Burgerlijke Stand, accoord met de reeders van de schelpzuigers ,/Tijd eji yFriesland", Ofachoon oorspronkelijk het zilver- er s afzonderlijk in balen was, zijn de verschillende mama's door elkander geraakt, en van deze ge- mengde stof werden in de gepasseerde week onge- veer 54 las', samen 108 000 KG., geborgen, onder toezicht van den heer Acket. Versckeiden mon sters zijn reeds opgevraagd. Op de te Dordrecht geliouden vergadering der Hollandsche Landbouwmaatschappij werd het voorstel tot het stichten van eene onderliuge brand- waarborginaatschappij met eene meerderheid van 330 stemmen aangenomen. I let is der poli'ie te Leiden gebleken, dat het in een gracht aldaar gevonden kinderlijkje afkomstig is van een student, die het op sterk water had staan. Toen de huisgenooten de flesch bij ongeluk. gebroken hadden, hebben zij den inhoud in het water geworpen. Laudbouwtentooiistelliiig te Dordrecht. Het is, alsof de landbouwtentoonstelling den zomer in het land gebracht heeft. Het is heden tentoon- stelling van vee. De vette varkens ondervinden het, dat er een haast tropische hitte heerscht als zoowat tegen 4£ uur een heele vette van de tentoonstelling naar de waag gereden wordt, komt onze knor knor meer dood dan levend aan. Het beest gedraagt zich ais een mensch, die door een zonnesteek gelroffen is, men werpt hem zout in den bek en dat schijnt te helpen. Maar met alleen de beesten, ook de menschen gevoelen, dat het weer een keer genomen heeft. Het is buitengewoon druk, men is dorstig en de bediening van hem, die het monopolie heeft ge- kregen, op het tentoonstellingsterrein als restaura teur te rnogen fungeeren, is zoo langzaam mogelijk. De kellners zijn vlug en gewillig genoeg, maar er is maar een ingang voor de kellners en een controle-uitgang. Elke kellner moet aan dien controle-uitgang eerst de waarde van het bestelde in koperen penningen (restauratiemunt) betalen. Dat inwisselen kost tijd, somtijds staan de kellners en file, evenals het publiek aan een spoorwegloket met een landziekigen kaartjesuitgever, belast en beladeu met het bestelde steeds te wachten op de inwisseling van tal van voorgangers. Zulk een buffetinrichting is bij een tentoonstelling met een druk bezoek zoo chineesch mogelijk. Op de Amsterdamsche, Bru^seleehe en Parijsche ten toonstelling zou men er wel gekomen zijn op die mamer. Ik heb vermecnd hieraan eenige regelen te moeten wijden, teneinde het bestuur te wijzen op het onge- mak, dat een buffethouder kan veroorzaken, door de controle over een leger kellners, die de bezoekers moeten voorzien, aan een enkelen kassier of koperen penning-ontvanger op te dragen. Velen hebben in die hitte al de martelingen van den dorst moeten ondervinden, niettegenstaande er meer dan voldoeude en zeer gewillig dienstpersoneel komen, Vandaar richtte lk mijn schreden wederom naar Kriebel. Deze verwaphtte leden van een Fransche Jandbouwkundige school en had een proef bereid met een nieuwen roorameter. Hij neemt daartoe een glas van 150 gram inhoud, vult dit met melk droppelt daann een proefvocht, dat de room donker kleurt, en leest dan van de op het glas aangebrachte schaalverdeeliug het percent room af, dat die melk bevat. De working van dit vocht berust op een chemische eigenschap, het geeft dus altijd vertrouw- bare oitkoinsteii. Dames, die zouder dat er eenige scheikundige kennis toe noodig is, willen weten, of haar melk versch of oud of vervalscht is, doen wijs, met bij f^lO- Pa^Je