Geldmannen. N°. '77". Eerste Jaargang. Woensdag lO September 180O. '■i BINNENLAND. Abonnementsprijs Per drie maanden—.00 franco per post. 1.— M voor b.et Buiten- land1.55 Afzon.derli.jke nummers. .05 Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMEHDAL, Boterstraat, E, 342, SOHIBDAM. Prijs der Advertentien Van 1—5 regels/—.50. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familiisberichtenper annonce f.40 Dienstw ..—.35 H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Wilhelmina bezoeken heden (Dinsdag) Arnhem, en zullen Donderdag a.s.een dag in Den Haag doorbrengeu. Zij komen aldaar aan des morgens tegen 11 uur per Rijnspoor en vertrekken des middags te 4 uur. De zalmconferentie is uiteengegaan om wel- licht in het voorjaar weder bijeen te komen. Het Faderland zegt In het Notarishuis te Rotterdam is gisterenavond het eindvonnis geveld over het huis ,/In duizend vreezen", op de Groote Markt hoek Hang, waarin sedert eeuwen een garen- en bandvinkel was ge- vestigd. Het huis, dat in den laatsten tijd vrij bouwvallig is geworden, werd met de historisehe tegels bij den afslag toegewezeu aan den bekenden slooper Jan Van Ginkel, voor de lultele som van f 755. Een modern winkelhuis met groote spiegel- ruiten zal er binnenkort verrijzen en natuurlijk voor den stadgenoot, of vreemdeling, van weinig historisehe waarde meer zijn, al draagt het den- zelfden naam. Door de inarechaussee van Roermond is Woensdag de stembus der gemeente Herten in beslag genomen en ter beschikking der justitie gesteld, naar aanleiding van klachten over onrecht- matige handelingen bij de verkiezing voor den gemeenteraad. De heer Carre ontving voor de gala-voor- stelling van Maandag 1 Sept. eeue vergoeding van f 5000, terwijl H. M. bovendien de kosten van gas-aanleg ten bedrage van f 6J00 voor hare reke- ning nam. Te Dokkum heeft men tegen zes schutters, die een uur nadat de schutterij was ingerukt en na een kroeg te hebben bezocht, zich met hun klein kaliber geweer in uniform op straat begaven, proces-verbaal opgemaakt wegens het ongeoorloofd dragen van wapenen. Tot eerste secretaris der Provinciale Veree- niging van burgemeesters en secretarissen van Zuid-Holland is gekozen de heer P. Lamaison van Heenvliet, secretaris der gemeente KralingeD. Naar de Amsl. CI. verneemt, zullen B. en W. van Amsterdam den Raad voorstellen de ver- dere proeven met schoolbaden te staken en de schoolbaden niet in te voeren. Blijkens de Donderdagavond in de Staatscou- rant medegedeelde opgaven omtrent de zevende algemeene tienjaarlijksche volkstelling, bedroeg de weikelijke bevolking der provincie Zuid-Holland op 31 Dec. 1889: 456.455 maunen, 493.186 vrouwen, totaal 949.641 zielen. Naar aanleiding van de vervolging, thans tegen den uitgever van Reclit voor Allen ingesteld, deelt dit blad mede, dat eerlang eene tweede bro chure zal verschijnen tegen den minister de Savor- nin Lohman, waaruit nu reeds enkele stukken worden medegedeeld, alle doelende op de bekende Nieuwe Kerk-quaestie in 1886. //Men vervolge ons", schrijft bet blad, /niets zal ons meer verheugen dan dat. Maar of de minister van binnenl. zaken of het ministerie van zoo'n vervolging pleizier zal hebben, dat betwijfelen wij ten zeerste." Rechl voor Allen zal ook vervolgd worden wegens een artikel (in no. 179) tegen kapt. Van der Hoff te Maastricht. De firma A. C. Zoethout Zn. te Dordrecht heeft tijdens de landbouwtentoonstelling aldaar een kleine brochure gratis verkrijgbaar gesteld, waarin het nut van bliksem-afleiders wordt betoogd, vooral ook op het platteland, waar steeds de meeste blik- seminslag plaats heeft. Blijkens eene statistiek over de jaren 1885 tot en met 1889 kwamen ddar niet minder dan 239 gevallen van blikseminslag voor, welke eene mate- rieele schade veroorzaakten van f 658.565. In het verslag van het onderzoek naar den toestand van onzen landbouw, ingesteld door de Landbouwstaatscommissie, komt ook een rapport voor omtrent den toestand in I.oosduinen, bewerkt door den heer P. F. L. Waldeck, aldaar. Daarin wordt in verband met den toestand van den bodem ook de