Gremeng'd. Nieuws. Burgerlijke Stand. vele arbeiders zijn die berouw hebben van de aan- sluiting bij deu werkstakersbond, wurdt bij herhaling door Bildlkers zelf verzekerd. De aauvoerders alleen maken er goede zaken mee, zegt men, daar zy vast traktement nit het hoofdkwartier ontvangen; zeker heer, die ook als spreker wel optreedt, heeft weke- lijks f 12. Zoo is het wel werkstaker te zijn, werd er bijgezegd. Eenige arbeiders uit Franeker, wij meeuen een vijftal, die geklaagd hebben over slechte behandeliug, verschillen m bun oordeel met andere collega's, die kwamen betuigen, dat zij gaarue voor hun heele leven zoo verzorgd wenschten te zijn. Aide overigen zijn zeer tevrede over deu kost, zoo wel als over het dagloon van den Bildtschen boer. Een inwoner uit Franeker, die speciaal kennis had aau het vijftal klagers, verklaarde, dat hij geen enkele van die manuen zelfs voor niemandal in zijn werk wilde hebben. Zoo hoort men de historie van twee kanten. Honderdeu personen maken in de om de ge- meente liggende velden van Roermond jacht op kikvorschen. Het moge vreemd klinken, maar de achterste beentjes dier dieren, behoorlijk in boter gebraden of gestoofd, geven een zeer smakelijk ge- recht, dat door velen ver boven eenige vischsoort wordt gesteld. Dit is ook juist de reden, waarom men hier die diertjes thans met 30 cent per hon- derd stuks betaalt. En deze vrij hooge prijs kost duizenden hunuer het leven. Een zeer aardige reclame wordt in de laatste dagen gebezigd door de heeren Gratama, te Hooge- veen, om de aandacht te vestigen op hunne kwee- kerijen aldaar. Aan de passagiers in de treinen, die Iloogeveen passeeren, wordt een fraaie roos aan- geboden, die van een lintje is voorzien, bevattende het adres van de vriendelijke gevers. Onder de dezer dagen aangenomen jongelin- gen bij het instructie-bataljon te Kampen is een 16- jarige, die de respectabele lengte heeft van 1.846 meter. Te Leiden moeten de honden weder voor 4 maanden van een muilkorf voorzien zijn, tengevolge van een aan de Utrechtsche Veeartsenijschool gecon- stateerd geval van houdsdolheid. Naar wij vernemen, is tegen een Scheve- nmgschen reeder proces-verbaal opgemaakt wegens door zijn schipper Kuiper gepleegd verzuim in zake de wet op den zoutaccijns, bij het vertrekken naar zee, ter haringvisscherijde boete zou meer dan f 500 bedragen. Schiedam, 2 Sept. De lOde verjaardag van onze veelgeliefde Prinses Wilhelmina onze toekomstige Koningin is Zondag in feestvreugde herdacht. Reeds vroegtijdig wapperde de driekleur en zag men velen met oranje getooid. Het weer liet zich des morgens niet best aan- zien en was de regen oorzaak, dat de parade niet kon doorgaan. Ecliter klaarde de lucht op en tegen 12 ure zag men de oranjezon aan den hemeltrans, waardoor velen werden uitgelokt om naar de vlaggen te gaan //kijken." Tot den avond bleef het weer zich goed houden zoo zelfs dat het aangekondigde concert in detuin kon plaats hebben, of liever beginnen kon. Zeer velen togen naar de officierentuin, want er zou een groot vocaal en instrumentaal concert ge- geven worden door Orpheus" en de stafmuziek van de Schiedamsche schutterij. En werkelijk heeft dit concert zeker alter verwaehting overtroffen. Doch laten wij eerst eens een kijkje in de tuin nemeu. Behalve de gewone fraaie verlichting prijkte in gasverlichting het gekroonde naamcijfer; der Prinses en het cijfer 10 eveneens gekroond en om- geven door een stralen