buitenlahd. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand, RECHTZ A K E N. duidelijk geschreven adresAan den heer te Velder, bij Venlo" het it, een reis geinaakt door Oostenrijk en Karinthie en is op drie verschillende postkantoren met den poststempel //Velden" ge- rnerktvan waar men hem eindelijk na twee mnanden weer naar Lira burg teruggezonden heeft. De Friesche bijkers hebben hun bijen, nu de heidebloem heeft uitgebloeid, van de Drentsche heide teruggehaald. De bijen hebben er slecht gewounen vele korven hebben den kost voor den winter niet vergaard. De prijs van den honig is thans 32 cts per kilogram. Pjsii Telegraaf. 3 October. De groote Ensche- desche katoenspinnerij staat in lichtelaaie. Schictlnin. 3 Oct. Blijkens de uitkomsten def jongsle tienjaar- lijksche volkstellmg had onze gemeente op 31 December eene bevolking van 25.533 personen. Dit heeft tengevolge, dat volgens art. 4 der gemeentewet de gemeenteraad voortaan zal moe- ten bestaan uit 21 leden, alzoo een vermeerdcring van 2 leden. Volgens art. 6 der zelfde wet moet levens deze gemeente gesplitst worden in afdeelin- gen voor het inleveren van steinbriefjes. Het bestuur van de afdeeling ^Schiedam" van ^Volksonderwijs" is thans samengesteld als volgtS. A. Maas, voorzitter, J. W. J. Van Har- wegen Den Breems, onder-voorzitter, M. Horn, secretaris-penningmeester, D. Henkemans, dr. N. M. Kam, J. C. Sander en S. A. Vernede. Het plan bestaat, voor de leden der afdeeling in dit seizoen een of meer sprekers te doen optreden. Op de landbouwtentoonslelling te Tilburg zijn aan de Schiedamsche-spoelingvereeniging twee bekroningen ten deel gevallen, nl. een tweede prijs voor haar inzending spoelingmeel, en een eerste prijs voor een door haar met het spoelingmeel gemeste koe. De openbare herhalingsschool voor meisjes alhier, die tot dusver door enkelen werd bezocht, heeft als gevolg van de arbeidswet, eene aanzien- lijke uitbreiding ondergaan. Voor den cursus, die nu is aangevangen hebben zich 175 leerlingen aan- gemeld. Ingevolge het besluit van den gemeente raad zal het onderwijs thans omvatten de vakken a— i en k der wet, en gegeven worden gedurende de maanden October tot en met Maart, viermaal s week8, savonds van 7—-9 uren. De leerlingen zullen 12 jaren oud raoeten zijn en behoorlijk lager onderwijs moeten genoten hebben. Op 23jarigen leeftijd moeten zij de school verlaten. Het hoofd der school zal worden bijgestaan door twee onder- wijzers (van wie den als plaatsvervangend hoofd), benevens twee onderwijzeressen in nuttige hand- werken. Het onderwijs is geheel kosteloos. Bij de aanstaande najaars examens voor de onderwijzersakte te 's Graveuhage, zullen o. a. als deskundigen werkzaam zijn onze stadgenooten, de heeren J. Van Hout voor rekenkunde, A. H. E. Tijl, voor vaderlandsche geschiedenis en J. C. Sander voor opvoedkunde, zang en schoonschrijven. Op de voordracht voor de betrekking \an leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde te Amsterdam, komt voor de heer C. B. Van der Wal, leeraar aan de hoogere burgerschool alhier. Donderdagmorgen omstreeks half 5 uur was het water zoodanig gewassen, dat de bewoners der Hoofdstraat de vloedplanken moes'en plaatsen. Na- dat het water juist de huizen had bereikt, is het weder gaan vallen. Gisteravond omstreeks 6 uur stalen twee tot nog toe onbekende vrouweu ieder een rol baai van de op de stoep uitgestalde baai van den win- kelier Verkade aan de Broersvest. Eene