Gemeenteraadszitting Verslag van het verhandelde in den Raad Uit Den Haag wordt gemeld Dank Ivet waakzarae oog der politie is Maandag een plan tot mstoring van den feestdag tijdig verijdeld. Ben troep soeialistcn, ongeveer 50 man sterk, scheen het voornemen te koesteren, zich achter den optocht van de welgezinde werklieden te scharen en met een bord, waarop een doods- hoofd en opschriften alsarbeid en broodeloos- lieid, een s^ort van contra manifestatie aan den dag te leggen. Het gelukte liun evenwel niet achter den stoet plaats te krijgen, zoodat zij zich spoedig de voeten maakten en zich verder niet meer vertoonden. Eenige vrouwen te Katwijk aan Zee waar- scliuwden Maandag de politie, dat jongens in de nabijheid harer woningen kruit in den grond ge- borgen hadden, dat in bussen uit zee aangespo Id inoest zijn. Toen dat zg. kruit in beslag was ge- noinen, bleek dat bet geen kruit was; want de politie, die de donkerbruine stukjes onschadelijk wilde tnaken door ze bij gedeelten in het water te werpen, beuierkte dat elk stukje onder water begon -e vlammen en flikkeren, terwijl zich uit het water een stank verspreidde, die de gansche omgeving verpestte. Te Zalt-Botnuiel is door het springin van een kanon op de passagiersboot //Mercurius", bij de saluutschoten ter eere van het Prinsessefeest, zekere*V an der Pijl, uit Zuilichem, gedood en zijn twee andere personen gekwetst. Ook te Meliskerke is een droevig ongeluk ge- beurd. De boerenknecht M. had de schromelijke onvoorzichtigheid eeD pistoolschot te lossen boven het hoofd eener boerendochter, doch het ongeluk wilde, dat hij haar aan den slaap trof, waardoor zij onmiddellijk dood was. De dader is razend van droefheid overgebracht naar de gevangenis te Middelburg. ,/Ik ga me verdoen" klonk het Donderdag- avond omstreeks half twaalf op de Brouwersgracht bij de Visscherstraat, te Amsterdam, en in vollen ren zagen de voorbijgangers een vrouw springeu Aan den walkaut opeen vlotje. Natuurlijk groote toeloop van nieuwsgierigen. Zeer gerust- stellcnd was echter de verzekering van den echt- vriend van de opgewonden julfrouw, die het geval aldus verklaarde //Ziet u, dat heeft ze me nu zeker al twintigmaal geleverd, dat is nergens anders om, dan dat een van de toeschouwers haar beklagen en mij een pak slaag geven zal." Toen die opvatting nog werd versterkt door eenige personen, die op de hoogte waren, keerdede verontwaardiging van de toegestroomde menigte zich tegen de levensmoede en zij inoest zich uit de voeten maken. van Dinsdag, 2 September 1890, 'a namiddags ten If uur. Tegenwoordig zijn 18 leden. Afwezig de heer J. B. Nolet, met kennisgeving. Nadat door den Voorzitter de vergadering is geopend, worden de notulen der vorige vergadering. gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen zijn Verschillende missives van Ged. St., ten geleide van door hen goedgekeurde raadsbesluiten in het voljaarskohier der plaatselijke directe belasting voor 1890, welke alle voor kennisgeving werden aangenomen. Rapport van de financieele commissie, bevattende mededeeling van de inlichtingen, verschaft door den boekhouder der gasfabriek, naar aanleiding der gemaakte aanmerkingen. Wordt ter visie gelegd. Een schrijven van C. J. Van Meurs, houdende dankbetuiging voor zijne benoeming tot onder- wijzer. Aangenomen voor kennisgeving. Een schrijven van den geineente-secretaris, houdende verzoek tot uitbreiding