Geldmannen. N°. *78. Eerste JaargaBg. Zaterdag 13 September 180O. BINKENLAND. Abonnementsprys: Per drie maandenf —.90 franco per post. 1.— m voor h.et Bu.i ten- land 1.55 Afzonderlijke nummers. —.05 Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever C. J. BLOMMEHDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Frys der Advertentien Van 1—5 regela f —.BO. Iedere regel meer. JLO Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familiebekichtenper annonoe —.40 Dienst -.85 Zij, die zich met het vol- gentl kwartaal, aanvaiigende 1 October a.s., op d i t blad wenschen te abouneeren, ontvangen de nog tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. De Koningin en de Prinses stoomden Dinsdag om halftwee het. station Arnhein binnen. De bur- gemeester heette den vorstelijken personen welkorn en gaf de verzekering van de onwrikbare trouw en liefde zijner stadgenooten aan en voor het Stain- huis van Oranje. De Koningin antwoordde dat zij, vroeger eenige oogenblikken te Arnhem vertoefd hebbende, de schoone stad verlangde weer te zien. De dochter van den wethouder Cordes bool den hoogen be- zoeksters hierop fraaie bloemen aan. Buiten het station stonden duizenden belang- stellenden, die de Koningin en de Prinses levendig toejuichten, terwijl de schutterijmuziek de volks- liederen speelde. Een korte rijtoer langs Rijnkade en Singels werd gemaakt, waarna precies te twee uren de Vorste- lijke personen aan het gebouw van de schilderijen- tentoonstelling nitstegen. In het fraai met bloemen versierde gebouw werden Hare Majesteit en de Prinses door den President der Tentoonstellings- commissie, mr. Aberson, alsmede door alle autori- teiten, vele inzenders en enkele genoodigden, die in een halven cirkel waren opgesteld, ontvangen. De heer Aberson vroeg, nadat bouquetten waren aangeboden, verlof om, namens de Commissie, aan Hare Majesteit dank te mogcn betuigen voor de hooge eer aan deze eersteling der Arnhemsche kunsttentoonstellingen te beurt gevallen en drukte den wensch nit, dat Hunne Majesteiten, die reeds zooveel voor de kunst hebben gedaan, de liefde daarvoor ook bij de geliefde Prinses, onze aan- staande Gebiedster, mocbten aankweeken. Prachtexemplaren van den catalogus werden aan geboden, waarna de Vorstelijke Personen door de zalen werden rondgeleid, waarbij menige schilderij door H. M. met aandacht werd bezicbtigd. De iijtoer werd daarna voortgezet naar de wo- ning van den Commissaris des Konings. Door jonge meisjes en kinderen, in het bijzonder van scholen en gestichten, maar ook uit particu- liere woningen en door lieve kleinen uit de volks- klasse en den werkenden stand, werden de bemin- nelijke Koningsdochter en Hare Koninklijke Moeder prachtige en fraaie bouquetten aangeboden, zoodat al spoedig het rijtuig geheel met bloemen gevuld was, die alien 's avonds bij het vertrek naar het Loo in den Koninklijken wagon werden medege- nomen. Ten huize van den Commissaris des KoniDgs werden eenige ververschingen gebruikt, daarna FEITJIXjIiElTON. Schets uit het leven der Parijsche 10) Kapitalisten. „Gij zorgt immers, dat ik nog al wat van dat geld trek vJa, heb daar geen zorg voor, maar veronderstel eens, dat ik met de noorderzon verhuisde." „Dan hebt gij nog een schoonpapa, die er goed voor is." ffGij zijt een leeperd, Courtois, die verdient rijk te worden. Ik ga nooit met stille trom weg, of ik moet zooveel geld als Rotschild in de brandkast hebben liggen. Nu, wat zoudt gij doen, als zij u eens zooveel geld in bewaring gaven?" ,/Ik ging er ook van door," zeide Courtois, ,/nie- mand zou weten, waar ik ooit gebleven was." De beide mannen schaterden het nu uit van de pret. Zij begrepen elkander volkomen. Zij ver- trouwden elkander, omdat het belang van den eenen ook dat van den anderen was. Zij bewonderden elkander, omdat de een niet onderdeed voor den ander in de kunst van geld maken, maar haatten elkander toch, omdat zij jaloersch waren op elkan- ders schraperstalenten. Op Courtois volgden verscheidene mannen van hetzelfde gehalteal deze personen hadden