De Lan<ll>ouwteiitooiistelling te Dordrecht. Er zijn spotprenten gemaakt, die den zomer van 1890 voorstellen als eeu beschonken juffrouw, wier kleediug geheel verregend en verwaaid is, die wegens misbruik van vertrouwen en vernieling, door twee politie-agenten onder woedende gebaren van bet beirogen volk wordt opgebracht. Denkt men al het leed weg, dafc de zomer ons berokkend heeft, neemt men in aanmerking, dat de taalgeleerden den zomer voor een lieer verklaren, en beschouwt men he' prachtige weder, waaronder de landbouwtentoonstelling te Dordrecht werd inge- wijd, dan is men geneigd die heeie prent voor hoogst ongepasten spot te houden, te meer, daar in dien zomer zooveel prachtige iuzendiugen zijn gegroeid. Hot was toch zulk schoon zomerweder, dat velen met mij aan een tocbt met eeu der talrijke stoombooten, die Dordrecht aandoen, de voorkeur gaven boven de reis per spoor. Het was een genot op het dek der boot te zitteu en de landelijke oevers van tijd tot tijd te zien afwisselen met scbeepswerven te Feyenoord, Alblas, Kinderdijk enz., waar de talrijke ijzeren schepen, die men op stapel ziet staan, wel getuigen, dat wij in dien tak van industrie, niet voor den vreemde behoeven onder te doen. Eindelijk kwam Dordrecht achter een bocht der rivier te voorscbijn, zich badende in een zomerzon, aan den oever van het spiegelgladde water, waarin men eeu tweede Dordrecht in omgekeerden stand zag. Als een mensch naar een landbouwtentoonstelling gaat, doet hij wel zijn gemoed met landelijke ge- voeiens te vervullen, en hiertoe was het tochtje per boot zoo uitstekend geschikt geweest, maar helaas, alle illussie werd dadelijk weder vemietigd bij het aan wal stappen. Een dobbelsteen, op vier wielen, een vorm, dien men hier voor de tram gekozen heeft, staat voor uw oogen en trakteert u dadelijk op het vervelende opschrift»Van Houtens Cacao," hetgeen op moderne wijze ,/Welkom in Dordt," wil zeggen. Doch zoodra als men maar even zijn voet in de stad heeft gezet, en de vlaggentooi aanschouwt, dan begint men zich een klein denkbeeld te vormen van de sympathie, waarmede het landbouwfeest in deze grijze veste begroet wordt. In de stad zelve viert men er een soort van Belgische voorjaarskermis door. Er is gelegenheid tot poffertjes eten, de ambulaute manege, die ook op de Rotterdamsche kermis stond, is er opgeshgen, in een theetuin is eon stoom-v^locipedemallemolen geplaatst, enz. Een der stalhouders reed, zeker uit pure blijd- schap, dat het tentoonstelling was, in een licht wagentje, met zes paarden bespannen, terwijl een ander toonde, dat men met een vierspan voor een gelijk wagentje veel spoediger vooruit komt. ie oordeelen naar den vlaggentooi en de amu- sementen, bij gelegenheid van de tentoonstelling, zou men zeggen, de menschen zijn hier de geest- drift in persoon. Als echter de heer Visser van Hazerswoude zijn openingsrede heeft gehouden, dan zou men weer zeggen, de tentoonstelling is de Dordtenaars onver- schillig, want de bijvalsbetuigingen gelijken veel op een onderdrukt euchten en het handengeklap geschiedde op een wijze, alsof men bevreesd was zuigelingen wakker te maken. Het is hier echter de etiquette, die de menschen schijnbaar onverschillig maakt, Tal van prachtige damestoiletten verschijnen bij de openingsrede, hoofdofficieren en officieren van garnizoen en schutterij zijn tegenwoordig, zoomede een lid van Gedeputeerde Staten, de burgemeester van Dordrecht, leden van den gemeenteraad enz. Daarwaar zooveel hoogwaardigheidbekleeders bijeen zijn, hoort man nimmer dat krachtige hoera en die daverende toejuichingen, die zoo welgemeend uit