanwijzen. Hij vond deze evenwel niet thuis, maar deelde zijne verdenking op de dienstbode aan de politie mede, die haar spoedig tot bekentenis bracht. Zij is reeds in verzekerde bewaring gebracht. Haar vermoede- lijke medeschuldige ontkeut tot nog toe alle mede- plichtigheid. Oulangs begaf zich onder de gemeente Asten een paartje in den echt, waarvan de bruidegom reeds vijf kruisjes achter den rug had, terwijl de trouwlustige bruid nauwelijks de twintig gepasseerd was. Aan het raadhuis gekomen om aan te teekenen, kreeg Mi ke, de bruid, tegenzin en begaf zich weer op weg naar huis, bewerende van //alle ver- volg" af te zien. Iedereen merkte dadelijk, dat dit op de gravin getnuut was. Deze beet zich van kwaadheid bijna tot bloedens toe op de lippen, terwijl de dames met een veel- beteekenenden blik elkander ongemerkt met den voet aanstootte. De gravin hield zich goed, liet niets merken en Raymond nam koel, ja bijna onbeleefd koel, afscheid. ,/Ziezoo," zeide hij, ,/daar behoef ik goddank niet terug te komen." Hij bedroog zich. Er kwamen weer briefjes. Hij beantwoordde deze niet. De vicomte kwam hem weer halen, nu echter ging hij niet. Hij ontving opnieuw een brieijegeteekend //Coralie", waarin driiigend om antwoord verzocht werd. Het antwoord was, dat hij geen lust had te komen. Toen hoorde hij niets meer van haar. Dagen lang hoorde hij geen woord meer over de gravin spreken en ontmoette hij haar nergens. VI. Veiileiding. Raymond vergat de gravin. Hij wijdde zich geheel aan zijn zieke Betsy, wier herstel langzamer ging, dan hij verraoed had. Hij had zich ongerust gemaakt en een consult gehouden met voorname dokters, voor wien hij behendig de grondoorzaak van de ziekte had weten te verbergen, doch aan wie hij toch in alle deelen de aandoeningen van het gestel had verklaard. Allen verklaarden eenparig, dat de aard der ziekte medebracht een zeer langzaam herstel, dat

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1