drukke zaken met Taboureau. Toen kwam vader Samuel. Met hem was het een ander geval. Hij was vroeger rijk geweest, werd Bronbeek vluchtig bezichtigd, waar generaal Van der Heyden als begeleider dienst deed. Van Bronbeek reed H. M. met de Prinses over de z.g. Steenentafel terug naar de stad, naar het huis van den Burgemeester. Den weezen van het burgerweeshuis werd hier gelegenheid gegeven hun opwachting te maken en kwamen met twee bouquetten aangedragen voor de Koningin en de Prinses. Voor het Prinsesje was gezorgd, dat deze zoowel ten huize van den Com missaris des Konings als van den burgemeester eenige Arnhemsche ingezetenen van gelijken leeftijd als onze toekomstige gebiedster. Hoewel het Prin sesje hen na een enkel woord van Hare Majesteit vrijmoedig tegentrad, liep de conversatie der jeug- digen een weinig stug. Tegen vijf uren keerden de Vorstelijke Bezoek- sters naar het Loo terug. Gisteren werd de Hofstad door de Koningin en de Prinses bezocht. Aan het Rijnstation werden Zij verwelkomd door den Groothertog van Weimar met gevolg, alle autoriteiten uit de residentie en een talrijke menigte, die er zich blijkbaar over verheugde weder het aanvallig Koningskind, dat velen zoo dikwijls in het Haagsche boseh zich met haren hoepel hebben zien vermaken, thans naast hare Vorstelijke Moeder in hun midden te zien. Dadelijk na aankomst maakten de Koningin met de Prinses, een rijtoer door de Jacobalaan en de Laan van Nieuw Oosteinde naar Voorburg; over de Hoornbrug en den Rijswijkschen weg werd naar de ResideDtie teruggekeerd, waarna H. M. en de Prinses met de dames van het gevolg een lang- durig bezoek brachten aan het paleis van de hoek Heulstraat, en daar eenige zalen bezichtigdeb, zoomede een daar aanwezige collectie fraaie aqua- rellen, waarvan eerlang op verlangen van H. M. eenige naar het Loo zullen worden overgebracht. Te 1 uur werd er gedejeuneerd in de Witte Zaal ten paleize, waar, behalve de te Scheveningen vertoevende Vorstelijke verwanten, eenige autori teiten waren genoodigd. De tafel telde ongeveer 40 couverts. Daarna werd een tegenbezoek gebracht aan den Groothertog in het ,/Hotel Garni" te Scheveningen. Na een korten rijtoer door het met vlaggen getooide 's-Gravenhage, waar zich den geheelen middag een enthusiastische menigte bewoog, ver- trokken de hooge Bezoeksters te 4| u. naar't Loo. Naar d e Post verneemt, zai H. M. de Koningin met prinses Wilhelmina binnenkort een bezoek brengen aan gravin Bentinck van Middach- ten, geboren Van Waldeck-Pyrmont, ophetkasteel tfMiddachten" bij De Steeg. Tot voorzitter van de Eerste Kamer, gedu- rende de zitting, die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September, is beuoemd mr. A. Van Naamen van Eemnes. Ispeculeerde en verloor alles. Taboureau kende hem en wist met welke geslepenheid en doortraptheid hij kon te werk gaan. Dat hij alles verloor, kwam door een omstandigheid, die hij niet bad kunnen voorzien. Die man zou hem voordeel kunnen aan- brengen, dacht hij. Toen hij geruineerd was, ging hij naar hem toe en vroeg hem, ,/wat gaat gij nu doen ,/Weer van voren af aan beginnen," was het antwoord. Wat neemt gij bij de hand?" ,/Ik word geldschieter." „Ja, maar het geld, waar moet het van daan komen „Een man als ik kan het overal krijgen." ,/Welnu,'' zeide Taboureau, ,/ik ben het met je eens, doe, wat gij wilt, maar het vak van geld schieter brengt het meest op. Ik zou dolgraag zelf als geldschieter willen fungeeren, maar ik kan het niet doen, mijn zaak zou er onder lijden. Doch ik stel je voor, laten wij het samen doen. Gij gaat wonen onder menschen, die gij kent. Ik verschaf u geld, gij zorgt, dat het opbrengt, en de winst deelen wij samen." „De vennootschap werd aangegaan, zij bestond nu reeds drie jaar, men verdiende geld als water, en de beide deugnieten verstonden elkander heel goed. Alle maanden kwam Samuel rekening en ver- antwoording doen. Duizende zoogenaamde bijzaakjes, die niet tot den werkkring van een bankier be- hooren, werden door Taboureau met groot voordeel gedreven, met bebulp van