Geldmannen. N". 75. Eerste Jaargang. Woensdag 3 September 1S0O. BINNENLAND. Abonnementsprijs: Versehijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMEKDAL, DE SCHIEDAMMER. Per drie maanden.0O franco per post. 1. voor h.et Buiten- land1.55 Afzonderlijlre nummers. .05 Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Prijs der Advertentien Van 1—6 regels f —.BO. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annonce f—AO Dienst AAKBTED IN 1KN -.25 Zondagmorgen te 10 uur werd in de Hof- kapel te Apeldoorn een godsdienst-oefening gehou- den voor H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses, waarbij vele genoodigden waren, alien uit de hoogste standen. De voorganger, de hofprediker ds. van Koelsveld, had voor deze buitengewone plechtigheid tot tekst gekozen Lukas 249b de gezongen liederen zijn Ps. 118: 12 en Gez. 171 11. Te kwart v<5or 11 uren was de dienst geeindigd. Te 2 uren reed H. M. de Koningin met de Prin ses uit in een panier, met 2 paarden bespannen, en maakte een rit door het geheele dorp om den vlag- gentooi in oogeuschouw te nemen. Tot verjaarsgeschenk heeft de Prinses van H. M. de Koningin een afbeelding van haar lievelingshond gekregen, door den heer JHerelman geschilderd. Het moet werkelijk voor de Prinses een groote verrassiug zijn geweest, de afbeelding van haar trouwen Swell zoo sprekend voor zich te zieu. De hond, een zeer fraaie lersche setter met lang zijde- achtig bruin haar, is levensgroot voorgesteld, geheel van ter zijde, recht en vierkant op de pooten, de ooren gespitst en de vernuftige oogen gericht naar den kant van waar een gerucht tot het waakzame dier doordringt. Niet minder blijde zal de verrassing van de Jarige geweest zijn toen Zij van Zijne Majesteit ten geschenke ontving een van die zeldzame Louis XV pendules, waaraan in de vorige eeuw, wat het inwendige en wat de uiterlijke versiering betreft, zoo veel smaak en kunst werd besteed. De met sierlijke koperen ornainenten en muziek- instrumenten versierde pendule bevat een speelwerk, een miniatuur klokkespel met zes airs, uit den tijd dat het uurwerk vervaardigd werd. Eigenaardiger geschenken hadden de Vorstelijke ouders voor bun kind niet kunnen bedenken het uurwerk om te herinneren aan den onverbiddelijk wegspoeder.den tijd en als opwekking om dien nuttig te besteden de schilderij als een herinnering straks en later aan de zonnige jeugd en aan de gelukkige jaren, onder de hoede van zorgvolle ouders op het lustslot Het Loo doorgebracht. H. M. de Koningin heeft bericht, tot haar leedwezen geen gevolg te kunnen geven aan de uit- noodiging, om de te Dordrecht te houden land- bouwtentoonstelling te bezoekeu. Men verneemt, dat met 1 Januari a.s. op de Staatsspoorwegen het kring- of zonetarief zal wor- den ingevoerd. Volgens becijferingen van beamb- ten der Maatschappij, zou de bruto-ontvangst met 23 percent moeten loenemen om de verlaging van het tarief te neutraliseeren. De vraag is of reeds de Maatschappij voldoend materieel heeft om aan een sterke toeneming van het verkeer het hoofd te kunnen bieden. Door het gemeentebestuur van Amsterdam en de directie der Imperial-gasfabriek worden onder- handelingen gevoerd om den gasprijs te verlagen van 9 tot 7 cent, met nog eene extra vermindering voor groote verbruikers. Spoedig zal dienaangaande een voorstel van B. en W. den Raad bereiken. Ten behoeve der theol. school te Kampen is van een onbekenden gever uit Amersfoort ingeko- men eene gift van /3000. Men schrijft aan het Vaderland uit Suriname, dat de Gouverneur nog slechts grgroet wordt door hen, die in landsdienst zijn, en enkele personen de groote meerderheid neemt geen notitie meer van hem, en de receptien ten Gouvernementshuize hebben opgebouden, omdat de kring, die er aan deelnain, te klein zou wezen. Men beweert, dat, volgens invloedrijke personen in Nederland, de heer Lohman slechts ter wille van uitsluitend particuliere belangen zou worden gehandhaafd, voegt de bericht- gever er bij. Naar men verneemt, zal het onderwerp der Utrechtsche maskerade in 1891 zijn: de