den boezem van het volk kunnen komen. Dit neemt niet weg, dat de rede van den heer Visser van Hazerswoude en de repliek van den burgemeester van Dordrecht, krachtiger bijvalsbe- tuigingeu waardig waren geweest dan het poffen van eeu paar geganteerde handen op elkander, en het geroep vau bravo met een heel pieperig stem- metje. komen." ^Dat is een zaak, die ons niet aangaat loket nummer zooveel moet u wezen." Wat Taboureau betreft, deze was in zijn directie- kamer, terwijl tal van personen achter elkander in den gang stonden om toegelaten te worden het had er veel van weg, of die menschen bezig waren om voor een optocht aan te treden. Tot Taboureau drong men niet gemakkelijk door. Vddrdat men bij hem kon komen, moest men een voorvertrek door, waar een secretaris zat. Aan dezen moest men eerst zijn verlangen kenbaar ma ken, en dan werd men gewoonlijk naar loket nummer zooveel verwezen. Als er sprake was van rekeningen aan te zui- veren, opeischen of deponeeren van groote geld- sommen, geven van advies, financieele ondernemin- gen, voorschotten aan fabrieken, borgtochten voor aaunemers, geld wagen voor het exploiteeren van uitvindingen, dan werd men wel eens bij Taboureau toegelaten. Somtijds bracht het exploiteeren van nieuwe uitvindingen kolossale winsten op, maar er waren ook dikwerf uitvinders, die geld vroegeu om de gekste dingen in praktijk te brengen. De een wilde een luchtspoorweg aanleggen en de menschen langs een koperdraadje over den Atlantischen Oceaan vervoeren. Een ander wilde alle paarden afschaffen en rij- tuigen gebruiken, die door saamgeperste lucht be- wogen, met een druk van den vinger bestuurd koudeu worden. Met deze voertuigen zou men niet alleen het onderhoud der paarden, maar ook het weekloou van den koetsier uitwinnen. Menschen, die van armoede niet onder dak Het terrein van de tentoonstelling is, niettegen- staande men er het prachtige Ohmeesch Hindoeseli- Pcrzisch zomerhuisje van den heer Visser en den bi koorlijken waterval uit den Hout mist, raooier an gelegd dan te Haarlem. De bloemperkeu zijn hier met smaak gearrangeerd en maken van het terre n een aangeuame wandeldreef. Een tropische hitte heerschte er op het oogenblik er opening in het gebouw, waar de rede werd uitgesproken. De geuren van de bloemen, ver- mengd mel de scherpe lucht van de geexposeerde kaas inaakte het daar zeer benauwd, om welke reden men zich spoedig na afloop naar de restauratie begaf, om zich te verfrisschen. Het consumabel is daar goed en niet al te duu op de tafeltjes liggen de prijslijsten, zoodat men niet beet genomen kan worden. Een groote fontein, die naar gissing een straal water, van 5 h 7 cM. diameter, 8 M. opspuit, is het hootdornament van de tentoonstelling. Het- zelf'do centriiugaalpompje, dat den waterval in den Hout voortbracht, dient nu weder om de fontein te doen springen. Landre en Glinderman hebben eer van het kunststuk, dat zij niet hun uitstekend geconstrueerd pompje verrichten, maar zij zullen mij moeten toegeven, dat die fontein aldus voort- gebracht kolen kosl. Er staat dan ook een vrij krachtige locomobiel, om dat pompje het noodige getal omwentelingen te geven. De heer Manifarge, de representant van de firma Massee en Huogland, te Goes, lokt tal van kijkers naar zijn miniatuur-stoommachine met stroosnijder. Het is een allerliefst machinetje, dat, wat meer zegt, in een oogenbiik vrij wat haksel maakt. De pnjs met stroosnijder is f 450, hetgeen waarlijk met te duur is. Daaren boven kan dit machinetje voor het leveren van kracht bij aUerlei landbouw- werk gebruikt wordenals men met den heer Manifarge in overleg