Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. K E C H T Z A E N. Er woei Donderdagavond een stijve Oostenwind over de stad. In de baza**, tevens S| eelgoedmaga- zijn, van Verbrugge op de Hoogstraat over de Fransche bazar, liet een jongen op den zolder een brandeude petroleumlarap vallen. Dat het vlam- metje met zoo gued brandbare stoffen als speelgoed, dadelijk een groote vlam werd, laat zich begrijpen. Was de braudweer niet in due minuten op haar post geweest, dan waren de gevolgen met dien wind niet te overzien geweest, Nu bepaalde zich het ongeluk nog maar tot het uitbranden van twee verdiepiugen van het liuis. Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam. vonrj§ moeder (>n kind saraen, f 2 voor het kind alleen. Directtice mej. 0. W. Swellengrebel. A. 3. Bethel. Voor meisjes van 15 jaar en daar- boven, die gevaar loopen te vallen. Verblijfmin- stens 2 jaren, zoo noodig langer; f 10 entree, f2 per week. Directricemej. F. Sjoers. A. 4. Talitha Kurni. oor meisjes beneden 16 jaar, die men voor verkeerde invloeden wil bewaren. Verblijf: ineestal tot 18 jaar; f 10 entree, fll4 jaaiiijka. Directrice: mej. A. Olivier. B. 1. Chriif, Normaalsehool voor onderwijzeressen. Vereiscbte leeftijd 14 jaar; f 400 per jaar, zonder meer. Prospectus verkrijgbaar bij de Directie, mej. J. J. Weijland. Toelatings-examen in Maart, Juni, September, December. B. 2. Christ. O(Addingshuizen voor meUjes. Di rectrice van het eeiste: mej. J. M. C. Ledeboer; Directrice van het tweede mej. E. de Moll van Otterloo. Opleiding tot onderwijzeres (uitsluitend Hollandsche vakkeu), bewaarschoolhouderes of voor eene huishoudelijke betrekking, enz. Leeftijd van 6 jaren af. f 25 entree, f 3 per week. NB. Zetteu bereikt men per Rijnspoor over Wa- geningen, verder 5 kwartier te voet of per part, rijtuig. Voorts per Staatsspoor over de halte Zetten, 20 minuten gaans. Biljetten voor die halte alleen aan de stations Arnhem, Nijmegen, Rotterdam, Utrecht en daar tusschen liggende verkrijgbaar. Eindelijk per Rijnstoombooten (Ltxkesveer) of Waalstoombooten (Loenen in de Betuwe). Bezoeken op de gestichten toegelaten; op Steen- beek en het Magdalenahuis echter bij uitzondering. Schiedam, 19 Sept. Te Bolsward zal eeu we Istrijd van rederij- kers gehouden worden: uit de kamers, die zich daartoe bebben aangemeld zijn gekozen n Ten Rate" van Leeuwarden ,/Door vriendschap bijeen gebracht" van Amsterdam; ,/J. J. Cremer" van Haarlem; ,/West Frisia van lloorn; „Thalia" van Schiedam, en „de Genestet" van Utrecht. De eerste kamer moet d( n 22 sten October optreden. Gisterenmiddag viel het 7-jarigen dochtertje van Jansen, wonende in het Broersveld, door te dicht aan den waterkant te spelen, in de Lange Haven, maar werd onmiddellijk gered door den z>ch in de nabijheid bevindenden zakkendrager Kruger, die zich daartoe gekleed te water bega'. Het kind had geen letsel bekomen. Ouwerschie, 18 Sept. Zondag a.s. zal te 97* 2 uur ds. Leenmans voor de gemeente alhier optreden. Vlaardingen, 18 Sept, Ds. G. Van Rossem, emeritus predikant komt voor op het twaalftal voor de.beroeping van een predikant te Sneek. Tot gemeente-veldwachter, alhier, is benoemd J. W. Verouden, gemeente-veldwachter te Willes- kop. Dinsdagavond waren in het lokaal „Rehohoth" samengeroepen werkbazen en vverklieden, leden der Nederl. Hervormde kerk, waaraan velen gehoor hadden gegeven. In een uitvoerige rede schetste Ds. Barger het doel dezer bijeenkomst, het vormen eener