vrouw, die de beide vrouweU met de baai zag loopen,' begreep, dat de zaak niet zuiver was, daar zij de vrouwen nog een oogenblik te voren in de nabij- Ueid van den winke' gezien had zonder baai en zij begreep, dat zoo spoedig niet iets gekocht is. Zij waarschuwde Verkade en wees hem de beide vrouwen aan, die zich haastig verwijderden. Een er van werd door Verkade gepakt en deze gaf de redeneeren, zeide de hertog en verwijderde zich. Zij wilde hem tegenhouden, hij stiet haar van zich af. Wan Impend ging de hertogin naar haar kamer en smolt ^daar in tranen weg. ^Hij bemint mij met meer,riep zij, „anders zou hij ter wille van mij van dat tweegevecht afzien. Die armejongen, die arme Raymond, hij is een kind des doods." onikkend kleedde zij zich toen aan, riep haar kamenier en beval ,/Inspannen." Zij wierp zich in het rijtuig en reed in draf naar papa Coquillard. Op den drempel ontmoette zij Raymond, die van het ziekbed van Betsy komende schijnbaar een luchtje ging scheppen. Zij stood stil, groette hem en wilde hem aanspreken, maar aarzelde. Wat moest zij hem zeggen Zij durfde het woord met tot hem te richten en ging in huis. Het was toen zeven uur en geheel donker. Raymond zou eenigen tijd wegblijven, want hij was van plan ook naar zijn hotel te gaan, om zijn getuigen te spreken, die hij daar ten acht ure bescheiden had. Hij dacht wel, dat hij den volgenden morgen zou moeten duelleeren, maar waar, hoe laat en met welk wapen was hem nog onbekendhij zou dit nu vernemen van de getuigen. Blanche vroeg den bediende naar haar vader. Men gaf haar te kennen, dat de oude heer niet te spreken was. „Wat, voor mij niet te spreken," zei zij. Men vertelde haar toen hoe of Betsy weer ingestort was, deelde haar het onrustbarende van haar toestand baai terug, terwijl de andere de rol baai over den weg wierp. Verkade nam zijn baai uiede en de vrouwen konden het hazenpad kiezen. Van de haringlogger ,/Excelcior" waren Woensdagnamiddag, toen deze van hier naar zee moest vertrekken, eenige personen met het oog op het weder niet van zins mede uit te zeilen, waar- door deze logger den anderen morgen circa 6 uur eerst de haven verliet in de richting naar zee. Ouwerschie1 Oct. In de laatste nachten werden hier herhaaldelijk diefstallen op boerderijen gepleegd van kippeu, konijuen enz., zonder dat het de politie tot heden ruocht gelukkcn, de daders te vinden. Gisternacht werden weder bij A. S. aan den Delftweg, 10 kippen en een haan door onbe kende dieven gestolen. De godsdienstoefening zal Zondag a.s. des morgeus te 9 uur geleid worden door ds. C. Leenmaus alhier. V Ifinrriingcn, 1 Oct. Vrijdagavond is bij de politie alhier aangifte gedaan, dat uit eene wooing aan de Hoogstraat alhier een zwarthouten ki.itje, bevattende monsters sigaren, was ontvreemd, waarop een spoedig onderzoek volgde. Het is de politie tnogen gelukken deu vermoedelijken dader op te sporen, tegen wieu proces-verbaal is opgemaakt. Bij de Vrije Geref. Gemeente alhier is be- roepen als leerend ouderling, de heer H. H. Roe- Jofsen, leerend ouderling bij dezelfde gemeente te Lunteren. De heer L. Spoel te Kampen heeft voor het beroep naar de Nederl. Geref. gem. (doleerende) alhier hedankt. Voor de avondschool voor ambaohts- en zeelieden hebben voorloopig 13 leerlingen aangemeld en voor de herhalingschool aan de Tusschenschool 12. Door den bisschop van Haarlem ii benoemd tot kapelaan alhier, de weleerw. heer J. L. lh. Van Waterreus. Pernis, 2 Oct. Weder