van het getal ambtenaren ter secretarie, door het aanstel'en van een jongsten bediende, op een jaarwed le van 1' 200 h f 300, en voorstel ter verhooging van het salaris van Q. Rovers van f 400 op f 500. Wordt later behandeld Een missive van de K. v. K., waarin wordt medegedeeld, dat de -plaats voor hun archief boven het politie-bureau op den duur te lastig is, wijl dit itiet ten alle tijde toegankelijk is, waarom wordt verzocht daartoe in gebruik af te staan een der lokaleu boven het beursgebouw. Ter visie gelegd. erzoeken van A. H. Ris, C. Steenewaag, J. IG Willernan en Gebr. Jansen, om afschrijving van belasting, worden alle eveneens ter visie gelegd. Verzoek van den heer P. Van Vlaardingen, om bestendiging van zijn salaris als hoofd der her- halingsehool voor meisjes, wordt later behandeld bij het onderwerp, waarbij het behoort. Een uitvoerig schrijven van de commissie uit de gemeente-ainbtenaren, houdende mededeeling, dat zij zich niet kan vereenigen met de conclusie des heeren Mr. Schuurman, als zoude de ge- meenteraad onbevoegd zijn om aan hare ambtenaren verplichtingen op te leggen op grond, dat zij dezen in de ineeste gevallen niet zelve benoemd. Met verschillende wetsartikelen tracht zij haar opinie te staveu. Nadat de lezing hiervan geeindigd is, verzoekt de heer Den Breems om dit stuk in het gedrukt verslag te willen opnemen of het aan de raads- leden rond te deelen. Iliertoe wordt besloten. De behandeling der rekening van het handels- entrepot wordt op verzoek van den heer Loopuijt aangelioudeil, omdat hij door zijn afwezigheid buiten deze stad zich niet voldoende heeft kunnen voorbereiden. De rekening van heel- en verloskundige instru- menten wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Alsnu is aan de orde de reorganisatie en uit breiding der herhalingschool. Nadat op verzoek van den heer Hoogendam het voorstel in zijn geheel was gelezen, met de daarbij gevoegde rapporten, opdat elkeen volko- men met de strekking bekend zoude zijn, deelde hij den Raad mede, dat hij het onverantwoorde- lijk zou achten om, met het oog op den desolanten toestand der gemeente-financien, dit voorstel aan te nemen en wel om de navolgende redenen: Spr. achtte de verplichtingen, die de schoolwet aan de gemeente oplegt reeds zoo bezwarend, dat hij er voor terugdeinst uitgaven te voteeren die niet strikt noodzakelijk zijn. Bovendien achtte hij het zeer twijfelachtig of de uitbreiding wel zoo groot zou zijn als wordt betoogd. In de rap porten wordt er op gewezen en in de daarop gevolgde discussie wordt gezegd, dat de kaarsen- fabriek, die inricliting zoozeer steunt en zulk een gioot contingent daarvan zal leveren, maar dan dunkt hem, dat het aan de kaarsenfabriek was, om zulk een school te bekostigen en niet aan de gemeente. Om deze redenen acht Spreker het zijn plicht tegen het voorstel te stemmen. De heer Den Breems was van een geheel ander gevoeleu. Hij wijst er op dat, al dwingt de wet niet tot het oprichten dezer school, de plicht ziilks voorschrijft. Het is onze plicht, zegt Spr., meisjes van dien leeftijd, als is het maar van 79 uur, gelegenheid te geveu hun tijd nuttig te besteden. Immers de arbeidswet verbiedt een later verblijf in de fabriek. De heer Van Erpecum merkt op, dat het hier toch uiet de plaats is, om te spreken over de moreele verplichtingen van particuliere personen of vennootschappen. A adat deze discussie was