feJL.VV13 K- °- C.?Ei,Va^ 88 B- °'e" Burgerlijke Stand. STATfiN-GENERAAL. RECHTZAKEN. de behulpzame band kon bieden. Toen men bet on- geval aau de bewoonster berichtte, verloor zij door den schrik de spraah en sedert eene week is zij nog in dien toestand. De Amsterdammer ontving nog het volgende bericht uit Apeldoorn De toestand des Konings is onveranderd, maar blijit zorgelijk, het accomodatie-vermogen van den geest is zwak. Van de instelling van een regent- schap is wel sprake, maar het kan nog zeer goed veertieu dagen duren. Eerst zal een consult plaats hebben tusschen de geneeskundige autoriteiten, waarschijnlijk Maandag a s. Aan de Koningin is de beslissing daaromtrent overgelaten. De ministers ontvaugen elken dag een bulletin van den genees- heer, op last der Koningin; dus zijn zij geheel op de hoogte. Schiedam, 10 Oct. D»t de verwachting, die men koesterde, om- trent het aantal leerlingen, dat deel zou nemen aan de alhier opgerichte herhalingsschool, niet overdreven was, blijkt hieruit, dat zich daarvoor 175 leerlingen hebben aangemeld. Het 4-jarig dochtertje van N. Golke aan de Laan alhier, had gisterenmiddag het ongeluk in de Laansloot te vallen, terwijl het daar langs liep te spelen. De moeder, die dit zag wilde het nasprin- gen, waarin zij echter werd voorkomen door den gaswerker D. Storm, die zich te water begaf en zoodoende het kind spoedig aan de moeder kon teruggeven. De baas van den Oostmolen G. v. Katwijk, is Woensdagmiddag als door een wonder aan een groot gevaar ontsnapt. De kap en roeden van dien molen werden geverfd en nu had hij het ongeluk van een der roeden te vallen. Gelukkig bevond hij zich aan den binnenkai t, zoodat hij op de balie terecht kwam, en wonder boven wonder op zijn voeten. Hij heeft dan ook niet het minste letsel bckomen en is naar zijn woning in het Broers- veld geloopen. Woensdagavond te 10 uur werd in den Heil- citadel eene zoogenaamde nachtelijke bijeenkomst gehouden, die scheen te moeten plaats hebben na de afgeloopen week van zelfverloochening. De bijeenkomst was tamelijk bezocht en duurde to; 12 J uur. Negen personen, zoovtel mannelijke als vrouwelijke, wierpen zich dien avond aan den voet van het Kruis. In de Fabriehbode, orgaan van de Neder- landsche Gist- en Spiritusfabriek te Delft, komt een opstel voor, waarin ouder meer, het vokende gezegd wordt In 1869 waren in ons land 362 graanbranderijen in werking, dit aantal was in 1880 geleidelijk vermeerderd tot 490, doch is sedert '82 gestadig teruggegaan en bedroeg in '89 nog slechts 359, waarvan alleen in Zuid-Holland 339. In de laatste 7 jaren ziju dus 131 branderijen buiten werking gesteld. Intusschen is het totale cijfer der productie niet achteruitgegaan. In '89 werd nagenoeg even- veel gedistilleerd ^671 duizend hectoliter van 50 pet.) bereid als in 83 want in plaats van vele kleine branderijen, die elk 800 kilo graau per dag verwerkten en te niet gingeu, zijn eukele groote fabrieken epgericht of uitgebreid. In 1872 was Nederlaud, vooral Schiedam, meester vm de gistmarkt in Engeland, Belgie en Frankrijk. De groote gistfabrieken, in het noorden van Frankrijk verrezen, hebben de Hollandsche gist uit Frankrijk, een groot deel van Belgie en een deel van de Engelsche markt verdrongen. De Schie- damsche fabribauten gingen niet met bun tijd mee en maakten zich de vorderingen der wetenschap niet ten nutte. Bij benadering is de hoeveelheid branders- of spiritus gist, die jaarlijks in Nederlaud, Belgie, 1 