Geldmannen. N°* 82. Eerste Jaargang Zaterdag: 27 September 180O BIN N E N L A N D. Abonnementsprjjs: Versehijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMINDAL, In een hoofdartikel brak het D a g b 1 a d toen tevens in zeer scherpe bewoordingen den staf over dat gevaarlijk optreden van dr. Kuyper en de zijnen. Per drie maanden—.00 franco per post. 1.— M voor het Buiten- land1.55 Afzonderlijke nu.mm.ers. .05 M M M II Boterstraat, 342, SOHIBJDAM. Prys der Adverteritien Van 1—5 regels/—.50. Iedera regel meer. 10 Qroote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen twe#maal berekend. Familiebkkichtenper annonce —.40 AAKBIEDTKIBN V Dienst AANTRAQlif ,—.535 De toestaml van Z. M. den Koning blijft, naar geineld wordt, over het geheel genouaen, steeds bevredigend. Ook schijnt in de laatste dagen de eetlust minder goed te zijn. H. M. de Koningin, vergezeld van H. K. H. de Prinses en gevolg, bracht Zaterdag jl. eeu be- zoek aan het Eemonte-Depot te Milligen. De Staatscommissie voor de Arbeidsenquete zal 1 October te 's-Gravenhage in voile vergadering bijeenkomen. In den loop van de maand October zal de sub- commissie voor den arbeid op spoor- en verkeers- wegen hare verhooren aanvangeu, welke aldaar zullen afgenomen worden, onder presidium van den algemeenen voorzitler der Staatscoramissie, jhr. mr. Rochussen. Overigens zou de enquete in andere deelen des lands niet voor Januari van het volgend jaar wor den voortgezet, en zal de proviucie Grouiugen het eerst aan de beurt komen. De afdeelingen van de Tweede Kamer, welke Woensdag het onderzoek van de legerwet hebben aangevangen, waren reeds vroegtijdig druk bezocht. Men verwacht, dat het onderzoek deze week ten einde zal worden gebracht. De heer De Marez Oyens, administrateur aan het ministerie van waterstaat, handel en nij- verheid, is uit 's-Hage naar Berlijn vertrokken als gemachtigde onzer Regeering bij de bespreking van spoorwegaangelegenheden, waarbij Nederland betrok- ken is, aan het ministerie van openbare werken aldaar. Volgens de II a a g s c h e C t. hebben de vol- gtnde woorden in /De Overrompeling" de Minister van Binneulandscbe Zaken, Jhr. Mr. A. F. De Savornin Lobn an, geuoopt een aanklacht bij de Justitie in te dieneu tegen den schrijver er van (zooals later bleek mr. Spin) /r/Wat toch geschiedde er in den loop van den 6 Januari voormiddag, des jaars 1886 p /Toen hebt gij n, met dr. Kuyper en eeuige zij- ner aanhangers, meester gemaakt van de Nieuwe Kerk te Amsterdam. De bewakers van de lokaleir van den kerkeraad, door het classicaal bestuur van Amsterdam aangesteld om de Nieuwe Kerk tegen overrompeling te beveiligen, hebt gij door een krijgs- list weien te verwijderen. Gij zijt toen het gebouw binnengedrongen, en hebt door het doen uitzagen van een pai eel u den toegang tot de consistorieka- mer weten te verschaffen. Gij bevondt u aan het hoofd dier mannen met dr. Kuyper en den heer Hovy, gevolgd door enkelen der geschorste ker- keraadsleden, als raadslieden begeleid door mr. Th. Heemskerk en mr. W. Heineken." /Die zinsneden zljn, naar de HaagseheCt. verder meldt, letterlijk overgenomen uit het Handelsblad van 8 Januari 1886, hoog- stens iets verzacht. Ook in het Haagsche D a g- blad van 9 Januari werd o. a. gezegd /Daarop is door dr. Kuyper, dr. Rutgers, mr. De Savornin Lohman en Kater geweld gebruikt, om door paneelzagen of het verbrekeu van een slot in de pastorie te breken." In hoever dat alles nu volgens de eigen woorden van Minister Lohman, /van het begin tot het eind een leugen" is, zal de rechter weldra uit te maken hebben. De voormalige militair Buijs, van het O.-I. leger, ridder der Militaire Willemsorde, die onlangs met eere te Amsterdam bij zijn terugkeer uit Indie werd ontvangen, is aangesteld bij het bedienend personeel der Tweede Kamer. Het voor gouvernements-rekening opnemen en opleiden van kweekelingen voor den veeartsenij- kundigen dienst in Ned.