geeiudigd, wordt over- gegaan tot de artikelsgewijze behandeling, waama het wordt aangenomen met algemeene stemmen op een na, die van den heer Hoogendam. Hierop wordt door den heer Den Breems voor- gesteld B. eii VV te machtigen tot het voorloopig aanstellen van onderwijzers, opdat de school met October kunne aanvangen. Hiertoe wordt beslo ten. )ok wordt op het verzoek van den heer Van Vlaardingen toestemmend beschikt. Verzoek van den gemeente-secretaris. Een uit- voerige discussie ontspint zich daarover. De heer Van Erpecum informeert, voor wien die klerk moet in de plaats komen. De heer Swart heeft nog nimmer gehoord, dat de ambtenaren der secretarie bet zoo overdruk hebben. Het eind is, dat met 13 stemmen tegen 5 het verzoek wordt geweigerd. Hierna komen in behandeling de verzoeken om afschrij ving van belasting en het verzoek van J. W. Klein om continuatie van toelage, ter visie gelegd in een vorige vergadering, welke alle wor den toegestaau. Wegens periodieke aftreding moeten benoemd worden twee wethouders, in de plaats van de heeren Elzevier Dom eu J. B. Nolet, welke beideu herbenoemd worden, de eerste met 12 stemmen, 4 stemmen werden uitgebracht op den heer Den Breems en 2 in bianco, eu de laatste met 15 stemmen, 2 stemmen werden op den heer Swart en 1 in bianco uitgebracht. De heer Elzevier Dom, ter vergadering tegen woordig, verklaart de benoeming aan te nemen, terwijl aan den heer J. B. Nolet van zijne be noeming zal worden kennis gegeven. Hierna moeten benoemd worden leden van de gas-commissie en voor de commissie van fabricage de aftredende leden worden alien herbenoemd. Tot regent der Hofjes van Belois werd benoemd in plaats van den heer Nolet, de heer J. M. v. d. Schalk, met 17 stemmen, terwijl 1 stem werd uitgebracht op den heer C. J. Wouterland. Daarna werden de afdeelingen tot onderzoek van de geineente-begrooting voor 1891 aldus samengesteld De Burgemeester en de beide oudste wethouders voorzitters. Bij loting werden be noemd voor de le sectie, de heeren Prins, Tak, Swart en Brillenburg, voor de 2e sectie Bergs ma,' v. d. Schalk, Hoogendam eu v. Erpecum, voor de 3e sectie Kuappert, Roelants, Schieveen en Dr. De Bruijn. Hierna werd de vergadering gesloten en deelde de Voorzitter mede, dat hij op of omstreeks 15 September voor een maand de gemeente denkt te verlateu. DER GEMEENTE OUWERSCH1E, op Dinsdag 2 September 1890, 's namiddags te 5 uur. Tegenwoordig waren alle leden. Nadat door den Voorzitter de vergadering is geopend worden de notulen gelezen en daarop, beboudens (en gerinee wijzigiug, door den Voorzitter daariu gebracht, goedg. keurd Ingekomen zijn Missive van Ged. Staten, houdende goedkenring van af- en overschryvingen op de begrooting dienst 1890. Idem gemeente-rekening 1889. Rekening van bet armbestnur over 1889, sluitende met een nadeelig saldo; wordt ter visie gelegd. Begrooting van het armbestnur, dienst 1891. Gelyk besluit Teng volge der periodieke afireding van den Wethouder JR. Rodenbnrg moet een benoeming plaats hebben. De aftre dende wordt herbenoemd met 10 stemmen, terwijl 1 stem werd uitgebracht op den heer C. Van den Berg. Op de vraag van den Voorzitter of de heer Rodenburg de herbenoeming aanneerat, wordt toestemmend geantwoord waarop eerstgenoemde hem in hartelijke bewooidingen geluk-' wenscht met het vertrouwen, dat de raad in hem stelt Voorts is ingekomen de gemeente-begrooting, dienst 1891 welke ter visie wordt gelegd, om in een volgende vergadering te worden behandeld. 