Geldmannen. N°. 87.® Eerste Jaargang. "Woensdag 15 October 189G BINNENLAND. Abonnementsprijs: Per drie inaandenfqq franco per post. 1. voor h.et Buiten- land1.55 Afzonderlijke nummers.OS Versehijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMEHDAL, Boterstraat, E, 342, SOBJBBAM. Aan het Handeltsblad wordt uit Apeldoorn o.a. net volgende geschrevei> //Ons buitenlui is het nu eenmaal uiet vergund avonds ,/een Kalverstraatje te maken" of eens naar I ossart te gaan, wij zoeken onze verpoozing dus maar in de vrije natuur. Gelukkig, dat onze heerlijke orngeving voor dat doel afwisseling genoeg aanbiedt. Onwillekeurig ben ik echter den laatsten tijd herhaaldelik langs het Vorstelijk verblijf, Het Loo, afgedwaald. Waarom Ik geloof ouudat de k ran ten, vooral de buitenl^ndsche, sinds de jongste veertien dagen er telkens onze aandacht op bepalen. //De bekentenis moet tnij echter van het hart, dat de inhoud dier berichten alles behalve strookt met het gewone aanzien van Het Loo en het gewone doen en laten der Koningin, zooals wij dat hier in de iaatste jaren hebben leeren kennen. z/Lvenals altijd zijn de gordijnen Js avonds opge- haald en ziet men gezellig verlichte vensters. Evenals altijd ontwaart men aan 't eind der ruime vestibule een paar lampen met roodgetinte kappen, bestemd voor Haar Majesteit, die gelijk elke vrouw eens een dagblad iuziet, een boek leest en haar brief- wisseling bijhoudt, welke, blijkens de groote linnen zakken liasplaten en laadjes van een schrijftafel zouden hier weinig baten een niet licht te ver- moeden omvang heeft. Van oudsher is ons Hof een inricliiing voor weldadigheid, waar op de meest uiteenloopende gronden en titels wordt aangeklopt. Buiten de onvermoeide medewerking van een ver- trouwde als mevrouw Kreusler zouden de zaken door oen persoon, hetzij dan Koningin of gewoon sterveling, niet zijn af te doen. //Maar laat ik verder gaan. Eveuals altijd brengt Haar Majesteit haar gewone uurtjes bij den Koniug doorwacht het gewone bezoek van den hofarts, den heer Vlaanderen af en maakt daarna haar gewone rijtoer. //Hetzelfde geldt van de Prinses, die ik eergis- teren dan ook weer tegenkwam met haar prachtige goudvossen, van den bok gereden, en met haar mooien hond Swell, die bij haar in het rijtuig zit. vhvenals altijd in de Iaatste jaren gaan de rij- tuigen echter niet de binnenplaats, met een deftiger woord „basse cow" genoemd, over, maar wordt het Park gereden. Oin de eenvoudige reden, dat rijden op die hardbestrate en van drie zijden mge- sloten binnenplaats een geraas veroorzaakt, waarbij een gezond rnensch opschrikt, zoodat het dubbel onaangenaam is voor den Koning, die meer rust noodig heeft. z/Evenals in de Iaatste jaren, krijgen we den Koning niet te zien, thans wegens de ,/verheffing van het nierlijden", maar veertien dagen geleden tn vroeger, omdat Zijn Majesteit, naar ik hoor, van meeniDg is, dat hij bijzonder moet waken tegen kouvatten. z/En nu 's Konings bemoeiingen. Ik kan u de Prijs der Advertentien Van 1—5 regels —.50. Iedere regel meer.10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen twesmaal berekend. Familiebehichtenper annonce 40 Dienst verzekering geven, dat die, de Iaatste dagen uit- gezonderd, heusch niet minder waren dan vroeger. De behandeling van bosch en moestuin; de ver- zorging der paarden de lessen en vermaken der Prinses, er ontgaat hem niets van. Ja, huis- houdelijke kleinigheden, als het gebruik van serviezen, (die men op Het Loo tusschen twee haakjes heel mooi heeftZijn Majesteit bemoeide zich er tot voor weinige dagen evengoed mee als vroeger. Eigenlijk vind ik, dat het niet te pas komt, zoo iets in een krant te schrijven maar bij al de onrustbarende berichten, openlijk verspieid, komt het mij voor, dat het misschien zijn nut kon heb ben, joist zulke bagatellen aan te halen. Iemand, die zoo ziek is, als van den Koning wordt verteld, heeft daar toch geen lust in, zou ik meenen. //Zoo is Zijn Majesteit gewoon boeken op zicht te krijgen. En wanneer werken, waarin hij ge- woonlijk belang stelt, Hem sedert eenigen tijd niet onder de oogen kwamen, vroeg hij daar wel degelijk naar. Dat doet