Geldmannen. N". 80. Eerste Jaargang, Za ter dag: 11 October 1S0O BINNENLAND. Abonnementsprijs: Per drie maandenf .00 franco per post. 1. voor tiet Buiten- land1.55 Afzonderlijke nummers.05 Venschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMENDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Prijs der Advertentien Van 1—5 regels/—.50. Iedere regel meer. 10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen twaemaal berekend. Familiebekichtenper annonce .40 Dienst .35 Men meldde gisteren uit ApeldoornDe krachten van den Kouing zijn niet merkbaar af- genotnen, zoodal zonder bijkomende omstandigheden geen onmiddellijk levensgevaar is te duchten. De ziekte kan echter juist daardoor van lang- durigen a*rd zijn, hoewel herstel van het lichaaua lang niet oninogelijk is Dj oudste ingezetene van Nieuw-Beierlaud, geboren in 1794, en den 31 Augustus zijn ge- boortedag herdenkende, waagde het, Prinses Wil- helmina op Haar verjaardag zijn gelukwensch te zenden, tevens optnerkende, dat hij tot de behoef- tigen behoorde. Dat van dit schrijven notitie is genomen, blijkt daaruit, dat namens H. M. de Koningin de Burgemeester dier gemeente f 25 aan A. Roos ter hand kon stellen. De bijeenroeping van de Eerste Kamer der Staten-Generaal wordt spoedig verwacht. Er schijnen p'.annen beraarad te worden tot plechtige viering in Maart a.s. van het gouden priesterfeest van Mgr. Snickers, aartsbisschop van Utrecht. De militaire honden zijn te Vlissingen voor f 3 per stuk verkocht. De pioefueming met deze dieren, zooals dit in Erankrijk en Duitschland op groote schaal geschiedt, genomen, schijnt bij ons leger mislukt te zijn. Waarschijnlijk is de^e mislukking toe te schrij ven aan de weiuige ambitie, die de meeste offi- cieren voor deze oefeuing over hebben. Door de Ministers van Waterstaat, Handel en Nijverheid en van Oorlog is een prijs uitge- loofd van f 1000 voor dengene, die voor 1 De cember aanstaanden den beslen hengst in de pro- vincie Zeeland invoert. De Prov. Gron. Crt. kan thans met volko- men zekerheid meedeelen, dat de minister van bin- nenlandsche zaken de benoeming van den heer A. C. Dornheck Busscher, candidaat in de oude let- teren aan de Groningsche universiteit, tot leeraar in de oude talen aan het gymnasium te Winscho- ten niet heeft goedgekeurd. Het blad vraagt nu opnieuwWelken weg gaan wij op? Wat blijft er over van de autono mic der gemeenten, wanneer een minister de be noeming van iemand, met bijna algemeene stemmen door heeren curatoren op de voordracht geplaatst en met 8 van de 11 stemmen door den gemeeu- teraad benoemd, maar eenvoudig ongedaan kan maken Mevrouw Kruger, de echtgenoote van den president van de Transvaal, komt weldra in Holland. Aardig ouderwetsch klinken de woorden, waarin het Transvaalsch blad De Patriot dit mededeelt «/Mej. Kruger, eggenoote van president Kruger, sal binne kort op reis. gaan na Holland vir 'n kort kuiertji." Ointrent den stand der spoorwegconcessie- aanvragen valt o. a. te melden De aanvraag van den heer Krieger, te Gouda, voor een locaalspoorweg van Gouda naar Schoon- hoven, is in onderzoek, evenals o. a. die der hee ren H. A. Clifford en A. F. Steers, te's Graven- hage, voor een lijn van Gouda naar Baanhoek A. P. Van Dam, te 's Gravenhage, voor de lijn van Amsterdam langs Oudshoorn, Bieiswijk, Berg- schenhoek en Hillegersberg naar Rotterdam; A. P. M. Kapteijn, te Utrecht, voor de lijn Rotterdam- Amsterdam via Nootdorp en Leiden, met een zijtak van Nootdorp naar 's GravenhageB. De Vries, te 's Gravenhage, voor een elektrischen spoorweg van Loosduinen langs het strand naar Scheveningen, en J. J. A. Kuys, te 's-Gravenhage, voor een stoomtramweg Brielle- Hellevoetsluis-Barendrecht. De onlangs in den Aoademiesingel te Breda gevondeu rolletjes dynamiet zijn gebleken onscha- delijk te zijn, in dien zin, dat de stof, waarschijnlijk door de inwerking van het water, haar vernieleude kracht had verloreu. Voor militaire doeleinden wordt dit inerk niet gebezigd, zoodat men zich nog altijd afvraagt hoe het daar is verzeild geraakt. Dr. Schaepman heeft op een schrijven van den //Saciaai-Jemokratischen