Geldmannen. N°. 7"6. Eerste Jaargang. Zaterdag 0 September 180O. BINNENLAND. Abonnementsprijs: Per drie maanden.00 franco per post. 1. n voor liet Buiten- land1.65 Afzonderlijke nummers. .05 Versehijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMEHDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Prijs der Advertentien Van 1—5 regels/ .50. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Fahiliebericiitenper annonce f—AO Dienst .85 Zij, die zich met het vol- Seutl kwartnal, aanvangende 1 October a.s., op d i t hlad wenschcn te abonneeren, ontvangen de nog tot dien datum verschijnende nunmiers GRATIS. De galavoorstelling, in de daarvoor opzette- lijk opgeslagen tent, door Carre voor de Koningin en de Prinses met hare genoodigden te Apeldoorn gegeveD, is uitstekend geslaagd. Het gezelschap deed natuurlijk zijn best om iets meer dan gewoons te leveren en de stemming onder de toeschouwers in het keurig gedecoreerde circus was alleraangenaamst. Zij, die wel eens een gala-voorstelling hebben bijgewoond, weten, dat 't daar niet erg vroolijk toegaat. De ettiquette verbiedt applaus of teekenen van tevredenheid, luid gelach, en dien ongedwongen, gezelligen toon, die in een openbare vermakelijk- heid ongaarne wordt gemist. Het consigne was gegeven, dat voor dezen dag met de ettiquette werd gebroken en daardoor was deze voorstelling eenig in haar soort. Trouwens, al ware 't niet bekend geworden, dat een gepast sans gene bij dit scboone verjaringsfeest H. M. niet on- behagelijk zou zijn, 't ware er tocb toe gekomen. Want toen het ijs door bet gelach en applaus der vele kinderen, en der groote niet minder, was gebroken, waren H. M. en de Prinses telkens de eersten om in de handen te klappen. De aanmin- nige Koningsdochter, al spoedig blootshoofds, ver- maakte zich zoo recht heerlijk, en de Koningin— in een licht gebloemd zijden sleepkleed met kanten tusschenzetsels in de mouwen genool blijkbaar niet minder van bet genot der Prinses als van de werkelijk uitmuntende voorstelling. Dat was 'n pret en 'n pleizierEn bij de schoolpaarden werd duch- tig opgelet, en goed gekeken. Geen oogenblik werd de aandacbt der Koningin afgetrokken. Zoowel H. M. als de Prinses Ifcdden zoo recht scbik er in, en met geheel de voile zaal lachten ze mee, bewon- derden ze en juichten zij toe. Dat was werkelijk een opwekkend en aangeuaam schouwspel, de Ko ningin en de toekomstige Koningin daar te midden van een groote rij uit alle rangen en standen zoo geheel thuis te zien. In de pauze werden ververschingan gediend, het personeel niet uitgesloten. Voor ieder wat. Lakei- en dienden de ververschingen rond. H. M. liet den heer Carre en zijn ecbtgenoote ontbieden en onder- hield zich met hen geruimen tijd. Zij maakte den heer Carre haar bijzonder compliment, zeide nim- mer op deze wijze een circusvertooning te hebben gezien, en gaf Haar voldoening te kennen, dat de Prinses, die den heer en mevr. Carre met een vriendelijk knikje toelacbte, er zich zoo bijzonder goed mee amuseerde. Namens Z. M. is later aan den beer Oscar Carre de ridderorde van de Eiken kroon uitgereikt. De jeugdige Jarige kreeg dien dag ook nog ca- deau een Engelsch rijpaard (scbimmel), en eenig zilverwerk. Verder kau nog worden vermeld, dat de poppen der Prinses, om een tafel geschaard, haar het eerste bloemenstuk op haar tienden verjaardag aanboden en dat Prinses Wilhelmina, tegenwoordig onder toezicht van den heer Steers, chef van het staldepartement, in de open manege van het Paleis rijles neemt. Zij maakt goede vorderingen en toont geen vreeB. Koken is een van haar lievelingsbe- zigheden, en daar zij zich gaarne met allerlei lief- bebberijtjes bezighoudt, is zij nu ook aan bet met- selen gekomen met een kalkbakje en een truffeltje, en steentjes, voor haar vervaardigd. Zij gaat er al liandig mee om. In verband met het instellen van eene ar- beidersenquete in Erankrijk heeft, naar men ver- neerat, het Eransche gouvernement door tusschen- komst van zijn gezant te 's-Hage inlichtingen