Geldmannen. N". S3. Eerste Jaargang Woensdag 1 October 1S0G BINNENLAND. Abonnementsprijs: Venschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMIH D-A L., Per drie maanden,0O franco per post. 1. voor h.et Buiten- land1.55 Afzonderlijke nummers.05 Boterstraat, K, 342, SCHIEDAM. Prijs der Advertentien Van 1—6 regels/—.60. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen twasmaal berekend. Familiebebichtjjnper annonce .40 Dienst AANBI EDIN 1EN .35 Van 't Loo schrijft men Da toestand van Z. M. den Koning is in den laatsten tijd weer minder gunstig. Z. M. verlaat al sedert eenigen tijd volstrekt zijn kamer niet meer en verschijnt noch aan het diner noch aan het dejeuner. Maandagmiddag omstreeks 1 uur zijn prof. Ro- senstein en dr. Vinkhuyzen op het Koninklijk Paleis op 't Loo aangekommi oui oyer 's Konings toestand met dr. Viaanderen een consult te houden, wegens de geringo voedselopname van den Hoogen Lijder. Zaterdag en Zondag brackt Z. M. grootendeels te bed door. H. K. H. de Prinses en de Prinsjes van Bent- heim hebbeu Zaterdagmiddag met een tiental ge- noodigde kinderen, in gezelschap van miss. Winter, op het aardhuis eenigen tijd gespeeld. ])it kleine gezelschap ging met den gr/oten wagen, bespannen met vier paarden, naar bet Kouingklijk Chalet (aardhuis). Daar we d het tweede outbijt gebruikt. H. M. en FI. Ds. Zuster brachten den kinderen een bezoek, en reden toen over Hoog Soeren terug. De erfprinses van Bentheim (zuster der Koningin) vertrok Zaterdagaiond met den trein van 8.8, in gezelschap van fr. Riedel, die 's middags was aan- gekom n Een paar malen hadden wij bet genoe- gen FF. K. H. en de prinsjes van Bentheim in een wagenlje bespannen met vier ponnies door ons dorp te zien rijden. Gisteren Maandag vertrokken de prinsjes. IFH. MM. hebben dezer dagen aan het be- stuur eener liefdadige ver.eniging te's-Gravenhage, welke men onder bescberming van de Prinses wenschte le stellen, doen mededeeleii, dat zoolmg de Prinses minderjarig is, door liaar geene beschik- kingen worden genomen, waardoor FI. K. H. zicb voor de toekomst zou kunneu binden, zoodat het verzoek niet kon worden ingewilligd. Drie afdeelingen der Tweede Kamer zetten heden, Dinsdag, het onderzoek van de legerwet voort. Twee afdeelingen zijn er Vrijdag mede ge- reed gekomen en namen heden de Indische begroo- ting ouderhanden. Voor zoover thans reeds een oordeel kan worden geveld, heeft de Boterwet, zoowel repres- sief als preventief, een gunstigen invloed uitgeoefend. Van 1 Februari tot 1 Juni werden ruim dertig monsters onderzocht in gerechtszaken, welke bijua alle tot veroordeeling hebben geleid. Naar vernomeu wordt, zal Nederland de door de Italiaausche Regeering gedane uitnoodiging tot deelneming aan de internationale sanitaire conferen- tie te Rome waarschijulijk aannemen en zich alsdau door speciale afgevaardigden doen vertegenwoordigen. Men schrijft aan ,/het N. v. d. D.": Nu door de Regeering aan de Tweede Kamer een wets- ontwerp is mgediend tot wijziging der suikerbelas- ting, zal het belangrijk zijn te vernemen, welke groote protectie de beetwortelsuikerfabrikanten hier te lande genieten. Gedurende de campagne 1889— 90 zijn er fabrieken geweest, die boven den belas- ting-aanslag 3000 h 4000 zak suiker hebben over- gewerkt. Tegen f 23.76 per zak van 100 KG. be- draagt dit een zuivere winst op de belasting van f 71.280 a f 95.040 per fabriek. Nu is daaren- boven te verwachten, dat door veredeling van het bietenzaad, alsook door verbeteringen in fabricatip, deze winst op de belasting nog grooter zal worden. Terwijl andere industrieen hoegenaamd geen protec tie genieten, mag men zich wel afvragen of de be scberming, aan deze industrie sedert jaren verleend, niet te groot is, vooral nu de voordeelen, door de schatkist in andere landen, met name Erankrijk en Belgie, aan deze industrie toegestaan, dit jaar door wetsverandering veel zijn beperkt. In de ontspanningszaal Yoor de cadetten aan de Kon. Militaire Academie prijkt thans o. a. het levensgroote portret (buste) van den in 1889 te Edi gesneuvelden len luit. dei infanterie J. J. A. Gaade, dat den 27sten Mei j.l. door den gepen- sioneerden majoor van het O.