intocht van Hendrik II, Koning van Erankrijk, binnen Parijs, den 16n Juni 1549. Te Groningen zijn thans 92 kinderen aan de mazelen overleden. Naar men verneemt zal de zaak, hangende naar aanleiding van den dood van freule Smissaert, die aanvaukelijk bepaald was in November te zul- len dieneu, reeds in October voor de rechtbank worden gebracht, met het oog op het vertrek van jhr. Smissaert naar Amerika. De vorige week werd mevrouw de wed. J. W. Stieltjes, te Amsterdam, door den rechter van instructie gehoord over de verhouding, tusschen de overleden freule en juffrouw Kuypers. Deze getuigenis moet niet ten gunste van de verdachte zijn. De twee freules Smissaert, die bij bovenge- noeinde dame inwonen en dezen zomer tijdelijk te Brummen vertoefden, werden in Zutfen door den rechter gehoord omtrent juffrouw Kuypers. Deze beide dames werden echter tot dusver onkundig gehouden van het feil, waarvan mej. Kuypers ver- dacht wordt. Het getuigenverhoor moet van dien aard zijn, dat. de behandeling der zaak voor de rechtbank met gtsloten deuren zal plaats hebben. De Arnh. Ct. teekent hierbij aan Men zou bijna bang worden iets omtrent Aafke Kuypers mede te deelen, want bijna altijd volgt onmiddellijk tegenspraak. Zij heeft blijkbaar vele vrienden. Ook voor het bovenstaande stellen we ons dan ook volstrekt niet verantwoordelijkintegendeel, wij zelven twijfelen aan de juistheid, tenzij wij de strekking niet begrijpen. Hoe toch kan men de dames Smissaert onkundig houden van het feit, waarvan Aafke verdacht wordt Onthoudt men haar dan alle couranten Het voornemen bestaat te 's-Hage om in het volgend jaar in nader te bepalen straten proeven te nemen met eene bestrating van caoutchouc en met een van scoriaebricks. Een som van f 5000 is daartoe op de begrooting uitgetrokken. Regen, wind en nachtvorst hebben in enkele dagen tijds ontzaglijke schade toegebracht aan de veenboekweit in Drenthe. De eindcijfers der Haagsche Gemeentebe- grooting voor 1891 zijn als volgt geraamd I n- komsten: a. gewone f 3.322.760.67^, b. bui tengewone f 1.062.450, totaal f 4.385.210.67* Uitgaven dezelfde cijfers. Er wordt gerekend op de heffing van 58 op- centen op het personeel, terwijl de hoofdelijke om- slag wederom naar een percentage van 2 pCt. zal worden gehevenvoorts 40 opcenten op het ge- bouwd en 10 op het ongebouwd eigendom. Uit Neerbosch ineldt men, omtrent den land- bouw op de Weesinrichting„Een gedeelte van den tarweoogst staat nog te veld en men verlangt zeer naar droogte, om dien te kunnen binnenha- leu. De haver, die nog gemaaid moet worden, is zeer goed en belooft veel zaad. De aardappeloogst schijnt zeer voordeelig te zullen zijn. Met het delven is men reeds begonnen en de opbrengst is veel grooter dan in 1889. In het weiland is nog oveivloed van gras. Bij wijze van proef zullen met I September a.s. op al de lijnen der Amsterdamsche Omnibus- Maatschappij retourkaarten a 12£ cts. verkrijgbaar worden gesteld. Door de Vereeniging van Nederl. steenfa- brikanten is besloten zich per request tot de Tweede Kamer te wenden, ten einde wijziging te verkrij- gen in het artikel van de arbeidswet, voor zoover dit betreft het verbod om op Zondag steen door kinderen en door vrouwen te doen opzetten op de steenfabrieken. Leiden is een gelukkige stad. Op de be grooting voor 1891 is de gemeentebelasting f 6367 lager geraamd dan voor het loopende jaarde gemeente heeft slechts f 150.000 uit de beurzen der ingezetenen noodig. Door wijlen mevrouw Van Anrooij, geb. Presburg, te Kampen, is f 12.000 gelegateerd aan de geueeskundige badinrichting ,/Laag-Soeren," om uit de rente daarvau oubemiddelde onderwijzeressen, of gewezen onderwijzeressen, die genoodzaakt zijn geworden door zwakke gezondheid en overspanuing haren werkkring op te geven, ter verpleging op te nemen. Morgen, 3 Sept., zal Z. H. Paus Leo XIII 12J jaar het opperpriesterschap in de Kath. Kerk hebben bekleed. Uit een brief van den heer W. A. Nijgh aan de Raorl. Ct. blijkt, dat zijn mededirecteuren bij de /California Land Cy." zijn vervangen, maar dat de