buiies l and. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand, s c ii i e b a mT deJCommelinstraat te Amsterdam het eten koken. Zij had daarbij het ongeluk, of liever de ou- voorzichtigheid, in plants van meel, -/.ink wit op de roode kool te doen. Zij beinerkte deze vergissing eerst een half uur, nadat, zij gegeten hadden, door hevige krampeu in het lijf. Daoelijk werd een geneesheer onlboden, die de overbrenging der beide jeugdige personen liaar het Gasthuis noodzakelijk achtte. De toestand van het jongetje is zeer bevredigend (deze had trouweria weinig van de roode kool ge geten), zoodat liij misschien spoedig het Gasthuis zal kuimen verlaten. Het meisje daarentegen is zeer bedenkelijkmen vretst zelfs voor haar leven. Vrijdagavond ongeveer te 7'/3 uur is de boerderij, bewoon 1 door C. v. d. Laan te Haarlem- mermeer, een prooi der vlammen geworden. De brand is ontstaan in de korenschuui, waarin juist dien avund het laatste koren wasgeborgen. Niets is er gered kunnen wordenalles was gtlukkig legen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Schiedam, 23 Sept. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regelingvan den kleinhandel in sterken drank en tot beteuge- ling van openbare dronkenschap Slaatsbl d no. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen de volgende verzoekschriften tot verkoop van ster ken drank in het klein zijn ingekomen. lo. Van J. A. Weber voor het pand aan de Hoo dslraat, wijk G, no. 153; 2o. van J. Knock, voor het gebouw, staande in den tuin, behoorende bij zijn pand aan de Overschiesche straat, wijk A, no. 81. Bij Burgemeester en Wethouders van Schie dam zijn ingekomen de volgende verzoeken lo. J. W. Ris, om vergunning tot uitbreiding zijner branderij aan de Noordvest alhier, wijk F, no. 350, kadaster sectie A, no. 817, door plaat- sing daarin van een stoomwerktuig van 2 pkr. met ketel; en 2o. de firms Van der Brugge en Van der Vlies, om vergunning tot uitbreiding harer branderij aan de Korte Haven alhier, wijk A, no. 109, kadaster sectie C, no. 696, door plaatsing daarin van een stoomwerktuig van 2 pkr. met ketel. Gelegenheid tot het inbrengen van bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken zal op Don- derdag den 2n October a.s., des middags ten 12 ure, ten Raadhuize worden gegeven. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, gelet op art. 8 der wet van 2 Juni 1875 Staats blad no. 95), geven kennis aan de ingezetenen, dat aan G. A. Slavenburg en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot uitbreiding zijner bak- kerij aan de Noordmolenstraat. alhier, wijk E. no. 1060. Ter gelegenheid van zijn vertrek naar Neder- landsch Oost-Indie werd Zondag 1.1. door den weUerw. pater C. Van der Heijden, S. J., in de Parochiekerk van O. L. Vrouw Visitatie alhier eene plechtige Hoogmis opgedragen. Bij deze plechtigheid assisteerden de weleerw. beer J. D. M. Meijer, priester van het seminarie, als diaken, en de eerw. heer G. Van der Burg, diaken van het seminarie Warmond, als sub diaken, terwijl de eerw. heer F. Jansen, thelogaut van Warmond, de functie van ceremoniarius vervulde. Door het koorgezelschap werd onder de H. Mis de missa van Gounod verdienstelijk uitgevoerd. Bij Koninklijk besluit is herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Schie dam, de heer mr. L Reeser te Maassluis. Zondagavond opende de