hoedanigheid van het drink- water behandeld en de reden der levering van min der goed drinkwater door de putten, die dicht bij het boezemwater liggen, toegeschreven aan het stinkende water, dat men in den boezem van het hoogheemraadschap Delfland aantreft. Donderdagavond vervoegde zich op het politie" bureau te Wormerveer een echtpaar, waar van de vrouw verzocht even te mogen rusten. Zij kwamen van de kermis te Alkmaar, en wenschten door te wandelen naar Zaandain, waar het thans kermis is. Kort nadat het verzoek was toegestaan, gaf de vrovw te kennen, dat er iets bijzonders aan de hand was, want toen de gemeente-arts, die intus- schen gehaald was, verscheen, was het tweetal met een ftinken jongen vermeerderd. Het bureau tot kraamkamer inrichten, bleek niet mogelijk, zoodat besloten werd, vader, moeder en kind naar de ziekenbarak te brengen. Kraam vrouw en kind zijn volgens het laatst uitgegeven bulletin naar omstandigheden redelijk wel. Een landbouwer uit Donderen (Drente) te Assen Zaterdagmiddag een kalf willende afleveren, vervoerde dit, zooals meest altijd geschiedt, aan de pooten gebondenliggende op een wagen. De marechaussees, dit ziende, moeten dien landbouwer te dier zake hebben bekeurd, daar dat binden als dierenkwellen wordt aangemerkt. De landbouwers gelieven dit ad notam te nemen en in het vervolg een oogje in 't zeil te houden eu zullen tevens een middel moeten bedenken, om de kalveren ongebonden af te leveren. De commissie te Delft, die destijds gevormd werd tot het ontwerpen van een adres aan Z. M. den Koning, in zake 't stinkende grachtwater, heeft gisteravond opnieuw vergaderd ter beraming van middelen, om verlost te worden van den on- houdbaren toestand, waarin het grachtwater sedert eenige dagen weder verkeert. De idiotenschool op het landgoed ,/s Heeren- loo", nabij Ermelo, zal 1 Jan. worden geopend. Iemand te Kampen bezit een eend met vier wieken. De nog jeudige Yereeniging van Weesvaders te Maarssen is aangenaam verrast geworden met een legaat van f500, haar door een weezenvriendin bij testament besproken. Het zomerfeest in het begin van Augustus op //Zorgvliet" ter ondersteuning van het kinderzie- kenhuis te 's-Hage gegeven, heeft netto f 12.141.35 opgebracht. Gedurende de maand Aug. zijn voor den Indischen dienst aangenomen 60 personen, waar- onder 42 Nederlanders. Aan handgelden werden uitbetaald f 28.705. Te Deventer maakte zich iemand dezer dagen bij het kaartspel zoo driftig, dat hij plotseling dood bleef. Te Maastricht gebeurde het dezer dagen, dat de hoed van een wandelaar in het kanaal viel. De eigenaar b jgaf zich te water om zijn hoofddeksel te redden en werd daarin door een kameraad ge- volgd. Deze laatste werd echter in zijne bewegingen verhinderd door den eerste, die zich aan hem vast- klemde. Dit werd opgemerkt door een derden persoon, die ook in het water sprong, doch op zijn beurt door de drenkelingen werd vastgegrepen. Alle drie zouden er slecht, zijn afgekomen, zoo niet de hulpsluiswachter hen door het toewerpen van een reddingsboei op het droge had gebracht. Alleen de eerste drenkeling had geneeskundige behandeling noodig. Voor hen, die in ons land zwembroekjes en wollen kousjes maken voor heidenkindertjes in Afrika en elders, bevat een schrijven uit Johannes burg, Transvaal, aan //het Vad." een goeden wenk. Mej. Gunning te Rijswijk had met hare leerlin- gen een bazar bijeengezameld, die veel succes had en f 800 opbracht, bestemd voor eene kerk te Wellington in Zuid-Afrika. De schrijver van het ingezonden stuk, de heer Jelther, zegt nu, dat voor die kerk, welke zonder deze zeventig pond sterling zeer goed zou kunnen bestaan, een windwijzer of zoo iets zal worden aan- geschaft, en vraagt of dit geld niet doelmatiger zou besteed zijn, als men er de armen van Rijswijk dezen winter kleederen en voedsel voor gegeven had. In het nieuwe volksbadhuis te Zaandijk, zal in deze maand een begin worden gemaakt met schoolbaden. Voor het toezicht bij de jongens hebben zich eenige onderwijzers aangeboden, terwijl voor dat bij de meisjes eenige jonge dames zullen worden