-Indie, is voorshands ge- staakt. Bij gelegenheid van de kermis werd te Zelhem naar den vogel geschoten en werd een prijs behaald door den 85 jarigen grijsaard G. Buursink Sr., wat wel van een zeldzaam voorkomende vastheid van hand en goed gezicht op dien leeftijd getui t. Voor het kantongerecht te Ridderkerk zal aan- staanden Zateidag behandeld worden de zaak van den heer Stal, directeur van de zegenzalmvisscherij 4»De Volharding", beklaagd van bij stroomend water te hebben doen visschen met een zegen over meer dan de helft der breed te der rivier, en meer dan 15 minuten te hebben stil gelegen. Als verdediger zal optreden mr. Bik, advocaat te Rotterdam. Men schrijft uit Appelscha Onder de treurigste vooruitzichteii zien wij hier den winter naderen. In tal van arbeidersgezinuen heeft men reeds nu de in dezen zomer gerooide aardappelen verbrnikt, en het geld om zich zelfs de noodzakelijkste levensmiddelen aan te schaffen, ontbreekt. Komt de liefdadigheid niet te hulp, dan staat broodsgebrek voor de deur, maar ook al wordt er eenige ondersteuning verleend, dan nog blijft de toestand allertreurigst. Dat alles is het gevolg van de noodlottige werkstaking in den afgeloopen zomer. Andere jaren was er tegen den winter door de meesle arbeiders aardig wat overgespaardthaus is daarvan geen sprake. En waar blijven thans de volksmenners, die deze aime menschen hebben opgeruid Laten zij zich thans vertoonen en hen, die ze in de diepste ellende dompelden, met raad, doch vooral met daden, te hulp komen. Doinela Nieuwenhuis is wel te Nijehorne en te Tjalleberd opgetreden, en ook elders wordt hij verwacht. Maar noch te Beets, noch te Appelscha schijnt hij het noodig te achten te verschijnen. En juist daar is, naar onze meening, thans zijn FiatJILIjEiTOlV, Schets uit het leven der Parijsche 21) Kapitalisten. /Heeft zij ontbeten /Ochzij heeft heel weinig gebruikt." //Ik weet, dat zij over het algemeen weinig ge bruikt, maar wat hebt gij op tafel gezet Eieren." De dokter plooide zonder dat zij het merkte den mond tot een glimlach. Zonder dat zij het wist, had zij bij het vergif het tegengif toegediend. Sublimaat lost op in eiwit, en verliest vooral in den dooier zijn bijtend vermogen. De groote dosis, die toegediend was geworden, was oorzaak geweest, dat de eieren de werking van het snblimaat niet geheel hadden kunnen neutraliseeren. z/De eieren," zeide Raymond, hebben het niet gedaan, waren die er niet geweest, dan was het arme meisje reeds gestorven, vodrdat ik gekomen was." Hij keek haar nn streng aan en vroeg/Wat hebt gij in die eieren gedaan Zij beefde, maar wilde niets 'aten merken. //Wel, riep zij met een gemaakten scbaterlach, peper en zout." //En wat nog meer z/Niets." Zij voelde de werking van den krachtigen blik van den geneesheer, zij voelde dat haar hoofd be- gon zwaar te woiden. Zij wilde weggaan. Het was haar onmogelijk. //Gij gaat mij in slaap maken," gilde zij. jrHet moet,'' zeide Raymond, /tegenstreven is vruchteloos." 0, ik zal alles zeggen, alles." z/lk zal eerst maken, dat gij niet meer liegen kunt, en dan moogt gij spreken." XI. Verzet. len hevigste ontsteld, omdat zij maar al te zeer gevoelde, dat zij weldra haar verschrikkelijk geheim aan den dokter tegen wil en dank zou moeten mededeelen, verzelte Margot, niettegenstaande zij als het ware aan haar stoel vastgenageld was, zich met alle macht. hIk wil niet, ik wil nietschreeuwde zij. Als gij mij niet misleid hebt, behoeft gij geen vrees te koesteren, dat men u alles zal laten vertellen." z/Ik ben te zenuwachtig Het zal niet goed afloopen." /Wees maar kalm en het zal nog wel goed afloopen." Zij poogde op te staan en weg te gaan, maar kon niet van haar plaats komen. Weldra was zij overwonnen. Toen begon hij haar te ondervragen. In het eerst gaf zij geen ander geluid dan een schor brullen. Eindelijk smeekte zij om genade. z/Antwoord mij dan." wWat moet ik beantwoorden z/Uw meesteres is vergiftigd, op de schaal, waarop de eieren waren, heb ik sporen van