muziek-vereeniging ^Kunstmin" hare winteruitvoeringen met een soiree in //Musis Sacrum." De stukken werden met lust en over het algemeeiv goed gespeeld. Alleen deze opmerking willeu wij niet verzwijgen, al ware de zaal nog eenige malen grout er geweest, het geluid der gezamenlijke instrumenten nog wel wat zwaar zou geklonktn hebben. tO, God," zeide Raymond, ,als de kwaal nog eene schrede verder gaat is zij in het graf". „Wat te doen, wat te doen", gilde Coquillard. #Ik heb alles beproefd," zeide Raymond, ,/Wat een mensch kan doen". Welaan dan, ik zal nn mijn laatste middel probeeren, en Coquillard bij den arm naar een hoek van het vertrek trekkende, zeide hij hem aan zijn oor „Zij is vergeven met het ergste en bijtendste veigif, dat er is, sublimaat". Raymond maakte de medicijn gereed en gaf ze in. Coquillard, die na de mededeeling van Raymond op een stoel neeigezegen was, bleef half bewuste- loos zitten. Het laatste middel scheeu te helpen. Het gelaat van de zieke ontepande zich, de ademhaling werd beter, de pijnen waren niet meer zoo hevig. Raymond haalde ruimer adem, er kwam weder een straal van hoop. Eindelijk viel de zieke in een lichte sluimering. Raymond schoof de gordijnen toe, en maakte de geneesmiddelen in orde, die haar bij haar ontwaken moesten toegediend worden. v Rom, zeide hij tot Margot, ,,zij heeft rust en stilte noodig, alles moet hier vandaan." zal blijven waken," zeide Margot. //Dat is onnoodig," zeide Raymond. Zij keek hem verwonderd aan. Coquillard ging dadelijk weg, maar Raymond wachtte tot de kamenier wegging. (fMijnheer," zeide zij, ffik ga naar mijn kamer, als u mij noodig hebt. laat mij dan dadelijk roepen". fGoed," zeide Raymond, //maar ik heb eerst Het bal, dat na de uitvoering zou plaats hebben, kon na een paar dansen niet worden voortgezet. Wij hopen voor de danseressen en dansers, dat dergelijke storingen niet meer zullen plaats hebben. Bij de aan het Departement van Waterstaat gehouden aanbesteding is voor het herstellen enz. van rijkstelegraaflijneii in de afdeeling Venlo het laagst ingeschreven door onzen stadgenoot, den heer K. Sneijder de Voge). De teWrafist 2e klasse, de heer Van Waege- ningh is van Trier naar Roermond verplaatst. Naar wij vernemen zal het bestuur der socie- teit //Ilarmonie" bij genregzame deelneming een lezing doen houden door den heer Justus van Maurik van Amsterdam. Bij de leden zal een lijst circu- leren. Voor de herhalingsoefeningen, die einde dezer maaud zullen aanvangen en 14 dagen zullen duren, moeten van hier opkomen 93 milliciens. Het confectie raagazijn van de heeren Peek Kloppenburg in de Hoogstraat te Rotterdam staat in brand. Kethcl, 21 Sept. Ds. P. S. Meerburg alhier heeft een beroep ontvangen naar de Nederduitsche Hervormde gemeente te Kockengen. Ouwerschie, 20 Sept. Hedenmorgen omstreeks 9 uur geraakte de 8-jarige Christiaan De Jong, alhier al spelende in een moddersloot. Hij werd gered door zijn kloeke kameraads, den 12-jarigen P. Boekhout en den 13-jarigen A. Van den Berg. De heer P. S. Hack alhier heeft in een te Rotterdam gehouden schietwetstrijd een prijs behaald. Vlaardiiigen, 22 Sept. Ds. H. J. James te Warns veld, heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier aangenomen. - Met iDgang van 1 October a.s. is hier be- noemd tot agent van politie le klasse Reitse Wietze Adema, thans agent van politie 2e klasse