Geldmannen. 1ST0. BO. Eerste Jaargang. Zaterdag SO September 189G. H BINNENLAND. Versehijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMIHDAL, mm DE SCHIEDAMMER Abonnementsprys: Per drie maanden.©O franco per post. 1. voor b.et Buiten- 155 Afzonderlijke nummers.05 M land Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Pry's der Advertentien Van 1—6 regels f—.BO. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen twesmaal berekend. Familieberichtenper annonce —.40 Dienst AANBIEDIN1EN AANTRAQl.lv ,-.35 Zij, die zich met het vol- gentl kwartaal, aanvangende 1 October a.s., op d i t blad wenscheii te abouneereii, ontvangeii de nog tot dien datum verschijiiende nummers GRATIS. H. M. de Koningin onlving Maan lagmiddag, tusschen twee en vier uur, achtereenvolgens een tiental dames uit Apeldoom en omstreken, bij zich ten paleize. Ten einde de middagrust van Z. M. den Koning niet te storen, reden de rijtuigen het voor- plein van het paleis stapvoets op en af. Te vier uur maakte H. M. Haar gewonen wandelrit. Prinses Wilhelmina was reeds een half uur vroeger uitgereden, vergezeld door hare gouver- nante, miss Winter en natuurlijk ook door haar getrouwen nSwell." Op een aan den Minister van Financien gedane vraag, of de door de Commissarissen des Konings aan burgemeesters af te geven machtiging tot het dragen van wapenen al of niet aan het zegelrecht zijn onderworpen (50 cent in hoofdsom en opcenten), is in etrstgenoemden zin geantwoord. Andere uit- zonderiugen als voor onvermogenden kunnen, vol- gens den Minister, op de^en regel niet worden toegelaten. De ,/Vereeniging van koepokinrichtingen in Nederland" heeft zich tot de Tweede Kamer ge- wend met een adres, waarin zij betoogtdat het nut en de goede werking der koepokiuenting boveu alle redelijke bedenkingeu zijn verheven dat schadelijke gevolgen der vaccine slechts bij zeld- zarne uitzonderiug zijn aan te wijzen, en kunren worden voorkomen dat zonder verplichte vaccina- tie (direct of indirect) pokken-epidemieen zich pe- riodiek zulleu vertoonen; dat de opheffing der verplichting niet kan leiden tot bevordering der vaccinatie, en dat dus geen grond bestaat tot wijziging van art. 17 der wet van 1872. De schrijver van de artikelen in Rechl voor Alien, die aanleiding hebben gegeven tot eene slraf- vervolging, is deze week door den rechter van instructie gehoord. Het voornemen bestaat, voor het toezicht op de zeevisscherij geen schroefstoomschepen 3e of 4e klasse meer te bezigen, maar uitbreiding te geven aan de daarvoor speciaal aan te bouwen stoomschepen. De Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indie is uitgenoodigd na te gaan, welke maatiege- len in aansluiting met de Nederlandsche wet ter voorkoming van bedrog in den boterhaudel, ook in Indie tegen zoodanig bedrog kunnen genomeu worden. 15 October zal de verkiezing plaats hebben van twee leden der Provinciale Staten voor Brielle, ter vervanging van de heeren Van Andel, overle- den, en De Kanter, die zijn ontslag heeft genomen wegens vertrek uit de provincie. Te Maastricht is Maaudaguacht ingebroken in de bureau's der bierbrouwerij Ceres buiten de voormalige Boschpoort. De dieven hebben de zware ijzeren staven, die voor de vensters bevestigd waren, uitgebroken en van de brandkast het deksel weten af te rukken. Het gelukte hun evenwel niet de brandkast zelve te openen, zoodat zij zich alleen van eenig geld, dat zich in een lessenaar bevond, konden meester maken. De justitie is er nog niet in geslaagd de daders op te sporen. Waar blijft ons geld? Op deze vraag geeft de Volksvriend volgeDd antwoord 1. De som, jaarlijks in Nederland besteed aan sterken drank, bedraagt f 20 per hoofd tegen f 1.60 aan zeep. 2. Ruim zevenmaal zooveel wordt aan sterken drauk uitgegeven als aan tabak. 3. Viermaal zooveel aan sterken drank als aan suikei 4. Acht-en-zestig millioen gulden meer dan aan koffie. 5. Vijftig millioen meer aan sterken drank dan aan rund- en kalfsvleesch. 