Vtirslag van liet verhandelde in den Raad Burgerlijke Stand. Bij ile voorafgrgane instructie heeft voornoemde uitgever als inzender van bedoeld ingezonden stuk bekend gpmaakt den heer C. Van der Mark, hoofd der christelijke school te Langerak bij de Lek. Per T e 1 e g r a a f. 's II age, 30 Sept. 1890. De minder gunstige toestaud der gezondheid van Z. M. den Koning ontstond uit dreigende symp- tonen van den terugkeer dei nierziekte, waardoor bet zenuwgestel van Z. M. werd geschokt en de werkzaamhedeu werden belet. Op dit oogenblik is de toesland zoo, dat Z. M. spoedig weder den arbeid zal kunnen hervatten. Dr. Vinkhuijzen is weer voor onbepaalden tijd in den Haag teruggekomeu. Vergnderiiig der Kamer van Koopliau- del en Fabrieken te Schiedam, van 27 September 1890. Aanwezig zijn de heeren J. J. G. Nolet, voor- zitter, J. fl. lloutman, J. Mnjer J.Pz., Mr. W. H. JauBen, S. A. Maas en P. M. J. A. Lagerweij. Na opening der vergadering door den voorzilter worden de notulen der vergadering van 29 Augustus j.l. voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Omtrent de ingekomen slukken wordt reapectie- vehjk besloten, zooals door den voorzitter wordt voorgesteld. Door den voorzitter wordt medege- deeld, dat van wege het Dagelijksch Bestuur dezer gemeente nog steeds niet is voldaan aau het verzoek dezer Kamer om eenige hoog noodige verbeteringen in het beursgebouw te doen aanbrengen. Er wordt besloten zich thans met hetzelfde verzoek te wenden tot den Raad. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat bij her- haling hem weder klachten bereiken over het lange wachten op vervoerbiljetten ten kantore van den ontvanger der directe belawtingen, invoerrechten en acoijusen. Hij stelt voor zich thans te wenden tot den betrokken minister met verzoek het kantoor- personeel alhier te vermeerderen. Dienovereen- kowstig wordt besloten, terwijl tevens wordt besloten om te gelegener tijd onder de aandacht van Zijne Excellence te brengen de voorrechten, die door sommige distillateurs te Delft en te Rotterdam worden genoten, daar deze steeds hun gedistilleerd zonder toezicht van ambtenaren uits'aan. Aan de orde is de behandeling van het Rijn- vaarttractaat. De voorzitter wijst op eenige onbil- lijkheden in dit tractaat ten opzichte dezer gemeente. Wordt besloten deze zaak commissariaal te maken. Tot leden dezer commissie worden benoemd de heeren Maas, Houtman en Lagerweij, die hunne benoeming aannemen. Ten slotte wordt behandeld de wenschelijkheid om de steenkolen, die bier aankomen, voortaan te doen wegen. Algemeen wordt de wenschelijkheid daarvan erkend en in verband daarmede den heer Lagerweij opgedragen, zich in contact te stellen met het metersgilde, teneinde maatregelen te be- spreken, die het gewenschte resultaat zouden hebben. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. Op Zaterdag 27 Sept. 1890. Togenwoordig zijn alle leden. De notulen der vorige vergadering worden on veranderd goedgekeurd. Ingekomen zijn De rekening van het armbe- stuur over het jaar 1889, bedragende in ontvangst f 2844.67s in uitgaven 2859.53 sluitende alzoo met een nadeelig saldo van f 14.856. Deze rekening word nagezien door de heeren Aalbers en Kooij en in orde bevonden, waarna zij met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. De begrooting van het ambestuur voor het jaar 1891. Daarbij is gevoegd het verzoek aan den Raad om een subsidie van f 