een poeder gevonden. Hoe komt dat poeder er op plaats. Laat hij zich ten minste door eigen aan- schouwing overtuigen welke vruchten zijn arbe d draagt voor dat volk, dat hij zegt zoo lief te hebben. Waar blijft thans Van Emmenes? Hij beloofde iinmers in den afgeloopen zomer, dat hij bij de werkstaking blijven zou om met hen honger te lijden Nu is daartoe gelegenheid. Laat hij maar een^.eene enkele week vertoeven in een der gezinnen, wier leden hem voor enkele maanden als een profeet des heils vereerdeu. Van harte is het te hopen, dat het bitter lijden, dat thans voor de deur staat, en reeds hier en daar moet worden doorgestaan, althans dit uitwerke, dat de arbeiders hunue ooren sluiten voor de voge- laars, die met zoet gefluit komen, doch steenen geven voor brood. Bij het coinite uit de Friesche Handelsver- eeniging tot bestrijding van overdreven toepassing van Zondagsrust (post- en telegrafie), zijn adhaesie- betuigingen ingekomen van Kamers van Koophandel en Fabrieken te Delft, Gorredijk, Nijkerk, Hoorn, Zutphen, Assen en Dokkum. Zeldzaam komt het voor, dat drielingbroeders hun 60e jaar welvarend beleven. Naar men bericht hopen de drielingbroeders Willem Frederik, oud-offioier van adm. le kl. K. N. Maiine Willem Frederik George Lodewijk, Notaris en Willem Frederik Karel Gouwe, Postdirecteur, alien te Alk- maar, genoeind naar leden van het Oranje Vorsten- huis, op Donderdag 25 September a.s., dat voor- recht te genieten in het bezit van vrouw en kinderen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft men te Yerseke weer op schandelijke wijze zijn wrok botgevierd tegen een voorstander van het vLeger des Heils", denzelfden, van wien onlangs twee geiten vermoord zijn. Nu besmeerde men zijn heelen net geverfden en gecementen voorgevel, met deuren, vensters en ruiten incluis, met olie en koolteer, Zondagavond zijn bovendien twee heilsoldaten verschrikkelijk toegetakeldde een is zoo erg aan het hoofd gesneden, dat geueeskundige hulp drin- gend noodig was, de ander werd zoo getrapt en geslagen, dat hij het bed moet houden en emstig ongesteld is. De daders zijn onbekend. Te Stadskanaal is door de aardappelmeel- fabrieken het werk gestaakt. Aangezien de land- bouwers hooger prijzen voor de aardappelen ver- langen, hebben de meeste fabrikanten de orders ingetrokken en staat dientengevolge nu de handel stil. Te Amsterdam werd Zondagavond in het lokaal /Neerlaud's werkmau" voor een goed ge- vulde zaal een uitvoering gsgeven van het kluchtspel Robert en Bertram, toen plotseling het gaslicht uit- ging en het publiek in volslagen duister zat. De pogingen om het gas weder aan te steken bleven vruchteloos. Inmiddels werd brand brand ge- roepen, zoodat een algemeene verwarring bij het ontruimen van de zaal ontstond. Vrouwen en kin deren gildenmen scheurde elksar de kleederen van het lijfde brandweer rukte aan, en verlichtte met haar fakkels een toonbeeld van schrik en wanorde. De zaal was nu spoedig ontruimd, gelukkig zonder dat iemand ernstig gekwetst was. Alleen ht eft een vrouw haar spraakvermogen verlo"en. Aan boos opzet van den kant eerier concurredende vereeniging wordt gedacht. Dit vermoeden vindt o. a. grond in het afkrabben van biljetten dagen te voren als poging om de voorstelling te doen mislukken. Een Zandvoortsche schuit, welke Woensdag te Scheveningen haar visch aaubracht, had onder andere een j/stoerhaai" of zee-engel, zooals sommigen dien visch noemen, gevangen. Zaterdagavond heeft voor de zooveelsts maal in de stroocartonfabriek te Sappermeer, toebehoo- rende aan den heer Scholten, te Grouiugen, een vrij ernstig ongeluk plaats gehad, waarvan echter de schuld geheel is te wijten aan de onvoorzich- tigheid van het slachtoffer zelf. Spelenderwijs hield zich de 12-jarige Jacob Tempel bezig met het losmaken van een touwtje, dat be- vestigd zat aan de met een der kookapparaten snel rondwentelende as. Plotssling geraakte zijn linker- hand verward in het touw, en op hetzelfde oogenblik slingerde de ongelukkige mee in 't rond naar toeschouwers beweren wel vijftien malen, w6<5r de machinist er in slaagde de machine te stoppen. Kreunend van pijn, tot loopen niet in staat, bij elke wenteling waren zijne voeten tegen een in da nabijheid zich bevindenden muur geslingerd gewor den, werd de arme jongen op een kar gedragen en naar zijn ouderlijk huis in de Heerenlaan vervoerd. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk irgeroepen en verleend door dr. Venema, die gelakkig enkel breuk aan den linkerarm kon constateeren. Inwen- dige kneuzingen schijnt de patient niet te hebben bekomen. Tot zoover het ongeluk zelf. Reeds boven werd gezegd, dat de knaap nog slechts 12 jaren is en dus den bij de wet gevorderden leeftijd nog niet heeft bereikt, waarop het den werkgever geoorloofd is, personen nachtarbeid te doen verrichten. \andaar dan ook, dat een streng onderzoek door de beide veldwachters v. d. Werf en Reichenbach is ingesteld, waarbij aan het licht moet zijn geko men, dat meerdere jongens beneden 16 jarigen leeftijd aan bedoelde fabriek nachtarbeid verrichten. Op het afwijzend antwoord van den minister aan den heer Scholten op zijn verzoek, bedoelde jongens 's nacht in dienst te mogen hebben, is dus een- voudig niet gelet. De heer Scholten zal zich hierorer zeer zeker voor den rechter hebben te verautwoor- den. Wellicht niet in eigen persoon. De opzithtsr Jonkman zal in dezen, naar men ons verzekert, de zondenbok zijn. Centrum. z/Hoe kau ik dat weten?" Wie heeft die harde eieren aan schijfjes ge sneden Margot zweeg. //Volgens mijn voorschrift mag mejuffrouw niets eten, dan hetgeen in haar eigen kamer door u en door den knecht Joseph is bereid. Daartoe is op- zettelijk een cuisiniere in haar kamer geplaatst. Is men van mijn orders afgeweken z/Neen, mijnheer." Joseph was weg. Niemand anders dan n kan het eteD van awe meesteres klaargemaakt hebben." Zij gaf geen antwoord. /Spreek, ik wil het." z/Ik heb het eten klaar gemaakt." /Hoe komt het poeder er in?" /Ik weet er niets van, ik zweer het u." z/Gij wilt dus, dat ik u pijnig, om u te laten bekennen, velaan dan, het is uw eigen schuld;" dit zeggende plaatste de dokter den wijsvinger voor haar voorhoofd en riep /wie heeft het poeder er in gedaan Zij begon te brullen, te snikken, en riep, /0, gij vermoordt mij, ten slotte liet zij zich een paar onsamenhangende woorden ontvallen, waaruit de dokter genoeg opmaken kon. /Gij bekent alzoo het gedaan te hebben z/Ja, maar ik wist niet, wat poeder dit was." /Gij wist zeer goed, dat gij kwaad deedt. Van wien hebt gij dat poeder ontvangen /Ik heb het gekregen, het was in een blikken doosje." /Van wien /Van iemand, dien ik niet ken." Zoo," zeide Raymond, ,/gij hebt van een onbe kend persoon een onbekend poeder gekregen, tn u hebt dit poeder in het eten van uw meesteres gedaan." /Ja, mijnheer." z/Welnu, gij bekent alles, maar gij zegt, dat gij niet wist er kwaad aan te d en, u begrijpt heel goed, dat al wat u zegt cnaannemelijk is, ik ver zoek u de waarheid te spreken, of ik zal er u toe dwingen." z/Ik kan dat niet doen." /Het moet, ik wil het." Margot begon te rillen en te beven, het koude zweet gutste haar van het hoofd. z/Spreek," riep Raymond, //wie wasdieonbekende /Iemand, dien ik maar tweemaal in mijn leven gezien heb, en die gestuurd werd door e<n ander, dien ik nooit gezien heb." /Hoeveel hebt gij daarvoor ontvangen?" /Eenige duizenden francs." z/Hoeveel, ik wil het precies weten." z/Tien duizend." /Dat was maar handgift, gij zoudt nog meer krijgen, als gij er in slaagde haar van kant te maken." /Ja." /Hoeveel /Nogmaals tienduizend franks." /Ongelukkige," riep Raymond, „voor die ellendige som zoudt gij iemand, die u met weldaden over laden heeft, om het leven gebracht hebben. Komaan," riep hij woedend, /ik wil weten, wie u dat geld betaald heeft." /Ik weet het niet." /Gij moet het weten."

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1