belangen van de kolonisten te Merced zoo- wel als van de geldbeleggers niet minder goed zul len worden beharligd en dat bij de zaken zal blij- ven beheeren gelijk tot nu toe. Het besiuur is thans, volgens verzekering van den heer Nijgh, in uitstekende handen. De heer G. J. Weijers, uit Steenderen, be- handelde op een vergadering van de Geldersch- Overijselsche Maatschappij van Landbouw de vraag ,/Welke maalregelen kunnen genomen worden, om den smokkelhandel met Amerikaansch spek tegen te gaan De toenemende aanvoer van Amerikaansch spek berokkent den Nederlandschen spekhandel groote schade, vooial ook, doordat het Amerikaansche spek op groote schaal als Hollandsch spek ver- handeld wordtwaardoor het Hollandsch spek zeer in discrediet is geraakt. Niet voor en aleer een kenmerkend teeken voor het Amerikaansche spek is voorgeschreven, is eerlijke concurrentie in den spekhandel mogelijk. Het dagelijksch bestuur der Landbouw-Maat- schappij is gemachtigd, na nader overleg met den inleider, eene audientie bij den Minister van Water- staat aan te vragen, ten einde een wetsontwerp te verzoeken. Sedert kort meldt Recht voor Allen dagelijks, dat bij de redactie van het blad nog niets bekend is van eene door den minister van binnenlandsche zaken tegen haar ingediende gerechtelijke aanklacht. Be Moanbode maakt de opmerking, dat dit de onjuistheid niet bewijst van het bericht, dat de plainte ingesteld is. Wanneer toch bij de rechtbank eene aanklacht wordt ingediend, wordt deze eerst onderzocht, vooraleer tot eene oproeping en ver- volging kan worden overgegaan, en hiermede zijn steeds eenige dagen gemoeid. De Amsterdamsche slachters zijn nog maar altijd niet tevreden over hun Abattoir en konden zij den ouden toestand terughalen, zij deden het meerendeels van haite. Edn grief, men zal het moeten toegeven zegt het Centrum is al zeer gegrond, nl. de veel- voudige belastinkjes, die zij hebben te betalen. Zij kunnen op het Abattoir geen vinger ver- roeren of het kost geld. Het best kan men dit beoordeelen als men de lijst van namen afteest, die aan die verschillende belastingen gegeven zijn, zooalsstalgeld, slacht- geldkeurloon, slachtloon, marktgeld, halgeld, weegloon, losgeld, laadgeld, perrongeld, wagengeld, bestelloon, vergoeding voor stoom en licht, spoel- en broeigeld, smeltloon, pakhuishuur, bewaarloon en standgeld Als de gemeente soins een* geld le weinig heeft, zij het aanbevolen, de lijst nog wat uit tebreiden, b.v. met luchtgeld windgeld zonneschijngeld regengeld, kijkgeld, reukgeld, praatgeld, drinkgeld, al naar den smaak en de behoefte Uit F.iesland wordt gemeld: Dat er in den Westhoek van het Bildt zeer FBUIXiXjBTON. Schets uit het leven der Parijsche 13) Kapitalisten. z/Nogmaals, er zijn andere dokters." //Ik wil niemand dan u hebben, als gij niet komt, doe ik er niets aan." z/U kunt niet voortdurend zonder geneeskundige hulp blijven, gij moet wel een bijzonder vertrouwen in mij stellen, dat gij door niemand anders u wilt laten behaudeleu. Welnu, ik zal zien of ik terug kan komen." z/Daar reken ik vast op," was het antwoord. Hij kwam toen den volgenden dag terug, daarna nog een paar dagen na elkander en kwam in de week, die daarop volgde, ook nu en dan eens kijken." ,/Kom," zeide hij, ,/ik ben nn toch eenmaal verplicht tegen wil en dank voor dokter te spelen, laat ik mij er dan zoo goed mogelijk in schikken." Zijn patienten hadden geen reden van klagen. Betsy, die hij om den anderen dag een visite maakte, was weer bijna geheel hersteld en de gravin de Boissieres knapte ook goed op. //Mevrouw," zeide hij op zekeren avond tot haar, //ik heb u vandaag zoo geheel in orde bevonden, dat ik zoo vrij ben mijn ontslag als uw dokter te nemen." „Ik zal mij hierover gemakkelijk troosten," was het antwoord, //want al gaat de dokter weg, zoo blijft toch de vriend." Raymond boog. //Vrienden zijn soms zeer nalatig in hunne bezoeken, mevrouw," was zijn antwoord. ,/Hennner mij nu niet, dat dit eenmaal het geval met u is geweest," zeide de Gravin. Zij leunde bevallig in haar fauteuil en was