Geldmannen. N°. 79. Eerste Jaargang. Woensdag 17 September 109O. BINNENLAND. Abonnementsprp: Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMEHDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Prijs der Advertentier. Schets uit het leven der Parijsche 18) Kapitalisten. HiJ liet haar nu een schuldbekentenis, die hij inmildels ook gereed gemaakt had, teekenen, gaf haar de assignatie over en zeide, wanneer gij deze bij den kassier presenteert, zal hij u het geld dade- lijk geven." DE SCHIEDAMMER Per drie maanden,0O franco per post. 1. voor Liet Bniten- land1.55 Afzonderlijke nummers. .05 Van 1—6 regels/— .50. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen twesmaal berekend. Familieberichtenper annonce .40 Dienst AAHBIEDIN1EN AANTRAQE* .35 Bij het bezoek aan het Kon. Kol. Mil. In- validenhuis ,/Bronbeek" betuigde Hare Majesteit Hare ingenomenheid met de verbeteringen en ver- fraaiingen, onder het bestuur van luit.-generaal Van der Heyden tot stand gebracht. De geheele inrichting werd met de meeste belangstelling door de Koningin en de Friuses bezichtigd, eu dat vooral het lot der invaliden Haar ter harte ging, werd op elke schrede bewezen. In alio zalen toch werden met de meeste minzaamheid vragen gericht tot de invaliden, die getuigden van Harer Majesteits wensch om ook uit den inund der verpleegden zelven bij - zonderheden te vernemen. In de ziekenzaal wekte de toestand van den jeugdigen blinden invalide in hooge mate het medelijden van de Hooge Bezoek- sters op. Aan het fonds van de vereeniging ,/NutenVer- maak" der invaliden werd door de Koni gin een gift van 50 geschonken. Heden wordt de gewone zitting der Staten- Generaal te 1 nur, in een vereenigde zitting der beide Kamers, door een commissie van 's Konings wege, bestaande uit de ministers, geopend. De Tweede Kamer vergadert daarna te 3 uur voor het opmaken van de nominatie voor het voorzitl erschap. Ten gemeentehuize te Veendam zijn de zit- tingen voor de veenkolonien begonnen der tweede afdeeling van de Staatscommissie in zake de arbeids- enquetewaarvan de afgevaardigde der Tweede Kamer, de heer mr. J. D. Veegens, voorzitter is, da heeren A. van Alphen, dr. N. Reeling Brouwer in mr. 0. Q. Van Swinderen leden zijn, terwijl als adjunct-secretaris fungeert jhr. mr. P. J. A. A. M. van Nispen tot Seveuaer. Vijf stenographen ver- leenen bij de verhooren hun diensten. Verschillende heeren, ook uit de omliggende plaatsen, zijn als getuigen opgeroepen. Of de werkzaamheid der commissie direct nut zal stichten, moet de tijd leeren. Indirect zeer zeker. Het is reeds voor velen een spoorslag op eigen initiatief de meest gewenschte verbeteringen aan te brengentie aandacht wordt gevestigd op toestanden, die niet bestendigd mogen wordenhet publiek geweten wordt uit den dommel, waarin de gewoonte het heeft gebracht, gewekt; en het gevoel, een machtige factor in dagen van hervorming, doet het overige. De heer Mr. H. Ph. de Kanter, te Brielle, is door het Hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw benoemd tot Direct >,ur der op te richten Onderlinge Brandassurantie- Maatschappij, die in de Algemeene Vergadering, te Dordrecht gehouden, in 't leven werd geroepen. Hij koos zich als standplaats Haarlem, waarheen hij met 1 Nov. denkt te vertrekken. Het verblijf van den Prins en de Prinses van Thurn und Taxis te Scheveningen heeft in het bijzonder voor de resi lentie rijke vruchten gedragen. De vorstelijke vreemdelingen namen twee wagon- ladingen goederen inede, welke tijdens hun veiblijf door hen zijn aangekocht en voornamelijk bestaan in antiquileiten en kostbare lijfsieraden, waaronder vele van belangrijke waarde aan edelgesteenten. Voor eene damesparure o. a. werd te Scheveningen 120,000 mark besteed. Ook te Amsterdam werden onderscheidene aankoopen gedaan. De vlugste reis van Rotterdam naar New-York is than* gedaan door het stoomschip //Veendam", welk schij) de reis in 9 dagen en 12 uren heeft volbracht. Naar men verneemt zal de Commissie van voorbereiding voor het wetsontwerp op den Krijgs- dienst Woensdag hare