neutraal lakmoespapier te koopeu Is de melk niet versch, dan wordt het lakmoes- papiertje, wanneer men het er in steekt, onmiddel- lijk rood. Heeft de melkverkooper, om het vocht dik te maken, dit vermengd met Bi. Carb. Nat dan wordt het papiertje blauw. ,/Zou u mij misschien willen voorschrijven, ..hoe lk mijn baukierszaken besturen moet?" ,z olstrekt niet, mijnheer, maar daar u er ver- bazende geldsommen mede gewonnen heeft, en ik er door uw schuld ingeloopen ben, zoo vraag ik, geef mij slechts een tiende terug, van hetgeen ik verloren hob. Ik ben vader van drie kinderen, en ik heb er geen brood voor." laboureau keek den man eenige oogenblikken aan, alsof hij twijfelde, of hij wel recht bij zijn zinnen was, en zeide toen, mijnheer, als iedereen, die het met de papieren tegen geloopen was, nu eens evenals u, bij de bankiers kwam, waar moest het dan naar toe hebt gelijk," riep de ongelukkige, „ik heb op mets recht, ik vraag slechts medelijden, ik ben nog jong, ik spreek de moderne talen, ik ben goed met administratis bekend, neem mij aan als uw kantoorbediende, dan kan ik voor mijn kinderen zorgen. Door stalen ijver en toewijding zal ik u mijn dankbaarheid toonen." /Mijnheer," zeide Tabourean, en bracht den man naar de deur. „Ik weet waarlijk niet, hoe lk er toe kom jom u zoo lang aan te hooren. U hebt geen geld meer bij mij uitstaan. Het is u tegengeloopen, ik kan er niets aan doen. Wil toch in het oug houdeu, dat u geen zaken meer met mij hebt, en dat anderen, die voor dringende zaken mij moeten spreken, staan te wachten." z/Ach, mijnheer," riep de man nu op zijn knieen hggende, //help mij. De kleeren, die ik aan heb zijn mijn eenigste bezitting. ik heb ailes moeten verkoopen, wat ik bezat. Ik ben overal geweest om werk, ik kan het niet krijgen, mijn kinderen Ook dit papiertje lipgt nimmer, want de kleur- verandering berust. op een scheikundige wet. In de zuivelbereiding, die door de leerlingen van de school te Oudshoorn uitgevoerd wordt, werkt behalve de Lavals boterseparator, ook Burmeister Wains Deensche melkcentrifuge. Volgens ingewon- nen berichten, schijnt dit werktuig beter te voldoen dan Lavals separator. Ten eerste kau men het naar het roomgehalte stellen, terwijl het steeds kan blijven doorwerkeu. Bij Lavals separator moet men daartoe den riem uit zijn werk gooien, of de ma chine s'oppen, om het daartoe beslemde schroefje te verstelleu. Bij Lavals separator moet men ook steeds een emmer onder het werktuig houden, om de afgeroomde melk op te vaugen. Bij Bur- meisters centrifuge, leidt men de afgeroomde melk met een pijpje dadelijk naar de kaasmakerij, zelfs al is die kaasmakerij op een hooger verdieping gelegen. Landrti en Glinderraan zijn de agenten, die deze melkcentrifuges leveren. Behalve de locomobielen en de Marshall dorschmachines, welke die firma op elke tentoonstelling exposeert, komen zij nu ook met een nieuw soort Ameiikaansche tuinge- reedschappen op het tapijt. Oorspronkelijk heet het the garden drill en the combined drill. Let- terlijk overgezet beteekent drill, boor. Het is echter geen boor, maar een hand- zaai- en schoffelwerktuig tegelijk. Men kan er eerst mee zaaien en daarna de gewassen mede schoffelen. Als de machine zaait (de diepte van de voor kan men verstelleD) drukt zij na het zaaien de voor toe. Als schoffel, om het onkruid te verniden, is het ook uitmuntend geschikt, zelfs leent het zich heel goed om grintpaden te schoffelen. Als de schoffels versleten