Geldmannen. ^Woensdag; 24- September 180G N°- 81. Eerste Jaargarg. BINNENLAND. Abonnementsprijs: Verschijnt WOENSBAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMENDAL, Per drie maanden..©O franco per post. 1. voor h.et Buiten- land1.55 Afzonderlijke nummers. .05 Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Prijs der Advertentien Van 1—5 regels —.50. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen twaemaal berekend. Familiebebichtenper annonce —.40 Dienst AANBIEDINTEN AANVRAGULJI ,-.35 Blijkens de officieele statistiek van de in 1889 verleende, iugetrokken en vervallen ,/vergun- ningen" zijn er in dat jaar 2391 verleend, daar- onder begreper, 84 nieuwe boven bet maximum (meestal tijdelijk) en 44 nieuwe binnen de grenzen van bet maximum, en dus 2263 voor localiteiten, waar reeds vroeger sterke drank mocht worden verkocht. Iugetrokken 119, meestal wegens we sovertrediug, en vervallen 273, wegens wanbetaling van het recht. In het eind van 1889 waren nog 26.388 ver- gunningen van kracht, waarvoor f 849.127 aan recht was te betalen. Sedert 1885, toen nog 27.945 vergunningen van kracht waren, is het getal dus met 1557 of luim 5 pet. verminderd en de opbrengst van het vergunningsrecht met ruim f 26.000 afgenomen. De opbrengst van den accijns op het gedistilleerd is in die vier jaren met ruim 3 ton of ruirn 1 pet. vermeerderd. Maar de bevolking is met on- geveet 170.000 inwoners of 4 pet. toegenoinen. De Drankwet schijnt dus toch een niet onbelang- rijken mvloed uit te oefenen. Het aaulal vergunningm is nog het grootst in Noord-Brabant, 8.4 op de 1000 inwoners; dan volgen Groningen met 8. Limburg met 6.8, Zee- land en Drenthe met 6.4, Gelderland met 5.9, Friesland met 5.8, Utrecht en Overijssel met 5.3 en eindelijk de beide Hollanden met 4.7. In twee gemeenten des lands hestaat geen enkele vergunning, nl. te Herwaarden (Gelderland) en te Schiebroek (Zuid-Holland). In den brief, waarbij de minister Lohman de vervolging van /Recht voor Allen" of van den schrijver van het tegen hem gerichte stuk aanvroeg, schreef hij aan den officier van justitie: ,/Deze aantijging, die van het begin tot het einde niets dan onwaarheid bevat, raudt mijne eer of goe- den naam aan, en valt derhalve zonder twijfel on- der art. 261 van het Wetboek van Strafrecht. ,/Ik stel er prijs op, dat den beleediger de ge- legenheid worde gegeven om de waarheid zijner aan tijging te bewijzen, en het is om die reden, dat ik UEdelachtbare verzoek, den dader strafrechtelijk te willen vervolgen." Binnen enkele dagen zal een vlugschrift van de hand van dr. Kuyper verschijnen, waarin de geheele quaestie van separatie en doleantie niteen- gezet wordt. De manoeuvres bij Bussum waren dezer dagen zoo druk bezochr, dat de treinen van Bussum naar Amsterdam 's iniddags nauwelijks alle passagiers konrlen bevatten o. a. zagen de Commissaris des KoniDgs jhr. Schorer, benevens twee "den van Gedeputeerden zich genoopt in een goederenwaggon plaats te nemen De rechtbank te Utrecht heeft uitspraak ge- FBUIIjIjBTOM. Schets uit het Ieven der Parijsehe 20) Knpitalisten. ,/Hebt u mij dan een boodschap gezonden vroeg Raymond. ,/Ja", antwoordde de grijsaard. //Dan zal uw boodschapper mij gepasseerd zijn," zeide Raymond. „Ik heb hem echter niet gezien." Hij wist met zeker of Coquillard iets van het tweegevecht, dat zou plaats hebben, wist en be- sloot een afwachtende houding aan te nemen. De millionnair sloot de deur en ging met hem in een spreekkamertje. Zij waren diar alleen. Coquillard begon toen te weeneu en sloot Raymond in zijn armen. //Wat scheelt u toch?" vroeg deze. ,/Mijn vriend, ik kan het niet meer uithouden, ik zal er onder bezwijken." ,/Maar maak n toch niet ongerust, alles loopt beter af, dan u denkt." ,/Mijn vriend, ik ben gebeel overstuur, daarom begrijp ik u niet, blijf nu geen seconde meer bij mij, maar ga naar boven, en doe wat God en de wetenschap u ingeven. Ik heb alle hoop verloren." De jonge dokter begon toen nog meer te beven dan de grijsaard. Hij nam diens hand, kneep die in zijn ontroering duchtig en riep „Is Betsy dan weder opuieuw ingestort „Ja juist ongeveer een uur geleden." daan in zake de vordering tot schadevergoeding, ingesteld tegen de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, ten behoeve van den zoon van wijlen mr. B. D. Mees te Groningen, een der slachtoffers van het spoorwegongeluk van Ruinerwold, in den avond van 2 Januari 1888. De reclubank besliste, dat geen winstderving moet worden ver- goed, maar wel overigens alle scbade, die recbtstreeks het gevolg van bet ongeval isindien zal vaststaan, dat de heer M. de geschiktheid voor een aan zijn stand passenden werkkring heeft verloren, moet ook die scbade vergoed worden. Tot deskundigen zijn benoemd de heeren dr. Ranneft en dr. De la Faille te Groningen, en Modderman, directeur der H. B. school te Meppel. Bij de veiling 11. Donderdag te Haaften ge- houdeD, is het zoogenaainde recht om den naam van „Heer van Haaften" te dragen en het daaraan ver bonden wapen te voeren, ingezet voor den niet ge- ringen prijs van f 1880. Men ziet, dat de ijdelheid de wereld nog niet uit is! De beer P. Koning te Tessel, uitvinder van bet bekende reddingtoestel, hetwelk te Amsterdam en te Toulon met zilver bekrooud werd, ontving dezer dagen uit Marseille het bericht, dat aan zijne vinding op de tentoonstelling te dier stede de gou- den medaille was toegekend. Volgens Recht voor Allen zal, met bet oog op de algemeene Kamerverkiezingen een weekblad verschijnen, De Strijd geheeten, dat beproeven zal eene algemeene volksbeweging in het leven te roe- pen onder de leuzevddr of tegen bet algemeen stemreehtDe heer Oudens te Arnemui len is met de voorloopige regeling belast. Op den tweeden Zondag in October zal te Joure eene vergadering gebouden worden van bak- kersgezellen uit de drie Noordelijke provincien, om van gedachten te wisselen over hunne belangen. Rnim 40 werkgevers, te Assen, hebben zich verbonden om alleen die leerlingen in dienst te re- men, welke een getuigschrift kunnen overleggen, dat zij de lessen op de lagere school getrouw heb ben bijgewoond. Wie dit echter niet kunnen toonen, zullen het aan hun ouders te wijten hebben, dat zij daar ter stede altbans, niet gemakkelijk een betrek- king zullen krijgen, of bij een ambacht geplaatst worden. In de gemeente 't Bildt heeft men een paard, toebehoorende aan een der zoogenoemde ,/onwillige" boeren, ernstig met een mes verwond. De dader is onbekend. De eigenaar heeft f 100 voor zijn aanwijzing uitgeloofd. Een soldaat van Afrikaanschen oorsprong, D. van Es, die onlangs uit Indie was teruggekeerd en volgens zijn verlangen in het koloniaal militair invalidenhuis Bronbeek was opgenomen om dear zijne verdere levensdagei) te slijten, schijnt het daar niet naar zijn zin gehad te hebben. Hij is vHebt gij mij daarom laten roepen „Ja, maar bevreesd zijude, dat gij niet tijdig genoeg kondt komen, heb ik ook om een anderen dokter gestuurd." „Wat heeft die gezegd „Dat er geen hoop meer is." „0, hij zal niets vermoed heb!.en. Hij zal ge- dacht hebben met een ziekte te doen te hebben, die zich niet laat verklaren." Binnen een uur komt hij terug, om met u consult te houden." Raymond luisterde niet meer, hij vloog naar de kamer van Betsy. Toen hij haar zag, uitte hij een kreet van wan- hoop. Zij lag daar bijna als een doode, zoo bleek als een lijk, met pijnlijke trekken, die van een hevig, inwendig lijden getuigden. Een koud zweet parelde op haar voorhoofd. Een oogenblik slechts maakte de dokter voor de minnaar plaats, bij nam zijn boofd in zijn ban- den en stond verpletterd van smart. Dit duurde slecbts kort, in een oogenblik was bij wederom de kalme, bedaarde man. Hij keek de medicijnen na, die de dokter bad laten komen, haalde de sch mders op, nam een groot glas lauw water, dat hij de zieke deed doorzwelgen en gaf haar toen eiwit in. De toestand van Betsy was zeer zorgwekkend. Zij had een wraDgen smaak in den mond en veel dorst, een brandend gevoel in keel, maag en inge- wanden, een zwakken, Snellen en onregelmatigen pols. De dorst maakte plaats voor een bevigen hik en het brandende gevoel voor duldelooze smarten. Toch bleef bet arme meisje moed houden, zij althans dezer dagen