heeft hier een ditfstal plaats gehad, thans van een partij gehakt hout, op de werf van schipper A. Koster. In zake den touwdiefstal zijn door den burge- meester twee personen gehoord. De oefeningen van het #Leger des Heils" worden met den dag minder bezocht. Zondag jl. kwamen slechts drie personen op, en ging de gods dienstoefening toen niet door. Het Leger heeft thans om het verloren terrein te herwinnen, een geschikter gelegenheid gezocht en gevonden, het heeft nl. de schuur van W. Van Gemerden raid- den op het dorp gehuurd. De visschers wonen de oefeningen niet bij. Door den hoogen vloed is de polder Madroe- len benevens de laugs de rivier gelegen gorzcn onder water gezet, en is daardoor het weiland voor dit seizoen bedorven. Men schrijft ons uit Rotterdam, d.d. 2 Oct.! De stoffen, die door water beschadigd zijn in den brand bij de firraa Peek Cloppenbnrg, op de Hoogstraat alhier, schijnen wel bijna voor niet weg te gaan, ten minste in de afgeJoopen week was er een duchtig gedrang om in het magazijn toegelaten te worden. De politie zorgde voor de orde onder de kooplustigen, die voor de dcur geduldig bleven wachten,totdat zij binnen mochten gaan. Van de verknijping, waarin men zich daardoor bevond, maakten de zakkenrollers gebruik om een vrouw, sous la barbe de la police, een portemonnaic met 10 gulden te ontstelen. Die zakkenrollers ontzien toch niets, zelfs de zielroerende toespraken van den kapitein en officieren van het Leger der Heils zijn niet in staat aan hun slecht bedrijf paal en perk te stellen, want ook 1y- dens de Heilsoefeniugen werd deze week een be- zoekster door middel van zakkenrollen van haar portemonnaie outlast. Ook de ruwheid van de mindere volksklasse wordt maar niet beter. Als een staaltje daarvan moge het volgende dienen. Een pakhuisbaas moest volk in zijn dienst nemen. Hij kon alle werkzoekers niet gebruiken en moest eenige afwijzen. Daar slaag hier door de mindere klasse als het genees- middel van alle maatschappelijke verdrietelijkheden wordt beschouwd, kon he niet anders of de baas moest slaag hebben van hen, die hij niet in het werk kon nemen. l>it geschiedde alzoo, met dat gevolg, dat een deel van het pak slaag op het hoofd van den baas terecht kwam, die daardoor met hoofd pijn naar huis ging. Dit ongemak werd hoe langer hoe erger, totdat de dokter er bij gehaald werd, en het bleek, dat men te laat om genees- kundige hulp had gestuurd, de baas overleed weldra. Natuurlijk bemoeit de justitie zich nu met de slaaguitdeelers. Niet alleen de leden der mannelijke sekse blij- ken liefhebbers van slaaguitdeelingen te zijn, ook de dames houden er bij gelegenheid wel van. Een vrouw sloeg deze week haar man zoo duchtig met een scherp voorwerp, dat hij hevig bloedde. Na tuurlijk moest zij toen naar den coraraissaris van politie, opdat het noodige proces-verbaal tegen haar werd opgemaakt, doch het straatpubliek was van oordeel, dat slaamet slaag vergolden moest wor den, en nu hadden de agenten den grootsten last om te beletten, dat het publiek zijn lust niet op haar botvierde. Bij het gemeentebesluur zijn verschillende adres- sen ingekomen tot afschaffing der kermis, de eenige periode, waarin niet veel aan klappen uitdeelen gedaan wordt. De Raad heeft met een overgroote meerderheid wijselijk besloten de kermis te besten- digen. Dit is een zeer goed besluit van onze vroedschap, want als de kermistijd was aangebroken en er mocht geen kermispret zijn, dan zat men opgescheept