trad, zou het ook zoo inge- ncht kunnen worden, dat het in een speelvaartuig geplaatst, dit in een aardig stoombootje veranderdm Als men de rijtuigexpositie beschouwt, bejam- mert men het, dat deze industrie, waarin ons va- derland gerust tegen den vreemde kan concurree- ren, met meer in het buitenland bekend is. C. Vau He)den, rijtuigmaker te Delft, exposeerl een nette tilbury, die 8 maanden gebruikt kan worden zouder smeren. Door middel van leder, in welks porieu, zooals men weet de vetstoffen iudrin- gen, dat opgesloten wordt in een bus met herme- tisclie sluitiug en dat men aandrukt met een moer- inrichting, welke door een onhandige nimmer te stijf kan aangezet worden, schijnt het probleem om eeu as met langdurige zelfsmering te maken, te zijn opgelost. De tilbury is ook van een sierlijke, lichte constructie en loopt bij uitstek gemakkelijk. De prijs er van is f 400. J. Cos, van Halfweg, rnunt uit in het vervaar- digen van ijzersterke boerenwagens, bestemd om over kleiwegen te rijden. Voor f 180 moet een derj elijke wagen, een model van soliditeit, te koop zijn. B. 1Van Rijswijk, uit den Haag, exposeert een coureuse, die door lichtheid, sierlijkheid, en net held uitmunt, de prijs van dit prachtige wagen tje is f 950. f 6 s Gp het gebied van hoefijzers, paardetuigen enz. is ook veel te zien. II. Zoeteman uit Dordrecht exposeert een model om eeu serre door middel van watercirculatie te verwarmen. Ook op dit gebied staat de industrie niet stil en firma s, die zich daarmede bezig hou den, deden niet kwaad eens te onderzoeken, wat Geneste ie Brussel ook op dit gebied doet. Van Nievelt uit Dordrecht geeft aanschouwelijke voorbeeldt n van de voordeelen, die door bemesting lerkregeu worden. Hij exposeert nevens zijn mest- stoffen granen en hooi van een stuk land, waarvan het eene gedeelte bemest werd en het andere on- bemest bleef. Het graan, geoogst van het bemeste deel, steektzeer in het oogvaliend bij dat van den o bemesten grond af. Hit hooi van den bemesten grond is van uitstekende kwaliteit. Dat van den onbemesten grond bestaat uit weinig gras, maar uit veel Stengels van boksbaarden, kweek, ganzen- rnier, verdroogde schoentjes en muiltjes en hoe of al dat, voor het vee oneetbare onkruid, al meer hcet. Wij zien hier den regel al weer bewaarheid, konden komen, en geen bos stroo hadden om op I te liggen, wilden geld hebben, om huizen van 22 verdiepiugen in den vorm van een Babylonischen toren te bouwen. Elektrische liften zouden de menschen van verdieping tot verdieping voeren, door het drukxen op een knop zou men dadelijk vuur en licht kunnen bekomen. Eten behoefde men zelf niet meer te koken, er zou een centraal- kookhuis zijn, men behoefde 's morgens maar aan den kok te telefoueeren, wat men dien dag hebben wilde, om het ter bestemder uur, door een lift warm en wel in de kast van zijn kamer te zien staan Een ander had een machine uitgevonden om koeieu te slachten en tegelijk alles langs machinalen weg voort te brengen, wat door veel bewerkingen van de koe komt. Met zijn machine had men niets anders te doen, dan de koe er in te plaatsen, e;t het mechaniek in h<jt werk te stellen; weldra verschenen dan voor bepaalde openingen soepbeen- tjes, balletjes gehakt, rollendes, lapjes, ribstukjes en aan de andere zijde rolden nit verschillende goten beenen naaldenkokers, knoopen en ten slotte ook sclioenen, geheel kant en klaar. loch kwamen er somtijds werkelijke genieen onder de dwazen voor. Allen vertelden den bankier, dat er schatten met hun uitvindingen gewonnen konden worden, en als hij hen maar eerst met geld hielp, om'al dat moois