uitgenoodigd. Een paar proeven, welke reeds met jongens zijn genomen, slaagden uitstekend. De volgende opmerking wordt gemaakt om trent een vroeger bericht over het Ruijterstandbeeld te Vlissingen Evenals in een paar andere dagbladen las ik ook in deze courant, het bericht omtrent de ver- plaatsing van het standbeeld van admiraal De Ituijter te Vlissingen, met de opmerking//dat de held tot nog toe met den rug naar de zee ge- keerd stond." Dezelfde opmerking heb ik reeds meermalen eu jaren geleden hooren maken, en mij daarbij van een glimlach, om de onnoozelheid dier opmerking, nooit kunnen onthouden. Ik heb daarbij de vraag aan zoodanigen opmerker wel eens gedaan of hij het standbeeld van genoemden zeeheld wel ooit gezien had, en zoo ja, of hij bij dat standbeeld staande wel wist, waar eigenlijk de zee was. In de meeste gevallen bleek mij, dat zij zulks juist niet wisten, van daar hunne onjuiste opmerking. Edochoppervlakkig geoordeeld hebben zij gelijk. Wat toch is het geval. Het standbeeld van De Ruijter staat N. en Z. d. w. z. met het gezicht naar het noorden en den rug naar het zuiden. Staat men nu voor het standbeeld, dan ziet men voor en rechts: water, bijna niets dan water, maar is dat water nu de zee of is het de Wester-Schelde, waarop De Ruijter toch wel nooit een zeeslag zal geleverd hebben, wel op de Noord- zee, waarheen hij, over de stad ziende, wordt ver- ondersteld zijn oog te richtenergo, staat het standbeeld met het gezicht naar de Noordzee en dus juist zooals het staan moet. Jammer zou het dus zijn, wanneer het op den zee-boulevard geplaatst wordende, tengevolge van onjuiste op- en aanmerkingen eene andere richting gegeven werd, doch ik hoop met grond te mogen veronderstellen, dat de tegenwoordige Vlissingers in dit opzicht niet wijzer zullen willen zijn dan hunne vaderen van voor 50 jaar. Het meisje, dat bij de gasontploffing bij de firma Van Laer op de Hoogstraat te Rotterdam, nu twee jaar geleden, de beide handen verloor, is thans in zooverre hersteld, dat zij binnen eenige dagen in den kring harer familie zal terugkeeren. Zij is voorzien van 2 kunsthanden, en schrijft daarmede een zeer duidelijk leesbaren brief. De kweekeling van de Rijkskweekschool voor onderwijzers te 's-IIertogenbosch, die voor enkele dagen verdween, is door de politie te Nijmegen aangehouden en naar 's-Bosch teruggebracht. Hij had plan om te voet naar Friesland te trekken en de ouderlijke woning aldaar weer op te zoeken. PJEIUIIjIjEITOlir. Schets uit het leveii der PaHjsche 16) Kapitalisten. Beurtelings snuffelt hij in de boeken en registers, lees de couranten, schrijft, rekent, en doet dat alles met koortsachtige haast en inspannirg. Als het zeven uur slaat, treedt zijn bediende met de koffie binnen. Hij drinkt dan haastig een grooten kop uit, om dadelijk weer, even ingespan- nen als vroeger, voort te gaan met werken. Om 8 uur blaast hij de kantoorlamp uit, haalt de gordijnen op, rust even uit bij den haard, om Bpoedig daarna zijn werk bij het flauwe daglicht, dat nu in zijn kamer komt, te vervolgen. Taboureau was baron, doch niet door geboorte, hij had zijn adelbrieven van een klein Duitsch vorstenhuis gekregen, hij nam den titel van bankier aan, doch was feitelijk een geldschieter, die in allerlei zaken betrokken was. Bij de geldmannen ging hij niet door voor rijk, ofschoon men echter de soliditeit van zijn firma nimmer in twijfel trok. Hij had zijn zaak op vergevorderden leeftijd be- gonnen. Het was hem in den beginne tegenge- loopen, doch hij had zich weten staande te houden, zoodat ieder, die geld bij Item gedeponeerd had, voor geen cent schade leed. Het was geen man van fijne vormen of beschaving, integendeel, hij was vrij lomp in den omgang, doch men vergaf hem dit gaarne, omdat men overtuigd was, dat het geld nergens veiliger en beter bewaard werd dan bij Taboureau. Toen het negen uur sloeg, stond hij op, ging in een andere kamer, en kwam eenige minuten later terug, geheel in het zwart gekleed, met den hoed in de hand, gereed om uit te gaan. Toen schikte hij de papieren bijeen, die hij mede wilde nemen en