8 De begrooting der rustende schuttery dienst 1891 be- loopende in ontvangst en nitgave f325.-, wordt metalgem. stemaien goedgekeurd. Niets meer dan de orde zyado, wordt de verg/derine gesloten. 6 gebeurt, dan zijt gij er de oorzaak van. Gij zult u te laat herinneren, dat ik alles gedaan heb, om het te voorkomen." Zij rees op van haar stoel en vroeg gMeent gij het wel? Is alles uit?" z/Ja," zeide Raymond maar uu op veel krach- tiger en vastberadener toon dan vroeger, tenge- volge van de bedreigingen van de gravin. De jonge dokter was er alles behalve de man naar, om zich met geweld te iaten dwmgen. Zij stond op, groette hem zoo stijf mogelijk, en zeide heel stroef //Wij doen uu maar in den vervolge, alsof wij elkander nooit gekend hebben." Daarop verwijderde zij zich met de houding van een koniagin. Raymond deed niets om de razende woede, die uit haar geheele wezen sprak, te doen bedarenook hij verwijderde zich met langzame schrerlen, en poogde den lastigen toestand, waarin hij wederom dien avond verkeerd had, te vergeten. Hij drentelde uaar de balzaal, wisselde met deze en gt-ne een groet of een paar woorden, mengde zich onder de groepen en sloeg niet veel acht op de levendige gesprekken, die men daar hield. Er waren wederom een paar uren verloopen. Raymond had zich nu naar de speelzaal begeven voor een tafeltje staande sloeg hij op eenigen af stand den loop van het spel gade. Eensklaps voei- de hij een hevigeu duw in zijn rugzich snel omdraaiende, zag hij ieraand, die zich doodkalm en heel langzaam verwijderde. z/Wat een lomperd is dat," zeide hij, luid genoeg om gehoord te worden. Hetzijdat hij nog al goed gehumeurd was Schiedam, 5 Sept. De heer J. B. Nolet heeft de herbenoeming tot Wethouder aangenomen. In de Officiereu-vereeoiging was het Dinsdaa- avond wederom concert en wei door het Rotter- damsche Harmonie Orkest onder leiding van den Heer Carl. Reeds bij het lezen van het programma viel het ons op, dat ook nu weer veel nieuwe nummers zouden ten gehoore gebracht wordeD. Voorzeker moet die vereeniging over een groot repertoire beschikken. De uitvoering was ook ditmaal zeer schoon om slechts enkele nummers te noemen ,/Trauer- rnarsch" a. d. //Gotterdiimmerung" van R. Wagner, dit keurig doorgewerkt nummer voldeed uitstekend en de verschillende nusnceeringen waren zeer goed hetzij, dat hij het feit van te weinig beteekenis vond, om daarvoor voldoening te vragen aan iemand dien hij dacht, toch een man van weinig opvoeding te wezen, Raymond deed verder maar net, alsof hij niets gemerkt had en troostte zicli metdegedachte, dat er zoo velen in kringeu verschijnenwaar zij niet hooren. Maar Raymond zou dien avond met opzet ge- teigd worden, en in een zoodanig geval kan nie- mand bedaard blijven. Geen tien minuten waren er verloopen, of ieraand liep hem met vaart tegen het lijf, en gaf hem daarbij blijkbaar opzettelijk een harden trap op den voet. Nu werd hij woedend, want het was de- zelfde persoon, die hem zoo even geduwd had. Hij keek den onbeschofte scherp aan en zeide //mijnheerhet schijnt of u vanavond eens wilt toonen, hoe lomp gij kunt wezen." De persoon, die hij aansprak, was van een slan- ke, hooge gestalte. Het was een schoon man, met voorname houding, wiens borst met verscheidene ridderorden versierd was. loen Raymond bem aldus op hoogen