werkzaamheden beginnen. De //British and Foreign Antislavery Society" te Louden heeft een voorstel aangenomen, waarbij de Britsche regeering wordt uitgenoodigd, bij de Nederlandsche regeering stappen te doen om laatst- geuoemde te nopen, van haar verzet tegen de besluiten der conference te Brussel af te zien. De veiligheidsteutoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam is in het geheel bezocht door 109,779 personen. Zondag, den laatsten dag, waren er nog 6645 bezoekers. Be bezoeken van den minister van oorlog aan Alkmaar en Kampen staan naar men mede- deelt in verband met de oprichting eener Ka- dettenschool, waarvoor door die gemeenten aanbie- dingen zijn gedaan. Naar aanleiding van de bekende brochure, oulangs door mr. Spin uitgegeven, schrijft de Heraut van Dr. Kuyper het volgeude z/Mr. Spin, die lange jaren tusschen de antirevo- lutionaiien en sociaal democraten op en neer liep, en blijkens zijn schrijven in Recht voor Allen lhans op de ree der socialisten zijn anker heed laten vallen, schijut zich tot taak te hebben gesteld, om den minister van binnenlandsche zaken het leven onaingenaam te maken. //Is het gerucht waar, dat mr. Spin ook de schrijver was van de brochure, op wier titel „een Staatsman in ruste" prijkt, dan bevreemdt dit niet. z/Ook in die brochure toch wierd niet slechts de minister van binnen'andsche zaken, maar de geheele familie De Savornin Lohman op stuitende wijze verguisd." Het blad vindt aan dit optreden natuurlijk een droevigen kant, doch meent, dat aan heel deze zaak ook een goede zijde is. z/Br beslaat nu namelijk kans, zegt het, dat heel het classicaal verzinsel van een overrompe- ling der Nieuwe kerk door de heeren Lohman c.s., eens voor goed de wereld uitraakt. z/Dit zou reeds lang geschied zijn, bijaldien deze zaak vroeger voor den rechter had kunnen komen, en men, gelijk wij gewenscht hadden, reeds op 7 F-EUIXiIiSTOKr. z/Als hij zich dat altijd maar herinneren wii," zz Markiezin, er zijn van die zaken, die men nooit vergeet." z/Als u dit dan ook nu maar niet vergeten wilt Taboureau, want ik moet geholpen worden." Taboureau, die haast zijn oogen niet had kunnen afwenden van zijn lieftallige schoonzuster, sloeg ze nu neder en zeide verlegen: //waarmede kan ik u helpen?" z/Ik heb geld noodig." z/Dat dacht ik wel." Taboureau wilde zich onverschillig houden, maar onwillekeurig moest hij zijn blikken richten op haar bevallige vorraen; doch de gedachte, dat er een beroep op zijn kas gedaan zou worden, sterkte hem in zijn voornemen, om niet voor die bekoorlijk- heden te zwichten en zich aldus te laten verleiden om minder goede geldzaken te doen. ,/Welnu, zeide de markiezin, wat zegt gij daarop /Waarde Olympia," antwoordde Taboureau, //gij weet, dat ik u zeer genegen ben, maar op dit oogenblik heb ik geen contanten in kas." /Denkt gij, dat ik niet beter weet? Denkt gij, dat ik zooveel moeite zou gedaan hebben, als ik niet wist, dat gij wel contanten in kas hebt z/Ik heb wel papieren, maar geen specie." z/Welnu, laat wisselen." z/Ja, maar dat gaat zoo maar niet." z/Och kom," zeide de markiezin, //tmak mij toch niets wijs, een bankierskantoor, dat nirt oumiddel- lijk over specie kan beschikken, is waarlijk dien naam onwaardig. Gij hebt meer gereed geld in voorraad, Taboureau, dan ik noodig heb. En an- ders geef mij een assignatie op je kantoor, daar kan ik toch overal geld op krijgen." //Gij vergeet een kleinigheid," zeide Taboureau, z/ik moet hooge interest betalen van het geld, dat ik in gebruik heb, die nu geld bij mij leent, moet mij natuurlijk die interest vergoeden. Waarom, zus, gaat gij nu niet liever naar papa Coquillard, die bulkt toch van het geld, en die zal u geen in terest afnemen. Ik heb u al zooveel geleend." z/Waar is het geld van je man?" z/Wel, schoon op, dat weet gij toch wel. De arme man heeft nu niets meer dan zijn traktement, en de renten van mijn bruidschat, waar wij van leven moeten." z/Welnu, daar kan je toch heel goed van leven." z/Ik heb er niet genoeg aan, en daarom heb ik het geld van mijn man moeten opmaken, want gij