krans, aan den ingaug van de laan was een //vette" verlichting van een eere- poort prijkende met het vorstelijk naamcijferde grasperken waren eveneens met vetglaasjes verlicht. Onder de veranda was een met groen versierde en met eene krans getooid portret van Prinses Wil helmina aangebracht. Als eerste nummer van het programma, voor dien dag zeer toepasselijk, prijkte het Wil- helmus, uitgevoerd door beide corporation, daarop volgde Ouverture //Dichter und Bauer" door het stafmuziek en //hot liefste woord" en ,/sta pal, mijn dierbaar vaderland" voorzang gevolgd doorGavotte'' z/Ulanenrut en Kaiser Parade door het stafmuziek. Onder de 2 laatste nummers overviel ons een tiinke regenbui en was men genoodzaakt de 2de aideeling in de zaal te doen plaats hebben. Na de pauze sprak de hooggeachte president der ofticieren-vereeniging een opwekkend woord over den voor geheel Nederland zoo gewichtigen dag van den verjaardag van onze toekomstige koningin, //Orpheus" hief een jubelend „Zij leve laug" aan, en de stafmuziek speelde fanfares, eenige Vader- landsche liederen, en tot slot het Pyrmondsche Volkslied, waarmede de 2de afdeeling werd geopend. z/Neerlands Mannenzang" en „Zauber der Nacht," voor zang, Donau Wellen" voor orkest, en tot slot het Wien Neerlandsch bloed voor beide cor poratien. Na het derde vers keerde zich de diri ment tot het feestvierende publiek, waarop alle aanwezigen met voile borst het schoone volkslied herhaalde. Onzen lof aan den luit-kapelmeester, de heer Julius Egener, onder wiens leiding het geheele concert werd uitgevoerd (de heer De Yliegh was verhinderd //Orpheus'' te dirigeeren). Heeft hij getoond het stafmuziek zoo ver te kunnen opleiden, dat het met eere mag genoemd worden, ook //Orpheus' vond in hem een degelijke dirigent. Zeer zeker zal het talrijke publiek, dankbaar terugzien op den avond van den 31 Aug. 1890, waarop //Orpheus" en de stafmuziek der d.d. schutierij als om strijd, bezield met een heilig vuur voor Vaderland en Vorst, hunne beste krachten gaven om de feestvreugde te verhoogen. Een groote menigte richtte Maandagavond tegen 7 uur hunne schreden naar de plantage, waar een concert zou worden gegeven, ter eere der ver jaardag van onze prinses, terwijl tevens een ben- gaalsch licht zou worden ontstoken. Het weder werkte beter mede dan den vorigen avond. Een opwekkend programma werd door het corps stat in uziekan ten ten gehoore gebracht, eindigende met de volkshederen, welke door het publiek werden mede gezonden. De bengaalsche verlichting vond veel bijval; nochtans beantwoordde het rood, wit en blauw, dat het plantsoen onder de nationale kleuren moest vertoonen niet geheel aan de verwaehting. Het blauwe licht was van te korten duur en van te weinig kracht tegenover het rood. In vroolijke stemming keerde elkeen huiswaarts uia., mevrouw, binnen eenige weken." z/Och, zeg liever over eenige maanden." Raymond keek de hartstochtelijke vrouw mede- lijdend aanen zeide,/verrast u dit bericht dan zoo P" hJa, zeide zij zonder schroom, „sedert ik u op de receptie bij de baukiers Buttler gezien heb, heb ik u als uw schim gevolgd." z/En als ik nu eens als uw dokter u gelastte voortaan uw kamer te houden en mij niet meer te volgen //Dan zou ik u nog volgen." z/Weluu, gravin," zeide Raymond, ,/dan deedt gij dwaas, want gij weet nu hoe de zaken staan." u/Hebt gij mij niets meer te zeggen?" z/Niets anders, dan dat dit huwelijk is bepaald en er