6. Drie en een half maal zooveel als aan steen- kolen en turf voor huiselijk gebruik. 7. Vier-eu-zestig millioen gulden meer dan het lager onderwijs kost. 8. Een-en-veertig millioen gulden meer dan aan woninghuur in de steden wordt betaald. 0. Eca-en-aest.ig millioen gulden meer dan aan woninghuur ten platten lande. 10. Ruim tienmaal zooveel als aan levensver- zekeringspremien. 11. Ruim driemaal zooveel als aan inleg van 12. Behalve de schrikbarende uitgave aan ster ken drank heeft de natie nog ettelijke millioenen tengevolge van dien drank te betalen voor arm- wezen, politie, krankzinnigen, misdrijf, landlooperij, ongelukken, ziekte, vroegtijdigen dood, enz. enz., al hetwelk, jaarlijks, zeker nogmaals 40 millioen gulden kost! „Ziedaar, werkliedenroept de Volksvriend uit, „waar uw geld aan heengaat. Ziedaar de oorzaak van den algemeenen achteruitgang, waar- over gij klaagt. Verlangt gij naar betere tijden vervloekt den drank en de drankwinkels gij zult er wel bij varen." De dezer dagen aangekondigde stoombool- dienst van Scheveuingen op Rotterdam vice-versa is gisteren reeds begonnen. Dien ochtend kwain de eerste boot met eene lading van Rotterdam aan; zij ligt weder in retonr-lading. Omtrent de arrestatie van den notaris L., te Makkum verneemt men uader, dat hij verdacht wordt van het valschelijk opmaken en ondertee- kenen met een valscben naam, van eene nota- rieele akte. De bevolking van Amsterdam is in de laatsto 8 maanden met 6000 inwoners vermeerderd. Deze gemeente tell thans 412,300 ingezetenen. De vier eendenkooien van Tessel vingen Maandag weer de werkzaamheden aan. In de kooien en haar nabijheid houdt zich veel waterwild op, evenals verleden jaar. Toeu echter werden, door het zware schieten van het foit „de Harssens," alle vogels verdreven. Eer.-.t laat keerden kleine troepjes terug. Aan de kooikers werd op hun ver- zoek van rijkswege vergoeding gegeven, ten be- drage van f 200 aan ieder. Voor het te vangen wild zijn reeds nu bij voorkoop hooge prijzen be steed. Het vervoer geschiedt grootendeels naar het buitenland. Uit Haarlem meldt men Om een troepje Amsterdamsche socialisten, die het socialistische prinsesselied ventten, tegen de woede van bet volk te beschermen, moesten zij door de politie in bewaring genomen worden. Te Achlum, bij Franeker, heeft zich een geval van nona (slaapziekte) voorgedaan. Eene jonge vrouwwelke ten tweeden male door de influenza was aangetast, verviel in eene slaapperiode, waaruit zij niet te wekken was. Na vijf dagen geslapen te hebben, is zij gestorven. Ds militairen in Friesland's Westhoek en het Bildt vertrekken heden. De werkstaking duurt voort, aangemoedigd door de socialisten. Te fielder hebben zicn dezer dagen in on- derscheiden gezinnen verschijnselen 7an vergiftiging voorgedaan, die aan het gebruik van voor de ge- zondheid schadelijk rundvleeschvan een slager afkomstig, worden toegeschreven. De politie doet onderzoee. Aan de officierstafel te Goor had Zondag- middag het volgeude voorval plaats. Een oudstrij- der, ridder der Militaire Willemsorde, kon den lust niet weerstaan den brigade-commandant (kolo- nel Henuus uit Leeuwarden), eveaeens ridder dier orde, te komen begroeten. De brave oude, die op zijn hoogen leeftijd nog hard voor zijn brood moet werken, werd hartelijk ontvangen. De kolo- nel hield een welwillende toespraak en noodigde den man aan tafel, waar deze, onder 't genot van een ftinken maaltijd, spoedig het hoogste woord voerde. Eene gift der aanwezige officieren maakte, dat de dappere man nog eenige dagen op zijn gemak de geuoeglijke oogenblikken van Zondag kan berdenken. Levensmoeheid op veertienjarigen leeftijd ij.in- derdaad iets ongewoons. Toch kon Maandagmiddag te Hellevoetsluis een dergelijk geval geconstateerd worden. Het zoontje van J. d. K., die van zijn mo.