Bond" geantwoord, dat hij zich eerst ov<ia eenige maanden beschikbaar kan stellen voor de bcloofde voordracht in den bond, te Amsterdam in //Cunstautia". Het aantal personen, dat zich dit najaar heeft aangemeld voor de ouderwijzers-examens, be- draagt360 manuelijke en 303 vrouweliike, totaal 663. De Raad van Toezicht op de spoorwegdien- sten wenscht, dat ten g rieve van de spoorweg- beambten de goederentreiuen des Zondags tot een minimum zullen gebracht worden en, zoo dit mogelijk is, deze beperking na 15 October a.s. in weiking te doen treden. Aan een school te Hilversum deed zich dezer dagen een zeldzaam geval voor. Een nieuwe onderwijzer vroeg namelijk, daags na zijn indieust- treding, ontslag uit zijn betrekking, omdat de jongens daar zoo lastig zijn Door de hevige N. W. winden is het eiland Marken onder water geloopen. De gemeenschap met de verschillende buurten wordt door schuiljes onderhouden. Men schrijft uit het Bildl Daar de veldarbeid in deze gemeente thans na- genoeg is afgeloopen en de uit andere gemeenten overgekomen arbeiders meerendeels zijn vertrokken, zal het hier nog achtergebleven detaclieraent in- fanterie van 50 onderofficieren en manschappen, onder bevel van een officier, Vrijdag a.s. naar Leeuwarden terugkeeren. De in de gemeente ge- detacheerde rijksveldwachters en mardchauss^es blij- ven echter vooreerst nog in de gemeente. FEUILIj EITOIV. Schets uit het leven tier Parijgche 25) Kapitalistcn. HiJ liet verder rijden, informeerde op de Bou levards in de restauraties en clubs, waar Rivarez gewoonlijk kwam, of hij er nu ook was. Altijd kreeg hij hetzelfde antwoord, //men had den hertog niet gezien." Toch was hij er van overluigd, dat Rivarez niet bij zijn vrouw was. Hij deed nog meer nasporingen, maar de hertog was niet te vinden. //Er blijft nog maar een kans voor mij over," zeide hij in zich zelven, toen hij aan alle societeiten en clubs was geweest, ,/misschien is hij wel bij Dnrandeau." Het huis, wier eigenaresse dien naam droeg, was een verblijf, waar Coquillard zich schaamde te komen, want het was een soort clandestien speelhol. Een werkelijk fatsoenlijk mensch wees dat huis met afkeer aan. Losbollen uit de groote wereld, zoowel als vrou- wen van verdacbte zeden, wierpen daar hun anker uit, om gezellig te gaan zitten praten, dan te gaan sonpeeren, om ten slotte hun avond te besluiten met om grof geld te gaan dobbelen. Het was een van die huizen, waar een fatsoenlijke vrouw nooit een voet zet. Het walgde Coquillard, daar de voet over den drempel te zetten, doch het moest, want het leven van Betsy en dat van zijn aanstaanden schoonzoon stonden op het spel. De hertog van Rivarez zat het liefst daar, want hij had er meer schik dan in die kringen, waar men, wat taal en gedrag betreft, steeds gebonden is aan nette vormen. Ln dat speelhol was hij te huis, hij had er al zooveel geld verloren en ver- teerd, dat hij er reeds lang het burgerrecht verkre- gen had. Coquillard ging bevend de trap op, waarmede men kwam op de verdieping, waar de speelsalons waren. Hij trad er een binnen en was dadelijk van het meest gemengde publiek omringd. Iedereen kende Coquillard. Als men van hem sprak, dan dacht men aan niets dan aan hoopen goud en zilver en brandkasten vol met bankpapier en effecten. De verschijning van Coquillard in dat speelhol, wekte ieders verwonderingdat was eerst eens een vette eend om te plukken. Met begeerige oogen keek men naar de plaats, waar men dacht, dat zijn goudbeurs zat, of waar zijn portefeuille, die men tot berstens toe gevuld met bankpapier waande, geborgen was. In stilte taxeerde men zijn diamanten doekspeld, of zijn gouden horlogeketting, of zijn met brillanten omzet horloge. Hij schaamde zich en vroeg op verlegen toon //Is de hertog van Rivarez ook hier?" z/Uw schoonzoon meent u, mijnheer de baron vroeg een mooie dame, //U bedoelt iminors dien schobbejak van een hertog z/Ik bedoel den hertog van Rivarez." //Nu ja, die kenuen wij maar al te goed, dat is 0,j het stationsemplacement te Winterswijk is Wi.ensdag een rsngeerder van de Hollandsche ipoor tusschen de buffers van twee wagons dood- gedrukt. Te