geen veranderen meer aan is, omdat //Omdat gij uw meisje zoo zeer bemint. Is het niet zoo?" Raymond zweeg, maar zijn gelaat teekende genoeg wat hij zou gezegd hebben. De oogen van de gravin schoten vuur. i/Zoo, zeide zij langzaam, //wanneer een andere vrouw, die veel schooner is dan uw bruid u eens beminde, zoudt gij haar dan verstooten?" //Mevrouw," zeide Raymond door de hartstoch. telijkheid der gravin mooi in het nauw gebracht, //Zoo iets is onmogelijk." //Waarom onmogelijk?" z/Omdat ik nog nooit een dame heb gezien, die mijn bruid in lieftalligheid overtreft." z/Het kan zijn," zeide de gravin, //maar als nu een vrouw eens tot u zeide," meteen greep zij zijn hand en bracht die bijna aan haar lippen omstreeks 31 uur viel in de zoogenaamde Gorzer in de sloot voor de Ploeg- straat het 3-jari zoontje van A. Van der Vlips Het kind was reeds zinkende, toen de moeder het opmerkte; zij sprong te water en redde zoo haar kind het leven. Zondagavond circa 9 uur sprong de zich hier met verlof bevindende huzaar de H. in het water langs de Lange Kerkstraat, vermoedelijk uit baloongheid Het scheen er hem niet in te beval- daair bij spoedig maakte aan de andere zijde op het droge en naar de woning zijner moeder te komen. Kethel, 1 Sept. Zaterdagmorgen omstreeks 3 i uur begaf de schipper Meermans, alhier, zich naar zijn schuit. Door de duisternis misleid, geraakte bij te water en is jammerlijk verdronken. Een uur later werd zijn iijk opgehaald. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Ouwerschie, 1 Sept. De luchtreiziger Roden- hof, die gistc-rnamnldag met zijn ballon uit den tuin van stads Doele te Delft opsteeg, daalde tus- schen onze gemeente en Schiedam. Hij bereikte een hoogte van 1690 Meter. l,VU ,,il,Sen' de vergadering van de afdeeling Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw Woensdagavond op de bovenzaal van het cafe' /,Bel- levue" gehouden, werden tot bestuursleden geko- zen de heeren J. Roodeuburg Az. en P. Hoogen- dam Jr., in plaats van twee aftredende leden, die met herkiesbaar waren. Verder benoemde de verga- dering tot haren vertegenwoordiger op de algemeene ,/Raymond, ik moet tegenover u mijn vrouwelijke trots laten varen. Ik kan niet buiten u leven. Ik ben verplicht te bekenneD, dat ik wanhopend op u verliefd ben? Zeg, Raymond, wat zoudt gij tot die vrouw zeggen?" z/Ik zou haar zeggen," zeide Raymond kalm, t de liefde een gevoel is, dat elk mensch bezit, maar dat men moet weten te heheerschen, als men geen kans heeft wederliefde te verweryen/' De gravin sprong weer achteruit eri beet zich woedend op de lip. Raymond wilde vertrekken. z/Gaat gij al weg," riep de gravin. z/Ja, mevrouw, wij moeten toch eens scheiden. Ik ben tevreden, dat ik u als mensch heb kunnen heipen, maar hoogst ontevreden op mij zelven, dat ik bij u gevoelens verwekt heb, die ik niet kan beantwoorden. Ik had wijzer moeten zijn." Wederom gaf zij hem de hand en zeide,/mijn- heer Raymond, gij zijt toch altijd de zedigheid in persoon." Hij drukte haar hand, boog beleefd en stapte naar do deur. Zij hield hem weer tegen, en vroeg, //wanneer zie ik u terug?" //Heb ik u niet gezegd, dat mijn taak als dokter geeindigd is?" //Dat is waar, ik kan den dokter nu voortaan missen, maar den vriend niet." z/Als ik u een dienst kan doen, mevrouw, zult gij mij daar altijd toe bereid vinden." //Dat geloof ik wel, maar zal de vriend ook nu en dan eens bij mij komen, om te hooren of hij