- der en zijn zuster een welverdiende, doch ietwat hardhandige tuchtiging ontving voor zijn brutaliteit, ontstak daarover zoos, er in woede, dat hij uit de ouderlijke woning vloog en zich in de Marinebaven storite, met het kennelijk doel zich op die wyze te „verdoen". De zeeloods Harder sprong echter het jongmensch na en had, geholpen door den schilder Jj. Louwe Kooymans, weldra het genoegen den drenkeling op den vasten wal te brengen. Het verloornde venfje was intusschen merkbaar afgekoeld. Het doet ens genoegen, onze lezers opmerk- zaam te kunnen maken op de in deze courant voorkomende annonce van de Nederlandsche Rae- noliet- en Koolzuur-Maatscbappij, Systeem Beins te Rotterdam. Immers he.t geldt bier eene geheel nieuwe binnenlandscbe industrie. Het vloeibare koolzuur, dat de Heeren Gebr. Dr. H. en J. F. Beins te Groningen het eerst leerden bereiden in de door hen geconstrueerde, tegenwoordig algemeen gel.ruikelijke reservoirs, werd in handen van onder- nemende buitenlanders een gewichtig, ja reeds on- misbaar haudelsartikel en baande zich in korte jaren een' weg tot naar de klenste steden en dor- pen, waar bet dagelijks meer en meer gebezigd wordt tot het oppersen en conserveeren van bier en het bereiden van minerale wateren. Door deze Rotterdawsche Maatschappij nu, worden de erva- ringen van de Gebr. Beins in dezen voor 't eerst op groote schaal in praktijk gebracht. De bereiding van Kaenoliet, d. i. eene soort kunstgraniet, gaat met die van het koolzuur band aan band en komt mede binnenkort in den handel. Het vloeibare koolzuur vindt wegens zijn hoogen graad van zuiverheid, reeds gretig afzet en wordt door miueraalwater-fabrikanten en bierverbruikers zeer geprezen. Wij ontvingen bet eerste nommer van den 7den jaargang van de Bude der Ihldriny-yestxchten onder redactie van H. Pierson te Zetten. Gaarne maken wij van dit nuttige blaadje melding, onze lezers, die eene gezonde philantropbie willen bevor- deren, opwekkende een abonnement te nemen. Het verschijnt 2 malen pei maand en de prijs per jaar gang is slechts f 1.37J, de uitgever is de heer W. A. Beschoor te 's Hage. Ten nutte onzer lezers, die met de stichtingen van den heer Heldring minder bekend zijn, outleenen wij het volgende aan het ons toegezonden nommer van de Bode De Heldring-gestichten zijn tweeerleiA. Gestich- ten tot redding. B. Inricbtingen voor onderwijs. DirecteurDs. H. Pierson, die alle inlichtingen geven kan. A. 1. Asyl Sleenbeek. Voor gevallen vrouwen. f 25 entree, f 2 per week. Verblijf2 jaren. Directrice mej. J. H. Kruijf. A. 2. Het Magdalenahuis. Voor ongebuwde moeders. Verblijf: ininsteus een half jaar; f 25 ntree, f 2 per week voor de moeder alleen, f 3 FJEIITIIjIjEITOBr. Schets uit het leven der Parijsche 19) Kapitalisten. ^Hieraan moet ik twijfelen." Komaan, laat ons elkander geen praatjes wijs maken, een woord van u, en Rivarez vecht niet." ,/Hij zal dus op mijn order zijn verontschuldi- ging maken z/Ja.' „Mijn waarde vriendin, gij denkt stellig, dat ik een geheimziuuige macht heb. Waarom gebruikt gij niet de uwe?" ,/Ik heb geen macht; dat weet gij wel, geheim- zinnige bewerker van dit verschrikkelijke drama." „Gij geen macht, dat is onwaarschijnlijk." „Rivarez bemint mij niet meer, ik heb het u reeds voor de honderste maal gezegd." ,/Zonderling genoeg, er was toch maar een tee- ken van u noodig, om hem tot dit tweegevecht te doen besluiten." ,/Dat wil ik wel gelooven, daar waren twee ge gronde redenen voor. Ten eerste is hij strijdlustig, ten tweede hadt gij hem daartoe geheime bevelen gegeven. Dit laatste kunt gij mij niet uit het hoofd praten." Taboureau beet op de lippeD. z/Bemoei u daar niet mee/' hernam hij. //Ik heb den dood van dat jongmensch niet gewild. Ik ken hem niet, twee maanden geleden wist ik niet eens, dat hij bestond." #Maar Rivarez zal hem dooden." ,/Dat is niet alleen mogelijk, maar zelfs zeer waarschijnlijk." „0! dat is verschrikkelijk." z/Dan hadt gij maar behendiger moeten wtzen. Wat drommel, als hij op u verliefd was geraakt, zou hij niet om Betsy gedacht hebben, en mij nu niet in den weg staan. Als