rankrijk en Engeland wordt ter markt gebracht, in ronde cijfers te schatten als volgtdoor de Hollandsche fabrikanten 13, door e Fransche 9 en door de flamburgsche 4.5 milliocn kilo. De Nederlandsche bakkerij gebruikt 7 kilo, de Belgische 5, de Fransche 1'/3 en de Engelsche 13. Van de Hollandsche gist gaat naar Engeland 5 een suite was van die, waarin hij zich bevond, kon Coquillard zijn boodschapster met de oogen volgen. Op deze wijze kreeg hij Rivarez, die met een duivelschen glimlach op de lippen in het neven- vertrek aan de speeltafel stond, in het oog. //Waarom," zeide Coquillard in zichzelven, //heb ik mijn doch ter aan dien man gegevenZij had zin in hem moest ik niet wijzer zijn ge- weest als zij alles eens had geweten O Taboureau, laboureau, wat moet ik de weldaden, die ik u be wees, bezureu." Hij kon zijn blik niet afwenden van dien man, die, geheel in het spel verdiept, weinig gedachte had, dat hij in stilte door zijn schoonvader werd gadegeslagen. Duizend denkbeelden doorkruisten toen het hoofd van Coquillard, bij het gezicht van den persoon, welke hem misschien binnen een paar uren van de twee wezens, die hem het dierbaarst op aard waren, zou ontrooven. De zwierig gekleede boodschapster naderde den hertog en tluisterde hem haar boodschap in het oor. //Zoo, wil iemand mij spreken zeide hij knorrig. „Ja." „Laat hem hier komen." //Hij wil niet." //Hoe heet hij „Dat mag ik niet zeggen." ,/Laat hem dan naar den duivel loopen." De dame was van oordeel, dat men voor een hand goudgeld toch wat doen moest, en drong er nogmaals bij Rivarez op aan, dat hij den onbekende te woord zou staan. *Is de onbekende ook bij toeval een dame?" vroeg Rivarez haar. millioen kilo, naar Belgie 1 millioen, terwijl in Nederland verbruikt wordt 7 millioen kilo. In de Memorie van Toelichting tot de Begroo- ting van uitgaven voor den aanleg van Staatsspoor- wegen, dieust 1891, schrijft de Minister o. a.De werken van den spoorweg van Schiedam naar den Hoek van Holland vorderen in den laatsten tijd goed. De laatste grondwerken zijn aanbesteed en in uitvoering, en alles wordt in 'tweTk gesteld om het gedeelle SchiedamMaassluis zoodra mo- gelijk voor het publiek te kunnen in gebruik stel- len. In het overzicht van hetgeen aan de onder- sclieidene spoorweglijnen reeds gedaan is of nog te doen valt wordt omtrent de lijn Rotterdam Hoek van Holland medegedeeld: De grond- erken voor de aansluitiug bij Schiedam tot Maas sluis en een deel der grondwerken bij den Hoek van Holland zijn, op ondergeschikte punten na, gereed. De kleinere kunstwerken, zoomede de onderbouw van de grootere in eerstgenoemd gedeelte, zijn na genoeg voltooid. De grond- en kleinere kunstwerken voor het ge deelte van Maassluis tot nabij Hoek van Holland zijn aanbesteedde fundeeringen van enkele dezer kunstwerken zijn onderhanden genomen en al de benoodigde terreinen zijn ter beschikking van den aannemer gesteld. Verder is aanbesteed het leggen van den boven- bouw met het leveren van den ballast en het ma- ken van de beveiligings- en afdeelingswerken voor het gedeelte SchiedamMaassluis. Voor den onderbouw van de draaibrug over de haven van Maassluis zijn de beide landhoofden ge reed, de betonstorting voor den draaipijler is af geloopen en het metselwerk aangevangende rem- mingwerken en steunhoofden zijn afgeheid en het timmerwerk hieraan is onderhanden. Het maken en opstellen der bovenbouwen voor de vaste bruggen over den Boonervliet en de Pol- dervaart en