drukte daarna op den schelknop. De kamenier van zijn vrouw verscheen. ,/Hoe heeft mevrouw het vannacht gemaakt P" vroeg hij op ongerusten toon. K Mevrouw is rustig geweest." ,/Zoo, heeft de ongesteldheid van gisteren geen verdere gevolgen gehad ffNeen, mijnheer." z/Wat heeft de dokter gezegd z/Dat hij vandaag zou terug komen." z/Heeft hij niets gelast ffZeer weinig." ,/Goed als er iets bijzonders gebeurt, moet gij mij dadelijk waarschuwen, gij weet waar ik ben." Hij wilde weggaan, maar bedacht zich even en zeide nog„Als mevrouw vraagt waarom ik niet bij haar gekomen ben, moet gij zeggen, dat ik bevreesd was, haar in haar rust te storen en dat ik dezen ochtend niet bij haar kan komen, omdat ik zaken heb." De bankier ging weg, liep den boulevard af tot aan een dwarsstraat, waar hij voor een koets- poort kwam, welke hij doorging, en zoo op een binnenplaats kwam. Het kantoor, waar hij zaken deed, kwam op die binnenplaats uit. Het was bijna gelijk met de straat en verdeeld in een aantal achter elkander gelegen vertrekken van verschillende grootte. Het eerste vertrek was een groote zaal, waarin verscheidene banken stondenverder zag men een aantal loketten, evenals bij een kaartjesbureau van een spoorwegstation. Achter elk van die loketten was een bureaulist, die het altijd druk had met het publiek te woord te staan. Een invalide, met het legioen van eer op de borst, in een uniform gestoken, vervulde de rol van concierge in deze zaal en deelde nummerbriefjes aan de personen uit, die hier voor zaken kwamen. In het volgende vertrek waren verscheidene be- ambten. Daar zag men twee groote brandkasten. Een voor de gedeponeerde gelden, en een voor de gelden, die men moest uitbetalenelk van die afdeelingen had zijn eigen kassier. In het midden van dit kantoor stond een bode deftig in het zwart gekleed. Verscheidene kleine bureaux kwamen in dit ver trek uit en waren weer de speciale kantoren voor beurszakenhypothecate leeningenfinantieele ondernemingen, of waren bestemd tot het geven van rechtsgeleerd advies in geldzaken, en het op- stellen van contracten. Geheel achter in het gebouw was het heilige der heiligen, of het kabinet van den chef van het kantoor. Men moest, om daar te komen, een heel langen gang door en in dien gang stonden dikwijls een paar honderd personen te wachten, om toe- gelaten te worden. Taboureau was, zooals men reeds begrijpt, hier de chef. Alvorens naar zijn directiekamer te gaan, hield hij inspectie in de bureaux. Dan sloeg hij een onderzoekend oog op elk loket, liet zich de presentie- lijst geven, had hier wat te zeggen, daar weer wat te vermanen, ginds wat te berispen enz. In het kort, tegenover zijn geemploieerden vertoonde Taboureau zich altijd als een knorrig, ontevreden mensch, die steeds onrustig was en altijd wat te vitten moest hebben. Wanneer hij op het kantoor kwam, gaven de beambfen elkander een sein, door van kantoor tot kantoor te roepen ,/Hij is in het gezicht." Was hij nog al in zijn humeur, dan riep men z/De papieren zijn aan het rijzen.'' Maar meestal was het het omgekeerde, en dan riep men //De papieren zijn aan het dalen," of z/de koers zakt snel." Dan drukte men in per- centen de vermoedehjke hoeveelheid berispingen uit, vermaningen en hatelijkheden, welke men dien morgen weer hooren zou. Was hij weg, dan wreef men zich de handen en riep men, //bah, wat een lastige vent. Precies zoo'n oude hond, die altijd moet grommen. Neen, het is een brombeer. Zou hij geen geld genoeg heb ben Geld weet hij altijd te maken, al moest hij het ook uit de straatsteenen slaan. Nu, hij is weg, wat ruimt dat op." Weldra verstomden die losse gezegden, want er kwamen menschen aan de loketten om geholpen te worden, en dan hoorde men,/Geef uw adres." z/Nieuwe couponbladen." ;/Hoeveel?" //Later zal u schriftelijk antwoord krijgen." //Morgen terug Op groote bureaux teekenen de heeren als de kantoor* tijd begint hun naam op een lijst. Dit is het middel om met een blik te zien of de geemploieerden wel op tjjd komen. AAXBIEDIN^KN AANTRAGlif 'BUM .OWC

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1