hat Ziekenhuis te Rotterdam vertrokken. Naar men verneemt kan de hagel niet uit het gezicht verwijderd worden. Gidurende de kermis te Groasbeek heeft men getracht de tong van ern pmrd van een kermisgast uit te snijden. Het arme dier bad op drie plaatsen groote gaten in den mond. Van dit ergerlijk feit is proces-verbaal opgemaakt. Schiedam, 7 Oct. Bij Burgemeester en Wethouders zijn inge- komen verzoeken van 1 o. de firm® A. Houtman Co., om vergun* ning tot uitbreiding harer branderij aan de West- frankelaudsche Laan, wijk A, no. 922', kadasler sectie M, no. 138, o. a. door plaatsing daariu van een stooinwerktuig van hoogstens 5 pkr. met ketel van hoogstens 7 M8. verw. opp. 2o. de firma J. J. Tonino, om vergunning tot uitbreiding barer branderij aan de Ooijevaarst. eg, wijk E, no. 23, kadaster sectie B., no. 1384, o. a. door plaatsing daarin van een stooinwerktuig van 2 pkr. met ketel van ongeveer 2 M2. verw. opp. Gelegenheid tot het inbrengen van bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken zal op Don- derdag den 16n October a.s., des middags ten 12 ure, ten Raadhuize worden gegeven. Blijkens de thans in druk verschenen ge- meente begrooting voor 1891 bedragen de ontvang- sten en uitgaven eene gelijke soin van f 415.997.01 De post van onvoorziene uitgaven, die tevens strekt om de begrooting te doen sluiteu, is groot f 8840.18. De post van f 206.000, die in de begrooting voor 1890 voorkwam voor „kosten wegens het inaken van de werken der waterverversching en andere buiteugewone werken," is thans voor „memorie" uitgetrokken, totdat de middelen zullcn zijn aangewezen tot bestnjding van rente en aflossing van de voor die werken aan te gane geldleening. In de memorie van toelichting op dien post wordt er op gewezen, dat hierin tot dusver niet is ge- slaagd, daar de minister bezwaar maakte, zoowel de ingediende nieuwe belasting als de gewijzigde bestaande belasting aan Z. M. den Koning ter goedkeuring voor te dragen. Zoodra echter door het herzien der belastingen, in verband met de door de regeering voorgenomen wijziging van het gemeente-belastingstelsel, de bovengenoemde middelen zullen kunnen worden aangewezen, zullen ook de voor gezegde werken noodige gelden, door eene andere regularisatie aan de begrooting kunnen worden toegevoegd. De voetbalclub, die hier ter stede is opge- richt, zooals wij vroeger reeds vermeldden, hield Zondagmiddag van 1 tot 4 uur haar eerste bijeen- komst in het excercitieveld alhier. Daarbij waren tegenwoordig drie leden van de voetbalclub uit Rotterdam, die als instructeursoptraden. Een menigte topschonwers zagen blijkbaar met genoegen dit zeer auimeerende spel aan. Tot heden zijn reeds ruim 25 leden toegetreden. De vrijwillige oefeningen in den wapenhandel oor jongelieden alhier, zullen aanvangen Maaudag den 18en October a.s. en tweemaal per week plaats hebben. De lust tot ontwikkeling van lichame- lijke kracht en vaardigheid blijkt alhier zeer toe te nemen. Vrijdag bekwam het schip ,/Willem Eliza" dat in de Schie aan het hooilossen was, eene geringe schade aan stuurboordzijde, doordien twee vaartui- gen, ieder van eene tegenovergestelde richtiug ko- mende, in botsing geraakten, zoodanig, dat een met genoemd schip in aanrakiug kwam. De 14-jarige N. K. kreeg Vrijdagnamiddag circa 3s/4 uur een zenuwtoeval tijdens hij zich in de Gerrit Verboomstraat bevond. Hij werd naar een branderij, waar zijn vader werkzaam, was gedragen, waar hij langzamerhand weder bijkwam. Bij de Evang. Luth. kerk alhier is beroepen s. P. Van Wijk Jr. te Rotterdam. Dezer dagen zijn bij