met menschen, die de bokkepruik op hadden, en als zulke liefhebbers van klappen uit deelen met dit voorwerp zijn getooi.l, wachte men zich maar voor de straatkabalen en vechtpartijen, die daaruit voortvloeien. Kan men dan geen on- derlinge ruzie krijgen, dan probeert men maar eens in zoo'n geval het met de politie aan den stok te krijgen, hetgeen natuurlijk gemakkelijk genoeg gaat. De kermis is altijd een goed afleidertje voor zulke ruwe menschen. SCII1EDAM. Ingesehreven van 30 Sept. tot 3 October 1890. ONDERTROUWD. 2. C. J. II. Scheuller N.H. 20 j. en A. P. Hittinger 21 j. N.H. H. J. Hodes 25 j. R.C. en J. P. Koppert 25 j. R.C. J. van Pelt 26 j. N.H. en C. E. Schiller 20 j. E.L. L T. Vredebregt 36 j. R.C. en M. H. J. v. Otter- dijk 27 j. R.C. GEBOREN. 30. Januetje E.L. d. v. C. van Wnart en S. Tettelaar, BaaD. 2. Sophia Hen'drika Chr.G. d. v. E. Veltkamp en A. van den Bosch, Br.veld. 3. Cornelia Heudrika N.H. d. v. H. de Reus en J. G. Grevink, Oostsingel. OVERLEDEN. 2. Anna Catharina Wilhelmina Brbkling 46 j. en 10 m., wed. J. L. J. Kouwen- hoven R.C., Dammelaan. OUWERSCHIE. Ondertrouwd, Trouw, Geboorte en Oveilijden geene. In Engeland wordt een zwaar inkomend recht geheven op tabak en dus veel gesmokkeld. Alle aangehaalde tabak en sigaren, geen kleine hoeveel- heid, wordt van tijd tot tijd verbrand in een bepaald daartoe gebouwd fornuis met een hoogen schoorsteen, door de spraakmakende gemeente //de pijp van de Koningin" genoemd. Heel wat kostelijk kruid wordt daar dus vernietigd, zonder dat ieuiand er voordeel of genot van heeft. Op een vraag hem deswege gedaan, verklaarde de heer Goschen in het Lageihuis dat het verkoopen van die tabak den t erlijken tabakswinkelier groote schade zou berok- kenen, en dat daarom de /vpijp van de Koningin1' maar rooken moet. De Engelsche pers is nu eensklaps tst de ont- dekking gekomen dat het toch eigenlijk schande is zooveel waarde jaarlijks te verniitigen en stelt dus voor Hr. Ms. pijp af te schaffen en de tabak of tegen winkelprijs te verkoopen of uit te deelen aan de verpleegden in de hospitaien. Menig zwaar vergif kan onder zekere om- standigheden soms heilzame gevolgen hebben, zooals uit het volgende geval blijkt, dat door dr. Herz voor eenigen tijd werd behandeld. Een kind van twee en een half jaar had bij ODgeluk een kleine hoeveelheid arsenicum ingenomen. Hoewel zich verschijnselen van vergiftiging voordeden, genas het kind na 8 dagen, waarna men een merkwaar- dige verandeiing in zijn physieken toestand waarnam. Het kind, dat te voren loom en dom was, was plotseling opgewekt geworden en toonde den groot sten lust om te leeren, wanneer het zijn broertjes en zusjes daarmede bezig zag. Ook andere gebre- keD, welke het gevolg waren van een geringe intel- lectueele ontwikkeling, waren als bij tooverslag verdwenen, zoodat in het geesteKjk leven van den kleine een geheele omkeer had* plaats gegrepen. Dit verschijnsel heeft men meermalen bij arsenik- vergiftigingen waargenomen, en leidt tot de ver- onderstelling, dat arsenicum eene bijzondere uitwer- king op de herseren moet hebben. Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam. Zitling van 2 October. mede, als ook hoe of Coquillard daardoor aan de wanhoop ten prooi was. Zij vergat voor een oogen blik alles, om naar het ziekbed van haar zuster te Snellen. Daar zat zij snikkend neder, nadenkende over de gevolgen, die dit tweegevecht zou hebben; want de dood van Raymond zou in deze omstan- digheden ook ongetwijfeld dien van Betsy ten ge- volge hebben. fepoedig kwam het doel, waarover zij hier gekomen was, weder bij haar boven en ging zij haar vader zoeken, dien zij weldra in een afgelegen vertrek, wanrin bijna nooit iemand een voet zette, vond. De ODgelukkige man zat met beide armen op een tafel geleund, met het hoofd tusschen de handen, in smart verzonkeu. Men kon niet zien, of hij slit-p, of dat hij wakker was. Als hij geslapen had, zou het mij zoo'n wonder niet zijn geweest, want meer dan een maand lang, had hij ter nauwernood 4 uur slaap per etmaal genoten. Ilet huwelijk van Blanche, de ondertrouw van Belsy, het doodsgevaar, waarin deze nu reeds drie- ma.ai verkterd had, hadden zooveel zorg, beslom- mering, ongerustheid en schrik veroorzaakt, dat de man er niet van rusten kon. Hij sliep nu evenmin, maar zat vau smart ver- plet ter neder. Blanche naderde hem en lag haar hand op ziin schouder. J //Vader," riep zij. Hij sprong blijkbaar verschrikt op. //Ik ben het, vader," zeide Blanche. Hij herstelde zich. ,/Vergeef mij," zeide hij, ,/ik zat geheel in gedachten verdiept. Wat begeert mijn kind? Gij hebt stellig gehoord, dat Betsy weer ingestort is, en gij komt nu naar haar kijken. Dat is braaf van u. Het teekent uw goed hart." z/Waar is mijnheer Raymond naar toe gegaan P" vroeg zij. ,/Is hij dan weggegaan p" Ja, ik ontmoette hem aan de deur, hij ging net weg, toen ik hier in huis kwam." z/Hij zal wel dadelijk weer terugkeeren." j/Gij stelt wel veel vertrouwen in hem." z/Goede hemel, als ik hem niet kon vertrouwen, wien moest ik dan vertrouwen P" //En als hem nu eens een ongelnk overkwam, waaraan hij evengoed als elk ander blootstaat. Hij kan bijvoorbeeld eens plotseling komen te sterven, wat zou er dan wel gebeuren p" //Kind, ik begrijp u niet. Als Raymond weg was, leefde Betsy geen drie dagen meer." z/Dat kan wel, omdat hij weet aan welke kwaal mijn zns lijdt." //Dat is natuurlijk," zeide Coquillard, ,hij is de eenigste, die recht, weet, wat haar scheelt." z/Maar," zeide Blanche, /bemint Betsy hem?" //Meer dan haar leven." U gelooft dus, dat Betsy zich nooit over zijn verlies zou kunnen troosten P" #Nooit maar waarom spreekt gij over zulke nare dingen. Is er nog geen ellende genoeg in huisLegt men het ook al op zijn leven toe (/Hoor mij kalm aan, vader, Raymond zal morgen duelleeren. z/Spant de hel dan tegen mij samen z/Vader, dit duel moet, het koste wat het wil, belet worden." Dat de zuinigbeid in de staatshuishouding van ITALIE betracht zal moeten worden, wil men niet ecrst- daags voor een staatsbankroet staan, is een meening, die nu ook de premier Crispi begint te deelen! Er wordi op de budgetten gesnoeid, wat er n aar eenigszins te snoeien valt, om een gelijk cijfer voor ontvaugst en uitgaaf te krijgen. De minister van oorlog was even als alle dergelijke ministers niet erg geneigd om duchtige schrappen door zijn be- grootiug^te laten balen, maar moest wel toegeven, omdat hij anders door den premier zou zijn losge- laten en overboord geworpen. De Fransche pers heeft Crispi eens lafen inter- viewen, en deze heeft gezegd, dat het met de fanancien zoo kwaad niet stsat, als de menschen wel meenen, dat het drievoudig verbond tot 1892 duurt, dat er geen sprake kan wezen, dat het nu reeds vernieuwd is geworden, omdat men niet weet, wat er nog in een paar jaar gebeuren kan, dat ailes in Enropa nog al schikken zal als Franknik zich maar rust ig houdt. Daar het seliiereiland