Geldmannen. N°. 84. Eerste Jaargang. Zaterdag 4 October 180O BINNENLAND. Abonnementsprys: Per drie rn.aan.denf .0O franco per post. 1. voor h.et BuJ.ten- land 1.55 Afzonderlijke nummers. .05 Vepschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever C. J. BLOMMEHDAL, Boterstraat, 342, SOHIEDAM. Prys der Advertentien Van 1—5 regels/—.SO. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen twesmaal berekend. Familiebkkichtenper annonce .40 Dienst ,-.35 De berichten omtrent den gezondheidstoe- stand van Z. M. den Koning zijn niet alle gelijk- luidend. Te Apeldoorn liep het gerucht, dat Z. M., hulp bij zijne bewegingen afwijzende, tweemaal zou ge- vallen zijn. Volgens een berichtgever bevatte dit gerucht waarheid. Een ander bericht meldt, dat het zich laat aan- zien, dat Z M. de Koning de Vrijdag 11. gestaakte bemoeiing met staatzaken spoedig zal kunnen her- vatten. vDe Amsterdammer" heeft getraclit, de waar heid te weten te komen omtrent den toestand des Konings, naar aanleiding vonral van de te Apel doorn algemeen verspreide geruchten, en daartoe op den man af een reporter gezonden naar graaf Dumouceau, 'a Konings particulieren secretaris. Dit bezoek zegt het blad gaf onzen reporter gelegenheid, de vriendelijkheid van den graaf te waardeeren, doch verschafte weinig licht. De particuliere secretaris des Konings kende het manifest van den heer Tindal, maar wist nog niet, dat de couranten dat stuk beoordeeld hadden, en op de vraag van onzen verslaggever, of hij hem lets kon mededeelen omtrent den physieken en intellectueelen toestand des Konings, luidde zijn antwoord Mijn heer, ik kan uw komst zeer goed begrij pen en uw bezoek zou ook de weg ziju om iets te vernemen. Tot mijn spijt moet ik u echter zeg- gen, dat mijn plicht mii gebiedt, niets, volkomen niets omtrent den toestand des Konings mede te deelen. Ik heb mij voorgenomen, het stilzwijgen te bewaren.'' De graaf verzekerde daarop nogmaals, dat het hem speet, geen inlichtingen te kunnen geven, maar zeide tevens, dat, zoodra zijn plicht hem niet langer het zwijgen oplegde, hij volgaarne bereid zou zijn, die mededeelingen aan het blad te zenden, die verstrekt konden worden. Reuter meldt uit St.-Petersburg, dat de Czar thans definitief heeft op zich genomen, als scheids- rechter op te treden in het geschil tusschen Frank- rijk en Nederland betreffende de grensregt ling in Guyana. In de afdeelingen van de Tweede Kamer is Woensdag het onderzoek aangevangen van de Indische begrooting voor 1891. Tot rapporteurs zijn benoemd de heeren Mackay, Keuchenius, Smidt, Van Asch van Wijck en W. Van Dedem. Eveneens is dien dag de commissie voor de ar- beiders-enquete in voile vergadering in het gebouw van het departement van justitie bijeengekomen tot hervatting van hare werkzaamheden, en vergaderde de Staatscommissie voor de kustdefensie, na eenigen tijd niet hijeen geweest te zijn. Dinsdag a.s. te elf uur wordt door de Tweede Kamer een openbare zitting gehouden, ter behan- deling der aan de orde gestelde wetsontwerpen. Op een te Leeuwarden gehouden vergadering van het comile uit de Friesche Handelsvereeni- ging, in zake bestrijding der overdreven toepassing van Zondagsrust op het gebied van post en tele graphic werd verslag nitgebracht omtrent de ingekomen betuigingen van instemming. Uit bijna alle provincien van ons land zijn ze bij het comitis in grooten getale ingekomen. Het getal vsrmeer- dert nog bij den dag. Besloten is, de zaak met kracht door te zetten, waartoe in den loop van het aanstaand winler-seizoen een vergadering in het midden van ons land zal belegd worden, tot het oprichten eener Ned. Vereeniging ter bestrij ding van inkrimping van post- en telegraafdienst op Zondagen. Het voornemen bestaat bij de Regeeringom, in afwachting van een volledige regeling van de wijze, waarop vergoedmg zal worden verleend aan werklieden, wie bij de uitvoering van een Rijks- werk een ongeluk overkomt, in de bestekken be- palingen op te nemenwaardoor de aannemers verplicht worden, het bewijs te leveren, dat hunne arbeiders