den visscher C. M., alhier ontvreemd 16 eenden, 8 fuiken en 2 scha- kelnetten. De politic doet onderzoek naar de dieven. Onze stadgenoot, de heer P. S. Exler, heeft Vrijdag 11. met goed gevolg het eerste natuurkundig xamen aan de uuiversileit te Amsterdam afgelegd. eindelijk schreef hij nog een heel langen brief aan Betsy, die haar ter hand gesteld moest worden, wanneer hij in het tweegevecht viel. Toen dit gedaan was, draaide hij de lamp wat neer en ging aan haar bed zitten, om te zien, wat hij nog voor haar doen kon. Het sloeg vier uur. Hij schrok. Binnen een uur moest hij weg, te vijf uur zouden zijn getuigen hem komen afha- len, en dan zou men dadelijk naar Versailles rijden. Alles sliep in het huis. Zelfs de twee bedien- den, die in een aangrenzende kamer, waarvan de deur op een kier stond, moesten blijven waken om hem, als het noodig was te helpen, waren inge- sluimerd. Hij was nu alleen met haar, die hij zoo teeder beminde en die hij op het punt stond inisschien voor altijd te verlaten. Voor den eersten keer sedert hij man geworden was, begon hij te weenen. Betsy ontwaakte uit een soort verdooving, waarin zij uren gelegen had. Toch was dat ontwaken maar half, want haar toestand was zoo wat half tusschen sluimeren en waken in. Zij trok het gordijn wat open, zag eerst niets dan een verwarde inassa, maar onderscheidde na eenigen tijd wezenloos gestaard te hebben, het profiel van haar beminde, die nu bezig was op een spirituslampje een drankje voor haar te koken. Zij kwam al meer en meer bij haar zinnen, en begreep, dat haar redder in hare nabijheid was. Zij deed een poging om hem hare hand toe te steken. Toen ging de dokter naar haar toe. »Wat zijt gij goed voor mij/' zeide zij. De Noo'dbrabander laat zich op de volgende wijze uit over de inzending der Schied. spoeling. Vereen. op de landbou<vtentoonste|ling te Tilurg z/De Scliiedainsche Spoelingvereeniging was ook waardig verlegenwoordigd. Zij had een liove vitrine opgericht, wel is-waar een kleine, doch waartoe zou ecu groote dienen, als er slechts voor een arlikel reclame behoeft te worden gemaakt. Zij had ge- droogde spoeling, die slechts met water b'li.nfi. ie worden aaugemaakt, en geperste spoeli g in den vorin van gewone lijnkoeken dat bet vee er be- lust op was, bleek op het terrain gretig hapten er de beesten in, voor wie deze spoeling een lek- keruij scheen dat het vee er wel bij vaart, getui gen de vette Schiedamsche koeien, die aanwezig waren en dan ook bekroond werden." Men schrijft ons uit Rotterdam, dd. 6 Oct. Even goed als er een verhaaltja is te dichten uit een reis om de wereld in 80 dagen, even goed zou men een novelle kunnen maken over een ko- medie, die in 82 dagen uit het niet verrees, met dat onderscheid, dit de reis in 80 dagen in de verbeelding volbracht is, en de komedie Tivoli na 82 dagen arbeid er in werkelijkheid staat. Rotterdam is in 82 dagen een moderne komedie met 679 zitplaatsen rijker geworden, voorzien van alle inrichtingen om dadelijk een begin van brand te blusscheti en de ongelukken bij het ontvluchten van een talrijk publiek, bij het ontstaan van een paniek, te voorkomen. Het ging de Hoogduitsche opera en de groote komedie al niet erg naar den vleesche, en nu nog coucurreutie, wat zal er van terecht komen, vraagt men, te meer, daar niemand deel wil uitmaken van de commissie tot subsidieering der opera. Men heeft een laatste poging gedaan en weder eenige heeren benoemd, nemen die de benoeming aan, welnu, dan zal men nog trachten te roeien met de riemen, die men heeft, weigeren zij echter, dan zal