te maken of te laten maken, dan zou hij het leeuwenaandeel van de schatten krijgen, die er verdiend werden. Maar het eerste, wat^r'noodig was, was geld, en dat kreeg men niet licht uit de handen van den bankier zonder voldoende zeker- die zoo menigmaal. uit het oog wordt vnrloren, d?t, we land bemesting noodig heeft, om het gras groeikraeht genoeg te geven, teneinde het onkruid te veistikken. Op schrale gronden wordt onkruid de baas en verstikt het gras. Op het gebied van zuivelbereiding wordt dezelfde boterfabnek met Lavalle's separators als op de ten toonstelling te Haarlem geexposeerd. De heer Visser van Hazerswoude laat nu door de leerlingen van de school te Oudshoorn ook kaas maken. Deze verbeterde zuivelbereiding krijgfr, niettegenstaande net entree f 0.25 is, toch druk bezoek van vele belangstellenden. Voor diegenen, welke van de zuivelbereiding een studie maken, zal een kennismaking met den heer Kriebel uit Amsterdam, melktechnicus, niet onwelkom wezen. Deze firma exposeert een prach tige verzameling instrumenten, die bij het beoor- deelen der kwaliteit van melk ontnisbaar zijn, Eenig in zijn soort is zijn collectie bacterien, die in de melk aanwezig zijn. Men make zich niet ongerust, het zijn niet alle ondeugende bacterien, die ziekte of dood veroorzaken, sommige doen mis- schien uitstekende diensten bij het stiemmen van de melk in de kaaswording. Zeer veel moet nog door de bacteorologie opgehelderd worden, en pro- lessor Koch, die in dat vak een baas is, heeft op het Iaatste medische congres te Berlijn niet ondui- dehjk laten doorschemeren, dat de wetenschap daaromtrent zijn Iaatste woord nog niet heeft gezegd. lun, die wat meer van de eigenschappen en het onderzoek van melk willen weten, kunnen wij aanraden eens met den heer Kriebel kennis te ma ken, die menigeen op zaken zal wijzen, waarover hij nimmer gedacht heeft. Bij een expositie van oliepitjes of gronduoten, waarbij ook gedroogde spoeliug is geplaatst, liggen voor belanghebbenden twee brochures van den wel- bekenden landbouwtechnicus, den heer A. F. Marlet uit Delft. De lezing van die brochures, waarvan men op aanvrage gratis een exemplaar kan krijgen, raad lk een ieder aan, die op de hoogte wil zijn van de veevoermiddelen. Ze zijn zeer duideiijk ge schreven, en van groot nut voor den landbouwer; wenschelijk ware het, dat er meer van zulke uit- muntend geschreven brochures over landbouw- onderwerpen aan belangstellende tentoonstellingbe- zoekers konden uitgereikt worden. J. Lips uit Dordrecht exposeert een brandkluis- deur waarin weder een braudkast staatdit is een prachtstuk van bankwerkerskumt. Wij wenschen van harte, dat de boeren zulke goede zaken mogen maken, dat zij alien bij Lips om eeu braudkast moeten komen, dan gaat het en de landbouw en de nationale smidbankwerkers goed. Met aangename zelfvoldoening aanschouwden wij het kuiperswerk vau D. Spoor te Bodegraven. -Dat is eerst werkstijl. Het geexposeerde was een plaatsje op de Parijsche tentoonstelling waard ge weest. Ik ben het met het afronden der binneuk m- men van het vaatwerk, door de firma, volkomen eens, die scherp haaksche randen zijn altijd vuil- nishoeken, die niet schoon zijn te krijgen. De manier, waarop het altoos durende klemmen der deksels voorkomen wordt, bij een hangende karn- ton, is rationeel. Het is een waarheid, dat zoo'n hangende ton rond voor de vulling en ovaal na de vulling is, doch wie denkt daar altijd om? De firma voorkomt dit gebrek door de ton ovaal te maken, de kleinste as staat haaks op de lijn, die door de ophangpuuten gaat; door den druk van het vocht in de ton wordt deze