naar Harderwijk feruggebracht en zal aldaar bij het Koloniaal Werfdepot, verblij- ven, in afwaehting van scheepsgelegenheid om naar zijn geboorteland (kust van Guinea) terug le keeren. Te Alblasserdam heeft de Gemeenteraad de onderwijzeressen aangeschreven dat, zoo zij in 1891 de hoofdakte niet gehaald hadden, er maatregelen zouden worden genomen om haar teonislaan. Dr>e hoofdofficieren der artillerie zijn uit Den Haag naar Hannover vertrokken, ter bijwo- ning van de proeven met nieuw Kruppgeschut, aldaar. De bakkersgezellen-vereenigingen te Amster dam hebben besloten een adres tot den raad dier gemeente te ricbten, met verzoek om van gemeen- tewege een arbeidsbeurs op te richten. De genomen proof om, evenals in het bui- t nland, houden af te richten voor militair gebruik wordt bij de bataljons van het 3de reg inf. gestaakt, omdat zij onbevredigende resultaten oplevert. De honden zullen worden verkocht. Ten huize van de wed. Peeters te Baarloo is> ter gelegenheid van de kermis aldaar, door een Duitseher inbraak gepleegd. De 20-jarige dochter, die wakker werd, had den moed den dief tegen te houden, v aarbij zij echter zeven wonden bekwam. De dader is gevat. De te Nieuwediep tlvuis behoorende loods- scbipper M. Boon is op 17 dezer, met den loods- kotter No. 1 in de Noordzee kruisende, nabij Kallantsoog over boord geslagen en verdronken. Daar tijdens bet ongeluk niemand der overige op- varenden zich aan dek bevond, konden geenepogingen tot redding van den ongelukkige worden aangewend. Als een bewijs, dat de wedrennen te Ooster- broek door een groote menigte belangstellenden zijn bijgewoond, deelt bet llll. mede, dat door het eomite de som van f 12,000 aan toegangsgelden is ontvangeu. Van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- Maatscbappij is door den beer H., te Bussum, eene som geschonken van f 1000 in vijf jaarlijksche ter- mijnen. Door de politie te Groningen is proces- verbaal opgemaakt van eene overtreding van de strafwet, die niet dikwijls voorkomt. Zekere H. J. F. was aangemonsterd als kok aan boord van het Nederlandsche brikscbip Regaliakapitein Oosting, en was met het pchip te Granton Harbor in Schotland binuengeloopen. Het beviel hem niet aan boord, en daarom zond hij een brief aan zijn vrouw, wonende 1e Groningen, waarin bij haar verzocht hem een telegram te zenden van den volgenden inhoud//Vrouw doodelijk ziek, kom direct over, anders te laat, doctor Meihuizen." De vrouw schreef eu verzond dit telegram en de meuscblievende scheepsgezagvoerder ontsloeg na inzage van het telegram F. terstond van zijn ver- keerde zich om en om in haar bed, sloot de lip - pen om het kermen, dat zij niet kon onderdrukken, nog zooveel mogelijk te smoren. Zij was bij haar verstand gebleven, wa~ bewust van alles wat er om haar gebeurde, en zou, wanneer de vreeselijke pijnen het niet belet hadden, zelfs een gesprek hebben kunnen voeren. Raymond gaf haar toen een Kom melk, waarin zinksulfaat opgelost was. Zij dronk het op, al was het nog zoo walgelijk, zij wist het was voor haar bestwil. Maar de tijd verliep en er kwam geen beterschap. Het koude zweet parelde steeds op haar gelaat, de pols werd nog onregelmatiger, de oogen glinster- den, de ademhaling werd moeielijker, het scheen elk oogenblik, dat zij slikken zou, waarvoor, door het opzetten van de keel, veel gevaar bestond. Coquillard volgde in een hoek van de kamer met het hoofd in beide handen, met wanhopende blikken den loop van deze vreeselijke ziekte. Raymond was, zijn ontroering zoo veel mogelijk verbergende, niet van hare zijde te krijgen. De kamenier, die vroeger op Riberolles gebolpen had, was nu ook weer aanwezig en bood wederom hulp en bijstand. Zij heette Margot en was een zoogzuster van Betsy, zij waren samen opgegroeid. Margot was later in haar dienst gekomen. Het was een knap, groot, blozend meisje, dat zoo wel voor juffrouw van gezelschap als voor kamenier bij Betsy fungeerde en daar aan huis als kind behan- deld werd. Toch verteerde de nijd het hart van Margot. Hoe goed zij het ook bij Coquillard had, zij kon het maar niet uitstaan, dat Betsy zoo rijk