1950. De Voorzitter deelt mede, dat het vorige jaar een subsidie is gegeven ten bedrage van f 1750. de naam van mijn andere dochters geschandvlekt wordt //Wat," zeide Raymond, tfzou de moordenaar onder de familie schuilen #Zwijg, geen woord daarover," riep de grijsaard angstig, met gevouwen handen en de oogen vol traneu. Verlaat mij en red haar, dat is alles, wat ik u vraag." z/Ik zal u toch wreken," zeide Raymond, die meer en meer begon te vermoeden, dat een der schoonzoons wel van plan kon wezen de geheele familie gaandeweg om te laten brengen, om alleeu het kolossale vermogen van Coquillard te erven. #Doe in deze zaak niets, ik smeek het u," her- nam de grijsaard, ,/want hetgeen gij beraamt tegen den misdadiger, kon wel eens een onschuldige treffen. Uw lot is in mijn handen. Mijn naam, dien ik zoo Jang met eere draag en dien inijner dochters, is er mede gemoeid. Ach, het denkbeeld alleen, dat de schande over mijn huis zou komen, is reeds voldoende om mij vrn angst te doen weg- kwijnen." XII. Vruchtelooze pogingen. De hertog van Rivarez zat aan het diner met zijn vrouw. Het maal was eenvoudig, de verhou- ding tusschen de echtgenooten was gespannenzij spraken niet veel, want de een wilde voor den andere zijn gedachten niet verraden. Blanche had gedaan, of zij niet gezien had, dat de hertog zoo intiem met de gravin de Boissieres in een huurrijtuig had gezeten, en de hertog dacht niet beter, of zijn vrouw was onbekend met hetgeen hij in het verborgen deed. Zonder schijnbare reden waren zij dus zoo koel mogelijk tegen elkander. Die subsidie wordt met algemeene stemmen verleend. Nadat de begrooting in ontvangst en uitg&ve beloopende f 31444.975 is nagezien, wordt ook die met algemeene stemmen goedgekeurd. Thans is aan de orde een voorstel van B. en W., om aan de openbare lagere (school aan te stellen een kweekeling tegen een belooning van f 50 per jaar, ter adsist/ntie van de onderwijzeres, die een klasse heeft van 58 leerlingen, alzoo meer dan de wet veroorlooft. Nadat door den Voorzitter dit voorstel is toegelicht, vraagt de heer Rodenburg, VVethouder, het woord en verklaart zich daarmede niet te kunnen vereenigen. Hij wijst er op, dat het titaal aantal leerlingen 145 bedraagtdat daarvoor zijn aangesteld 1 hoofd en 2 hulpen, dat dit dus is overkomstig de bepalingen der wet, Wel erkent spreker, dat in de klasse der onder wijzeres 58 leerlingen zijn, rnaar hij wijt dit aan de onjuiste verdeeling der klassen. Immers het hoofd der school heeft een klasse van slechts 38 leerlingen. De Voorzitter kan zich met de zienswijze van den heer Rodenburg niet vereenigen. Het gaat toch, meent Spreker, niet, aan, om de kinderen over de verschillende klasse te verdeelen naar hun aantal, maar wel naar hunne vorderingen. De heer Rodenburg vermeent, dat er dan klassen zouden ontstaan van ten hoogste 10 leerlingen, wijl er maar zelden meer tegelijk op dezelfde hoogte zullen zijn. De Voorzitter zegt hierop, dat het natuurlijk niet kan, om alleen die leerlingen, die volmaakt op de zelfde lijn staan, in edn klasse te brengen, maar dat voor een goed ouderricht toch in de eerste plaats vereischt wordt, dat de kinderen die tege- lijkertyd het onderwijs zullen genieten, toch o n- g e v e e r gelijk moeten zijn. Zijdie te veel achter zijn, kunnen geen nut van zulk onderwijs hebben. Wanneer, zegt de heer Rodenburg, de hoofdcn der scholen .eheel vrij gelaten worden bij de ver