Venloo op de straat is een aangeteekende brief gevonden, goed gesloten, met de noodige zegels, doch van geen poststempel voorzien, met het opschriftInhou/l f 200. De brief was ge- adresseerd aan een Jhr. te Maastricht en is nu bij de politie gedeponeerd. De marechaussees te Doetinchem hebben eeu man ingerekend, die uit minnenijd de woning eener weduwe te Elter in brand had gestoken, omdat ze zijne schoonmoeder niet wilde worden. Naar gemeld wordt, is te Meppel eene vrouw overledeu aan melaatschheid. Het hoofdbestuur der Ned. Maatschappij voor tuinbouw en plant kunde heeft een adres aan den Minister van Justitie verzonden, waarin een her- ziening der jachtwet wordt gevraagd. Het hoofd bestuur verktaart zich overtuigd, dat daarmede een gewichtige dienst aan den tuinbouw, dien gewich- tigen tak van's lands welvaart, zou bewezen worden. Am den Min. van Binnenlandsche Zaken werd door het hoofdbestuur mede een adres gezonden, met het verzoek om aan de Maatschappij een subsidie van f 2000 te willen toestaan, om daarvoor door een tuinbouwkundigen wandelleeraar op ver schillende plaatsen practisch onderwijs te doen geven in boomsnoei en grondbewerking, in afwach- ting van de oprichting eener behoorlijke Rijkstuin- bouwschool. Op de prijsvraag „Sur le traitement de bois de construction pendant sa vegetation," uitgeschre- ven door de //Societe franchise d'agriculture," zijn 34 antwoorden uit verschillende landen iugekomen. Eensteminig werd door de commissie de lste prijs (een gouden kruis en 500 francs) toegekend aan onzen landgenoot, den heer Zwigtman van Noppeu. Naar het ,/Vad." verneemt, wordt op last van de directie van het Kurhaus te Scheveningen, een ontwerp in geieedheid gebracht, beoogende de oprichting van een nieuw badhuis, alwaar men, zoowel des winters als des zomers, in bassins, ge vuld met zeewater, zal kunnen baden en zwemmen, en dat in hoofdzaak zal zijn ingericht als de bestaande zoetwater-badinrichtingen. Het ontwerp zal op de eerstvolgende vergaderiug van aandeel- houders aan hunne goedkeuring worden onderworpen. Te Sprundel reed Vrijdag een landman met zijn os naar de heide, om plaggen te halen. Door de vliegen gekweld ging het d er eensklaps op hoi later vond men het alleen op de heide en den boer vreeselijk verminkt dood op den weg liggen. Waarschijnlijk was hij, bij zijn pogingeu om den os tot stilstaud te brengen, onder de kar geraakt en overreden. Te Utrecht zijn de statuten vastgesteld van den Nederlandschen hotelhoudersbond. Het hoofd- I ureau zal te Amsterdam gevestigd worden. Op den diiecteur rust de verplichting een blad uit te geven, dat tevens bestemd is het gemeenschaps- middel te zijn tusschen lien, die personeel vragen en die zich aanbieden. Er zullen onderscheidiiigcn worden toegekend aan bedienden, die lang in be trekking blijven. Tot directenr is gekozen de heer A. Agema, uit Arnhein. r Hillegersberg zal door Rotterdam van drink- water voorzien worden. Daarvoor is door de inwo- ners van eerstgenoemde gemeente f 16,000 renteloos bijeengebracht. Ilet beheer der leiding is opgedragen aan een commissie uit den Gemeenteraad. De heer Boomgaard, de oudste inwoner der gemeente Groningen, heeft dezer dagen zijn 102u geboortedag gevierd. De oude manrustend scheepskapitein, verpleegde in 't ,/Lekkerbeetjes" gasthuis, geniet een goede gezondheid en heeft geen andere ouderdomsgebreken dan een lichte dootheid. Werd er onlangs medegedecld, dat de in staat van kennelijk onvermogen verklaarde notaris C. te Weert, na geruimen tijd afwezig te zijn ge weest, aldaar teruggekeerd en weder in fnnctie ge- treden was, thans kan worden bericht, dat hij an- dermaal verdwenen is. Ointrent het gedenkteeken ter herinnering aan den veldslag op de Mookerheide kan thans met zekerheid gemeld worden, dat de gedenksteen niet op de Mookerheide komt te staan, maar in de kerk te Heumen. Zooals men weet, woidt dit gedaan met het oog op mogetijke baldadigheid. De sympathie voor de zaak zat echter hierdoor wel minder worden. Ook schijnt het nog niet met vastheid bekend te zijn, waar graaf Lodewijk gesneuveld is. De overlevering zegt, dat dit op