was en plicbtingen, zoodat deze eenigen tijd daarna wter thuis kwam. Hij verheugde zich reeds den kapitein zoo mooi beet gehad te hebben, doch keek raar op toen de politie zich in de zaak rnengde en proces-verbaal tegen hem en zijn vrouw opmaakte, omdat zij een getuigschrift valschelijk opgemaakt en daarvan opzettelijk gebruik gemaakt hadden tot het op- wekken van welwilleudheid en hulpbetoon, hetgeen in art. 230 van bet wetboek van strafrecht wordt bedreigd met gevangeuisstraf van ten hoogste een jaar. Zoowel F. als zijne vrouw waren oude bekenden der justitie en hadden onderscheidene straffen ouder- gaanbet laatst vijf jaar gevangenisstraf ter zake van diefstal met geweldplegingin veretniging gepleegd. Aan de Arnhemscbe melkinrichting is nu een inrichting voor gesteriliseerde (bacterien-vrije) melk verbonden. Door ze aan een temperatuur van 150° it 160° Celsius te onderwerpsn, wordt de melk bevrijd van al, wat zij schadelijks bevat en ook van toevallige bijmengsels, die het verzuren veroorzaken. Maar behalve deze zuiveriag ondergaat de melk in deze inrichting nog «en andere bewerking. Het gehalte wjrdt in overeenstemming gebracht met de moedermelk, en wel in vijf graden voor kinderen van verschillenden leeftijd, terwijl de fleschjes, waarin zij verkrijgbaar zijn, juist de hoeveelheid bevatten, die de zuigelingen van dien verschille iden leeftijd behoeven. Om in aanmerking te komen voor een uit- deeling van brood, bier, haring en tabak op den 3den Octob.r, wanneer er telken jare te Leiden feest wordt gevierd, ter herinnering aan Leidens ontzet, hebben zich bij de commissie aangemeld pi. m. 2400 mannen en 2800 vrouwen, te zainen dus omstreeks 5200 personen. De beide Haagsche wandelaars, de heeren van 70 en 73 jaar, die te voet de reis naar Kevelaer ondernamen, zijn Zaterdagavond weer thuis geko men. Zij hebben geprofiteerd van het mooie weer en, blijkens bun brieven, een genoegelijke reis gehad. Terug ging hetWoensdag van Kevelaer naar Cranenburg; Donderdag Cranenburg—Kuilenburg; Vrijdag KuilenburgWoerden, en Zaterdag van Woerden naar Den Haag. De wakkere wandelaars ondervonden allerwege waar zij kwamen veel belangstelling voor hun volharding, die menig jongere beschaamd maakt. Te Eibergen werd op den overweg bij de losplaats aan bet station van de G. O. Lokaalspoor eene oude doove vrouw overreden. Zij hoorde het scberpe fluiten van den machinist niet en werd verpletterd, voordat de trein tot siilstand was te brengen. Woensdagmiddag zon een 18 jarig meisje, dat alleen met haar 12-jarig broertje thuis was, in zij niets bezat. Zij liet zich daarover wel eens een woord tegen Betsy ontvallen, doch deze, door en door goed van aard, vergaf haar dergelijke gezrgden. Betsy bleef veel van haar houden, vertrouwde haar in alles en dit was oorzaak, dat, niettegen- staande op aauraden van Raymond het dienstpersoneel verwisseld was, zij toch bij Betsy was gebleven. Niettegenstaande Raymond Betsy niet uit het oog verloor, sloeg hij aandachtig Margot gade. Zij scheen ontroerd en verlegen, zij toonde groote droefheid over de ziekte van haar meesteres en dorst toch niemand aan te zien. Zij maakte nu en dan onwillekeurige bewegingen, die maar al te duidelijk verraadden, dat zij het merkte, dat Raymond haar in het oog hield. Raymond wijdde zich geheel aan Betsy, en on- derwijl ontging hem toch niets, hij overzag alles, wilde toen aan zijn toorn en verontwaardiging lucht geven, maar hield zich in, want hij dacht aan zijn plicht, om een slachtoffer aan den dood te ont- rukken. De tijd verliep en er kwam geen verbetering in den toestand van dat slachtoffer. Raymond deed wat bij kon en toch scheen de zieke eer achteruit dan vooruit te gaan. Coquillard ondervroeg hem toen. ,/Als nu in eeuige minuten de pijn in de maag, de stuiptrekkende bewegingen, de droge hoest en de beklemming op de borst niet beteren," zeide Raymond, „is er geen hoop meer". z/Groote God," snikte de grijsaard. De zieke klaagde toen over vreeselijke pijnen in maag en ingewanden. Haar stem werd heesch en zij begon te kwijlen.

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1