deeling der klassen, dan loopt men gevaar, dat het aantal leerlingen voor hun klasse hoe lauger zoo geringer zal worden. Hij acht zich daarom verplicht tegen het voorstel van B. en W. te stemmen. Dit voorbeeld wordt door de andere raadsleden, met uitzondering van den Wethouder de Kroes, gevolgd, zoodat het voorstel wordt verworpen met 10 tegen 1 stem. Hierop is aan de orde het plaatsen van enkele nan.en in verschillende klassen van den hoofde- lijken omslag, wat met algemeeue stemmen wordt goedgekeurd, zooals door B. en W. was voorgesteld. Achttien personen, wonende aan de Zestiendeho- vensche kade en aan het Jaagpad, hebben een adres ingediend bij den gemeenteraad met verzoek, dat de Raad een onderzoek zou instellen naar het gevaar daar ten plaatse, door het geheel gemis van eenige verlichting in dat gedeelte der gemeente. Dit adres is thans aan de orde. De Voorzitter deelt den Raad mede, dat hij zeer gaarne het daarin uitgedrukte verzoek zou ingewilligd willen zien, iudien de Raad kon besluiten ook de andere bui- tenwijkeu verlichting te verschaffen. Immers zou het onbillijk zijn den een toe te staan, wat den andere geweigerd is. De heer Rodenburg is van oordeel, dat het ge vaar daar niet z66 groot is als wel voorgesteld wordt. Het water toch geleidt het licht, zoodat het nimmer volslagen duister kan zijn. Erger is het b. v. bij den Tempel, waar de weg aan weerszijden bebouwd of beplant is. Daar is het somtijds bepaald gevaarlijk. De heer Post is van oordeel, dat adressanten hun verzoek moet toegestaan worden, waar het geldt de Zestienhovensche kadeverlichting van het Jaagpad vindt ook hij overbodig. De Voorzitter herinnert, dat adressanten voorbeide gedeelten vragen, dus dat de Raad daaiomtrent slechts heeft te beslissen. Ook wijst hij er op, dat de bewoners der buitenwijken wel aanspraak kunnen maken op enkele uitgaven uit de gemeente- kas ten hunner behoeve, omdat zij, evenals de bewoners uit de kora der gemeente daarin bijdra- gen, terwijl het meerendeel der uitgaven hoofd/a- kelijk ten gerieve van dezen geschiedt. Hij zou daarom zeer gaarne zien, dat dt Raad besloot alle buitenwijken naar behooren te verlichten. De heer Rodenburg acht de kosten daaraan ver- bonden, te bezwarend. De heer Aalbers gelooft, dat de bewoners gaarne zelf voor het aansteken en uilblazen der lichten zouden willen zorgen, waardoor de kosten zeer zouden verminderen. In stemming gebracht wordt het verzoek gewei gerd met 10 stemmen tegen 1 (dii van den heer Aalbers.) Nadat deze beslissing gevallen was, werd de ver gadering geslotcn. Bij toeval was Blanche ter oore gekomen, dat haar man den volgenden dag een tweegevecht. zou hebben. Hoe veroutwaardigd zij ook over zijn ontrouw was, het hart der vrouw kwam weer boven. Zij inaakte zich ongerust en besloot den hertog er over te ondervragen. Het diner was zwijgend genuttigd de hertog had nog geen woord over dat tweege vecht geiept. Blanche besloot het ijs te breken. ,/Hebt gij onaangenaamheden gehad vroeg zij. Rivarez deed net, als of hij haar niet begreep en gaf geen antwoord. z/Kom,'' zeide de hertogin, ffdoe nu niet, als of gij van niets weet. Ik weet het al lang, het is door heel Parijs bekend, morgen moet gij duelleeren." i/Nu ja, morgen of overmorgen." z/Misleid mij maar niet, morgen moet het ge- bueren." //Mogelijk wel." z/Wat is de reden van dat duel Hij lachte op spotachtige wijze en zeide, ,/wees er van