men tot gerechtelijke ontbinding der vereeniging overgaan. In alle gevallen is de toestand voor hen, die aandeelen in de groote schouwburg hebben, niet gunstig. Anderen beweren, dat hoe meer gelegenheid er tot amusement is, hoe meer er van de amusementen zal geprofiteerd worden, getuige Amsterdam, waarop men wederom in het midden brengt, dat de ont- wikkelden, die van een groote schoawburg kunnen profiteeren, hier te Rotterdam drukker werkkring dan ginder hebben. Over het algemeen is men van oordeel, dat de komedie wel zoodanig vertimmerd konworden.dat het een alleszins voldoende rechtsgebouw kon worden, waaraan hier groote behoefte bestaat. De aandeel- houders zouden er dan nog goed af komen, door dat de staat het gebouw zou kunnen overnemen. Ook zou het gebouw, in verband met de uit breiding der stad in het Westen, als in het centrum gelegen, gemakkelijk door de tramcommunicatie van alle spoorwegstations en stoombootaanlegplaatsen te bereikeu zijn. De justitie heeft weer eens de hand gelegd op een boereubedrieger, zekeren J. de N., die heel rijke erfenissen voor de menschen wist op te sporen. Zekere G. Buis, die vroeger te Schiebroek en nu te Chailois woonachtig is, moet hij eventjes f 7500 hebben laten betalen voor het verrichten van de malste dingen, die natuurlijk uooit zijn ten uitvoer gebracht, om hem een erfenis, die ook niet bestond, te doen ten deel vallen. Leiden op 3 October. Kunt gij, o vreemdeling, ook maar bij benade- ring de beteekenis van de samenvoeging dezer woorden naar waarheid schatten? Doch ik wil geene illusies opwekken om die terstond na hare geboorte weg te nemenIk zal maar zelf deze vraag in ontkennenden zin beantwoorden. Niemand, tenzij hij zulk een dag heeft bijgewoond, kan zich eene voorstelling vormen van hetgeen dan hier en in de harten der echte Leidenaars omgaatWel weet ieder rechtgeaard Nederlander, dat op den 3deu October 1574 Leiden is ontzet van der Span- jaarden belegering en dat onze Hoogeschool het geschenk was, door den Prins van Oranje het vol- „Hoe gevoelt gij u nu P" vroeg Raymond. jVrij wel." Hij beschouwde haar aandachtig en vroeg, „hebt gij geen pijn meer „Ja, nog een weinig maar het is alles zoo raar. Het is, alsof u, sedert ik u niet gezien heb, erg gegroeid zijt." Hij glimlachte en zeide, ,/dat zal wel niet zoo wezen. Zij glimlachte ook en sloot haar oogen weer. ,/Vermoei u niet te veel," zeide hij. Z(j bleef een oogenblik rusten en zeide: //Ik voel, dat ik erg zwak ben." z/Spreek daarom niet meer." Zij verviel wederom in een sluimering, die eenige oogenblikken duurde en begon daarna weer te praten. Nu vroeg zij, hoe of het kwam, dat zij in eens zoo ziek was geworden, sprak over haar vader, over haar zuster en begon toen over de engelen en het opperwezen te redeneeren. Kortom, zij was in het eene oogenblik bij haar verstand en in het andere ijlend. In een van de heldere oogenblikken vroeg zij Raymond, of hij haar nog altijd beminde, of beider leren niet als het ware samengeweven was, of de een wel leven kon buiten den andere en of zijn hart wel ooit voor een andere vrouw kon kloppen. Het scheiden, dat nu op handen was, viel Ray mond meer dan hard. Het oogenblik brak aan. In de verte hoorde hi] een rijtuig. Op straat liet men het afgespro- ken teeken hooren. //Ik moet even weg, lieve," zeide hij. ,/Niet weg blijven," zeide de zieke. gende jaar aan de stad geschonken als belooning voor T manmoedig g ilrag har.;r inwouers tijdens het beleg, maar dat deze gebeurrenissen uit 5t ver- leden ieder jaar opnienw eenige dagen minstens onze gedachten