toch niemand, zoo verzwakt, als men alweer onzen Koning voorstelt.'' Men schrijft uit Apeldoorn, dd. 10 Oct. Gistermiddag bezochten H. M. de Koningin en H. K. H. de Kroonprinses op haar middagrit het dorp Vaasen. Het was daar juist kermis. Alles werd door de Hooge Gasten in oogenschouw genomen, tenminste langs de geheele kermisdrukle werd stap voets gereden. De toestand des Konings ondergaat geen noemenswaardi^ e verandering. Hij gebruikt nog steeds weinig voedsel, en blijft zeer kalm. In een laag doch ruim ledikant ligt de Vorstelijke lijder, meestal onbewust van wat er in zijn omgeviDg voorvalt. De atmosfeer in het slaapvertrek wordt verfrischt door verdamping van eau-de-cologne, welke men daartoe op een verhitten lepel giet. De tapijten zijn gedrenkt met verdund carbolzuur. H. M. de Koningin bezoekt den kranke eenige malen per dag; Dr. Vlaanderen komt 's morgens en 's avonds. De ministers van kolonien (Mackay) en van justitie (Ruys Van Beerenbroek) zijn gistermorgen per Rijnspoor van den Haag naar het Loo ver trokken. De StaaUcourant bevat het volgende bulletin omtrent den toestand van Z. M. den Koning Sedert veertien dagen hebben zich bij Zijne Majesteit den Koning opnieuw de verschijnselen der vroegere ziekte voorgedaan. Wel blijven de lichaamskrachten voldoende, maar sedert dien tijd is er eene zoodanige vermoeidheid der hersenen ontstaan, dat Zijne Majesteit buiten staat is, Zich met ernstige aangelegenheden bezig te houden. Het Loo, 13 October 1890. Dr. Rosenstein. Dr. Vinkhuyzen. J. Vlaanderen. Er zijn bij de Tweede Kamer 225 adressen ingekomen betreffende het wetsvoorstel-Bahlmann, tot heffing van graanrechten 81 vdor het ontwerp, en 144 er tegen. FEHJIX.LEITON, Schets uit het leven der Parijsche 26) Kapitalisten. //Nu ja, er zijn misschien dingen, die men voor zich moet houden, omdat de goede uaam van an- deren er in betrokken is." jWelnu," zeide Coquillard, ;/het is om een zelfde reden, dat ik u afzonderlijk verzoek te spreken." z/Daar is een apart spreekkamertje," zeide de hertog, ,/als gij mij nu niet lang ophoudt, zal ik u even volgen." Zij begaven zich er heen. Het was een klein vertrek, spaarzaam verlicht door een lamp. Coquillard wees Rivarez een stoel aan, wenkte hem om te gaan zitten en begon aldus: //Gij gaat morgen duelleeren." z/Dat is zoo." z/Uw tegenstander is dokter Raymond, de brui- degom van de Iaatste dochter, die mij overgeble- ven is." z/Gij zijt goed op de hoogte. Wat verlangt gij van mij z/Een dienst." z/Ik hoop, dat ik u dien kau bewijzen, zonder aan uwe eer of de mijne te kort te doen." z/Dat kunt gij." Dan stem ik reeds bij voorbaat toe. Kom nu met uw verzoek op het tapijt." Dat dacht ik wel, en voor dat wij van elkander gaan, zult gij mij wel uw woord geven, dat dit onzinnige duel niet zal plaats hebben." Rivarez stond op. z/Ik zie wel in, mijnheer," riep hij, //dat wij elkander in het geheel niet begrijpen." z/Wat hebt gij mij dan reeds bij vojrbaat be- loofd ^Dafc ik u gaarne een dienst zou bewijzen, en dat wil ik nog, mits de eer er maar niet bij in het spel komt." z/Altijd over die eer, is het zoo eervol als twee broeders elkander pogen om te brengen, en een heele familie in verdriet en rouw willen dompelen z/Ik wenschte," zeide Rivarez, vdat gij wijzer waart, menschen van mijn stand duelleeren bijna altjjd en het zou er wel ongelukkig uitzien als elk duel altijd een doodelijken afloop had." z/Ja," antwoordde Coquillard, //hierin hebt gij gelijk, maar in dit geval is het heel wat anders, dit is geen gewoon duel. Gij zult mij wel tegen- spreken, gij hebt daartoe uw reden, want gij waart dwaas als gij mij alles mededeeldet. Hier moet schijnbaar gevochten worden om de eer, maar de ware reden is, dat Raymond, het koste wat het wil, doodgestoken moet worden, omdat hij een ander in den weg staat." //Mijnheer," zeide de hertog van Rivarez, //ik begrijp u niet." //Mijnheer de hertog," hernam Coquillard, ,;nu begrijpt gij, waarom ik u alleen wilde spreken, ik wilde niet, dat een ander het minste vernam van mijn vermoedens. Ik wilde bij u nog een Iaatste poging wagen, om den man te redden, dien ik reeds als mijn zoon