-I. leger P. Peereboom aan de academie werd aangeboden als bulde aan diens nagedachtenis en om den naam en de daden van den held, oud-cadet, zoolang mogelijk aan de vergetelheid te ontrukken en tevens om die daden tot voorbeeld te doen strekken aan de tegeuwoordige en volgende cadetten. Gaade heeft zicb namelijk in zijne korte officiers- loopbaan herhaaldelijk zdodanig onderscheiden, dat bij daardoor tweemalen eervol werd vermeld en tot Ridder der Militaire W.-O. werd benoemd. De cadetten hebben een fraaien krans om bet portret gebangen. De Landbouwcommissie, die onlangs liaar uitvoerig verslag heeft uitgebracht, zal nog iu 1891 in bet leven blijven, om de Regeering voor te lichten over belangrijke ouderwerpen, die met dat verslag samenhangen. Voor de op 8 October te 's-Gravenhage aan te vangen najaars-examens voor de akte als onder- wijzer of onderwijzeres, ingevolge artikel 56a der wet op het lager onderwijs, hebben zicb ongeveer 180 perscnen aangemeld. Door Ged. Staten der provincie Zuid-Holland is voor de zesde serie, groot 200000, van de 3| pCt. leeuing, in het geheel f 2,200,000 bedra- gende, de inschrijving opengesteld tot den 27 Oc tober a s. Een wetsvoorstel tot invoering van een ver- plicht examen voor scheepsofficieren en machinist en is aan het Departemeut van Waterstaat in bewer- king. Door een adj. commies van het departemeut van justitie is een album saamgebracht, met de portretten van al de ministers van justitie en al de secretarissen-generaal, w&arop Nederland siuds 1815 mag bogen. Er ontbreken er slechts twee. Dit album is den 16 Sept jl. den minister van jus titie aangeboden. De Regeering wil, op voorlicbting van de deskundigen, eens een proef nemen met het op- kweekeu en loslaten van zalmen op de boveurivier en de daarbijgelegen zijrivieren, in plaats van in de mondingen, zooals totdusver geschiedt. Deze hoogere deelen der stroomen worden geoordeeld de beste paaiplaatsen te zijn voor de zalm. Bij wijze van proef, en zonder etuige gevolg- trekking voor later, zal nu een som van f 3000 worden aangewend om onder Nederlandsche con- trole iu den Duitschen Bovenrijn zalmbroed te poten, dat afkomstig is van dezelfde omgeving. Voor deze 3000 gulden zal volgens contract de visch- kweekerij te Ereijburg (Bai'.en) in bet aanstaande jaar 600.000 zalmen leveren. In 1891 wenscht de regeeriog in de pro vincie Limburg een proef te nemen met kosle- looze cursussen in hoefbeslag, onder loezicbt van de districtsveeartsen, ten behoeve van velen, ook ten plattelande, die zich willen bekwamen in het boefsmidsvak. Voor ongeveer een eeuw vertrok uit het Eriesche stadje Workum een werkinan naar Ame- rika, die zicb sierde met den naam zijuer geboor- teplaats en zicb te Cincinnati vestigde. Dezer dagen bezocht een gezelschap uit Cincinnati het stadje Workum. Flet waren de schatrijke Amerikaan E. L. Workum en zijn twee dochters, die de reis van Parijs naar Nederland gemaakt hadden, om aan de geboorteplaats van hunnen voorvader een bezoek te brengen. Mr. II. N. Mees geeft in de Ar. R. Cf. in overweging om een groot deel der bankbiljetten van f 50 te vervangen door muntbiljetten van f 10, daar aan eerstgenoemde geen behoefte bestaal naast de bankbiljetten van f 60, f 40 en f 25. Zij komen dan ook telkeus in de Staatskas terug. Onlangs nog werd door den betaalmeester te Rotterdam een fir ma met duizend van die stnkken betaald en een paar dagen later waren zij alien weder bij de bijbank in- gewisst-ld. Daarentegen bestaat er gebrek am bil- jetteu van f 10. De heer Mees zou ecbter aan den vorm der biljetten van f 50 de voorkeur geven boven dien der biljetten van f 10, wat bij eventu- eele vervanging van de eene door de andere soort zou kuniien in bet oog gehouden worden. Een matroos, die sedert eeuige dagen van zijn schip, te Flellevoetsluis liggend, was gedeser- teerd, genoot Vrijdagnamiddag in de Plantage te Amsterdam met voile, teugen van zijn wederrech- telijk verkregen vrijheid. In het midden van de pret kwam de politie hem verstoren en nam onzen kustverdediger in arrest. Tege