bezig houdcn en telkens weer ons met eerbied voor die hidden der historic vervullen, is niet van zoo algemeene bekendheid. Verwacht niet, dat ik eene poging durf wagen de verschil- lende overdenkingen, welke dan veler brein door- kruiseu, op te somrnen. Iiumers ik weet het van te voreu een nauwkeurig verslag over dat alles is omnogelijk te leveren. Lieden, die niet kunnen doordringen in t diepste van anderer gemoedsleven (en dit is toch leitelijk voor elkeen uudoeubaar, al blijkt deze in dit opzicht beter toegerust dan gene), kan men zulke gevoelens niet schetsenwil men ze leeren kenuen, dan moeten ze in eigen borst opwellen. Slotsom van dit langdradig betoog is derhalve het innerlijke van den 3den October vie- ring laat ik onbesprokeuslechts het uitwendige (bijna schreef ik het bloot zinneiijke) worde hier vermeld. Men moet dan weten, dat sedert eenige jaren hier bestaat eene vereeniging, welke zich ten doel stelt, de //jaarlijksche viering van den gedenkdag van Leidens Ontzet te verzekeren/' gelijk het in haar reglement is uitgedrukt. Dat men er naar streeft die viering vooral op passende en toepas- selijke wijze te doen plaats hebben, spreekt van zelf, al is het niet met zooveel woorden uitgesproken. De noodige wijding wordt den dag geschonken door de uitvoering van eenige stukken koraalmuzirk in 't Van der Werffpark aan den voet van het standbeeld, als eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van den onvergetelijken burgervader dier bange stonden. Dit geschiedde ook dezen keer zoo. t Programma van zes nummers, gcopend met Haen- del's //Looft den Heer" en gesloten met't Danklied van Bralims werd van 't begin tot het einde met aandacht aangehoord door eene zeer groote menigte menschen, welke zich reeds voor half negen op hadden gemaakt om, behalve van de muziek, ook van het heerlijke najaarswetlr te genieten. Verder werden dien dag godsdienstoef ningen ge- houden, in sommige kerken zelfs tweemaal, 's s morgeus en 's avonds. Hoofdnummer voor het volk is echterde uit- deeling. Te negen uren begaven zich 2800 vrouwen naar t Waaggebouw om daar brood en haring, en 2400 mannen naar een andere plaats teneinde aldaar tabak en bons voor bier te ontvangen. Men heeft terecht ingezien, dat op een feestdag als deze geen overwegiugen van geldelijken of bezuinigenden aard mogen gelden en daarom den toegang tot deze uitdeeling zeer wijd opengezet. Wie zich op den daarvoor bepaalden dag aangeeft, krijgt 3 October datgene, waar hij voor in aanmerking komt: brood of bier. Nu ik toch aan den gang ben over wat dien dag (natuurlijk is er geen sprake van dergelijke versnaperingen tot later te bewaren) aan voedsel wordt genuttigd, kan ik er slechts volledigheidshalve, daar het feit alom bekend is aan toevoegen dat, hutspot de schotel bij uit- nemendheid isiedereeu, oud en jong arm en rijk, gering of aanzienlijk doet dan dezen historischen kost eer aannatuurlijk moet hier't gewone voor- behoud bij worden gemaaktzoo men er ten min- ste van houdt en echt Leidsch wil eten 1 Maar, we gaan voort met onze mededeelingen. Mannen en vrouwen hebben dus hun portie in handen of misschien reeds in maag of pijp, zoo niet achter de kiezenreeds hebben zij onder- vonden, dat de 3-October-vereeniging niet alleen gaarne geeft en veel geeP, maar er ook op gesteld is goede waar te schenken. Verleden jaar toch waren hier en daar klachten geuit over de haringen, welker verschheid en frischheid te wenschen over zouden gelaten hebben. Bij een daarna ingesteld onderzoek bleek het al te duidelijk, dat sommige leveranciers bedrog