beschouw, en daarom verzoek De verkiezing van een lid van de Tweede Kamer voor het district Enkhuizen, in de plaats van den heer Mr. D. Visser van Hazerswoude, is be- paald op 28 October. Door den Commissaris des Konings in Lim- burg zijn van het garnizoen te Maastricht 8 man- schappen gerequireerd tot afzetting der pachthoeve te Vaals, waar het mond- en klauwzeer onder het rundvee is uitgebroken. De Memorie van Antwoord op het afdeelings- verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling der brievenposterij is verschenen. De Minister van Waterstaat verklaart voornemens te zijn de herziening der Koninklijke besluiten, die door deze wet noodig zal worden, in den geest van het wetsontwerp te zullen bevorderen. Een verlaagt port binnen zekeren kring wordt ingevoerd, zoodat het port voor brieven zal bedragen, bij een maxiuiumgewicht van 15 gram a. indieu de brief wordt besteld binnen den kring van het post- of hulpkantoor, waar die ter post wordt be- zorgd (stadspost) 3 centsb. indien de hostelling plaats heeft buiten den kring 5 cents; boven 15 tot en met 200 gram, 10 cents en boven 200 tot en met 500 gram 15 cents. De verplichte aanteekening wordt voorgeschrcven bij verzending van geld, geldswaardig papier aan toonder (deze bijvoeging is nieuw), edele metalen, enz. De Minister van Justitie heeft bepaald, dat de hierna genoemde ambtenaren of beambten gedurende de uitoefening van hun ambtsbediening, een wapen bij zich mogen hebben de fungeerende directeuren der politiede commissarissen van politic, de officieren van justitie, de substituut-offi- cieren van justitie, de burgemeesters en kanton- rechters als hulp-officieren van justitie, de rechter- commissarissen, belast met de nstructie van straf- zaken, de griffiers en substituten- of waarnemende griffiers, die de rechter-com missarissen, belast met de instructie van strafzaken, vergezellen en de deurwaarders. De hertog van Nassau moet hebben verklaard, dat hij onder geen voorwaarden wederom het Regentschap in Luxemburg wil aanvaarden. De hertog is, zooals men weet, bij eene vroegere ziekte van den Koning der Nederlanden reeds eens tot Regent aangesteld, doch moest weinige dagen daarna het land weder verlaten. In de Staatscouranl is opgenomen het door den Minister van Waterstaat vastgesteld tarief der kosten van onderzoekingen aan de Landbouw- proefstations, uitsluitend ten behoeve van land- bouwers, die in Nederland zijn gevestigd. Dit tarief treedt 1 November a.s. in werking. Voor ieder ander wordt het dubbel der vastgestelde prijzen in rekening gebracht. De bedoelde stations zijn bestemd voor het onderzoeken, op bijzondere aanvraag, van grondsoorten, meststoffen, landbouw- yoortbrengselen, zaden en alle andere grondstoffen ik u, uit naam van alles, wat heilig is, zie van dit tweegevecht af." z/Dat kan niet." z/Welnu, gij hebt toch Raymond uitgedaagd.'' Ja, en ik trek het niet in." z/Daar gij niet luisteren wilt naar mijn smeeken, noch naar de stem van uw geweten, zult gij wel ooren hebben, naar hetgeen ik u nu zal vertellen." z/Dat is er naar." ,/Hoe ver gij medeplichtig zijt, daar wil ik tot nog toe bniten blijven, maar gij zijt het werktuig in de hand van een ander, die tot een onheilig doeleinde verscheidene menschen wil laten om- brengen." //Gij zijt gek." z/Ja, ik ben gek geweest, toen ik u de hand mijner dochter heb geschonken." z/Daar komen al de sermoenen van schoonpapa." z/Stellig, die komen nu, maar laat genoeg, want ik had ze vergeten, toen ik u van de schande redde door al uw schulden te belalen." //Mijnheer," zeide Rivarez opstaande om te ver- trekken, ,/ik heb u maar een onderhoud van eenige minuten toegestaan, die zijn nu verstreken." *Gij zult mij aanhooren, totdat ik u alles gezegd heb." De hertog fronste zijn wenkbrauwen en zeide *mijn geduld heeft zijn grenzen." //Het kaartspel kan wachten," zeide Coquillard. z/Maar ik wil niet wachten." //Gij zult wachten," zeide Coquillard zich voor de deur plaatsende, //totdat ik alles gezegd heb, wat ik zeggen wil en dat zal kort zijn. Na de ellendige zwakheid, die ik gehad heb u in mijn ten behoeve van den landbouw. (7,ie voor nadere