mij geen dieDst kan doen vergadering van de Maatschappij op 12 Sept. as te Dordrecht de h-er C. Moerman Jr. Men schrijft ons uit Rotterdam, d.d. 1 Sept Een I rinsessedag hebben wij hier maar niet ge houden; wel is waai werd hier en daar een vhv uitgestoken, in het midden der stad vlagde men zelfs op een voor Rotterdam ongewone mauier, doch de vlaggen verminderden gaande weg in de richting naar de Boompjes en daar zag men veel vlaggestokken maar bitter weinig vlaggen. De vreemde schepen verkeerden alzoo in den waan, dat men zich hier niet bijster druk maakte over onze Kroonprinses, en geen lust hebbende, om voor meer Hollandsch gezind dan wij zelven door te gaan, lieten zij natuuriijk datgene na, wat men in vreemde havens beleefdheidshalve gewoon is te doen. Waarom men geen Prinsessedag houd.t is een raadsel, te meer daar de kleine man zulke onmis- kenbare bhjkeu van liefde voor het vorstenhuis geeft. De uitroepen, die men nu en dan wel eens voor de plaatwinkels hoort, als er een nieuw por tret van het Prinsesje verschenen is, die waarlijk met tot de gemaakte toegenegenheids betuigingen behooren, maar uit het hart komen, omdat zij de menschen onwillekeurig ontvallen, toonen wel aan hoe geliefd het Koningskind bij het volk is. Als een notabele het initiatief nam om prinsesse dag te houden, hij zou een buitengewoon succes bij het volk hebben. De burgerman is hiertoe even goed in staat maar, feitelijk door merg en been conservatief, is zijn leus, //ik matig mij niet iets aan, wat mil' met toekomt." J Sommigen beweren, dat van notabele zijde ge zegd wordt; //Als de prinsessedag aanbreekt, is de ermis net even weg, het volk heeft pas pret ge- had, en gaat men nu weer een feest op touw zet- teu, dan wordt het al te weelderig en lijden de werkzaamheden er onder." En als men dan zer't moeten de kinderen niets hebben, dan beweert men' dat er geantwoord wordt: //Die krijgen genoeg,' zij, die doodarm zijn mogen gratis leeren, krijgen kousen, schoenen, ondergoed en hoofddeksels no^ op den koop toe en mogen van tijd tot tijd hun buikje bij Coenen gaan vol eten. Die het betalen kan, mag zich amuseeren in de diergaarde en die het met betalen kan, wordt daartoe gratis in de gelegenheid gesteld." Als het volk, zoowel groot als klein, zijn wensch uitdrukt om de Prinses eens in zijn midden te zien en zich tot de Nieuwe Rolterdamsche Comant wendt met het beleefd verzoek om de tolk van zijn wensch te zijn, dan zegt dit orgaan,/Wel, die wensch is heel natuuriijk. Maar waartoe kan het hare teedere jeugd dienstig zijn, zich dour eene opgewondene menigte toegejuicht te zien?.... Laat haar spelen met kinderen, zich vermaken met hare ponies enz." Tegen dit alles is weinig in te breugen. Al naar hetstandpunt, waarop men zich plaatst, kan *men elke redeneering verdedigen. Als men uitgaat van de stelling, de ouderdom komt met gebreken, dan is het zaak van elken verjaardag een treurdag te maken, daar deze dag u juist herinnert, dat gij een periode van gebrek- kigheid nadert. Het volk ecliter plaatst zich zelden op stand- punten, maar gaat te werk naar de ingevin? van het hart. Het volk zegtGoddank, dat de Prinses zoo voorspoedig opgroeit, dan blijft er ten minste een baas in den lande, want ware zij er niet, dan had men kans, dat men nog eens een tijdperk beleefde, dat alle groote heeren gelijktijdig baas zouden wil- len zijn. Daarom zouden wij dolgaarne een prinses- sedagje willen hebben, en