toon had aangesproken, zeide hij langzaam z/Spreekt mijnheer, mogelijk ook tegen mij." irlk geloof, dat u daaraau niet behoeft te twij- felen," zeide Raymond. Dan moet ik u zeggen," was het antwoord, //dat ik niet gewoon ben, om op die raanier aan gesproken te worden." z/Daar wensch ik u geluk mede," zeide Raymond, //Want dan blijkt het toch, dat gij er geen gewoonte van^ maakt, u altijd zoo te gedrageu, als gij hier Introduction et Coprice. Solo voor Glarinet van Major, voorgedragen door den heer Armand Segers, werd con amore gespeeld en mocht bijval verwerven, als ook //das erste Herzklopfen" van R. Eilenberg werd zeer iiai'ef uitgevoerd. Het Bengaalsche vuur, hetwelk bestemd was tot opluistering van het Concert van Zondagavond, doch toen wegens het slechte weer niet kon ontstoken worden, diende gisterenavond om als het ware de feesten te sluiteu. De pracbtige kleuren met de door bet groeu gevormde schakeeringen voldeden uitmuntend, en het orkest verhoogde dit genot door bet spelen van het Wilhelmus en het Neer- landscli Volkslied. De vele aanwezigen keerden daarop hoogst tevreden huiswaarts. Ds. Veder, predikant bij de Ned. Qer. Gem. alhier, heeft het beroep naar Rotterdam aangenoinen. De afdeeling Rotterdam der Nederlandsche stenografen-vereeniging /,Willem Siolze" heeft aan H. K. II. Prinses Wilhelmina per telegraaf hare gelukwcnschen aangeboden en daarop het volgende antwoord ontvangen H. K. H. de Prinses draagt mij op H. D. op- rechten dank te betuigen. De Kamerheer van Dienst, Taets van Amerongen van Natewisch. De logger //Harmonie II'die Maandag 11. met 18 last hariug alhier was binnengekomen, is Dinsdag weder ter haringvangst uilgezeild. 1en 25 Augusius jl. is de, koninklijke goed- keuring verleeud aan de statuten der Nederlandsche stenografen-vereeniging „Willem Stolze" te Js Hage. Blijkens aebferstaande advertentie zal van wege de Nederlandsche Stenografenvereeniging //M'illem Stolze" een nieuwe cursus geopend wor den onder leiding van den heer J. L. Wery. Daar het natuurlijk voor oningewijden zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk is de waarde der verschillende stelsels na te gaan, willen wij ter voorlichting aanhalen, wat daaromtrent is geschre- ven in //Mercurius" orgaau van de vereeniging van handelsbedienden /Mercurius" van 7 Junl 1890. De commissie voor cursussen heeft het genoegen te berichten, dat de cursus in de Stenographic gesteld is onder leiding van den heer J. L. Wery en Maandag 2 dezer werd geopend met 7 deel- nemers, terwijl 2 leden verhinderd waren deze eerste les bij te wonen, maar den leergang toch verder zullen volgen. Zooals bekend is, doceert de heer Wery vol- gens liet stelsel //Willem Stolze" dat, voor zoo- verre dit na bekomen inlichtingen, de inzage van het leerboek en de bijwoning van de eerste les als belangstellend toehoorder, te beoordeelen is, zeer bevattelijk, betrekkelijk eenvoudig en prac- tiseh zeer nuttig blijkt te zijn. Enz. In deze vereeniging is tot nu toe het stelsel Tetar van Elven-Steger (1 2 kamer) onderwezen geworden. Bovendien is dit het eeuige stelsel, dat is toe- gepast op de Europeesche talen, en dus ook het meest geschikte voor den handel. Bij het op den lsten en 2en Sept gehouden herexamen en het 2e toelatingsexamen voor de H. B. S. alhier, zijn geslaagdvoor de le klasse A. Kooyman, J. C. Verboom, A. de Zeeuw, N. Zonne, W. F. Metzelaar en H. Theunisse; voor