van zell rond en kan het deksel nooit klemmen. Voor dames, die aan landbouwstudie doen en liefhebberij hebben, zelf een pondje of een half- pondje boter te maken, exposeert Kriebels heel heve, haudige karnmolentjes; deze schijnen uit Zwitserland afkomstig te zijn, waar de dames meer aan een dergelijke liefhebberij doen dan hier. Voor melkinricbtingen en melkleveranciers is de transportton, die niet anders dan door den afzen- der en door den ontvanger kan geopend worden, van groot nut, want het vaderlandsche spreekwoord, „dat er tusschen de maat en den strijkstok veel blijft haugen," is maar al te waar. Op deze ten toonstelling, treft men goede en goedkoope model- len transporttonnen aan. De tentoonstelling, is een bezoek overwaard, er is' op het uitgestrekte gebied van landbouw van alles te vinden. Ofschoon zij wel eenige overeenkomst heeft met die te Haarlem, meen ik toch, dat er ook in dit jaar vooruitgang is te bespeuren, De liefhebberij om in te zenden, neemt eer toe dan af en de iu- zendingen worden gaandeweg degelijker. Een zeer net publiek profiteerde van den openings- dag, om alles met belaugstelling in oogenschouw te nemen. -Nogmaals, er valt veel, zeer veel te genieten, niet alleen voor den landbouwer, maar ook voor den bloemkweeker, want ook op het gebied van bloemen en bouquetten is vrij wat ingezonden. Wij wenschen van harte, dat het weder de spot- prent, die er op gemaakt is, gedurende de ten toonstelling zal blijven logenstraffen en hopen, dat de commissie voor hare ijverige en flinke bemoei- i'ngen de voldoening zal smaken, dat het publiek die door zijn belangstelling zal weten te waar- deeren. Schiedam, 9 Sept. Op de aanbevelingslijst voor directeur der hoogere burgerschool alhier zijn door Burgemeester en Wethouders in alphabetische orde geplaatst dr. B. C. Goudsmit, leeraar aan de hoogere bur gerschool^ en aan het gymnasium te Zutfendr. W. J. Steenhuis, leeraar aan de hoogere burger- school en het gymnasium alhier. De heer S. Poons, alhier, heeft met gunstig gevolg examen voor Israelitisch godsdienstonder- wijzers (middelste rang) afgelegd. Mevrouw de wed. J. G. van Dusseldorp De Kok, onlangs alhier overleden, heeft bij testa- mentaire beschikking bepaald, dat alien, die onder- stand van haar ontvingen dien gedurende hun gansche leven zullen blijven genieten uitgezonderd de minderjarige verpleegden in gestichten, bij wier uittreding uit het gesticht de onderstand ophoudt terwijl zij aan het diaconiehuis der Fled. herv. gemeente alhier f 4000 heeft vermaakt. Blijkens de zevende tienjaarlijksche volks- telling bedroeg de werkelijke bevolking van Schie dam op 31 December 1889 12,148 mannen en 13.385 vrouwen, totaal 25.533 personenVlaar- dingen 6004 m., 6618 vr., totaal 12.622 perso nen Vlaardinger-Ambacht 620 m. 570 vr., totaal 1190 personen; Maassluis 3089 m. 3366 vr., totaal 6455 personen, Maasland 1304 m. 1344 vr., totaal 2648 personen; Kethel 708 m. 675 vr., totaal 1383 personen; Overschie 2052 m. 2136 vr., totaal 4188 personen Schiebroek 202 m. 183 vr., totaal 385 personen; Pernis 1283 m. 1363 vr., totaal 2646 personen. Hieronder zijn begrepen de personen, die ver- klaard hebben in de hieronder gemelde gemeenten te wonen, doch wier woonplaats daar niet is ge- vonden Schiedam 5 m., Vlaardingen 3 m. 1 vr., Overschie 1 m. en 1 vr. Op de tentoonstelling der Hollandsche maat- schappij van landbouw te Dordrecht is in de afdee- ting voedingsmiddelen, dienende tot vetmesting, bekroondde Schiedamsche Spoelingvereeniging, voor hare inzending spoelingraeel, met den 3n prijs de Nederl. gist- en spiritus-fabriek te Delft, voor