en gegevens verzocht omtrent de vroegere enquete naar fabriekstoestanden en het loopende onderzoek om trent den arbeid hier te lande. Een uitvoerig verslag zal dienaangaande langs den gebruikelijken diplomatieken weg aan de Eransche regeering worden ingeleverd. De leden der conferentie voor de zalmvis- scherij op de Maas hebben in een gedeelte van Noord-Brabant per boot een tocht langs de rivier gemaakt, ten einde een en ander in loco op te nemen. De opening der jacbt op klein wild is voor de provincie Zuid-Holland vastgesteld op Zaterdag 6 September met zonsopgang. De Staatscommissie voor den Landbouw is tegen 15 dezer weder bijeen geroepen, om nu hare aandacht te gaan wijden aan de landbouw- vertegenwoordiging en de belastingen. De rechtsingang, ter zake van beleedigende artikden tegen den Minister Lohman in Recht voor Allen" is, bij onbekendbeid van den schrijver, verleend tegen den uitgever Hoekstra. De dader kan eehter na de eerste aanmaning nog worden bekend gemaakt. Als scbrijver van dien brief heeft zich thans in de Zw. Ct. bekend gemaakt mr. J. W. Spin. Een aantal der voormaarste veehouders in deze provincie hebben tot den minister van Bin- nenlandscbe Zaken het verzoek gericbt bij de Britsche Regeering de noodige stappen te doen, opdat zij de opsluiting van ons vee aan de landingsplaats wedei tot 12 uren verminders, en, mocbten er bij Haar ernstige bezwaren bestaan om deze gunstigere bepali g voor al ons vee toe te staan, alsdan pogingen aan te wenden om den viijen invoer in Groot-Brittannie na een opont- houd van 12 uren voor ons mclk- en fokvee te verkrijgen. In den nacbt van Zaterdag op Zondag is in de R.-K. kerk te Woerden ingebroken en een gou- d<n kelk daaruit ontvreemd, terwijl ook eenige offerbussen geledigd zijn. Omtrent den dider of de daders vermeent men nog niets. De heer A. J. Bronkhorst Jr. te Haarlem, de bekende africhter van postduiven, die o. a. het middel vond de duiven als heen- en weervliegers af te ricbten, deelt aan het ,/Haarlemscb Dagblad" mede, dat hij, door zijne ondervinding geleid, de tot dusverre nog onverklaarbare eigeuschap van de postduif, om op zoo groote afstandeu den weg naar haar liok terug te vinden, daardoor verklaart, dat de gezichtsscberpte van de postduif zoo groot moet zijn, dat zij tot op een afstand van 200 kilometer kan zien. Van al de melancholieke berichten omtrent de examens, is dit zeker wel het melancholiekste Examen Hoogduitsche taal M. 0. Ja Hage, 29 Aug. Afgewezen 1 mann. cand. voor akte B en 2 voor A. Niet opgenomen voor akte A 1 mann. cand. Toegelaten niemand. Als een bijzonderheid in dezen tijd, waarin klacbten over hooge lasten aan de orde van den dag zijn, verdient vermelding, dat aan de land- eigenaren in den polder ,/Batuwe" (U.), dit jaar uit de inkomsten van dien polder een uitkeering wordt gedaan van f 5 per hectare. Het programma der feestelijkheden, welke gedurende de Landbouw-tentoons'elling te Dord recht van 6 tot 12 September aanstaande zullen plaats vinden, is nu bekend en doet voorzeker veel verwaehten. Zij baginnen Zaterdag 6 September met de fees telijke opening der tentoonstelling ten 12 ure; vervolgens ten 1 ure matinde musicale op het ten- tooi stellingsterrein en ten 8 ure 'savonds avond- feest in Musis Sacrum en cafe-concert in het lokaal Van der Horst. Zondag 6 September. Stoombootlocht, roi dom het Dordsche ei'and, vertrek ten 11 ure. Ten 1 ure rratinee musicale op bet tentoonstellingsterrein en postduivenvluchten en ten 8 ure iuisterrijk cafe- concert met kermesse d'ete, vuurwerk en bal in Musis Sacrum en cafe concert in lokaal Van der Horst. Maandag 8 September. Algemeene vergadering van de leden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw in bet lokaal Van der Horst, ten 12 ure precies. Ten 1 ure matinde musicale op bet tentoon- stellingsterreinten 5£ ure gemeensebappelijke maaltijd der leden van de Maatschappij in een der bovenzalen van de Societeit de llarmonie en ten 8 ure grand spectacle concert (directie