zijn stroomannen. Hierna kwam een ongelukkige, die eerst naar Men meldt uit Amsterdam aan //het Vad.", dat de volkstelling aldaar door de Regeering foutief bevonden en een nieuwe gelast is. De burgemees ter vereenigde zich echter niet met de ministerieele beschikking en heeft herexamen door den Raad van State aangevraagd. Dr. Sehaepman zal, daartoe uitgenoodigd, een voordracht houden in de afd. Amsterdam van den Sociaal-Democratischen Bond. De eerste Belflsche Maalschapp] voor pro ducts van kunst- en natuurboler is bekroond met den eersten prijs te Spa voor natuurboter. De Indische begrooting voor 1891, welke eerstdaags wordt ingediend, zal naar men ver neemt een belangrijk tekort toonenmen spreekt zelfs van 20 millioen. Vermoedelijk is de slechte koffieoogst de voornaamste oorzaak. In hare Maandagavond gehouden vergadering heeft de commissie uit de Delftsche burgerij in zake de waterverbetering besloten zich andermaal met een adres tot Z. M. den Kouing te wenden. Dat adres is reeds Woensdag verzonden. Op bet tentoonstellingsterrein te Dordrecht had een der jeugdige bezoekers de onvoorzichtigheid up een der tred-dorschmolens te klimmen en de rem los te maken, waarna de molen begon te werken. Door de beweging viel de knaap en ge- raakte zoodanig met het rechterbeen beklemd, dat dit zwaar gekneusd werd en hij per rijtuig naar huis moest vervoerd worden. Op het internationaal congres lot bestrijding van het draukmisbruik, te Christiana, wordt Neder- land vertegenwoordigd door prof. Van der Lith en dr. E. J. W. Koch, leden van de Mij. tot afschaf- Voort Azn. en L. P. Walburgh Schmidt, leden van den Volksbond. Ook de dames Van der Lith, Koch en Van der Voort wonen het congres bij. Dit congres zal in 1892 te Amsterdam worden gehouden. De heer P. C. Koning, wiens reddingcylinder onlangs te Tou'on en ook te Amsterdam met de zilveren medaille werd bekroond, heeft op Tessel- stoom een nieuw reddingsioestel beproefd. Dit toe- stel, van blik vervaardigd, moet dienen om op schepen overboord te worden geworpen, wanneer er een man te water valt. De toestel bestaat uit twee schepraderen, met eene as verbonden aan een eenigszins ingekeepten cylinder, waaraan eene lija bevestigd is, die met een eind aan boord van een schip vastzit. Het kielwater valt op de schepraderen en voert het toestel snel voort, waardoor de lijn zelf wordt uitgevierd. Komt het voorwerp nabij den drenke- ling, zoo kan deze er zich gemakkelijk lang genoeg mede boven water houden, om weer aan boord teruggehaald te worden. Het reddingstoestel is aan boord van de recherchestoomboot Zeemeeuw inge- scheept, om er verder proeven mede te nemen. loket nummer zooveel was verwezen, maar daarna zoo heftig aandrong om Taboureau te spreken, dat de secretaris hem maar toeliet. ,/Mijnheer," zeide die man snikkend, //ik had vertrouwen in een zaak, waarin uw firma als mede- directeur optrad, de couranten hemelden haar zoo hoog op, dat ik al mijn geld er in stak. En nu ben ik geruineerd." ,/Dat zal zooveel niet zijn, wat gij kwijt zijt." fToch veertig duizend franks." Taboureau lachte medelijdend, ,/Zoo'n kleinig- heid maar," zeide hij. i/Voor u moge het een kleinigheid zijn," zeide de ongelukkige, //maar voor mij was het alles, wat ik bezat. Stuiver voor stuiver heb ik het geld bijeen gebracht, en nu, mijnheer, ben ik doodarm, omdat de zaak, waar ik het in stak, Bchandelijk bankroet is gegaan." ,/Wat kan ik er aau doen?" z/Ik kom vragen, of ik voor de aandeelen, waar- voor ik 40.000 franks betaalde, nog 10 franks bij u kan maken." wZij hebben geen andere waarde, dan die van scheurpapier." //Verschrikkelijk, het is om wanhopend te worden." ^Vijftig duizend menschen verkeeren in hetzelfde geval als u, en troosten zich." //Ja, maar, mijnheer, uw huis was toch mede met de leiding der zaken beiast." ffMen heeft mij ook bedrogen." z/Maar waarom vergoedt dan uw firma deschade niet z/Twee dagen vdordat het bankroet plaats vond, l kreeg ik het juist in de peiling, en kon ik er mij Een fraai model is vervaardigd van het standbeeld