hij maar eenigszins in betrekking tot u had knnnen komeD, had ik wel gezorgd, dat papa Coquillard gewaarschuwd ware geworden, of nog beter, wij hadden gezorgd, dat Betsy er van op de hoogte was gekomen, dan zou jalousie en wantrouwen zich van haar bartje hebben meester gemaakt, en vriend Raymond zou wel zijn afscheid gekregen hebben. Maar van dit alles kon niet i gebeuren, omdat gij werkeloos bleeft, en in dien tusschentijd kreeg de deugniet daar een wit voetje aan buis, en daardoor werd zijn huwe- lijk een geklonken zaak." z/Hij is nog niet getrouwd." »Gelukkig. Hopen wij zoowel in zijn belaDg als in het onze, dat hij nooit trouwt met een dochter van Coquillard." Terwijl Taboureau dat zeide, nam zijn gelaat zoo'n onheilspellende uitdrukking aan, dat de gra- vin, hoe door en door onzedelijk en gewetenloos zij ook ware, begon te beven. Naarmate de moge- lijkheid van een huwelijk, dat zijn plannen zou dwars- boomen, zich meer en meer voor zijn geest afspie- gelde, werd hij hoe langer hoe woedender en ver- volgde met ruwe stem: //Gij kent mijn doel, alle hinderpalen zal ik om- verwerpeD. Tot heden hebt gij mij geholpen en heb ik u daarvoor rijk gemaakt. Wilt gij mij nu verlaten, zoo zal ik mij er over troosteu; maar beproef bet niet mij te verrade:i, want ik zou u wederom in het slijk neerwerpen, waaruit ik u ge- haald heb." z/Maar ik bemin Raymond." //Zoo, zijt gij eindelijk verliefd. Gij, die uwe heele leven gespot hebt met de liefde van anderen, gij, die de mannen, welke zich aan uwe voeten wierpen, met de grootste onverschilligheid behan- delde. Zoo, zoo, is de gravin eindelijk verliefd, en dat op den man, die niets van haar weten wil, die zich van haar afwendt, die haar ontvlucht, die haar veracht." Taboureau begon zenuwachtig te lachen, zij keek hem verwilderd aan, en kon geen woord uitbren- gen, hij vervolgde echter woest: z/lk wil hetgeen er tnsschen ons gebeurd is laten rusten. Ik spreek van anderen. Welnu, waren mijn belangen niet nauw betrokken in de rol, welke gij speelt, ik zou u zeggen: Gij bemint een man, die u haat, des te beter, het uur der vergelding heeft voor u geslagen maar nu staat er te veel op het spel, mijn eigenbelang eischt, dat ik u toeroep, gebruik uw verstand." z/Ik bezweer u, spaar hem, gij, die ook eenmaal bemind hebt, gij moet begrijpen, wat het zeggen wil verliefd te zijn.'* ,/Gij zijt gek geworden." *Neen, ik ben razend verliefd." z/Het is eene gekke liefde en gij zoudt mij waarlijk nog eens uitlachen, als ik mij liet ver- bidden." Coralie wierp een verschnkkelijken blik op Ta boureau. //Hebt gij," vroeg zij, ,/zelf geen wan- hopige liefde, die u verteert, een liefde, die gij met alle inogelijke moeite tr cht te verbergen „Zwijg I" ffNeen ik zal spreken. Gij denkt gepantserd te zijn door het goud en zilver, dat zich in uw kas ophoopt. Gij denkt, dat uw gouddorst slerker is dan die liefde, maar dat is niet waar. Zij is sterker dan uw zucbt naar het bezit van geld. Zij laat u dag noch nacht met rust, zij ondermijnt u." Al ware dat zoo, dan zou ik mij er tocb tegen verzetten." z/Dat verzet is niet erg, want het voorweip uwer liefde, mevrouw de markiezin de Saint Coppens, kwam zoo even bij u van daan." Taboureau werd eerst rood, en daarna zoo bleek als een lijk. Wie zegt u, dat ik haar bemin //Uw geheele wezeu verraadt u reeds." z/Er bestaat niets tusschen ons, ik bezweei het u." z/Maar zoodra gij haar geld genoeg geleend hebt, zoodat zij geheel in uw macht is gekomen, zal er wel degelijk wat tusschen u beiden bestaan." z/Zwijg, slang." z/Gij moet wel smoorlijk verliefd op haar zijn, om haar zoo over uw kas te laten beschikken." j/Coralie, ik waarschuw u, ga niet al te ver." z/Spaar Raymond, dan zwijg ik, en ben ik weder geheel tot uw dienst." z/Als hij er van afziet Betsy te huwen, heeft hij niets van mij te vreezen." z/Het zal vruchteloos zijn, zoo iets aan hem voor I te stellen."

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1