de 2e klasse E. J. Hulstkamp, J. D. Pigeaud, P. J. Sm th en D. Visser Dzn., voor de 3e klasse L. Bacher en F. F. Borel, voor de 4e klasse A. Backer, L. F. v. d. Sman en Mej. M. E. Prins, voor de 5e klasse L J. M. van Noppen. Aan de bijzondere school alhier is benoemd tot onderwijzeres, mej. W. v. d. Laan, van Rot terdam. Ouwerschie, 4 September. Zondag a.s. zullen de godsdienstoefening, te 9| en 5 uur, geleid worden door ds. Leenmans. Vlnardingcn, 3 September. In de vergadering van den gemeenterand gisterenavond gehouden, werd de heer A. W. Schippers niet als wethouder her- kozen, maar in diens plaats de heer C. Moerinan benoemd. Deze bedankte echter voor de onder- (,/oekt gij ruzie?" zeide de onbekende op dof- fen toon. //Mijnheer," hernam Raymond, ;/als ik u maar even aanzie, ben ik er al van overtuigd, dat <*ij er op uitgestuurd wordt om ruzie te maken." //Gij hebt het mis, mijnheer." ,/Welnu mijnheer," zeide Raymond, „dan zegt men tegen iemand, als men hem bij ongeluk bijna omver loopt, altijd nog, al is het maar even, par don. Verontschuldigingen," zeide de onbekende met de dit pste verachtiug, ,/maak ik nooit. Ik zie wel, dat gij mij niet kent." //Het spijt mij voor u, maar dan zal ik verplicht zijn, u, ten aanhoore van het geheele gezelschap, les te geven, hoe gij u moet gedragen." //Ik ontvang geen andere Jessen, dan met de wapens in de band," zeide de onbekende. #Hetgeen mij niet zal beletten u toch beleefdheid te leeren." z/Onnoodig, mijnheer, ik heb reeds een les van u in de beleefdheid ontvangen, thans vraag ik een lesje van u op de wapens. Hier is het kaartje van uw leerling." z/Daar is het mijne," zeide Raymond. De man sloeg zijn oog even op het stukje karton, ver- scheurde het en wierp de stukken voor de voeten van zijn tegenstander. /,1k weet, waar uw adres is," was zijn antwoord, z/dat is genoeg, morgen zullen mijn getuigen u op- zoeken." Raymond las op zijn beurt den naam, die op het kaartje stond en was zijn ontroering bijna niet meester. z/Ik zal uwe beleediging maar niet met gelijke muni betalen, en uw naam niet verscheuren," ri--p hij, ,/want ik heb dat stukje papier noodig, om mij morgen te overtuigen, dat ik niet gedroomd heb." Toen Raymond dat gezegd had, vertrok hij, en liet zijn tegenstander alleen. z/De Hertog van Rivarez. zal met mij vech- ten> hoe is zoo iets mogelijk En Coquilla d, die mij aan hem zou voorstellen, heeft het niet gedaan wat beduidt dit alles?" Met die al- leenspraak wilde de bruidegom van Belsy het bal verlaten, toen hij de gravin zeer ontroerd en met wilde blikken in een hoek der zaal zag staan. Had hij half en half vermoeden, dat zij de hand in dat drama had, nu werd dat vermoe len zekerheid. Haar blik ontmoette de zijne. Zij kwam doods- bleek, sidderend, in smeekende houding naar hem toe. Raymond wachtte tot zij dicht genoeg bij hem was, sloeg toen zoo'n verachtelijken blik op haar, dat zij als het ware aan den grond genageld bleef staan, draaide haar toen zijn rug toe en vertrok. VIII. Een Geldwolf. Wij moeten nu weder tot baron Taboureau, den bankier, dien wij door den loop der geschiedenis eenigszins uit het oog verloren hebbenterug- keeren. Ouder gewoonte zit hij weer heel vroeg in den morgen op zijn bureau te werken. Stapels pa- pieren, couranten, tal van registers, brieven en boeken liggen voor hem. (W"rilt vervolgd.)

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2