werkmans- vereeniging, tot grondslag hebbende de erkenning der H. Drieeeuheid, de belofte oat Godzalig te le- ven en te strijden voor Gods koninkrijk en voor de Ned. Herv. kerk met het doel de belangen der Ned. Herv. Kerk te steunen en die van den werk man, door bevordering van het Christelijk onder- wijs, het vormen van eeu pensioenfonds, en het ter harte nemen van meer aaugelegenheden de Kerk en den werkman betreffende. Het streven naar loons- verhooging was buitengesloten, omdat daarbij het eigenbelang te veel op den voorgrcnd stond. Door den Godsdienstigen en kerkelijken grondslag zou de vereeniging hare wijding ontvangen, al moest zij ook met weinig leden beginnen. Daar was hier reeds veel door den werkman tot stand gekomen, het bloeiend Christelijk onderwijs alhier, de zaal //Rehoboth" en meer; met grond mocht, men dus verwachten, dat. de werklieden alhier bereid zouden worden bevonden tot dit voor- gestelde doel mede te werken. Daarna zetten de eerste en de tweede Voorzitter ,/Welnu," zeide Tabonreau, „zijn bruid is al twee- raaal plotseling ziek geworden, zij kon wel eens voor de derde maalziek worden en er dan in blijven." ^Coralie bedekte haar gelaat met beide handen. ,/laboureau, riep zij, „laat mij u niet in den diepen afgrond volgeD, dien gij voor uwe familie graaft. Denk er toch orn, er is een God." ,/Komt mevrouw de gravin ook bij toeval in vrome gezelschappen vroeg Taboureau, terwijl bij haar verwonderd aankeek. z/Ik antwoord niet meer," riep de gravin, „gij zoekt het verderf van Raymond, ik bemin hem, en wil, dat hij gespaard blijvewelnu, als Rivarez hem doodt, ducht dan beiden mijn wraak." j, Wat zegt gij, die ook Rivarez bemint //Ja, ik heb hem bemind, totdat ik hem leerde kennen en iuzag, wie hij was, toen moest ik hem 110? harder verachten, dan ik hem bemind had. z/En weet gij wel, wie Raymond is?" //Hij sta.it veel te hoog boven u beiden, dan dat gij of Rivarez een oordeel over hem rnoogt yelicn. Daartoe zijt gij mannen uit het slijk niet bevoegd. Gedurende eenige minuten bewaarden beiden het stilzwijgen. Coralie nam toen wederom het woord en zeide //Raymond gaat vechten met Rivarez, ik beken het., het is mijn schnld. Rjvarez is een behendig du ellist en zal Raymond dooden, dat is zeker/ De wroeging zal mij verscheuren, en ik zal niet lang loven, maar de korie tijd, die mij overblijft om te levcn, zal ik wel besteden door alles openbaar te maken, wat ik van u weet. Of gij mij daarom van de werkraansvereeni?ing uit Rotterdam het doel nader uiteen, zijride die vereeniging aldaar voor vier jaren in het leven geroepen om een dam op te werpen tegen de scheuring toen ont- staan. De Rotterdamsche vereeniging telde thans 700 leden. Zij hield zich bezig met het stichten van een kinderhuis, het bijeenbrengen van een pensioenfonds, het onders'eunen van zieken en behandelde meer zaken. Ten slotte werd ua dankgebed door Ds. Barger de gelegeuheid gegeven tot aanvaarding vau het lidmaatschap, waarvoor de contributie 50 cents per jaar zou bedragen, terwijl men voor een gulden begunstiger werd. Voor degenen, die zich nog widen aansluiten, zullen eenige dagen lijsten ter teekening liggen bij Joh. Drop, Adr. De lllois, G. Schrier Johz. en N. llarrewijn. V. Ct. Men schrijft ons uit Rotterdam, dd. 17 September Luchtballons kunnen kuren krijgen. Zoo deed de, ballon caftif Maandagmiddag, toen een heer, die de stad eens per bal on uit de hoogte wilde bekijken, mee zou gaan, niet zooals het een brave ballon