wenschten wij van harte, dat de groote heeren daartoe zich aan ons hoofd stelden, ten teeken, dat zij het ook heel naar zou den vinden, als, hetgeen God verhoede, er een tijdperk aanbrak, dat iedereen baas zou willen zijn. En verder '.egt het volk, zoowel als de Prinses naar de Veiligheidsmiddelen-Tentoonstelling te Am sterdam mag gaan, moest ook worden toegestaan, dat zij onze Diergaarde eens kwam bezoeken, waar heel veel voor H. K. H. te zien is. En of het volk nu eens wat erg hard jubelt als H. K. H. in de Maasstad verschijnt, dat zal zoo erg veel kwaad met aan Hare opvoeding doen, maar haar integeiideel wel aansporen te trachten de verwach- tmgen van dat jubelende volk niet teleurtestellen. Wij zullen echter dit tweede punt in het midden laten. Zoo veel is zeker, het volk komt in de laatste jaren vooral in de Maasstad weinig in aanraking met zijn Vorstenhuis. Om verschillende redenen zou het zeer goed zijn, wanneer H. M. de Konin gin en het Prinsesje van tijd tot tijd eens te midden dei getrouwe Rotterdam mers verschenen. Wat of de Hooge Ouders verraeeneu in het l ng opvoeding der Prinses te moeten doen en laten, eerbiedigt het volk, maar voorzeker zmt men laer met blijdschap het tijdstip te gemoet, dat U.K. H.I rinses Wilhelmina in aanraking met haar trouwe onderdanen mag komen en hunne hulde mag ontvangen. P?m 4 w m /'°U bedenmiddag de luchtballon //Prinses Wilhelmina opstijgen. De ballon was den vorigen keer zoo prachtig over de stad gegaan, dat zijn reputatie voor goed gevestigd was. Het W6 11 a/ halfzes' De balve stad was ter hoogte hehhen MarlneJer,f' al^aar de opstij^ing zou plaats hebben, vergaderd. De menigte stond geduldig den UtUri t ^acht™' terwiJ1 de grappenmakers zich den tijd kortten, door nu en dan een steenen meisie onder groot hoerah in den mast van een tjalk te hijschen, iets waarvoor de dame niet bijster be- augstigd scheen, maar er in tegendeel heel veel ZLm SCteV\hehhen- Te halfzes zweefde de ba on op 20 M. boven het Boerengat, scheen toen ballast uit te werpen, dreef zuidwaarts af, ging al stijgende over de Maas, trok over Feijenoord en was tot dicht bij zessen nog met het bloote oo</ zichtbaar. loen heeft men hem met het gewapende oog zien dalen. Windstilte en helder weder werkten mede, dat deze luchtvaart van bijna elk punt der stad gezien kon worden. Wanneer de visch het best is? Zeevisch: steur van November tot April tar- en heilbot van Eebruari den geheelen zomer door, schol van April tot Juni, tong van April tot Jum kabeljauw van Eebruari tot Mei, schelvisch van September tot Januari, bot van Mei tot Sep tember, rog in Juli en Augustus. R l v i e r v i s c hkarper en brasem van Septem ber tot April, baars van Mei tot September, snoek van Pebruari tot April, zalrn van Juni tot Augustus. Dat men tegenwoordig bij advertentien ter bezuiniging eokele algemeeu voorkomende uitdruk- kingen afkort en door enkele letters voorstelt is bekend. ,/Een heer, z. b. b. h. h." is algemeen be- kend. Maar nu bevat de K e r k. C o u r. een ad- vertentie van een dame, die bepaald aan een raad- seltje doetJdenken; bedoelde dame nl. //Z. z a. h. h. v. e. h. of tijd. a verv. of hulp." Een weervoorspelling Prof. Reis (een Duitsch metoreoloog) zegt, dat wij Europeanen ons sinds langen tijd in een regen- penode bevinden, die nog tot 1904 zal voortduren. Ingeschreven van 29 Aug. tot 1 Sept. 1890. SCHIEDAM. //Waartoe zou dat goed zijn De gravin maakte een