Frits van Haarlem) en kermesse d'ete in den tuin der Ver- eeniging Kunstmin, benevens cafe-concert lokaal Van der Horst. Dinsdag 9 September matinee musicale op het tentoonstellingsterrein ten 1 ureten 8 ure volks concert op het Seheffersplein met buitengewone gasilluminatiegrand spectacle concert enz. in Kunstmin en cafe-concert in lokaal Van der Horst. Woensdag 10 September. Veetentooustelling, matinee musicale en volksspelen van 15 ure ten 8 ure gaard spectacle concert enz. in Kunstmin en cafe concert lokaal Van der Hostna afloop bal-champetre en vuurwerk in Kunstmin. Djnderdag 11 September. Veetentoonstelling, ezel-wedrennen van 912 ure; matinee musicale op het tentoonstellingsterrein, ten 1 uie opstijging luchtballon, ten 8 ure concert in Kunstmin en lokaal Van der Horstin de societeit de Harmonie groot gala concert, gevolgd door bal en ten 10 ure scbilterend vuurwerk op de rivier. Vrijdag 12 September. Matinee musicale ten 1 ure op bet tentoonstellingstem in. Harddraverij, ingespannen, door paarden van zessen klaar te geven door de Dordsche harddraverij-vereeniging ten 2 ure, in nationaal costuura, volgens reglement van de korte baan der Nederlandsche Harddraverij- Vereenigingprijs f 300, premie f 100, 2e premie f 25. Sluiting der tentoonstelling. Feestconcert met bal en schitterend vuurwerk in Musis Sacrum ten 8 ure en cafe-concert in lokaal Van der Horst. Gedurende de dagen der tentoonstelling bieden de besturen der societeiten vrijen toegang aan de leden der Maatschappij, die ook op alle bovenge- noemde feesten vrij entree hebben, uitgenomen bij gelegenheid der harddraverij, alwaar de toegang op 50 cents de persoon bepaald is. - Van een der loges in het Kurhaus te Sche- veningen is een portefeuille ontvreemd, waarin zich een belangrijxe waarde aan bankpapier bevond. De politie doet onderzoek. Eenige artilleristen van het garnizoen te Willemstad waren Zondagmiddag zonder verlof naar Numansdorp gevaren. Onder hen bevond zich een oppassend soldaat, die zelden drank gebruikte, doch thans voor de verleiding schijnt bezweken te zijn, want toen zij weer huiswaarts wilden varen, was bij buiten staat om mee te gaan en werd hij in het fort gebracht om zijn roes uit te slapen. Toen zijn makker hem eehter bedenochtend wilde wekke'n, vond bij hem dood op bed liggen. Wie zich verbeeldt, dat Augustus een natte maand is geweest, heeft 't miser werden te Wa- geningen slechts 120 millimeter regenwater afge- tapt, tegen 140 in Augustus 1889, wat in- tusschen niet belet, dat 't tocb een onaangename Oogstmaand is, wanneer bv. op 20 van de 30 dagen regen valt, al is 't dan maar 6 millimeters daags. De grootste kookpan in ons land is dezer dagen in gebruik genomen in de Gastelsche beet- wortelsuikerfabriekDit gevaarte is circa 10 meter hoog en weegt 15000 Kg.; het moest over de buitenmuren heen naar binnen gebracht worden, hetgeen niet zonder moeite geschiedde. fbhixjXiHton, Schets uit het leven der Parijsche 14) Kapitalisten. Mijn waarde vriend, zeide de millionair, ,/gij kent mijn faniilie nog niet, veroorloof mij dus, dat ik u een uwer aanstaande schoonzv sters voorstel. Mijnheer Raymond, mijn docbter, de Hertogin van Rivarez." De dokter boog. Waarde heer," zeide bij, „u vergeet, dat ik de eer had op de bruiloftsreceptie van mevrouw de Hertogin tegenwoordig te wezen, ik was toen niet in de gelegenheid haar mijn com pliment te maken, ik bad eehter het geluk haar bij die gelegenheid te zienik heb de eer gebad haar meermalen in gezelschappen te ontmoeten, met dat al heb ik tot nog toe te vergeefs ge- wacht op het geluk aan haar voorgesteld te mogen worden." ^Mijnheer Raymond kent ongetwijfeld den Her- tog reeds?" zeide Blanche. #Vergeef mij, mevrouw, ik heb de eer niet mijn heer uw echtgenoot te kennen." z,Hij moet tocb hier zijn," zeide de Hertogin blijkbaar niet bijster op haar gemak. //Dan zal ik mijnheer Coquillard verzoeken, wel zoo goed te willen zijn, om mij ook aan uw ge- maal te willen voorstelleu." z/Ja, ja," zeide de