der beweegbare bruggen over de havens te Vlaardingen en te Maassluis werd aanbesteed. Eveneens werd aanbesteed het bouwen van wach- terswoningen, afrasteringen enz. tusschen Schiedam en Maassluis. De licht- en deurkozijnen voor de ge- bouwtjes zijn gereed, het overige timmerwerk is onderhandende regen- en privaatputten zijn ge- plaatst, het metselwerk is aangevangen en de af- sluithekken voor particuliere overwegen zijn afge- timmerd. De fundeeringen voor de hoofdgebouwen op de stations Vlaardingen en Maassluis zijn geheid en woi den afgetimmerd. Ouwerschie, 10 Oct. Woensdag j.l. iszekere J. v. K. bij het loopen door een land door een stier aangevallen, welke hem tot driemaal toe tegen den grond wierp, waarbij hij zich nog al emstig bezeerde, zoodat hij een paar dagen het bed nnet houden. Gelukkig kwam iemand, die het ongeluk zag, met een sloothaak tot ontzet opdagen en smaakte de voldoening den stier voor hem te doen vluchten. Het beest is geslacht. Zondag a.s. zal ds. Leenmans alhier te 2J uur des middags de godsdienstoefening leiden. Vlaardingen, 9 Oct. Van 2 Januari t0t heden hebben zich 850 gevallen van mazelen voor* gedaan. Aan de Christelijke school, Hofjesstraat alhier, zijn nu ook de 8 nieuwe en nette lokalen in ge bruik genomen, zoodat het aantal lokalen daar tot 8 gestegen is. Het hoofd der school wordt tlians bijgestaan door 7 onderwijzers, waarvan 3 met hoofdacte, en 1 onderwijzeres. l'ernia, 8 October. Tot leden van het kies- college bij de Ned. Hervormde gemeente alhier zijn herbenoemd de heeren J. Schreurs, B. Dijkman en W. Noordzij. De heeren J. v. d. Hoek en P. Veerbeek zijn door den heer Commissaris des Konings her benoemd als zetters voor's Rijks directe belastingen, om af te treden ultimo December 1894. Ruim een 20tal leerlingen hebben zich aangemeld om deel te nemen aan het herhalings- onderwijs op de openbare school „Neen.J *Welnu, zeg hem dan, dat ik niet hier ben." Hij vervolgde ziju spel en wilde geen woord meer hooren. Bij het eerste woord, dat de boodschapster aan Coquillard overbracht, begreep deze al dadelijk alles. „A1 genoeg," zeide hij tot haar en gaf haar weder een hand vol goud, om haar geluk te gaan beproeven. Een oogenblik later kwam er een andere opge- dirkte dame bij Rivarez en vertelde hem aan zi n oor, dat zij zijn schoonvader had gezien. vMijn schoonvader," zeide de speler, ,/de drom- mel, die zal van dat duel gehoord hebben. Hoe ontkom ik aan dien wauwelaar. Dank je," zeide hij tot zijn boodschapster, ik zal hem zoo meteen wel zien." Hij verdiepte zich wederom zoo in het spel, dat hij vijf minuten later niet meer dacht aan de bood- schappen, die hij had ontvangen. Hetzelfde wat Coquillard gepoogd had, namelijk, met Rivarez een oogenblik een onderhoud onder vier oogen te hebben, had een ander ook gepoogd, maar zonder goeden uitslag. Dit was een dame, die zich in een anderen hoek van het salon ophield, en niemand anders was dan de gravin Coralie de Boissieres. Reeds twee uur was zij daar, boodschap op boodschap had zij Ri varez doen toekomen, maar hij was doof voor haai verzoek gebleven. Hij wilde niemand zien of hooren. Nu zou hij spelen, als het dag was, zou hij vechten, dat was zijn programma, daar wilde hij geen haar van afwijken. Wegens het gering aantal bezoekers, dat Zondagavond j.l. slechts 8 bedroeg, zal het Leger des Ileils genoodzaakt zijn, zijne bijeenkomsten alhier te staken. Uit den Tielerwaard wordt ons gemeld dd- 4 October 1.1. Ik ben weder