zijn zet men er gemakkelijk een paar nieuwe in. Een ander nieuw werktuigje is een handploegje the Fire Fly (de vuurvlieg) genaamd. Dit is een niterst handig stuk gereedschap. Wanneer men den grond, eenige centimeters diep, snel wil los- maken, dan gaat het werk met dit miniatuurploegje, dat met de hand bewogen wordt, veel sneller dan met een spade. Voor groote diepten, zoo als een ploeg in den grond gaat, is het natuurlijk niet geschikt. Beide stukjes tuingereedschap zijn echter voor het werk, waartoe zij bestemd zijn, evenals zoovele dingen van Amerikaansche vinding, uitersl bruikbaar. Het kan wel eens gebeuren, dat al de granen onder elkander geraakt zijn, en dan zou uitzoeken een werkje zijn, om er zich bij dood te treuren. 0. Stout, te Tiel, heeft een sorteerwerktuig geex- poseerd. De hemel weet, welke granen hij al niet opzettelijk door elkander gemengd heeft. De poes- pas gaat in de machine, deze wordt gedraaid en in den eenen bak valt de haver, in een tweeden de grutjes, in een anderen weer de vogelzaadjes enz. enz. In plaats van uit te moeten zoeken heeft men nu slechts te draaien. De firma Stout, exposeert een gemengd paarde- voer in drie soorten en wel Je soort, hooi gesneden, haver gezuiverd nen gebroken ode soort, evenals het voorgaande, maar gemengd met gebroken mais. Ben baallja van 50 KG. kost f3,50. Daar alles gezuiverd is, zoo is het fourageeren zeer eenvoudig en kan men gemakkelijk oontroleeren of de beesten krijgen, wat hun toekomt, daarbij neemt dat voer weinig plaats in. De decoratie met vlaggen als anderszins van het gebouw, wairin de vruchten zijn geexposeerd, is zeer sierlijk. De expositie van boonen, aardappelen, karwij, ko. aad, 8ersL kanariezaad enz., van Wieringen, vv lenngerwaard en Anna-Pauwlonapolder, maakt daar een flink figuur. De inzending van de rnaat- schappij tot bevordering der vlasindustrie is zeer volledig en maakt ook een goed figuur. Onder de f xpositie van tuinzaden vindt men de vitrine van Ceupem te Haarlem, wiens zaak reeds is opgericht li 181(5. In dat genre munt vooral A. Wulfse te Zwijndr.cht uit. ,v'-d' Graa^ Kz. te Lekkerkerk exposeert een veiligheidsstal, om paarden en koeien bij stalbrand schreien van den honger. O mijnheer, neem mij aan als kantoorlooper, desnoods als kruier." #Wel foeimijnheer, zoo iets zou schande zijn, ant u zijt voor een betere betrekking geschikt, zoo iets zou een verfijnde wreedheid van mijne zij e wezen; en dan, mijnheer, welk een financi ;ele tout zou ik niet maken, als een dokter iemand een arm afzet, en hij dan het ongeluk heeft, dat zijn patient bezwijkt, is hij geen schadeloosstelling aan de familie schuldig, evenmin krijgt hij ook diens vermogen als het goed afloopt. Met een financieele operatie is het hetzelfde geval, er gebeurt altijd een van tweeen, de man, aan wien gij uw geld vertrouwt, maakt u altijd of rijker of armer. aarna is men elkander wederkeerig niets meer schuldig dan een beleefden groet, want het hono rarium wordt altijd afgerekenden daarom heb ik de eer u te groeten." z/Maar als ik u nu eens zeide, dat ik zelf ook bijna fiauw val van honger." z/Dan moet ik u antwoorden, dat gij hier op een bankierskantoor en niet in een liefdadigheids- gesticht zijt. Ik verzorg ook armen, maar dat is een werk, dat tot de uitgaven voor mijn huishou- den en met tot de bemoeiingen van mijn kantoor behoort. Bike som gelds, die daar gestort wordt, heeft zijn bestemming. Wat zouden mijn klanten wel zeggen, als ik