millionair, //wij zullen dadelijk eens zien, of daartoe gelegenheid is, want gij dieut tocb kennis met elkander te maken." Raymond bemerkte ook de gravin de Boissieres, die, ouder gewoonte, weer door tal van aanbidders omringd was. Zij werd overstelpt met complimenten, maar bleef tegen alien ijskoud, ,/gij verveelt mij," ,;wat zijt gij lastig," ffgij maakt mij zenuwacbtig," zie- daar de antwoorden, die zij op alle vleiende uit- drukkingen en complimenten gaf. Men verwijderde zich, want het bleek maar al te duidelijk, dat deze dame in plaats van het mid- delpunt van al wat jong, schoon en rijk was te vormen, nu de eeuzaamheid zocbt. Het was bekend, dat zij een patiente van Ray mond was geweest. Deze kon nu niet aan de be- leefdbeid te kort doen, en was gedwongen haar, al was bet maar ook even, zijn plicbtplegingen te maken. Toen Raymond naderde, sidderde zij, en werd zeer bleek. Raymond boog zich, en maakte haar, om iets te zeggen, een compliment over haar blozend voor- komen. ,/Zoo", zeide zij, ,/ik geloof, dat uwe meening nog al met die van anderen zal verschillen." „Ik daobt u hier niet te ontmoeten," zeide hij ,/Waarom zou ik hier weg blijven?" was het antwoord. ffIk meende er niet mede, dat gij niet meer in de wereld verschijuen zoudt, toen ik u in uw eigen belang aanraadde, om rust te houden, maar ik dacht, dat gij begrepen zoudt hebben, dat het be- ter voor u ware geweest, dat gij juist dezen avond waart te huis gebleven." Mijnheer de dokter, mag ik u opmerken, dat gij uw patiente al lang verlaten bebt." //Mevrouw, mag ik u, in het belang van uw gezondheid opmerken, dat daarmede mijn vroegere raad niet zonder kracbt is geworden." „Ik heb veertien dagen lang rust gehouden, dus, dokter, ik heb uw raad gevolgd. Ik moet toch mijn gebeele leven niet naar dokter's advies regelen. Doch zr nder scherts, ik verzeker u, dat ik geen lust had hier te komen, geloof mij, door omstan- digbeden alleen ben ik gedwongen geworden hier te verscbijnen." ,/Dat is iets anders," zeide Raymond, die nu zoo bescheiden was, er niets meer bij te voegeD, oindat hij er volstrekt niet op gesteld was, onder zoek te doen naar de bijzonderbeden uit het leven van zijn patiente. De gravin had eehter gewenscht, dat hij ge- viaagd had naar de redenen, waarom zij juist dien avond daar moest wezen, en toen Raymond niets vroeg, begon zij er zelf over. „Ik ben gekomen, omdat ik wist, dat gij zoudt komen, en ik u spreken moest. Raymond stond verbaasd over zoo'n gedrag. ,/Ja," berbaalde zij, „ik moest u noodzakelijk spreken." Waarover ,/Om n te zeggen, dat gij morgenavond om 8 uur bij mij moet komen." Dit werd op een toon van gezag gezegd. Ray mond kreeg een gevoel, of hem een emmer water over het lijf geworpen werd. Hij vond het geen aangename taak steeds een vrouw te moeten weer- streven, doch wat deze vrouw betrof, zoo besloot hij, er mocht gebeuren wat er wilde, niet toe te geven. //Mevrouw de gravin kan mij heden zeggen, wat zij mij morgen wilde vertellen," was zijn ant woord. ,/Wij moeten elkander onder vier oogen spreken/' »Kom, kom," nep Raymond lucbtig, „wy heb ben tocb geen staatsgebeimen te behandelen." z/Het kan niet anders," zeide zij, #als onder vier oogen behandeld worden." z/Nu, het spijt mij zeer, maar morgen kan ik niet, ik heb mijn woord gepasseerd." ffHebt gij geen enkel oogenblikje van den avond meer over z/Mijn heele avond is bezet." z/Alles ten gevolge van uw huwelijk, is dat niet zoo z/Ja, inderdaad, u raadt het." De oogen van de gravin schoten vuur. Nu begon zij op nog dringender toon te spreken, en zeide #Overmorgenavond, zal u wel kunnen." z/Wederom verhindering." z/Dus komt gij niet?" z/Neen, ik kan niet." z/Alzoo zie ik u morgen niet, overmorgen niet, komt gij dan nooit?" z/Zooals ik gezegd heb, ik kom nooit." z/Het is mij wel," zeide de gravin ten uitersle verbolgen, maar liet er met zekere aarzeling op volgen //Het is dus gedaan, als er een ongeluk AAMBIKD1N1EN AANVHAGIUT

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1