verhuisd. Amsterdam, de trotsche koninginne aan het IJ, heb ik verlalen. Dat ge- zellige, prettige, levendigj Amsterdam heb ik ver- wisseld met een nederig dorpje in het zuid-westeu van den Tielerwaard. Groot is het verschil tusschen dag en nacht, maar grooter nog is het onderscheid tusschen mijne vorige en mijue huidige woonplaats. Te Amsterdam wooude ik hoog. Een trap van 54 treden leidde mij tot mijn eenvoudig, maar aller- vriendelijkst verblijf. Daar uit den hooge keek ik neer op de krioelende menschenmassa onder mij. Daar vernam ik steeds dat geraas en gejoel, wat alleen te hooren is in groote steden. En dat ons den eenen dag klinkt in de ooren, gelijk een jubelzang en den anderen als een hartverscbeurende smartkreet, al naarmate we zelf oogenblikken van vreugde of van weedom duorleven. Hier, waar een doodelijke stilte slechts nu en dan afgewisseld wurdt door Het gekraai van een haan of geloei van ei n rund, bereik ik mijne residentie door af te dalen van een dijk, langs een op hoogst primitieve wijze geformeerd trapje. In mijn livuuac aan] eland, kan ik uren achtereen zitten turen naar omhoog, naar den dijk die, o, hemeltergende ketterijdoor de inboorlingen dezer negorij //dorpsstraat" wordt genoemdzonder dat ik een levend wezen aanschouw. Wanneer ik ginds, in de Amstelstad, lang na ht t middernachtsuur een gezellige vrienden- kring verliet, dan bereikte ik mijne woning door helder verlichte straten. Eu hier Hier denkt er in de eerste plaats geen sterveling aan tot na tien uren uit te blijven, maar, wat nog veel erger isstraatverlichting kent men hier niet, dat achten de wijzeu hier een uiting van te veroordeelen zucht naar weelde. Zoo zoude ik kunnen doorgaan met het opsommen van verschilpunten, doch ik doe dit niet, ik spaar u gaarne daarvoor, in het vertrouwen, dat gij wel be- grijpen zult, dat zich in alle opzichten dezelfde ougun- stige verhouding doet kennen. Van daar wijs ik liever op een punt van overeenstemming. Hier namelijk bestaat zoo goed als ginder eene ontzettende onge- lijkheid in hetgeen de een tegenover den ander bezit. De millionnairs van de Heeren- en Keizers- grachten missen we hier, wel is waar, maar nogtans zijn in mijn dorpje zoo goed als in de hoofdstad des rijks lieden, die zoo veel bezitten, dat ze niet weten, wat er mede te doen, naast hen, wien het meest no dige ontbreekt. Ik had me dit anders voorgesteld. Ik had gehoopt en gedacht, dat ik in mijn tegenwoordig woonplaatsje, net zijn oer- toestanden, waar het leven met duuris, geen eigen- lijk gezegde armoede zou aantreffen. Als ik oud en grijs geworden ben, zal ik misschien medelijdend om mijzelf lachen, wanneer de stem van het verleden mij nog eens herinnert aan mijne zooeven mede- gedeelde voorstelliug der toestanden alhier. Mis schien zal ik dan als een eisch der gebiedende noodzakelijkheid erkennen, datgene, wat mij nu zoo smartelijk heeft teleurgesteld. Bij het punt van overeenkomst, waarop ik straks doelde, ont- waren we evenwel onmiddellijk tal van afwijkingen. Ginds rumoerige, schreeuwerige sociaal-democraten, die hun klaagliederen brullen, zelfs, wanneer de zon hare verkwikkende stralen werpt in hunne wo- ningen. Hier heeft men nooit gehoord van sociaal- democraten of van een socialen strijd. Geen klacht, geen verwensching rijst hier op uit het gemoed van de misdeelde broeders of zusters. In ka'me berusting neemt men hier de zaken, gelijk ze zijn. De een vindt het hoogst natuurlijk, dat hij niets heeft