met de fondsen, die zij mij toevertrouwen, om er rente van te trekken, lief- dadige werken ging verrichten?" De man wilde Taboureau de keel wel dicht kmjpeu, hij bedwong zich echter, en liep met een gesmoorden kreet van woede weg. laboureau wist niet beter, of hij had nu gehan- te redden. Ben druk op een hefboom, of een knop, en de staldeuren vliegen open, de tonwen, waaraan de beesten zijn vast gebonden zijn ook dadelijk los, de zij boom en en achterstaketsels vallen, en al zijn de beesten nu niet geneigd den stal uit te loopen, zoo maakt die in elkander vallende boel toch zoo'n bombarie, dat zij wel van schrik er uit zullen vliegen. Alles is zoo ingericht, dat als men gebruik wil maken van electriciteit, de boer, door een enkelen vingerdruk op een knop in zijn kamer, in staat is alles uit den stal te jagen. Het is goed dan maar geen speelsche knapen te hebben, welke dien knop weten te vinden. Veel is er op deze tentoonstelling te zien en te leeren geweest. Wat de brave inwoners van Dordrecht belreft, deze schijnen het maar kalmpjes aan te leggen, de goedkoope mallemolen heeft nu en dan een lief- hebber of liefhebster van draaierij, de dure stond stil. De caroussel, bijgenaamd de hobbelende Sik van Soesman, de fureur van de Kotterdamsche kermis, kan hier zijn werk wel af, evenzoo de manege. Op den eenigen weg van het station naar het tentoonstellingsterrein loopen de kinderen de men schen achterna met een marmot, of met een tam- bourijnwaarbij natuurlijk een liedje gezongen wordt; tal van schooiers presenteeren lucifersdit deed mij iemand, die op de hoogte kon zijn, vragen of men hier volk voor de Schaus kweekte. z/Dit zijn allemaal lieden van buiten Dordrecht," werd mij geantwoord, ,/een Dordtenaar zal liever armoede en gebrek lijden dan vragen, want hij is stijf van fatsoen." Het laatste wist ik al dadelijk, toen de heer Visser van Hazerswoude zijn rede had uitgesproken. Schiedam, 12 Sept. Voor eenige maanden werden voor de Schie- damsche Spoeling-Vereeniging te Puttershoek aan- gekocht twee magere schotten. In de boerderij van de Vereeniging gebracht, werden ze aldaar met het bekende product gemest, en wel met zulk gevolg, dat zij dezer dagen de bewondering wekten van alien, die ze daar kwamen zien. De Schiedainsche Spoeling-Vereeniging besloot dan ook, deze schotten naar de Landbouwtentoonstelling te Dordrecht te zendenen ze zag zich in hare verwachting niet teleurgesteldde schoone dieren werden eene eer- volle vermelding waardig gekeurd. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij de dd. schutterij te Schiedamtot kapitein de heer G. C. Franken, thans le luit., tot le luit. de heeren A. D. Heederik en A. J. C. Walraven, thans 2e luit. Een paard, gespannen voor een sleeperswageu, die uit de Boterstraat komende, de Hoogstraat op moest, stortte hedenmiddag neder. Slechts met veel moeite en nadat het dier was uitgespannen, kon men het weder op de been brengen. De vrachten, die men dikwijls op een wagen laalt, zijn veel te zwaar voor een paard. Ook ditmaal was dit Dinsdagmiddag omstreeks 2J uur kwam de knecht van den molen /,De dubbele Arend," B. De Veld, door het vallen van een der voor deu molen- wagen respannen paarden, op de Broersvest zoodanig tegen den boom van dien wagen terecht, dat hij zijn werk niet kon voortzelten en geneeskundige hulp moest woiden ingeroepen. Gelukkig kon de geneesheer verklaren, dat niets gebroken of gekneusd was. Hoe veilig het oversteken over de