bij Rijkswerken tegen ongeluk ken zyn verzekerd. Op eventueele verhooging, dientenge- volge, van de aannemingssommen is bij de be grooting van Waterstaat gerekend. Wij vernemen, dat de op de algemeene Tentoonstelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw te Dordrecht met de le prijzen be- kroonde zaaigranen, als wintertarwe, winterrogge en wintergerst, publiek zullen worden verkocht, op Maandag 8 October a.s. des voormiddags ten elf uur op de Korenbeurs te Rotterdam. Dezen maatregel door de Maatschappij genomen om tie verspreidmg van best ziaizaad te bevorderen, juichen wij toe en wij vertrouwen, dat velebelang- hebbenden hiermede hun voordeel zullen doen. De instructie in zake mej. Aafke Kuypers is gesloten. Men zegt, dat de behandeling dezer zaak zal geschieden met gesloten deuren. De verwijzing naar de terechtzitting heeft echter nog niet plaats gehad. Ereule Teding van Berkhout heeft aan de in structie een laken, een handdoek en ten servet aangeboden, waarin ook zinkwit voorkwam. Veel waarde schijut de instructie hieraan niet te hechten. Een der boeren in 't Bildt (Eriesland) heeft aan den eisch der werkstakers toegegeven. Om misverstand te voorkomen, dient (volgens de Leeuw. Cl.) te worden medegedeeld, dat de ytoegever" niet beboort tot de onwillige boeren, maar tuinman is. Het aantal werkstakers bedroeg bij hem een, zijnde 's mans eigen zoon, die lid was van „Broedertrouw." Thans heeft de vader den zoon weer in dienst genomen met verplichting zich te schikken naar „Broedertrouw" en een leg- geld te betalen van f 10, terwijl aan hem is over- gelaten of hij dit wil voldoen in geld, in aardap- pelen of in een tegemoetkoming in kamerhuur voor den belrokken arbeider. In Drente is de lust voor het onderwijsvak niet groot meer. Voor het a.s. najaarsexamen hebben zich slechts 9 candidaten aangemeld. In een vergadering van veenbazen te Appel- scha, is besloten, om 't volgend jaar het droog- leggen per dagwerk turf met 50 cts. te verhoogen. Een landbouwer in de gemeente Roden is op eigenaardige wijze aan een tooin kuikens gekomen. Hij bemerkte leven op het hooi en zag daar tot zijn verbazing een 7-tal kuikens, zonder moeder. Het schijnt, dat een der hennen daar eieren heeft gelegd en deze eieren door het warme broeiende hooi zijn uitgekomen. Een broedhen is ten minste nergens te ontdekken. Als een voorbeeld van kracht op hoogen leeftijd mag genoemd worden do negentigjarige landbouwer H. Tamerus, te Wijk bij Heusden, die dezer dageu de ploeg hauteerde. Hij scheen niets Termoeid. De andoorn, die sedert een paar jaren in ona land is ingevoerd en waarvan de veelvuldige deugden reeds in dag- en weekbladen of tijdschrif- ten zijn besproken, is te Roelof-Arendsveen door den heer Ths. Castelijn dit jaar voor 't eerst als proef geteeld. Deze proef mag als goed geslaagd beschouwd worden. Elke plant draagt gemiddeld zestig witgrijze, eenigszins kegelvormige enderaard- ache vrucbten, die, volgens de eischen der kook- kunst toebereid, een zeer malsch en lekker voed- sel opleveren, en in smaak veel overeenkomst heb ben met schorseneren. Men kan dus met grond voor de toekomst iets van deze plant verwachten, die, naar men zegt, in Japan inheemsch is. In het Goudsche-pijpenstadje beraadslaagden dezer dagen de vroede mannen over het al dan niet toestaan van f 300, ten behoeve der schutte- rij-muziek. Met het oog op den financieelen toe stand der gemeente, gaf de heer Hoogenbooui in overweging, voor het geval die soin werd toege- staan, steedsytreurmarschen" te doen uitvoeren Zondag jl. zijn aan den Academiesingel te Breda door een visscher gevouden 6 rollen dyna- miet, verpakt in perkamentpapier, waarop een stem- pel met het woord dynamiet en een ander stem pel, waarop een Duitsch fabrieksmerk. Daarbij waren gevoegd 1 meter lont, 8 koperen busjes en 3 dito met zwarte koppen. Of hier aan een misdadig oogmerk gedacht moet worden, is tot dusver on- bekend. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat te Nieuw- en St. Joosland eene donkerbruine kraai met witte vleugels is geschoten. Dezer dagen trad de heer Domela Nieuwen- huis in eene woning in de Spijkerstraat te Arnhem op voor een talrijk publiek. Hij betoogde, dat de liberalen in de veertig jaren dat zij aan het bewind waren geweest hunne beloften niet hadden gehou den. Ook hunne tegenstanders lieten thans alles bij het oude. Zij hadden eene nieuwe schoolwet gegeven, maar den leerplicht niet ingevoerd. 70 5- 80 duizend kinderen waren nog van onderwijs verstoken. Hij klaagde over den toestand der kazernes en achtte algemeenen dienstplicht nood- zakelijk, om daarin verandering te doen komen. De belasting op vensters oordeelde hij zeer onbillijk en keurde de accijnzen op de eerste levensbehoeften af. De enquele omtrent den toestand der arbeiders in fabrieken enz. had geen resultaten opgeleverd. In de fabrieken is niets veranderd. Hij ontraadde in den loop van zijne toespraak het drinken van sterken drank, omdat uit de accijnzen de projectielen wordt n betaald om burgers dood te schieten. Op het kapitaal deed hij een heftigen aanval. De kapitalisten oefenden een overwegenden invloed uit. Daar moest een einde aan komen en dit kon als men zich krachtig orga- niseerde. Hij spoorde daarom aan leden van den Sociaal-democratischen Bond te werven. Als dit met ijver geschiedde kon over vijf of zes jaar de Bond meester van het terrein zijn geworden. Deze denkbeelden ontwikkelde de spreker in zijn bekenden trant. De samenkomst eindigde met het zingen van het Bondslied. Het Prinsesselied werd druk verkocht. Te Amsterdam is over het afgelcmpen boek- jaar voor de weesinrichting te Neerbosch de som van f 15,725.42 ingezair.eld, en naar genoemde inrichting opgezonden. De socialisten maken ijverig propaganda in Zuid-Limburg. Onder leiding van den bekenden socialist W. Vliegen te Maastricht, een geboren Gulpenaar, zal den 4en October een nieuw socia- listisch orgaan verschijnen, tot titel voerende Be Volkslribmn. Burger Vliegen heeft thans zelf eene drukkerij in de Stokstraat te Maastricht ge- opend. In de hoewel degelijke, maar toch eentonige voeding aan boord onzer oorlogsschepen in zee zal met 1 Januari a.s. verbetering worden gebracht. Op de zeereizen zal nl. op enkele dagen der week stokvisch met rijst, boter en mosterd, of hutspot en vleesch uit blik aan de bemanning worden verstrekt. Het recht van uitgave van de Maas- eu Scheldebode heeft bij publieken verkoop vijf gulden opgebracht. -— De Haagsche agenteD van politie hebben in een adres aan den gemeenteraad verhooging van hunne bezoldiging verzocht. Een uit een gemeente in het zuiden van I.im- burg den 24 Juli jl. afgezonden brief met het zeer FHUIXjLBTOJS. Schets uit het leven der Pargsche 22) Kapitalisten. ylk heb niets tegen hem." yDan moet gij ook niet vechten." yLaat ik u alles eens uitleggen." ylk vraag om geen uitleggingen. Ik herhaal alleen maar, dat gij niet zonder reden mijn onden vader, die zoo edelmoedig jegens u is geweest, niet tot wanhoop moogt brengen, en zijn kind van smart moogt laten verkwijnen." yMaar dat huwelijk zal niet gesloten worden." yToch wel." ylk geloof dat nietHet jongmensch, van wien n spreekt, bekleedt geen positie in de maatschappij, om de man van Betsy te worden." yEen braaf en edeldenkend man, is altijd een goede partij. Mijn vader heeft mij aan hem voor- gesteld ten huize van de firma Buttler, bij den eersten aanblik beviel hij mij reeds uitstekend." //Dit is iets, dat ik op hoogen prijs stel, en dat hem in mijn achling doet rijzen maar dat alles is niet voldoende, om aan te nemen, dat zoo iemand zich het recht mag aanmatigen de dochter van eeu millionair te huwen." Mij n vader is nooit trotsch geweest, zijn doch- ters daarentegen waren het wel. Betsy, die het meest ontwikkeld van ons alien is, ziet op geen fortuin, noch op een beroemden naam, noch op groote titels, zij wil slechts gelukkig ziju. Zij heeft mijnheer Raymond gezien en dadelijk liefde voor hem opgevat. Hij is niet alleen een door en door geleerd, maar ook een welgesteld man, die zoowat 50 a 60 duizend franks rente jaarlijks