en de ander vindt het nog veel natuurlijker en bijzonder rechtvaardig, dat hij veel bezit. Nie mand denkt er intusschen aan zich eens emstig de vraag te stellen of de bestaande klove niet wat minder groot gemaakt kan worden. Behoef ik het nog te zeggen, dat de veelal on- redelijke eischen en verwijten der sociaal-democraten mij al even weinig aanstaan als die goedigheid, die tevredenheid, die zelfgenoegzaamheid waarop ik Toen er wederom een spelletje om grof geld uit was, herinnerde hij zich den naam van Coquillard. Hij gevoelde, dat de beleefdheid eischte, dat hij even naar zijn schoonvader ging; om die reden stond hij van de speeltafel op en liep naar het salon, waar zich .de oude heer moest bevinden. Ofschoon de verhouding tusschen beide mannen koel was, stonden zij toch niet op onvriendschap- pelijken voet tot elkaar. Men herinnerre zich slechts, hoe edelmoedig de schoonvader had gehan- deld met het betalen der schulden van den schoon- zoon en hoe hij hem daardoor de schande bespaa de, dat zijn huis en inboedel voor schuld verkochl werd. Rivarez betoonde zich daarvoor niet in het minst dankbaar, hij deed net of er niets gebeurd was. Hij had daarvoor niet eens de moeite willen nemen, om zijn schoonpapa een visite te maken en hem zijn dankbetuigingen aan te bieden. Sedert zijn huwelijk had hij zijn schoon] apa beschouwd als niet te bestaan, met dien verstande, dat als hij hem in gezelschappen aantrof, hij voor het oog der wereld even naar hem toe ging en dan hem zijn compliment maakte. Dit was de reden, waarom hij nu ook de speel tafel verliet, zich naar den ouden heer begaf en tot hem zeide: ,/Vergeef mij, dat ik u heb laten wachten, het spel was nog met uit." r/Ik heb op u gewacht en ik zou op u, als het noodig ware geweest nog langer gewacht hebben," was het antwoord. //Gij wenscht mij te spreken //Ja, ik moet u eens emstig spreken." z/Ik heb met veel tijd, men wacht mij." zooeven wies. Ook bier ligt naar ik meen de waarheid in hat midden Het goede waardee- rende, wijd geopende oogen en ooren voor hetgeen andeis moest en kon zijn! Maar ik ben langzu- merhand geheel afgedwaald, het wordt tijd, dal ik inezcit tot de orde roep. Daar ik nu toch een- raaal aan het maken van vergelijkingen ben ge weest, wil ik daarmede voortgaan. Bovenal wil ifedaai- bij waar zijn, welnu dan weet ik reeds van te voren, dat ik niet altijd een even welwillend gehoor zal vinden. „De waarheid kan geen herberg vinden" dit toch is een woord, dat vaststaat gelijk een axioma. Daar ik nu niet meer vrn uwe plaatsruimte mag vorderen M. de R.tot eene volgende vt legenheid. SCIIIEDAM. Ingeschreven van 7 tot 9 October 1890 ONDERTROUWD:9, L. v. der Kraan20 j., ™n- Jjaurens' 19 j-.N.H. J.C.Jans, son, 23 j., A. H. en A. Verlinde, 19 j. N H B. G,,„ls .8 j., N. H. en C.'a. £rk,, "k GEBOREN; 7, Joseph Franciscus, R. C., z. v. S Klepke en W. H. Osterholt. Spinhuispad. Maria Cornelia, N. H., d. v. J. Schoneveld en A. M. den Outer. Nieuwsticht. Gerardus Jo hannes, R. C., z. v. J. G. de Koning en E. Dries. Nieuwe Singelstr. 9, Hendrikus Franciscus, R. C z. v. J. de Klerk en P. F. Etienne. L. Achter- weg. OVERLEDEN7 Bernardus Wilhelmus Kleiss, 59 j. en 4 m., R. C., Wedr. van E. H. Hille Zijlstr. Martinus Van de Pas, 9 m., R. C. Singel. 8, btephauus Teuwes, 89 j. en 11 m. R. C., Wedr. van C. C. H. Peters. Hoogstr. OUWERSCHIE. GEHUWDTheodorus Johannes Hendriks, jm. oud 22 jaar en Johanna Van den Akker, id. oud 18 jaar. OVERLEDEN Ocker Sloff, oud 88 jaar, Wedr. van^Maria Guldewond, later van Agnesia Grandia. Van>:errwrvr'en0nien m#t 67 te«m 16 stemmen. Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam. Zittivg van 7 October. Z^d Uthni. v i8' r "J1168 W0« ta hale.,. gLaat ze even wachten.'' ,/Ik heb hun mijn woord gegeven Ik heb verlof gevraagd mij voor een paar minuten te mo- gen verwijderenHet spel wacht." Wat een speelwoede." //Mijnheer, geen aanmerkingen, als het u belieft." //Het zij zoo. Ik zal u geen aanmerkingen maken, ik zal niet eens mijn verwondering nitspre- ken, dat ik u deu nacht zie doorbrengen in dit huis, terwijl nw vronw alleen te huis zit en zich ongerust over uw uitblijven maakt." //O, mevrouw de hertogin behoeft zich over mij met ongerust te maken. Overigens zal ik doen en laten wat ik wil, en verklaar ik niemand be- voegd zich met mijn zaken te bemoeien." Coquillard had er bij kunnen voegen, maar wel de bevoegdheid om uw schulden te betalen hij wilde dit echter niet zeggen, want hij kwam hier niet, om twist te zoeken met een door cu door bedorven man, maar om het leven van Ray mond en zijn kind te redden. fflk heb u maar een paar woorden te zeggen, ga even mede," vervolgde Coquillard. z/Waarom zegt gij mij die woorden hier niet?" Coquillard maakte een ongeduldig gebaar //Die woorden zijn zoo emstig," antwoordde hij, z/dat il niet wenschte, dat een ander ze zou hooren." //Wat zou dat gt ven </Zeer veel, wanneer zij gehoord en verkeerd overgebracht werden." z/Ik heb voor niemand geheimen." //Zijt gij daar zoo zeker van Wordt vtrvolgd.) TWEEDE KAMER. Behoudens d« eindstemming, welke op a.s. Dinsdag tea hal. 2 ure zal plaats hebben, is Woensdag de behandeling algeloopen ran het wetsontwerp betieffende 's Byks water staatswerken. Ofschoon de Regeering, door nadere wiiaiging van art. 1, getracht had tegemoct te komen aan de oof nu nog volgehonden beaw.ren tegen de groote macht, die aan het centraal gezag zou worden verleend tegen de bemoei- ingen van de plaatselpke en de w.tersch.p.bestnren in zake,, van waterkeenng enz., werd het bekende amend, der com missi van rapp. op art. 1, ondanks de herhaalde bestriidine *erd' met 6.8 .te&en 24 stemmon, aangetomeu ecu T? commissi op art. 2, waarbjj aan den Koniag t°herZgihe? T't gue?even d" der in dit on* werp bedreigde straffen binnen eene wetteljjke grens te be- palen en die maxima niet in de wet zelve op te nemen Daarentegen werd met 41 tegen 39 stemmen, veVworpen een T u- Hartogh op art. 4 om de aansprake- b«oht der, shippers voor scbade aan Bykswerken toege- bracht, te beperken tot de hnn ondergeschikten in plants rechtl oit t« h "h T' n beginselen ons burgerlyk recht) uit te breiden tot alle opyarendeu be8r.. Crefer ,'al de volgende'week den Miniater van Kotonien wterpelleeren over den oorlogstoestand op Flor. s Het afdeelingsonderzoek van de Staatsbegrooting voor 1891 is thans aingevangen. 8 G. P. v. d. V oud 63 jaar, geo. te Kethel, woonachtig alhier, staat terecht, als hebbende op 21 Jnni ontvreemd e. f blikken emmer, een waschborstel, een broek en een paar kousen en op 18 Aug. een jjeeren pot. Ue president begint met bekl. onder bet oog te brengen. Z.Ed. Achtb. is van meening, dat de sterke drank wel zijn aandeel aan het plegen van dit misdryf zal hebben De vronw betnigt, dat dit niet het geval is. ,AV T" d" Heiden, huisTronw van J. Van d'er Horst, ver- ft, de vier eerstgenoemde nog gezien te hebben op 20

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2