driftige beweging, die haar teleurstelling over dat antwoord maar al te zeer verraadde. //Ik moet uwe visites, als dokter, nog betalen," zeide zij. //Mevrouw verwart nu weer den vriend met den dokter." //Wij moeten er toch over spreken." //Zij zullen mij wel betaald worden door uwe toegeeflijkheid, met mijn gebreken." //Gij zijt duur." //U is zoo edelmoedig." //Dat is niet waar, zekere dames kunnen niet edelmoedig zijn, haar hart is verdroogd." //Zoo iets zegt gij er maar om, Gravin, omdat gij de rijkdommen, die uw hart bezit, zelve niet kent. Gij denkt u zelve als boosaardig, wraakzuch- tig, en toch is uw hart zoo teergevoelig. U zult mij dit bewijzen, omdat wij steeds vrienden zullen blijven." z/Zonder elkander te zien Zonder elkander op te zoeken." u Waarom P" ji V; elaan, ik zal het u kort en zakelijk zeggen wij zullen veel meer van elkander houden en de vrieudschap zal van blijvenden aard zijn, wanneer wij elkanders beeld wat vergeten." Raymond maakte, dat hij weg kwam. Zij liet hem vertrekken, want tranen beletten. haar nog iets te zeggen. Drie dagen later ontving Raymond een brief van de gravin, waarin vermeld werd, dat zij ziek was. Hij antwoordde niet. Er kwam een tweede, nu heette het, dat zij op sterven lag, er kwam een GEBOREN 29, Arie, N. H., z. van C. Oost- hoek en M. Noordhoek. Hendrinastr. 30, Pieter N. H., z. van G. Saly en M. E. Labry. Piet Heinstr. Leonardus Arnoldus Josephus R C z. van L. A. M. Rebers en H. G. M. Engering' Schie. 31, Andries, N. H., z. van B. Van den Berg en C. W. Houtman. Dwarsstr. Maria Cor nelia, N. H., d. van P. D. den Outer en S. Voor- bach. Buitenh. weg. Maria Elisabeth, N. H. d van W. Koorengevel en J. Noordhoek. Boterstr." Anfje, E. L., d. van E. W. Barq en A. Van den Berg. Kreupelstr. 1, Maria Catharina, R. C., d. van A. Groenendaal en C. Hille. Hoofdstr. Lena, N. H., d. van B. Van Woerkom en C. C. h! Schwagermann. Bubbermanssticht. derde, waarin zij hem met alles bedreigde, wanneer hij met kwam. Raymond stoorde zich noch aan het eene, n..ch aan het andere schrijven. Hij dacht ernstig aan zijn huwelijk en zou die week nog onder de geboden komen. Hij was meer te Kiberoiles dan te Parijs, en dacht in 't geheel niet meer aan de Sirene, aan wie hij als het ware door een wonder ontsnapt was. loch ontmoette hij haar eens, terwijl hij alles voor zijn huwelijk in gereedheid bracht op een soiree van een der geldvorsten van Parijs. Zijn aanstaande schooapapa Coquillard had net zoo lang gepraat, dat hij er naar toe was gegaan, ofschoon 'J weinig zin had gehad er te verschijnen. De oude heer was er echter op gesteld, dat de man, aan wien hij de hand van zijn laatst overgebleven dochter gaf, in de wereld bekend zou worden. Daarom zag hij graag, dat hij in alle kringen van geldmannen, voorname letterkundigen, eerste artisten en industrieelen verscheen. Dit was een zwak van dien anders zoo goeden en eenvoudigen man. y wa® tr omstreeks een uur lang geweest, toen nij Coquillard ook zag verschijnen. De millionair had een zeer schoone vrouw aan zijn arm, die allerkeurigst gekleed was. Toen de grijsaard Raymond zag, plooiden zich zijn lippen tot een glimlach van voldoening en de dame aan onzen jongen dokter voorstellende, zeide hij tot haar z/Dat is nu de aanstaande van Betsy." z/Voorwaar een jongmensch van een heel inne- mend voorkomen," zeide de dame zachtjes. {Wordt vervolgd.)

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2