i M., kleermaker te Utrecht, isdoor de politie proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der arbeidswet, en wel uitboofde van bet niet voorhanden hebben der voorgeschreven arbeidslijst en arbeidskaart voor een persoon beneden de 16 jaar, en het door dien persoon doen verrichten van arbeid na des avonds zeven uur. Alweder een ernstige waarschuwiog voor vele werkgevers, die het met de bepalingen der arbeids wet soms zoo nauw niet nemen. Dezer dagen werd vermeld, dat te Herwarden (Gelderland) geen enkele Vergunriing" bestaat. Men bericht nu, dat die opgave geheel oijuist is, daar er bij een oppervlakk ge telling zeker 14 wor den aangetroil'en Naar men aan de Raarl. Courunt medi-deelt, heeft zich ta Utrecht een plotseling sterfgeval voor- gedaan, veroorzaakt door bloedvergiftiging met inkt, welke vloeistof ongelukkigerwijze, door eerie onbe- duidende wood, bij dien persoon met bet bloed was in aauraking gekomen. Naar men vemeemt, is de schade aan de goederen der firma Peek Cloppeuburg, veroor zaakt door den brand in liaar magazijn te Rotter dam, verztkerd voor f 245,000, afgemaakt voor 30 procent. De kerkelijke strijd te Zuidland, die bijua vier jaren duurde, kan nu als geeindigd worden beschouwd. Door de doleerende diakeuen is het eerst genomen besluit om in hooger beroep te komen van het vonnis der Rotterdamsche recht- bank opgegeveu, en aati de wettige titularissen de som van f 2800 en de rente betaald. Namens den Koning heeft de minister van binnenlandsche zaken gunstig beschikt op het tweede adres van den gemeenteraad van Zijpe (N. H.), houdende verzoek om vrijstelling van de verplich- ting tot het heffen van schooigeld. V uor zoover de N. R. C. weet, is dit de eerste gemeente, die deze ontheffiug heeft gekregen. Door het Leger des Heils worden in grooten getale nirculaires verspreid, waarin wordt kennis gegeven, dat van 28 September tot 4 October een week van gebed, zelfverloocliening en onthoudiug zal gehouden worden, en waarbij ieder wordt ver- zocht zich aan te sluiten, en de daardoor bespaarde gelden te offerer). Een dienstbode, te Utrecht, die Woensdag- morgeu een baas voor haar mevrouw naar den poelier moest brengen om te worden scboongeu.aakt, keek vreemd op, toen een politieagent haar het dier af- riam, onder de mededeeling, dat het vervoer daar- van nog niet geoorloofd was. In plaats van een fijnen schotel, kreeg haar meesteres een proces verbaal Voor de recbtbank te Dordrecht zal op 10 Ocluber e. k. behaudeld v ordeu de aanklacht in- gediend door den heer F. J. Van den Berg, arts te Ameide, tegen den uitgever van het christeiijk weekblad Be Brie Provincien te Goriuchrm, wegeDS smaad voorkomende in een in dat blad opgenomen iugezonden stuk, onderteekeud X. FElUILLElTOWr. Schets uit het leven der Parijsche 22) Kapitalisten. r/Al kent gij hem, die ons met dolk en vergif om het leven wil brengen, het zou u niet baten." Toen Coquillard aldus sprak, begreep Raymond, dat hij wel degelijk wist, wie de moordenaar was, en dat hij vreesde de waarheid te zullen hooren, waarnaar de dokter met bijna bovenn.enschelijke pogingen zocbt. Trouwens de dokter was dood af van vermoeienis en aandoeniDg. Hij s rhikte zich naar den wil van Coquillard, en begon nu met alles te doen, wat in zijn vermogen was, om de noodlottige gevolgen van het hypnotisme te voorkomen. Hij had haar anders in eenige seconden wakker kunnen maken, maar nu kon hij dit in geen uur tijds gedaan krijgen. Van tijd tot tijd verliet hij haar dan ook, om naar zijn andere patient, Betsy, te gaan en haar tegengif toe te dienen. Eindelijk werd Margot kalm, de normale adein- haling trad weer in, de ledematen, die eerst stijf waren geweest, werden weer slap. De naluurlijke slaap begon. Nadat hij haar een poos aldus had laten rusten, maakte hij haar wakker. Zij ont- waakte toen als iemand, die lang geslapen heeft, rekte haar ledematen uit, keek verwouderd op en vroeg, waar of zij was. z/Ik beb u iu slaap willen maken," zeide Ray mond, „in de hoop, dat ge rnij in tnijn nasporiugen zoudt helpen. Ik wilde graag weten, wat of de oorzaak van de onverklaarbare ziekte