Italie van alle zijden uit zee is te bereiken (natuurlijk de Noordzijde uitge- zonderd), heeft men van het oogenblik, dat de Italiaansche eeuheid kans had een voldongen feit te worden, voor een krachlige marine gezorgd. De Italiaansche pantserschepcn zijn dan ook van de reusachtigsle soort en drageu de krachtigste be- waperiing, maar kosten natuurlijk ook een reusach- tigen hoop geld. „De Sardegna," die nu pas te water is gelaten, moet z66'n geducht schip zijn, dat het een heel eskader pantsers jhepen aan kan, altijd onder voorwaarde, dat er geen paar vijandelijke torpedo's haar ueus tegen de kiel stooteu, waul welke voorzieningen men ook met dubbele bodems, waterdichte of met zwel- of drijf materiaal gevulde ct lien, compartimenten met sluisdeuren enz. toepasse, er behoeft in zulk een geval maar een luttel ding (/Hue kan ik dat beletten? Raymond is een ver.ilandig man, men kan hem wel zoodaniggetart hebben, dat hij een duel moest aannemen. Denkt u, dat ik de maclit heb zijn voornemen te beletten z/Op zijn vijand kan n uw macht uitoefeuen, want deze is de hertog van Rivarez." //De hertog van Rivarez," riep Coquillard, „wat beteekent dat, Blanche, gaan de hertog van Rivarez en Raymond, twee aanstaande schoonbroeders vechten z/Ik vernam dat," zeide Blanche, //maar van de aanleiilende oorzaak weet ik even veel als u dnt is niets." Zij vertelde toon aan haar vader alles, wat zij er van vernomen had, en vroeg toen, „raaar heeft Kayraond u daar niets van gezegd p" n/Neen,was het antwoord. z/Hij zal u niet ougerust hebben willen maken." z/Maar wat denkt u wel, dat de aanleidende oorzaak is geweest, dat die twee het met elkandcr te kwaad hebben kunnen krijgen?" vroeg Coquillard. z/Ik denk, dat een nietig iets zal zijn voorgewend z/Juist, kind," heruain Coquillard, ,/gij drukt u goed uit, dat duel is een voorweudsel om een niL- daad ongestraft te kunnen ten uitvoer brengen. Ilet is afgesproken werk, mijn dochter moet uit de voeten en dat kan men niet ten uit' oer brengen, zoolang als Raymond, mijn eenigst overgebleven hulp en steun, er is. Nu lokt men hem in de val, om hem door een gehuurden moordenaar om te laten brengen." z/Vader," zeide de hertogin zoo bleek als een doek, „gij vergeet tegen wie gij spreekt." Wordt vervolgd.) B. M v. D„ timmermsnsjongen, oud 12 jaar, alhier, is van oordeel, dat er geen koppen op de spylen van een hsk mogen eitten. Toen dit denkbeeM by hem tot voile rypheid Was gekomen, nam by het breekjjaer van zyn baas en sloeg de koppen der spylen van het tuinhek van J. Th. J. Melchers aan de Warande af. Nadat agent W. Dnchenne en de heer Melchers getnigenis in deze zaak hadden afgelegd, eischte de offlcier van Jnstitie, wegens vernieling, gepleegd met oordeel des onderscheids door een kind beneden de 16 en boven de 10 jaar, twee datren gevangenisstraf voor hem. 8 B. de R., die de firma Sinkel had opgelicht, door zich in geschrifte als een Schiedammer veearts voor te doen, werd veroordeeld tot 2 jaar g'vangenisstraf. H. K., die de pantoffels van zyn gewezen baas stal, werd schuldig verklaard aan diefstal, met inklimming en verbre- king, en veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. C. B. is wegens weerspannigheid veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. 8 J. S., werd wegens eenvoudige beleediging van een ambte- naar in functie, veroordeeld tot f 10 boete, snbsidiair 5 dagen R6Cut6I118.

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2