verzekerd, mevrouw, als ik nu voor een dame moest duelleeren, die dame niemand anders zou zijn dan u." //O, ik begrijp het al, gij zult kaartgespeeld en daarbij ruzie gekregen hebben." ,/Dat is ook de reden niet." tfDau bid ik u, mijn heer de hertog, om toch ten minste aan uw vrouw eenige ophelderingen tr geven." Hij vertelde hetgeen er bij de firma Buttler op de receptie gebeurd was, en maakte haar natuurlijk wijs, dat niet hij, maar een ander de aanleidende oorzaak tot de twist had gegeven. Schiedam, 30 Sept. Morgen, 1 October, herdenkt onze geachte sladgenoot, de heer J. Wijma, den dag, waarop hij vodr veertig jaar zijn loopbaan als onderwijzer begon. In 1857 benoemd tot hoofd der school te Ter- heiden, kwam hij in 1859 naar hier als hoofd der nieuw opgerichte school te 0. en N. Matenesse. Toeu die gemeenie met Schiedam veret nigd werd, werd hij benoemd aan een der openbare scholen alhier. Heeft de heer Wijma getoond als hoofd der school te zijn ,/the right man on the right place", ook als schrijver van diverse schoolboekji-s en ver- tellingen heeft hij een zeer goed klinkenden naam verworveu. Zij, die den heer Wijma in zijn werkkring mochten leeren kennen, zullen met ons den wensch uiten, dat het hem nog vele jaren gegeven moge zijn, de hnn toevertrouwde betrekking te vervullen 0p dezelfde uitstekende wijze als tot heden. De heer A. Eisberg, onderwijzei alhier, heeft viior de te Amsterdam zitting houdende commissie met gunstig gevolg examen afgelegd ter verkrijging van de acte teekenen 1. o. Bij de aanbes'eding aan het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid is voor het herstellen en verbeteren van telegraaflijnen in de afdeeling Arnhem het laagst ingeschreveD door onzen sladge noot, den heer K. Snijder de Vogel, voor f 090. De ,/Schiedamsche Spoeling-Vereeniging" zal op de aanstaande landbouwtentooustelling te Tilburg exposeeren het door haar vervaardigd spoelingmeel, alsmede een tweetal runderen met het spoelingmeel vetgemest, een van welke runderen op de dezer dagen gehouden landbouwteutoonstelling te Dor drecht met eene eervolle vermelding werd bekroond. De heer H. Van den Berg zal volgens achterstaande adverteutie alhier bij genoegzame deelneming een tweeden cursus in de steno graphic openen. Hun, die voor hun vak de stenographie kunnen gebruiken (en hoevelen zijn dat niet) durven wij het onderwijs van den heer Van den Berg met voile gerustheid aanbevelen. Hij onderricht de kunst volgens het Niderlandscho stelsel, dat gebruikt wordt door de stenograf n der Eerste en Tweede Kamer en verkiijgt daardoor verrassende resultaten. Aan de vrijwillige oefening in den wapen- handel, die dezen winter alhier gehouden zal worden, zullen een veertigta! jongelieden deelnemen. Gp initiatief der Cricketclub //Hermes" is hier ter stede een voetbalclub opgericht, die tot haar bestuur heeft het bestuur der C. C. De contribute is voor hen, die reeds lid der C. C. zijn f0,50, voor anderen 11,50. Buiten- gewone leden betalen f 1. Door de vereenigde Rotterdainsche tooneelisten, directie Le Gras en Haspels, werd gisterenavond in de zaal der officieren-vereei.iging ten tooneele gevoerd het tooneelspel „De Eer" uit het Duitsch van Hermann Sudermann. Zooals de titel reeds doet vermoeden, wordt in dit stuk behandeld de beteekenis van de eer. Wij zien daarin, hoe de verschillende standen der maatschappij elk hunne eigen begrippen hebben omtrent „eer." Zoo