past. Eerst was zij met den luchtreiziger en twee passagiers recht mooi naar boven gegaan en zachtkens beneden gekomen, maar bij de vol- geude stijging wordt zij nukkig, gaat eerst naar de hoogte, toen weer naar beneden en herhaalde dit een paar malen liefst boven het water, daarbij rijzingen en dalingen van 20 tot 50 M. makende. Eindelijk scheeu de ballon maar liever in de na bijheid van het water te blijven dan naar boven te gaan, daalde snel en voerde de mand in het water. Dat de passagier, alvorens dit gebeurde, er gaarne uit wilde, is te begrijpen, hij sprong er dan ook uit, maar bleef in de touwen verward en ging under. Toen ging de ballon weer naar boven alsof zij, na mijnheer den passagier gedoopt te heb- ben, hem in de gelegenheid wou stellen, zich boven de sfad in de lucht te laten drogen. Mijn heer was ccliter wijzer, liet zich van eeu hoogte van 15 M. in het water vallen en zwom naar den kant, hartelijk den brui er aan gevende, zich met zulk een nukkig ding in hoogere luchtlagen te wagen. De lust in het. beschouwen der stad uit de lucht scheen ira dit. vnoerul gpwptpn. Dinailay £fiug gaan menscn naar de hoogte dan de kapilein alleen. Men zegt, dat het touw brak, genoeg, de ballon raakte los, dreef op betrekkelijk geringe hoogte over de stad, terwijl door de stad een heirleger kinderen en groote menschen hare richting volgde. Zij daalde en kwam neer op een stuk land, gren- zende aan den Hollandschi-n spoorweg, nabij den Gverweg, achter de diergaarde. De trein was in aantocht, en de sluitboomen gevallen, doch het leger kleuters stoorde zich daar niet aan en be st ormde de spoorbaan, zonder dat het toegesnelde personeel in staat was dien kinderstroom te keeren. Om het toonrel van verwarring nog grooter te j maken, kwamen de moeders schreeuwende aanvlie- gen, om bun lieverljes van de rails te halen. Ge noeg, met kunst en vlicgwerk en de uiterste in- spanning is het gelukt de rails, waarover de aan- komende trein moest gaan, vrij te houden en is alles wonder boven wonder zonder ongelukken af- geloopen, niettegeustaande de baan een oogenblik zwart van de kleuters was. Heden, Woensdag, is er geen ballon te zien. De acrobaat-inbreker, die door de tnimelramen boven de winkeldeuren in huis wist te komen, zit veilig achter slot en grendeler schijuen ech ter meer dergelijke gymnast-dieven in de stad te wezen. Uit een schoenpnwinke' aan den Vissehers- dijk werden op deze wijze in de afgeloopen week 26 paren schoenen gedurende den nacht, gestolen. Hoe voorzichtig men op een ,/Zekere plaats" moet zijn met licht te ontsteken, bleek dezer dagen te Breskens. Een handelsreiziger uit Rotterdam ontstak 's avonds op die plaats een lucifer, teneinde een onderzoek in le stellen naar de zindelijkheid der gelegenheid. Plotseling echter had er een ontploffiug plaats, tengevolge waarvan de bewusle persoon brandwonden bekwam aan hand en hals, en zijn wenkbrouwen en haar verschroeid waren. Eeu "ontvanger uit ie provincie Zeeland, die een bezoek had gebracht aan Arnhem, en de schil- derijententoonstelling, aldaar, moest te Tilburg overstappen en wandelde eenige malen het perron op en neer. Eensklaps staat hij tegenover een heer uit Osch, dien hij meende te kennen, maar hoe hij ook zijn geheugen inspande, toch was hem diens naam ontsnapt. Intusschen sprak hij zijn ver- meende bekende aan, en toen deze, verwonderd over een vriendschapsbewijs of vertrouwelijkheid van een vreemde, hem toevoegde//Mijnheer, ik ken u niet, ik