weet, ik houd van weelde en pracht. Ik zeg al tijd een dochter van een millionnair moet geld kunnen verteren." Ja, maar aan alles is een grens." //Zoo heb ik ook al gedacht, en als het geld, dat ik nu moet h> bben, weer op is, zal ik er nog eens aan denken." Welnu, in de hoop, dat gij uw woord zult houden, zal ik u een assignatie geven." z/Goed zoo teeken de assignatie maarik Januari 1886 een actie om schadevergoeding legen ds. Westhoff had ingediend Dat dit destijds niet geschiedde, beschouwt de Heraut nog als een fout. fvomt nu de zaak voor den rechti-r, dan zal vol gens het auti-rev. orgaan zonneklaar blijken lo. Dat ds. Westhoff c.s., zich zonder eenig recht veroorloofd hadden in het gebouw der Nieuwe kerk als beheerders op te treden, en deuren te sluiten en bewakers te stellm. 2o. Dat de toenmalige kerkvoogden, toen zij volgens de verplichting hun door hun regleineut opgelegd, deze overtompeling ongedaan hebben ge- maakt, slechts hun onbetwistbaar wettig beheeis- recht hebben gehandhaafd. 3o. Dat noch de heer Lohman, noch de heer Kuyper in heel deze zaak gehandeld hebben, maar dat gehand Id is door de toenmalige gecommil- teerden van de Nieuwe kerk, de heeren Rutgers c. s. En 4o., dat de heer Lohman met geen ander doel in de Nieuwe kerk aanwezig is geweest, dan om zijn vrienden juridisch in te lichten oinlrent de bevoegdheden der politie en de juridische gren- zen, die door de wet voor hun eigen bevoegdheden waren afgebakend. De vergadering van leeraren aan inrichlingen ter opleiding van onderwijzers en ondeiwijzeressen, in de provincie Zuid-Holland, uitgeschreven tegen 13 September te Rotterdam, is uitgesteld tot de Kerstvacantie. - De luchtreiziger Lsion Mary, Donderdagnam. te 5 uren te Dordrecht opgestegen, had eene schoone reis en bereikte 2600 meter hoogte. Hij heeft 80 kilometer reis afgelegd, en is te 6 uren in den besten welstand geland bij Helmond. De gerechtelijke instructie tegen mej. Aafke Kuypers is thans gesloten. De stukken zeer lijvige dossiers zijn gesteld in handen van de rechtbank, welke thans over de al of niet wijziging naar de openbare terechtzitting zal hebben te be- slissen. De rechtbank heeft hierover nog niet vergaderd. De twee veekoopers uit Saragossa (Spanje), die jaarlijks eenigen tijd te Akkrum doorbrengeu om fokvee in Friesland op te koopen, zijn na een verblijf van ongeveer drie weken weder vertrokken met 85 prachtige dieren, die zij voor f 22000 in bezit kregen. De socialist J. K. Van der Veer uit 's-Gra- venhage, die in den laatsten tijd in Friesland als spreker optreedt, zal den 17 Sept. a.s. voor de arrondissements-rechlbank te Leeuwarden terecht- staan, als beschuldigd in eene vergadering te Tjum- marum den burgemeester van Franeker ten laste te hebben gelegd poging tot omkooping van den stadsomroeper, om eene bekeudmaking van de so- cialistische partij niet aan te plakkeu. Tegen vijf sociaal-democraten is te Amsterdam procesvtrbaal opgemaakt wegens het verkoopen van het) sociaal-democratisch Prinsesselied. Em paar dagen later zijn weder twee venters, die op den Nieuwendijk met dit li d rondliepen, wairdoor lift volk samenschoolde, nair hetpditie- bureau geleid. Naar men verneemt, is tegen eenige socialisten uit Appebcha, die de jaarmarkt te Smilde bezochten, proces-verbaal opgemaakt wegens het bezigen van beleedigende uitdrukkingen over Z. M. den Koning, en verzet tegen de geme, ntelijke politie. Door den heer A. H. Seibenga te Knijpe (Fr.) werden Woensdag in een koop 18 stuks tweejarig fokvee voor de som van ruim /4000 aan een Duitscher verkooht. Volgens de ,/Ochlendbode" heeft een ban- delsagent te Nieuwer-Amstel bet Rijk een ban- kroeije bezorgd door het vervalschen van postwis- sels. Hij schreef met aniline-inkt b v. een wissel van twee gulden en veranderde dit bsdrag in twaalf gulden. Op dergelijke wijze bedreef hij honderden vervalschingen. Niet alleen het hoofdkantoor was de dupe van dit bedrijf, maar ook alle bijkantoren, hoewel in mindere mate. De stempels tot een bedrag van 12,50 zijn voor alle kantoren gelijk. Als een groote