van uw meesteres was, doch ik ben met u niet geslaagd.'' z/Heb ik dan niet geslapen vroeg zij, de hand over haar voorhoofd strijkende. ffGij hebt geslapen, maar gij hebt mij niets kunnen zeggen." //Zoo," zeide zij, terwijl haar verscbrikt gelaat een kalmere uitdrukking aaunam. z/Nu," zeide Raymond, zijn bleeke lippen met geweld tot een glimlach plooiende, //gij zijt totaal ongescbikt voor somnambule, als zoodanig zult gij nooit diensten aan de wetenschap bewijzen." Margot begon te glimlacheD, want toen zij tot haar zelve was gekomen, had zij zich doodelijk on- gerust gemaakt, dat zij haar geheim verraden bad toen nu de dokter haar vertelde, dat hij niets uit haar had kunnen krijgen, kende haar blijdschap geen grenzen. Zij stond op. tfLieve hemelwat ben ik loom in al mijn leden," zeide zij. z/Dat kan wel," zeide Raymond, //ga naar boven en rust nog wat uit, gij hebt daartoe den tijd, want de zieke moet rust hebben, en als het noodig is, kan toch niemand anders haar belpendan ik." Hij zeide.dit op zulk een kalmen en natuurlijken toon, dat zij niet anders dacbt, of de dokter wist niets. Nauwelijks was zij weg of Coquillard ging naar Raymond, en zeide ,/Herinnert zij zicb nieis?" ,/Neen, zij weet niet, wat zij gezegd heefl." ,/Dat is vreemd." ,/Zij heeft geen bet minste begrip, wat of met haar voorgevallen is. Zij weet niet eens, of zij gesproken heeft. Aileen uit het tijdsverloop kan zij opmaken, dat zij geslapen heeft," ,/Wees dan voorziohtig," hernam Coquillard, ,/en laat nooit iets merken, dat gij alles weet." z/Alles," zeide Raymond, ,/ik weet nog niets." ,/Vijftien jaar/' zei Coquillard weemoedig, ,/is dat meisje al bij mij aan huis." z/Och kom," zeide Raymond, ,/heb nu maar geen medelijden met haar. Zij is de medeplichtige van een moordenaar. Laten wij ons om haar niet be- kommeren, maar trachten door haar den misdadiger op het spoor te komen." z/Wat wilt gij dan P" //Welnu, denkt gij, dat ik om h*reutwil gedaan heb, als of ik van niets wist P Wacht maar, geen dag zal er voorbijgaan, zonder dat er een pogen van mijn kant geschiedt, om den moordenaar te ontdekken." z/Neen," zeide Coquillard, „dat mag niet. Ik verbied u dat ten sterkste, u zou zoodoende zelf een moord begaau." z/Welnu," zeide Raymond, ,/dan zullen wij haar aan het gerecht overleveren." z/Ook dat zal niet gebeuren," zeide Taboureau, //want ik wil niet, dat mijn naam aan de recbtbank genoemd wordt." z/Uw naam zal niet genoemd worden, wel die van den moordenaar van uwe docbter." Coquillard bleef eenige seconden sprakeloos staaiq vervolgens censkiaps in snikken uitbarstende, sloot bij Raymond in zijn arunn. z/Zij is dezen keer loch weer gered, mijn lieve Betsy." z/Ik beb er hoop op." //Welnu, waarom dan wraak genomen?" Hij nam nu Raymond's handen in de zijne en die hartstochtelijk drukkeiide, zeide hij /Zonder u was zij reeds dood. Als zij beler is, ga dan met liaar weg, maar heel ver. Dat men in Parijs niet wete, waar gij gebleven zijt. Laat een overbiddelijk noodlot oorzaak zijn, dat ik mijn kind niet meer terugzie. Ik zal er in berusten. Uw taak is als haar redder, haar beseherwer, maar vooral niet als liaar wreker op te treden." z/lk begrijp u niet," zeide Raymond aangedaan, en tevens verwoud. rd over bet gedrag van Coquillard. z/Doe maar geen moeite om mij te begrijpen, onderzoek maar nimuier, waarom ik zoo handel." Maar als de vijand, die Betsy overal schijnt te vervolgen, niet onschadelijk gemaakt wordt, zal hij eerstdaags weer een aanslag op haar leven beproe- ven. Wij moeten de hand op den misdadiger leg- gen, om de misdaad te voorkomen. Daarenboven zijn wij volgens de wet scliuldig als wij de justitie niet in kennis stellen met een gepleeegden inoord- aanslag." „0," zei Coquillard angstig, //dwing mij niet u alles te operibaren, gij ziet toch wel, dat ik alles weet en niets wil welen, dat ik niets doorgronden wil, dat ik zelfs, al toont gij het mij glasbelder aan, niet aan bet bestaau van een misdaad wil gelooven. Als ik de dochter verliezen moet, die ik het meest bemin, moet ik dan tevens zien, dat

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1