de Mookerheide geschied is, zooals ook vrij alge- meen aangenomen wordtandere leziugen zeggen te Over-Asselt bij de Maas, nog anderen meenen, dat de graaf in de moerassen van den St. Jausberg oragekomen is. Vorm en opschrift van den ge denksteen worden door de commissie nog geheim gehouden. Evenwel zal de onthulling in de maaud December doorgaan. Professor dr. Blok uit Leiden zal de feestrede houden. De commissie kan nog veel geld gebruiken en ds. Meerburg Snarenberg, predikant te Heumen, zal eike gift dankbaar aau- nemen. Te Rukfen, bij Breda, is dezer dagen in de R. K. kerk ingebroken. Men heeft het taberna- kel met geweld geopend, de daarin aanweze heilige vaten ontvreemd en de offerblokken geledigd. In denzelfden nacht is ook in het naburige Zegge ingebroken in de R. K. kerk, docli men heeft daar alleen de offeibussen geledigd. Tijdens een korte afwezigheid van] vrouw B. te Gaasperdam, gemeente Weespercarspel", geraakte het petroleumtoestel in brand, waardoor spoedig veel van den inboedel vernield werd, voor dat men er een, die er slag van heeft een mensch het geld uit den zak te kloppen." //Is de hertog hier?'' vroeg Coquillard nogmaals. In plaats van antwoord te geven, pakte de dame zijn hand, drukte die eens hartelijk en zeide, ,/lieve mijnheer Coquillardwees vauavond eens mijn kassier, toe, dat kan je wel eens doen, het zit er nog al bij je aan." Coquillard hoorde niet, hij stond als of hij aan den grond genageld was, zijn oogen zochten onder de menschen, die in de salon vereenigd waren, zijn schoonzoon, maar hij kon hem niet ontdekken. De dame begon aan zijn arm te hangen. //Gij, die bulkt van het geld," zeide zij, ,/laat mij eens een paar goudstukkeu zieu. Men beweert, dat gij te Riberolles een buiten hebt, waar het goud op stapels ligt." Coquillard stond verwonderd, dat die vrouw wist, dat hij te Riberolles een buitenverblijf had. Dit was uu zoo'n wonder niet, want heel Parijs had het altijd over den rijkdom van Coquillard en de groote hoop verbeeldde zich steeds, dat alles bij hem aan huis van goud v as. Niettegenstaande Coquillard geen antwoord gaf, bleef zij aan zijn arm hangen. yKomaan,'* zeide zij, z/ik wilde vanavond ook eens probeeren, of ik niet gelukkig ben, wees nu eens beleefd, gij hebt het geld toch maar voor het opscheppen, geef mij eens een hand vol goudstukjes, ik heb mijn portemon- naie vergeten." Werktuigelijk stak hij zijn hand in zijn zak en haalde er een zestal Louis d'or uit. De dame greep dadelijk die gevulde hand en had niet veel moeite om die geldstukken te bernach- tigen. Zij sprong van vreugde in de hoogte. O, welk een edelmoedig mensch zijt gij, mijn heer Coq lillard, men mag zeggen, wat men wil, laat men zeggen, dat gij met at uw geld toch uw wiukeliersmanieren niet hebt kunnen afleggen, dat uw dochters trotsch zijn, het is mij alles goed. Ik noem u een beininneiijk man, want ik ben zeker, dat uw geld mij geluk aan zal brengen, en daarom ga ik het dadelijk daar aan de groene tafel wageD." Coquillard hoorde haar niet eens, maar dwaalde tusschen de menschen, steeds zoekende naar den hertog van Rivarez. In het midden van de salon was een tafel, waarop een hoop goudgeJd lag en verschejdene personen waren rond die tafel geschaard in angstige spanning afwachtende, of de fortuin hen bij het dobbelspel gunstig of ongunstig was. Plotseling stond de dame weer voor hem. ,/Ik ben ongelukkig geweest," zeide zij. „Met den spel- letje heb ik alles verloren." Hij boog zich tot haar en fluisterde haar in het oor//Als gij doet wat ik zeg, krijgt gij op nieuw een hand vol goudgeld." //Is het moeielijk, wat ik doen moet?" vroeg zij. z/Mij zeggen, waar de hertog van Rivarez is." z/In de salon hier naast, maar daar speelt men veel grover dan hier." z/Goed, gij laat den hertog spelen, maar gij plaatst u naast hem, wacht lot het spel uit is, en zegt dan, dat er iemand in deze salon is, om hem te spreken." z/Moet ik uw naam noemen z/Nee n." Hij plaatste zich in een hoek van het vertrek, de dame verwijderde zich, en aangezien die salon M M A ANBI ED IN TEN AANTRAGEA

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1