voor Jan Pieterszoon Coen, dat te Hoorn zal worden opgericht. In strijd met elders opgenomen berichten, kan worden medegedeeld, dat het onderzoek in zake mej. Aafke Kuypers nog niet is gesloten. Tegen het einde dezer week zijn nog personen gedagvaard. In de eerste dagen van Augustus liepen allerlei verhalen omtrent het overlijden eener vrouw van een aan den Stationsweg te Leiden wonend persoan, die tot gevangenisstraf was veroordeeld. Door het L. Dbl. wordt nu gemeld, dat bij het dieuaaugaande ingesteld onderzoek is gebleken, dat de vrouw in 't geheel niet ten gevolge van ver- giftiging, maar aan natuurlijke omstandigheden, meer speciaal wegens overspanning na een drie weken te voren plaats gehad hebbende gunstige bevalling, is overleden. Het onderzoek geschiedde dan ook niet alleen om het eventueele misdrijf te ontdekken, maar tevens om den verdachten man, zoo het bleek, dat hij geen schuld had, geheel te zuiveren van de op hem geworpen blaam. Politiebeambten bereisden dezer dagen een streek van ons land, alle verdachte herbergen zon- der //vergunning" bezoekende, ten einde de kasteleins op de proef te stellen, of ze ook sterken drank verkochten. Een blad maakte daartegen bezwaar, op grond, dat een ministerieele aanschrijving dit zou verbieden. Het is dus niet overbodig, eens te herhalen, wat er staat in die aanschrijving van 21 September 1889 aan de proeureurs-generaal. De minister schreef nl. overtredingen) belet evenwel niet, dat politiebeamb ten, indien vermoeaen bestaat, dat deze of gene zich aan ongeoorloofden veikoop van sterken drank fcliul- dig maakt, onder zekere omstandigheden zelf mo- gen beproeven, in hoever dat vermoeden juist is, o. a. door zelf, niet in uniform gekleed en dienten- gevolge onbekend, bij den verdachte eene hoeveel- heid drank te bestellen. Volgt op hunne beBtelling hetzij een weigerend, hetzij een weifelend antwoord vdan behooren zij niet verder aan te dringen." Men ziet het onderscheid. Het op de proef stel len is natuurlijk niet verboden, want hoe zouden overtredingen anders ooit te constateeren zijn; maar alleen aandringen, overhalen, bepraten metleugens (zooals te Scheveningen bv. geschied was) is ver boden. Voor zeer vele jaren strandde bij Terschel- ling de //Eldorado," geladen met koper en zilvererts Schip en lading waren totaal weg. Door de „Lu- tine"-beweging kwam men op de gedachte om ook dit wrak bloot te werken en dan het erts evenals schelpen en grint op te zuigen. De heer Ledeboer, van Makkum, ging een overeenkomst aan met de Assurantiemij. te Hamburg en maakte vervolgens tijdig uittrekken. Ik heb nu niets meer met de zaak te maken." vMaar, mijnheer, die geheele zaak rustte dus op leugen eu bedrog?" Dat hadt gij moeten onderzoeken voor uw geld er in te steken.*' ,/Ja, mijnheer, dat is dom, maar zij, die als mede- direkteur in zoo'n onsoliede zaak optreden, om er door hun naam erediet aan te geven, handelen schandelijk." ,/Mijnheer, ik heb niet veel tijd." z/Ik geloof het gaarne, dat ik u verveel, maar ik moet toch zeggen, wat mij op het gemoed ligt. Gij stondt aan het hoofd van de zaak en kondt toen duidelijk zien, dat alles leugen en bedrog was. Toen gaaft gij nieuwe aandeelen uit, niettegen- staande gij wist, dat al het geld, dat er nog gestort werd, verloren was." ,/Dat was een speculatie, om de zaak nog te redden." ,/Maar mijnheer, waarom prees u mij die aandee len zoo sterk aandat ik er al mijn geld in stak z/Ik dacht werkelijk, dat de zaak een goede wen ding zou nemen, het spijt mij innig voor de aandeel- houders, dat het zoo'n keer heeft genomen. Maar vergissen is mogelijk, even goed als een dokter zich in de medicijnen, kan een financier zich in geldzaken vergissen." //Mijnheer, ik weet uit goede bron, dat uw huis het meest bij die vergissing geprofiteerd heeft door de koers van de aandeelen aan de beurs op te laten jagen, en ze toen vrij voordeelig van de hand te zetten." AAHBIEDIN1EN AANTBAOKK K"i-#\r*nprinsP0 np ICnp.ntftrdiiJr I»U .j- TV —A 1- - i i

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1