te Hoorn. De kwestie van het dempen der Biersloot is nu weer eene nieuwe phase ingetreden. Op verzoek heeft de Inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht van Zuid-Holland een onderzoek ingesteld of doen instellen naar den toestand van het water en den invloed op de omgeving en de uitslag van dat onderzoek moet zeer ongunstig geweest zijn. Te verwachten is, dat nu weldra van dat onderzoek iets officieels bekend wordt en wat er gedaan zal moeten worden om verbe- tering in den toestand aldaar te kunnen brengen. In de laatste veertien dagen is het aantal gevallen van mazelen in onze gemeente zeer toe- geuomen. Gelukkig is de epidemie tot nog toe van dien aard, dat de kinderen na weinig dagen wedtr hersteld zijn. Toch hebben ook reeds enkele sterfgevallen plaats gehad. Er schijnen nog geen termen te bestaan om de ziekte epidemisch te verklaren. Aan de Chr. Jongel. Vereeniging ^Liefde en Vrede" alhier is een suppletiefonds verbotiden, waaruit onvermogende ouders in de gelegenheid gesteld worden hunne kinderen het onderwijs op de Christelijke scholen te doen genieten. Door het bestnur nu van dit fonds zal in de maand Ootober een bazar worden gehouden ten voordeele van dit fonds. In eene circulaire, voor dat doel verspreid, verzoekt het bestuur door het inzenden van voor- werpen, die ten bate van het fonds zullen worden verkocht, de sympathie van de vrienden en begun- stigers van het Christelijk onderwijs, terwijl eenige dames zich bereid hebben verklaard de voorwerpen in ontvangst te nemen. Die dames zijD Mevr. F. C. van 't Hooft—-Stutterheim, Mevr. R. Barger— de Veer, Mej. Manneken—Hoogendijk, Mej. Kijne— Stain, Mej. N. v. Rossen, Mej. E. Bijleveld, Mej. J. Noordam. Pernis, 22 Sept. Van een schokker, liggende in de haven alhier, is gisternacht al het tonw gestolen. Den 10 October a.s. zal voor de arrondisse- mentsrechtbank te Do.drecht het hooger beroep tegen de uitspraak van het kantongerecbt te Ridderkerk worden behandeld, in zake overtreding der arbeidswet door vlasboeren te Hoogvliet, tegen een woordje met u le wisselen," en meteen draaide hij de deur van de kamer der zieke op slot en duwde de kamenier onverhoeds in een andere kamer. #Hier kunnen wij vrij spreken," voegde hij haar toe. Zij beefde, maar deed net, of zij niets van dat alles begreep. Raymond ging zitten en gelastte haar met een wenk het zelfde te doen. Zij had niet veel lust in een onderhoud met dien dokter, die zoo scherp zag, en poogde er zich af te maken, met te zeggen, dat zij zoo moede was. ,/Het gesprek zal spoedig gedaan zijn," zeide hij. Het vertrek, waarin zij zich bevonden, was een soort antiek gemeubileerde spreekkamer. De avond was gevallen en het was reeds vrij donker. Ray mond stak een kaars, aan, plaatste die voor zich op tafel, en keek Margot op een bijzondere wijze in de oogen. Deze schoof onmiddellijk haar stoel achteruit. //Wees maar niet bang," zeide Raymond, /,ik zal u enkel en alleen maar even in slaap maken". Zij sprong op en riep,/Ik wil niet slapen, dat nooit". De jonge dokter had gezien, dat zij gemakke- lijk gehypnotiseerd kon worden. Hij dacht, de waarheid behoef ik niet meer te weten, maar gij knnt mij mededeelingen doen, die van onschatbare waarde voor mij zijn, en die gij mij langs minne- lijken weg toch niet vertellen zult. Zijt gij eenmaal onder mijn invloed, dan moet gij mij toch