wordt b.v. in het Duitsche leger de leer gehuldigd, dat hij, die speelschulden maakt tot een grooler b.'drag dan hij betalen kan en zich dan voor het hoofd schiet zijn eer onbevlekt houdt, doch dat hij, die zooals graaf von Trast Saarberg Blanche luisterde met gespannen aandacht en begreep, niettegenstaande de verdraaide wijze, waarop de hertog haar alles mededeelde, wie of hier schuld had. uWat hebt gij dat mensch gedaan, dat hij zoo boos werd vroeg zij. z/Niets." //Als men iemand niets doet, kan hij niet kwaad worden." z/Ik kende hem niet eens." //Nu nog mooier, hoe krijgt gij het in eens in uw hoofd, om iemand, dien gij niet kent, over- hoop te steken Man, is het in uw bovenver- dieping wel pluis?" z/Maar hebt gij mij dan niet begrepen z/Ik heb u maar al te goed begrepengij wildet weer een zaakje aan de hand hebben, dat nog al opzien baarde en een ongelukkige is er inge- loopen." z/Heb ik mij dan zoo slecht uitgedrukt i/O neen. Uw verhaal is zoo duidelijk geweest, dat ik dadelijk alles doorzie." //Vrouw, wij begrijpen elkander niet.'' //Omdat gij de kunst van liegen niet verstaat, begrijpen wij elkander al te goed. Die man staat u in den weg, hij moet dood, gij hebt het middel weten te vinden en hem zoo ver gebracht, dat hij een tweegevecht heeft aangenomen." De hertog zag met schrik, dat zijn vrouw hem doorgrondde. z/Als u het zegt, zal het wel zoo wezen," zeide hij. z/Nogmaals, wat heeft hij u gedaan z/Dat is een te lange geschiedenis om te vertellen." er de voorkeur san schenkt zijn leven te beteren en zijn schulden later betaalt, zijn eer daarmede yerspeelt. Een ander voorbeeld wordt ons gegeven in de familie Stnnecke, uit de lagere volksklasse. Alma, de dochter, is als offer gevallen door de ijdelheid harer moeder en door die van haar zelve. Haar eer, die zij prijs gaf aan Cirt Miihlingk, wordt door diens vader betaald met 40,000 Mark; een koop, die door de gansche familie Steinecke ten zeerste wordt toegejuichd, uitgezonderd door Robert, die een andere opvoeding genoot. Tusschen die twee uitersten staat het eergevoel van de familie Miihlingk, met uitzondering van Eleonore. Het hare toch is een mengsel van beide soorteu. Geld- en familie-eer is daar op een erbarinelijke wijze door elkaar gehaspeld, getuige de scene, waarin Eleonore verklaart met Robert te zullen trouwen. Deze verklaring wordt aanvanke- lijk met de grootste verontwaardiging ontvangen, maar toen graaf von Trast-Saarberg verklaart Ro bert tot deelgennot in zijn zaken en erfgenaam te maken, verkeert de tegenzin in blijdschap. //Eer" is slech's een opvatting, iets onbepaalds, afwisselende al naar gelang men is opgevoed. Het eenige werkelijk rieele, het vaste richtsnoer, waar elk edel mensch zijn handelingen naar heeft te richlen, is //de plicht." Wel is het niet zoo ge- makkelijk om dien tot richtsnoer te houden, maar waar de strijd zwaarder is, daar is de zege te schooner. Wat men onder //eer" verstaat is slechts een luxe-artikel. Ziedaar de strekking van dit stuk. Van het begin tot het eind werd het door de aanwezigen met de meeste aandacht gevolgd. Dit was niet enkel het gevolg van den inhoud, maar ook van de i.itstekende wijze, waarop de rol'en werden vervuld. Wij twijfelen dan ook niet of bij de volgende voorslcllingen, wanneer wij ook meer in het tooneelseizoen zullen zijn, zal een grooter publiek aanwezig zijn dan thans het ge- val was. Omyerschie, 28 Sept. Hedenmiddag