kan ver- teren." Rivarez haalde even de schouders op. yZiju geleerdheid evenmin als zijn vermogen," vervolgde de hertogin, //nemen mij voor hem in, maar wel zijn uitstekend karakter, en ik heb de overtuiging, dat hij daarmede mijn zuster gelukkig zal maken." z/Gij kent hem dus goed," hernam Rivarez. z/Ik heb dit alles niet van vader, maar van menschen, die heel lang met hem omgegaan hebben, vernomen," zeide de hertogin. ,/Daar kan ik niets tegen zeggen." yEn znlt gij dan nog vechten V oorzeker." Blanche ging dicht bij haar man staan, en zeide y Wauneer ik u nu eens verzocht het er maar bij te laten." z/U weet wel, dat het nu niet meer van mij afhangt, of dit tweegevecht zal plaats hebben." z/Dat weet ik ook, maar ik vraag maar alleen, of u het geschil zoudt willen bijleggen, als er eens per- sonen waren, die daartoe hem en u wilden overhalen." Hij dacht niet beter, of zijn vrouw wist meer, dan zij wel wilde zeggen en reeds pogingen had gedaanom personen op te sporendie de partijen zonden trachten te verzoenen. De verzoe- ning zou een schrap door zijn rekening halen. z/Een verzoening", zeide hij, //is tusschen twee mannen, wier hart op de rechte plaats zit, niet mogelijk dan met de wapenen in de hand." yEn zoo gij eens in dat tweegevecht omkoint yOeh kom, wees wijzer." z/Wat maakt gij u daarover niet ongerust Wat moest er van uw vrouw worden, die gij zoudt ach- terlaten z/Ik zal in dat tweegevecht niet vallen, maak u daar niet in het minst ongernst over." yHoe kunt gij dat met zoo'n zekerheid zeggen P" yStellig kan ik dat zeggen met gerustheid, omdat er in heel Parijs niemand is, die mij een lesje in de behandeling der wapens zal geven. Iudien gij mijn levensloop kendet, zoudt gij weten, dat alleen iemand als Raymond, die in geen twintig jaar te Parijs is geweest en daar totaal vreemdeling is, het zou durveu wagen een duel met mij aan te gaan. Alle anderen weten vooraf, dat hij, die dit doet, zijn doodvonnis onderteekent. Op degen of pistool onverschillig wie voor mij staat, hij is altijd een kind des doods." z/Dan is die zaak van morgen geen eerezaak, maar een laaghartige moord." z/Mevrouw 1" de hertog trad, dit zeggende, toor- nig, de wenkbranwen fronsende en de lippen op elkander persende, achteruit. r/Ja," zeide de hertogin, 7ik blijf er bij, of gij boos wordt of niet, dat is een laaghartige moord. Gij sari iemand, dien gij niet kmt, en die ook u niet kent en laat hem in een valstrik loopen, waarin hij den dood viudt. Hiermede vermoordt gij tevens mijn vader en mijn zuster Betsy, die aan een kwaal lijdt, welke de dokters doet verbaasd staau, en die ongetwijfeld deu dood van liaar aan- staande niet lang overleven zal. Zoo wordt gij een driednbbele moordenaar." z/Mevrouw,'' zeide de hertog, ,/neera mij niet kwalijk, ik zou graag nog een poos met u wilien praten, maar ik moet naar de societeit." z/Wat een kalmte voor iemand, die op het punt staat een driedubbelen moord te doen," zei de jonge vrouw wanhopend. ,/Als gij daarover verwonderd staat, is dit toe te schrijven aan uw opvoeding. Als gij onder edel- lieden waart groot gebracht, zoudt gij weteu, dat een duel een heel gewone zaak tusschen dezen is." Zij deed net, alsof zij dat stekelige gezegde niet begreep. yIk weet niet, wat of een edelman is," hernam zij, ,/ik weet alleen, dat iemand. die zijn leven om een nietigheid in gevaar brengt, een nietswaardige is, inaar dat hij, die alles zoo aanlegt, dat hij met zekerheid zijn naaste om het leven zal brengen, een lafaard zonder hart is." z/Mevrouw," hernam de hertog, „u zijt vandaag niet bijster in uw humeur. Ik hoop, dat als ik u morgen weer terugzie, gij dan wat redelijker over mij zult denken." Morgen zal die zaak geeindigd zijn?" ffIk hoop het, mevrouw." z/Maar dan zult gij dat jongmensoh gedood hebben." #Hij kan ook gekwetst worden." z/Maar, mijnheer de hertog, gij zult niet vechten. Ik wil niet, dat er gevochten wordt." Mevrouw, wij blijven zoodoende in een cirkeltje )E SCHIEDAMMER M M AAKBIEDIN^KN

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1