heb u nooit gezien", hield de ont- vanger het tegendeel vol en verklaarde hem 's morgens nog gezien te hebben. Dat was dan ook de waarheid, maar hij had hem op detentoon- stelling gezien geschilderd Brieveii uit DEN IIAAG. XV. Ge hebt dezer dagen kunnen lezen, dat eenige inwoners van Delft zich alweder tot Z. M. den Koning hebben gewend teneinde te verzoeken, dat een einde worde gemaakt aan den bestaauden toe- stand der Haagsche grachten, waardoor ook het water van Delflands boezem ten eenenmale onbruik- baar kan heeten. En ge zult u terecht verwonderd hebben. Besloot dan zult ge vragen de Raad van 'sGravenhage niet, dat er weder, als tevoren, zou worden gespuid En wordt dan in de Residentie zulk een besluit, om der gezondheidswille genomen, niet uitgevoerd Maar als ge zoo spreekt, lezer, dan toont ge te zijn eeu vreemdeling in Jerusalem, of liever in 's Gravenhage. Wel zeker besloot de Raad, zooals ge daar te recht hebt opgemerkt, dat de zoraerspuiing zou worden hervat, wel zekerEn er is gespuid wel wis en waarachtig! Alleen is 't niet lelkens gebeurd als wind en strooin er gunslig toe waren, 't is wel eens een enkelen keer verzuimd. Errare humanum est(Of, zooals een geestig Franschman 't vertaalde II y a une erreur dans le manometre.) Wel zeker er is gespuid Sinds het besluit door den Raad genomen werd, stellig wel viermaal. nu. laten we zeggen vijf, zesmanl, zoo ge wilt. En met uitstekend resultaat ook de grachten stinken althanc zooals ze in jaren niet gestouken hebben. Nu zult ge wellicht meenen, dat ons gemeente- bestuur zijn besluiten doet uit 'oeren op een wijze, waaraan de besluiten van een uoordelijke gelegen gemeente een spreekwoordelijke vermaardheid heb ben gekregen. Maar dat is niet zoo. Indien ge vermoedde, dat de heeren, die belang hebben bij de badplaats Scheveningen ondershands invloed hadden uitgeoefend op onze vroede vade- ren dan hebt ge 't geheel en al miszulke zaken gebeuren tegeuwoordig niet meer. En dan in den HaagGe weet toch wel, dat daar nooit, maar ook nooit, eenige persoonlijke invloed zich ten nadeele van algemeene belangen kan doen gelden. 't Zou di.s nu wel de eerste keer zijn. U alien, die nadeel lijdt van den toestand der stinkende grachten, roep ik toe Petitioneeren, mijne heeren! II n' y a que ga! En dan laat me u eens een raad geven. Wendt u niet tot den Minislervan Binnenlaudsche Zaken, wien 't eigenlijk wel aangaat, maar tot den Minister van Kolonien, wien T eigenlijk niet aan- gaatmaar dien ge verzoeken moet van uwe grieven kennia te nemen als hoofd van het Kabinet, het kostelijk Kabinet, zooals de Standaard zegt. Waarotn juist tot hem? Ik ga 't u zeggen. Dezen middag liep ik nog achter den heer Mackay, die met zijn echtgenoote over de Priusessegracht wandelde, of liever er langs, 't geen taalkundig juister is. 't Water dier gracht rook overheerlijk vies en ik zag hoe Zijn Excellence herhaalde malen Zijner Excellentie's neusvleugels bedenkehjk optrok en daarbij, om met de Jui van de nieuwe Gids !e spreken, //fronswenkbrauwde." Als men nu, zooals de heer Mackay, een vrij sterk ontwikkelden neus heeft, 't geen volgens Napoleon (den Kwsten, be- docl ik) altijd een voorrecht was, omdat men dan zoo ruim kon ademhalen en daardoor gi makkelijker denken, wanneer men dat voorrecht heeft, dan is een wandeling langs de Prinsessegracht lang geen uitspanning en duurt de toestand zoo voort dan mag men den Raad wel eens gaan vragen den naam dier gracht, die 't lot deelt