alles vertellen. Maar toen hij zag, dat zij doodelijk bang voor zijn invloed was, wilde hij niet dadelijk tot dat middel zijn toevlucht nemen, maar hoopte hij, wie door den rijksveldwachter alhier proees-verbaal is opgemaakt. Men schrijft ons oil Rotterdam, dd.t22 Sept. Het was Donderdag vrij rumoeug in de slad. Bij strooibiljetten was bekend gemaakt, dat er duizend Heilsoldaten zouden kuineu, om hun gods- dienstoefening, dien zij met den naam "an veen dag met God" bestempelden te houden (volgens strooibiljet). Of er nu duizend geweest zijn, is moeielijk te zeggen, misschien meer, missehien minder, men doet de moeite niet, om deze mensclieu te gaan tellen. Aau de verschillende costumes was wel te zien, dat er leden van het Leger uit alle oorden des lands waren overgekomen. De ontwikkelde burgers hier oordeelen verschii- lend over het Leger des Heils, maar onder dezen zal het niemand in het hoofd krijgen, de Heil soldaten minder net te behandelen, veel minder ze een onaangeuaam woord toe te voegeu. De minder ontwikkelde schijnt in een Heilsol- daat en in een stokvisch hetzelfde te zien, volgens zijn opinie dieneD beiden gebeukt te worden. De fatsoenlijke burger laat niet na, om, waar het te pas komt, er op te wijzen, dat de Heilsoldaten niemand eenig leed doen, maar integendeel bereid zijn, om als mensch een ander te helpen, zoodat meD geen reden heeft ze kwalijk te bejegenen het is echter toch voor doove mans ooren gepredikt. Het gaat met domme menschen als met onze vroegere zeelieden, men had zich eenmaal in het hoofd gezetdat scheepsjongens nooit konden groeien zonder slaag; dit had ten gevolge, dat zij dagelijks met een eind touw gestagen werden, het- geen men spottenderwijze »voorlichting met de hondenlantaarn' noemde. In hetzelfde geval ver- keert alhier een Heilsoldaat, hetzij deze van het sterkere of van de zwakkere kunne is, volgens de begrippen van den Rotterdammer Jan Rap en zijn maat, is slaag voor hen zoo noodig als brood. Dat de leden van het Heilsleger dien dag wat slaag gepresenteerd is, kan men licht begrijpen doch de politie was steeds bij de hand om de heeren slaaguitdeelers eens met het bureau te taten kennismaken, alwaar, zooals velen bij ondervinding weten, een schrijfmijnheer zit, die een ding schrijft, dat men proces-verbaal noemt, hetgeen een leelijk ding is, omdat men er nooit zonder kleerscheuren afkomt. Dank zij het krachtig optreden der politie, werden alle mishandelingen dadelijk bij den aan- vang belet, en iiep alles met wat in de maling nemen der Heilsoldaten en wat opstootjes af. Het is wel eens aardig de oefeniugen van het Leger des Heils bij te wonen, wanneer er gezongen wordt met begeleiding van een enkel instrument, seraphynorgel, cornet a piston of viool. Bij deze gelegenheid scheen het stafmuziek van het Leger dienst te moeten doen. Dit is zoo mooi, dat men bij de f 0.25 entree nog gaarne een kwartje zou bijpasseD, om het niet te behoeven aan te hooren. Men verbeelde zioh een gezang, dat geaccompagneerd wordt met tal van rinkelbommen en een roifeltrora, waarop men zoo hard men kan slaat en een cornet a piston en een fluit, waarop uit alle macht geblazen wordt. Het kabaal van de boschnegers, als zij Jan Jari (nieuwejaar) vieren, is nog kiuderspel bij dit oorverscheurende vocale en instrumentale concert. Daar de smaken op gebied van toonkunst zeer verschillen, mogen