hadden gepleegddubbele waakzaamheid was dus aan te bevelen. Dit jaar werd alles van te voren gekeurd en nu bleek aan een deskundige uit Katwijk, die het onderzoek naar de deugdelijkheid der haring bereidwillig had op zich genomen, dat door een drietal handelaren andere dan prima kwaliteit was geleverd. Zij moesten hun aandeel terugnemen en toezien, dat *Neen, neen," antwoordde hij. Het was of de zieke een van die geheimzinnige ingevingen had, want zij riep, „ga niet, blijf, want het is zonderling, maar toch is het alsof iemand mij zegt, dat men u kwaad zal doen als gij weg gaat." °J Zij keek hem met groote oogen aan en herhaalde //Ga niet weg, ga toch niet weg." Raymond wachtte eenige oogenblikken, totdat zij wederom in een sluimering verzonk, die in slaap overging, en vertrok toen haastig op zijn teenen. Vreugde en smart streden nu om de overhand bij hem. Hij was nu zeker, dat haar leven gered was en nu moest hij haar verlaten, misschien wel voor altijd. Een rijtuig stond voor het hotel, de Vicointe de Barral wachtte hem aan de deur. Wij zijn tot uwen dienst, mijn vriend," zeide de Vicomte, terwijl hij op het rijtuig wees. «/En ik tot de uwe, heeren," zeide Raymond, en steeg dadelijk in. ^Mynheer," riep de portier van het hotel, op het rijtuig toeschieteude, ffzoo even is er een briefje aan het hotel voor u bezorgd, met verzoek het u dadelijk ter hand te stellen, men zeide mij, dat het een spoedeischende boodschap was." Hij nam het briefje aan, haalde het uit de en- veloppe en las Ga niet naar Versailles. Als gij er heen gaat, zult gij nimmer meer terugkeeren. Dit duel is eeD voorwendsel om een moord te doen, indien gij het aanneemt zijt gij een lijk. Een getrouwe vriend. het hierdoor ontbrekcn'D van elders werd betrok- ken. Gevolg was, dat er eeu roep ging over de voortreffelijke hoedanigheid dir visch. Ook hadden zij (ik heb bet nog altijd over de mannen en vrouwen, die mel al dat heerlijks waren overladen getuigen kunnen wezen van een zeer eigenaardige verrassing, door 't bestuur aan eene oude van dagen bereid. Ecu 81-jarig vrouwtje vierde joist haar verjaardag. Bij tijds was dit ver- nomen. Toen zij dus kwam om haar haring en wittebrc od in ontvangst te nemen, traden reeds eeuige heeren haar tegen met 't beleefd verzoek even bij den voorzitter te willen komen. Daar werd zij recht hartelijk toegesproken en boveudien vernjkt met een kollossaieu tulbaud, voorzien van een smaakvolle opdracht en getooid met groen en bloemen. Was 't wonder, dat zulk een onverwacht feestgescheuk een overweldigenden indruk maakte op omstanders zoowel als begiftigde, vooral toen in tgebak nog f 10 aan geld verborgen bleek? Dit alles was in t diepst geheim voorbereid nie mand wist er iets van; daardoor was het eene ware verrassing Maar middelerwijl is 't twaalf uur geworden, dus tijd voor de kinderen om zich ieder naar ziin eigen schoolgebouw te begeven, teneinde vandaar geleid te worden door daartoe aangewezen commis- sien naar 't feestterrein, het Schuttersveld Thans toch zijn we genaderd aan't nummer van het programma, luidende//groot kinderfeest (van 12 tot 4 uur), aangeboden aan kinderen van 9 toi 12 jaar, leerlingen van alle openbare en bijzondere aonnJ g,er ?n(*erwijsde gemeente Leiden." 