geraakte het 9 jarig^ dochtertje van S. Gravenstein alhier te water. Zij werd door hare vriendinnetjes gered. Vlaardingen, 29 Sept. In den afgeloopen zomer besloten ver/chillende Scheveningsche reeders hunne schuiten te Maassluis te doen binnenloopen en niet hier, aangezien de onkosten- hier veel hooger zijn dan op eerstgenoerade plaats. Naar aanleiding hiervan besloot Zaterdag jl. onze ge meenteraad, met meerderheid van stemmen, dat, te beginnen met 1 Jan. a.s., het havengeld voor elke ton van alle hier binnenkoiriende visschers- schepen zal bedragen 4 ct., in plaats van 5. Vrijdagavond omstreeks 9 uur werd een niet geringe volksoploop veroorzaakt door het geroep van //brand!" Alle brandspuiten waren spoedig bij het terrein des gevaars de koperslagerij van T. van Yperen in de Havenstraat aanwezig. Gdukkig was men de vlammen spoedig meester. De schade moet echter niet onaanzienlijk zijn. SCHIEDAM. Ingeschreven van 19 Sept. tot 30 Sept. 1890. GEBOREN. 25. Anna N.H. d. v. F. W. Roet- inan en C.de Zanger, Konijnenbuurt. 26. Simon N.H. z. v. E. Pietersma en M. Bode, Doelhofje. Bernardus Hendrikus Franciscus R.C. z. v. B. H. Bikkeren P. van Oers, Br.veld. Joh. Jac. N.H. d. v. J. I,. Jansson en J. J. Roetuian, Oudekerkhof. 27. Christianus Hendrikus Johs. R.C. z. v. H. Scholle en A. P. Fleijting, Spinhuispad. Jan R.C. z. v. A. H. Brandenburg en J. Nesse, Singel. Cath.' Maria R.C. d. v. D. Kuil en J. C. Bernbster, L. Achterweg. 28. Neeltje Jac. R C. d. v. J. N. Bran- denburg en C. v. den Hamer, Buitenh.weg. Dirk R.C. z. v. P. D. Klein en G. A. Groenendaal, N. W. Frontellaan. 29. Petrus Jacs. en Johs. Corns. N.H. zns. van C. W. Gordijn en H. J. Tettero, Stationsweg. OVERLEDEN. 27. Bernardus Hendrikus Fran ciscus Bakker, 2 dagen, R.C. Br.veld. 28. Cath. Maria Stolk 10 j. 6 m. N.H. Spuistr. Adrs. Barneveld 39 j 3 in. N.ll. ecbtg. v. G. v. der SJuys, Oude Sluis. Christiaan Martijnse 7 m. N.h! //itc/uii, zeide de hertogin, „ken ik ook den heer, tegen wien gij het hrbt?" z/Misschien wel." tfHoe heet hij dan?" z/Ik hi b dien naam nog maar eens hooreu noe- men, hij heet Raymond." Ge hertogin sprong op //Raymond," herhaalde zij met ontzetting, //dat is de aanstaande van mijn zus Betsy." //Zoo, is dat de bruidegom van Betsy z/Houd u toch niet van den domme." z/Ik weet van niets," zeide de hertog. z/Welnu," zeide de hertogin, ,/met Raymond moogt gij niet vichten. De trouwdag met Betsy is vastgesteld, vader heeft dien aan de geheele familie bekend gemaakt. Bijgevolg inag u den man niet dooden, dien onze vader als schoonzoon aan- neemt en dien mijn zuster uit eigen beweging gekozen heeft." z/Hoor eens, waarde vrouw," zeide de hertog, z/dat zijn dingen, die op senlimenteel pebied lehuis behooren, en daar, weet gij, kan ik u niet volgen. Ik heb een zaak van eer aan de hand met een zekeren mijnheer Raymond, die zaak moet eerst uit de wereld. Komen wij daar beiden heelhuids af, dts te beter, niets zal ons beletten in den ver- volge scboonbroeders te wurden. Wij zullen dan op een manier met elkander kennis gemaakt hebben, die niet anders dan door mannen van eer in prak- tijk wordt gebracht." Dat is nog twijfelaehtig," zeide de hertogin, //mis- leid mij maar niet met groote woorden. Gij wilt mij de ware reden niet zeggeu, waarom de bruidegom van Betsy u in den weg staat." (Wordt vervolgd). DER GEMEENTE OUWERSCH1E,

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2