der anderen, te ver- wisselen voor een, waardoor 't minder een parodie zou heeten, dan nu 't geval is. Maar ik was daar bijna van mijn apropos af. Als ge u, herhaal ik, tot den Minister Mackay wendt, hebt ge veel kans, gedaan te krijgen, wat ge wilt, want Z. E. heeft 't vandang zelf onder- vonden, dat 't niet lekker is om hier langs een gracht te wandelen. Ik bedenk me daar, dat ik mijn geheel advies wel achterwege had kunnen laten, omdat eerstdaass het badseizoen te Scheveningen zal gesloten worden en er dan wel beter en meer zal gespuid worden; trouwens met 1 October gaat, als ik me niet ver- gis, de winterspuiingstermijn in. Maar, zult ge zeggen, dan vervalt uw e.rsle argument. Wat heeft het badseizoen met de spuiing te maken, sinds het jongste Raadsbesluit over deze quaestie Volkomen gelijk, waarde lezer! Hoe kon ik zoo dom zijn 't Heeft er niets mee te maken, want, zoo ja, dan zou men immers moeten onderstellen, dat persoonlijke belangen hebben gegolden ten nadeele van de algemeene? En zoo iets gebeurt in Den Haag nooit, maar ook nooit Jan Van den Haag. zaat vermoorden of niet, het is mij om het even, ik ben toch mijn leven moede." z/Ik heb tegen Raymond niets wel ben ik zeer tegen zijn huwelijk." z/llet huwelijk is nog niet gesloten, het artne kind is nog te ziek om te trouwen." z/Welnu, als ik Rivarez schrijf om hem niet te dooden, zal hij dan aan mijn verzoek voldoen?" //Als gij het hem schriftelijk wilt bevelen, zal ik wel zorgen, dat hij u gehoorzaamt." z/Welnu, ik zal het hem schrijven, maar uw plicht is zwijgen." z/Ik zal zwijgen als het graf." z/Welaan dan, ik zal uw zin doen." Taboureau ging nadat hij dat gezegd had zit- ten, schreef haastig eenige regels en gaf het aan Coralie met de woorden, ffziezoo, nu hebt gij uw zin, maar zeg tevens aan dien dwazen Raymond, dat zijn leven er toch mede gemoeid is, als hij niet verliefd op u raakt." Zij greep het papier, stak het snel in haar borst, en zeide //Als gij van mij niet zulk een verach- j telijk schepsel hadt gemaakt, was er kans geweest, dat Raymond mij eens zou hebben bemind." Daarna maakte zij. dat zij wegkwam. X. De vijanden slapen niet. Raymond was 's nachts in zijn hotel teruggekeerd en had zich, na het schrijven van een paar brieven, zeer laat ter ruste begevenden volgenden inorgen vroeg werd hij gewekt met de tijding, dat er een paar heeren waren om hem te spreken. Het waren de getuigen van Rivarez. Nadat hij die heeren te woord had gestaan, moest hij nog zijn eigen getuigen zien te krijgen. Hij liet inspannen en reed naar den Vicomte de Barral. Deze stemde dadelijk toe om met een vrieiid van hem als getuigen voor Raymond op te treden. loen hij aan net ontbijt zat, was alles reeds beschikt. Raymondging behendig met den degen om, maar Rivarez stond bekend als een eerste scherm- meester, die reeds tal van duels had gehad en altijd zijn tegenstauders had omgebracht. Onze jonge dokter had echter van jongs af aan het gevaar zoo dikwijls onder de oogen gezien, dat hij zich daarover niet veel bekommerde. In beginsel was hij tegen het tweegevecht, dat hij een malle gewooute vond elkander om te bren- gen, zonder dat daardoor onrecht werd goed ge maakt, of een hoon werd uitgewischt. Hij zeide, evenals zoovelen, dat met die Barbaarsche gewoonfe de ware schuldige maar al te dikwerf dubbel schul- dig en tweemaal beul is en de onschuldige tweemaal slachtoffer wordt. Doch hij kende de vooroordeelen en gewoonton van de wereld, waarin hij