gedroogde spoeliug, met den 2n prijs, en de Nederl. oliefabriek te Delft, voor grondnotenmeelmet den In prijs. Door de Nederlandsche Stenografen-Vereeni- ging ,/Willem Stolze" werd bij gelegenheid van den lOen verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina der Nederlanden, aan Z. M. den Koning, als hulde aan H. K. H. de Prinses aangeboden, een in pracht- band gebonden ,/Leerboek der Nederlandsche Steno graphic (systeem Stolze) voor de Nederlandsche taal bewerkt door J. L. Wery." Z. M. de Koning heeft de Vereeniging hierop het volgende schrijven doen toekomen. Jt Loo, 4 Septembei 1890. Zijne Majesteit de Koning draagt mij op, de Nederlandsche Stenografen-Vereeniging //Willem Stolze" te 's-Gravenhage, dank te zeggen voor het held. Verstand van zaken bestaat daarin, zeide laboureau, dat men nooit een cent van zijn eigen geld waagt. Als er een zaak op touw moet gezet worden, geeft de een zijn denkbeelden, een ander zijn crediet, maar de onnoozele halzen geven hun geld. Even als altijd, verschenen er ook dien morgen een aantal uitvinders by hem. Hij hoorde hen aan, glimlachte of haalde de schouders op, al naar het te pas kwam, doch scheepte ze steeds af met te zeggen, dat hij geen geld genoeg had om het te wagen. Nu kwam er een grijsaard bij hem biunen, die zoo maar zonder komplimenten tegenover hem plaats nam. /,Zoo, vader Courtois," riep de baron, ,/wat voert u hier //Het ellendige geld." laboureau schaterde het uit vau lachen bij dat antwoord. v Koin je halen of brengen "Ik kom een armoedig beetje brengen." //Zoo, hoeveel is dat armoedig beetje z/Twaalfduizend francs." //Wat drommel, heb je ten inbraak gepleegd?" »Wel neen, ik heb een lapje grond verkocht." laboureau lachte opnieuw, nam een groot boek en schreef. De inbrenger van de twaalfduizend francs bleef geduldig wachten tot de bankier klaar was. Het was een man van zeventig jaren, met een gelaat, dat door de pokken geschonden, en een vel, dat zoo geel en verdroogd als perkament was. Hij was uiterst armoedig gekleed, zijn brotk was ge- lapt, zijn hoed was vol deuken, zijn jas was kaal en zoo verschoten, dat de kleur er niet van te herkennen was. Ilij was oudkleerkoop, maar han- delde in alles, en kocht even goed oude lorren en beenen als heele salon-ameublementen en kunst- werken van hooge waarde. Deze en gene gaf hem een aalmoes, omdat men hem, wegens zijn armoe- dige kleeuing voor een bedelaar aanzag. Hij leefde dan ook als een behoeflige. Zijn dochter liet hij werken als een paard, stuurde haar naar de bedee- ling, woonde met haar in een krot, en gaf haar bijna geen geld om huis te hou len, zoodat er bijna geen eten op tafel kwam. Toch had die man bijna een millioen bij Taboureau uitstaan en was eigenaar van vijf groote huizen. Zie zoo," zeide Taboureau, //ik heb dit maar weer bij het vorige geschreven. Waar is nu uw geld Het geld kwam nit een oude, vette portefeuille in de gedaante van bankbriefjes, en werd aan Taboureau overhandigd. z/Waar moet ik het beleggen vroeg Taboureau. #Dat is uwe zaak en niet de rnijne," was het antwoord, ,/ik weet dingen, die duizend frank waard zijn, voor twintig frank in te koopen, en gij moet weten het geld zoodanig uit te zetten, dat men er het meest van trekt. Ik vertrouw u." z/En als ik u nu eens bestal?" jiDan zoudt gij uw zelven het meest te kort doen." z/Maar, papa Courtois, gij zijt een klant, die de moeite waard is te bestelen. Gij weet toch wel, dat ik nu bijna een millioen frank van u heb." Het gelaat van den oudkleerkoop teekende een stil genot. (IVordt vervolgd.)

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2