bijzonderheden ds S'.oa/xcourant van heden (no. 2391. ZaterdagavoDd was het te Amsterdam weinig rustig. De venters, onder wie ook vrouwelijke socialisten, van socialistische geschriften, bezigden reclame-chassiuetten, om hun waar aan den man te brengen. Deze verkoop scheen weinig naar den zin te zijn van een troep jongelingeu uit den wer- kenden stand, echte oranjeklanten, zij deden door luide het ,/weg met de sosijalen, leve Willem III" enzoovoort, de stentor-stemmen der venters ver- stommen, terwijl zij zelven, onder een toeloop van dichte drommen nieuwsgierigen. de Kalverstraat werden ingedreven. Voor het Cafe Neuf, waar de voortgestuwde venters rechtsomkeert wilden maken, kwam het tot een gevecht, waarbij velen ,/gemold", de reclame- borden omlaag gehaald en vernield werden. Een paar agenten van politie, die mede in 't gedrang waren, konden dat niet beletten, ofschoon zij er eindelijk in slaagden den bekenden socialist- colporteur Bos in bescherming te nemen, door hem naar de //Hal", het politiebureau der le sectie, over te brengen. Onder dit transport werden de drommen van menschen, als van zelve naar de Damstraat ver- plaatst, waar weldra het lieve leventje van zingen, duwen, schreeuwen en dringen weer aan den gan^ was, wat tegen 10i uren weer in een vechtpartq overging, en waarbij sommigen met allerlei ver- weermiddelen, ploertendooders, de opdringenden van t hjf beproefden te houden. Te middernacht had de politie de orde geheel hersteld. Eenige ingezetenen van Breukelen hebben een vereeniging gevorind ter bevordering van con- tante betaling. Een der artikelen van de statuten luidt aldus z/De leden verbinden zich, waar het doenlijk is, alles contant te betalen, dewijl een winkelier, of wie ook, zijn leverancier niet kan voidoen met veel hoofden en posten in het boek, dewijl week- en maandboekjes noodeloozen omslag en overbodig werk leveren en daarenboyen contante betaling menigeen in staat stelt, zij het dan weinig toch goedkooper waar te leverer. Eenige //afschaffers" hadden voor korten tijd in Eriesland een vergadering gehouden, Na afloop daarvan moest de rekening betaald worden voor lokaalhuur, enz. Daaromtrent vertelt de Volksvriend: De rekening van den kastelein voor geleverde koppen thee (behalve de overeenkomende som we- gens lokaalhuur) liep bijzonder hoog. Op de hem gemaakte aanmerking was zijn antwoord, dat ,/de lieeren ook moesten in aanmerking nemen, dat hun streven zou uitloopen op den ondergang van zijn bedrijf e:i broodwinning Zekere S. te Bruinisse, die tijdens de jongste volkstelling zijne telkaart verbran Ide en alle opgaven familie op te nemen, ben ik zoo laf, ja laat ik liever zeggen zoo ellendig geweest, terwijl ik u kende, mijn oogen te sluiten voor uw gedrag en voor de sluipwegen, die gij bewandelt. Ik waar- i T °U* ik zal °Ptre(Jen met al mijn rechten als beleedigd huisvader en als iemand, die men van zijn fortuin en van zijn dierbare betrekkingen poogt te berooven." z/Waarlijk, ik begrijp u niet." z/Welnu, ik zal mij duidelijker uitdrnkken. Als Raymond een haar gekrenkt wordt, klaag ik n bij de justitie aan." Rivarez schaterde het uit van lachen en hernam z/Welnu, als ik hem in een tweegevecht dood, kom ik er nog al goedkoop af." //Indien gij Raymond dood steekt zal ik n ver- volgen, niet om dat duel, maar omdat gij het tweegevecht als voorwendsel voor een misdaad hebt gebruikt. Wees er van verzekerd, aan de rechtbank zal men u wel herkennen en haarfiju onderzoeken, wat gij nu in uw schild voert." Rivarez werd doodsbleek, hij hield zich echter zoo goed mogelijk en zeide//Gij weet niet wat gij zegt." z/Gij hebt medeplichtigen en de rechtbank zal die wel vinden," was het antwoord. //Mijnheer," zei Rivarez ontzet, //denk er om uw dochter is mijn vrouw." //Ongelukkige," riep Coquillard, //als ik daar niet om gedacht had, zat gij al achter slot en grendel." Rivarez streek zijn handen over het voorhoofd, als iemand, die bang is voor de gevolgen van zijn woede. Vervolgens met gebalde vuist op Coquillard toetredende, riep hij „Wat let mij of ik sla u dood." AAXBIEDIN1EN .35

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1