wij hen, die een dergelijk con cert goddelijk schoon noemen, echter niet taken. Wel was te taken de houding van de minder ontwikkelden, die het Verkooplokaal, waar het Leger des Heils zijn concert met bidden en toe- spraken ten beste gaf, letterlijk belegerden. Een flinke politiemacht was op de been, om alle vreemde vermakelijkheden dadelijk te beletten. Met dat al bleef er een opeengepakte menigte geduldig wach- ten, om als de Heilsoldaten uit het gebouw kwamen deze op niet erg vriendelijke wijze te verwelkomen. Deze waren zoo wijs hun pakje uit te trekken en gemengd onder het publiek, dat het gebouw ver- liet, ongemerkt weg te gaan. Ten 9^ uur was alles reeds afgeloopen, maar de groote hoop bleef tot midderuacht voor het gebonw wachten. Eindelijk kreeg men de overtuiging, dat de Heilsoldaten de liefhebbers van klappen uitdeelen bij den neus dat de vrees haar tot bekentenis van een en ander zou brengen. z/Waarom zijt gij bang, om in slaap gebracht te worden vroeg hij zacht. /j/Ik weet het niet.Ik ben er erg bevreesd voor." h Weet gij dan hoe dit gebeurt?" z/Neen. Daarom ben ik er bang voor u weet, men vreest datgene, wat men niet kent." //Gij liegt." z/Neen, heusch niet." //Men heeft u reeds meermalen in slaap gebracht." z/Welnu 1 ja dan," zeide zij, //en dat is mij zoo slecht bekomen, dat ik er voor den tweeden keer geen zin in heb." Waarom hebt gij mij dit niet dadelijk gezegd z/Ik weet, dat degene, die al eens in slaap is gebracht zeer geschikt is geworden voor een tweede proef, en ik was bang, dat als gij dit wist, gij daartoe des te gereedelijker zoudt besluiten.'' //Ik zal u aan geen proefneming onderwerpen, mits gij mij de waarheid maar zegt." z/Ik beloof u zulks oprecbt." Op behendige wijze ondervroeg hij haar eerst over haar betrekking tot Betsy, om ten slotte naar alles, wat zij van haar ziekte wist, onderzoek te doen. wGij begrijj t," zeide hij haar toen, //dat ik nu verlang, dat gij mij de oprechte waarheid zult vertellen." z/Waarom zou ik dat niet doen?" was haar ant woord. //Gij houdt ongetwijfeld veel van uwe meesteres?" //Zoudt gij het tegendeel kunnen gelooven?" ha ide.n gehad en al tang weg waren, waarop men morre.rid uiteengitig. Op verschillende punten in de stad werden de Heilsoldaten herkend, en kregen zij, als de politie het ni"t zag, zoo'n enkelen veeg. Aan de Oost-Zeedijk belegerde de menigte een huis, waarin Heilsoldaten de vlucht hadden genomen, maar met eenige charges der politie was ook hier de baan weer spoedig schoon geveegd. Dat de Heilsoldaten geen souvenir aan Rotterdam, n. 1. een bont en blauw gestagen corpus hebben mede genomen, is aan het flink optreden der politie te dankon. De luchtbol is nu weder eenigen malen aan een touw naar boven gegaan, een dame heeft zich ook aan het nukkige ding durven toevertrouwen, en een kapitein ter zee is ook opgestegen, daar het ergste, wat hem kon overkomen toch maar was, dat hij in zijn element, het water, terecht kwam. Toen is de luchtschipper met zijn vrouw in het schuitje gestapt., het touw is los gemaakt en heel kalm zijn z'j door de lucht tot dicht bij Berkel gevaren, alwaar /ij zoowat te half acht's avonds aankwamen. Aan de Bootw.irkers is nu 221 M2 terrein aan de Boompjeskade in huur afgestaan voor den tijd van 10 jaar a f 0.25 per M2 per jaar. De menschen behoeven nu, als het wachtlokaal op dit terrein klaar