bijzonderheid kan uit Bolnes (gemeente Ridderkerk) gemeld worden, dat door den hovtnier Tk. Sineulders aldaar, Zaterdag cen mandje aardbeien (soort //Secundus") geplukt zijn. Die aardbeien zijn flink van grootte en keu ig van smaak. In Vlissiugen leeft een huisgezin van plus minus 9 ersonen zonder dak in de open lucht, dicht bij de duinen. De man, een goed werkman, verdiende vele jaren zijn brood voor zijn buisgezin van 7 kinderen. Toen hij dienst nam bij het //Leger des Heils," dacht hij zeker, dat God wel voortaan voor zijn huisgezin zou zorgen. Hij werkte niet meer, betaalde geen huishuur, zoodat de gemeente zich eindelijk genoodzaakt zag hem gerechtelijk zijn gehuurde woning op te zeggen. Eene onbemiddelde vrouw vond te Groningen een bedrag van 10,000 aan effecten. Terstond werd de som den heer M. W. Leber te Bedum, die haar verloren had, teruggegeven, waarna de eerlijke vindster, vrouw Van Coevorden, 100 belooning ontving. De commissie uit de Delftsche bugerij, belast met de adresbeweging in zake den toestand van het grachtwater te Delft, heeft Vrijdag en corps een audieutie gehad bij den commissaris des Konings en aan deze in een langdurig onderhoud de belan- gen der Delvenaars in deze zaak opgedragen. Met het zelfde doel hadden ook een drietal medici aldaar, die zich sinds eenigen tijd met een onderzoek van het grachtwater bezighouden, eene audientie bij Z. Ex. Vrijdagnacht kwa n een bewoner van den Krommerijn, te Utrecht, in beschonken toestand moet dat geld nog heden vdor vier uur hebben." z/Hoeveel moet gij hebben?'' z/Twintig duizend franks." z/Zijt aij dol, denkt gij, dat het geld mij op den rug groeit?" z/Mijuheer," zeide Olympia, //denkt gij, dat ik voor een kleine som, aldus verkleed bij u zal komen z/Welnu, ik neem aan, dat gij veel noodig hebt, maar denk er eens om, twintig duizend franks is geen kleinigheid." z/Ik heb dat geld noodig." z/Maar al mijn geld zit in de papieren, ik heb geen duizend franks aan specie in kas." ,/Verkoop dan eenige papieren." z/De koers is laag, ik heb er groote schade mede." z/Breng dan je schade in rekening." z/Ga toch naar vader Coquillard." z/Ik herhaal het u, ik heb al zoo dikwijls wat van hem gehad, dat ik niet meer durf terug te komen." Taboureau nam nu eenige papieren en zijn kas- boek uit den lessenaar, keek de papieren na en zeide, /Olympia, weet je nu wel, dat ik nu zestig duizend franks van je krijg?" z/Wat zou dat z/Schrik je niet van dat cijfer?" z/Ik ben hier niet gekomen om mijn rekening te vragen, maar wel om twintig duizend franks te ontvangen." z/Maar wat zal uw man er van zeggen z/Mijn man heeft zich met mijn zaken niet te bemoeien, want ofschoon markiezin de Saint Coppens, ben ik toch de dochter van den millionnair Co. quillard en heb daarom het recht geld op te maken." z/Gelukkig voor u en mij, dat vader zoo veel heeft," zeide Taboureau, terwijl hij de assignatie schreef. z/Dadelijk vroeg zij. n/Ja," zeide Taboureau met een zucht. Zij stond op en wilde weggaan, hij hield haar nog even bij de hand vast, en zeide //zuster, zestig duizend francs kreeg ik van je, twintig duizend heb je nu in je hand, vijf duizend frank is mijn provisie, als pa sterft en je krijgt je deel, moet ik vijf-en-tachtig duizend fiank van je hebben." //Zoo ver zijn wij nog niet," zeide zij, terwijl zij heenging. Taboureau stond het koude zweet op het voor- hoofd, vijf duizend francs provisie was gauw ver- diend, het geleende geld zou ook goede renten opbrengen, maar het was altijd toch gewaagd geld. z/Als pa haar eens onterfde," zeide hij in zich zelf, ,/dat zou een schrap door de rekening wezen, doch dan zou er veel moeten gebeuren. Als het goed gaat is het toch spoedig met pa beslist." Juist wilde hij order geve i, om niemand binnen te laten, toen de deur open ging en een andere dame binnenkwam, die ook maar net deed alsof zij te huis was, en zoo maar zonder plichtplegingen op de canape ging zitten. Zij sloeg ook haar voile op zijde en zeide hij- gende van vermoeidheid//Hier ben ik nog."

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1