Schie in een pont ook schijnen moge, geheel gevaarloos is het blijkbaar toch niet. Tenminste toen de dienst- bode van den heer Van der Burg, welke aan de Schie, tegenover het Proveniershuis, woonl, Don- derdagmiddag met de pont naar de overzijde voer, verloor zij halverwege den tocht het evenwicht en tuimelde in het water. G. Mertens, die het zag, sprong in de pont, die zonder de meid toch de overzijde wel had bereikt, en smaakte het genoegen met behulp van een haak de drenkeling in de pont te krijgen, waarop hij ze naar huis terug bracht. Oogenschijnlijk heeft zij geen letsel bekomen. Zie vooruit, maar zie niet omZoo luidt deld, zoo als een man van zaken behoort te doen, en kon niet vermoeden, aan welk gevaar hij bloot- gesteld was geweest. Er kwamen nog meer menschen om hem te sprekendaarna kwam er een bode, die hem een kaartje presenteerde. //Is dat van een dame?" vioeg hij. z/Ja, mijnheer," was het antwoord. //Zijn er nog veel menschen, om mij te spreken?" //Zoo wat vijftien of zestien." z/Zeg aan mijn secretaris, dat hij ze afscheept." //Maar die dame?" z/Ja, die dame, wie is dat toch, mevrouw d Avennes/' zeide Taboureau na weer een blik op het kaartje geslagen te hebben, „die naam is mij onbekend, en zich tot den bode wendende zeide hij, //laat haar binnenkomen." IX. Geldzakkn. De dame kwam binnen, geheel gesluierd. Zon der eenige aarzeling doorliep zij het vertrek en ging toen op haar gemak in een leuningstoel zitten. //Wat kost het een moeite, om u te genaken," zeide zij, terwijl zij haar sluier op zijde schoof. //Zijt gij het, markiezin de Saint Coppens zeide Taboureau verwonderd. //Hebt gij mij dan niet dadelijk herkend?" vroeg zij, z/Wie zou kunnen denken, dat de dame, die zich bij mij, 's morgens om elf uur, onder den naam van mevrouw d' Avennes laat aandienen, mijn geachte schoonzuster, de markiezin de Saint Cop- pens is. Waartoe dient al dat geheimzinnige z/Er is niets geheimzinnigs in gelegen," was haar antwoord, ^wanneer ik eens bij u wil komen, zon- de eerste regel van een gedichten die bevat voor velen een nuttige les, die behartiging verdient, niet enkel in figuurlijken zin. Was de 7-jarige Corne lia v. d. Wouden daarvan doordrongen geweest, zij zou gistermiddag niet tegen een bakkerswagen zijn aangeloopen. Zij bekwam eeu lichte wond aan het been. Oiiwcrschie, 11 Sept. Gisteravond omstreeks 873 uur zou C. Meermans zich naar Schiedam begeven. Aan de Hooge brug alhier gekomen, werd hij door de duisternis misleid en liep te water. Geluk kig werd dit opgemerkt door P. Maan, die hem van een anders wissen dood redde. Dergelijke ongelukken zou men kunnen voorko- men door lantaarns te plaatsen op zulke gevaarlijke Zondagmorgen zou een dienstn eid, genaamd W. Wilghorst, naar de kerk gaan en moest daartoe een trap afloopen. Zij had het ongeluk daarbij te vallen en zich inwendig ernstig te bezeeren. Maan- dagavond is zij dientengevolge overleden. Volgens lijkschouwing had zij drie ribben gebroken. Zondagmorgen te uur zal de heer Bloksma van Rotterdam, Zondagmiddag Ds. Leenmans alhier optreden. Vlaardingen, 10 Sept. Het Zeeuwsch- Vlaamsch zendingsfeest zal op 16 September te Breskens gehouden worden. De heer J. Van't Hooft, predikant alhier, zal de openingsrede houden. Bij de Ned. Ilerv. Gem. albier is beroepen Ds. H. J. James te Warnsveld. Gisterenavond had alhier onder leiding van kapt. De Jong de eerste bijeenkomst van 't Leger des Heils plaats. Ruim 300 personeu waren