is, niet meer in de tapperijen te gaan, om werk te zoeken. Onze gemeentebegrooting bedraagt in ontvan st en uitgaaf bijna 6,5 millioen, waaronder meer dan 7 ton voor openbare werken en ruim 1 millioen voor onderwijs en bevorderiug van kunsten en we- tenschappeu. Te Amsterdam is aan de Stadhouderskade het lijk opgehaald van een militair, behoorende tot het garnizoen aldaar. Bij de schouwing waren er geen uiterlijke kenteekenen van geweld waar te nemen. Het onheil is vermoedelijk te wijten aan de gevolgen van slaapziekte, waaraan hij in lichten graad lijdende was. Door den Tesselschen blazerschipper Brouwer is een steur gevangen, die het kolossale gewicht had van 150 kg. Dat vischje werd door hem te gelde gemaakt voor de som van f 40. GEBOREN 19. Lena E. L. d. v. J. H. Scheu- erman en J. P. van der Mark terrein Waterleidinc Simon Wzn. N. H. z. v. S. W. v. der Beek en AL J. van der Schalk, Lange Acherweg. Catharina Willi. N. H. d. v. J. Roelofs en C. Walrave Hoofdstr." 20. Agnes Joh. Ludewina Maria R. C. d. v. S. Linnenbrink en P. C. J. J. v. Rooijen, Walvischsteeg Elisabertus N. H. z. v. B. v. Wamelen en E. Plooij Oranjebuurt Franc. F. Petrus HendricnsR. C. z. v. L. M. Bogaars en M. v. Rooijen Oude- kerkhof. 21 Maria Cath. Ludewina R C. d. v. J. H. Zoetmulder en A. M. A. Timmermans. Darn. 22. Corn. Aut. R. C. z. v. C. Gunnewegh en M. Wever, West vest Adrianus N. H. z. v. J. Kool en A. Mostert, Oudendijk. OVERLEDEN: 21. Joh. Laurencius Josephns Kouwenhoven 49 j. 3 m, R, C. echtg. J. C. W. Brokling, Dammelaan. OUWERSCIIIE. ONDERIROUWD21. Theodoras Johannes Hendriks j. m. oud 22 jaar en Johanna van den Akker oud achttien jaar j. d. GEBOREN: 21. Krijn z. van Barend van Vliet en Maria Vlaardingerbroek Leentje d. van Arie Poot en Teuntje van der Mer Neeltje d. van dezelfde Ouders. OVERLEDEN: 20. Arnoldus Andreas Koot oud zeven maanden. Heeft de samenkomst van den Keizer van Duitsch"- land met den Czar voor Wiihelm niet dat resultant opgeleverd, wat hij er zich van voorstelde Heeft '/Ik geloof Diets, want ik vertrouw niemand." z/Wanlrouwt gij mij dan ook?" U even goed als elk ander." z/De vriendschap, die ik getoond heb voor Betsy te bezitten, moest mij buiten verdenkirg ptaatsen." z/Als ik u verdacht had, dan had ik u niet bij haar gelaten, toen ik het geheele dienst personeel liet \erwisselen." //Zoo, zij, met welke mejuffrouw Betsy omgaat zouden, volgens u, de oorzaak van haar ziekte zijn //Best mogelijk." z/Als u dat denkt, dan is iemands positie hier in huis niet van de aangeDaamste." Raymond begon nu op koelen en gebiedanden toon te spreken en zeide, ,/Vertel mij, hoe of de juffrouw nu weder in eens zoo ziek is geworden." //Daar weet ik niets van, mijnheer, ik was weg- gegaan, kwam weer binnen, en zag toen, dat zij in eens zoo ziek werd." Op heel koelen toon zeide Raymond toen, //gij moet mij dat alles veel nauwkeuriger omschrijven," en daarop begon hij haar allernauwkeurigst over al hetgeen dien morgen gebeurd was, te onder- vragen. Zij gaf steeds ontwijkende antwoorden. Raymond zag nu heel goed in, wie de misdadige was. //Wat heeft uw meesteres den geheelen morgen gedaan vroi g hij. z/Zij heeft zich gekleed en is gaan piano spelen." uZij heeft ook gelezen, want ik heb een geopend boek op de caDape gevonden." //Het kan zijn." Wordt vervolgd.)

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2