schooner dan ooit. //Blijf nog even mijnheer," vroeg zij smeekend. z/Ik heb niets meer voor te schrijven." z/Welnu, dat komt er niet op aan. Laat dat voorschrijven eens een enkele maal na. Gij dokters, denkt ook altijd aan het voorschrijven van afschu- welijke draukjes en poeders. Gij weet toch wel, dat men sommige zieken eerder geneest met een paar goede woorden, dan met honderd pond poeders." ^Gravin ik heb u gezegd, dat ik geen dokter met praktijk was, en dat gij verkeerd deedt met mij uw vertrouwen te schenken." ,/Veroorloof mij uw nederigheid niet nader te be- spreken, laat ik u liever zeggen, dat ik vast over- tuigd ben, dat gij een uitstekend vriend kunt wezen." z,Het kan zijn." „Laat mij dan de overtuiging behouden." Raymond zeide niets, maar uit zijn blikken sprak maar al te duidelijk, dat hij op de vriendschap van de gravin niet bijster gesteld was. Beiden zwegen geruimen tijd. z/Kom, zeg maar ronduit," begon de gravin weer, //dat gij mij verfoeit." z/Waarom zou ik u verfoeien," zeide Raymond, meer aangedaan dan hij wel liet merken. z/Wel, als men een vrouw zooals ik ben, niet wil beminnen, dan haat men haar." //Mevrouw de gravin vergeet, dat men een dame nooit haat, dan nadat men haar vruchteloos bemind heeft." z/Zeo," zeide de gravin heel gemelijk, //gij wilt dus zeggen, dat gij het niet eens de moeite waard vindt om een goed oogje op mij te werpen." Raymond wilie opstaan, met een blik kluisterde zij hem als het ware weder aan den stoel vast. z/Alle mannen"zeide de gravin, //vinden mij schoon, zij zouden zich voor mij op de knieen werpen, zij zouden door een vuur voor mij vliegen. Zij roe- pen alien tot walging toe, over mijn bekoorlijkheid. Ik kan dus niet gelooven, dat gij mij leelijk vindt. Als gij mij even goed als de anderen bekoorlijk vindt en toch telkens teekenen van afkeer geeft, moet ik wel denken, dat gij mij haat." Raymond wilde hierop antwoorden, zij liet hem er den tijd niet toe. z/En waarom haat gij mij Omdat men overal van mij spreekt. Omdat ik avonturen heb gehad. Omdat ik geen onnoozel wicht ben. Omdat, gij mij overal ziet. Omdat ik vrouw ben, zooals gij man zijt, een wezen, dat haar verstand gebruikt en een hart heeft." //Mag ik niets zeggen zeide Raymond, die niet aan het woord kon komen. //Om mij iets te zeggen, wat ik al lang weet," vervolgde de gravin, in een adem door, //om mij weer zooals een maand geleden uwe denkbeelden bloot te leggen over zekere dames, die in geen fatsoenlijke kringen getolereerd moesten worden." z/Gelool mij, Gravin z/Ik geloof niets. Ik weet, dat gij geen haar beter zijt dan de anderen, in mijn oog zijt gij nog minder waard. Hoe ben ik nog zoo dwaas geweest een blik op u te werpen." Raymond wenschte, dat hij duizend mijlverzat. Hij verkeerde dan ook iu een moeielijken toestand. Een beeldschoone da.me had zich de gedachte in het hoofd gezet, dat het een schrikkeljaar was, had hare liefde voor hem te kennen gegeven en was nu dol van woede, dat hare liefde geen weerklank in zijn hart vond. De gravin brabbelde maar door over vrouwen, die geen hart hadden, die het niet kon schelen, met wien zij geengageerd waren enz. z/Gravin," zeide Raymond eindelijk buiten raad, z/wie zegt u, dat ik u leelijk vind, hoe krijgt gij het in uw hoofd, dat ik u haat. Ik mag toch wel voor mijn gevoelen uitkomen. Als mijne denk beelden niet altijd met de uwe strooken, moet ik u daarom haten? Neen, mevrouw, haten of ver- achten, doe ik u niet, integendeel, ik zou u zelfs kunnen beminnen." Hij greep haar hand. De oogen van de gravin schitterden van blijdschap. Zij trok haar hand niet terug. z/Och," riep zij zacht, „daar meent gij niets van." //Ja, mevrouw, waarlijk ik zou u kunnen bemin nen," vervolgde Raymond, ,/als ,/Vervolg," riep de gravin, ygij zegt gij zoudt mij kunnen beminnen, als?" ,/Als ik vrij was," zeide Raymond. z/De gravin sprong achteruit. //Wat, zijt gij dan geen man. Is een man niet vrij?" ,/Dat weet gij wel," was het antwoord. wIs het dan toch waar? Gaat gij trouwen?"

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1