3300 kleinen, thuis behoorende op 22 verschillende inrichhngen, genoten den ganschen middag van diaaiinolens, poffertjeskram, n, muziek en dans, ia, Wat nle,t-! j1- f w- van alle genoegens, welke de jeugd kan bieden 1 Als men getuige was van die on- schuldige yreugde die echt kinderlijke dartelheid, op »Uer gelaat als t ware te lezen, dan kreeg men, dubbel medelijden met dat troepje ongelukkigen leerlingen eener bijzondere school, dat, om een vooroordeel van welken aard en welke strekking ook gedoemd was zich af te zonderen in den kinder-speeltuin op Vreewijk om daar te genieten van rust en kalmte De feestelijkheid op 't Schuttersveld liep in de beste orde af. Voorzien van een geschenkje keerde ieder ruim vier uur huiswaarts, opgetogen en ver- rukt van pleiziei. Zoo zijn we dan nu genaderd tot de laatste maar^ daarom niet minder schitterende afdeelin* van t programma: 't groot avondfeest op T schuG tersveld met t drievoudig concert. Een gedeelte van het veld was opengesteld voor 't publiek en een ander deel gereserveerd voor de leden der 3 Oclober-vereeniging. Zomerzorg en Zomerlust gaven tot dit laatste toegang. Vooral aan Zomerzorg viel een druk bezoek tebeurt. Ondanks het ver- gevorderd jaargetijde zaten duizenden daar in den turn, genietende van de muziekuitvoering door Mann s kapel, afgewisseld door de vroolijke tonen van t muziekcorps der Jagers, dat zich in 't daar- naastgelegen Zomerlust deed hooren. Allerwegen heersclite den geheelen avond een allerpretti^ ste stemming. Waar men zich ook bewoogin° de tuinen of op veld, of men rustig stilzat of over den dansvloer rondom de muziektent op 't terrein zweefde, overal dezelfde goede verstandhouding onder dat zeer gemengd publiek! Wie al weer de gezochte man ook hier was Hoe kan het anders wezen Natuurhjk Vrn Houten (de groote) met zijn on- overtroffen cacao. Hij had nam. een kiosk doen plaatsen, waar den geheelen dag een kop 10 cents yerkrijgbaar was. Voortdurend werd van deze ge legenheid zulk een druk gebruik gemaakt, dat men minstens een kwartier moest wachten, eer men zijne droge lippen met een dronk Van HouteiTs cacao (beste—goedkoopste in gebruik kon laven. Om half elf zou tot slot en besluit van dezen schoonen dag een groot vuurwerk worden afgestoken. Lang was men bevreesd voor verkeerden invloed van den al te krassen wind, doch dit bleek onge- grond. t Slaagde uitstekend. Vooral 't slotstuk „Decoratie aan Leidens gedenkdag toegewijd" ver- wierf luide bijvalsbetuigingen en werd langdurig toegejuicht. Ongeveer kwartier over elf was ook Raymond glimlachte, verfrommelde het papier" wierp het uit het portier en zeide ,/Komaan heeren, laten wij afrijden, laat de koet- sier de zweep er over leggen, want ik wou on- gaarne te laat komen. XIII. Ekn wanhopende vader. Coquillard had, zooals wij reeds vermeld hebben een paar uur op de canape gelegen en was toen in zijn rijtuig gestapt en weggereden. Waarheen Dat wist de man zelf niet. Hij reed weg, om het duel te beletten, dat misschien een ziiner dochters tot weduwe zou maken, of misschien waar meer kans op was, den dood van zijn meest beminde dochter zou ten gevolge hebben Als Raymond viel, zou Betsy dien slag zeker met overleven. En in Raymond zou hij zijn vriend, zijn vertrouwde verliezen. Hij gevoelde zich bui- tengewoon tot Raymond aangetrokken. Zijn meest gehefde dochter had hem van af het eerste oogen- blik, dat zij hem zag bemind. Door Betsy als haar echtgenoot boven alien verkozen, had hij hem even lief als haar, te meer, daar ook hij die liefde dubbel waard was. Om hem te redden zou hii volgaarne zijn eigen Jeven gegeven hebben. Vervuld met die gedachten, kwam hij in de rue Richelieu voor een beruchte societeit, waar Rivarez nog al eens kwam, en liet vragen of hii bij geval daar ook was. Men had hem er in geen vier dagen gezien. Wordt vervolgd.)

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2