verkeerde, er bleef hem niets anders over dan mee te gaan, want zich daartegen te verzetten zou een onmoge- lijkheid zijn. Hij was in het openbaar beleedigd, het gewoonte- recht eischte, dat er nu op leven en dood zou gevochten worden. En a! gelukte het hem, als overwinnaar uit den karap te treden, welke toestanden zouden er dan niet geboren worden Hij zou een dochter van de familie, waaraan hij eerstdaags verbonden zou worden, weduwe maken, hij zou zijn aanstaanden braven, choonvader eeu schoonzoon outnemen, die met de Ingeschreven van 16 Sept. tot 19 Sept. 1890 SCHIEDAM. GEHUWD: 17, A. J. Penning, N. H. 26 j. en J. C. Bubberman, 21 j. N H ONDERTROUWI)18, A. J. Brede, 25 j., R. C. en W. v. d. Meijden, 28 j., R. C. J. g' de Koning, 28 j., N. II. en C. M. Hille 26 j., N. H. A. Melchers, 23 j., R. C. en J. M. Dijkstal, 28 j., R. C. GEBOREN 16, Maria Hendrika Johanna, N. II., d. v. J. de Wijt en J. C. E. Noorman. Gasstr. Cornelis August Wouter, N. H., z. v. L. v. \V agtendonk en M. II. van der Most. Sin wel 18, Maria, N. H., d. v. P. v. Eijk en M. H. Muller. Roosbeek. 19, Mozes, Isr. z. v. E. Mesritz en H. de Beer. OVERLEDEN 19, Teunis Balthazar, Mak, 8 m., N. H. Wagastr. OUWERSCHIE. GEBOREN 16. Jacob, z. v. Martinus Adrianus Veenmans en Jansje Voortman. Frank, z. v. Arie Aartse en Maria van der Velden. Zitting van 9 September 1890. De man uit VLAARDINGEN, die eenden doodsloeg, is veroordeeld tot f 25.- boete, subsidiair 10 dagen hechtfuis De man uit VLAARDINGEN, die beleedigende uitdrnk^ kin gen tegen den commissaria van politic gebezied heeft werd veroordeeld tot f 10. boete, subsidiair 5 dagen hechtenis.' Zitting van 16 September H. B. oud 60 jaar, geboren te Alphen, woonachtig te Ha zerswoude, sehij .t aan het dwalen te zijn gegaan On 2» Augustus heeft bij te OUWERSCHIE twee jassen en een das gestolen, waarvoor by na terecht staat. __D(y_bekl^ bekent reeds dadelijk zijn misdrpf, zeggende, dat dochter, die hij misschien het rneest beminde, <re- huwd was. Tweedracht en wrok zou hij brengi-n in de familie, waarvan hij weldra lid zou worden De wereld eischte echter, dat er gevochten moest worden en daarvoor morsten alle overwegingen zwijgen. Raymond achtte het zijn plicht Coquillard, die stellig wel reeds he' een en ander van dat duel zou vernomen hebben, op de hoogte van alles te stellen. Daarenboven wilde hij Betsy nog eens zien, die reeds zoo ver hersteld was, dat zij de reis van Riberolles naar Parijs had kunnen maken. En Betsy was gelukkig, zij voelde, dat zij van dag tot dag in krachten ioenam, m dat weldia het oogenblik zou aanbreken, dat zij haar hand in die van den man, dien zij boven alles beminde, zou kunnen leggen. Wat waren beiden den vorigen dag niet geluk- yyg gew est, Raymond vergat in de nabijheid van Betsy de ellende en ougemakken, die hij in zijn zwervend bestaan had geleden. Wat was hij ver- heugd met het groote geluk hem ten deel geval len, zulk een lieve vrouw en zulk een hoogst ach- tiiiirswaardigen schoonvader te zullen krijgen. Beiden hadden den vorigen dag uaast elkand, r gezeten, en gepraat over de rooskleurige toekomst Men had gekenveld en luchtkasteelen gebonwd onbewust van het noodlot, dat hun boven bet hoofd hing. Raymond begaf zich naar Coquillard. Toen hij aan diens huis kwam, ontving de grijsaard hem reeds aan de deur met een gedrukt voorkomen. //Hoe kunt gij in een paar minuten hier ziin?" vroeg deze. Wordt vervolgd.)

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2