aan- wezig. Behalve eenig gejoel bij den aanvang voor het lokaal, liep alles zonder ongeregeldheden af. Men schrijft ons uit Rotterdam, dd. 11 September: Het was Maandagavoud vrij druk aan het station Delftsche poort. De schutters, die zich in Antwer- pen zoo kranig gehouden hebben, werden opgewacht. De trein van 8.10 min rolde het station binnen. Een daverend hoera klonk uit honderden kelen, de schutterijmuziek blies een fanfare, gevolgd door het „Wien Neerlandsch bloed". De schutlers stapten met rozen op de geweren uit de wagons, j laatsten zich voor de militaire autoriteit en werden door de- zen recht hartelijk verwelkomd en gelukge- weuscht met hun behaalden eereprijs. Daarna scheen het volksfeest op het perron te worden, de muziek speelde opwekkende marschen en de verza- melde menigte, d e dolgaarne uit sympathie voor de schutters aan het hossen zou zijn gegaan, begreep, dat dit hier de plaats niet voor dergelijke betoo- giugen was, en dat men de groote vrijgevigheid vau den stationschef niet aldus mocht misbruiken. De groote orde, die, niettegenstaande den opgewek- ten geest, die aan het perron heerschte, wekte met recht de bewondering van tal van vreemdelingen, die met de treinen aankwamen of vertrokken. Ingeschreven van 9 Sept. tot 11 Sept. 1890 SCIIIEDAM. GE1IUWD; 10, A. M. Kreuger, 25 j., N. EL en C. C. Van den Broek, 24 j., N. H. P J de T-pe<LUW' 23 J 11C- en A. M. Baumboer, 19 \t j Jr' J- ThiJssen> 28 j, R. C. en M. M. Van de Water, 22 j, R. C. O. J. Verstegen, 23 j., R. C. en A. M. Kalkman, 22 j., R. C. I3" 25 H- en C- VaD Ithijn, 22 J- Minderop, 28 j., R, C. en J. Beukers, 22 j., R. C. J. Renken, 26 j., R. C. fn. A- M- Gores> 26 j., R. C. H. Tom- mifnJ'1 en E- Van Gerven, 32 j., R. C. ONDERTROUWD 11, B. Maltha, 25 j., N. H. en A. M. Hoek, 26 j., N. H. D. M. G. de ™01J' H- en H- Krommenhoek, 20 j., N. H. W. de Vos, 26 j., N. H. en J. E. Schwagermann, 20 j., N. H. F. D. Roeters, 23 J., K. C. en C. A. M. de Groot, 21 j., R. C L. Jurgens, 18 j., N. H. en E. Droge, 18 j., E. L. A Speelman, 23 j., N. H. en M. Zevenbergen, 21 jN. H. GEBOREN9, Hillegonda Johanna, d. v. P- der dat iemand er iets van weet. Om dat te kun- nen doen, moet ik niet beginnen met mijn eigen naam aan den bode op te geven." //Gij hebt veel kans gehad mij niet te kunnen spreken. //Zoo, staat gij niet iedereen te woord, die zich bij u laat aandienen?" z/Voorzeker niet, dan had ik wel dag werk. Ik heb heden zelfs een zestigtal personen, die zich aangemeld hebben, niet te woord gestaan." z/Dan zou ik een opstootje gemaakt hebben." jrHet zou^ u niet veel geholpen hebben weet gij, wat gij nadt behooren te doen, als gij mij zoo vroeg hadt willen spreken, hadt gij voor acht uren bij mij aan huis moeten komen." //Zoo, dan had iedereen het geweten, en uwe vrouw, mijn waarde zus Rene, het eerste die zou dan wel net zoo lang gevischt hebben, totdat zij wist, wat de reden van mijn komst was." De markiezin zag er in haar eenvoudige klee- ding zoo lief uit, dat Taboureau haar met welbe- hagen beschouwde. //Gij ziet er als een burgerjuffrouw uit," zeide hij, //en toch hebt gij het voorkomen van een hertogin." Zij sloeg hem met haar handschoen, en zeide, z/ik moet den bankier eens even vertellen, dat hij zich op zijn kantoor met zijn geldzaken moet be- moeien en niet al te galant jegens de dames mag wezen." z/Maar de bankier is tevens schoonbroeder." f Wordt vervolgd.) 1.Jj01a, I

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2